van erge Henegouwen Rijswijker construeerde zonnebril zonder glas Nw.-Guineadebat Patenten over hele wereld Solidariteit Grondwet Deelnemers Jaarbeurs betrokken bij beleid B. en W. Haarlem: portier gasthuis schoot tekort Tanker op Rijn lek gedag en IEDERE DAG GRATIS EEN PHILIPS TELEVISIE APPARAAT AALMARKT 12d5 Centraal telef. voor T.V. avondservice 21782 NIEUWE LEIDSCHE COURAiNT 7 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 H Voor automobilisten en baders ST ei van Columbus heeft zich in de loop der eeuwen reeds honderden malen gedemonstreerd. Zo ook weer eens ten huize van de jRijswijkse heer H. R. Doorenbos, die er na vijftien jaar van onderzoe kingen en experimenten in is ge slaagd een anti-verbindingsbril te construeren. Zijn vinding is in de eerste plaats bestemd voor automo bilisten. Zonnebaders en vooral baadsters zullen 'er echter ook wel iets aan hebben, als ze er tenminste van houden achter jalouzieën de we reld te bekijken. Het laatste moet men overigens ook weer niet te letterlijk nemen. De bril, die geen glazen heeft is ge baseerd op het optische verschijnsel dat men langs strips kan kijken, zon der deze wa»r te nemen. Voorwaar de is slechts dat deze strips vlak voor de ogen zijn geplaatst. Alleen als men als een kat oogspleetjes maakt is de uiterst dunne zijkant van de vlakjes te zien. De jalouzieënbril van de heer Dooren bos het is dus duidelijk: vaste, bori- tontaal aangebrachte stripjes van ve- enstaal zijn in de plaats van het ge- MUikelijke glas gekomen is eigenlijk een zonnebril. Het metalen montuur, dat ontwerp ds van een vooraanstaande irillenindustrie, is niet van dat van een ir-dere bril te onderscheiden. De neus- zijn verstelbaar, waardoor hij ieder passend kan worden ge naakt terwijl het tptale gewicht niet eer dan 29 gram bedraagt. Geen hinder Bij normaal kijken recht voor tich uit dus bij een juiste plaatsing ip de neus ondervindt men geen uikele hinder van de jalouzieën. Richt men de ogen naar boven, dan ïeemt men een soort balk waar, art van kleur is en geen „vallend licht" doorlaat. Het enige, dat dus moet doen, is met het hoofd ma noeuvreren om een lichtbron, die niet wil waarnemen, ook helemaal niet te zien. In het verkeer kan de bril overdag giote diensten bewijzen als bescher ming tegen de laagstaande zon. en 's avonds, als afweer tegen schijnwer van tegemoet komend verkeer, of de achteruitkijkspiegel weerkaatst licht. Hij is ook heel goed te gebruiken bij die gelegenheden, waar men langdu- hinderlijk in de ogen vallend licht wordt blootgesteld, zoals bij sport- ïvenementen, zonnen, wericen bij kunst licht etc. „Ik wist meteen al dait ik met die ja- ouzieën op het goede paard had ge wed," verklaarde de heer Doorenbos. ,lk ben er op gekomen, omdat ik bij zonder lichtgevoelige ogen heb, dit eigenlijk al geen normaal zonlicht kun- verdragen. Ik heb eerst zitten te experimenteren met bodemloze sardine blikjes en stripjes metaal, later met alle mogelijke monturen. Aanvankelijk dacht ik nog dat het een massa-artikel moest zijn. Ik ben dan ook begonnen met plastic, maar moest weldra tot de oonclusie komen dat het ding ook nog optisch verantwoord moest zijn." Moeilijkheden In de vijftien jaar. die de heer Doo- ienbos aan de perfectionering van zijn bril heeft besteed, is hem geen moeilijk heid gespaard gebleven. „Ik ben geen uitvinder van profes- e," zei hij, „en ik hoop ook nooit eer een vinding te doen. Van 1947 ■t vandaag heeft de jalouzieënbril m'n leven beheerst. Om de nodige pa tenten te krijgen en de produktie- •oorwaarden te scheppen, moet men ■ver kapitalen beschikken. Eén klein voorbeeld van een probleem, waar mee ik zat. toen ik een paar jaar ge leden dacht met alles klaar te zijn. Op de bril, die ik toen op de markt wilde brengen, bleken de dames wei nig prijs te stellen. Hun wimpers kwamen namelijk tegen de stripjes aan, waardoor deze weer enigszins itgehold moesten worden." Hoewel men met een zonneklep in principe een bijna gelijk effect als met jalouzieënbril kan krijgen, ziet de heer Doorenbos deze niet als een Nieuwe brug over Maas in gebruik Met het overhalen van een handel, waardoor de» lieren van een hijsblok van rijkswaterstaat een stuk uit een oude brug lichtten en deze definitief buiten werking werd gesteld, heeft de directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. J. van de Kerk, terwijl scheepssirenes loeiden gistermiddag de nieuwe verkeersbrug over de Maas te Roermond voor het verkeer open gesteld. Een lange file auto's, die aan weers zijden van de opritten stond te wachten, kon toen de brug passeren. Tijdens een bijeenkomst, die aa lofficiële opening vooraf was gegaan had de commisaris van de koningin in Lim burg, mr. dr. F. Houben verklaard dat men in Limburg trots is op de presta ties van Rijkswaterstaat, in dit gewest. In 1960 werd de Wilhelminabrug Maastricht hersteld en thans is nieuwe brug te Roermond gereedge komen en is tevens de brug over dt Maas te Wessem in uitvoering. Voor het oost-west verkeer Had men nog wensen voor bruggen te Maastricht en te Venlo, in verband met het intense verkeer langgerekte gewest. De burgemeester van Roermond, de heer R. Höppener ging in op de waarde van deze brug. die een levensvoorwaarde voor Roermond en omliggende streek vormt, niet alleen economische en verkeerstechnische zin. biaar ook in de culturele uitwisseling tussen stad cn omliggende gemeenten. De directeur-generaal van rijkswater staat, ir. Van de Kerk, zei dat de nieuwe brug een groter dan zuiver stcdelUk belang dient, omdat hij gelegen is In de kortste route tussen Noordbranbant Zuid-Limburg voor het doorgaand i keer. De heer H. R. Doorenbos, die een zonnebril zonder glazen op de markt heeft gebracht. current. Zijn zonnebril, die fundamen teel afwijkt van alle goede en slechte zonnebrillen, welke thans in de handel zijn, zal volgens hem een mode-artikel worden, ook al, omdat elke gewenste kleur en vorm kan worden bereikt. Behalve in Nederland is de uitvinding ook al in België, Frankrijk. Italië, En geland, Zuid-Amerika, de Verenigde Sta ten en Canada gepatenteerd. Het TNO heeft een gunstig rapport uitgebracht, terwijl oogartsen, aldus de uitvinder, geen bezwaren hébben. Aan de over kant van de oceaan bestaat wel een bijzondere interesse, want daar heeft een importeur al om een offerte van 25.000 stuks per week gevraagd. Die Eskimo's toöh, die al eeuwenlang een botje met een sleufje erin gebrui ken, teneinde in staat te zijn de vaak als spiesgels werkende ijsvlakten ef te turen, zonder dat hun ogen door het zonlicht worden verblind! (Vervolg van pagina 4) de schande van de geschonden ver dragen, aan het leed der Zuid-Molukkers en spijtoptanten, en of hij straks niet me deschuldig zal zijn als Jouwe, Kajsiepo en Womsiwor dezelfde weg gaan als sultan Hamid, Sjahrir en Roem. Sprekend over het nakomen van de beloften aan de Papoea's citeerde de heer Scheps nog Psalm 15 vers 5: heeft hij gezworen tot zijn schade, evenwel verandert hij niet". In sommige betogen werd gisteren uitvoerig, in andere slechts terloops aandacht besteed aan de vraag of de overeenkomst in strijd is met de Grondwet en zo ja, of dan niet een goedkeuring door een tweederde Ka mermeerderheid vereist is. De re gering heeft deze vraag in de schrif telijke stukken ontkennend beant woord, zij het met de nodige voor zichtigheid. Dr. Bruins Slot (a,r.) was het daarmee ;ns. Hij zag in artikel 1 van de Grond wet, waarin staat dat N.-Guinea een deel van het Koninkrijk is. geen normatieve bepaling, maar slechts een geografische omschrijving. Goedkeuring van de over eenkomst door een enkelvoudige, vol strekte meerderheid achtte hij voldoen de. Ook prof. Oud (lib.) was deze me ning toegedaan, maar zekerheidshalve zou men z.i. het wetsontwerp kunnen voorzien van de formule, dat de goed keuring zoveel als nodig is geschiedt met toepassing van artikel 63 van de Grond wet. In dat artikel staat, dat in een c eenkomst van de Grondwet kan worden afgeweken, indien de ontwikkeling de internationale rechtsorde zulks dert. In zo'n geval is een tweederde meerderheid vereist. Dr. Tilanus (c.h.) had deze gedachte van prof. Oud aanvankelijk bij amende ment in het ontwerp willen doen opne men, maar bij nader inzien achtte hij het standpunt van de regering toch wel over tuigend. Dr. De Kort (kath. v.) zag even min strijdigheid met de Grondwet, maar van praktisch standpunt bezien achtte hij aanvaarding bij tweederde meerder heid verkieslijk. Tegen de opvatting dat geen afwijking van de Grondwet aanwezig is, werd zeer krachtig stelling genomen door de heren dr. J. Mculink (a r.) en mr. K. van Rijcke- vorsel (kath. v.). Het betoog van de heer Meulink was zowel in staatsrechtelijk als in politiek opzicht volkomen tegengesteld aan dat van zijn fractieleider dr. Bruins Slot. Zijns inziens biedt de Grondwet generlei mogelijkheid om Nederlandse onderdanen tegen hun wil over te leve- lan een niet-democratisohe mogend heid. Artikel 63 kan hier geen uitkomst bieden, want de uit de New Yorkse o eenkomst voortvloeiende afwijkingen de Grondwet worden niet gevorderd door de internationale rechtsorde, maar door internationaal-politleke overmacht. De grondwettelijke beletselen vond de heer Meulink niet hinderlijk, maar inte gendeel gelukkig. Want gelukkig staat de Nederlandse Grondwet niet toe, dat de 750.000 Papoea's zonder hun goedkeu ring als koopwaar worden uitgeleverd aan Indonesië. Spreker hoopte dan ook vurig, dat de overeenkomst die veel lijkt op het beruchte akkoord van Mün- chen zal worden verworpen. Het is z.i. duidelijk, dat Soekarno er niet aan denkt het (externe) zelfbeschikkings recht te effectueren. Waarborgen voor een goede effectuering ontbreken volko men. Het wordt gewoon een interne aan gelegenheid van Indonesië. De zelfbe schikkingsartikelen van het akkoord noemde de heer Meulink een „fop- „Nederland". aldus de a r. spreker, „mag N.-Guinea niet bij tractaat over dragen. Dat verbiedt de door God aan de overheid gegeven plicht jegens de on derdanen, dat verbieden ook de interna tionale rechtsorde en de eed waarmee wij aan de Papoea's zijn verbonden ter zake van de eigen lotsbestemming". Het akkoord is volgens dr. Meulink géén ak koord, maar een capitulatie-dictaat. Wij laten ons valse papieren in handen stop pen. Daarmee laden wij schande op ons hoofd. Het alternatief is: het zo gauw mogelijk terugtrekken van ons gezags- en bestuursapparaat uit N.-Guinea, onder mededeling aan de V.N. dat wij onder militaire dwang weggaan en onder bieding van onze verontschuldigingen aan de Papoea's. Dan wordt de verant woordelijkheid duidelijk vastgelegd. „Mijn geweten verbiedt mij mijn stem aan dit wetsontwerp te geven", zo besloot dr. Meulink zijn betoog. Thomassen en Drijver: De omzetten van conservenbussen zijn in de eerste 7 maanden hoger geweest dan een jaar tevoren doordat de groente- en fruitoogst ondanks koud en nat weer niet is tegen gevallen: ook de andere afdelingen wa ren goed van orders voorzien; de direc tie heeft vertrouwen. Ludwig verliest kort geding De Duitser Wolf-Dieter Ludwig heeft het kort geding tegen de directie van de Nederlandse Opera, waarvan hij chef regisseur is. verloren. De president van dt Amsterdamse rechtbank heeft gis teren zün eis. in de gelegenheid te worden gesteld zijn werkzaamheden die zijn ziekte verrichte volledig te hervatten, afewezen. De president achtte de stelling van Ludwkg onhoud baar dat hij recht heeft dezelfde werk zaamheden te verrichten. Dit zou erop neerkomen dat hij deelneemt aan het beleid van de Nederlandse Opera. Daar gelaten dat de Opera heeft betwist dat Ludwig alle door hem opgesomde werk zaamheden zou hebben verricht en dat vele van deze werkzaamheden slechts vaag zijn omschreven, komt hot de pre sident van de rechtbank in de geble ken omstandigheden voor, dat de eisen Ludwig in haar algemeenheid on houdbaar zijn wegens de meningsver schillen over het te voeren beleid en wegens dc houding van Ludwig, die zich niet wenst te voegen naar het directie beleid. De president heeft overwogen dat hij in de Nederlandse Opera niot kan ver langen dat zij Ludwig daarom op de zelfde voet als voorheen in het opera- beleid laat deelnemen. Raad Winterswijk moet nog een keer stemmen In Winterswijk moet de verkiezing van een wethouder binnenkort vierde keer worden herhaald. De benoe ming die dinsdagavond door middel van 'I lot geschiedde, nadat tussen twee kandida ten de stemmen driemaal hadden ge staakt, blijkt namelijk onwettig te zün. Het gaat om de afgetreden KVP-wet houder Th. F. A. Raben en de protes tants-christelijke kandidaat P. H. Kui pers. Na drie vrije stemmingen hadden beiden nog evenveel stemmen op zich verenigd, namelijk tien. een raadslid had steeds blanco gestemd. Daarom be paalde de voorzitter, burgemeester J. B. Vlam, dat het lot de beslissing zou brengen en dat was de afgetreden wet houder gunstig gpzind. Woensdagmiddag nu hebben alle raads leden een brief ontvangen, waarin B. en W. meedelen, dat de verkiezing on wettig is geweest. Na de derde vrije stemming had namelijk nog een stem ming moeten worden gehouden, waarbij de kandidaten zich krachtens artikel 52 van de Gemeentewet van stemming hadden moeten onthouden. Pas als de stemmen dan weer ge staakt zouden hebben, zou het lot heb ben mogen beslissen. Er is nu dus een vierde stemming over de wethouders zetel noodzakelijk. Wanneer die zal zijn is nog nie<t bekend. Van der Glessen: In verband met de fusie met De Noord is de raad van com missarissen; mr. J. Burgerhout, voorzit ter, jhr. P. R. Feith, mr. Ph. A. J. Mees, de heren C. van der Giessen Azn. en J. C. Smit, gedelegeerden, en de directie: de heer P. J. van der Giessen, ir. M. C. Pannevis, de heer J. U. Smit en ir. S. Veeman. Trans World Airlines deelt naar aan leiding van geruchten van een New York financiële nieuwsdienst over een fusie met Pan American Airways mede, dat een dergelijke fusie of mededeling over dergelijke fusieplannen niet onmiddel lijk is te verwachten. Volgens nieuwe statuten Bestuursapparaat vereenvoudigd VOOR een nieuwe structuur van de Kon. Ned. Jaarbeurs zijn reële voorstellen in behandeling. Deze houden o.m. in, dat de permanente deelnemers in verenigingsverband medezeggenschap krijgen in het be leid, dat nieuwestatuten tot snelle besluitvorming zullen leiden en dat een groter streven naar beurseen- heid het algemeen beleid zal be palen. Dit heeft drs J. H. D. van der Kwast, algemeen directeur van de Utrechtse Jaarbeurs, vanmiddag medegedeeld in dt conferentie met de binnen- en buiten landse pers, voorafgaande aan de Na- jaarsbeurs, die van 10 tot 18 september aj. wordt gehouden en gericht zal zijn op consumptieve goederen. Het heeft nogal wat voeten in de aar de gehad, eer binnen eigen kring over eenstemming werd bereikt over de wijze, waarop noodzakelijke reorganisatie moest worden toegepast. Reorganisatie was no dig omdat het vertrouwen van vele deel nemers in het Jaarbeursbeleid was ge- schokt. Men was het niet eens met de manier waarop de beurzen werden geor ganiseerd en daardoor splitsten verschei dene groepen zich af en lieten door be roepsorganisatoren veelal buiten Utrecht vakbeurzen voor zich samenstellen. Ook het feit dat men geen deel aan het alge meen beleid had, verwekte wantrouwen onder de deelnemers. Achter de regeringstafel hadden gistermiddag voor het Nieuw-Gui- neadebat in de Tweede Kamer plaatsgenomen van links naar rechts: de gevolmachtigd minister voor de Antillen, de heer Lampe, de ministers Toxopeus, Luns, de minister-president prof. De Quay en de ministers Korthals, Visser en Zijlstra. Daarachter zaten de staatssecretarissen, Bot en De Jong. Na het maken van de foto kwamen nog binnen de ministers Beerman en Klompé. STATUTEN Concrete concept-statuten voorzien nu in beide door de deelnemers gevoelde leemten. Het bedrijfsleven wordt nauw bij de beleidsvorming betrokken en het slagvaardig besluiten en efficiënt werken wordt bevorderd door beperking van aan tal en omvang der bestuurlijke Instanties en het toekennen van directe ruime be voegdheden aan de directie. Zou men alleen vertegenwoordigers van de branche-organisaties opnemen de ledenvergadering, dan zouden niet alle groepen die aan de Jaarbeurs deelnemen gerepresenteerd zijn Daarom is dere opzet gekozen, nl. om alle vaste deelnemers zioh te laten organiseren ir groepsverenigingen, waarvan het lid maatschap ook deelneming aan de beurs impliceert. Deze vereniginegn benoemen stuur dat de huidige taak van missie van advies overneemt en vaardigt een vertegenwoordiger af in de leden vergadering van de algemene vereniging de Kon Ned. Jaarbeurs. ADVIESRAAD De brance-organisaties zullen hier bij, naar men hoopt en verwacht, toch worden ingeschakeld voor z mogelijk is. Voorts willen wij, aldus drs Van der Kwast, in onze ledenver gadering ook opnemen personen die een vooraanstaande positie innemen in het nationaal maatschappelijk leven. Buiten en boven de adviescolleges per groep blijft de-Raad van Advies bestaan voor het meer algemene beleid Deze raad zal nu worden gevormd door de voorzitters of een ander lid va sturen der groepsverenigingen Op deze wijze zullen de deelnemers dus gekend worden in alle voor hen belangrijke be leidsaspecten van de Jaarbeurs. Volgens de nieuwe statuten zal buiten de ledenvergadering slechts één bestuurs college van 10 tot 15 personen bestaan met een voorzitter en twee ondervoorzit ters. Het bestuur zal de algemene beleids lijnen aangeven. Er zal één algemeen di recteur zijn met ruime bevoegdheden voor het dagelijks beleid. Alleen al het werken aan deze nieuwe structuur, in goede geest, betekent her- van vertrouwen, aldus drs. Van der Kwast, en de nieuwe samenwerking met de Textiel jaarbeurs ia daarvan mede een bewUs. De N'ajaarsbeurs, waaraan 1170 firma's uit binnen- en buitenland deelnemen, zal 8 dagen geopend *t)n en wel van 10 t.m. 18 september (zondag 16 september ge sloten). telkens van 9 tot 6 uur. De groe pen zün ondergebracht in de gebouwen aan het Vredenburg. maar de Textiel- jaarbeurs bezet de Jullanahal aan de Croeselaan. In totaal zal de beurs de volgende groe pen omvatten: koffers en lederwaren, baby- en kleuterartikelen, kantoor- en schrijfbenodigdheden cn papierwaren, goud, zilver, bijouterieën enz, glas, por selein, aardewerk en huishoudelijke ar tikelen. kunstnijverheidsartikelen. speel goed en sportartikelen, parfumerieën, cosmetica enz., feestartikelen, textiel en woningtextiel. Socialisten in Haags college De dinsdag tot wethouders van Den Haag gekozen P.v.dA-fractieleden G. W. Hijikema en mr. M. Vrolijk hebben gisteravond hun benoeming aangenomen. Zij hadden hun benoeming in beraad gehouden omdat de andere fracties niet akkoord gingen met de eis van P.v.d.A. dat drie van hun fractieleden in het college zouden worden benoemd. In plaats van een derde P.v.d.A.-wethou- der werd een tweede K.VP.-er benoemd, die in de plaats van een V.V.D.-er is gekomen. De beer Hijikema krijgt de portefeuille van stadsontwikkeling, volkshuisvesting en bouw- en woning toezicht, terwijl mr. Vrolijk de porte feuille van onderwijs, kunstzaken, sport recreatie gaat beheren. Uniforme Beneluxwet inz. bedrogsdelieten De regeringen van de drie Benelux- l&nden hebben aan de raadgevende in terparlementaire Benelnxraad een ont. werp voor een uniforme Beneluxwet Inzake bedrogsdelicten toegezonden. In de toelichting verklaren zij. dat met de toeneming van het internatio nale verkeer ook bet aantal gevallen van zwendel en oplichting toeneemt dat oveT de grenzen heen wordt gepleegd. Aangezien er voor dc daders geen grenzen meer bestaan, dienen zij ook voor de justitie te worden opgeheven, aldus de toelichting. De omschrijving die de wetgever aan dc bedrogsdelieten heeft gegeven, «taat in nauw verband met de economische ontwikkeling. Er komt echter een ogen blik, dat door dc verandering van de economische en sociale omstandigheden de wijzigingen zo groot worden dat de omschrijving va-n het misdrijf waarmee aanvankelijk kon worden volstaan, niet langer een afdoend wapen is om nieu we kunstgrepen te beteugelen. De om schrijving der bedrogsdelieten komt der halve meer dan die van alle andere de licten voor herziening in aanmerking, aldus de toelichting. Mooi gespaard B(j de algemene spaarbanken waren de spaarcijfcrs over augustus gunstig. De spaarbank te Amsterdam had een record- overschot van f 3,47 (vorig jaar 2.52) miljoen, de spaarbank te Rotterdam f 3 (1,81) min., dc nutsspaarbank in Den Haag-zusls gemeld is-f- 3.555 (2,86) min, te Groningen f 0,86 (0,42) min., een re cord sinds 1945, te Haarlem daarente gen f 0 91 (1,08) min., te Utrecht ruim f 1 (0,87) min., de gemeentespaarbank te Maastricht f 1,61 min., een stijging van 50To. dc spaarbank te Hilversum t 0,6 (0,251 min. Bij de rijkspostspaarbank werd-zoals gemeld-f 25,8 (18,2) min. ge spaard. Geen voorschrift van politie „De politie acht een snelle hulp verlening aan een slachtoffer van meer belang dan het juiste recon strueren van de toedracht van het ongeluk," zo hebben B. en W. van Haarlem meegedeeld in antwoord op vragen van het raadslid de heer A. P N. Pielage (soc.) over een ver keersongeluk. Zoals békend werd op 23 augustus een 9-jarige jongen vlak bij de ingang van het St. Elisa'betfhsgastihuis door bestelauto aangereden. Pogingen hem terstond in het ziekenhuis te doen op nemen faalden, omdat de portier var het zièkerfhuis zei, dat eéAthdè-cmge- vallendienst gewaarschuwd moest wor den. Hij heeft dit gedaan en de zieken auto was binnen drie minuten ter plaat se, aldus B. en W. De jongen is in het ziekenhuis voorlopig behandeld en daar na in ziekenauto met twee artsen en een opera tiezuster naar het Wilhel- minagasthuis in Amsterdam vervoerd, waar hij diezelfde avond is overleden. Burgemeester en wethouders merken op. dat de portier ln dit geval tekort is geschoten. Van een voorschrift van Boeiend, flitsend, op de man af DS. O.K. LAMMENS EEN DING ZOEK IX In fraai bandje f 2.50 Ruim half miljard gespaard door levensverzekering In het eerste halfjaar heeft het pu bliek ƒ573,6 (vorig jaar ƒ500,7) miljoen gespaard in de vorm van premies en koopsommen voor leveneverzekering, al dus de „Telstrook". Nieuwe venzekerin gen werden afgesloten voor ƒ3,2 '2,9) miljard. Uitgekeerd werd ƒ161,5 (146,7) min. Hiervan werd ƒ4 miljoen betaald wegens overlijden binnen twee jaar na het sluiten van de verzekering. Op deze polissen was ƒ280.000 aan premies be taald. Wegens overlijden door ongeluk ken werd 2,5 min ineens betaald, ter wijl er voor een contante waarde 1.7 min aan periodieke uitkeringen ging. Van de uitkeringen wegens overlij den gmgen er 469 in tengevolge van ongelukken en 7751 tengevolge van an dere doodsoorzaken. De beleggingen stegen van 9 miljard tot 9.6 miljard, waarvan de helft on derhandse leningen. Vraagt inlichtingen bij de soeciaalzaaU B Woensdagavond is het met ongeveer 1400 ton ruw eolie geladen Nederland se tankschip Albisia op de Rijn nabij Basel lek gqeslagen, waardoor de scheep vaart gedurende enkele uren was stremd. Door het binnendringende water kwam liet schip veertig centimeter dieper te liggen. Nadat echter met behulp va drijvende brandspuit en een ander tank schip het gelukt was het binnenge stroomde water weg te pompen ei een deel van de lading in een andere tanker was gelost, slaagde men erin dc Albisia voor zinken tc behoeden e houden de haven van Birsfeld binnen te brengen, waar de rest van de lading werd gelost. Vermoedelijk is het Nederlandse schip op een onbekend opstakel in dc Rijn gestoten. Het lek in de Albisia zal in Birsfeld voorlopig worden gedicht, na dc definitieve reparatie op een in Nederland zal plaatshebben. Op gironummer 777 van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Rood* Kruis iin Den Haag was vanmorgen bedrag van ƒ115.832,ontvangen, af komstig van de Nederlandse bevolking voor de slachtoffers van de ramp in Perzië. de politie dat uitsluitend de gemeente lijke ongevallendienst bevoegd zou zijn bi) ongevallen hulp te verlenen, Is geen sprake. B. en W. verklaarden, dat de geneesheer-directeur van het zieken huis de portier op het onjuiste van zijn optreden heeft gewezen. W. delen ook mee, dat de ge neesheer-directeur van het gasthuis cn de directeur van de G.G.D. de stellige overtuiging hebben, dat de vertraging die de hulpverlening door de gemaakte fout heeft ondervonden in geen enkel opzicht van invloed is geweest op de noodlottige afloop van hot ongeluk. Defensie geeft 2 vliegtuigen vóör Perzië De minister van defensie heeft twee f-27 Troopship vliegtuigen van de Ko ninklijke Luchtmaoht beschikbaar ge steld voor transport van hulpgoederen het Nederlandsche Roode Kruis near Perzië. Het eerste biervan zal dins dag 11 september om negen uur 's mor gens van Ypenburg, via Istanboel naar Teheran vertrekken waar het woensdag middag arriveert Aan boord van dit vliegtuig bevinden zich onder meer 500 set« bloedplasma, 500 dekens en 1000 liter ontsmettingsvloeistoffen. Het twee de vliegtuig vertrékt kort daarop. Het totaal aan goederen dat het hoofd bestuur van het Roode Kruis reeds naar Perzic heeft gezonden, of dat ter ver zending gereed ftaat. bestaat thans uit 1000 sets bloedplasma, 2150 dekens, 3800 waterzakken, 1000 later ontsmettings- vloeistaffen, grote pertijen zeep en blikjes melk en 2200 stuks kinderkle ding. met «n gezamenlijke waarde van 100.000. Wallstreet hoger De New Yorkse effectenbeurs sloot gisteren hoger door een late stijging en de kopen namen toe naarmate de koer steen. waardoor dc tikker korte tijd ten achter was. Bij de opening was het beeld verdeeld twee dagen van dalingen. Rondom de middag werden dc koersen een weinig lager, doch in het laatste uur gingen zU vooruit, en verdere verbetering in de laatste minuten deede de meeste fondsen op het hoogste punt van de dag sluiten met gemiddeld een flinke winst. De meeste winsten liepen uiteen van enige centen tot twee dollar doch er was grotere vooruitgang bij de dure en be- weeglijKe fondsen. Auto's, spoorwegen, nutsbedrijven en de meeste aandelen van •taal, tabak, elektrische uitrusting en chemische waarden gingen vooruit, ter wijl dc meeste andere afdelingen ver deeld stoten. Van dc 1230 verhandelde aandelen slo ten 568 hoger. 399 lager en 263 onveran derd. Er waren 24 laagtepunten en slechts één hoogtepunt voor 1962. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen steeg 0 24 tot 8 58,30, overeenkomende ■ÉMitotal* kdkrswinst van 1.250 miljoen, die voor 425 industriëlen 0,27 tot 61 03.25 spoorwegen S 0,21 tot 29,19 50 nutsbedrijven 0,08 tot 57,31. van Ass. Press voor 60 aandelen 0,60 tot 222,60 van Dow Joncs voor 30 indu striëlen 1,67 tot 600,81 punten. Sedep: 1962 is gunstig en dc zilveruicn- oogst buitengewoon mooi, en van kwa liteit zeer gunstig, doch men moet de prijzen afwachten; de terrelnhuur is te gen 30 juni 1963 opgezegd en daarom is 4 ha alsmede een fabriek gekocht in Mad; de winst ad f 230.000 zal dan oojc niet geëvenaard worden en ook de pro- duktenzaken zullen belangrijk minder opbrengen; Luxor Plastics ondervindt zware concurrentie; in speelgoed«oedé- ren cn bij fabrieksopdrachten is dit nl$t zo zwaar; tot dusverre ls men niet on tevreden cn de omzet ontwikkelt zioh weer bevredigend; op matrijzen moet zwaar en snel worden afgeschreven we gens voortgaande verandering van mo dellen; tot dusver heeft men dit zeer goed weten vol tc houden; de schade vordering ls uitgerekend maar nog niet ingediend; de deelnemingen ad f 768.000 zijn voorzichtig gewaardeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7