Volendams Operakoor zong met solisten in Leidse stadsgehoorzaal Na mooie tijd in Noordwijk nam ds. Ferwerda afscheid v^fctSCHEPEH Leidse speeltuinverenigingen vierden zilveren jubileum Drie mensen met mes in Den Haag neergestoken tegen Sow jet vissers Ziekenfondsverstrekking bemoeilijkt door tekort verpleeginrichtingen Nieuw-Guinea Aardbeving tTWE LEIDSCHE COURA.TT 4 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1962 f ocaaI festival van de eerste rang r7 ATERD AG AVOND heette de heer Versteeg, exploitant van de stads- gehoorzaal een verheugend groot publiek vriendelijk welkom op het eerste officiële concert in de thans waarlijk gedistingeerde concertzaal. Om te beginnen een compliment voor zijn ondernemingsdurf! Deze is wel rijkelijk beloond; het werd een vocaal festival van de eerste rang. Wat ik hier heb gehoord, had ik tot dusver niet voor mogelijk gehouden. Uit de kleine dorpsgemeenschap Volendam, die ook op sportgebied van zich doet spreken, is thans een koor gegroeid, dat een zo opmerkelijk niveau heeft bereikt, dat men met recht kan spreken van een vocale ere-divisie! Of schoon op deze zaterdagavond tenminste een vijftiental vrouwelijke koor leden het gehele koor bestaat uit amateurs verstek moest laten gaan, waardoor de stemmenverhouding iets minder gunstig was, kon dit toch niet als een-bezwaar gevoeld worden. Zo verbluffend is het aanpas singsvermogen van dirigent Jan Steur met zijn gediciplineerde koor. Uit mijn gesprekken met dirigent, koorleden en opera-solisten mag ik de lezers het volgende niet onthouden. Jan Steur is van beroep onderwijzer te Vo lendam. Hij is er tevens organist «n koes terde al lang de wens een operakoor te mogen leiden. Hiertoe heeft hij zich (de- der. dit alle koordirigenten maar!) een aantal jaren onder leiding gesteld van een erkend zangpedagoog en toen drie jaar geleden het toenmalige onbeteke nende operettekoor een andere dirigent zocht, greep hij zijn kans. En hoe heeft hij die benut. Vele van zijn zangers laten hun stem door hem scholen, zij nemen muzieklessen bij hem of bij een ander. Het resultaat na drie Jaar is. dat hier een homogene elitegroep van amateur- zangers is ontstaan. Tot nu toe dacht men in de zelfingenomen stadsgemeen schap misschien slechts aan wijde broe ken. Die waren intussen meegekomen naar onze stad. De klederdracht van dit koor bood met de prachtige bloemstuk ken een feestelijke aanblik, hoewel ik er bij moet vertellen, dat de chauffeur van de bus bovendien zijn uniform aan had. waardoor hij pufte van de hitte. Maar om nu ter zake te komen. Dit concert was een demonstratie van het geen te bereiken is. als men dit ook wer kelijk wil. Wat is er niet van deze stem men gemaakt door de hoofdelijke instruc ties van de dirigent Dit koor produceert naast een mooi mezza voce een stralend en imposant forte. De gemiddelde leef tijd van de zangers is vrij jong: alles klinkt ongemeen fris. De vrouwenstem men worden niet geforceerd in de moei lijke hoge liggingen en het Mannenkoor ik moet het eerlijk zeggen doet voor een beroepskoor niet onder. Zaterdag 1 september heb ik voor het eerst van een mannenkoor genoten. Slagvaardige, flit sende sforzandos. Tenoren, baritons en bassen: alles is even goed geplaatst en helder. Waar heb ik ooit werkelijk mooie tenoren gehoord? Ik houd erover op: ik begrijp het niet. Maar wat hebben wij genoten! Het programma was uitgebreid. Ik hoef niet alle bekende operafragmenten te noemen van Verdi. Bizet. Bellini, Puccini, Mas- cagni. Gounod tnz. Verdi's Travatore aan het begin was al even verrassend als diens Ernani aan het slot. Wanneer de solisten afwisselend met het koor zon gen was er niet eens een merkbaar kla- severschiL De solisten vormen overigens een hoofdstuk apart Ettore Babini. tenor van Scala Milaan, thans bij de Ned Opera, imponeerde door zijn glanzend forte in de hoogte. De gelukkige zaal dwong hem -•en toegift af. Mimi Aarden, mezzo-so praan van de staatsopera te Hamburg was met haar weergaloos volumineuze stem indruwekkend in Herode. ne me re fuse pas. Dany Zonewa, sopraan van Bul gaarse afkomst, thans als Nederlandse aan onze opera onvergetelijk in Madre, madre pietosa Vergine uit Verdi's La forza del Destino. met warme menselijke gloed voorgedragen. En dan wil ik tot slot het tweetal so listen uit het koor extra in het zonnetje zetten. Albert van Zeist zong een frag ment uit Don Pasqualc. 25 jaar oud. ama- 'eur! En een baritontimbre! Edel! Van zelfsprekend nog niet expansief genoeg :n dramatische kracht. Maar dat mag ook VALKENBURG Raad vergadert Morgenavond acht uur komt de ge meenteraad van Valkenburg in openbare vergadering bijeen. Enkele agendapun ten: beëdiging en installatie van de leden: benoeming wethouders: aanbieding ge meenterekening dienst 1961: aanbieding rekening woningbedrijf over het exploi tatiejaar 1961/1962: voorstel huurverho ging gemeentewoningen. Rijkspostspaarbank In augustus werd op liet postkantoor aan spaargelden f 10.188.96 ingelegd en f 12.119.21 terugbetaald Sfeer in I feein f De ,JSieutee Leidseheer in l nog niet. Met deze stem wordt kundig omgesprongen. Wat zal dit wor den. wanneer deze jongensachtige Volen- dammer een jaar of vijf-en-dertig is! Piet Guyt. van beroep huisschilder, heeft een formidabele bas. Ook hij kan met de bes te beroepsvocalisten worden vergeleken Ook deze stem is gevormd en wel door de dirigent. Zuiver en gemakkelijk aan sprekend in het hele stembereik. En a! beschikt ook hij niet over het volle uit beeldingsarsenaal van de beroepszanger, wat hij presteert dwingt bewondering af. De zaal was er wèg van! Hulde en nog eens hulde aan Jan Steur, de Volendamse onderwijzer Ik wens hem veel succes, deze dirigent met zijn bescheiden manier van dirigeren, wanneer hij volgend jaör met zijn koor de grehzen over trekt. In drie jaar zulk een resultaat. Het is eenvoudig verbluf fend. Hans Broekman accompagneerde aan de vleugel. Pianoleraar in Purme- rend en voortreffelijk pianist. Wat hij met de orkestpartijen op de vleugel uit richtte was praohtig. Kritiek heb ik niet. Het enthousiasme van het publiek was voor Leiden ook al een unicum. Enorm was de bijval. Het gehele programma stuwde welbewust naar een climax in het laatste nummer O sommo Carlo uit Verdi's Ernani. koor, sopraan, tenor en bariton, welke laatste in zijn schilderachtige dracht dus tussen twee beroepssolisten stond en zich daar ook kon handhaven. Zijn beloning kreeg hij in een bemoedigende schouderklop van tenor Babini. Koor en solisten hebben mij na drukkelijk verzekerd, dat onze con certzaal over een uitnemende ak- koestiek beschikt. Dit is altijd al zo geweest en nu dus nog zo. Wanneer een spreker voor de microfoon moei lijk verstaanbaar is, ligt dit aan de installatie en aan de spreker, die hem van node heeft. Zangers hebben dit niet, dat is ook nu weer gebleken. Leiden heeft een voortreffelijke con certzaal! Rest me te vermelden, dat het applaus aan het slot meer dan een minuut heeft geduurd Henri Welbooren ethouder J. C. van Schaik erelid OP 26 mei j.l. herdacht de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen zijn 25-jarig bestaan, welk feit toen slechts op sobere wijze werd her dacht omdat het bestuur uitging van de lofwaardige gedachte, dat de bondsfinanciën zoveel mogelijk aan het speeltuinwerk ten goede moeten komen. Er vormde zich echter uit de bestuursleden van de aangesloten speeltuinverenigingen een commissie, die onder voorzitterschap van de heer F. Knaap en in overleg met het bondsbestuur een actie op touw zet te teneinde alsnog tot een feestelijke herdenking van het zilveren jubi leum te komen. Dank zij het slagen van deze actie was de grote-zaal van het Antoniusclubhuis j.l. zaterdagavond tot de laatste plaats bezet met de leidsters en leiders van de Leidse speeltuinjeugd, die met wethouder Van Schaik en echtgenote in hun midden bijeen waren gekomen om alsnog het zilveren jubileum te vieren. Het programma vermeldde als hoogte punt de benoeming van een erelid en een drietal leden van verdienste. De bij eenkomst werd geopend door de heer Knaap, die in het kort het ontstaan en de groei van de Leidse Bond schetste en daarbij de nadruk legde op het feit. dat dank zij het onvermoeibare streven van tal van kindervrienden, ook in de perio den van laagconjunctuur toch diverse speeltuinverenigingen konden worden jpgericht. Deze avond was bedoeld als een blijk van dank en hulde aan de op bouwers van het Leidse speeltuinwerk. Hierna konden de aanwezigen zich enige tijd amuseren met het eerste ge deelte van het feestprogramma, dat werd verzorgd door het accordeonduo „The two harmonies". „The Goldsisters". twee zingende zusjes en de Leidse conféren cier Johny van Haarlem, die veel succes oogstte met zijn imitaties van enkele be kende radio- en TV-artiesten. In zijn daarop volgende toespraak richtt* de L»idse bondsvoorzitter, de heer J. J. van der Huizen, zich in het bij' zonder tot de heer Van Schaik. „Niet al leen met het woord tijdens deze gesprek ken. maar ook met de daad. bewees u «leeds w»er opnieuw de grote contactman tussen het gemeentebestuur en onze bond te zijn en u heeft tijdens uw wethouder schap veel voor ons speeltuinwerk ge daan". aldus spreker. Als blijk van dank bood spreker de heer Van Schaik twee boeken en twee langspeelplaten aan. Na dat hij mevrouw Van Schaik met een boeket anjers en een doos bonbons in de hulde had laten delen, maakte de heer Van der Huizen onder grote bijval be kend. dat de bond de heer Van Schalk tot erelid heeft benoemd. Terwijl de aan wezigen het nieuwe erelid een langduri ge ovatie brachten, overhandigde de voorzitter hem de aan het erelidmaat schap verbonden oorkonde. Vervolgens kon de voorzitter tot zijn genoegen be kend maken, dat de heren S. Abelman. J. P. van de Horst en P. Flippo. drie on vermoeibare steunpilaren van het speel tuinwerk. zijn benoemd tot lid van ver dienste. Ten slotte mochten de heren L. D. Planjer. A. Lasschuit en W. van Zon neveld. die reeds bij vorige gelegenheden tot erelid waren benoemd, het bewijs van hun erelidmaatschap alsnog uit handen van de voorzitter in ontvangst nemen. Bij een vechtpartij in de nacht van zaterdag op zondag in de Raamstraat te Den Haag zijn drie mensen ge wond, van wie een vrij ernstig. De vechtpartij begon nadat een taxi even had moeten wachten voor een student en een echtpaar, die in de Raamstraat stonden te praten. Toen er ruimte gemaakt was voor de taxi werd het achterportier van de auto bij het passeren opengegooid, kennelijk om het drietal dat tegen de muur stond gedrukt te raken. Even verder stopte de taxi en een van de inzittenden, de 18-jarige va- icnsgezel J. P E. kwam eruit. Hij viel .1e student C. Knol aan en verwondde die met een messteek in de linkerzij De tweede passagier van de taxi. even eens een varensgezel, de 19-jarige J. H.. was zich inmiddels ook met de vecht partij gaan bemoeien. Het echtpaar, dat met de student had «taan praten werd vervolgens aangeval len. waarbij de man, de 49-jarige heer Rost. steken in borst en buik kreeg. Ken te hulp gesnelde kunstschilder, de 24-jarige G. Winkelman, kreeg daarna ren steek die doordrong tot In de rech ter longtop. Aangehouden Even later mengden allerlei omstan ders zich in de vechtpartij, waarvan de twee varensgozellen gebruik maakten om te verdwijnen. De student wist een van hen echter te vinden en op zijn aanwijzing werd de vechtjas, de 18-ja rige E. door een agent aangehouden De tweede varensgezel ii gisteren In zijn woning aangehouden. De heer Rost en de kunstschilder Winkelman zijn in het ziekenhuis opge nomen. De toestand van de eerste is Bij een vechtpartij even later op de Herengracht, liep een bewoner va Hoogvliet, de heer H. R. een aantal gi kneusde ribben op. Nadat zowel het accordeonduo als de zingende zusjes voor de tweede maal succes hadden geoogst, was het woord aan het nieuwe erelid, de heer Van Schaik. Hij sprak allereerst zijn oprech te dank uit voor de aangename verras sing, die hem in de vorm van het ere lidmaatschap op deze avond ten deel was gevallen en releveerde de prettige menwerking, die hij van de bond mocht ondervinden, waardoor veile plannen ten uitvoer konden worden gebracht. „Ik ben bijzonder blij. dat ik mede een aandeel in het mooie speeltuinwerk heb mogen leveren en voorall in de beginperiode van mijn wethouderschap, toen er bij het gemeentebestuur nog niet zoveel begrip voor dit werk bestond, het nodige heb kunnen bijdragen om hier verandering In te brengen aldus de heer Van Schaik. Hierna hield de heer H. de Ruiter, voorzitter van de N.U.S.O.. een huldi gingstoespraakje. waarin hij o.m. op de vele moeilijkheden, die met het speeltuinwerk gepaard gaan. Als jubi leumgeschenk bood hij de Leidse Bond de N.U.S.O.-wimpel aan Na het derde en laatste optreden het cabaretgezelschap maakte de heer Flippo bekend, dat de ereleden en de le den van verdienste hadden besloten Markt- en visserijberickten Visserij SCHEVENINGEN. 3 september Vlsse- rijberichten. SCH 103—weinig vangst. SCH 193—weinig vangst. SCH 2—weinig vangst, -SCH 10—3. SCH 104—.5. SCH 233—15. SCH 2344. SCH 310—weinig vangst. SCH 24- iterdag 5. SCH 56—1. SCH 87—7 SCH ingst, SCH rijberichten Totaal haring. 1070 kisten makt li vis, 40 kisten kabel j nut wijting, 65 kisten schol. 900 2750 kantjes haring. -ptemberh -ptember Viss 1500 kist •1. 166 kist WR 34—2870. WH 49 VL 85 schip Toet met 24 i diversen. Hedenmorgen Vlnardlngen binnen de VL 199 n Jes makreel. VL 70 met 220 kantjes en de "L 114 met 307 kantjes. Markten BARNEVELD. 3 september V ■aag (in guldens per kg) tuks. handel kwaliteit 170—190 KATWIJK AAN I kwaliteit 195—2.10. 100 stuks) A extra 46—59. AI 38—59 AH B extra 48. BI 34—39. bospeen 27— 36. spinazie 7—21. groene kool 10—12. uien ROTTERDAM. 3 september Veemarkt. Aanvoer totaal 1334 dieren, waarvan 1177 •ette koeien en ossen en 657 varkens. Prij- en per ke: vette koeien 2.90—3 20. 2.60— '.30. 2 45—253. varkens (levend gewicht) 69. 1.67. 1 64 Overzit flink aa rtT vark indel kalm. prüzen onge week. enkele prima's Varkens (levend gewic I. handel redelëk. prlizen- z 1 54—1.56 per ke. slaehtzcu r kg. afloop kalm prima WF LLF.COM Van H°»-MTaarrl#>ii een dagje uit Zaterdagmorgen om 10 uur vertrok het personeel van Van .Herwaardens Kalk zandsteenfabrieken N.V. te Hillegom met 10 bussen van het fabrieksemplacement voor het traditionele jaarlijkse uitstapje. Echtgenoten, verloofden en gepensioneer den waren eveneens voor deze tocht uit genodigd. Ditmaal leidde de rit richting Arnhem waar de groep zich splitste. Terwijl groep A zich aangenaam verpoosde op het Rijr»- terras Westerbouwing bij Oosterbeek. om daarna per boot naar Arnhem te varen, verbleef groep B in het Openluchtmuseum waarna van Arnhem werd gevaren naar de Westerbouwing. Nadat ook groep B de bezienswaardige gebouwen en klederdrachten in het Open luchtmuseum had bezichtigd, kwamen beide groepen weer bijeen in Utrecht. In het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen werd het diner gebruikt, dat voortreffelijk verzorgd was. Mede dankzij het stralende zomerweer zat bij het gezel schap de stemming er goed in. De president-directeur, de heer D. J. van Herwaarden, gewaagde in zijn toe- Wegens vertrek naar Amsterdam ]VFA EEN verblijf van vier jaar alhier, nam gistermiddag ds. Th. Fer- werda afscheid van de Gereformeerde Kerk te Noordwijk aan Zee, wegens vertrek naar Amsterdam. In de afscheidsdienst waren tegenwoor dig afgevaardigden van de burgerlijke gemeente, van de classis Leiden, van de Gereformeerde Kerken te Noordwijk Binnen, Katwijk aan Zee en Rijnsburg en van de Hervormde Gemeente te Noordwijk aan Zee. Als tekst voor zijn afscheidspreek had ds. Ferwerda gekozen psalm 90 vers 12: „Leer ons zó onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen". Als men afscheid neemt, wil men graag alle mooie dingen in het hart sluiten en iets blijvends meegeven en ook mee nemen. aldus de scheidende predikant We zien dan de afgelopen tijd in he' licht van de eeuwigheid en worden ge boeid door dit tellen der dagen. Dit ?s een historisch moment in de geschiedeni» van de Gereformeerde Kerk van Noord wijk aan Zee. want het is ruim een halve eeuw geleden, dat een predikant vön deze Gemeente afscheid nam om naar een andere Gemeente te vertrekken. De vier jaren die ik hier heb mogen werkert zijn daarbij vergeleken slechts een korte tijd geweest, maar toch is het de moeite waard ook deze dagen te tellen Balans Ook Mozes zal dit gevoeld hebben toen rondom hem de generaties Wegvielen Hij maakte de balans op in dit persoon lijke gebed en in deze zin heb ik de afgelopen jaren geprobeerd u het Woord te brengen. In het gewone leven tellen we ook de dagen, we leven van de ene gebeurtenis naar de andere. Hier ligt het echter an ders. want dit is tevens een vraag om een wijs hart. Mozes vraagt hier: Leer ons ift de chaos van dit leven Uw bedoeling zien met een hart dat door Uw genade wijs geworden is Als ik zó de dagen tel die ik onder u heb doorgebracht, aldus ds. Fer werda. dan sta Ik hier in het besef van vele fouten en tekortkomingen, maar ook dankbaar voor het vel* dat God gaf. Ook Mozes zag de betrekkelijkheid van ons werk. onze successen en oftze fouten maar hij zag ook het blijvende, de die- pere zin. Als wij onze dagen tellen met het oogmerk een wijs hart te bekomen, betekent dit dat we vragen om een hart. waarin Jezus thuis is, Die naar het woord van Paulus de wijsheid is. Onze dagen hier zijn uitgeteld en spraak van deze goede stemming, hoopte, dat deze dag ertoe heeft bijgedra gen de geest van saamhorigheid te bevor deren. Namens het personeel sprak de heer E van 't Voort een dankwoord. Hij bood de dames van de directie bloemen aan. Visserijgolfjes Noren nemen maatregelen TVE POOLSE Gdanskawerf heeft aan ■*-' de Sowjetunie een visserijmoeder schip afgeleverd, dat een draagvermo gen van 9300 ton heeft. Het schip is Czukotka genoemd. Het is de elfde en laatste eenheid van dit type door de werf voor de Russische regering ge bouwd. Hel betreft hier ook het laatste schip, dat op stoom vaart. Dezelfde werf gaat nu beginnen met een nieuwe fonds te stichten, waaruit t.z.t. een vaan del voor de Leidse Bond zal worden be kostigd. Namens genoemde leden bood hij de voorzitter een bedrag onder cou vert aan als eerste bijdrage. De heer H. Zundermann vertolkte ten slotte de gevoelens, die de Leidse Jeugd- actie voor de jubilerende bond koestert Hij bood als stoffelijk blijk hiervan een gift voor het ..vaandelfonds" aan. Nadat erelid Van Schaik eveneens een persoon lijke gift had aangekondigd, lieten vele aanwezigen zich evenmin onbetuigd. raad in 1961 wordt in het verslag van de raad over dit jaar genoemd de in voering van een nieuwe verstrekking, namelijk de verroeding van de kosten van verpleging en behandeling in eeu erkende verpleeginrichting. De ontwik keling heeft, aldus het verslag, nog met tal van moeilijkheden te kampen, waarbij in de eerste plaats het tekort aan inrichtingen, die voor het beoogde doel in aanmerking komen, een rol De invoering van de verstrekking wordt door de raad beschouwd als een belangrijke aanvulling van de reeds zo omvangrijke medische hulp. die de zie kenfondsen hun verzekerden garanderen Een tweede uitbreiding van de rechte.) der verplicht-verzekerden wordt het recht genoemd op onderzoek door een audiolo- gisch centrum voor kinderen tot 16 jaar. Het streven der fondsen om de rechten der vrijwillig-verzekerde gelijke tred te doen houden met die der verplicht-ver zekerden ondervindt meer en meer be zwaren. Aangezien in 1961 een aantal algemene zi.kenfondscn ophielden te bestaan >s het aantal fondsen gedaald tot 115. Het aantal verplicht-verzekerden bedroeg eind 1961 5 864.693. In de loop van 1961 nam het aantal rechtstreeks verplicht verzekerden met ongeveer 35.000 toe. Verreweg de belangrijkste oorzaak van deze grote stijging is volgens het verslag de toeneming van de werkgelegenheid. Daarnaast is de invloed van dc geboorte- piek in 1946 merkbaar geweest. Het aan tal vrijwillige verzekerden daalde in 1961 met ongeveer 12.000 tot 1.794.028. Vermoe delijk heeft in 1961 opnieuw een kleine stijging van het aantal vrijwillig verze kerde bejaarden plaats gehad en daar naast wederom een sterkere daling va-: liet aantal vrijwillig verzekerde zelfstan digen. Dit laatste kan volgens het verslag het gevolg zijn van een daling van het aantal zelfstandigen onder de beroepsbevolking. Het aantal inwoners van Nederland van 65 jaar en ouder is in 1961 naar schatting met ongeveer 32.000 toegenomen. Het tal personen in de bejaardenverzekering bedroeg eind 1961 echter slechts 1200 meer dan eind december 1960 en 669.489. Vermoedelijk is dit een gevolg van een verbetering van het gemiddelde inkomen van personen van 65 jaar Jan Godcric (50) overleden In zijn woning in Den Haag is vrijdag onverwachts overleden de journalist Jan Goderie. Hij was 50 jaar. De heer Goderie was in de laatste jaren bekend door zijr, voiligverkeerspraatjes voor de VAR microfoon en door zijn medewerking aai de KRO-televisierubriek Brandpunt. Hij was voorts vaste medewerker aan aantal zuidelijke dagbladen Van 1952 tot 1957 was de neer G rie hoofd van de afdeling voorlichting van de stichting bevordering oescher- ming bevolking er. daarna directeur van het reisbureau Buhoma-Nederland N.V. Als oorlogscorrespondent was hij ge tuige van de Duitse capitulatie in West- Europa. Hij versloeg ook een aantal na zi-processen. waaronder het proces te gen de commandante van een concen tratiekamp. Ilse Koch. De heer Goderie was na dc oorlog een der medeoprichters van het persbu reau Anep-Aneta. waaruit het tegen woordige A.NJ?. resulteerde. reeks visserijmoederschepen voor de Sowjetunie. Deze motorschepen tullen 10.000 ton meten. De bemanning van de N 706 De Drie Gebroeders uit Nieuwpoort heeft twee drenkelingen opgepikt Dezen waren met hun plezierbootje even buiten de haven omgeslagen en werden gelukkig door de Nieuwpoorter vissers, die juist van de visserij terugkeerden, gezien. Het jacht strandde op het strand van Lombard- sijde en kon later zij het beschadigd naar de haven van Nieuwpoort wor den gesleept. Sloop TaJ van stoomschepen zijn door de Duitse rederijen de laatste tijd voor de sloop verkocht. Het betreft negentien schepen van 8179 ton, die door de .Ei sen und Metal! A.G." zullen worden ge sloopt. Twaalf zijn afkomstig van de Deutsche Hochseefischerei Nordsee. De ouderdom van de schepen loopt uiteen van 11 tot 24 jaar. Het grootste aantal, namelijk 14, stamt uit 1949. Er zijn <r echter ook twee uit 1914. Petroleum De Shell Oil Company is er na z jaar arbeid en zeven miljoen dollar te hebben uitgegeven in geslaagd een me thode te ontwerpen om petroleum uit zee te halen. De maatschappij heeft robot-onderwatereenheid laten ontwer pen evenals een drijvende boorinstal latie. die het mogelijk maakt petroleum op praktisch elke diepte uit zee te halen. Tot nu toe werd de petroleumexpio- ratie verricht door de zogenaamde Texastoren-eenheden, die op de bodem van de oceaan rustten en waarvan het gebruik dus beperkt was tót betrekkelijk ondiep water langs de kust. Shell ge bruikt de nieuwe installatie al in de Golf van Mexico waar het water negen tig meter diep is. Windstoten van 105 kilometer per uur en golven van meter hebben het werk van het drij vende platform niet kunnen verhinde ren. meldt het Belgisch Visserijblad Tot nu toe ia de Installatie alleen ge bruikt voor exploratie. Wanneer ech ter een petroleumveld lonend blijkt voor produktie kunnen deze eenheden worden gebruikt om petroleum door flexibele buizen naar tankers te pom pen. De juridisohe aspecten van het bo ren van petroleum in internationale wa teren worden intussen bestudeerd. SteonpUn De Europese Commissie heeft geen bezwaar tegen de verlening met twee Jaar van het Franse steunplan voor de scheepswerven. De oommissie heeft Frankrijk echter verzocht elk half jaar rapporten in te dienen. Sedert 1 augustus, aldus meldt het Belgisch Visserijblad. mogen buiten landse schepen van meer dan 50 ton Noorse wateren niet meer binnenvaren zonder hiervan tevoren kennis te heb ben gegeven. Reden van deze nieuwe bepaling is. dat Sowjet-schepen al jaren ongecontroleerd opereren in de Noorse wateren. Binnen de aangegeven wateren moeten buitenlandse schepen een lood1 aan boord nemen. Indien geen loods be schikbaar is. kunnen de Noorse autori teiten het schip vergunning verlenen zonder loods binnen te varen. Haring Even bezuiden Flamborough hebben enkele loggers 35 kantjes schone haring gevangen. De KW 4 Golfstroom had na drie slepen 30 kantjes gekaakte ha ring binnen. Men hoopte, dat het zo zou blijven gaan, want bepaald verwend is men de laatste tijd niet. De KW 135 Emma Wilhelmina haalde 40 kantjes makreel en haring scheep. daarom is dit afscheidnemen niet zo'n overweldigende zaak. als we maar hopen bidden, dat wij allen er een hart vol Wijsheid, dat is vol van Christus van overhouden. Verhoring Persoonlijk heb ik hier geleerd in grote afhankelijkheid van mijn Heer te leven. In dit gebed ligt een groot stuk verho ring. als ik terugzie op de prachtige tijd die ik hier heb mogen doorbrengen. Bij het tellen van mijn Noordwijkse dagen blijft mijn voortdurend gebed, dat hier uit zal overblijven het wijze hart, ver in ld van de genade van Christus. Dit hebben we namelijk niet van onszelf, het moet ons gegeven worden, en het zal ons gegeven worden als wij dit Mozes nabidden. God zegene u allen in deze apocalyp tische tijd en geve u een wijs hart Na de dienst werd ds, Ferwerda hartelijk toegesproken door ds. H. Post uit Rijnsburg namens de classis Leiden, de burgemeester mr. G. F. W. van Berckel, door ds. W. Hoek stra namens de kerkeraad van de Hervormde Gemeente en door ds. B. Bouma namens kerkeraad en Ge meente. De Gemeente zong de schei dende predikant de bede toe uit psalm 121 „De Heer zal U steeds ga deslaan". (Vêrvolg van pagina 1) ..Australië vertrouwt op de hulp va zijn bondgenoten in geval van agressi 'egen oostelijk Nw-Guinea verklaarde ed Australische minister van gebiedsdelen. Hasluch, zaterdag. „Australië zal zorgen voor het recht van de Papoea's om hun eigen toekomst te bepalen". Hij zeide voorts dat de gebeurtenissen in weste lijk Nieuw-Guinea verslagenheid had den teweeggebracht bij een deel van d Papoea's in oostelijk Nieuw-Guinea. Mr. Bot naar TSêw York Staatssecretaris mr. Th. H. Bot is ui Biak naar New York vertrokken or korte tijd op het Secretariaat van d V.N. besprekingen te voeren over d tvoering van het akkoord. Daarna zal hij onmiddellijk terugkeren naar Ne derland. Voor Radio-Biak heeft hij al len opgewekt om de overgang van he bestuur zonder schokken te doen ver lopen. Hij zeide dat op 15 september een vertegenwoordiger van waarnemend 3ecretaris-generaal Oe .Thant naar landia zou komen om de overgang voor te bereiden met de gouverneur, die te voren de diensthoofden, de residenten, het bedrijfsleven, het georganiseerd overleg, missie en zending zou raad plegen. „Nu is uw eigen houding be slissend voor de toekomst. Dat Gods zegen op u moge rusten", zeide hij, In het verenigingsgebouw was vervol gens gelegenheid van ds. en mevrouw Ferwerda persoonlijk afscheid te nemen. 7 december-divisie naar La Courtine Op woensdag 5 september vertrekt de 42e infanteriebrigade onderdeel van de le divisie „7 December" naar La Courtine om gedurende drie weken al daar te oefenen. De brigade keert op 29 september in Nederland terug. Daar na volgt de 11e infanterie-brigade. eveneens van de le divisie, die op 27 september Nederland verlaat en terug keert op 23 oktober. (Vervolg van pagina 1 In het stof zitten mensen tot Allah te biddenZij willen liever weggeno men worden dan te moeten ervaren dat al hun bloedverwanten zijn gestorven. „Ik dacht dat het einde van de wereld gekomen was", verklaarde een oude boer na de ramp. „Ik werd even voor middernacht wakker en voor ik iets kon doen, was mijn hut met een vrese lijk lawaai ingestort. Mijn vrouw en al mijn kinderen vonden in een vreselijke minuut de dood. Ik alleen ben er in geslaagd mij met een sprong in de tuin in veiligheid te stellen. Maar nu zou ik liever dood willen zijn". HULPVERLENING De Perzische premier, die vanmorgen met de minister van openbare gezondheid per vliegtuig naar het rampgebied is ver trokken, verklaarde voor zijn vertrek dal een groot aantal gewonden in de nacht en tijdens het vervoer is bezweken. Vanmor gen kwam de hulpverlening pas goed op gang. Vliegtuigen met medicamenten trachten in dc afgelegen dorpen mogelijk aanwezige artsen te helpen. Ondertussen zijn ploegen per muilezel op weg naar de bergen, waar ook vele verwoestingen zijn aangericht, van welke omvang was van morgen zelfs bij benadering niet te zeg- In een officiële verklaring is in Teheran gezegd, dat de ramp veel groter is dan aanvankelijk werd ge dacht. Het blijkt steeds duidelijker dat nog vele mensen zullen omkomen door gebrek aan water en besmette lijke ziekten, die men met alle kracht poogt te onderdrukken. Rijdende zie kenhuizen zijn bij de eerste centra, de twee verwoeste dorpen, aangeko men, maar de hulp die de medische ploegen kunnen bieden, staat in geen verhouding tot de omvang van de behoefte, zo verklaarde een arts. Functionarissen van het geofysisch in stituut van de universiteit van Teheran schatten dat de schokken die de gehele nacht, hoewel minder, aanhielden ge rangschikt kunnen worden als de vijfde in sterkte die ooit werden geregistreerd. Zij hebben het gehele instrumentarium van de universiteit, waar ook het weer kundig instituut is ondergebracht, gron dig vernield. De Sjah van Perzië. die met vakantie buitenlands vertoefde, is direct naar de hoofdstad teruggekeerd. Hij heeft een be roep op de niet getroffenen gedaan zich tot het uiterste te geven. Bij het Hof zijn intussen vele telegrammen van deelne ming binnengekomen. Om geruchten de kop in te drukken heeft de directeur van het seismologisch instituut van de universiteit van Fordham in de Verenigde Staten verklaard dat een verband lussen de aardbeving in Perzië en de ondergrondse ontploffing die dc Russen in Georgië teweeg hebben ge bracht. uitgesloten is. De kracht van de explosie zou te gering zijn geweest om een aardbeving, zeker van deze omvang, te kunnen veroorzaken. Deelneming van Koninklijk huis Hare Majesteit de Koningin heeft een telegram van deelneming gezonden aan de Sjah van Perzië naar aanleiding van de aardbevingsramp. die dit land heert getroffen. Daarnaast heeft de Koningin, zo is voorts meegedeeld, een bedrag ter beschikking gesteld als bijdrage ter le- j niging van de eerste nood. I Koningin en Prins zullen, zo men weet. I in oktober Perzië bezoeken. HOC ==*9Ü#itlLCM CN X ZCILCM 8 A REXDRECH T I .4 4STERKIJRK 3 JuiU Mary I Z1 JuralU 1 W H. KARAKORl'M 1 -AAKDKKKERK I MAasuSvij f i 1 ZW Hj.n*thü:ui SCIIERPEXDRECIIT I

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4