BJ 11 fil 12Mö/.'Jm 15 fj 16 ,7 ia Lt Prinsessejapon nieuwe stijl en capemantels s. *6 BB M DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG K ZONDAG fff MAANDAG m W DINSDAG M^^B 1 ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK INTERNATIONALE TEXTIEUAARBEURS Speciaal voor lange, slanke vrouwen m mm a i If 'M MM ff Dè mode voor deze winter: het laarsje N.C.R.V. komt met groot toneelprogramma Atletiek uit Belgrado Reislustige Papoea's moeten terugkeren DE GROTE MUITERIJ BOUNTY WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER SEPTEMBER Vredenburg Croeselaan (Van onze moderedactrice) T~\E collectie, welke ons werd ge- U toond door Metz en Co leek in het bijzondere gemaakt voor lange slanke vrouwen. Wijde capesman tels, afkledende prinsesse japonnen Schaak-vraag 290 In sommige schaakproblemen tref- I !en we niel één maar twee thema's i lan. die als het ware samenwerken. De opgave van vandaag is als voor- aeeld daarvan bijzonder duidelijk: de :warte dame en loper staan „half- fepend" en het is duidelijk, dat in het >plossingsverloop op de zesde lijn een schte penning moet gaan optreden. Dit bekende thema is gecombineerd net een toren-loperbatterij van wit )p de g-lijn. Er zijn geen bij-varian ten. De opgave voor dit fraaie werkje ran H. Ahues: wit speelt en geeft mat SB S ïüd?B M A Dam-vraag 289 In het vraagstuk van W. Lente te Koudekerke was de stand als volgt: -*< Zwart: 6, 10, 12, 17, 18, 19, 20, 22, i 23. 25, 28. Wit: 11, 26, 29, 33, 34, 36, 38, 39, 42, en 44. 45. Wit wint in de volgende zetten: 26—21, 17x26; 34—30, 23 of 25 x 82 32; 42—37, 28 x 50; 37 x 8. 6 x 17; 36—31, 23 x 34; 8—2, 26 x 37; 2x6. Bridge Zuid speelt een contract van 1 Sans-Atout (7 slagen). U zit Oost en nadat uw partner met harten 5 is uitgekomen, ziet u de vol gende kaarten: B 9 7 O B 6 O V 9 5 3 J-H842 A H 3 C H 7 10 8 6 4 V B 9 5 In Noord wordt harten 6 gespeeld, u zet de heer en de slag houdt. Wat is hierna het juiste tegenspel? JAQK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel Hor. 1. smekend woord, 4. zoon van Jacob, 7. overschot. 10. doornachtige plant, 12. planeet. 14. teken in de die renriem, 15. schijn, voorkomen. 17. vaartuig, 18. aanwijzend voornaam woord, 20. badplaats in Duitsland, 21. alvorens, 22. bijl, 24. voor, 26. rivier, in Zwitserland, 27. huisdieren, 29. ge wicht, 31. stad in Italië. 33. stok, 35. fel plagend, 36. zijtak Donau, 37. twijg. Vert. 1. berrie, 2. treurspel, 3. tel woord, 4. van elk evenveel (op re cepten), 5. stijf, 6. soort van kraai, S. gebod, 9. bloeiwijze, 11. scheeps- zoetelaar, 13. kortpotige hond, 16. zij tak Rhóne, 19. stapel, 20. gemeente, •n N.-Brabant, 23. eiland van Grie kenland, 25. stok, 26. de twaalf mach tige goden der Germanen, 27. jonge «tier, 28. eer. 30. teken, 32. spitse bek van een vogel, 34. voorvoegsel. OPLOSSING VORIGE PUZZLE I 1. integer, 2. wingerd, 3. klinker, 4. beminde, 5. melding, 6. terrein, 7. on- jderin. 8. leiding. 9. satinet, IJ. slinger, >11. minaret. 12. inborst. en statige avondgewaden. Behalve een even opvlammend cyclame- en rodekool rood meer gedekte kleuren zoals cognac, donkergrijs en vooral zwart, al dan niet gecombineerd met grijs of wit of beige in ruiten en ruitjes. De opening van de show bestond uit een serie heel grof gebreide lange truien, liefst met capuchon of dubbele col, die in de wintersport heerlijk on te dragen moeten zijn, gevolgd dooi anaraks. waarvan een witte, gevoerd met een dessin van sneeuwkristallen, waarvan ook een aardig kapje egmaakt, bijzonder mooi was. Enkele tailleurs met lange jasjes, scheidene troisspièces, waarbij het jasje even langer viel dan de blouse, maar toch de bolerolijn behield, De mantel met zijn enorm ruim, zoals we al zeiden, een capemodel, maar de mouw blijft smal ingezet en reikt weer tot de pols. Daar de mantels vrijwel steeds kraaigloos zijn, worden enorme stola's gedragen met een grote punt op de rug. die wel tot de taille reikt De slippen worden op een schouder over elkaar geslagen. In de japonnen vooral de prinsesselijn, maar dan niet traditioneel verwerkt. Meestal eindigt het lijfje in een punt middenvoor en lopen de rokbaantjes even klokkend uit van deze lijn af. Dikwijls zijn de naden aan de onder kant even tot splitten verwerkt en komt er dan een strakke onderrok te >ien. Bij de middagjaponnen van voile, veel losse panden op de rug of op zij, die iets vlinderachtigs geven. Maar ook wel erg druk aan doen. Trouwens de grote stola's, splitten en losse panden maken het voor het oog allemaal wel erg ingewikkeld en soms Japon in prinsesselijn met stola, kraag en lange splitten in de rok uit de collectie Metz. Zoals altijd zijn het de materialen, die een volkomen apart accent aan de modellen geven. Prachtige camels, tweed ruiten, satin duchesse. voiles, één in Oosterse stijl als was het een sarix en bij de avondjaponnen bor duursels, wekten algemeen bewonde- WIE gisteren in Amsterdam de persshow van het Modecentrum voor schoenen en leer bijwoonde, zou bijna denken dat er rekening wordt gehouden met een bijzonder koude winter, want het moderne laarsje beheerste het tonen van schoeisel voor het naderende sei- soen. Er werd ons echter verteld, dat de laars een nieuwe plaats heeft ingenomen in de garderobe van de vrouw: ze wor den niet alleen gedragen tegen kou en nattigheid zoals voorheen, maar gewoon omdat ze zo aardig staan Misschien moeten wij daaraan nog even wennen, maar wat Madame Mode decreteert aan vaarden wij vrouwen maar al te graag. Dus: deze winter laarsjes! Gemaakt uit alle mogelijke leersoorten, maar veel uit nappa en hunting. De hoogte van het laarsje varieert al even vrolijk mee, want ze reiken afwisselend van even boven de enkel tot juist onder de knie, ze heb ben platte hakken en hakken tot 7 cm hoog (heel dunne soms) en zelfs het rijlaars-type is vertegenwoordigd. Kleuren? We kunnen zeggen: vrijwel alle. Ze doen ook aan de kleurenmode het komende seizoen mee en die schrijft nog altijd zwart en verder ko perkleur. roodbruitren donkerblauw plus de nodige variaties en afwijkingen. Kunt u met het laarsje „alle kanten it", de leesten houden -zich aan een ze kere formule wanneer het dag- en avondschoeisel betreft. Zij verliezen :r en meer de fijne spits (al zijn die nog vooral voor het middag- en avondschoentje) en laten zich verder onderscheiden naar de hakhooeten. Schoenen met lage en middelhoge hak ken zijn gematigd breed, die met hoge hakjes vertonen nog de spitse en de zgn. vingertop-neusjes. De variatie in snit is heel groot en Nederlander verdacht van luiwelij kszwendel De van huwelijkszwendel verdachte 32-jarige Nederlander Herman H. is in Wenen gearresteerd. De man werd reeds enige tijd gezocht. Bij het eerste verhoor verklaarde H dat hij zich op geen enkele wijze aan een misdrijf heeft schuldig gemaakt. Al leen de jalouzie van het meisje uit Stier marken dat hU beloofd had te zullen trouwen, zou op hem de verdenking van huwelijkszwendel geladen hebben. De politie heeft in een koffer van de verdachte een omvangrijke correspon dentie gevonden met 18 vrouwen en meisjes, die aantoonden dat de verhoui dingen die H. met hen had kennelijk zeer lucratief waren. 9 Gisteravond is de 53-jarige scooter- rijder F. Lamers uit Oss bij een ver keersongeval te Heesch verongelukt. Een vrachtwagen reed hem aan. Het slachtoffer was gehuwd en had een vele vrouwen zullen met genoegen ver- »n dat het hooggesloten schoentje deze winter veelvuldig mag worden gedragen. Ook zijn smalle bandjes, op alle mogelijke manieren aangebracht, en vogue maar het meest geschikt voor de smalle voet. Bijpassende tinten in één schoentje verwerkt zijn nog in de mode, ook ver schillende soorten leer worden gecombi neerd, zoals lak met kalfsleer en of slangenleer met kalfs, voor het geklede schoentje. Voor het sportieve en semi- sportieve genre wordt overwegend met doffe leersoorten (dikwijls met scha- duw-effect) gewerkt. Ook is, zij het bescheiden mate, het suède weer te ruggekeerd. Maar de grote mode is: het laarsje. Gisteren begonnen Liberaal congres in Den Haag In Den Haag begon gisteren de twee jaarlijkse conferentie van de Liberale Internationale. Zij werd ingeleid met openingsspeech van prof. mr. P. J. Oud over de ontwikkeling van het libera lisme in Nederland. Prof. Oud verzweeg de 150 deelnemers, leden van de twaalf aangesloten liberale partijen en afkomstig uit alle delen van de wereld, niet, dat de Nederlandse liberalen dit voorjaar ernstige verliezen hebben gele maar hij sprak de hoop uit. dat de bijeenkomst van de internationale organisatie van liberale partijen, waar bij voor Nederland de VVD is aangeslo ten. mede zal bijdragen tot hernieuwde bezinning van Nederland op de liberale idealen. Dan zal de VVD volgend jaar versterkt uit de stembusstrijd komen, aldus prof. Oud. De conferentie houdt zich vooral be zig met de problemen van de koude oorlog en de internationale politieke toe stand. Ook komen ter sprake de vraag stukken. die verband houden met de so ciale planning. Een commissie onder leiding van de heer D. W. Dettmeijer. algemeen secretaris van de VVD, heeft hieraan een studie gewijd. Tijdens een persconferentie, die aan de opening voorafging, zei de voorzitter van de liberale internationale, de Ita liaan Giovanni Malagodi. ervan over tuigd te zijn, dat de liberalen meei dan andere groeperingen een antwoord hebben op het probleem van de koude oorlog. Immers, de socialisten zijn eigen lijk communistisch, en voor zover ze an ti-communistisch zijn. hebben ze eer aantal echt-socialistische beginselen la ten vallen ten gunste van liberale uit gangspunten. En wat de christen-demo craten betreft zij zijn wel anti-commu nistisch, maar waarderen de vrijheid niet zo hoog als de liberalen. De conferentie zal tot zaterdag duren De deelnemers aan het congres zijn gisteravond door het Haagse gemeente bestuur op het Haagse stadhuis ontvan gen. Evenals bij de andere omroep verenigingen leeft bij de NCRV ac tiviteit om te komen tot het ver hogen van de toneelprodukties voor de televisie en het handhaven van hoorspelen op goed peil voor de radio. Daarom staat er voor beide media een groot toneelprogramma kijkers en luisteraars te wachten. Ook voor de NCRV zullen Neder landse auteurs belangrijke bijdra gen leveren. Beginnen we met het hoorspelpro gramma. dat de NCRV in haar gisteren gehouden persconferentie heeft bekend gema-ikt, dar. zien we verschillende se rie-spelen aangekondigd, o.m. een vier delig spel van Horst Mönnich over de geschiedenis van een jonge Poolse vrouw die tien jaar lang zoekt naar haar kinderen die zU in de oorlogsda gen kwytraakte, een themaserie'' over de enorme veranderingen die zich in oosterse landen ondei westerse invloed voltrekken en een reeks „Recht zo die gaat", het dagelijks leven bij de Kon. Marine met humor maar niet zonder diepere achtergrond weergevende (voor de donderdagavond). Er zullen in het kader van ver schillende herdenkingen hoorspelen worden uitgezonden over het 300- jarig bestaan van de Heidelbergse catechismus, over Neerbosch en zijn oprichter Johannes van 't Linden- hout en over Kierkegaard („Dag boek van een verleider", naar een fragment uit „Enten-Eller"). Er komen ook experimentele stukken aan bod zoals „De Afscheids-N.V." en „Iedere avond kamermuziek": een knap Laatste „Prom" voor radio en TV. De VARA zet de traditie voort met de uitzending van het laatste Promena deconcert van de BBC vla radio en te levisie. Zoals gebruikelijk zal ook nu het tweede deel van het concert met de toespraak van Sir Malcolm Sargent op het beeldscherm komen. De uitzending, op zaterdagavond 15 september a.s. tussen 9 en 10 uur. komt over in direct relais met de BBC, uit de Royal Albert Hall in Londen. Het programma na de pauze staat onveranderlijk vast, maar de duizenden toehoorders van wie velen de gehele dag op straat kamperen om toch maar een plaatsje in de concerthal te ver overen. verveelt dit nimmer. Integen deel, ook hierbij zou volstrekt niet van de traditie mogen worden afgeweken. Dirigent is natuurlijk de zeer gevierde Sir Malcolm, die na zijn toespraak weer met bloemen en serpentines bekogeld zal worden. Op 15 september dus sluiting van de 68e concertreeks, door Henry Wood in gesteld. geschreven spel van Richard Hey, waar bij drie musici gedurende vier opna- medagor. zullen moeten begeleiden, omdat de muziek zeer subtiel moet aanslu.ten op de tekst. Voor de stille week wordt gereser veerd een Nederlandse bewerking van „Die Söhne Hiobs", een stuk van Ed- zard Schaper, dat gesitueerd is in Je ruzalem. tien jaren na Christus' dood. Bij de klankbeelden zal „By de gra tie Gods", een programmarceks van C. Rijnsdorp. terugkeren met vijf uitzen dingen die elk tien jaren van de rege ring van koningin Wilhelmina bestrij- Voor de kinderen heeft Jaap ter Haar weer een strip „Het huisje bi] de drie beuken" geschreven en voor de groter» kinderen staan hoorspelen van Jaap ter Haar, Aart RomiJn. Henk Lok man en Nina Bergsma op het program- Televisiespelen Ingevolge de nieuwe uitkooprege ling" van de NTS zullen de Toneel groep Theater en het Nieuw Rotter dams Toneel elk tweemaal met een speciaal daarvoor aangewezen stuk in het wintersprogramma van de NCRV- tv optreden. In samenwerking met de Toneelgroep Centrum werd er weer een dramatische episode uit de reeks „Angst en ellende van het Derde Rijk" van Brecht (ditmaal „Rechtspraak") op beeldband vastgelegd en drie eenakters zullen in combinatie met de Neder landse Comedie, de Haagse ComeSie en de Nieuwe Comedie op het scherm ko- Voor een nieuwe co-produktie met de Vlaamse televisie is gekozen „Fuente Ovejuna" van Lope de Vega, door Da vid de Koning uit het Spaans vertaald en voor televisie bewerkt. Enkele Ne derlandse acteurs zullen gastrollen by de overwegend Vlaamse bezetting ver vullen. Opdrachten Ook de NCRV heeft veel aandacht voor het Nederlandse stuk en daarom „ter aanmoediging" van Nederlandse auteurs verschillende opdrachten ver leend. Zo schreef Manuel van Loggem „Zon op Hirosjima" (dat op zondag 30 sep tember wordt uitgezonden), Hans Keuls maakte een nieuwe versie van zyn sa men met Elleston Trevor geschreven spel „The Search" onder de titel „Ver mist" en Ben van Eysselstcyn schrijft biografische stukken over bekende Ne derlanders. o.m. ds. O. Heldring en oud-minister Talma. Gerard Rekers zal het bekende „Boef je" voor tv bewerken en Jan de Koek schrijft de 14e aflevering van de reeks Fedder-mysteries. Anderen zullen bekende buitenland se successtukken van vroeger en nu aanpassen by de moderne tyd. Ank van der Moer herschreef „The enchan ted cottage' van Sir Arthur Wing Pi- nero, Lo van Hensbergen bewerkt „The farmer's wife" van Eden Phillpotts en P. W. Franse „L'histoire de Jonas" van Edmond Pidoux. Cees Notoboom maak te van een Italiaans biyspel een Ne derlands tv-spel onder de titel „Een dorp wordt advocaat", van Tinl Visser wordt ae eenakter „Verloren contact" gespeeld en met nog andere auteurs (o.w. Ed Hoorniken en Adriaan van der Veen) zyn onderhandelingen gaan de. Zondagavond Nog verscheidene andere stukken staan on het repertoire dat de NCRV voor het komende seizoen heeft samen gesteld; wij noemen hieruit een be werking van Charlotte Bronte's roman „De woeste hoogte" met Rob de Vries in de hoofdrol, een trilogie over Ko ning David van Joost van den Vondel en „Sneeuw in de zomer" een stuk uit de bloeityd van het Chinese toneeL Als serictoneel wordt op sondag- avonden de Amerikaanse familie- strip „Arthur en Eva" in Nederland se bewerking met Kitty Janssen en Paul Caminermans in de titelrollen uitgezonden. Prins Bernliard voor radio en TV. Vrydagavond zal prins Bernhard voor radio en televisie in zyn kwaliteit van voorzitter van het Nationaal Thuisfront in een korte toespraak enkele medede lingen doen over de plannen van deze instelling met betrekking tot de Neder landse militairen in Nicuw-Guinea.. Het programma begint om 8.20 uur en zal door NTS en KRO-radio worden uitgezonden. Onmiddeliyk na de toe spraak van de Prins zal verslaggever Joop van Zyi een gesprek hebben met mevrouw Eekhout. echtgenote van de commandant van dc Nederlandse stryd- krachten in Nieuw-Guinea. De uitzending duurt in totaal tien minuten. Vandaag begint de NTS met het over nemen van Eurovisie-reportages van de Europese atletiekkampioenschappen die in Belgrado worden gehouden. Deze eerste uitzending, waarbij commentaar wordt gegeven door Wim Kortland. Frits de Ruyter en Roger Moens, duurt van kwart voor zes tot acht uur. Andere uitzendingen worden gegeven op donderdag 13 september van 5 tot 7 uur, vrydag 14 september van 5 tot 8 uur en zaterdag 15 september van 5.35 tot 6.40 uur. Het is nu tijd aan het werk te gaan IJF van dp zes Papoeastudenten, die een reis door Indonesië heb ben gemaakt, hebben op het minis terie van binnenlandse zaken ver nomen, dat zij zich zaterdag vooi vertrek naar Nieuw-Guinea op Schiphol moeten melden. Doen zij dat niet, dan worden zij uit 's rijks dienst ontslagen. De studenten, die reeds van plan waren naar Nieuw- Guinea terug te keren, riskeren ont- 28 De vrouwen kregen kokosmelk. „Is uw dochter Maimit uw enig kind?" vroeg Nelson aan de gastheer. „Ik vroeger drie kinderen." antwoordde hij, „maar toen ik Errio, ik ze doden." De „Errios" vormde een orde van aanzienlijke krijgslieden en een van de regels was. da>t zij geen kinderen mochten hebben. Nelson herinnerde zich van zijn eerste bezoek aan Tahiti dat de Errios hun kinderen doodden. „Maar dat is ontzettend!" riep Heywood. „Hoe kan zoiets nu? En waarom doet men dat?" Hitihiti glimlachte. „Wij veel, heel veel mensen en eiland is maar klein. Veel kinderen veel man nen dan honger en moord en doodslag. „Daarom Hij maakte een nietszeggend ge baar. „Kinderen zijn offers voor de goden", lichtte h'ij toe. „Veel kinderen offeren goden zeer gun stig gezind." Er liep de gasten een rilling langs de rug. Chris tian wierp een verschrikte blik op het meisje, dat hem voortdurend met glinsterende ogen aanstaar de. „En Miamiti?". vroeg hij zacht. „Toen Miamiti geboren werd ik Errios verlaten", antwoordde Hitihiti. Hij was dus uit de orde getreden, evenals Tei- nah later, die ook zijn eerste kind aan het gruwe lijk gebruik had opgeofferd. „Ontstellend", zei Nelson tegen zyn medegasten. „De hoogste stand moordt zijn kinderen uit, terwijl de lagere klassen zich onbeperkt mogen uitbrei den!" Heywood had zich danig opgewonden. Met ge- het bijgeloof en de zoveel grotere wijsheid van het Christendom duidelijk te maken. Hitihiti glimlachte. „Onze God is Oro", zei hij welwillend, „daarnaast vele kleinere goden". Wie is uw god? Hij zoon hebben? Wie zijn vrouw?" „Hij is begin en einde!" riep Heywood hartstoch- OP DE door GUNTER SACHSE telijk. „Hij heeft noch een vader noch een moeder!" Hina en Hitihiti barsten in een schaterlach uit. Maimiti lachte niet mee. maar keek met ongelovige verbazing van de een naar de ander. „U hebt dus een god", riep Hitihiti lachend uit, „die geen vader en geen moeder heeft, wel een zoon, maar geen vrouw". Teinah en zijn gemalin Iddiah waren vrijwel da gelijks de gasten van kapitein Bligh. Óok had Bligh al enkele bezoeken aan het paleis van het stamhoofd gebracht. Dadelijk bij zijn eerste bezoek had h'ij Otoe, de jonge koningszoon, willen begroe ten en hem geschenken gegeven. Maar de strenge zeden van het land eiste, dat men dit kind alleen met ontblote schouders benaderde en hiertoe had Bligh niet kunnen komen. Hy beperkte er zich dan ook toe, de troonopvolger nu en dan een geschenk te zenden en onderhield de vriendschap met het vorstelijke echtpaar aan boord van zyn schip. Het eten was overigens elke keer weer een moei zame aangelegenheid, daar Iddiah met haar hofda mes in de officiersmess moest tafelen. De officieren die niet aan de wal waren ergerden zich daarover. Ze konden van hun eetgelegenheid nauwelijks meer gebruik maken en meer dan eens gebeurde „Dat wordt toch te dwaas", viel de verontwaar digde Fryer op een middag tegen schrijver Samuel uit, toen die halverwege de maaltijd weer eens binnenrende met de mededeling, dat de officieren uit de mess moesten verdwijnen. „Ik vind het een schaamteloze eis, dat wij midden onder het eten moeten opstaan alleen voor die vervloekte zwartjes". „Uitstekend, mister Fryer," zei Samuel met wei nig oprechte beleefdheid, „ik zal kapitein Bligh op de hoogte stellen van uw mening over zijn vtou- welijke gasten, wanneer u dat op prijs stelt Peckover sprong op. Hij had een kleur van woe de gekregen en greep de schrijver beet.,.Dat laat je. gluiper", bulderde hij razend. Hij trok het man netje, dat van schrik lijkbleek was geworden, dicht naar zich toe, keek hem doordringend aan en zei traag: „U moet aan zeemansgewoonten wennen, mister Samuel. Wij hadden op de „Speedwell" een schrijver, die is door een stortzee overboord ge spoeld omdat hij geen zeemansmanieren kon le ren". Hierna duwde hij hem van zich'af. zodat Samuel met een smak tegen het beschot vloog. Hij krabbelde moeizaam overeind en keek de aanwezigen met giftige haat aan. „Zoals u wenst, mijne heren!" zei hij. Hij rende de mess uit. „U moet beter oppassen, mister Peckover. zei Nelson bezorgd. „U weet toch wel, dat hij alles letterlijk aan Bligh overbrieft?" Kapitein Bligh maakte een afwerend gebaar, toen Samuel even later zijn hut binnenrende om verslag over het gebeurde uit te brengen. „Ik be grijp het al. mister Samuel," zei hjj later. Hij kon zich voorstellen dat er bittere woorden waren ge vallen. De heren moesten dan maar mopperen, als ze te stom of te kortzichtig waren om begrip voor zijn maatregelen te hebben. Zij leefden ver der geheel voor hun genoegen en het beetje dienst, dat hij hen liet verrichten, deden zij bovendien slecht en slordig. (Wordt vervolgde slag, omdat ze op zo'n korte termijn hun vertrek niet kunnen regelen. Dit weed gisteravond medegedeeld ty- dens een door de Nederlandse staatkun dige studenten federatie (N.S.S.F.) beleg de persconferentie, waarop de studenten verslag uitbrachten. De Indonesische groep, die eergisteren in ons land terugkeerde, was enthousiast over de gastvrije ontvangst. Wat de uit latingen van Soekarno over de externe en interne zelfbeschikking betreft, zei het delegatielid Jelmau. dat Soekarno daarmee heeft bedoeld, dat de zelfbe schikking een zaak is tussen Indonesië en de Papoea's. „Als we een onafhanka- lijke staat willen, dan krygen we die. zo geloofde de heer Jelmau. Hij was bitter over het bericht van zUn Leidse hospita, dat tydens zyn afwezig heid de heer Van Dorenmalen van het ministerie van binnenlandse zaken al zijn post in beslag heeft genomen en heeft aangekondigd, dat de boeken en kleren van Jelmau verkocht zullen worden om de kamerhuur (f 75 per maand) te beta len. Het ministerie is volgens Jelmau niet langer bereid deze kosten voor zyn re kening te nemen. Geen salaris De heren Indey en Ansanaj hoorden dat hun vrouwen die in Nicuw-Guinea wonen, sinds 1 sept. jl. geen salaris meer ontvangen „omdat hun mannen naar In donesië zyn vertrokken". De N.S.S.F. heeft ervoor gezorgd, dat de vrouwen geld kregen, zo deelde voorzitter Schol ten mede. k De heer Jelmau zei dat hU de toezeg ging van de Indonesische regering heeft gekregen, dat zij de kosten van zijn stu die voor haar rekening zal nemen. Van 1 oktober tot 1 mei gaat hij met Kirihio werken op het Indonesische departement van gezondheid. Teleurgesteld was de heer Jelmau over de overhaaste terug keer van dc Nederlandse bestuursambte naren. Hij beschouwde dit niet als „een goed spelletje" en van de zijde van Ne derland niet sportief „om ons alleen met de opbouw te laten zitten". Dc versnelde terugkeer is z.i. een gevolg van het feit dat dc regering de vrouwen en kinderen van de ambtenaren al heeft laten eva- Van de rtJde van het mlnlaterie van binnenlandse zaken deelde men mede dat het als normaal is te beschouwen, dat de vijf Papoea's thans naar Nieuw-Guinea terugkeren. Dit moet niet gezien worden als een strafmaatregel. Deze vijf Papoea's hebben reeds een meer dan normale vakantie genoten en het ia dus tijd dat zy nu aan het werk gaan. Er bestaat In Nieuw-Guinea nu een grote behoefte aan mensen die reeds enige opleiding hebben gehad, aldus de woordvoerder. nanavond Hilversum I, 402 m. 18.00 Nws en weer- pratje 19.10 Muziek van het Leger des Heillslii lilgiri 19.30 Radlokrant 19 SO In strumentaal kwintet 20.10 Radlophllharmoij overdenking 22.55 Plat 1 SOS-ber 22 40 II, 298 m. 19 00 V d kinderen 9 15 Mores Hess, een Zlonls- rekkcr. lezing. VPRO: 19.30 V d Jeugd VARA: 20 00 Nws 20.05 Mctropole- ork 20 35 Kaf en koren, wekelijkse notities 20 15 Mijn drie mannen, hoorspel 21.55 Gram 22 00 Sranang Tori, Surinaams progr 22 20 Sport halvewege 22 30 Nws 22 40 Met een knlpaoog naar de Muzen: muziek en ge dichtjes 23 00 Pianorecital 23 30 Inthernatio- nale volksliedjes (gr) 23.5524.00 Nws. .-4/1 I l/l vi i beeld 20 35 De Fltn- vanivortd iiifiii NTS: 17 00 Jeugdjournaal. AVRO: 17.10— 17 40 V d kinderen NTS: 17 45—20 00 Euro visie: Europese atletiek kampioenschappen te Belgrado 20 00 Jot1 KRO: 20 20 Woord en stones, tekenfilm 2100 TV-Dansant: en nieuwe dansen 2130 Sport 21.55—22.40 Do Kerk en Haar verkondiging, documea- Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nws 7 IS Klaas ork muz igr) 7 45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 8 50 Schoolradio NCRV:' 10.00 Gram 10 03 Klass muz (gr) 1015 Morgendienst 10.45 Geeste lijke liederen «grKRO 1100 V d zieken 11.45 Geestelijke liederen 12.00 Mlddagklr*. noodklok 12 04 Licht instrumentaal kwartet met zangsolisten 12.25 V d boeren 12 35 Mc- ded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 38 Pianoapel (gri 12 50 Ac" Aqui Georgetc blsrh gebied 13.20 Pla'tennleuwi 13.30 Licht orkest met zangsollsten. NCRV: 1400 M»- tropole-ork 15 40 Moderne muz (gr) 15 30 Licht ensemble 16 00 Bijbeloverdenking 16 20 Alt en claveolmbel 18.35 Lichte gram 16 45 V d Jeugd 17 10 Llrhte gram 17 20 Countrv- Wesiern- en Hillhlllvmuz (opnl 1740 Beurs- hrr 17 45 Koorzang (gr): llrhte muz 17 55 Licht ensemble 18.15 Sportrubriek 18.30 Vo caal ensemble 18 50 Sociaal perspectief, le zing. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nws I '0 Ochtendgym 7 20 Ochtendvaria (gaml VPRO 7 50 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8 15 Lichte gram 9 00 Gvm v d vrouw 9 10 De groenteman 9.15 Klass kamermuz 'gri 9 4* Morgenwijding 10 00 Arbeidsvitaminen (gr) 10 50 V d kleuters 11 00 Kookpruatje II 15 Omroepork: poptil klaas muz 12 00 Amus muz en zangsollsten 12 30 Meded ten behoeve v an land- en tuinbouw 12 33 Licht- gram 12.50 Europtse atletiek kampioen schappen te Belgrado 13.00 Nws 13 15 Mede. actuallienten of gram 13 25 Beursher 13' Danaork en zangsolosten 14.00 Omroepdv' belkwartet 14.13 Klaas kamermuz 14.40 V vtouw 15 00 Zangrecotai 15.30 Extra Vltn. nen (gr) 18 00 Ridders van deze tijd. klar- beeld 18 25 Gram v d jeugd 17.10 V d Jeu 17.40 Hammondorgelspel: fragmenten - musicals 18 00 Nws 18 15 Europese atletl-' kampioenschappen te Belgrado 18 25 Pt menade-ork en za ngaollsten Operamuzlel 18 55 Gesproken hrlef. TELEVISIE i u^?u17 00.—1900 Eurovl*!^ Europese at- itohuaaen, fllmdoeui Jr« 21 00 De sjaal, detective-film (deel 2 en 3)'22 1 22 40 Tsjechisch folkloristisch ensemble.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7