Here ie/ijer had vele fraaie inzendingen m ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1962 giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii| „Knipoog naar het kind" fn "P|E fotowedstrijd „Knipoog naar het Kind", die wq, in samenwerking met de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie, in ons Zondagsblad hebben georganiseerd, heeft een goede en grote weerslag in onze lezerskring ondervonden. Er waren enkele honderden inzendingen en daarbij waren zeer vele goede kinderfoto's. Over het geheel genomen viel het gehalte niet tegen, al moet ons toch van het hart, dat sommige kiekjesmakers wat al te zelfkritiekloos" aan zo'n wedstrijd meedoen. De foto's zijn nu doorgezonden naar de Stichting Amateur fotografie in Amsterdam om ook nog mee te dingen naar de grote prijzen, die voor de landelijke wedstrijd beschikbaar waren. Onze jury heeft de door de directie van onze bladen beschikbaar gestelde geldwijzen als volgt toegekend: In de jeugdafdeling (groep 1) viel het aantal inzendingen enigszins tegen en de prijs van 15,werd hier gewonnen door de twaalfjarige René de Boon, Van Harenstraat 7, Rotter dam-I. Hij maakte kennelijk met eenvoudige middelen) een leuke foto van een meisje op pantoffels, die (waarschijnlijk) iets verbodens doet bij de keukenkast. De hoofdgroep (zwart-wit en kleurenfoto's) daarentegen had een groot aa.ntal inzendin gen en de jury heeft heel wat werk moeten verzetten om de naar haar smaak beste prenten uit te kiezen. Dat 1. C. Soeteman, Baarsweg 223. Hoogvliet, 30. 2. P. Buitendijk, Veerweg 59a, Hendrik Ido Ambacht, 15.—. 3. H. H. Mulder, Oranjelaan 258. Dordrecht, 10. 4. K. Bouw, Dr. Kuvperstraat 39, Sliedrecht, 5.—. 5. J. Mulder, Maartensdyklaan 461, Den Haag, 5. 6. J. Vonk Jr., Nieuwe Kerk straat 83a, Rotterdam, 5. 7. Mevrouw B. Hagenaar, Korte Linschoten 7, Linschoten (Utrecht), 5.—. 8. A. Pors, Koornwaardstraat 18, Rotterdam, 5. In de afdelingen kleurendia's was de oogst maar zeer gering en hier werd de eerste prijs ge wonnen met een heel leuk dia van een spelend kind door: C. der Sluis, Vermaetweg 8, is. Hü ontvangt 15. Pei O'. Alle strijd ontvangen ook nog een fraaie plaquette, met inscriptie, van de Stichting ter Bevorde ring der Amateurfotografie. Heel aardig vonden wij ook de plaat, die de lieer K. Bouw uit Sliedrecht school van de jon gen met het spartelende visje in de teil. De foto onder was goed voor de vierde prijs. kleurige vruchten in dat netje grijpende baby brat Soeteman uit Hoogvliet de eerste prijs in „Knipoog naar het Kind". naar die mooie •ht de heer C. Fotowedstrijd HET BEGON IN 1899 MET EEN BUNDERTJE In 1962: Potplanten-export naar vele landen Ruim zestig jaar geleden plantte Piet van der Dus- sen zijn eerste seringen- en chrysantenstekjes op een bundertje huurland in 's-Gravenmoer. In een kas van vijfentwintig bij zes me ter, die hij liet bouwen van twaalfhonderd geleende gul dens. Een primitief kweke- rijtje; dat was het begin. Maar Piet van der Dussen was een ondernemend man: zijn bedrijfje floreerde, het werd een kwekerij, één van de grootste op het gebied van potplanten in Neder land. en struise planten gedijen in 's-Gravenmoer wat groter, dan worden te overgeplant (verstekt) in grote bakken turfmolm. De turfmolm is door stoom van schadelijke bacteriën ontdaan. Duizend ton De temperatuur kan in alle kas sen met een simpele vingerbewe ging op de thermostaat worden geregeld. In vier ketelhuizen bran den dag en nacht de vuren. Daar vandaan wordt warm water door grote buizen naar de kassen ge pompt; het afgekoelde water komt weer via andere buizen in het ketelhuis terug. Zo is er een voortdurende circulatie. Ruim duizend ton kolen moet jaarlijks worden aangevoerd. Ook olie wordt als brandstof gebruikt. Zoons bouwen voort 7500 Bloempotten Van der Dussen senior leeft niet meer. Zijn zoons, Hendrik. Kees, Arie en Bert, bouwen voort. Met hetzelfde elan, met evenveel toe wijding en ondernemingszin. Zij zijn de directeuren van deze fa- milie-n.v. En ook zoons van hen draaien al weer mee in het bloc- menbedrijf. Drieënzestig kassen staan er nu met een weelde aan planten en plantjes. Cyclamen, hortensia's, gloxinia's, anthuriums, brome- lia's, rozen, azalea's, kalanchoé's. orchideeën; een grote verschei denheid fluwelig groen, zachte lieflijke kleuren, tere kelkjes en struise planten. Ruth i22) is de zoon van Arie van der Dussen. Hij weet de weg in het zoet geurende bloemenrijk. ,,Kijk, daar staan de gloxinia's; er gaan er duizende van weg nu. En dat zijn bromelia's, die wor den veel geëxporteerd. De vraag gaat dat. Ook wij zijn van de mo de afhankelijk Ruth is na zijn hbs-examen in het bedrijf gestapt. Met liefde. Schone bloem Er komt heel w^t kijken om een zaadje voorspoedig te doen opwassen tot een schone, vol waardige bloem. De tere plant jes worden stipt verzorgd en tijdens de groei nauwkeurig ga degeslagen. Als het zaad is ont kiemd tot een veld ijle spriet jes, begint het verspenen; een secuur werkje. Zijn de plantjes „Die gaat morgen naar Keu len". Bert van der Dussen (49 knikt in de richting van een gro te gele vrachtwagen. ,.Er zitten een kleine tweeduizend kilo bloe men in. meest crotons. We kun nen hem volstoppen met 7500 bloempotten, dat is vier en een halve ton.... De wagen heeft er al 86 000 kilometer opzitten, in an derhalf jaar.... En die", Van der Dussen wijst naar een andere auto. „toert morgen naar België". Export Vierhonderd klanten, zesenvijf tig man personeel, drieënzestig kassen. Export naar Duitsland, België. Denemarken, Engeland, Zuid-Afrika. Acht wagens zijn constant op route. Zeven doorkrui sen Nederland op weg naar bloe misterijen, allemaal vaste klan ten; één rijdt op het buitenland. De wagens worden in verwarm de corridors geladen. De verzen ding kan altijd doorgaan, zelfs al vriest het tien tot vijftien graden, J zelf zijn van Bananen De Van der Dusscns hebben hun bedrijf groot gemaakt. Ge zelschappen komen het* bezich tigen. Italianen en Fransen hebben er een lange reis naar het Brabantse dorpje 's-Gra venmoer voor over. En behalve de exotische bloemenschat trekt altijd dc uit Zuid-Afrika afkomstige bananenboom „Mu- sa" de aandacht. De boom draagt maar één keer vrucht in zijn leven cn sterft dan af. Een nieuwe scheut echter neemt spoedig de plaats in van de oude boom. „Musa" heeft al zo'n keer of tien vrucht ge dragen. De vrucht is een tros van circa vijfentwintig kilo. Bananen die eetbaar en zelfs sappiger zijn dan de geïmpor teerde. 's Nachts der Dussen heeft toen hij in 1899 als knaap van 23 in 's-Gravenmoer zijn kwekerijtj* begon, nooit kunnen vermoeden dat zijn naam tot in het buiten land bekend zou worden. En ze ker heeft hij niet gedroomd dat er nog eens een tijd zou komen dat iemand van zijn personeel ge zelschappen zou moeten rondlei den. Er moest destijds heel wat gedaan worden om de seringetjes en de chrysantjes aan de man te brengen, 's Nachts om drie uur al sjouwde Piet van der Dussen zijn met bloemetjes beladen hand- Broda. „Daar zit geen n". zei zijn broer. Broer de brui aan langer met te werken. Maar Piet zette door. En zijn moeite werd beloond. ARIE VAN PAS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13