Nieuwe conferentie over probleem politieke unie Spoedige heropbouw van verwoeste dorpen Mariner nu in baan om zon Troepen van V.N. binnen maand uit Kongo Italiaanse getuigen: „Wij waren geheel verrast" Akkoord in Algerije is nu definitief Maar chef-staf is ontevreden /ft eea Kij, Staaldraad en techniek I VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 Adenauer stelt De Gaulle voor: de derde dag van zijn be- zoek aan West-Duitschland heeft de Franse president aan boord van het Rijr.-sohip Deutsch- land een rustig ogenblikje ge vonden om met bondskanselier Adenauer over de toekomst van Europa te spreken. Adenauer heeft De Gaulle voorgesteld een nieuwe conferentie van ministers an buitenlandse zaken te hou den, gevolgd door een gesprek van regeringsleiders. De kwes ties rondom de Europese politieke Unie zouden dan nogmaals kun nen worden bekeken. De Franse president heeft Adenauer intus sen de verzekering gegeven dat Frankrijk zijn verplichtingen in- ake Berlijn zal nakomen. Het be- roek aan West-Duitsland wordt iu reeds in Bonn als een volledig olitiek succes beschouwd. De derde dag is voor de Franse iresident allerminst rustig geweest. n de ochtend is hij in gezelschao van iondskanselier Adenauer met een ijnboot naar Düsseldorf vertrokken, 'et schip werd begeleid door twee hefschroefvliegtuigen, terwijl kikvors mannen tevoren de romp van het tchip zorgvuldig hadden onderzocht op explosieven. In de stad zelf waren de veiligheidsmaatregelen verscherpt, omdat men alarmerende berichten had ontvangen. In de nacht voor het be- toek waren namelijk anti-gaullistische pamfletten verspreid en er gingen j.geruchten over een grootse betoging. n^oor alle zekerheid heeft de politie vtnkele verdachte Fransen uitgenodigd i'oor een informele lunch" op het politiebureau. Advertentie DE ANTIEKBEURS HET PRINSENHOF - DELFT Nog tot en met woensdag 12 sept. geopend In sommige vlugschriften wordt de Franse president beschuldigd van een| bekrompen nationalisme. Vanaf het bor- des van het regeringsgebouw heeft pre-1 sident De Gaulle weer een van zijn be- faamde redevoeringen in het Duits ge houden, die de menigte van naar schat ting honderduizend mensen tot groot enthousiasme bracht. Tijdens de rit door de stad liet De I Gaulle zijn chauffeur enkele keren stop- 1 pen om mensen uit de menigte de hand te drukken. Een klein meisje, dat hem bloemen had aangeboden werd zelfs op de arm genomen. Een paar mensen met spandoeken („Het is maar 571 kilometer naar Berlijn") werden inderhaast ver wijderd. In de reusachtige hal van de staalfabriek van August Thyssen in Duis burg heeft de Franse president een rede gehouden tot duizenden arbeiders. Hy werd regelmatig onderbroken door men sen die hun enthousiasme niet meer kon den bedwingen. Gisteravond heeft De Gaulle een diner gegeven ter ere van de Westduitse president dr. Luebke, waar aan bondskanselier Adenauer en burge meester Willy Brandt van West-Berlijn mede aanzaten. De spijzen waren bereid door Franse koks. Het eten werd opge diend in het beroemde porselein dat speciaal voor dat doel uit het Elysee meegebracht. Assistent Hausner is veroordeeld Jacob Bar-Or. officier van justitie in Tel Aviv en assistent van Hausner is woensdag tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegen het zich ten on rechte uitgeven voor meester in de rech- De veroordeelde, die tijdens het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eich- mann als plaatsvervanger van de open bare aanklager dr. Hausner fungeerde, en de reputatie heeft van een briljante rechtsgeleerde, heeft nooit zijn'studie in de rechten voltooid. Om tot de Israëlische magistratuur te worden toegelaten, had hij gebruik gemaakt van de papieren van zijn overleden vader. Bar-Or heeft tijdens de terechtzitting ïn volledige bekentenis afgelegd, ook wat betreft het zich onder valse voor spiegelingen toeeigenen van gelden. Hij heeft .echter inmiddels al zijn uit hoofde van zijn beroep genoten inkom sten gerestitueerd. Arrestaties aanslag op De Gaulle De Franse politie heeft een aantal personen aangehouden in verband met de op 22 augustus op generaal De Gaul le gepleegde aanslag. De gearresteer den zijn allen naar Parijs overgebracht, waar zij worden verhoord. De politie wilde geen verdere mededelingen doen. Opdracht Sjah van Perzië: De reuzenkangoeroes van Artis besloten het uit te vechten, toen ze op de een of andere manier ruzie kregen. Volgens de geruchten ging het om een vrouw. Op hun staart rustend, kunnen deze dieren rake klap pen uitdelen met hun poten en ook hun ,.boksmethoden" zijn zeer effectief. De twee parkie ten. die op hun stokje zaten, konden het heel wat beter met elkaar vinden. de aarde in een baan zon gekomen, waarin de 200 kg zware satelliet haar leven lang zal blijven. De satelliet, die zich met een snel heid van ongeveer 10.000 km per van de aarde verwijdert, kwam op punt waar de aantrekkingskracht de zon groter werd als die van de de. De mariner snelt nu met een keer zo grote snelheid rond de Naarmate de aantrekkingskracht de zon groter zal worden, zal deze snelheid nog toenemen. Tegen de tijd dat de Mariner op 14 december on 14.500 km voorbij Venus zal schieten, zal de omloopsnelheid rond de meer dan 150.000 km per uur zijn. Eis van Russische regering: De 15de Antiekbeurs wordt gehouden van 21 juni tot en met 13 juli 1963. Argentijns parlement I is ontbonden President Jose Maria Guido heeft gis teravond liet nationale congres ontbon- Iden cn nieuwe verkiezingen uitgeschre ven voor 27 oktober 1963. Het decreet zou naar verluidt woensdagavond zijn goedgekeurd. Er werd geen officiële yverklaring van deze vertraging gcgevi v Guido heeft in mei het congres v< lionbcpaalde tijd geschorst. Hij zei toen, In proces Leibbrand Commandant wil ook getuigen Het proces te Stuttgart tegen de verkeersdeskundige Kurt Leib brand heeft gisteren met het horen van vier Italiaanse getuigen een dramatisch hoogtepunt bereikt. Leibbrand wordt er, zoals be kend, van beschuldigd, verant- Na het beroep van de Sjah op de bevolking van Perzië om hulp te verlenen in de door de aard bevingsramp geschapen nood, zijn gisteren honderden autobus sen en vrachtauto's met vrijwilli gere, levensmiddelen en reddings materiaal naar het geteisterde gebied vertrokken. De Sjah die woensdag in het ramp gebied was aangekomen en de nacht temidden der overlevenden tussen de talloze puinhopen heeft doorgebracht, heeft de regering opgedragen met spoed het nodige te verrichten voor de heropbouw van de verwoeste dor pen. Premier Assadollah kreeg op dracht om aan de landen, die hulp hebben aangeboden, vooral om gepre fabriceerde huizen te verzoeken. Zodra een telling der doden heeft plaatsgehad, zal het aantal slachtoffers dat de ramp heeft geëist, worden be kendgemaakt. Op het ogenblik wordt het aantal doden en gewonden nog steeds op 20.000 geschat. HULPVERLENING ternationale Roode Kruis een complete autobus geschonken om in te zetten bij de hulpverlening in Perzië. De bus die donderdag 27 september uit Aalsmeer vertrekt zal door twee chauffeurs var dit vervoersbedrijf naar het zwaar ge troffen land worden gereden. Per vlieg- uitspreekt dat de mogendheden. die hebben verklaard een rechtvaardige be handeling van Katanga te zullen waar borgen, een eind zullen maken aan de ..aanhoudende provocatie" door eenhe den van het Kongolese leger, die zich In de V.N.-basis Kamina, in midden-Ka- De Russische regering heeft gisteravond in een nota aan de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, de te rugtrekking geëist van de V.N.- troepen uit Kongo binnen een "T maand. Zij stelde Thant voorts men genoemd, maar men veronderstelt voor dat alle leden van de V.N. datjijer^ voornamelijk op de Verenigde de betrekking met Katanga ver breken. De nota is het antwoord oo de verklaring van de secreta ris-generaal, die hij deze week aflegde en waarin hij zijn be zorgdheid uitsprak over de gang van zaken in Kongo met betrek king tot het afgescheiden Katan- De verklaring van de Katangaanse regering eindigt met de mededeling dat zij zich niet van de lijn, die zij De Sowjetunie beschuldigt in de no ta de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en België van „het op steeds groter schaal ingrijpen in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo". „Deze landen zijn er nog steeds op uit de positie van president Tsjombe van Katanga te versterken", aldus de Sow jet-autoritei ten. ,,In plaats dat het commando vai V.N.-strljdkrachten in Kongo doeltref fende maatregelen noemt opdat de re soluties van de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de V.N. worden uitgevoerd, komt hij op voor de belangen van de kolonialisten. Dit is bewezen door het feit dat het V.N.- commando, dat op verzoek van de wes telijke landen tot tweemaal toe tot mi litaire acties is overgegaan, onder druk van deze landen de acties heeft be ëindigd", aldus de Russische nota. Katanga De 50-jarige Armando Guidettl uit Ta- ranto, die In Leibbrands compagnie een van de drie Italiaanse groepsleiders was. beschreef de executie als volgt: ..Een (Duitse) sergeant-majoor ont- stak zijn zaklantaarn en direct daarop Van ®,e zijde van de Katangaanse begonnen de machinegeweren te rate gering is gisteren een verklaring ge len. Ik hoorde, hoe een Italiaan uitriep publiceerd, waarin zij de verwachting ..waarom schieten jullie ons neer?" Eer. Duitse luitenant had daarop geant woord: „Alle Italianen moeten sterven." Toen kreeg degene die geroepen had het genadeschot. Ik verkeerde in doodsangst en holde weg. Tijdens mijn vlucht zag ik nog, dat er met licntspoor-munitie werd geschoten", aldus deze getuige. Guidetti antwoordde Reorganisatie Brits kabinet voltooid Arrestatie In Boekavoe is gisteren de president an de „geneutraliseerde" regering van de Kongolese provincie Kivoe. Jean Mi- roehi, gearresteerd door de gevolmach tigde van de centrale Kongolese rege ring. De arrestatie volgde na de be kendmaking van een telegram van roehi aan premier Adoela, waarir aankondigde zich te zullen verzetten te gen elk beleid waarin het bestaan zijn wettig gekozen regering niet worden erkend. In mei jl. nam de trale regering de macht in Kivoe de regering van Miroehi. MAX TAILLEUR in LEXI-TIME elke zaterdagavond 18.15 op Radio Veronica Russische tanks beschermd tegen radio-activiteit De Russische strijdkrachten beschik ken thans over gevechtswagens van een type dat ook in een raketten- en kern wapenoorlog volkomen bruikbaar is, al dus heeft de plaatsvervangende chef van de Sowjet-pantsertroepen. lt.-gene raal Konstantinov, in een gesprek met het persbureau Tass gezegd. De bedoel de tanks zijn onaantastbaar voor ra dio-activiteit en kunnen eventueel in ge bieden die door Russische vergeldings maatregelen met radio-activiteit smet zouden zijn worden gebruikt. ïuu tuig zullen beide bestuurders naar Aals eer terugkeren. De afdeling Aalsmeer van het Rode Kruis heeft inhakende op deze schen king een actie op touw gezet, teneinde de autobus vol te kunen laden met goederen, die het internationale Rode "ruis in Perzië het meeste nodig heeft. De eerste dag van de Inzamelingsac tie door het hoofdbestuur van het- Ne- derlandsche Roode Kruis ten behoeve van de ramp In Perzië heeft, blijkens de ontvangen stortingen op girorekening 777. een bedrag van 26.400 gulden op geleverd. Ook middel voor vermagering gevaarlijk? De Engelse dokter. J. E. Cullis. ver bonden aan een ziekenhuis in Dorset, heeft in een brief aan het medisch tijd schrift The Lancet geschreven dat een 24-jarige vrouw, die tijdens een kritieke periode van haar zwangerschap ver mageringstabletten van plantaardige af komst had geslikt, een ernstig mis vormd kind ter wereld heeft gebracht Dr. Cullis schrijft dat de tabletten po dophyllum bevatten, een stof die ver vaardigd wordt uit de plant podophyl lum peltatum, die in de V.S. en Cana da voorkomt. Het podophyllum kan, evenals thalidomide, polyneuritis ver oorzaken. een ontsteking van de zenu wen. „Voorgesteld is nieuwe, nog onbe proefde geneesmiddelen niet door vrou wen. die in vroege stadia van zwan gerschap verkeren, te laten gebruiken. Zulk een verbod behoort ook te worden uitgevaardigd voor alle stoffen die mo gelijk eenzelfde uitwerking als podo phyllum kunnen hebben", aldus dr. Cullis. T.U.C. niet tegen Britse toetreding tot E.E.G. Het Britse vakbondscongres T.U.C., lat in Blackpool in jaarvergadering hij sen is, heeft gisteren met overgrote meerderheid een ontwerp-resolutie om zich te verzetten tegen Engeland's tóe- treding tot de E.E.G., verworpen- Het voorstel werd eerst bij handopste ken verworpen. Toen enkele afgevaar digden om schriftelijke stemming vroe gen, werden 5.845.000 stemmen tegen uitgebracht, en 2.022.000 voor. In het door zes invloedrijke vakver enigingen ingediehde, en in krachtige bewoordingen gestelde voorstel werd ge zegd. dat Engeland's toetreden tot de E E G. „schadelijke sociale, economi sche en politieke gegvolgen" zou heb ben, en voorts dat deze toetreding het Britse economisch beleid zou belemme ren, en weerslag zou hebben op de ge organiseerde vaxbeweging, de verdeling van Europa permanent zou maken en de spanning in de wereld zou doen toe- loc-» uuiuCurcuMv.uuvUF - Premier Macmillan heeft gisteren m>ri™ woordelijk te zijn voor het in de president van de rechtbank, of hij op de d laatste hand geleed aan de ingrii- ouden worden gehouden voor het par- bewuste dag de compagniescommandant nana geiega aan ae ïngrij- ement en in oktober van volgend jaar oorlog m Zuid-Frankrijk dood- Liebbrand had gezien, ontkennend. Pende kabinetsreorganis verkiezingen voor het presidentschap en.schietén van ten minste 26 Itali- efVolgen"sPrehetenniSeuwe'decreet zullen aanse vrijwilligers die deel uit-! GEE\ OPDRACHT ltJover 13 maanden gelijktijdig verkiezin- maakten van de eenheid waar hii Dc stadscommamtant van Wenen, ten worden gehouden voor de 192 natio- ^mmandant var. urns overste Paul Dernesch, heeft in een gc- lfnale afgevaardigden 47 senatoren, hetCommandant van as. sprek een Weens h,ad ontkcnd dat presidentschap cn het vice-president- De 45-jarige Alberti Apostolo uit hij dr. Rurt Leibbrand in de Tweede {schap. Deze laatste functie is nu reeds de Noorditaliaanse stad Brescia, die Wereldoorlog bevel heeft gegev 'drie jaar c Metselaar hield 2 burgemeester aan I O zijn woorden De Barneveldse metselaar D de Jong luistert nooit met een half oor. dat blijkt Uit het volgende verhaal. Burgemeester K. van Diepingen daar- nachts plotseling op hen hadden ge schoten. ..Ik werd aan mijn schou der gewond en zonder te weten wat er eigenlijk aan de hand was vlucht te ik en kwam daarbij in een kanaal terecht. Daar ik mijn linkerarm niet gebruiken kon ben ik haast verdron ken". zei hij. Apostolo had zich bij een hulpvaardig Frans gezin verbor gen en zich daarna aangesloten bij een verzetsgroep. 9WP8L».J -e..-, De tweede getuige, de 43-jarige Pietro Nfcntegen neemt zijn eigen woorden niet Cornelli. eveneens uit Brescia, zei voor raèltijd even nauw. dat blijkt er ook uit de rechtbank dat hij in 1953 op de plaats ;d4.Ik kom bij u aan. als ik geen huis kan van het gebeurde in Zuid-Frankrijk de r krijgen", had de metselaar tegen de bur- i lijhen van 16 landgenoten die doodge- ie#emeester gezegd. ..Goed beste man. doe schoten waren, had laten opgrav— rofat". had de burgemeester, wellicht wat Hijzelf w njkchteloos. daarop geantwoord. Maar de m metselaar. 26 jaar oud, getrouwd en vader w J"3n een baby, hield woord Hij kwam' JvTïij kwam deze week 's avonds, want hij "jat in moeilijkheden. Metselaar De Jong ^ad namelijk een huis gebouwd destijds aan de moordpartij wist te i het doodschieten van Italiaanse vrijwil- ontkomen, verklaarde dat hij en zijn landgenoten volkomen verrast loer-! h"i'„ hétOoïe "ifëimini.. den toen de Duitse militairen des terie van defensje verlof gevraagd om r kogels uit sdfroor hij geen vergunning had gekregen. dDe gemeente wilde deze week het huis zolaten afbreken, omdat een proces-verbaal cdfn driemaal een verzoek niet verder te r bouwen niet hadden geholpen. De metse- bJaar had zijn huis gebouwd op de zolder Jran een schuur, die hij wel met vergun ning had gebouwd, even buiten Barne- Veld in de gemeente. Toen de slopers ar riveerden om het gestoorde gezag tussen neue gemeente en deze rebelse inwoner te herstellen, vatte de metselaar met huis- lgUaad, vrouw (20) en baby nog geen jaar) (post op het gazon van de burgemeesters-1 jafWoning. De Jong was gekomen, omdat de hffurgemeester destijds had gezegd o.k. 00jMaar de burgemeester gaf niet thuis. De kojpolitie kwam erbij en haalde het huis- „.tfaad weg. Het werd naar de eemeente- rjijke pluimveehal gebracht. Het gezin jjjkreeg daar een kantoortje toegewezen als .""voorlopig onderkomen. Resultaat van deze onderneming: er wordt nu gepraat. Mis- th««chien komt de vergunning i had laten destijds door vi mneeeweren getroffen, weggerend en had zich in het struik- is weien te verschuilen. Evenals de vorige getuige zei hij, nooit iets over muiterij of arbeidsweigering. waar Leib brand zich op beroepen heeft, te hebben gehoord. naar Stuttgart te gaan. teneinde proces tegen Leibbrand te kur.n;n ge- Het politieke bureau van Ben Bella heeft bekendgemaakt, dat het akkoord inzake de wapenstil stand die gesloten is met de wila- ya's 3 en 4 gisteren officieel is bekrachtigd. De bekendmaking volgde op besprekingen tussen de commandanten van alle zes dis tricten. In het akkoord is vastgelegd dat Algiers een open stad wordt, waar- Lord Derwent. 61 jaar oud, is be- uit de militaire eenheden zullen wor- noemd tot minister van staat van het i den teruggetrokken, dat er zo spoedig -'-'sterie van ha^del^terwi^en^sjojte; mogelijk (waarschijnlijk 16 septem- *„t rkiezingen worden gehouden roor een nationale vergadering INCIDENT In gezaghebbende Algerijnse kringen heeft men gisteren met klem berich ten uit Rabat tegengesproken als den bij een ernstig incident in Tindouf (de stad waarop zowel Marokko als Algerije aanspraak maken) verschei dene mensen om het leven zijn geko men. Volgens deze berichten zou de bevolking van Tindouf voor aansluiting van de stad bij Marokko hebben be toogd. Algerijnse militairen zouden deze demonstratie bloedig hebben onder drukt. Algerije spreekt Sowjetpantserwagens uit W.-Berlijn? De geallieerde autoriteiten zijn van plan het verkeer met Russische pantser wagens door West-Berlijn te verbieden, maar zijn het nog niet eens over het tijdstip waarop deze order moet worden lumbia Broadcasting System. De Russen gebruiken nu pantserwa gens inplaats van bussen voor het ver voer van schildwachten naar het Russi sche oorlogsmonument in West-Berlijn, nadat de bussen met stenen waren beko geld. Sedert enkele dagen volgen de wagens een nieuwe kortere route door West-Berlijn naar het monument „Het Westen wil ze (de pantserwa- fens) nu kwijt voordat de Russen de in ruk krijgen dat zij hun pantserwagens naar believen in WestiBerlijn rond kun nen laten rijden", aldus meldt de corre spondent van CBS in Berlijn. De meest geperfectioneerde ballisti sche raket van de Amerikaanse mari ne. dc Polaris A3 heeft gisteren voor de tweede maal binnen een maand niet aan de eisen voldaan. Bij een proef functioneerde de tweede trap niet goed. de 47-jarige lord Newton is benoemd tot parlementair secretaris van 1""* 1 nisterie van gezondheid. Het betreft hier drie geheel functies. dat het derde en vierde district het gezag van het politieke bureau er kennen. nog uit. Een vijftigtal vertegenwoordigers van de Portugese democratische oppo- orHeitie heeft in een boodschap aan presi- lottdent Tomaz het aftreden van het kabi- er net van premier Salazar geëist en ver- vanging ervan door een regering, die ....de koloniale politiek" zou moe n wij- 'rdJ.zigen en dc democratische vrijheden onlzou moeten herstellen. I De Russen zullen over enkele jaren kunnen be schikken over driedimen sionale kleurentelevisie, verbonden aan hun tele foon. Dit heeft een spre ker gisteren voor radio- Moskou voorspeld. Vol gens hem zullen dan ook post en kranten per ra ket worden verzonden. I In Manitowoc in de Amerikaanse staat Wis consin is gisteren een stuk metaal van onge veer negen kilogram op straat terechtgekomen, dat volgens de directeur van de sterrenkundige vereniging van Milwau kee afkomstig zou kun nen zijn van de Russi sche Spoetnik 4, die in het voorjaar van 1960 werd gelanceerd. Een 69-jarige Frans man is gisteren op het internationale vliegveld van Brussel om het le ven gekomen, doordat zijn auto omver werd ge blazen door de straalmo toren van een verkeers vliegtuig van het type Boeing-707. De man was het vliegtuig zo dicht ge naderd, omdat hij de ge zagvoerder. die een vriend van hem was, wil de uitwuiven. Nabij Emmerschans In het zuidoost-Drentse veengebied is een deel van een oude veenbrug blootgelegd. De construc tie van dit deel is geheel anders dan die van eer der gevonden resten van veenbruggen. Deze brug, die ongeveer 1,5 a 2 me ter breed is, zou volgens deskundigen in 300 voor Chr. zijn gelegd. Het is vermoedelijk, een voet brug geweest die het de bewoners mogelijk maak te over het moeras heen te komen. De politie van Mantua in Italië heeft gisteren op de lijst gevonden voor werpen ook.... een leeuw moeten noteren. Zij vond de welp, die ongeveer acht maanden oud is en zestig pond weegt, wan delend in een van de straten van het stadje. De eigenaar, een marskra mer, heeft het beest later opgehaald. In het stedelijk mu seum te Amsterdam zijn gistermiddag de samen vallende exposities van de best verzorgde Neder landse boeken van 1961 en de best verzorgde boeken uit tien Europese landen geopend. De com missie voor de collectie ve propaganda van het Nederlandse boek (C.P.N.B.) had voor de eerste expositie een Jury ingesteld, die een selec tie uit de jaarproduktie van 1961 heeft gemaakt. De overeenkomst houdt in dat de uit Berbers samengestelde guerilla- eenheden uit het derde district Al giers onverwijld zullen verlaten. Zij waren de hoofdstad enkele dagen geleden binnengetrokken om de guerrilla's van het vierde district te vervangen. De leiders van het vierde militaire district behouden het toezicht op het gebied Algiers, uitgezonderd de stad Algiers. De hoofdstad zelf, waar de orde door politie en marechaussee zal worden gehandhaafd, komt onder het uitsluiten de gezag van het politieke bureau en van het nationale bcvrijdingsfront (F.L.N.) te staan. MISNOEGD Inmiddels is wel duidelijk geworden dat de chef-staf van het Algerijnse le ger. kolonel Boumcdienne, die Ben Bella voortdurend zijn steun heeft ge geven, zeer ontevreden Is over het ak koord. In een onderhoud met Ben Bel la In Orleansville zegde hij met tegen zin toe de opmars van zijn troepen naar Algiers te zullen staken. Hij zou verklaard hebben dat ojn soldaten in elk geval te zijner tijd toe stemming moeten krijgen de hoofdstad hij steeds verklaard de hoofdstad gen elke prijs" te zullen innemen. Hij zou er weinig voor voelen op deze uit latingen terug te komen. Zijn troepen 45 000 man sterk hadden zoals wij al meldden, woensdag het bevel het vuren te staken gene geerd en hun opma~s voortgezet. Bij de gevechten op die dag zijn meer dan honderd soldaten en burgers om het leven gekomen, zo is thans bekend ge worden. Voor het onderhoud van Bou- medienne met Ben Bella, gistermid dag. is opnieuw met zware artillerie geschoten, waarbij eveneens slacht offers zijn gevallen. De ontmoeting tussen Ben Bella en Boumedienne werd door autoriteiten „bitter" genoemd. Boumedienne zou be zwaar hebben gemaakt tegen het be sluit de stad Algiers tot gedemilitari seerde zone te verklaren en tegen het feit dat voor de inlijving van de wi- 955) De staaldraad Is eigenlijk pas een goede eeuw oud. In het Na tionale Museum te Napels bevinden zich weliswaar stukken bronzen ka bel die in Pompei zijn opgegraven, waaruit volgt dat de metalen kabel reeds 2000 jaar geleden werd ge bruikt, maar deze uitvinding schijnt in vergetelheid le zijn geraakt. In de middeleeuwen zijn bescheiden po gingen gedaan om metalen kabels te vervaardigen, maar de eerst werkelijk bruikbare staaldraad zag toch pas In 1834 het Ucht. De staal draad waa toen overigens hard no dig, want de mijn schachten hadden toen al een beden kelijke diepte be reikt. welk ver- schijnsel door de ontoereikendheid van de gebezigde kettingen en het henneptouw steeds meer mensenle vens ging kosten, zodat herhaalde lijk de wens werd geuit de ontgin ningen op grote diepten maar te «taken. We halen dit voorbeeld uitsluitend aan om te laten zien hoe nauw de ontwikkeling van het bedrijfsleven en de techniek verbonden kan zijn met een schijnbaar onbelangrijke uitvinding van de staaldraad, want dank zij de steeds betere kwaliteit van bet staal en vooral ook dank zij een speciale kabeltecbniek, werd het mogelijk door middel van hang bruggen afstanden te overspannen die men vroeger voor onmogelijk hield. In tegenstelling tot alle andere brugtypeb, Is het materiaal van de hangbrug n.l. nltslultend op trek be last, waardoor het gunstigste ge bruik van materiaal mogelijk Is. Pri mitieve volken weten dit reeds lang. want hangbruggen van touw of van lianen kunnen we In de TOCH IS HET ZO! meest afgelegen wildernissen aan treffen. Het verkeer over zo'n wie belend geval sou de meeste wester lingen echter niet liggen. Niet zo zeer vanwege de traagheid waar mee het uitsluitend verkeer van voetgangers plaats vindt, maar voornamelijk vanwege de duizelig heid die velen van ons sou «ver vallen zodra we de rivier op een diepte van vele tientallen metera beneden ons zouden zien voortstro men. Geplaatst voor de keus, zou den de meesten liever aan deze kant van het water blijven, dan ooit de aarzelende voet op het zwaaiende en slingerende rotan te zetten. De hangbrug nlt de wildernis met zjjn beperkte mo gelijkheden «n voor het We: en dan ook geen oplossing. In Amerika gebruikte men voor het ophangen van bruggen vaak kettingen, die uiteraard maar beperkte mogelijkheden boden, zodat met de staaldraad eindelijk de verbetering van de bruggebonu kon worden ingelnld. De eerste vraag was, hoe men kabels, die afstand-n van aoma enkele kilometers moes ten overspannen, zon vervaardigen. De Amerikanen verdiepten zich niet al te veel In getheoretiseer, maar maakten de eersto staalver binding zrfdra de torent gereed wa ren die de kabels moesten dragen. Evenwijdig aan deze eerste ka bel werden de volgende kabels ge legd, waardoor tenslotte een bun del van 10 tot 20 duizend nikkeldra den met een totale doorsnede van 1 m de eigenlijke draagkabel vorm de. Hieraan werden de grootste brug gen ter wereld opgehangen. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5