N.V.'s zouden voldoende voorlichting geven Zwaar gehandicapten nu ook naar werkplaatsen? Oostduitsers boos over trage Berlijn-politiek Straf voor kladderaars in Z.-Afrika verdubbeld U proeft de moutwijn /ft een. fiawt& Rusk: „Cuba geen basis voor aanval op de VS" Grote branden DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 Nieuwe regeling overwogen Oefenperiode voor tewerkstelling (Van een onzer verslaggevers) De staatssecretaris voor socia le zaken overweegt nog dit jaar een speciale regeling te treffen om meer mensen in de gemeen telijke sociale werkplaatsen te werk te stellen. De regeling zou het mogelijk moeten maken dat ook gehandicapten die minder dan een derde van de normale arbeidsprestatie verrichten (tot nu toe de minimum-eis om toege laten te worden tot de werkplaat sen) zullen kunnen worden ge plaatst. Het betreft hier de zgn. „B-categorie". Zij zouden dan in de werkplaatsen een speciale opleiding krijgen om la ter aan het normale werk te kun nen deelnemen. Tijdens deze oefen periode zouden zij 75 tot 90 procent van het G.S.W.-loon ontvangen. Dit is gistermiddag meegedeeld door de heer Th. C. J. van der Valk. Rijksconsulent voor comple mentaire sociale voorzieningen dis trict-Zuid van het ministerie voor sociale zaken. Hij verklaarde dit in een besloten bijeenkomst van des kundigen op het gebied van de so ciale zorg, welke voorafging aan de opening van' de tentoonstelling Merck toch hoe Sterck" in Goes. Indonesië deelt potloden inzake N.-Guinea uit Indonesië zal een aantal potloden in het buitenland verspreiden om het ein de van de kwestie Nieuw-Guinea aan te geven. De potloden, die door een particuli?re onderneming aan het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken ter beschikking werden gesteld, dragen het merk West-Irlan en zijn voorzien van nationalistisch? slagzinnen in het Indonesisch, Engels, Frans en Spaans. Mevrouw Soepeni, de Indonesische on derminister van buitenlandse zaken zei, dat de potloden in iedere uithoek van de aardbol zullen worden ver spreid, zodat de b?Ie wereld bekend zal zijn met de Indonesische strijd om de bevrijding van Nieuw-Guinea van vreemde overheersing. Indiërs omsingeld door Chinezen In de Indische plaats Tezpoer zijn gis- ieren berichten ontvangen volgens welke «en kleine afdéling Indische troepen bij de Chinese grens in het noordoosten van India door Chinese soldaten is, omringd. De Chinezen zouden in Indisch gebied zijn doorgedrongen in het gebied van Tawang, een centrum van boedhistische kloosters. Volgens de berichten zijn de Chinezen dinsdag voorbij de Macmahonlyn In- j disch gebied getrokken. Ben Khedda niet op kandidatenlijst Van de zijde van het Algerijnse poli tieke bureau van Achmed Ben Bella wordt vernomen, dat de naam van Ben Joessoef Ben Khedda geschrapt is van de lijst van kandidaten voor de op 20 sep tember te houden verkiezingen. Het feit, dat hij niet op de kandida tenlijst staat, betekent, dat hij niet deel zal uitmaken van de grondwetgevende vergadering van 196 leden. Op de eerste lijst van het politieke bureau kwam zijn naam voor als kandidaat voor het depar tement Algiers. Woensdagavond zijn tien gewapende aanhangers van Ben Bella bij Parijs gearresteerd. Zij waren onder weg voor een strafactie tegen een aanhanger van De heer Valk zei dat door deze re geling vele duizenden gehandicapten, die thans géén werk kunnen verrich ten, in het arbeidsproces zullen kunnen worden ingeschakeld. De huidige G.S.W.-regeling heeft thans 25000 gehandicapten te werk ge steld, van wie 800 in de provincie Zeeland (500 van hen in de werkplaat sen, de rest op buitenobjecten of als hoofdarbeiders). Ongevallen Op de bijeenkomst werd ook gespro ken door de heer H. J. Kuiper, oud-di recteur van de Sociale Verzekeringsbank en algemeen secretaris van de AVO. Hij toonde met cijfers aan hoe de zorg voor de gehandicapten de laatste tien tallen jaren met sprongen is vooruitge gaan. Kon in 1920 nog slechts acht pro cent van het aantal patiënten dat een ernstig ongeval had gehad weer in het normale produktieproces worden opgeno men. in 1949 kon 82 procent terugkeren. Voorts vertelde de heer Kuiper dat 80 procent van het aantal mannen dat be neden de 30 jaar overlijdt, om het leven komt ten gevolge van een ongeval. Opvolging De Gaulle: Volksstemming eind oktober President De Gaulle zal het Franse volk op 20 september, in kennis stellen van z(jn plannen om de Fransen het recht te geven zUn opvolger als hoofd van de Franse staat rechtstreeks in een volksstemming aan te wijzen. Dit ge schiedt thans, als bekend, door een kles- De demissionaire minister van voor lichting. Alain Peyrefitte, heeft gisteren medegedeeld dat De Gaulle het kabinet officieel heeft laten weten, dat hij het oordeel der Franse kiezers in een volks stemming zal vragen over een voorge stelde wijziging van de grondwet, waar in dit zal worden vastgelegd. Nader wordt gemeld dat De Gaulle zich op 20 september in een toespraak, die door radio en televisie zal worden uitgezonden, tot het Franse volk zal richten Men verwacht te Parijs dat de volks stemming op 21 of 28 oktober a.s. zal worden gehouden. Men meent verder dat de president op twee oktober een boodschap tot de Na tionale Vergadering en de Senaat zal richten, waarin hij zijn plan tot grond wetswijziging uiteen zal zetten. Zestien Russische bases in China Een groot blad op Formosa meldt, dat de Russen al in juli 1958 in het geheim een keten vaan 16 raketbases hebben ge bouwd. die zich uitstrekt van Dairen in Mansjoerije tot het eiland Hainan. Op vier na zouden deze bases nu met raket ten zijn uitgerust. De keten zou rond 2.550 km lang zijn. Met deze keten zouden de Russen de „omsingeling" door de Amerikaanse raketbases willen door breken De militaire autoriteiten van nationa listisch China hebben dit "bericht niet wil len tegenspreken, maar ook niet willen bevestigen In de meubelfabriek Kübel in Worms (Westduitsland) brak woensdag een zware brand uit. Het vuur verspreid de zich snel en in korte tijd werden ook andere fabrieken in de nabijheid, o.m. een chemische fabriek en een papierfabriek, door het vuur aangetast. Zes en dertig brandweerkorpsen bonden de strijd tegen de vernietigende vlammen aan. De schade wordt op zes miljoen Mark geschat. Geen druk tot na verkiezing in VS Mening van iverkgeversbonden Een commissie van de vier werk geversverbonden heeft nagegaan, of het nodig is, dat er nieuwe richt lijnen komen voor de verslaggeving bij de industriële naamloze ven nootschappen. Bij haar studie heeft de commissie de huidige problema tiek rondom de structuur en de rechtsvorm van de onderneming mede betrokken. Maar, zo blijkt uit het vandaag verschenen rap port, de positie van de werknemers in de ondernemingen en de recht streekse invloed van de overheid op het ondernemingsbeleid is buiten beschouwing gelaten. De commissie heeft ook de term „publieke verantwoording" als on juist afgewezen, omdat informatie aan het publiek niet als een antwoording aangeduid kan wor den. Onder „publieke verantwoor ding" verstaat de commissie alleen het op ruime schaal verspreiden van jaarverslagen en dus ook ver trekking' er van aan de pers. Anti-N at s-leuzen: Hang Vorster op „Hang Vorster op". Dat is de kreet die nog dagelijks (of liever nachtelijks) op muren en brug gen in Zuid-Afrika geklad wordt. Gebleken is dat straffen van zes tot twaalf maanden de mensen er niet van weerhouden 's nachts, voorzien van verfspui ten, anti-regeringsleuzen in Kaap stad, Johannesburg en Durban aan te brengen De Zuidafri- kaanse minister van justitie, Bal thazar Vorster, heeft de recht- banken nu gemachtigd de straf maat te verdubbelen. De leuzen luiden meestal: „Hang Vorster op", „Kies Loethoeli", „Be vrijd Mandela", „Herinner u Neu renberg" en „Nats zijn nazi's". (Loethoeli is Zuid-Afrika's Nobel prijswinnaar voor de vrede. Nelson Mandela is de Afrikaanse onder grondse leider die gevangen zit. ..Nats" is de afkorting voor de na tionalistische partij van minister Vorster en premier Verwoerd, kam pioenen der apartheid en machtheb bers in Zuid-Afrika.) Na de strenge anti-sabotagewet die gericht is tegen politieke ondermijning (waardoor Loethoeli en ruim honderd anderen het zwijgen kon worden opge legd) heeft de regering in juni van dit jaar in het parlement een vervolgwet doen aannemen tegen de leuzenkladde- raars die midden in Kaapstad, de par lementaire hoofdstad, de anti-sabotage- et aan hun laars lapten. Nauwelijks was deze wet gepubli ceerd of er verschenen op een twaalftal plaatsen in Johannesburg nieuwe leu zen. veelal met verf. die zo moeilijk te verwijderen was dat de leuzen twee maanden later nog leesbaar waren. De volgende stad was Durban, de ha venstad aan de Indische Oceaan, met een grotendeels Engelse en Indische bevolking. Op de leuning van een gro te brug die toegang geeft tot de stad staat nog steeds te lezen: ..Hang Vor ster op" en „Bevrijd Mandela". Op 29 augustus meldde het Zuldafrl- kaanse persbureau dat de straffen op het kladden van leuzen waren verhoogd tot zes maanden gevangenis, boete en als de boete niet werd voldaan, een extra straf van twaalf maanden. Vennootschaps- kamer onnodig (Van onze soc.-econ. redactie) Wel wordt in het algemeen een toenemende behoefte aan voorlich ting geconstateerd. Als factoren, die dit in de hand hebben gewerkt, wor den genoemd de uiterlijk spectacu laire ontwikkeling en groei van ta van ondernemingen, de toegenomen emancipatie van belangrijke groe pen, de toegenomen betekenis van de communicatiemedia en de toege nomen politieke belangstelling voor het economische leven. Deze belangstelling wordt posi tief gewaardeerd en de commissie acht het zelfs een ondernemersbe lang, aan de geconstateerde be hoefte te voldoen. Gevoelens van onöeliagen of wellicht zelfs van wantrouwen kunnen slechts tege moet getreden worden door grote openhartigheid als met het ondernemingsbelang te rijmen valt. Als goede gelegenheden buiten toe iets over de gang van zaken in de onderneming bekend te maken worden genoemd, de totstandkoming van het jaarverslag en de vergaderin gen van de ondernemingsraad, waar in formaties aan de werknemers ver strekt kunnen worden. Dat er onderne mingen zijn, die geen jaarverslag pu bliceren, wordt niet afgekeurd, maar er zal dan wel onderzocht moeten wor den „hoe op andere wijze in de behoef te aan informatie bij het publiek kan worden voorzien". Bij de verantwoording van het on dernemingsbeleid jegens de aandeelhou ders worden de volgende trappen on derschelden: accountantscontrole, toe zicht door commissarissen, het oor deel van de pers, de aandeelhouders vergadering en het recht van enquête. Wetgeving Langdurig wordt in het rapport stilge staan bij de wettelijke bepalingen voor de verslaggeving van de gang van za ken ui de onderneming. Gememoreerd wordt de installatie van de commissie- Verdam (rechtsvorm onderneming) door minister Beerman. Deze Excellen tie vroeg toen aandacht voor de belang rijke rol. die de grotere ondernemin gen in het economisch leven van ons land spelen en de grote betekenis die de jaarstukken hebben om een duidelijk beeld te krijgen van de gang kten de N V. Zes weken van vrijwel onafgebroken zonne schijn hebben het wes ten van Zwitserland zo danig doen uitdrogen dat de grond er de gelige kleur heeft gekregen als destijds na de buitenge wone koude van 1956. Hebben de toeristen dan al van de zonneschijn genoten, de landbouwers en veehouders zillen in zak en as. Van de oogst is zo goed als niets te rechtgekomen. Het traject Rome-Na pels in de Autostrada del Sole zal op 22 september voor het verkeer worden opengesteld. Twee ande re gedeelten, van Rome naar Froslnone cn van i;apua naar Napels, zijn reeds in gebruik. I Onder auspiciën van het comité Zweden-India gaat een groep van negen Zweedse jonge mannen en zes jonge vrouwen per auto naar India om gedurende een jaar te werken aan de inrichting van een „mo delgemeenschap" in het arme Noordindlsche dorp Dhanaura. Werd de beruchte noordwand van de Eiger in de jaren 1952 en 1961 reeds door een twintigtal alpinisten tot op de 1800 meter hoge top beklom men, dit jaar zijn het er al dertig geweest. Vijf klimmers zijn er op deze berg dit Jaar omgeko- I De 22-jarige Australi sche mevrouw Allan heeft gisteren een vier ling drie jongens en een meisje ter wereld gebracht. Een jongen en het meisje zijn echter in middels overleden. De vierling werd negen we ken te vroeg geboren. Het echtpaar Allan had nog geen kinderen. I Een Engelse chauffeur reed dit weekeinde met zijn zware vrachtauto met oplegger over de hoofdweg ten zuiden van Londen toen twee meis<- jes opgewonden op de weg sprongen en hem beduidden te stoppen. Hij stak zijn hoofd uit het raam en vroeg wat er aan de hand was. „U heeft een auto gevan gen", was het antwoord. Toen de chauffeur uit zijn wagen klom bleek onder de klep van de op legger een kleine Fiat klem te zitten. De chauf feur hiervan was in slaap gevallen. I Een straalvliegtuig van de BEA heeft giste ren op het vliegveld van Edinburgh een noodlan ding moeten maken, na dat het toestel kort na het opstijgen In een vlucht zeemeeuwen was terechtgekomen. De meeuwen werden naar binnen gezogen waar door twee van de vier motoren werden ver nield. De werkgeverscommissie heeft de vraag onder ogen gezien, of ir de toekomst wellicht een vennoot schapskamer toezicht zal moeten houden op de naleving van nadere wettelijke bepalingen. De commis sie heeft zich echter op het stand punt gesteld, dat de voorlichting aan het publiek zich niet leent voor vastlegging in een algemene telijke" norm. ,J2r bestaat geen recht op het ontvangen wan reke ning en verantwoording en tot het geven van decharge". Bovendien zou een wettelijke regeling eerder de verdere ontwikkeling van de com municatie tussen publiek en onder neming belemmeren dan bevorderen. De instelling van één vennoot schapskamer wordt eveneens afge wezen. Op dit moment wordt geen reden aanwezig geacht om met het oog op de verantwoording aan de aandeelhouders een vennootschaps kamer met het toezicht daarop te belasten. De reeds opgesomde bestaande trap pen van verantwoording aan de aan deelhouders worden voldoende geacht. Wel zou voor het accountantsberoep nog een doeltreffende wettelijke rege ling gecreëerd dienen te worden. Dit wordt zelfs van eminent belang geacht. Binnen enkele jaren wordt deze rege ling wacht. Met verheuging constateert de com missie, dat de huidige verslaggeving reeds ver uitgaat boven de wettelijke minimumeisen. Naar verwacht wordt »a« rf—e ontwlUkoMnr nog verder voort schrijden, maar daartoe zal deze ont wikkeling zich vooral in vrllheld moe ten voltrekken. Geen details Het wordt nog wel begrijpelijk ge noemd. dat de geleidelijk gegroeide en aanvaarde opvattingen en inzichten In zake de verslaggeving ook een nieuwe wettelijke basis krijgen, maar dan in ieder geval geen gedetailleerde rege ling en ook geen algemene maatre gel van bestuur, maar een wet. waar aan in het parlement eerst nog uit gebreid kan worden gedokterd. Als Ideaal wordt gesteld het globale ka rakter van de wet van 1929. Het doel moet zijn een verslaggeving waarbij winst- en verliesrekening slechts een inzicht geeft In de grootte en samen stelling van het in de onderneming behaalde resultaat en de balans niet meer dan een beeld geeft van de grootte en samenstelling van het ver mogen en van de kapitaalpretenden ten. waarin dit vermogen is geïnves- Naast de jaarstukken in engere zin wordt nog wel het bestuursverslag van groot belang genoemd. Hierin kunnen de verwachtingen en de voor nemens van het bestuur voor de toe komst een plaats krijgen. De Russische verklaring van dinsdag waarin gezegd wordt, dat de Sowjetunie bereid is tot een adempauze in de kwestie- Berlijn tot na de Amerikaanse Congresverkiezingen in novem ber, heeft niet alleen in het Wes ten tot reacties geleid, ook de Oostduitse communisten zouden zich hieraan geërgerd hebben. Het Oostduitse staatshoofd, Wal ter Ulbricht, zou verleden maand door premier Chroesjtsjef van het Russische standpunt op de hoogte zijn gesteld en deze zou de Russische verklaring als „een koude douche" gekarakteriseerd hebben. Volgens welingelichte kringen in Oost- Duitsland heeft het centrale comité van de Oostduitse communistische partij een bijeenkomst die in de komende herfst •politiek inzake een vredesverdrag met Oost-Duitsland. De Oostduitsers hadden gehoopt op een positieve stap in de richting van een vredesverdrag tijdens de volgende bijeenkomst vai V.N.-assemblee. Ulbricht heeft dezer dagen in een de in Leipzig gezegd, dat het Westen extra zal moeten betalen voor elk ver der uitstel van de onderhandelingen over een Duits vredesverdrag. Dat er in ieder geval een vredesverdrag met de D.D.R. op stapel staat, daar was ook de scheidende ambassadeur var Wcst-Duitsland in Moskou, Kroll, van overtuigd. Chroesjtsjef had tegenover hem nog maals benadrukt dat de Sowjetunie be reid is geen druk uit te oefenen tot na de Amerikaanse verkiezingen. Een ver drag zou er echter komen, hoewel de datum nog niet is vastgesteld. Chroesjtsjef betreurde het dat de betrekkingen van de Sowjetunie met West-Duitsland niet beter wa ren. Inmiddels wordt van West- duitse zijde meegedeeld, dat het Kremlin nog niet heeft laten weten of de opvolger van Kroll in Moskou, Horst Groepper, voor hen aanvaard baar is. Sommige waarnemers den ken, dat de Russen iemand van ho gere rang verwacht hadden Groep per is tweede man van de afdeling Russische actie tegen Amerika De Amerikaanse regering zal niet toestaan, dat Cuba tot een basis wordt, die kan dienen voor een aanval op de Verenigde Staten of een andere staat op het Ameri kaanse continent. Dit heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk gisteren gezegd tot de leden van de commissies van buitenlandse zaken en militaire aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden. De regering is echter van mening, zo zei Rusk, dat de Russische militaire hulp aan Cuba tot nu toe van strikt defen sieve aard is geweest Intussen hebben twee Amerikaan se senatoren amendementen inge diend op het verzoek van presi dent Kennedy om machtiging van het Congres om zonodig 150.000 re servisten op te roepen. De republi kein Miller heeft voorgesteld de Monroe-leer toe te passen op de gang van zaken in Cuba. Deze keer eist verzet tegen buitenlandse pogingen tot infiltratie op het wes telijk halfrond. De republikein Bush wil uitgesproken zien dat Amerika het recht en de plicht heeft een eind te maken aan de communistische invloed in Cuba, hetzij samen met and«re Ameri kaanse staten, hetzij alleen. In de Sowjetunie is een pers-, radio- en televisiecampagne tegen de Verenig de Staten ontketend naar aanleiding van de kwestie Cuba. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van verklaringen van fabrieksarbeiders, vraaggesprekken met mensen op straat, nog met gepubliceer de gedichten en van artikelen zoals woensdagavond in de Izwestia zijn ge schreven. In dit blad wordt gezegd: „de poli tiek van provocatie, door de Verenigde Staten tegen Cuba gevoerd, kan zl< tegen de veroorzakers zelf keren. W wind zaait zal storm oogsten. Cuba staat niet alleen. Aan de zijde van het vreedzame Cubaanse volk bevindt zich het machtige socialistische kamp en de gehele vooruitstrevende mensheid. Komt tot rede. heren, als u dat ten minste kunt. Bedaart: dat is een raad die wij alleen maar in uw eigen belang geven". oostelijke zaken van het ministerie ran buitenlandse zaken). Engeland, de V.S. en Frankrijk heb ben de Sowjetunie tot zaterdag de tijd gegeven op te houden met het rijden met pantserwagens in West-Berlijn voor ae aflossing bij het Russische oor logsmonument. Het vervoer moet nu weer met bussen plaatsvinden. De Russen zijn begonnen met de pant serwagens toen hun bussen door de Wcstberlijners met stenen werden be kogeld. Aangezien de laatste weken geen stenen meer zijn gegooid en de politie strenge order heeft om op te treden tegen demonstranten, moet de situatie nu weer normaal worden, aldus de wes telijke stadscommandanten. Wat het Westen zal doen als de Russen aan hun verzoek niet voldoen, is nog niet met zekerheid te zeggen. De Westduitse P.T.T. en het West- berlijnse Stadsbestuur hebben voorstel len van de hand gewezen om postzegels met afbeeldingen van de Berlijnse muur uit te geven. Het idee is afgewezen, omdat derge lijke zegels een einde zouden kunnen maken aan het nog steeds bestaande postverkeer met Oost-Duitsland. (Advertentie) AU U nauwelijks meer op of neer kunt van Rheumatische Pijnen en U hebt de remedie maar voor t grijpen Waarom zoudt U dan ntet *t voorbeeld van die tienduizenden volgen die U voorgingen. Kruschen Salt*, regelmatig de kleine dage lijkse doils. Kruachen's zegetocht over de wereld begon omstreek» 1925 en cteed» groter werd de kring van gebruikers. En dan zoudt U de uitzondering willen zijn? Natuurlijk gaat ook U de bloedzuiverende Kruschen kuur doen. En wel liefst vsn vandaag op morgen. Ruit van Indonesisch gezantschap in Brussel ingegooid van het Indonesisch gezantschap in Brussel. De daders maakten zich met een scooter uit de voeten, na de gevel te hebben beklad. Met krijt werd het kel- tische kruis, het teken van de mouve ment d'action civique, op de muur ge tekend en de woorden „Soekarno" en „Jeune Europe". De M.A.C. is een neo- fascistische beweging, die in het verle den onder meer steun heeft verleend aan de O.A.S., de aanhangers zijn veelal jon geren, de het symbool van hun beweging op vele plaatsen in België hebben aan gebracht. Een woordvoerder van de Indonesische vertegenwoordiging verklaarde des gevraagd in het duister te tasten over de aanleiding. Er waren gisterochtend geen aanwijzingen van speciale veiligheids maatregelen rondom het gebouw aan de Louisa!aan, gelegen in het centrum van Brussel. Ir. D. A. C.Zoethout, benoemd tot buitengewoon hoofleraar (van 1 sep tember 1962 tot en met 3 augustus 1965) aan de Technische Hogeschool te Eind hoven, in de afdeling der algemene wetenschappen om onderwijs te geven in de organisatieleer. Ir. H. Lam c ris, benoemd aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, in de afdeling der werktuigbouwkunde om onderwijs te geven in de ketel- en stro mingen. Een Canadese journalist, die gisteren uit Cuba in de Verenigde Staten is aan gekomen, heeft verklaard dat aanhangers van Fidel Castro drie journalisten hebben gearresteerd. Hij vertelde zijn collega's drie dagne niet te hebben gezien, zodat met zekerheid kan worden aangenomen dat zij zijn gevangen genomen. Alle an dere verslaggevers zijn in veiligheid, doch kunnen geen telefoongesprekken met hun redactiebureaus buiten Cuba voeren. De drie journalisten, die sinds maandag worden vermist zijn John Blands van het persbureau Reuter. Paul Casanas van MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKER! Daders moordaanslag zijn gefusilleerd Een militair gerechtshof te Djakar ta heeft gisteren de executie bekend-1 gemaakt van 6 opstandelingen, die er van beschuldigd werden betrokken te zijn geweest bij een moordaanslag op president Soekarno op 14 mei 1962. i De voornaamste beschuldigde was Kartosoewirjo, die gedurende 12 jaar leider op West-Java was van de Daroel-j Islam, de fanatieke moslem beweging,1 die een theocratische staat in Indone-j sië wil stichten. Hij werd ervan bc-j schuldigd de geestelijke leider te zijn I geweest van de aanslag op de presi dent De poging mislukte, doordat een van hen, die op Soekarno schoot hem mis-] maar vijf anderen werden gewond, i Marokko en Span je hebben onenigheid De betrekkingen tussen Marokko en Spanje zijn in de afgelopen dagen slechter geworden na incidenten die voortvloeien uit het besluit van Marokko om zijn territoriale wateren van zes tot twaalf mijl uit te breiden. Schepen van de Marokkaanse kust wacht hebben Spaanse treilers, die bin nen twaalf mijl van de Marokkaanse kust visten, aangehouden en Spanje heeft nu oorlogsschepen naar het gebied gezonden om de treilers te beschermen. Spaanse regeringskringen meent dat de incidenten maar een voor wendsel voor Marokko zijn om aanspra ken op Ceuta, Melilla en Ifni Spaan se bezittingen in Noord-Afrika in de komende zitting van de algemene ver gadering der V.N. kracht bij te zetten. 1000) In onze jongensjaren plach ten we niet mank te gaan aan een overmaat aan teerhartigheid. Toen de geschiedenislessen ons vertelden van de grote brand van Londen in 1666, waarbij ruim 13.000 hulzen (bijna 3/5 deel van de stad) aan het vuur ten offer vielen, werden we hierdoor niet in het minste geschokt. In de eerste plaats vonden we het aantal verbrande hulzen niet bijster hoog, en in de tweede plaats gun den wc onze tegenstanders, met wie we destijds in de Tweede Engelse oorlog waren gewikkeld, dese ramp van harte. Vooral omdat re enkele weken vóór de brand op het onbe schermde Ter schelling onze koop vaardijvloot had den verbrand er daarbij ook hel dorp West-Ter schelling in de as hadden gelegd. De ze laaghartige fei ten zaten ons bij zonder hoog en we verheugden er ons in stilte op, dat de grote brand van 1666 tijdens de volgende les zou worden gevolgd door de glorieuze tocht van onze vloot naar Chatham, waardoor de Londenaren nogmaals in het nauw zouden worden gebracht en de door ons geleden smaad eindelijk afdoen de zou worden gewroken. We weten natuurlijk best dat de wraakzucht uit de jongensjaren pri mitieve trekken vertoont, en degeen die aan onze jntboezemlng aanstoot zou nemen, doet wellicht goed zich af te vragen of hij gedurende de jaren 1940—'45 (of daarna) geheel van deze trekken Is vrljgebleven. Zo neen, dan is veel verklaard, al hoewel nog niet verontachuldlgd. De grote brand van Londen en die van Rome onder keizer Nero In 64 n. Chr. zijn wel de voornaamste brandfelten die ons uit de geschie denis voor de geest ataan, waar schijnlijk omdat ze in de boekjes zo nadrukkelijk worden genoemd. Maar bij nader inzien zijn grote branden In vroeger tijden schering cn Inslag geweest, afgezien van de vraag, of ze per ongeluk zijn ont staan. dan wel zeer opzettelijk wer den ontstoken. Moskou, dat in 1813 enige weken door de legers van Na* poleon ls bezet, werd door een ge weldige brand van verscheidene da gen voor een groot deel verwoest. In de hieraan voorafgaande 600 jaar had de stad overigens herhaaldelijk van grote branden te lijden gehad, zodat de brand van 1812 niet zo opmerkelijk was in de Busslsche historie. Tot de grote steden die Teelvui-'lg door rampen werden getroffen be hoort in de eer-te plaats Tokio, dat herhaaldelijk werd geteisterd, zowel door branden, als door aardbevingen, of door beide. De grootste brand d-'e de stad had te doorstaan, woe«*r"e in bet jaar 1657, Jnist toen Tokio als belang rijkste stad van Japan in op komst was. Kort na de slag bij Seklgahara even gemakkelijk te onthouden als de slag bij Nieuw- poort, die In hetzelfde Jaar In onze gewesten plaats vond besloot de overwinnaar Tokoegawa lyeyasoc, wegens de gunstige ligging zijn resi dentie In Tokio te vestigen. P«or de opkomst van het sjogoenaat bracht dit besluit eei» geweldige bloei van de stad mede. De grote brand In 1657 verwoestte echter grote delen van de stad en eiste 108.000 doden, wat niet heeft kunnen verhinderen dat Tokio in korte tijd tot een mil joenenstad uitgroeide (1787: 1.367.900 inw. Om nog even terug te komen op de brand van Londen, weet n dat die een teer gunstig gevolg heeft gehad (afrezlen natuurlijk van bevredi ging der wraakgevoelens, waarover we zojuist spraken)? Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5