Ovaties voor een 13-jarige violiste Proces-Leibbrand vandaag begonnen I I I ïTh V Waren Italianen muiters Slechts 38 kandidaten bij vocalistenconcours Grote kamermeerderheid accepteert akkoord Modieuze mannen komen nu ook aan hun trek DE GROTE MUITERIJ BOUNTY 7 DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 Dam-vraag 286 (Eerste publicatie) De tempi die verband houden met meerslag zijn zeer juist gekozen. De ïuteur heeft dat zó gedaan dat verwis- «eling van zetten onmogelijk is. Zwart: 4, 9, 10, 13, 17, 18, 22, 23, 28, SchaaU-vraag 286 In de partij Maschjan—Ludajic wai de volgende stand bereikt: wit: Kfl, Df4, Tel en g3, Ld2, Pg5, pi a3. b2, c2, d4, e5, f2, g2 en h4; zwart: Kg8, De8, Ta8 en f8, Pb8 en c6, pi a7, b6, c7, d5, e6, f7, g6 en h5. Wit aan zet won door 1. Pg5h7ü, Kg8xh7 (Na 1. Pd7 neemt wit niet de kwaliteit maar speelt hij op mat door 2. Pf6t, Pf6: 3. ef6:, Dd8 4. Tf3 en 5. Dh6) 2. Df4—h6f, Kh7g8 3. Ld2—g5, f7—f6 4. Lg5x f6, Tf8xf6 5. e5xf6, De8—f8 6. Dh6x g6t, Kg8h8 7. Dg6xh5f en zwart gaf op. Bridge Wanneer u in de vorige opgave de uitkomst met troef heeft gevonden, kan Zuid het 4 hartencontract niet meer winnen! Ziehier de gehele kaartverdeling: 85 A83 A H 7 4 V 7 5 2 HB103 10 7 5 O 82 HB96 4 A 7 6 2 B 2 O V 6 3 4 10 8 43 Twee Amsterdamse kleuters verongelukt Gistermiddag is de driejarige Pietje Witte uit de Von Zesenstraat te Am sterdam bU een ongeval om het leven gekomen. Na enige t(jd te hebben ge- sneeld tussen de rabine en de laadbak van een voor zUn huls geparkeerde vrach'auto moet het ventje, toen het merkte dat de auto begon te rijden, de beugel hebben vastgegrepen die zich aan een driehoekig schot achter het rechter voorwiel bevindt. Deze na een tiental meters te zijn meegesleurd weer te hebben losgelaten en door het dubbele achterwiel tegen de straat zijn gesla gen. Het jongetje was op slag dood. De Amsterdamse politie heeft giste ren uit de Prinsengracht het lijkje op gehaald van de vijfjarige Antonia de Vries. Het meisje werd sedert woens dagmiddag vermist. De moeder zag toen tegenover haar woning aan de andere kant van de gracht slechts het speel goedbeertje van haar kind in het water, ongeveer 100 meter van de plaats waar het lichaampje drijvend werd gevonden 9 De 26-jarige heer T. Ditsel uit de buurtschap Drempt is gisteren toen hij per fiets de rijksweg Doetinchem-Does- burg wilde oversteken, aangereden door een auto. bestuurd door de heer S. uit Eibergen. De heer Ditsel was op slag Gisteren is de 52-jarige ongehuwde heer J. Bolk uit Brunssum, die te voet de Marebosjesweg in zijn woonplaats wilde oversteken, door een passerende auto aangereden. De man was op slag De 53-jarige bromfietser P. van de Meer uit Delft, is zondagavond in de Ursulakliniek te Wassenaar overleden aan de gevolgen van een verkeersonge val, dat hem vrijdagavond op de se cundaire weg van Rijksweg 13 was over- In Emmen is gisteren het vijfjari ge dochtertje van het gezin Bosma voor de ouderlijke woning door een personen auto gegrepen. Het kind was op slag dood. De 67-jarige heer P. Sampers uit Linne is gisteren om het leven geko men op de Weerdweg in Linnen. De man werd gegrepen door een personenauto, toen hij per fiets een kleine helling af reed en op de Weerdweg terecht kwam. J. B. M. Veraart volgt dr. P. J. Piebenga op De heer J. B. M. Veraart, arts, inspec teur in Noordbrabant en Limburg var dq geneeskundige inspectie voor de gees telijke volksgezondheid is benoemd tot geneeskundig hoofdinspecteur bij deze inspectie. Hij volgt in deze functie dr. P. J. Piebenga op, die met pensioen ging. "C'EN welhaast tastbare spanning hing gisteravond in een stampvolle Kurzaal. Maatschappij Zeebad had voor het laatste Maandagavond- concert een verrassing in dev orm van een optreden door een wonderkind en dat nog wel van eigen bodem. Het accent van dit concert viel geheel op de soliste, doordat men haar optreden na de pauze plaatste. In het eer ste deel van het concert waren de schijnwerpers gericht op het Utrechts Stedelijk Orkest in werken van Wagenaar en Brahms. 4 V 9 4 C H V 9 6 4 O B 10 9 5 A Na troefuitkomst komt Zuid nèt een tempo tekort, om de 3e schoppen te kunnen troeven. Gaat u maar na! Zuid neemt de le slag en speelt schop pen na. Oost of West wint en speelt weer troef. Hierna moet Zuid nog maals met schoppen van slag, waarop West de laatste troef in de dummy wegspeelt. Zuid moet nu nog een slag in schoppen en ruiten verliezen en het contract gaat één down! In de praktijk kwam West met rui ten 8 uit. Zuid nam met de heer, speel de schoppen na en slaagde erin het spel te maken! Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Paul Hupperts bewees eer aan Johan Wagenaar. een landgenoot die de kunst verstond een levenslustige en meesle pende ouverture als ..De getemde feeks" te schrijven. Een werk dat in alle op zichten een uitvoering waard is en dat door het U.S.O. klankrijk werd weer gegeven. In veel mindere mate overtuigend was de weergave van de Derde Symfonie an Brahms. Niet alleen vielen er tech- isoh bezien meerdere steken en steek jes, doch ook muzikaal was deze Brahms weinig imposant en weinig uitdrukkings vol. Geen sensatie Er zijn zonder twijfel sensationele as pecten aan de interpretatie van het Tsjaikowski Concert door een 13-jarige violiste. We zouden echter dit optreden van Emmy Verhey willen ontdoen die sensatie, het gaat haar en ons de muziek en niet om de leeftijd. Zij is leerlinge van de grote pedagoog Oscar Back en op zich is dit een aanbeveling. Immers, ook Krebbers. Olof en Noske komen uit deze school en zij hebben hun leermeester door hun carrière alle bewezen. Hoe nu speelde Emmy Verhey dit teohnisch zo zware werk? We kunnen vooropstellen dat menig violist jaloers zal zijn op de rust en de zekerheid waarmede zij musiceerde. Niettemin lijkt 't ons onverstandig dat men haar juist dit Concert liet spelen Emmy Verhey kan reeds veel, doch nog niet alles. Waarom niet Mendelsshon of Bruch, hiermede zou zij technisch niet boven haar macht gegrepen hebben, met deze Tsjaikowsky wel. Er waren vele prachtige en verbluffende momenten, doch feilloos was 't by lange na Muzikaal was haar vertolking bijzonder knap, hier was zeker reeds sprake persoonlijkheid. Zonder twijfel beschikt Emmy Verhey over solistische eigenschappen, technisch is zij haar leeftijd reeds ver vooruit muzikaal heeft zy vele kwaliteiten, doch een wonderkind in de ware zin vai woord is zy niet. Dat er veel uit haar kan groeien, daarvan zijn we overtuigd, s wensen haar dan ook toe. dat zU straks in zal slagen de moeilijke weg te vinden die leidt van 13-jarige tot volwassen musicienne. De mogelijkheden tot een carrière zijn aanwezig, 't hangt van vele factoren af of die mogelijkheden tot verwezenlijking zullen kunnen komen. De ovatie die haar een opgetogen publiek ten deel viel. moge voor haar een stimulans zijn bij haar verdere studie. De begeleiding van het U.S.O. was er in grote lijnen wel. dooh perfectie en verfijnde afwerking ontbraken. Adr. Hager. Soraya stelt haar verloving uit De voormalige echtgenote van de Sjah van Perzië, prinses Soraya heeft haar voorgenomen verloving met de rijke Westduitse industrieel Gunter Sachs met het oog op de aardbeving in Per zië uitgesteld, zo heeft haar moeder, prinses Eva Estfandiary. gisteren tegen verslaggevers gezegd. Pas op zaterdagavond had prinses Soraya besloten zich met Sachs te ver loven. maar toen de a-ardbev.ngsramp in Perzië laat in de avond bekend werd „veranderde mijn dochter onmiddellijk haar besluit", aldus de prinses. Prinses Soraya is van mening dat zij in deze omstandigheden geen belang rijke stap in haar particuliere leven kan nemen. Nkroemali niet naar Gemenebest-congres Het hoge commissariaat van Ghana heeft meegedeeld da-t president Nkroe- mah van Ghana niet de jaarlijkse con ferentie van eerste ministers der ge- menebestlanden zal bijwonen. Voor negende maal in Den Bosch begonnen- Voor de negende keer is Den Bosch „zang- stad" geworden, het centrum van vele zangliefhetbers. Maar zoveel kandidaten als bij vorige wedstrij den hebben zich voor dit zangtoer- nooi niet gemeld. En men herinnert zich concoursen van wel 125 deel nemers! Waarom dan deze teruggang? Die moet men zeer zeker zoeken in de sterke toename van vocalistenconcour- zoals dat in Genève. in Toulouse, München, Brussel, en dit alles heeft „de spoeling dun" gemaakt. Malaise In de tweede plaats heerst er een algemene malaise in de zangerswereld. Men heeft de grootste, moeite een goede „Nachwuchs" te kweken en het is zelfs zó, dat in het „zangersland" bij uit nemendheid, in Italië, de jaarlijkse audities van de Milanese Scala vrijwel geen materiaal meer opleveren! Bo vendien stelt het Bossche concours wel bijzonder hoge eisen aan de deelne mers: zij moeten n.l. evengoed opera als oratorium alsook liederen kunnen zingen. Daartoe is het grootste gedeel te van de gerenommeerde zangers niet eens in staat laat staan de zanger, die pas in het begin van een al dan niet succesrijke loopbaan staat. Immers de vocalisten, die zich cours melden, zijn meesttl nog erg jong, vaak ternauwernood afgestu deerd En dan komt als gevolg van deze eisen de moeilijkheid van de norm: welke norm moet men bij de beoordeling toepassen De finale die op a s. woensdag valt, zal het leren. In el kgeval gebeurde het gisteren. bij de halve finale voor de sopranen, van de acht sopranen vier tot de eindstrijd toegelaten zijn, n.l. de Ame rikaanse Margot Nisita, de Griekse Iris Stradis, de Italiaanse Olga Madda- lena en de Poolse Zofia Anna Wilma. De twee Hollandse demifinalisten vie len af, alsook een Canadese en een Italiaanse zangeres. Er ontstond over dit oordeel van de jury wel enige ver bazing bij de aanwezigen. Maar wij zullen afwachten hoe de jury, besaan- de uit Manus Willemsen, Frans van Amelsvoort, Hélène Bouvier, Clara Ebers, Rosl Schwaiger, die beiden het eerst in de Bossche jury zitten, evenals Kim Borg en Ettore Campogal- liani, verder Lode Devos, Roy Hen derson en Frans Vroons. verder zal beslissen Dra H. E. Kokeev. d. Berge Prof. Kurt Leibbrand die zich na de oorlog een internationale reputa tie heeft verworven op het gebied van stadsplanning, stond vandaag in Stuttart terecht wegens het opdracht geven tot moord op 26 Italianen. De nu 48-jarige Leibbrand heeft onder meer de hand gehad in ver keersplannen voor Den Haag, Athe ne, Ankara, Zurich en Rome. Hij is vorig jaar gearresteerd en later te gen borgstelling vrijgelaten. Hij wordt ervan beschuldigd in augustus 1944, toen hij aan het hoofd stond van een compagnie genietroepen van de Duitse Wehrmacht, opdracht te hebben gegeven 31 Italianen zonder vorm van proces dood te schieten. Vijf van de Italianen hebben het ma chinegeweervuur overleefd. Vipr van hen zullen als getuige optreden in het proces, dat waarschijnlijk drie weken zal duren. Er staan in totaal 56 getuigen genoteerd. De advocaat van Leibbrand is dr. Hans La te rinser die bij de processen te Neurenberg namens de Duitse generale staf optrad. Het doodschieten van de Italianen ge schiedde in augustus van 1944 bij eer spoorbrug te Avignon in Zuid-Frank rijk. De openbare aanklager is van me ning dat er geen aanleiding was voor hel doodschieten cn dat Leibbrand had moeten beseffen dat hij onrechtmatig handelde. De verdediger heeft bekend gemaakt bewijzen te zullen aanvoeren voor de stelling, dat de Italianen muiters wa ren en dat Leibbrand dc bevelen op volgde, omdat hU vreesde voor de vei ligheid van de onder zijn bevelen ge- plaatsten. Een omstreden punt zal waarschijnlijk de status van de Italianen zijn. De Ita liaanse maarschalk Badoglio had zich toen reeds van Hitier afgekeerd cn zich bij de geallieerden aangesloten, waar door de Italianen In Duitse eenheden technisch krijgsgevangenen waren. Op verzoek van Mussolini heeft Hitier ech ter een aantal Italianen als ongewapen de hulptroepen bij Duitse eenheden in- De rechtbank onder voorzitterschap vain rechter dT. Willi Hoch zal zich moeten beraden over de vraag of de vermoorde Italianen krijgsgevangenen of gedesarteerde hulptroepen waren. De technische school in Zürich, waar Leibbrand sedert 1950 les geeft, heeft hem onbeperkt verlof gegeven tot het einde van het proces. Eeuwenoud pakhuis geheel uitgebrand Een uit rond 1700 daterend pakhuis op het Prinseneiland te Amsterdam is de afgelopen nacht geheel uitgebrand. Op de benedenste verdieping was het poets lappen- en lompenbedrijf van de firma Schuurink en Kist gevestigd. Daarboven bevond zich een opslagplaats van de drukkerij Paardekoper. Op de bovenste verdieping was de technische borstelfa- briek van J. Schloss. In de panden naast het atelier bevinden zich veel ateliers van kunstenaars. De waterschade die de ateliers werd aangericht is aanzit lijk. De heer J. P. W. Bol, deed 50 jaar geleden zijn intrede bij de N.V. Levens- verzeker ingmij. Utrecht en heeft gere cipieerd mede in verband met zijn af treden als oudste directeur. Hij commissaris benoemd. (Vervolg van pagina 1) Verscheidene leden, waarschijnlijk de liberalen, delen mee, diep teleur gesteld te zijn over de tot stand geko men overeenkomst. Zij vinden daarin einig van het toekomstperspectief voor Nieuw-Guinea, dat hun voor ogen had gestaan. Zij prijzen echter de re gering voor haar volharding en geven met name uitdrukking van hun respect •oor de minister van buitenlands; za ken. Een aantal van deze leden erkent, dat de zaak er op papier niet slecht uit ziet, maar zij twijfelen eraan, of de egenpartij wel goede wil zal tonen bij de uitvoering van het akkoord. Sommige leden, waarschijnlijk dé christelijk-historischen. wijzen er met name op. dat ondanks de pogingen van de regering geen oplossing kon worden gevonden die beheerst wordt door de regels van het recht. Deze leden deren het. dat in het akkoord de rol van de VN en de rechten van de Pa poea's worden erkend. Gemengde gevoelens Sommige andere leden, naar uit verband aannemelijk is de a.r.-frac willen het gesloten akkoord evenei aanvaarden. ZU menen, dat de regering heeft bereikt wat mogelUk is en dat het belang van de Papoea's aanvaarding selUk maakt. De inhoud van de ove komst achten deze leden op zichzelf niet onbevredigend, al moet men afwachten hoe zU wordt uitgevoerd. Het recht zelfbeschikking wordt in elk geval kend. Ook ditmaal ontbreekt een kritisch element in het betoog niet. Deze leden erkennen, dat de regering niet mag wor den verweten, dat zij haar beloften aan de Papoea's niet kon nakomen. Neder land werd door de Ver. Naties en door Amerika in de steek gelaten. Niettemin vragen zij zich af, of bij de mededelingen de regering over de steun, die Ame rika zou hebben toegezegd en die dat land dan later weer zou hebben ingetrok- wens van minister Luns niet de vader van de gedachten is geweest. Alleen de PvdA-fractie schrUft op gelijke toon over de wyze, waarop de regering de rol van Amerika heeft be oordeeld en vraagt op gelijke wijze, of de regering van de VS concrete toe zeggingen had gedaan. Ook de KVP-ers en de liberalen brengen weliswaar de houding van de VS ter sprake, maar wekken niet de indruk, van mening te zyn. dat de regering aanvankelijk ten onrechte te optimistisch is geweest over de Amerikaanse houding. Zij spreken veeleer hun bevreemding erover uit, dat de Amerikaanse houding in de loop van het overleg veranderd blijkt te zijn. Het is ook de a.r.-fractie, die als enige grotere fractie van mening is, dat welis waar het initiatief tot het herstel de diplomatieke betrekkingen met Indo nesië van dat land moet uitgaan, maar dat het anderzijds mogelijk moet zijn, Fantasie vooral bij sportkleding (Van onze moderedactrice) TTET sprookje, dat de mode voor AA mannen van minder betekenis zou zijn dan voor vrouwen, wordt wel totaal uit de wereld geholpen door de modebeurs voor herenkle ding, die tot en met woensdag in het RAI-gebouw te Amsterdam ge houden wordt. IS ALTfjft EEN fATIE Malse maatjeszure haringgebakken haring Hor. 1. boom, 5. gemeente in N. Brabant, 8. kwelling, 10. de heilige stier der oude Egyptenaren. 12. vast rantsoen, 14. dwaas, 15. steen, 17. dof, 18. jongensnaam, 20. giftslange tje, 21. rangtelwoord. 22. spaans rij- paard. 24. voorzetsel, 26. oude lap, 27. verouderde meisjesnaam, 29. zoon van Jacob, 31. Europeaan, 32. ge meente in N. Brabant, 33 vruchtje, 34. gebod. Vert. 2. rustig, 3. visje, 4. vat met een hengsel, 5. voorzetsel, 6. vast deel van een boom, 7, waterkering, 9. Europeaan, 11. plotseling, 13. war me wijn met melk, suiker, eierdooi ers en kaneel. 15. jongensnaam. 16. eik, 18. wig. 19. Europeaan, 23. ijve rig, 24. stapel, 25. verstand, 27. graaf schap in Engeland, 28. ik (Lat.), 30. reeks, 31. vruchtje. Oplossing van de vorige puzzel Her. 1. Apis. 4. hand, 7. Ino, 8. open, 10. is. 12. sela. 14. noen. 16. Epen. 18. raad. 20. ei. 21. dras, 23. ork. 25. prei. 27. lila. 29. aai. 30. kaas. 32. Aa. 34. Edam. 36. Eems. 38. Emma. 40. Eire. 42. ra. 43. aard. 45. non. 47. term, 48. Olst. Vert 1. An, 2. pose, 3. sol, 4. hé. 5. Anna, 6. die, 7. idee, 9. para, 11. snek. 13. ende. 15. odol, 17. pipa. 19. asla. 22. Rika. 24. raam. 26. riem, 28. Iser. 29. aver. 31. Amer. 33. Asen. P. A. de Jong en H. Molenkamp zij: benoemd tot commissaris van politie t< Amsterdam. Bligh had de handen op de rug gelegd en keek de bootsmansmaat verwonderd aan. „Bent u mis schien hardhorend, meneer? Twee dozijn had ik bevolen. Gaat u door!" variT,0 Morrison zette de tanden op elkaar, had kenne lijk met misselijkheid te kampen en ging door met de strafoefening. De rug van Quintal was overal met bloedige striemen bedekt, hier en daar hing de huid er in flarden bij, donkere klonters gestold bloed kleefden eraan. Het tweede dozijn werd zelfs voor het stoere lichaam van Quintal te veel. Een gejaagd kreunen begeleidde de slagen, de veroor deelde beet zich van pijn zo stijf op de lippen, dat het bloed hem uit zijn mondhoeken druppelde. Toen eindelijk het tweede dozijn slagen vol was en hij losgemaakt werd, viel hij bewusteloos neer. Ledward. de assistent van de dokter, liet hem naar beneden brengen. Bligh keek Christian aan en zei als terloops. Een strafoefening treft altijd aan de ene kant de schuldige, aan de andere kant treft zij ook de be manning als een ernstige vermaning, eerbied voor de wetten te hebben. Willen de heren officieren zich dat voor gezegd houden?" In de morgen van de 23ste kwam de kust van Vuurland in zicht. Tegen negen uur 's morgens lag Kaap Diego aan stuurboord vooruit. Het schip voer bij een straffe west-zuidwester in zuid-zuid oostelijke koers. Kapitein Bligh stond wijdbeens op de bak naast de kluiverboom en keek, met de handen op de rug. peinzend naar de rotsachtige kust in de verte, die zich in de nevel vaag aftekende. Daar lag de voor uitspringende kaap, waarachter Straat Le Maire zich opende. De tijd van de dag was gunstig: maakte hij gebruik van deze zeeëngte, dan zou dat een dag, misschien meer dagen, besparen en hem een vlot eind op weg naar het westen helpen. En juist nu. terwijl de tijd hem door de vingers gleed, kon hij het allergeringste voordeel zo goed gebre ken. Het ging om dagen, misschien om uren, wilde hij Kaap Hoorn voor het opsteken van de wester stormen nog ronden. OP DE door GUNTER SACHSE Hij schudde het hoofd. „Nee," mompelde hij, „het kan niet, al wil ik het nog zo graag." Hij merkte de schipper pas op toen die al naast hem stond en zei: „We varen zeker door Straat Le Maire, Sir? Ik ken het vaarwater, ik ben er drie jaar geleden op de „Pegasus" „Als u het vaarwater kent, mister Fryer", viel Bligh hem in de rede, „dient u te weten, dat het onmogelijk is. Zelfs al zouden wij het in die ver vloekte zeeëngte met de wind klaarspelen, tegen de stroming kunnen wij niet opzeilen. De wind stuwt het water van de zee rondom Kaap Hoorn met geweldige kracht door de engte. Nee, mister Fryer, alleen bij noordelijke winden is het moge lijk in zuidelijke koers door Straat Le Maire te zeilen!" „Het gaat om de tijd, Sir. Zullen wij ons niet verlaten?" „Wie weet. Maar daaraan kunnen we niets ver anderen. Wij moeten rondom Staten-eiland varen." Fryer maakte zich oprecht bezorgd over het wel slagen van de reis. Hij dacht er tevens aan, dat de bemanning moeilijke weken voor de boeg had. „Dan wilt u zeker de Nieuwjaarshaven aandoen? Daar kunnen wij hout laden en het drinkwater aanvullen „Waanzin, mister Fryer!" viel Bligh hem nijdig in de rede. „Eerst komt u met tijdsgebrek aandra gen en dan wilt u de tijd in een eenzame rotsige baai verdoen! Waarom dat? Wij zyn van alles voorzien, de bemanning verkeert in blakende wel stand wij zullen zo spoedig mogelijk by Tahiti het anker laten vallen en nergens anders!" Hij kreeg geen gelyk. De volgende dag verloor de „Bounty" Staten-eÜand uit zicht en schoot door tegenwinden uit westelijke richtingen weinig op. Het weer werd koud en regenvlagen joegen over de holle zee. In h'et begin van april stak er een zware zuidwester storm op, die dagen aanhield. Weliswaar liep het schip goed bij de wind, maar het werd door de kracht van de storm telkens weer naar het oosten teruggestuurd. Hagel en ijskoude regen sloegen dag en nacht op het dek neer. Bligh deed wat hij kon om zijn mannen gezond en fit te houden. Driemaal per dag liet hij warme maaltijden uitdelen. Doorlopend brandden aan dek en in het grote logies voor de bemanning kolenvuren, waarbij de wacht de natte kleren moest drogen. Helaas begon het schip wa ter te maken. De pompen werkten dag en nacht. Ten slotte werd het dek zo lek, dat het water in de verblijven van de bemanning begon te stromen. Bligh ontruimde dadelijk het ruim midscheeps, waar hij met de officieren at en liet de matro zen daar hun hangmatten vastmaken. Daardoor kwam er ruimte in het grote logies en hij was niet gierig met kolen, die voor warmte zorgden. Het kleine schip doorstond de zware stormen van de zuidelijke Atlantische Oceaan dapper. Wind en golven vergden het uiterste van de bemanning. Kapitein Bligh was een voortreffelijk zeeman en hij wist het geringste voordeel uit te buiten. Hij beschikte over een onuitputtelijke energie en prik kelde zijn bemanning, door zijn voorbeeld, steeds weer tot de grootste krachtsinspanning. (Wordt vervolgd). Uit Nederland, België, Finland, Zweden. Oostenrijk, Frankrijk, Duitsland en Italië zijn inzendingen gekomen zoweJ van jassen en kostuums als van al die modieuse artikelen: sokken, dassen, overhemden e.d. die de verschijning van de man tot onverschillig of ele gant stempelt. Evenmin als het eenvoudig is de dames mode in enkele lijnen aan te geven, omdat de verscheidenheid zo groot is. kan men bij de herenkleding absolute uitspraken doen over „wat mag en wa' niet mag". In een défilé, door prins Bernhard bij gewoond in donkerblauw kostuum mei witte anjer), werd ons een keur modellen getoond, waaruit de volgende modedictaten gedistilleerd kunnen wor den: de colberts hebben korte revers: sluiten met één. twee of drie knopen steeds vrij hoog aangezet. Bij twee knopen, staat de onderste precies in de vrij sterk aangegeven taille, de tweede wel tien centimeter hoger. Het vest van hetzelfde materiaal als het colbert schijnt het volkomen fantasie- vest te gaan verdringen. De pantalon (zonder omslag) valt van de knie af recht en omsluit dus niet meer zo nauw de enkel. Bij sportkleding mag veel fantasie tf pas komen. Colberts met schouder stukken van een totaal andere kleur en materiaal, omgebiesde zakken, kraagloze jasjes. Het snit is hier vrij wel steeds vierkant en stoer. Langer De overjassen waren langer, dan we sinds jaren gezien hebben, vooral de Franse modellen, dit in tegenstelling tot alles wat als autoecat of regenja< dienst moet doen De teenager zal, zo verwacht (hooptri men iets conventioneler in de kledinR worden. Om de overgang wat gemak kelijker te maken, worden nog wel wat bizarre kleren gemaakt, zoals eer pantalon met diagonaal sluiting, op vallende garneringen aan colberts er vooral worden bijzondere materialen gebruikt, dikwijls met een fluweel achtig effect. De modekleuren zyn moeilijk te defi niëren. daar vele stoffen een weerschijn hebben, dikwijls door menging met zuivere zUde of met synthetische ve zels. Een bronsbruin, leverkleur, heel licht beige (zelfs voor een loden j; en capolderblauw staan bovenaan het lUstje Het werd niet getoond, maar ons verteld, dat de herenpyama's zelfs doen aan de mode: de hemdlijn i; voriet en wel in zeer donkere tinten gestreept. dit punt. zo nodig, van Nederlandse kant aan te snijden. Ten slotte merken deze leden op. dat de regering de Kamer beter comité-generaal dan in vergaderingen n bepaalde commissies had kunnen inlichten. Bedanken voor VN Prijzen communisten en pacifisten het resultaat van het overleg met Indonesië, heel ander geluid laten de staatkun dig-gereformeerden horen. Zij tonen gro te ergernis over de rol van de VN. met name Oe Thant, en van de Amerikaanse regering. Volgens hen ontbreken in het akkoord deugdelijke garanties voor de uitvoering van het zelfbeschikkings recht. Zij achten het akkoord volkomen waardeloos. Zij vragen, of het optreden van dr Van Roijen niet veel te slap is geweest. Ten slotte dringen zU er ten sterkste op aan. dat Nederland bU goedkeuring van bet akkoord door de Algemene Ver gadering van de VN zich aan de volkeren organisatie zal onttrekken en voor het lidmaatschap zal bedanken. Op deze wU»e zou de regering kunnen tonen, dat zU de politiek van VN en VS ten sterkste af- Of het akkoord met Indonesië in strijd is met de Grondwet en een twee derde meerderheid nodig heeft, wordt niet door alle leden beaamd. Wel vindt men algemeen, dat de regering hier over met een duidelyk omschreven standpunt had moeten komen en niet had mogen volstaan met de vage mede deling. dat ze „neigt tot de opvatting", dat een tweederde meerderheid niet noodzakelijk is. Het is een betrekkelijk klein aantal Kamerleden, dat in de overeenkomst wel afwijking van de Grondwet ziet. Tot deze leden behoren in elk geval de KVP-ers Van Rijckevorsel. Moorman en Weiter. Deze KVP-ers hebben een eigen nota aan het voorlopig verslag toege voegd en ze voeren daarin een groot aan tal argumenten aan om de ongrondwet tigheid van het akkoord aan te tonen. Capitulatie De drie KVP-ers gaan echter nog ver der. Wat zij willen betogen is. dat Neder land in feite voor Indonesië heeft moeten capituleren, dat dus slechts onder dwang en capitulatie-overeenkomst is getekend n dat een dergelijke „overeenkomst" •olkenrechtelijk nietig en onverbin dend is. De heren Van Rijckevorsel. Moorman en Weiter vragen de regering, of zij dit standpunt deelt, en of het dan niet beter is. dat de Papoea's, zonder dat ze door een door Nederland ondertekende over eenkomst worden gebonden, door Indo nesië tot onderwerping worden gedwon gen. Nederland zou alleen snel zijn mili tairen moeten terugtrekken en verder op geen enkele wUze moeten meewerken aan deze onderwerping van de Papoea'a aan Indonesië, aldus de drie KVP-ers in hun nota. Zeer verschillend wordt in het voor lopig verslag ook gedacht over de vraag, of het akkoord de Papoea's nu alleen maar het interne of ook het externe zelf beschikkingsrecht (dus ook een toekomst geheel los van Indonesië) belooft. Vol gens de KVP is het externe zelfbeschik kingsrecht vastgelegd. De overige regeringsgezinde fracties men dit echter niet als vanzelfsprekend n en vragen de regering om ophelde ring, temeer daar Soekarno alleen met een recht op Interne zelfbeschikking schUnt in te stemmen. Ten slotte wordt dc vraag gesteld, welke mogelUkheden de regering ziet, als Indonesië de bepa lingen over de zelfbeschikking niet na komt. Onopvallend De 9okken mogen niet meer opvallen, maar dienen in zwart, zwartgoud of zwartbruin schaduweffecten te hebben. De das behoort natuurlUk dit voor schrift ook te volgen. Blyft het gewone colbertcostuum. dat de combinatie van ef'en pantalon met sportief jasje weer gaat verdringen, vrij conventioneel, in de kleding voor de vrije dagen en voor de avond kan de man zijn persoonlijkheid volledig uitleven Dat zowel in model als kleur Zo zagen we niet alleen de wUnrone smoking, maar ook een knalgeel smo kingjasje met zwart zyden sjaalkraae een brocaat geval en een muisgrijs gala Modische mannen behoeven zich nie' meer achtergesteld te voelen! Teleurope Het machtige adresboek Teleurope is weer verschenen en wedijvert in dikte met een schrijfmachine op dc tafel. Het heeft betrekking op 19 Europese landen en is onder meer verdeeld in drie hoofd delen. Een lijst van telegramadressen gevolgd door de volledige naam, een lijst van volledige namen gevolgd door adressen en een lijst van branches en de daartoe behorende firma's met adressen. H?t, werk behandelt op deze drieledige wijze 200.000 firma's. De lijst van bran ches omvat 20.000 handelstermen in 4 talen. Do gebruiksaanwijzing Ls in 19 talen. Er is voorts een lijst met code woorden voor de bespreking van hotel kamers en een lijst van afkortingen en tekens. Nu de verschillende vormen van Europese samenwerking steeds sterker boloven te worden, besohikt men hier over een lijst en adressen van de voor naamste firma's in Europa van IJsland tot Turkije en va<n Finland tot PortugaL Dit handboek berust reeds op de erva ring met zes vorige uitgaven. Het aantal firmanamen in West-Duits- laod ic 55 119. Onri»nrijk 7530. België 2531. Denemarken 9700. Snanje 3094. Fin land 1173. Frankrijk 16.993. Groot-Bri- tannië 32 539 Griekenland 4235. Ierland HPl. IJsfland 716. T»3Üë 6727. Luxemburg 526. Norwezen 12.464. Nederland 11.777, Portugal 5676. Zweden 16.117. Zwitser land 13 659 en Turkije 1847. Er moet ons allean van het hart. dat er ten aanzien van het Nederlands hier en daar wel betere correctie nodig is. Vorig jaar wezen wij er reeds op dat Duitsland in het Nederlands niet Tyskland ie <cn op een desbetreffende staat staan vrij wel alle landen in het Nederlands ver keerd i maar deze fout bleef gehand haafd. Comité voor vrijheid De heren Nico Tanggahma, lid van de Nieuw-Guinea-Raad, en Herman Wajoi, voorzitter van de partei Nationaal, heb ben te Hollandia een nationaal comité ongericht om te ijveren voor de vrij heid van de Papoea's en de behartiging van hun belangen. Waarschynlijk zal daarin het bestaande comité front natio naal Papoea worden opgenomen. Het co mité wil zo spoedig mogelijk te Hollan dia een nationaal congres samenroepen waarop ruim honderd Papoea's alle be volkingsgroepen moeten vertegenwoor digen. Dc gelden hoopt men te krijgen van particulieren. Franse ondergrondse ontbonden De Franse regering heeft gisteren be vel gegeven de Franse anti-Gaullistische ondergrondse beweging „Nationale raad van het verzet", die onder leiding staat van ex-premier Georges Bide uit. te ont binden. 9 Aan mr. B Swanenburg is op zUn verzoek eervol ontslag verleend als rechter In de arrondissementsrechtbank te Zutphen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7