Uitgebreid programma met Slavische insla g KLEURSPOELING Edinburgh Festival 1962 THUIS ZELF DOEN DE MOOISTE MET POLYCOLO KLEURSHAMP00 DE GROTE MUITERIJ BOUNTY VRIJDAG 7 SEPTEMBER 19«S Schaak-vraag 288 De jury heeft lang werk gehad aan de inzendingen aan de eindspelcompo- gitiewedstrijd 1960/'61 van de FIDE (Wereldschaakbond). Tot één der bes te bleek onderstaande compositie van de Rus H M. Kasparjan te behoren, die dan ook een eervolle vermelding verwierf. Erg ingewikkeld is de studie niet. Opgave: wit speelt en wint Dam-vraag 287 Wit wint in de volgende zes zetten: Wit: 31—27, 22x42: 33x11, 42x44; 26x8, 24x35; 32—28, 23x32; 8x3, 6x17; Bridge Sch. V 4 Ha. 8 3 Ru. V 109 8 5 K1.HV7 4 Zuid speelt een contract van 3 rui ten (9 slagen), na het volgende bied- verloop: West 1 harten Noord 1 Sans-Atout Oost 2 harten Zuid 3 ruiten, waarop iedereen past West komt uit met klaveren 8, Noord de 9, Oost de 10, Zuid neemt met de vrouw. Zuid vervolgt met ruiten 5, speelt in Noord de 6 en de slag houdt! Ruiten wordt nagespeeld, Oost bekent en West wint met de heer. West speelt nu een kleine schoppen Hoe moet Zuid het spel afspelen? JACK DIAMOND. Krulswoord-puzze l Hor. 1. familielid, 4. spitse bek van een vogel, 7. opera van Verdi, 8- Ro meins keizer, 9. kubieke meter, 11. 6cheepsvloer, 12. volk, 14. voegwoord, 15. rivier in Engeland, 16. uitroep, 17. dorpje in N. Brabant, 19. boom, 21. lichte, gekeperde wollen stof, 23- term bij kaartspelen, 24. zuiver, 25. deel van het gelaat, 26. kraam. A LS men dit jaar de lijvige catalogus van het Edinburgh-Festival door- x bladert, moet men met enige afgunst vaststellen, dat deze ene stad erin slaagt, dagelijks genoeg culturele manifestaties te bieden om zeven jour nalisten de handen vol te geven: voor de filmliefhebber is er, naast ze ventien grote speelfilms, een schier eindeloze rij van documentaires; op het gebied van toneel vindt men o.m. Shakespeare, Dylan Thomas en Chris topher Fry; de balletliefhebber kan zijn hart ophalen aan de choreografie van het Ballet uit Belgrado en dat uit Brussel, terwijl het muzikale ge bied reikt van recital en kamerconcert tot grootse operavoorstellingen. y 3 S 8 9 10 II 12 13 U IS 16 17 18 19 20 2l 22 1 it X |J26 Voor hem, die eens iets geheel an ders wil, blijven er nog genoeg mo gelijkheden open: er is een aantal tentoonstellingen, waaronder een zeer belangwekkende verzameling schilderijen van de vroegere schaats kampioene Sanja Henie, men kan zich laten vermaken door de Fado zangeres Amalia Rodriguez, men kan de internationale auteurs-con ferentie bijwonen (hieraan nemen ook Nederlandse schrijvers, zoals Gomperts, G. K. van het Reve en Cees Nooteboom deel), zangles ne men bij Pierre Bernac of pianoles bij Paul Skoda, of op het enerome plein voor het „Castle" de in heel Schot land vermaarde taptoe bewonderen. Ambitieus is dit festival dus zeker, de stad fourneert het geld zelf. ook al wordt er telkenjato met groot verlies gewerkt. De bezoeker vraagt zich ver wonderd af, hoe dit laatste mogelijk is, want bijna alle voortellingen zijn ge heel uitverkocht en men moet er soms uren voor in de rij staan om nog een enkel plaatsje te bemachtigen. Behalve Lord Harewood, de artistieke leider van het Festival, heeft ook Sir John GTeig Dunbar, de Lord Provost l bur ge meestervan Edinburgh, ee werkzaam aandeel in de festiviteiten. Rode Draad" Het heeft wel enige opschudding ve wekt, dat Cord Harewood dit jaar het oog heeft laten vallen op componisten en vertolkers, die voor een belangrijk deel achter het IJzeren Gordijn thuis horen: de rode draad, die door de muzi kale uitvoeringen heenloopt Is het werk van SjostakowltaJ waarvan een aantal kwartetten, een cellosonate, liederen, vioolconcert en enkele symfonieën den vertolkt; verder vindt men de opera uit Belgrado met liefst vier verschillen de werken Maasenets Don Quichotte heeft men voor deze gelegenheid n ln het Servo-kroatisch vertaald, tot genoegen van vele toehoorders, die de tekst nu slechts moeizaam kunnen vol. gen), het Borodln-kwariet en wereld beroemde solisten zoals Sviatoslav Rich- Mstlslav Rostropovitsj, Galina Visjnevskaya en Davld Olstrakh. Wie mocht menen, dat het festival een uitsluitend Slavische aanblik biedt, komt echter bedrogen uit, waait solisten ïusici uit alle andere delen van de wereld zijn aanwezig en hebben zeker even belangrijk aandeel in het ge heel. Het is derhalve buitengewoon n lijk, een keuze te maken en tot zijn spijt ziet elke recensent zich gedwongen, aantal belangrijke uitvoeringen te Direct na onze aankomst richtten wij onze schreden naar de Freemasons' Hall (Zaal der Vrijmetselaars) waar in algemeen de ochtendconcerten plaats vinden. De akoestiek van deze marm zaal, met zijn fnaad-gebeeldhouwd po dium, waarboven een groot orgel prijkt, is zeer helder, doch genadeloos voor de falende kunstenaar. (Wij moeten hieraan direct toevoegen, dat we met een derge- lijk artist hier nog niet geconfronteerd Vert. 1. zaadkorrel van een vrucht, 2. stad in Arabic, 3. feestelijke wapen schouw, 4. gemeente in Gelderland, 5. eer, 6. dorp in N- Brabant, 7. sterretje als typografisch verwijzingsteken, 10. gasten, 13. elke, 17. dorp in Limburg, 18- iemand de achting geven welke hem toekomt, 20. hogepriester te Sdio, 22. zwart agaatsteen. OPLOSSING VORIGE PÜZZEL Hor. 1. leest, 5. sluwe, 10. a.i., 11. Tongeren, 13. snee, 15- es, 16. Deven ter, 20. adé, 22. ere, 23. Rai 25. Arles, 26. pinas, 27. ree, 28. top, 30. elp, 31. snoevers, 34. o d. 35. Utah, 37. kente ren, 41. ra, 42. Anton, 43. Meden. Vert 1. lasklaar, 2. ein, 3. stee, 4. To, 5 sg, 6. Lent, 7. Ur, 8. weeraal, 9. Ens, 12. Neer, 14. edelen, 17. veste, 18. neppe, 19. Ernest, 21. Dresden, 24. Is pahan, 29. over, 32. Otto, 33. rune, 3- Oka, 36. are. 38. N.T. 39. en. 40. Em. Bank gedagvaard in kort geding De Franse zakenman R. T. H. E. G. R- die er van wordt beschuldigd ln sa menwerking met de reeds tot drie jaar celstraf veroordeelde bankemployé J. E. uit Amsterdam, de Amaterdamsche Bank door geknoei met betalingsop drachten voor ongeveer acht ton te hebben benadeeld, heeft tegen de di rectie van de zelfde bankinstelling een kort geding aangespannen. Het dient dinsdag voor de president van de Am- sterdame rechtbank en handelt over de rekening-courant die G. R. al enige erfgenaam van zijn vader bU de Amater damsche Bank zou hebben. In de dagvaarding van het kort ge ding vraagt de gedetineerde zakenman nu een bevel van de president van de rechtbank aan de Amsterdamsche Bank een overzicht te verstrekken van de re kening-courant en de mutaties vanaf da •pening van de rekening tot 1960. werden!! Peter Pears gaf hier. gesecon deerd door de Franse pianiste Yvonne Léfébure een Debussy-recital, precies op de dag. waarop Debussy honderd jaar geleden geboren werd. f22 aug.» Hoewel men zich misschien kon verbazen, dat voor deze herdenking een Engelse zan ger gekozen werd. wist Pears door zijn fraaie uitspraak en zijn schitterende in tonatie alle mogelijke bezwaren te over- len. Yvonne Léfébure beschikt over plezierig licht toucher, ze is wat onstuimig van aard. doch haar spel in de Préludes uit het eerste boek ken merkte zich door inzicht, techniek en grote souplesse. Wijziging Wat minder groot was ons enthou siasme bij het beluisteren van het Melos- ensemble in dezelfde zaal. Daar de zangeres Catharine Gayer wegens ziekte niet aan haar verplichtingen kon vol doen, had men inderhaast het program ma moeten omwerken en hierdoor ver vielen de Japanse en de Balmontliede- ren van Stravinsky, die juist een belang rijk onderdeel vormden, om plaats te maken voor Mozarts fluitkwartet in D KV. 285. Zoals men weet, componeerde Mozart in 1777 een drietal fluitkwartet ten in opdracht van de rijke Hollander De Jean, waarvan dit (het enige, dat driedelig is) het meest bekende is, ter wijl het eerste meer bekend bleef in zijn oorspronkelijke vorm, nl. als hobo-kwar tet. Het was dan ook geen wonder, da' De Jean bemerkende, dat een van de drie werken een transcriptie was, wei gerde, het volledige toegezegde bedrag te betalen! Wij waren overigens zeer ver heugd, dat we dit werkje konden horen daar het ons deed kennismaken met de uitnemende fluitist Richard Adeney, lir' van het ensemble. De strijkers vormen beslist niet. de sterkste zijde, met, name dé eerste en tweede viool zijn tamelijk dun van toon en men bewondert dan ook meer de eenheid van opvatting dan van klank M&gbtraal is echter het klarinetspel van Gervase de Feyer, breed, ietwat vi brerend, doch vol innerlijke overtuiging Over de opvatting die hy van Brahms klarinetkwintet had, zou men kunnen twisten, zeker, als men zich de ingetogen, weemoedige Interpretatie van Alfred Bo&kovsky en de leden van het Weense Oktet voor de geest haalt; De Peyer op teert voor een fel kleurenpalet en hevige emotionaliteit tegenover demelan- cholische berusting van zijn Weense collega, doch hoe sterk persoonlijk ook getint, was zijn visie acceptabel en utter, mate boeiend, zelfs zozeer, dat hij de andere leden van het ensemble tot een teer hoog peil wist op te voeren. Van geheel andere aard was de uit voering van Prokokiefs „Liefde voor de drie Sinaasappelen". Ongetwijfeld za) men zich de uitvoering die van dit werk werd gegeven in het Holland Festival maar toen door de Opera uit Ljubljana, herinneren. Opvallend in beide'uitvoe ringen was voor alles de team-geest: er zijn geen echte solisten, ze gaan óp in het geheel, waarvan zij deel uitmaken. Discipline is hiervoor wel een eerste vereiste en het was opmerkelijk, hoezeer men op eikaar ingespeeld was: hierdoo* kwamen de vonds'en eerst goed tot hu i recht Men had een prachtige zwevend' ballon gemaakt, waarmee de eens i-• zieke prins en de hofnar Truffaldin op zoek gingen naar de drie sinaasappelen en een komisch geklede dienaar van d" tovenaar Tchelio snelde steeds met e»»n blaasbalgje toe. als de ballon dreiei« omlaag te zakken. Voor het ballet da' de zieke prins moet amuseren had m»n een steekspel geënsceneerd, waarbij dr paarden bestaande uit twee man met een derde als ridder op hun rug de zonder lingste sprongen maakten, terwijl de clowns ingewikkelde gymnastische toeren verrichtten. De decors waren eenvoudig, doch vol deden in het algemeen goed: door ge bruik te maken van motieven uit het kaartspel, wist men te suggereren waar de handeling zich afspeelde: men vond bovendien dezelfde motieven in de kle ding terug. Dreigde een toneel te statisch te wor den. dan vulden leden van het ballet, gekleed als duiveltjes, de ontbrekende actie aan. Men kon slechts betreuren, dat de tekst niet verstaanbaar was; ondanks de duidelijke toelichting in het pro gramma mist men toch iets van het qebeuren. Over dit bezwaar wisten de uitvoerenden ons echter goed heen te Wil men toch namen noemen, dan is die van de bas Zarko Cvejic. als de ko ning, de eerste die vermeld moet wor den: aan een groot volume paart hij een enorme zeggingskracht Groot succes had de als kokkin verklede bas Aleksander Djokic, die bovendien uitstekend spel te zien gaf. Kort geleden vermeldden we in deze kolommen dat Franco Corelli in Salzburg een zeer uitbundig applaus oogstte door het zingen van de hoge C in de Troubadour; Stjepan Andrasevic (de prins! had er menige in zijn partij doch daar maakte men geen ophef over. ook al klonken ze heel wat rijker Een prachtige toverfee en een koddige tovenaar voltooiden het beeld; de enige zwakke plek lag in de prinses, die als derde uit een sinaasappel komt kruipen (Ninetta!; haar beide kunstzusters waren zekerder van hun zaak! Rest ons nog te vermelden, dat het gedisciplineerde or kest onder de opvallend goede directie stond van dirigent Oskar Danon. Dr. J. van der Veen K.A.B.-bestuurder verduisterde kwartton De Utrechtse recherche heeft dezer da gen de 5fc-jarige vakbondsbestuurder de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer M, aangehouden. HU wordt dacht vm verduistering van een bedrag van ruim f 23.000,-. M. die in dienst is van de Centrale Volksbank in Utrecht, was tevens onbe zoldigd penningmeester van de plaatse lijke afdeling van de K.A.B. In die func tie heeft hl) zich enige bedragen toege ëigend in het afgelopen jaar heeft M. deze bedragen omgezet in taxiritten feestjes. De onregelmatigheden kwamen aan het licht toon in april van dit jaar een coutantsonderzoek werd ingesteld. Het bleek toen, dat M. geld dat van de di- strictsbond van de K.A.B. werd overge maakt naar de plaatselijke afdeling door hem zelf op cheques aan toonder werd geïncasseerd. Voor de officier van justitie heeft M. een volledig bekentenis afgelegd. Luigi Nono kreeg niet veel succes in Edinburgh, toen. tijdens het Fes tival zijn cantate: ..Op de brug van Hiroshima" werd uitgevoerd. Sinds kort geniet „L'Atlantida" van Manuel de Falla in de gehele wereld grote aandacht en ook op het Edinburgh Festival werd dit laatste, onvoltooide werk van de Spaanse meester uitgevoerd. Nederlanderschap na overdracht bij wet geregeld (Van onze parlementsredactie) Na overdracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan de VN zal een deel van de bevolking haar positie van „Nederlands onderdaan-niet-Neder- lander" verliezen. De ministers van binnenlandse zaken, buitenlandse za ken en justitie hebben thans bij de Tweede Kamer ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de wet uit 1910, die tot doel heeft, het Neder landse onderdaanschap van niet- Ne derlanders te regelen. In een motie van mr. De Rijke had de Nieuw-Guinearaad gevraagd, alle niet- Papoea's een algemeen optiereebt voor het Nederlanderschap toe te kennen. De regering voelt hiej- niet voor. Wel wil ze een gemakkelijk toelatingsbeleid voe ren ten aanzien van personen, die wel dra de status van Nederlands onderdaan- niet Nederlander zullen verliezen. Deze personen zullen volgens het thans ingediende wetsontwerp reeds op grond van een Koninklijk Besluit dus zonder de tijdrovende naturalisatie procedure het Nederlanderschap kun nen verkrijgen. Voorwaarde is, dat be trokkenen eerst een jaar in een van de delen van het Koninkrijk moeten heb ben gewoond om een verzoek hiertoe te kunnen indienen. Deze voorwaarde wordt gesteld om teleurstelling te voor komen en de betrokkenen de gelegen heid te geven, zich langdurig te bera den over de vraag, of ze er juist aan doen. het Nederlanderschap te kiezen. Gedurende 3 jaar na overdracht van Nieuw-Guinea aan de VN zullen per sonen. die zich in het Koninkrijk heb ben gevestigd en die geen nationaliteit bezitten, worden behandeld, als waren zij Nederlanders. De Papoea's, die in Nieuw-Guinea blijven, zullen de positie krijgen van „geadministrcerden van de Verenigde Naties". gewoon ïelf uw haar wassen uw eigen kleur ver fraaien en verdiepen èf een nieuwe modi euze tint toevoegen uw haar wordt veel mooier, glanzender en soepeler. ff Doe het thuis - doe het zélf! 24 Weliswaar had het schip anderhalve maand in de Falsebay bij Kaapstad gelegen, waar de by Kaap Hoorn opgelopen schade werd hersteld, en veertien dagen in de Avonturen Baai op Van Diemensland, het tegenwoordige Tasmanië, maar de vier maan den op zee, met kleine rantsoenen, waren moeilijk en vol ontberingen geweest Tegen de middag kwam Klein-Tahiti, Taiarapoe, als een omgekeerd soepbord uit de golven te voor schijn en daarachter werd al spoedig Pirionoe of Groot-Tahiti zichtbaar met de indrukwekkende berg, waarvan de steile hellingen aan weerskanten gelijkmatig verliepen. Tahiti bestaat uit twee vrij wel cirkelvormige schiereilanden, die door een smalle landengte met elkaar verbonden zijn. Rond om het eiland staat een koraalrif en de hellingen van het tot ruim 2200 meter oprijzende bergmassief worden door een smalle strook laagland omgeven, die van een paradijsachtige vruchtbaarheid is. Nelson stond met Christian en een paar cadetten aan stuurboordsverschansing en wees naar het vriendelijke strand, waar palmen en broodbomen elkaar afwisselden en de woningen van de inheem sen schilderachtig tussen de begroeiing schuil gingen. „Tahiti! Ia ora na (wees gegroet) Tahiti!" zei hij met ontroering. „Ik had niet durven hopen, dat Lk dit paradijs ooit in mijn leven nog weer zou binnengaan!" Hij snoot zijn neus en ging met schorre stem verder: „Het is tien jaar geleden, dat ik met Cook dit eiland betrad, en toch zie ik hem voor me alsof het gisteren was". „Heeft kapitein Cook Tahiti dan ontdekt?" vroeg Hay ward, wiens wereldbeeld niet al te duidelijk omlijnd was. „Nee, mister Hayward, Tahiti is in het jaar 1506 al door de Spanjaard Fernandez de Quiiós ontdekt Hij noemde het „Sagittaria", maar bepaalde de positie van het eiland zo slordig, dat kapitein Wallis het in 1767 by wyze van spreken opnieuw ontdekte. Een jaar later werd het bezocht ddor de Fransman Bougainville en Cook kwam er voor het eerst in 1769. In het jaar 1773 had hij het eiland grondig verkend en door zijn beschrijving ons er voor het eerst kennis van verschaft". OP DE door GUNTIR SACHSE ilachte dromerig. Er ging heel in hem om op dat ogenblik. Kapitein Bligh zou voor zyn gedachten weliswaar weinig begrip heb ben gehad, maar met Nelson kon hy er heel goed over spreken. „Wat zou Rousseau dit eiland graag hebben bezocht", zei hy peinzend. „Hier verschaft de natuur, wat staat en maatschappij ons ont houden: de VTije mens in Gods schepping". „Zeker, mister Christian", antwoordde Nelson, „hier is de natuur ongerept, met een overvloed aan groei en vruchtbaarheid. Een ware hof van Eden. Maar als u denkt, dat de mens hier werkelijk van nature vry is ach, u zult het zelf wel zien. Ik houd van dit eiland, maar het is mij, met de bewoners, dierbaar als iets vreemds en geheim zinnigs, dat mij boeit, zonder dat ik er deel van zou willen uitmaken Tegen de avond kwam Kaap Venus in zicht en kapitein Bligh liet bijdraaien, zodat hij bij de eerste ochtendschemering de Matavai Baai zou kunnen binnenlopen. Diezelfde nacht nog dicteerde hij schrijver Samuel een order, die dadelijk aan de grote mast aangeslagen werd. Deze had betrekking op het gedrag van de bemanningsleden en de omgang met de inheemse bevolking. Boord- en wachtdienst en walverlof werden erin geregeld en bovendien was er een verbod in op genomen voor alle leden van de bemanning, sou venirs of levensmiddelen van de bevolking te kopen tenzij met toestemming van de door de kapitein benoemde verplegingsofficier. Dat was con stabel Peckover, die al heel weinig geestdrift voor deze taak voelde. Hij nam zich voor, dit ondankbaar werk grotendeels aan schrijver Samuel over te laten, die hem als assistent was toegevoegd. De kapitein zou er stellig geen bezwaar tegen hebben, dat zijn zegsman deze aangelegenheid in de hand hield. Kapitein Bligh was een bekwaam koopmap. Hij wilde de prijzen voor alles, wat hij in de komende tyden voor schip en bemanning nodig zou hebben, niet omhoog laten jagen. Hy had weliswaar toch maar een gedeelte van de gages laten uitbetalen, maar matrozen en officieren zouden het geld met handen vol uitgeven, omdat zij het op zee nu een maal niet kwijt konden. Ook ruilhandel was ver boden, tenzij eveneens met toestemming van de hiervoor aangewezen officier. Bligh was bang, dat zijn zeelui het halve eiland zouden wegslepen en hy wilde zijn schip niet in een bazaar of een uit dragerij zien herschapen. Het zou zonder dat al moeilijk genoeg zijn orde en discipline te hand haven. Hoe groot de blijdschap onder de bemanning ook was nu zij het doel in zich) had dit verbod zette meer kwaad bloed bij officieren en manschappen dan de inspanningen en de ontberingen van de lange zeereis, die in die tijd nu eenmaal niet onge woon waren. Bij het aanbreken van de dag lichtte de „Bounty" op 26 oktober de ankers en liep de Matavai Baai binnen. Zodra het schip het strand naderde staken er talrijke bootjes met inheemsen in zee en voeren het schip met verbluffende snelheid tegemoet. Elke boot was met drie tot vijf inheemsen bemand en een paar grote dubbele boten h'adden aan de dertig inzittenden, a (Wordt vervolgd' Vanavond op tv Tiende aflevering „De Bezetting'1 De tiende aflevering van de serie televisiedocumentaires over Nederland ln de Tweede Oorlog „De Bezetting" Is gewijd aan het geestelijk verzet Dr. L. de Jong. samensteller en pre sentator van deze programma's, tekent hierbij aan: „Toen Hitler in 1933 in Duitsland aan de maoht kwam begon meteen de gelijkschakeling. Politieke partijen werden opgeheven, de vrije pers gemuilkorfd, het cultuerele leven onderworpen aan nazi-dwang en op alle terreinen van de samenleving werden nieuwe organisaties gevormd. De nationaal-soclalistische leer ging overal haar stempel op drukken, een nieuwe godheid moest worden aanbe den: Adolf Hitler Datzelfde probeerden de bezetters te doen in de landen die zij overheersten: de Oost-Europese volkeren werden als slaven en lijfeigenen behandeld en ln het westen moesten de volkeren „ge- nazificeerd" worden. Rijkscommissaris Seyre-Jnquart die in ons land de leiding kreeg, meende dat het Nederlandse vólk met zachte dwang wel een heel eind kon worden gebracht, maar hij kende Nederland evenmin als Hitier dat deed De wijzigingen in het maatschappe lijke leven, die Seyss-Inquart oplegde, waren in strijd met de geestelijke tra dities die in ons land waren gegroeid en bij de meeste Nederlanders zocht de Rijkscommissaris tevergeefs steun, zodat hij meer en meer gedwongen werd zich te verlaten op de medewer king van de NSB'ers. Maar tegelijk was in Nederland al het machtige verzet geboren Belangrijke vormen van verzet al dus dr. De Jong. zullen in komende afleveringen van „De Bezetting" wor den behandeld: in november as. het spionagewerk, in mei 1963 het verzet van artsen en studenten cn dc grote stakingsactie van aprilmei 1943. in september 1963 de hulp aan onderdui kers. het falsifies bi ewerk en de over vallen en nog later dc sabotage, de spoorwegstaking en de steun aan op rukkende geallieerde legers. Het leek de samensteller echter wenselijk, nu ln één programma alle aspecten die samen het geestelijk verzet vormden, in één programma duidelijk te maken. En dat programma zult u van avond tussen 8.20 en 9.25 uur op het scherm kunnen zien. Zondagmiddag a.s. wordt de uitzending herhaald om 1.30 uur. Eurovisie zwem- toernooi in R'dam Op 8 en 9 september a s. wordt ln Rotterdam het Eurovisie Zwemtoer- nooi gehouden onder auspiciën van de NTS r~i de KNZB Zwemploegen van zes Eurovlsielanden nemen er aan deel, en wel uit Engeland, Zweden, Frankrijk. West-Dultsland, Italië en Nederland. Op zaterdag 8 september geeft de NTS een rechtstreekse reportage van de wed strijden van 5 tot 6.15 uur. Het com mentaar wordt als gewoonlijk bij zwem men verzorgd door Piet Duinker en "•iet Mulder. Behalve de deelnemende landen zullen ook Denemarken, België. Spanje en Portugal deze Eurovisie-uit zendingen uit Nederland overnemen. Het Eurovisie zwemtoernooi werd het eerst in 1961 gehouden in Malmö. Ne derland eindigde toen op de derde plaats achter Zweden (1) en Enge land (2). Er werd to gezwommen op een 25- meter baan, en dus werden er geen records erkend. In Rotterdam echter wordt gekampt op de voorgeschreven 50-meter baan en dus staat de mogelijk heid tot recordverbetering open. De inzet van de strijd is de Grote Landenprijs. BBC-lelevisie wint aan belangstelling De BBC begint langzaamaan de ach terstand op de ITA in te halen. Vol gens de jongste gepubliceerde cijfers volgt nu 46 pet van het totaal aantal kijkers de televisieprogramma's van de BBC tegen 54 pet die van de ITA. Hiermee heeft de BBC nog altijd niet de gewenste helft, maar er is toch ver geleken bij verleden jaar om deze tiid een vooruitgang met 9 pet te boeken en dat is voor de BBC verheugenis genoeg. „Sweet Sitxeen" werd tiener Het populaire meisjeskoor van de NCRV „Sweet Sixteen" is gisteren „tiener" geworden. „Waar blijft de tijd", zegt dirigent Lex Karsemeyer. die dit tienjarig feest tezamen met zijn koor en met zijn vrouw Mies die er helemaal bijhoort, in Schin op Geul gevierd. Want „Oom Lex" en „Tante Mies", zoals zij nu al tien jaar bij de meisjes van „Sweet Sixteen" heten, zijn weer met het koor op vakantie en dat voor de zevende maal. In al die jaren is er tijdens die vakanties geen wanklankje gevallen en dat wil wat zeggen, want het koor telt 30 jongedames. Dit jaar was er trouwens tweemaal feest te vieren, want Lex Karsemeyer werd dezer dagen ook nog 50 jaar Dat de meisjes niet allemaal zestien jaar zijn. weet iedereen zo langzamer hand wel. Sommigen zijn wat jonger, sommigen een paar jaar ouder. Maar wie 20 wordt, moet het koor vaarwel zeggen, aan die regel houdt dirigent Karsemeyer stevig vast. Dan wordt de stem volwassen en past niet meer ln een meisjeskoor. Hoe Lex Karsemeyer erin geslaagd is, zijn koor tien jaren lang zo fris en zo sterk op peil te houden, is zijn ge heim maar dat geheim houdt in, dat hij de stemmen zorguldig uitzoekt. Zijn vrouw Mies leeft sterk met het koor mee. Niet alleen is zij bij elke repetitie en uitvoering aanwezig, maar zij schreef ook al verscheidene ge slaagde en graag-gehoorde liedjes voor „Sweet Sixteen". vanavond Hilversum I. 402 ra. 19.00 Nws en wcer- ber 19.10 In de Muzeval. muzikale luister- wedstrijd 19 30 Radiokrant 19 30 Geeste lijke Itederen 20.20 Radio Fllbsnn ork en solist Moderne mui 2145 Lichte muziek 22 05 Zangrei 22.15 Lichte grar orkestbegeleiding: Ierse 23.35—24 00 Nw 19.55 Er op of er onder, lezing 20 00 Nws 20 05 Uit de HJst, radioportret 20.20 Pianorecital: moderne en klass mui 20.40 Vlaanderen Is vlakbij, rondetafelgesprek. VARA: 21.00 Vlieg er eens uit. gevar pro gramma 21.45 De negende dag. klankbeeld over de strijd rondom de nieuwe verdeling van de Nederlandse grond 22.15 Buitenl wekoverr 22 30 Nws. VPRO: 22 40 Voor het. eerst naar de middelbare school, gesnrelc. VARA 23 00 Socialistisch nieuws In Espe ranto 23 10 Lichte gram 23 55—24.00 Nws. TELEVISIE vanavond —22 15 TV-film. Programma voor morgen Hilversum I, 402 KRO: 73» NWS 15 Geestelijke liederen 7.30 Gram 7.43 Morgengebed en overweging 8X0 Nws 8.15 Tips voor het weekelr.de 5.20 Gram 8 25 Inleiding Hoogmis 8.30 Hoogmis t.g.v. Ma ria Geboorte 9.45 Waterstanden 8X0 Gram lied 7.23 Lichte gram (om 7X0 Van de voorpagina, praatje) 8X0 Nws, poetdulven- ber en soclalltUsch strijdlied 8.19 Lichte Kram 9.00 Ochtendgym v d vrouw 9.10 lasa planoconcert (gr) 9.40 Wereldmu ziekconcours Kerlcrads: VPRO. 10 00 Sa men thuis, praatje 10X5 Een brief uit Ga llic... lezing. VARA: 10X0 Licht ensemble 10 50 De wijde Vaart, cabaret 11.20 Sport nieuws 11.45 Jacht op geluld, klankbeeld 12.00 Hammondklenken 12.16 Van de wteg tot het graf. vragenbeantw 12.30 Meded tan behoeve van land- en tuinbouw en poetdulvenber 12X4 Licht ensemble 18X0 Nws 13.15 VARA-varla 13X0 V d Jeugd 14.10 V d jeugd 14 45 IntcmaUonale soli dariteit, lezing 15 00 Operamuz (gr! 16.40 Boekenwijsheid 17.00 Radio Jazzclub 17X0 Act 18 00 Nws en comm 18 20 Lichte gram. TELEVISIE NCRV 15 00 TV-film. NTS: 15.28 Euro visie VUegfeest te Farnborough. NCRV: 16 05 Dier ln 't vizier 16 30 V d kinderen NTS 17 00—18.16 Rirovisie: Zeelanden Eurovisie zwemtoernooi te R'dam. NCRV: 19 30 TV-filra. NTS- 20 00 Journaal NCRV: 20 20 Memo 20 30 Muziek voor u 21.00 Clrcus-variéte 21 55 Zangrecital 22.35 Dag sluiting. NTS: 22 45 Wereldkampioso- schappen roeien te Luzern.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13