Visserijgolfjes Aanvoer van visserijprodukten in 1961 gestegen RIJNSBURG AGENT-BEZORGER RIJNSRURG BLOEMBOLLENCULTUUR Werken wetenschap en praktijk steeds voldoende samen Asma in Hervormde kerk Koudekerkers genoten van orgelconcert Alphense Zwemclub boekte bevredigende resultaten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 TTET bezoek vin enkele Wieringer kotters aan Amsterdam en de vloot- A 1 schouw van de Wieringer vissersvloot hebben de aandacht weer eens gevestigd op het voormalige eiland Wieringen, dat een belangrijk centrum voor de Nederlandse visserij is en waar met name de garnalenvisserij een belangrijke rol speelt. Het eerste contact tussen Amsterdam en Wieringen dateert uit de veertiende eeuw, toen de Amsterdammers en Wieringers strandrechten in Denemarken hadden. Ook zijn er aanwijzingen voor een levendig contact tussen Wieringen en de Amsterdamse veekopers in dc middeleeuwen. De Wieringers hebben zich dikwijls bedreigd gevoeld in hun middelen van bestaan en zich vaak aan veranderde omstandigheden moeten aanpassen. Maar bet contact met Amsterdam, een grote klant van de Wieringer vissers, is onder alle omstandigheden bewaard gebleven. Daarvan getuigde ook het bezoek, dat de Wieringers onder aanvoering van hun burgemeester aan Amsterdam hebben gebracht. De produktie van verse haring steeg tot 55.4 miljoen kilo voor 15,3 miljoen gulden. Er was 13 miljoen meer maat jesharing. De aanvoer was 15 miljoen kilo. De aanvoer van volle haring daal de iets: tot 13,3 miljoen kilo. De totale aanvoer van visserijproduk ten was in 1961 in Nederlandse havens 301.1 miljoen kilo met een waarde van 141,7 miljoen gulden. Het jaar daarvoor 12.7 miljoen kilo en 4.7 miljoen gulden minder. De aanvoer van drijfnet- en trawlharing bedroeg 113,5 miljoen kilo voor 43.3 miljoen gulden tegen 108.7 miljoen kilo voor 45.5 miljoen gulden in 1960. Gezouten haring steeg va A 57.6 tot 58,1 kilo. de waarde liep echter om laag (van 30,3 tot 28 miljoen gulden). Havenbedrijf IJmuiden dat een wijziging beoogt van de begro ting van het Staadhvisoershavenbedrijf te IJmniden voor het dienstjaar 1961. In de toelichtende memorie die het wets ontwerp vergezelt, wordt gezegd, dat de uitkomsten van het Staatsvlssersha- venbedrijf over 1961 hogere baten te zien geven dan de ramingen daarvan hebben bedragen. De opbrengst van de afslag-retributie, de voornaamste bron van inkomsten van het bedrijf, overschreed de raming me: f 467.118. terwijl de baten uit de waterverkoop f 22.120 meer hebben be dragen dan de raming De baten uit de 6troomlevering overschreden de raming met f 77.652. terwijl de opbrengsten van de erfpachten en de huren f 20.930 meer hebben bedragen dan was geraamd De opbrengst van het havengeld bleef f 19.023 beneden de raming, het verschil tussen de ingecalculeerde en wettelijk vastgestelde rente bedroeg f 1586 min der dan daarvoor in de begroting werd geraamd. In totaal hebben de baten de ramin gen met f 613 074 overschreden. Tegen over de hogere baten staan hogere lasten. De lasten hebben de ramingen met f 608.115 overschreden. Het voordelig saldo van het bedrijf over 1961, dat memorie was uitgetrokken, bedraagt rond f 4050 Bü het wetsontwerp wordt thans voor gesteld de posten lasten en baten der ex ploitatie te verhogen met f 608 120, er mitsdien te brengen op f 3.832.590 ter wijl het totaal, zowel van de kapitaals uitgaven als van de -ontvangsten, wordt verhoogd met f 37.107 en mitsdien ge bracht op f 2.466.107. Excursie van de Statenleden De Provinciale Staten van Zuid-Hol land maakten gisteren hun Jaarlijkse excursie door een deel van hun gewest. In de ochtenduren hebben dc statenleden per autobus het noordwestelijk deel van de provincie bezocht en In de middag zijn zU met de boot „Prlnsesseplsst" langs de provinciale vaarroutes vsn Lel den nasr YVsddlnxveen gevaren. De bustocht stelde de Statenleden In staat een indruk te krijgen van de nood zaak van de aanleg van de nieuwe pro vinciale weg nr. 1 door de kuststrook van Scheveningen naar de Noordholland se weg. Op dc reeds bestaande provin ciale weg nr. 1 is reeds een maximum dagfrequentie bereikt van ruim 14.000 motorrijtuigen. Ook is het Langevelderslag In de ge meente Noordwljk bezichtigd, een fonkel nieuwe toegang naar het strand die be staat uit een zes meter brede autoweg, een drie meter breed rijwielpad en een twee meter breed voetpad Dit slag voert over bijna twee kilometer door een on gerept duinlandschap, dat deel uitmaakt van het wingebied van de Amsterdamse Waterleiding Nabij het westelijke einde van het slag is een 1.6 hs groot parkeerterrein ge maakt. Mede door het drie km zuidelijker gelegen dit voorjaar gereedgekomen Duindamaeslag is het strand over een flinke lengte ontsloten. De boottocht gaf een indruk van de waterstaatkundige toestand van het Rijn- vele kunstwerken aanwezig s Wad Nieuwe schepen Op 13 augustus is de KW 193 Vrouw Prijna voor de eerste reis vertrokken Deze kotter is gebouwd bij de Coöpera- Verenigde Scheepswerf Vooruit te Zaandam. Eigenaar is T de Haas te Katwijk in Zee. Het vaartuig meet 100 ton. 26.60 meter lang. 6.20 meter breed en 2.80 meter hol. heeft een 6-cylinder Bolnes-hoofdmotor van 360 PK. De nieuwe motortrawler VL 112 Bets i Gerda, die op 22 augustus is overge dragen. meet 44.20 meter, is 7.30 meter breed en 3.70 meter hol. Het schip heeft ten 8 cylinder Industrie-dieselmotor •an 1000 PK. De KW 201 Tatjana is 30 ugustus naar zee gegaan. Deze motor- kotter is gebouwd bij de Scheepswerf Vooruit in Zaandam. Eigenaar; NV Rederij en Handelsmaatschappij Rijn mond te Katwijk aan Zee. De kotter meet 145 ton. heeft 29.40 meter lengte. 6.70 meter breedte en 3.10 meter diepte. De hoofdmotor is een 500 PK Stork. In Urk is de IJM 6 Adriana gebouwd. Deze kotter voor A. Visser en zonen te IJmuiden meet 49 ton, is 22.50 meter lang. 5.70 meter breed en 2.20 meter hol. Het schip, dat bij de scheepswerf Metz is vervaardigd, heeft een 250 PK Bolnesmotor De IJM 3 Ria is nu in Urker handen. Het schip heeft de naam Antonia Martruida UK 98 gekregen. Schipper R. Drijver te IJmuiden heeft de oude UK 98 Antonia Martruida aan gekocht van gebroeders Meun. Dit schip zal nu IJM 3 Ria worden. De nieuwe Ria meet 61 ton. Het in 1949 gebouwde schip heeft een 150 PK Bolnesmotor. Misdraging gen? In Fishing News houdt de heer Eric Allen dit stijf en strak staande. Hij zegt dat de buitenlanders in groten ge tale bij de Britse kust opereren en zo de Britten dwingen eerder door hen be reikte visgronden te verlaten. Men zegt dat de Polen en Nederlanders zelfs de kleinste vissen uit het water halen en zo niets overlaten. De heer Allen beweert zelfs dat er zo nu en dan ongemotiveerd lichtkogels worden afge- uurd, waardoor er reddingboten in actie moeten komen. Vooral de Polen krijgen er van langs Hij vraagt om krachtige maatregelen van de regering Hektrawler In Hull is een nieuwe hektrawler in de vaart gebracht, de H 347 Junella. Het is de tweede sedert de Lord Nelson, die nu een jaar vaart. De Junella meet 1450 ton en is gebouwd bij Hall. Russell en Co Ltd te Aberdeen. Hull heeft nu ruim 150 trawlers, verdeeld over 18 re derijen. De eerste reis van de nieuwe hektrawler duurde 32 dagen en leverde 5500 kisten op. De lengte is 72.68 meter, breedte 11.76 meter, holte 8.07 meter De voortstuwing geschiedt diesel-elek trisch. het vermogen is 2100 PK. Vishandel Het prijspeil was op de Imuidense markt de laatste week vry constant ge weest. Engelsen betaalden goede prij zen voor grove schol. Ook de kleinere schol ging goed weg. maar niet naar Engeland want daar wil men alleen de grove soorten. Grove schelvis kon het tot redelijke prijzen brengen en ook braadschelvis was niet te goedkoop ondanks de tame lijk ruime aanvoer. Voor kabeljauw en tong bestond goede afzet. Koolvis was er vrijwel niet. Op zee De Oceaan 9 was niet succesvol, maan dagavond stonden er maar vier kant jes onder de bak. De Nelly had dertig kantjes gevangen, de Koraalbak dertien kantjes haring. De laatste trek van de IJM 36 Jacoba Gesma leverde vijftien kantjes hoops op. De Delft had slechts een enkele mand haring en wat strips. De laatste trek van de Alberta Hendrika leverde drie pakken op. sardien en hors makreel. Wat er was De aanvoer in IJmuiden was 935 schel vis, 610 wijting, 315 gul en kabeljauw. 975 haring, 1100 makreel, 110 schol. 4 tarbot. 360 diversen, 51 radio, 115 toters. 96 pilchards, 960 stuks kabeljauw, 1400 kilo tong. Er waren 30 schepen aan de markt. In Scheveningen was de aanvoer 90 schelvis. 60 wijting, 50 gul en kabel jauw, 150 haring. 39 makreel, 80 schol, 2500 kilo tong. 400 kantjes gezouten haring. DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT vraagt voor het agentschap RIJNSBURG een Moet in Rijnsburg woonachtig zijn. Nadere inlichtingen: Abonnementen afdeling: Nieuwe Leidsche Courant, Steenstraat 37, Leiden, tel. 1710-31441 „Avondzon" maakte lanpe tocht Het was vroeg dag. gisteren, in het be jaardencentrum ..Avondzon". Om negen uur reeds stapten de bejaarden, perso neel en bestuur in twee autobussen om de jaarlijkse tocht langs bezienswaardig heden te beginnen. Het is een drie-provinclën-tocht ge worden. waarvan men eerst kort na zes uur terugkeerde. Via De Kaag. Kudel- staart cn Aalsmeer reed men langs de Westeinderolassen cn Schiphol. Het eer ste doel was Soest, dat men via Amstel veen. Muiderberg en Baarn bereikte. Speciale aandacht kreeg natuurlijk het paleis Soestdük. Na koffie te hebben gedronken reed het gezelschap naar Soesterberg. langs de pyramide van Austerlitz. waarna men via Zeist en Driebergen het Utrechtse plaatsje Woudenberg bereikte. Daar ge noten de reizigers van een diner. Om drie uur ging men langs de schilder achtige Hollandse IJssel. Montfoort en Oudewater naar Haastrecht, dat rond vier uur de laatste pleisterplaats was. De terugtocht ging langs Gouda. Bos koop en Hazerswoude. In Rijnsburg aan geland. toerde het tevreden gezelschap nog eens door het dorp. De tocht verliep zonder grote schok ken. Alleen in Soest was een incident: Bas de Vreugd was zoek. Bestuur cn personeel togen ijverig op speurtocht cn eindelijk was de verlorene terecht Tja, ouwe Bas maakt nu eenmaal iedere dag een omzwerving in Rijnsburgs dreven en hij kon deze dag zijn dagelijkse kui ertje niet missen R.S.C.-nleuws De Rijnsburgse schaakclub begon aan de bordencompetitie. Er wordt gespeeld in twee groepen. De winnaar van groep 1 krijgt voor een jaar de beschikking over de wisselbeker, terwijl voor de winnaar van groep 2 en voor no. 2 var groep 1 prijzen beschikbaar zijn. De uitslagen: groep 1: Jac. P. Noort- L. J Goudriaan 01; B. Bijleveld-W. Bin nendijk 01; D. Schoneveld-H. Tijster man 01; M. J. Goudrlaan-A. Ravens- bergen 1—0; groep 2: M. van der Meij-C. van Starkenburg 1—0; H. van der Wes- ten-H. de Mooy 14ti; Fr. Heemskerk- C. D. Knijf 10; C. van Starkenburg- G. van Egmond 0—1. Burgerlijke stand GEBOREN: Lijdia P. dr van P. de Mooij en M. Kromhout Elsgeesterweg 2 Nelina dr van L. van Egmond en W Vooijs, P. Heinstraat 11. ONDERTROUWD: C. Vianen, 26 jr. land, —Mti -J zón Het gezelschap debarkeerde t dinxveen. Voor direct gevraagd: WINKELJUFFROUW en HULPMONTEUR voor haarden en kachels L. OUDSHOON VOORSTRAAT 51—63 Katwijk san Zee Telef. 2690 het bloembollenbedrijf steeds weer de klemtoon. Maar zeer beslist is dit „natuurprodukt" alleen afhankelijk van de grillen der natuur. Op allerlei manieren probeert de mens de natuur te beïnvloeden. Dat hier geen brokken worden gemaakt en dat deze kunstmatige ingrepen het be oogde resultaat bereiken, is vooral het werk van de wetenschappelijke voorlichting. Kanaalstraat 52. en H. C. Kampman. 23 Oegstgeesterweg 35; G. C. Mulder, 22 jr. Leiden, en M. Docter. 23 jr. Sandt- lsan 28a. GETROUWD: H. H. Hoffman. 24 jr. Duitsland, en N. J. de Koning, 20 jr. Bar. van Wassenaarstraat 11. Gevestigd en vertrokken INGEKOMEN: M. J. Nieber. van Utrecht, naar Oude Vlietweg 5; H. J. Lindemuller. e.v. Schaafsma, van Zuid- wolde. naar P. Heinstraat 14 J. M. v. d. Vlis. e.v. van der Meij, van Katwijk, r.aar Trompstraat 34; J. van Rootselaar. van Leiden, naar Hofstraat 28. VERTROKKEN: P. J. Hogewoning. van Tulpenstraat 41. naar Utrecht; C. Ravensbergen. van Dubbelebuurt 8. Nijmegen; K. I. Kromhout van Elsf terweg 2, naar Leiden: J E. v. Egmond. van Hofstraat 13. naar Leiden. Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt in de zaal achter de Chr. Geref. Kerk ds. H. G Ab- ma uit Putten voor de afd. van de Geref. Bond. Lezers schrijven ons: Waarschuwing kwekers Daar er Rijnsburgers zijn. die denken dat ik de koper van die waardeloze 10.000 Van der Eerden-bollen ben. wil ik langs deze weg laten weten, dat ik ze niet heb gekocht. De naam van de koper is mij bekend. Rijnsburg C. Batenburg Hereweg 33 KATWIJK AAN ZEE Hoog en laagwater Donderdag: hoog water 2.16 water 14.45 uur. laag P. Visser Arts te Katwijk aan Zee. AFWEZIG van 13-23 september Wie eens een kijkje neemt in wat men een „bollenschuur" noemt, zal denken aan een „bloembollenindustrie". Hier wordt een spel gespeeld met temperatu ren, vochtigheidsgraden en ventilatoren, hier staan formidabele ketelhuizen en stapt men van tropenhitte in vrieskou. Hier bonken sorteer- en telmachines. En op het veld gaat men steeds meer over tot mechanisatie van de arbeid, met planten en met rooien, met bespui ten en beregenen Ook de chemische industrie krijgt een aanzienlijk aandeel in deze activiteiten. Voor bodemontsmetting, voor bestrij ding van ziekten en insekten. is een in drukwekkend assortiment chemische pro- dukten beschikbaar. Door de schuurbehandeling grijpt de vakman in in het groeiproces van de bollen, worden ze vervroegd of verlaat. Men heeft zelfs al dc proef genomen met wit rooien van bollen, om die kunst matig te laten afrijpen en zo de natuur te vlug af te zijn. Kan dat allemaal allemaal i straf- Maar kan dit leloos gebeuren? Op allerlei manieren grijpt de mens in in de gang der natuur, om die tot zijn voordeel te dwingen of de nadeli ge gevolgen (ziekten e.d.) te bedwingen De vakman wordt hiertoe wel genood zaakt, maar hij kan dat niet op eigen houtje cn op eigen risico doen. Daar voor zijn er te grote belangen moeid. Dat is onlangs nog in de Anna Paulownapolder bewezen, toen kwekers meenden een spuitmiddel voor aardap pelen op de bloembollen te kunnen toe passen. Verscheidene kwekers zijn hier door vrijwel geruïneerd. Het zfjn de mannen van de weten schap. van het Laboratorium vooi Bloembollenonderzoek. de voorlichtings diensten van de rijkstuinbouwconsula- ten. dc Plantenziektenkundige Dienst achter dat alles ..Wageningen" n wie men opziet om voorlichting, van men verwacht dat zij proeven nen en de resultaten van die proeven aan de vakgenoten mededelen. Er is dan ook geen tegenstelling in het bloembollenvak tussen de man nen van de praktijk en die van de wetenschap. De bollenmensen weten maar al te goed, dat zij het buiten wetenschappelijke voorlichting niet kunnen stellen en wanneer zij met ziekten en andere narigheden in het gewas te maken hebben, verwachten zij van de voorlichters, dat die hen oorzaak zowel als middel ter bestrij ding en verbetering aanwijzen. Contact noodzakelijk? De vraag mag echter worden gesteld: is er voldoende contact, over en weer, tussen wetenschap en praktijk? Dat is zeker geen kwestie van onwil Maar de mogelijkheden moeten er zijn om het bloembollenvak in voldoende mate te doen profiteren van het werk der wetenschappelijke onderzoekers. Wanneer wij daarbij denken aan demisch gevormde deskundigen, krijgt men wel de indruk, dat met me de voorlichtingsdiensten daarmee onvoldoende bemand zijn. Het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek beschikt over mensen die hun sporen al hebben verdiend. Het staat thans onder leiding van een 32-jarige directeur, prof. dr. ir. K. Schenk, die gepromoveerd is op een proefschrift over ziektebestrijding in gladiolen. Men heeft daarover in het bloembollenvak niet zo veel zorgen, en verwacht dat hier. vooral ook wat het doorgeven var de onderzoeksresultaten aan het vak be treft. efficiënt zal worden gewerkt. Bij de voorlichtingsdiensten echter staan te weinig mensen voor té vele ta ken. Zowel in Lisse als in Hoorn, di beide „bloembollencentra" Is een Rijks Middelbare Tuinbouwschool gevestigd, die veel ti)d vraagt van de deskundigen verbonden aan de voorlichtingsdiensten. waar ze tevens als docent moeten fun- Juist de mannen van de voorlichtings diensten vormen de schakel tussen we tenschap en praktijk. Zij zullen niet al leen moeten kunnen profiteren van het wetenschappelijk werk, maar ook alle gelegenheid moeten hebben om dit toe passen en door te geven. ALPHEN AAN DEN RIJN Bezoek Prins Bernhard uitgesteld In verband met de harde wind heeft en het vandaag niet verantwoord ge acht het bezoek van prins Bernhard aar de genie te Alphen aan den Rijn te laten doorgaan, daar een vlucht per helikoptei te veel risico's zou opleveren. De Prin: zou met een ander vervoermiddel te vee tijd zijn kwijt geraakt en zijn verplich tingen elders niet hebben kunnen komen. Op een nader te bepalen dag zal prins Bernhard naar Alphen komen. HAZERSWOUDE Propaganda-avond Vrijdag a.s. houdt de Ned, Christen Vrouwenbond een propaganda-avond voor de afdeling Hazerswoude van de Christelijke Plattelandsvrouwenfoond in het gebouw achter de Geref. kerk. Het n de bedoeling van de Chr. Platte landsvrouwenbond dan definitief over te gaan naar de N.C.V.B. Op deze avond, die om half acht begint, zijn alle belangstellenden van harte •elkom. „Bij de tijd"? In het bloembollenvak vraagt men zich bezorgd af, of, bü de huidige stand van zaken, de voorlichtingsdiensten wel zeer snelle ontwikkeling kunnen by- houden en het vak voldoende voorlich- De reeds genoemde nieuwe methode van wit rooien b.v. is inderdaad „op eigen houtje" door diverse bedrijven toegepast. Men zou wel eens willen we ten wat de „voorlichting" daar nu var denkt, of er gevaren in schuilen, b.v voor de broeicapaciteit van de aldus be handelde bollen. De vakgenoten weten de weg naar he laboratorium wel te vinden. Nog onlangs hebben de Zweedse exporteurs de me dewerking van het laboratorium inge roepen voor de voorlichting van hur broeiers-klanten. Het gevaar is niel denkbeeldig dat. wanneer de voorlich tingsdiensten niet bij machte zijn dt snelle ontwikkeling het hoofd te bieden, zij min of meer „buitenspel" komen te staan. Het bloembollenvak heeft, in deze ont wikkeling. wetenschappelijke voorlich ting hard nodig. De voorlichtingsdienst is daartoe de aangewezen instantie. En men zal dit ook in hogere regionen ter dege dienen te beseffen. Het vak kan zich niet aanpassen aan de capaciteit van de voorlichtingsdienst de voorlich tingsdienst moet capabel zijn om zich steeds weer aan te kunnen passen aan de noden en de behoeften van het Vak. Dat is ook een kwestie van interne or ganisatie en wellicht reorganisatie. Het bedrijfsleven trekt ook al aan deze amb tenaren. cn zo loopt de voorlichtings dienst ook kwantitatief achteruit. Juist omdat men in het bloembollen vak de noodzaak van een goed functio nerende. steeds van de laatste ontwikke ling op de hoogte zijnde voorlichtings dienst zo helder inziet, maakt men zich zorgen over de huidige situatie. VP het orgel van de Hervormde kerk te Koudekerk, dat pas is gerestau- reerd, gaf Feike Asma gisteren een concert onder auspiciën van de stichting Orgelcentrum. Over de herstelwerkzaamheden werd deze zomer reeds een en ander geschreven; ik kan me dus bepalen tot mijn indruk ken van dit eerste officiële orgelrecital. Vast staat, dat Asma de kwalitei ten van dit instrument veelzijdig heeft belicht, waartoe hij een programme had samengesteld, dat hiertoe ruimschoots gelegenheid gaf. Een talrijk pu. bliek zal dit tot zijn vreugde hebben geconstateerd. Asma opende met een eigen werk. aarin de melodie van gezang 153, „God enkel licht", canonisch is verwerkt en wel zó. dat het licht duidelijk viel op de zin van het lied. In volmaakte rust volgde hierop de vertolking van Joh. Seb. Bachs a moll praeïudium en fuga. waarvan het twee de deel werd gekenmerkt door beheerste ritmiek. Bachs „Ohoralvorspiele" zullen voor velen wel van betekenis zyn om hun re latie met het kerkelijke lied. Feike Asma had het geliefde „Wohl mir, das ich Je- sum habe" gekozen, bezonken van voor dracht. „Wachet auf. ruft uns die Stim- me." meeslepend als het is. veroorzaak te bij de concertgever zelf kennelijk enige onrust. Hiervan was natuurlijk geen sprake in „Schmücke dich, o liebe Seele". Handels „Aria mit Variatioenn", varia ties op The harmonious Blacksmith, „doen" het goed voor orgel, zy het, dat het als pianowerk meer bekendheid ge niet. Het viel mij op, dat men hier zicht baar genoot en wel in het bijzonder de laatste variatie, die werkelijk in diabqlisch tempo werd gespeeld. Vrome bezonkenheid is het kenmerk van Jan Zwarts beide stemmige orgel liederen: „Neem Heer myn beide han den" en „Ga niet alleen door 't leven" In deze bewerking komt zo duidelijk naar voren hoe fraai het melodisch ele ment de zin van de woorden dekt. En Asma weet zijn gehoor te treffen met juist gekozen kleuren. Naar mijn smaak produceert het tremulantregister een te langzaam vibrato. Salomé's „Grand Ghoeur" deed hierna met zijn populaire inhoud wat jolig Er volgden nog Samual de Lange's Ca rillon. waarin de registratie voor zich sprak en dat men met recht een karak terstuk kan noemen, het leuke trio van Tours en het vredige Andante van Lands man met zeer melodieuze lijnen. Als slotnummer was nogmaals een Ne derlandse componist aan het woord en wel Hendrik de Vries met zün postlu- dlum en koraal: „Dankt, dankt nu allen God", waarin de melodie als thema fun geert voor een beknopte fugatlsche expo sitie, of zo men wil in de vorm van Imi tatie. Hier werden in letterlüke zin alle registers opengebroken, hetgeen resul- BENTHUIZEN Burgerlüke stand Geboren: Nancy, dr van M. M. de Ruit en W. J. R. I. van Maren. TER AAR Vrijdag en zaterdag a.s. houdt het „Comité tot stichting van een dorps huis" een grote bazaar. De opening heeft plaats vrijdagmiddag om 3 uur door de burgemeester. Voor het houden van deze bazaar heeft het comité een grote tent gehuurd, die wordt geplaatst op een terrein aan de A. van Heusdenstraat in de nieuw bouw te Aardam. Geslaagd Onze plaatsgenoot, dc heer Ch. Th Uytewaal, slaagde te Utrecht voor het examen „vakbekwaamheid voor café en aanverwant bedrijf". DE Alphense Zwemclub heeft het open-waterseizoen, zoals gebruikeli, afgesloten met 't houden van de clubkampioenschappen. Helaas waren de weersomstandigheden vrijwel steeds minder gunstig en -de watertem peraturen bleken aan de lage kant. Het stemt daarom tot voldoening, dat toch nog zes clubrecords scherper werden gesteld, zodat het instructieve werk van chef-badmeester, J. Kaltenecker duidelijk vrucht heeft dragen. Overigens is men nog ver van de Nederlandse toptijden af. Het meest succesvolle lid was de heer F. Pieters, dit jaar voor het eerst AZC-er. die op de drie nummers waar op hij eerste werd, ook het clubrecord omlaag drukte. Hans 't Hart, die twee eerste plaatsen behaalde bij de jongens, deed ook een record sneuvelen. Bij de meisjes A waren het Willy Goedhart en Ans Koren, die een record braken. Over het totaal genomen, werd F. Pie ters clubkampioen ('hij won ook de 1500 meter met ruime voorsprong) met een tweede plaats voor Hans 't Hart en de derde voor Willy Goedhart. T rouw Een prachtige bokaal, beschikbaar ge steld door badmeester Joel Kaltenecker voor het lid dat het meest trouw was in het bezoeken van de trainingsavonden, werd toegekend aan het adspirant-lid Mien van Geen. Hoewel de zomer minder gunstig was wat het weer betreft, was het seizoen voor de Alphense Zwemclub toch heel goed. Het eerste heren-ze vental werd in de polocompetitie kampioen en werd in toernooien slechts éénmaal geklopt en toen was men nog zeer onvolledig ook. Het tweede heren-zevental, de dames en het adspiranten-team verloren ook slechts eenmaal. Voor de wintercompetitie zal weer aangewezen zyn op de overdekte baden te Leiden cn Gouda, cn de zaal- training. Vooral het elders gaan zwem men is wel bezwaarlijk, maar als men ook daarin èen zekere trouw weet op te brengen, dan zullen de successen de vol gende zomer niet uitblijven. U it sla gen De resultaten van de kampioenswed strijden: 50 mtr schoolslag meisjes: 1 Bea van Leeuwen 50.3 sec.. 2 Gerry Visser 50.7. 3 Pitie Zwaan 51.9 50 mtr schoolslag jongens B: 1 Jim Kos ter 44 6 sec.: 2 Henk Demoet 47 -, 3 Peter Boot 47.3. 50 mtr schoolslag meisjes B: 1 Corry Keizer 44 sec., 2 Wil Goedhart 44.8; f Koren 47.2. 50 mtr schoolslag jongens A: 1 Hans 't Hart 42.4 sec., 2 Mart. Sturm 45.f A. van Beek 49.2 100 mtr schoolslag dames: 1 T. Zwieten 1.46.7. 2 C. v. d. Vlis 1.51.8. 3 J. van Frankfoort 2.7.1. 100 mtr schoolslag heren: 1 Ph. Boot L31.2, 2 F. Pieters 136.3, 3 H. Vergouw 1.36.5. 50 mtr vrije slag meisjes B: 1 Gerry Visser 40 sec.. 2 Bea v. Leeuwen 40.f J. van Geen 53.-. .50 mtr vrije slag jongens B: 1 Peter Boot 36 2 sec.. 2 J. Koster 36.5. 3 H. De- moet 40.-. 50 mtr vrije slag meisjes A: 1 Ans Ko ren 33.8 sec.. 2 Tr Blom 35.9. 3 Dora Velis 36.-. 50 mtr vrije slag jongens A: 1 Hans 't Hart 30.6 sec., 2 Mart. Sturm 32.-, 3 Alb. v. Beek 32.9. 100 mtr vrije slag dames: 1 Corry Vlis 1.30.9; 2 T. van Zwieten 1.31.2 100 mtr vrije slag heren: 1 F. Pieters 1.4.7, 2 Hans Vergouw 1.11.3. 3 W Ver hagen 1.13.6. 50 mtr rugslag meisjes B: 1 Bea Leeuwen 50 1. 2 Gerry Visser 53.-. van Geen 53 4 50 mtr rugslag jongens B: 1 Peter Boot 43.9; 2 Henk Demoet 46.2; 3 J. Koster 46 7 50 mtr rugslag meisjes A: 1 Wil Goed hart 41.7, 2 Dora Velis 43.-, 3 Ans Koren 43.1. 50 mtr rugslag jongens A: 1 Hans 't Hart 40.9. 2 Alb. v. Beek 42.7. 3 Mart. Sturm 48.2. 50 mtr rugslag dames: 1 C. v. d. Vlis 47 1. 2 T. v. Zwieten 48.6. 50 mtr rugslag heren: 1 F. Pieters 34.9, 2 W. Verhagen 44.9, 3 C. de Vogel. 500 meter vrije slag meisjes A: 1 Dora Velis 8.24.9: 2 Ans Koren 8.39.7. 3 Mien van Geen 9.2.2. 500 mtr vrije slag Jongens A: 1 Alb. Beek 7 42 4: 2 Hans 't Hart 7 43 9: 3 Peter Boot 8.58.5. 800 mtr vrije slag dames: 1 Dora Veils 13.47 6; 2 Marijke Seppen 14.14 9; 3 C. d. Vlis 17.9. 1500 mtr vrije slag heren: 1 F. Pieters 22 26. 2 Alb. v. Beek 24.29.6. 3 W. Ver hagen 26.4.3. teerde in een werkelük magistraal slot Het is niet aan twüfel onderhevig dat de inwoners van Koudekerk hebben ge- noten. Van hun vernieuwde instrument n niet het minst van de sprankelende oordrachten van Feike Asma. HENRI WELBOOREiN ALPHEN AAN DEN RIJN Ledental van ARC groeit snel eniging A.R.C. de jaarlükse algemene vergadering gehouden De belangstelling bevredigend. Voorzitter A. van der Neut sprak opwekkende en bemoedigen de woorden In verband met de begonnen competitie. Het ledental groeit nog steeds sneL Omstreeks juni was men aan de 400 tb« de gelukkige, de 12-jarige Piet Bree- veld, die bij de pupillen speelt, ontving paar voetbalschoenen en een club sjaal. Er zijn than6 425 leden. De heer C. J. van Horzen (niet d» doelman van het eerste, maar diens der) ontving in verband met zijn vele bemoeienissen en verdiensten voor d» ARC-jeugd, de titel sportman van hel jaar en in dit verband de sportman, wisselbeker. De vergadreing stemde er mee in een apart bestuur voor de jeugd te benoe. men. Hierin werden gekozen de heren C. J. van Horzen sr. H de Boer en J. Hoogeveen. Het bestuur werd voorts uit gebreid van zeven tot negen leden. Men koos de heren J. Timmer cn C. Verweij, De hee P. C. van Heusden, van zijn jeugdjaren af spelend lid. voorts be stuurslid cn lid van de elftalcommissie, bedankte voor laatstgenoemde functie. Gekozen werd de heer G. Jansen. ATTC goed van start in bekerwedstrijden De zeven ATTC-teams, die hebben inigesohreven voor de jaarlijkse beker wedstrijden van de afdeling Den Haag de N.T.T.B., hebben in de eerste week voor gunstige resultaten gezorgd, De wedstrijd Scylla D—ATTC A Werd uitgesteld en zal wel niet meer worden gespeeld, omdat Scylla haar D-feam waarschijnlijk terugtrekt. ATTC bereik! dan automatisch de volgende ronde. Hét B team scoorde tegen het met twee man opgekomen Salamanders H. negenman ATTC C verloor tegen de verwaohtóni i één set tegen Play Fair B. en won dus met 81. ATTC D zegevierde ia een goede wedstrijd mei 7—2 over D Alleen v. d. Hoek en J. Verheul loren eenmaal. ATTC E leed van de herenteams het ilge verlies. Docos D bleef in Leiden et 63 de baas. C. Verheul (2 x) A. Broer (lx) scoorden de tegenpunten Het dames A-team verraste Cebusta C 54 overwinning. Mevrouw De Graaf-van Beek en mej. Dt Graaf tweemaal, mej. v. d. Boom scoorde het vijfde puntje. Het B-team van de dames was niet opgewassen tegen hel; zeer sterke A- team van PIT '54. In het afgelopen sei- m werden de PIT-meisjes kampioen de le klasse junioren en zij lieten dan ook geen gras over groeien tegen ATTC B. Met 9—0 keerden de daitle; Henry, Van Berkel en Van Beek huis waarts. Voor d$ volgende ronde zijn bekend: ATTC B moet naar Roelofarendsveén om de strijd aan te binden tegen het ?er sterke Treffers C. Een moeilijk» •edstrijd, waarin ATTC weinig kam heeft op succes. ATTC C krijgt het in Den Haag heel wat gemakkelijker tegen MVO-E, terwijl ATTC E de strijd tegen MVO-C moet aanbinden. Het dames B- team ontvangt Maccabi A (Den Haag) er- we gedoven niet dat de Haagse da mes zon gemakkelijke wedstrijd tege moet gaan. De beide juniorenteams be- binnen as. zaterdag. Een programma nog niet bekend. „Rijnland"-puzzelrit was niet eenvoudig Dc Alphense motor- en autoclub „Rijn land" heeft dinsdagavond vele lief hebbers van puzzelritten een gezellig» avond bezorgd. Dc route was gehe»' nieuw en er waren weer vele puzzeli op te lossen Dc strafpunten lagen dii keer aanzienlijk hoger, hetgeen mer een belangrijk deel toeschreef aa regenachtige weer met als gevolg be spa'.te en bemodderde ruiten. Zo waren er dan ook verscheidene deelnemers, die in het gezicht v; finish toch nog weer in een schijncen- trole „reden" omdat de gegevens nie voldoende te onderscheiden waren. De route, die gelet op de reacties vat deelnemers, uitstekend in dc smaak wai gevallen, werd uitgezet door de heren J Benard. P de Ruiter en J. Blanken, al len te Alphen a.d. Rijn. De volgende pui- zelrit is bepaald op 13 oktober a hotel „Centraal" kwam men bijeen, waar de heer J. Groenendijk een verklarinj gaf van de ervaren moeilijkheden, reikte vervolgens de prijzen uit Uitslagen Auto's A: 1 H. Heemskerk en Aalst (Bodegraven) 50 strafpunten: 2 M v. d. Hoek en echtgenote (Alphem 5 strp.: 3 J B H. Kroon en mej. De Mun- nik (Alphen) 83 strp 4. D A. Spek c: echtgenote (Nieuwveen) 139 strp,. Auto's B: 1. D. v. Leeuwen en H. Vi (Alphen) 178 strp.: 2. Van Sloten en H Sprokkerieft (Alphen) 194 strp 3 Poneioen en P. C. Slingerland (Alphen1 219 str.p.: 4. J. P. Houweling en A. SUp*- stein (Alphen) 237 strp. Motoren A; I J. B. Cats en echtgenot» (Ter Aar) 176 str.p.; motoren B: 1. P Harkes en A. v. Veen (Hazerswoude) 12 strafpunten. Bromfietsen A; 1 P v. d. Linden mej. v d. Linden. (Alphen) 115 strp. Bromfietsen B. 1. P. W. Stolwijk mej. Haak (Bodegraven) 318 str>

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4