Yarkensprijzen nu in stijgende lijn jgfef Gezellige paardenmarktdag feestend Valkenburg in Noorse activiteiten RIJNSBURG AGENT-BEZORGER Noordwijks secretaris nu gouden jubilaris Wm PLAN RIETVELD BIEDT VEEL PERSPECTIEVEN Kerkeraadsleden voetbalden tegen de jeugd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1962 Aanvoer: bijna 70 stuks DE grote dag voor Valkenburg, waarnaar niet alleen de jeugd maar ook elke rechtgeaarde Valkenburger elk jaar verlangt, is weer voorbij. De dag van de paardenmarkt, die gisteren begon met het lawaai van een aantal blikken, door de jongeren achter hun fietsen gebonden, ledereen werd zo zonder mededogen uit de slaap gehaald. Om zes uur legden enke le tientallen hengelaars hun simmetje in de Rijn om te trachten een paar visjes te verschalken en daarmee een prijs in de wacht te slepen. Het zon netje scheen zelfs nog op dit vroege uur en natuurlijk zorgde de Oranje vereniging voor een hartversterking toen het weer slechter begon te worden. weliswaar zeer bescheiden, feestterrein vermaken. Het was gewoonte, dat de ver. scheidene tenten werden opgesteld op het terreintje aan de Castelweg. Niet echter dit jaar. Op voorstel van B. en W. werd nu het Dorpshuisplein het feestterrein, dit in verband met eventuele verkoop bebouwing van het terrein aan de Castel weg. De grond werd echter niet verkocht en van bebouwing is voorlopig ook nog geen sprake. Dat nu toch het feest naar het Dorps huisplein werd verplaatst, vindt me Ondertussen groeide de spanning en vroeg iedereen zich af of ze wel zouden komen en hoeveel. Ze kwamen, natuur lijk kwamen de paarden. Omstreeks half negen werden de eerste aangevoerd. Het bleef niet bij een paar, want omstreeks tien uur was het getal de zeventig ge naderd. waarbij we de prachtige dravers van een rij vereniging niet hebben meege teld al waren ze wel te koop. Valkenburg kon verrruimd ademhalen, het driftige handgeklap van de paardenkopers weer klonk, de markt leefde en zal blijven Na met het paardenmar ctcomité een rijtoer door het dorp te hebben gemaakt, waarbij de muziekkapel van het marine vliegkamp voor de vrolijke noot zorgde, opende om tien uur burgemeester M. A. van der Have officieel de markt. Het merendeel van zijn woorden ging ver loren in het geraas van de storm en de landende vliegtuigen. „De tijd zal mis schien komen dat we, als we een paard willen zien, naar de dierentuin zullen moeten, maar moge het zo zijn dat wij nog vele jaren onze markt hebben", zei de burgemeester om. Woorden van dank richtte hij tot het paardenmarktcomité, dat weer zijn best had gedaan bij de voorbereidingen en dat zal zorgen dat er een mark. blijft. Volksspelen *s Middags konden de ouderen zich ver maken met verschillende volksspelen: ringrijden met bromfietsen voor twee per sonen, boegsprietlopen en prijsschieten. Vooral het boegsprietlopen trok veel be langstelling: het was dan ook een ver makelijk gezicht de deelnemers over de ronde paal te zien balanceren om ten slotte toch in het koude en niet bijzon der frisse Rijnwater te duiken. In de morgenuren had de lagere school jeugd elkaar reeds bekampt bij het ring rijden op de fiets. De lampionoptocht, die dinsdagavond zou worden gehouden, moest wegens het slechte weer worden uitgesteld. Feestterrein Bij gezellige muziek van Valkenburgs Harmonie kon men zich 's avonds op het, Valkenburg niet prettig. We spraken met vele Valkenburgers, leden van het paar denmarktcomité en de Oranjevereniging, met de jeugd en een kermisexploitant er was niemand die het een verbetering vond. De gezellige ouderwetse sfeer is. zo vindt men, verdwenen. Jammer, maai men zal er toch aan moeten wennen er we geloven beslist niet dat de Valken burger door deze verandering zijn plezier in het feest zal verliezen. Uitslagen Hengelen: 1. L. Boers, 2. L. Ravensber- gen, 3. D. Doldersum; ringrijden op brom. fietsen voor paren: 1. W. Visscher er echtgenote, 2. N. van Dijk en G. van Dijk, 3. J. Imthorn en N. de Jong; boegspriet lopen: 1. A. van der Nagel Azn, 2. H. van der Nagel, 3. M. Imthorn, 4. Cobi de Vries; ringrijden op de fiets voor schoolkinderen (meisjes): 1. Tineke Plokker, 2. Rineke Ravensbergen, 3. Anneke van 't Veer, 4. Ineke Eijkebroek; ringrijden jongens: 1 Joop de Vries, 2. Henk de Mooij, 3. Adri Imthorn, 4. Wobbe de Vries. De totale produktie van Frionor wordt verkocht aan scholen of hospitalen door tussenkomst van de supermarkten. De diepgevroren visreep is hier in recht streekse concurrentie met een groot aantal andere voedingsprodukten. De scheepswerf A. M. Liaan te Aale- sund heeft het hektrawler-fabrieksschip „Longvatraal" gelanceerd. Het is grootste vissersvaartuig ooit in Noorwe gen gebouwd en tevens, het eerste fa- brieksschip van het hektrawlertype. Dit schip van 850 ton heeft een lengte van 67 meter en is gebouwd in shelterdeck. Vanuit de brug kan men de werkzaam heden op het werkdek controleren. Aan boord heeft men toestellen voor het ont- koppen, vullen en fileren van de vang- Vooraan in de werkplaats bevinden zich drie diepvriesinstallaties van het platensysteem met een dagelijkse pro- OP de Utrechtse beurs zijn de varkensnoteringen de laatste weken opgelopen tot f 2,15f 2,17. een stijging van 7 cent per kg. De voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, maakte hiervan gisteren met voldoening gewag. In deze prijs stijging zag hij mede de gunstige in vloed van de Euromarkt. Gingen er in de week van 27 juli tot 1 augustus nog sleohts 6000 varkens naar West-Duitsland, in de week van 4 tot 10 september liep dit aantal op tot 12.000 stuks. Ook naar Frankrijk viel een dui delijke stijging in de varkensexport te constateren. Op de Londcnse markt liepen de ba- connoteringen eveneens op, namelijk van 185 tot 228 dulling. Dit is echter nog maar een zeer schrale prijs, die overeen- komt met f 1,45 in Nederlands geld. De overnameprijs voor bacon bedraagt ech ter f 2.20, zodat er nog dik geld toege legd moet worden op deze export. Het bestuur besloot deze overnameprijs te handhaven, evenals de gewichtsgrenzen voor bacon (63-66 kg). Op den duur verwachtte de heer De Veer echter nog meer exportmogelijk heden naar West-Duitsland, zodat Ne derland niet langer gedwongen zal zijn tot export van bacon naar Engeland. De mogelijkheid bestaat echter, dat de in dustrie er ter wille van de hammenex- port naar Amerika de voorkeur aan zal blijven geven, bacon aan Engeland te leveren. Over het algemeen Is de mening over onze varkensexport optimistischer ge worden. In het recente verleden was het zo, dat het produktschap een jaarlijkse varkensstapel van meer dan vier mil joen varkens onverantwoord achtte. Gis teren noemde de heer De Veer een der gelijk aantal te gering, wil Nederland in de toekomst zijn kansen wat betreft de varkensexport naar de EEG-landen kun nen benutten. Ook voor onze grote spekvoorraden bleken er gunstige berichten te zijn. West-Duitsland heeft een contingent van 3750 ton spek voor import vrijgegeven en bovendien gaat er nog 750 ton buikspek naar een niet-traditionele afnemer. Bij de runderen is de afgelopen weken niet veel veranderd. De export van 120 koeien per week naar West-Duitsland is stopgezet. De export van vette kalveren naar Italië en West-Duitsland liep de af gelopen weken uitstekend, maar de con tingenten zijn nu uitgeput en het ziet er voor onze kalverenexport niet best uit In het afgelopen jaar bleken moeilijke situaties op dit punt echter nog steeds op het laatste moment verholpen te kun nen worden. VISSERIJGOLFJES TVE Noorse maatschappij „Frionor" breidt zich gestaag uit. Deze ver- koopcentrale van diepgevroren filets zag vier a vijf jaar lang de ver koop jaarlijks met 20 pet stijgen. Gedurende de laatste zes maanden ech ter was er een geweldige stijging van liefst 45 percent. De voornaamste af nemers zijn de Verenigde Staten. Maar er is ook een filiaal in Duitsland opgericht en men heeft plannen in Frankrijk en Italië hetzelfde te doen. De Maatschappij bezit al filialen in Zweden, Nederland en Groot- Brittannië. De produktie van Frionor bereikte vorig jaar 32.000 ton. Men hoopt in 1962 het record van 40.000 ton te bereiken. Een van de oorzaken van het grote succes van de maatschappij op Amerikaanse markten is de zeer strenge controle van het begin van de produktie tot bij de consument. duktie van 15 ton visfilets, die aan boord worden verpakt en dan opgeslagen in diepvriesopslagplaatsen waarin een con stante temperatuur van 30 graden heerst. Een speciale ruimte aan boord is ingericht voor" de verpakking vai gezouten visprodukten. Geen vismeel In tegenstelling tot vele andere fa- brieksschepen heeft men aan boord geen installatie voor de produktie van vis meel en visolie. Alle restanten worden diepgevroren en zijn vbestcmd als voer voor de nertskwekerijen. Als de vangst uitzonderlijk groot mocht zijn, kunnen deze resten in het onderdek worden ge stapeld en er wordt dan plaats inge ruimd voor produkten van grotere han delswaarde.- De blokken diepgevroren visprodukten zijn, als ze van boord gaan, bestemd voor onmiddellijke uit/toer. De bemanning bestaat uit 52 man. Er zijn hutten voor twee of vier personen en alle binnenplaatsen zullen de nodige luchtverversing krijgen, zodat de „Long vatraal" ook kan worden ingezet voor de visserij in de tropen. De hoofdmotor is een Deutz met een vermogen van 1500 PK. De snelheid van het schip is 14 knopen. De Longtravaal heeft een regelbare schroef van het ty pe Liaaen. De visruimen hebben een ca paciteit van 700 kubieke meter en de diepvriesruimen kunnen in totaal 400 ton diepgevroren visfilets bevatten. IJslandse haring De visserij op de IJslandse haring door de Noren wordt een steeds gunstiger be- drijf. In 1957 begon men hiermee en men ving het eerste seizoen 65.000 hectoliter haring. Het is steeds in stijgende liin gegaan. Van 330.000 hectoliter in 1960 hebben ongeveer 100 eenheden aan deze visserij deelgenomen. In de eerste week van de campagne werd niet minder dan 150.000 hectoliter aangevoerd. De IJslandse haring is in de eerste plaats bestemd voor de produktie van vismeel ea visolie. De fabrieken langs de kust bereiden zich er op voor grote hoeveelheden te verwerken. Zo kunnen zij de werkzaamheden voortzetten, die zij eigenlijk al als verloren hadden be schouwd. Als de haring wat vetter ls gewor den, zal zij met het drijfnet worden ge vangen en aan boord verwerkt voor on middellijke uitvoer naar Zweden en de Amerikaanse markt Optimisten zijn de mening toegedaan, dat deze visserlibe- drijvigheid zal kunnen worden uitge oefend gedurende het gehele jaar, naar het voorbeeld van de IJslandse haring vissers zelf. Sommigen gaan zelfs nog verder en beweren, dat de traditionele haringcampagne zal kunnen worden op gegeven om zich voorgoed toe te leggen op deze vorm van haringvisser!!. Wanneer oP 1 december de Euromarkt ook voor rundvee en -vlees gaat draalen, zal de Deense import van runderen weg vallen, tenzij de Denen bereid zijn de heffing te betalen. Mocht de EEG echter pas op 3 april in werking treden voor wat betreft deze sector, dan zullen in 1963 per maand toch niet meer dan 1250 Deense runderen in ons land ingevoerd worden. Zoals bekend heeft Nederland indertijd met Denemarken een contract afgesloten voor de jaarlijkse invoer van 15.000 runderen. Deze invoer zal nu ech ter onder de EEG-heffingen komen te Verlichting van beperkingen bij de kassenbouiv De minister van volkshuisve sting en bouwnijverheid is voor nemens de beperkingen bij de kassenbouw die hij per 1 juli jl. heeft ingevoerd, enigermate te verlichten. Wie een kas wil bouwen, heeft daarvoor een rijksgoedkeuring nodig. Voor 1 juli was de praktijk dat die goed keuring vrijwel direct na de aanvraag werd gegeven; voor het tweede half jaar van 1962 werd echter nog slechts een be perkt bouwvolume beschikbaar gesteld. De verruiming van deze maat regel, waartoe de minister thans heeft besloten, houdt o.m. in dat zij. die hun oude kas hebben af gebroken en een nieuwe willen bouwen, daarvoor bij voorkeur een vergunning kunnen krij gen. Ook tuinders, die door stads uitbreiding of iets dergelijks van hun bedrijf zijn verdreven en nu elders een nieuw bedrijf opzetten, vallen onder deze re geling. Verder zullen zij, die van plan waren voor 1 oktober as. een nieuwe kas te bouwen, een vergunning krijgen. Dit is van belang voor teelten, die in de koude grond zijn begonnen en onder glas moeten worden voort gezet. Met het oog op deze verrui mingen zal het bouwvolume, dat de minister voor kassenbouw beschikbaar had gesteld, moe ten worden vergroot. Op zee De KW 159 Marian Ellen heeft enke le dagen in het Farnediep gevist. Men is nu naar de zuidwestpunt gestoomd. De eerste poging na de middag leverde na een half uur visen al succes op. Om ze» uur had men 25 kantjes haring buitge maakt Dinsdagavond trok men echter een paar uur zonder dat de echometer een teken van leven gaf zodat er een lange trek van werd gemaakt. De schipper van de VL 131 Petronella waarschuwde de VL 16 Voorloper, dat men lag te halen, maar als antwoord kwam: „Ga rustig je gang, want ik vang toch maar een paar bolken en een enke- scheep te halen. De IJM 9 Haarlem maakte een trek van vier uur in de Silverpit De trek le verde echter alleen een klein pak met grut op. De haring zwemt nog steeds wat te hoog voor trawlnetten zodat de soanvissers beter af zijn. Dat is dc laatste dagen weer duidelijk gebleken. Ook Duitse hektrawlers waren succesvol. De Delft ving weinig, men deed een trek van een goede 20 kantjes. Men wenste zich daar ook een zweefnet toe. De IJM 36 Jacoba Gcsina deed een prachtige trek van 4 zakjes, maar 's avonds was het weer veel minder. Men besloot in elk geval maar even met de thuisvaart te wachten. Wat er was In IJmuiden is de tongvangst van de KW 184 afgekeurd. Er hing een zware DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT vraagt voor het agentschap RIJNSBURG een Moet in Rijnsburg woonachtig zijn. Nadere inlichtingen: Abonnementen afdeling: Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden, tel. 1710-31441 ZONDAG aanstaande zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de gemeente secretaris van Noordwijk, de heer B. Ike, in gemeentedienst trad. In verband met het feit dat hij nog maar betrekkelijk kort geleden zijn zil veren jubileum als gemeentesecretaris vierde, waarbij hij op grootse wijze werd gehuldigd en de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden ridder orde ontving, heeft de heer Ike verzocht zo min mogelijk ophef van zijn gouden jubileum te maken. Nagenoeg iedereen in Noordwijk kent de heer Ike en na de uitvoerige beschou wingen die wij vorig jaar over zijn per soon en werk in deze krant hebben gege ven, heeft het weinig zin daarop nu nog eens uitvoerig terug te komen. De bur gemeester van Noordwijk heeft eens ge zegd. dat de heer Ike geen secretariaat, maar een secretarisschap vervult. „U hebt er een functie „sui generis" van gemaakt, omdat u die dienende taak hebt gevormd tot een scheppende adviesmacht. Macht groeit uit kracht". De Noord wij kse gemeentesecretaris is thans 63 jaar. Hij heeft van jongsaf het ideaal gehad secretaris te worden. Op 3 juni 1899 te Groningen geboren, werd hij op 13-jarige leeftijd volontair op de gemeentesecretarie te Nieuweschans. Ike mORDWIJK Brand hij flat Gisteren werd dc brandweer gealar meerd voor een brand bij de Vuurtoren flat. Het bleek dat, door onverklaarbare oorzaak, een pekwagen van een mastiek- bedrijf in brand was geraakt. De rookontwikkeling was enorm ei de hitte zo groot, dat garagedeuren var de flat werden verwrongen. Ook ont stond er gevaar dat enkele flessen gas, die in de nabijheid lagen, zouden ont ploffen. De brandweer bluste met de nevel spuit de brand. Enkele kruiwagens bleken in vlam men te zijn opgegaan. Raadsvergadering Dinsdagavond om acht uur vergadert de gemeenteraad. Collecte kankerbestrijding De collecte voor het Koningin Wilhel- minafonds heeft te Noordwijk f 1580."" opgebracht Aanrijding Op de Lagerweg kwam een bestelauto links door de bocht en botste tegen bus van de NZHVM. Er warne geen persoonlijke ongeluk ken. maar beide wagens werden zwaar beschadigd. Antenne-maniakken De laatste tijd kwamen bij de politie herhaaldelijk meldingen binnen, dat tennes van geparkeerde auto's w: vernield of gestolen. Het vermoeden be staat dat jongeren de daders zijn. De politie stelt een onderzoek in. Oud-burgemeester ernstig ziek Naar wij vernemen is dr J. B. V M. J. van de Mortel, die van 1929 tot 1948 burgemeester van Noordwijk was. ernstig ziek Hij is in een Amsterdam! ziekenhuis opgenomen. Jongen door auto gegrepen Dc jeugdige Piet Duindam stapte In de Hoogwaker9bosstraat uit een auto stak zonder uit te kijken de rijbaan o Een passerende auto greep de knaap en smakte hem tegen de straat. De jon gen mankeerde hoegenaamd niets, i de auto bleek beschadigd. Stropende jongedame Een jachtopziener in het Langeveld ontdekte een aantal wildstrikken in zijn gebied. Gedurende de nacht bleef hij posten en in de vroege morgenuren ontdekte hij geen bekende stroper, i wel een juffrouw die langs de strikken liep met een ander vangwerktuig in de hand. Toen zij ontdekt bleek, nam zij de be nen, met achterlating van haar jachtat- tributen. Haar identiteit is bekend: eer jarige Noordwijkse, tegen wie proces verbaal werd opgemaakt dieselolielucht al verkocht vo meelfabriek. Tien vaartuigen voerden aan 175 schel, vis, 70 wijting. 20 kabeljauw en gul. koolvis. 200 haring, 460 makreel. 90 schol. 3 tarbot 60 varia, 20 radio. 95 toters, 385 stijve kabeljauwen en 3150 kilo tong. In Scheveningcn werden aangevoerd 50 kisten diversen en 1000 kilo tong. w studeerde in zijn vrije tijd voor vakdi ploma's (onder meer staatsinrichting M.O.), vertrok in 1921 naar Assen, ad junct-commies, in 1930 uit 52 sollicitanten gekozen als commies-chef van de afde ling financiën, onderwijs en personeels zaken te Noordwijk, op 18 juli 1936 be noemd tot gemeentesecretaris per 1 sep tember 1936. De heer Ike vervult verder een hele reeks functies op kerkelijk en maatschappelijk terrein. Tuinbouw en plantkunde Vanavond om acht uur vergadert de afdeling Noordwijk van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Noordwijk. De heer H. van Dorth houdt een lezing met dia's over het onderwerp „Bloemen en planten op ons pad". Cafés op tijd dicht Nu het zomerseizoen voorbij is, ves tigt de politie er de aandacht op, dat voor cafés, dancings en dergelijke in richtingen in Noordwijk met ingang van 15 september weer de normale tijdstip pen vam sluiting gelden. Met uitzonde ring van de zaterdag is dit steeds gesteld op 23 uur. 's Zaterdags, dus ook zateer- da-g 15 september, moet om 24 uur ge sloten worden. Snackbars mogen nog een half uur open zijn na het tijdstip van de sluiting der cafés in Noordwijk, Tussen het tijdstip van sluiting en 's morgens 6 uur is de aanwezigheid van bezoekers in de zaken verboden. De caféhouders dienen tijdig af te rekenen en hun zaak te ontruimen, zodat deze op het vastgestelde tijdstip werkelijk dicht is. De naleving van het sluitings uur zal stipt worden gecontroleerd. Winkelsluiting Voor de winkels in Noordwijk gaat weer de normale regeling van de Win kelsluitingswet gelden. Van 1 september jl af moeten, behoudens de wettelijke uitzonderingen, alle winkels op zondag gesloten zijn Met ingang van zaterdag 15 september geldt ook de avondslui ting. die behoudens de uitzonderingen in de wet, op 18 uur is gesteld, en dt verplichte halvedagsluiting naar bij de plaatselijke verordening gemaakte on derscheidingen. Op de naleving van de wmkelslu i tingsbepalingen zal streng wor den toegezien. Voorlichtingsavond in Hazersivoude VELEN toonden gisteren op de voorlichtingsavond in het Hervormd verenigingsgebouw belangstelling voor het ontsluitingsplan Rietveld. De raadsleden waren eveneens (ter oriëntatie) aanwezig. Burgemeester A. Smit vestigde in zijn openingswoord speciaal de aandacht op de in het Rietveld bestaande boomkwekerijen, waarvan enkele zullen moeten wor den „doorgesneden" voor de aan te leggen weg. Er zijn veel bezwaren tegen het ont-ldus de heer Schat. Er zullen zeker ook worpen plan aangevoerd. Vooral de ge J- projecteerde vaart had bezwaren doen rijzen, doch hiervoor is een oplossing ge vonden. Ook de nieuwe weg leverde moeilijkheden op. maar deze zal toch moeten worden aangelegd. Men is ove rigens reeds begonnen met de aanleg van de waterleiding. De rijkstuinbouwconsulent, de heer Dorsman, gaf een toelichting op het plan in verband met de belangen van de boomkwekers. De Rietveldse grond is zeer geschikt voor uitbreiding van de kwekerijen, doch er bestaat alleen een ontsluitingsmogeli)kheid door de aanleg van de weg. De heer Schat van de planologische dienst Stad en Land gaf aan de hand van tekeningen een toelichting op het plan. De vaarsloot zou goede diensten kunnen bewijzen bij de aan- en afvoer van produkten. doch wanneer men zou besluiten de sloot niet in het plan te handhaven, zou dat geen ramp beteke nen. Ontwikkeling in de richting van as- vervoer is niet denkbeeldig. Vragen Verscheidene aanwezigen stelden hier na vragen, o.a. betreffende de aan te leg gen weg, het afstaan van gronden, de plaats van de brug voor aansluiting op de Voorweg en de financiering van het De heren Dorsman, P. de Vogel en Schat beantwoordden de vragen. Laatst genoemde deelde mee dat de nieuwe weg zal aansluiten op de Voorweg o.a. via het pad van Meurs en juist buiten de gemeentegrens via de Kompierenkade. Men zal overigens nog meerdere malen overleg dienen te plegen, zowel met het polderbestuur als met belanghebbenden. Ruilverkaveling zou veel problemen kun- „Men moet het verlies van grond af wegen tegen de winst, die de nieuwi weg in de toekomst kan opleveren", al- HITJ.MOM Sluiting gemeentelijke diensten Burgemeester en wethouders van legom maken bekend, dat de gemeente lijke diensten en bedrijven dinsdag 18 september (harddraverijdag) gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften op dins dag geopend zijn van 9 tot 9.30 uur. Het ophalen van huisvuil zal in de wijk waar dit op dinsdag wordt opge haald nu geschieden op woensdag 19 september. LEIDERDORP Bouwrijpmaken In opdracht van gemeentearchitect groting gemaakt vo< gedeelte B. en W. heeft de ;n bestek met be- het bouwrijpmaken het uitbreidings plan m onderdelen Zijllaan- en Meije- polder, te weten het z.g. bouwblok Ter Meij. B. en W. stellen de raad werk openbaar aan te besteden zake een voorlopig krediet beschikbaar te stellen van 500.000. Alphen aan den Rijn Samengaan Gereformeerden en Hervormden mogelijk? IN de discussie over het samengaan van Hervormden en Gereformeerden zal steeds weer het vraagstuk van de vrijzinnigheid het moeilijke punt blijken te zijn. Ook ds. K. H. Schuring, Gereformeerd predikant van Alphen aan den Rijn, ziet dit als een onoverkomelijk struikelblok op een weg naar mogelijke eenheid. heeft te weren, wat haar belijden v spreekt. Een artikel, dat, zoals reeds gebleken is, voor meer dan één uitleg ging vatbaar is en daarom niet brengt wat men er van verwachten zou. De verschillende overwegingen brach ten ds. Schuring er toe te concluderen, dat hij (nog) geen mogelijkheden ziet tot eenwording, hoewel men anderzijds waar dit mogelijk is, toch wel tot een zekere vorm van samenwerking kan komen Naar aanleiding van het referaat van ds. Schuring werden tal van vragen ge steld en werd er soms puntig, maar steeds in broederlijke geest, van gedach ten gewisseld. Algemeen was het oor deel dat deze levendige vergadering, waarin mevrouw Buizert het propagan distisch gedeelte verzorgde, een goede inzet was voor het seizoen. Het winterwerk, ook van de en mannenverenigingen, gaat ginnen, en ter inleiding van h sprak genoemde predikant op uitnodiging van de twee Gereformeerde Vrouwen verenigingen van Alphen a.d. Rijn Alphen a.d. Rijn-Noord en de Geref Mannenvereniging „Calvijn" die beidt kerkelijke territoirs omvat, in de grote Salvatorizaal over de vraag „Kunnen Hervormden en Gereformeerden gaan?" Er was veel belangstelling. De bijeenkomst stond onder leiding va heer W. Lindeboom. Ds. Schuring heeft in zijn rede beschouwing gegeven van het eenheids - streven, zoalsd at in de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken dag is getreden en dat een zekere be lichaming vond in het bekende Comité van achttien predikanten uit beide Ker ken. kortweg „de Achttien". Spoedig i: echter openbaar geworden, dat men var Gereformeerde zijde niet algemeen ge lukkig is met dit streven en dit manifes teerde zich in het adres aan de Kerken van de „vier-en-zestig". Uiteraard schonk spreker ook dacht aan hetgeen de generale synode der Gereformeerde Kerken vorig jaar uitsprak, die toch wel sterk aandrong op een zeer bedachtzaam handelen. Het hete hangijzer In deze zaak di< iedereen toch wel moet toespreken Is d« kwestie van de modaliteiten In de Her vormde Kerk en dan met name de vrU zinnige vleugel. Bekend mag worden geacht, dat het vrijzinnig deel de Chris tus niet wilde aanvaarden zoals HU Zich ln zijn Woord heeft geopenbaard. Dc vraag is nu: geldt dat vandaar nog? Neen. zeggen sommigen, want dc vrijzinnigen zijn ons een heel stuk nade' gekomen! Sterke twijfel Dat laatste nu acht ds. Schuring aar- sterke twijfel onderhevig Hij citeerde daartoe uitspraken van vrijzinnige zijde zoals die door kopstukken (prof. Smits en dr. de Wilde) zijn gedaan. En zij zijn dan toch maar de vrijzinnigen, die zich vandaag het meest laten horen en de vrijzinnigheid in het algemeen distan- cieert zich niet van hen. Zélfs de synode der Hervormde Kerk doet dat niet, wan' •eliswaar heeft men ten slotte aan prof Smits zijn bevoegdheden als emeritus predikant ontnomen, echter niet om zijn .belijden", maar omdat hij, zoals prof Smits het zei „geen zin had voor herha lingsoefeningen op te komen". Hij wei gerde het gesprek. In dit verband is ook ter sprake ge komen het bekende artikel 10 uit de Kerkorde van de Herv. Kerk: De Kerk bruggen moeten worden gebouwd; weg zal er zonder medewerking van het polderbestuur niet kunnen komen. Wanneer er geen financieringsmoge lijkheid was, zou de gemeente nimmer met dergelijke plannen zijn gekomen. Er bestaan echter gegronde redenen om te hopen op een ruime subsidie. De weg zal waarschijnlijk zes meter breed worden. De heer Schat deelde mee dat het in de bedoeling ligt naast de weg een vaarsloot te doen graven, maar hij kon nog niet zeggen of in de toekomst enige ontwatering noodzakelijk zal zijn. Burgemeester Smit stelde ten slotte, dat veel details van het plan nog moeten worden bestudeerd. Hij zag het eventueel laten vervallen van de vaarsloot als een gunstige wending, die verscheidene reac ties voorkwam. Het Is op deze voorlich tingsavond wel duidelijk geworden dat men over het algemeen ln eerste Instan tie de verdere ontwikkelingen met be langstelling tegemoetzlet. Het plan voor- ziel ln een behoefte en zal voor veel Rietvelden een uitkomst blijken te zijn, maar kan voor anderen een minder gun stige beslissing Inhouden. Fllmvooretelllngen Het Nederlandse Roode Kruis houdt op dinsdag 18 september om 8 uur in het Verenigingsgebouw een filmvoorstelling. Vertoond zal worden „Levensmelodie" met in de hoofdrollen Tyrone Power en Kim Novak. Voor de kinderen wordt 's middags „De mislukte diefstal" gedraaid. Aan vang 4 uur. ALKFJI IDE Winkelweek voor Poliofonds De R.K middenstandsverenigingen te Roelofarendsveen en Rijpwetering heb ben gisteravond een vergadering belegd voor de winkeliers van de verschillende dorpen in de gemeente Alkemade met het doel te komen tot een winkelweek ten bate van het Poliofonds. Staande de vergadering gaven zich reeds 30 winke liers op cn werd besloten de week te houden van 22 november tot en met 5 deceimber. Er zijn 28 grote prijzen be schikbaar gesteld, waaronder een koel kast, een wasmachine en een ameuble ment. In het actiecomité hebben zitting de heren: H. Bank, Hoogmade; C. Zoete melk, Rijpwetering: Nic. Schouten, Roe lofarendsveen; K. Buitema, Oude Wete ring. Tot 16 september kunnen de win keliers zich nog opgeven voor deelne- KOUDEKERK 4. D. RIJN Theemiddag bejaarden Gisteren hield de afdeling Koudekerk aan den Rijn-Hazerswoude (Rijndijk) van de Bond van Plattelandsvrouwen een theemiddag voor bejaarden in het Verenigingsgebouw. De presidente, me vrouw Van dei Lely-Dorrepaal, sprak er haar voldoening over uit, dot zovelcn gehoor hadden gegeven aan de uitnodi ging. Burgemeester Waverijn, die in ver band met een bespreking niet bij het bo- gin aanwezig kon zijn, verscheen later op de middag. Nadat thee was gereserveerd en de heren van een rokertje waren voorzien, terwijl voor de dames eau-de-Cologne- flessen rondgingen, kreeg burgemeester Smit he'. woord, die onder het vertonen van een groot aantal dia's vertelde van zijn reis naar IsraëL De presidtnte was de tolk van alle aanwezigen »oen zij na afloop burge meester Smit hartelijk dankte voor zijn leerzame lezing, wèarbij zij hem een at tentie aanbood. Schaaknieuws Uitslagen van de zomercompetitie van de Koudekerkse Schaakclub: Finalegroep: L. van der Wulp—H. Boelee 10; B. GroenewegC. Reijnc- veld G. de Wit—L. van der Wulp 01; J. van NieuwenhuizenJ. de Wit 0—1. Eerste groep: J. Cok—A. J. de Witte 0—1; H. van Vliet—P. Vernet 1—0; J. RafainT. van Dorp 01; G. Snatersen J. Colijn 01. Tweede groep: A. van der Meijden— H. Starreveld 01; P. de JongE. Dor- repaal 0—1; H. StarreveldA. Scheer 0—1. Maandag 17 september speelt een com binatie van de Koudekerkse Schaakclub tegen de Hazerswoudse Schaakclub een vriendschappelijke wedstrijd te Hazers- woude. Tevens zullen enkele leden van de Koudekerkse Schaakclub deelnemen aan de schaakvierkamp, die door de schaak vereniging „Leithen" ter gelegenheid a het 25-jarig bestaan van deze ver ging op 12. 19 en 26 september 1962 zal worden gehouden. leden van de Gereformeerde kerkera den van Alphen aan den Rijn (ook die „Noord") en leiders van Jeugdclubs hebben gisteravond ongeveer zestig gul den bijeen „getrapt" voor dc actie „Heb het hart eens", welke landelijk door de Gereformeerde Jeugdbonden wordt ge voerd ten bate van het zendingswerk In Ruanda UrundL Vooral omdat onze oud-plaatsgenoot ds. J. van der Neut daar werkzaam is. slaat deze actie in onze gemeente goed ;n zo gaven gisteravond velen meer dan het gevraagde kwartje entree. Was veer wat gunstiger geweest en had het aanvangsuur later kunnen stel len dan was de belangstelling, nu niet onbevredigend, toch nog wel groter ge weest Uiteraard ging het niet om serieus voetbal; naar onze smaak deden som mige jongeren voor de pauze wel wal te veel hun best en zo moest ouderling- doelman Van Zoomeren ln de eerste helft vier maal de gang naar het net maken. Éénmaal ging hij niet vrijuit, maar zijn stijl uit de vroegere A.R.C.- jaren had hij zeker nog. Maar hij trof het niet met zijn mede-verdedigers, want linksachter Grosheide stond na vijf minuten al naar lucht happen. Boer moest er „nog even inkomen". Van Beij eren bleek na de rust in de aanval meer zijn mars te hebben. In de kerkeraadsvoorhoede waren het ln de eerste helft de „vleugels" Hogewcg Stapper, die. hoewel tempoarm, toch soms aardige dingen deden Moest het kerkeraadselftal het voor de rust stellen met o.m. de aanmoedi gingen van de drie predikanten. Schu ring. Tom en Wijma, ln dc tweede helft lieten de eerste en de laatste dit aan ds. Tom alleen over en zelf trokken ze de „stoute schoenen aan". Ds. Wijma ging rechtsbuiten spelen (welk een tem po en ds. Schuring had er al moeite genoeg mee om zichzelf overeind te houden op z'n gymschoenen. Grosheide had zich laten vervangen door Bergs- ma. De kerkeraad bewandelde overigens ook geen rechte wegen want men speel de toen met een dertien-, inplaats van met een elftal, en soms schopte scheids rechter Van Toren ook nog mee in de richting van het JeugddoeL Door al dit samenspannen bleven de gevolgen niet uit. want na de rust kwa- men dc eerwaarde en weleerwaarde heren tot vier treffers, zij het niet al tijd even correct Maar omdat de jeugd ook nog een keer geldig scoorde, won deze toch de wisselbeker, die echter nog niet aanwezig was. Overigens zal de herhaling wel lange tijd op zich laten wachten. Eerst moeten de herinneringen aan een week stijve spieren cn pijnlijke ledematen grondig verdwenen zijn. Voor het publiek was het een leuk uurtje. Dc heren H. Dirkzwager en P. van Heyningen hebben een bandrepor tage opgenomen. Sympathiek was, dat het A R C.-terre!n gratis afgestaan' wae voor het goede doell

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13