ROKA toont ook nieuwe verkoopautomaten Hogere uitkeringen voor invalide rentetrekkers In afwachting nieuwe verzekering Afgestemd op loon van ongeschoolde arbeider Wet tarieven ziekenhuizen V olksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid? Voorzieningen verben ruimte Pas gestraft na overdracht Ziekenfondswet voert recht op beroep in Deel Utrechtse singels dicht Verzekering medische risico's ZATERDAG 1 SEPTEMBER 19é« (Van onze sociaal-economische redactie) TENEINDE te voorzien in de heersende nood onder de invalide rente trekkers, heeft minister Veldkamp (sociale zaken) bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend, bevattende een interim-regeling voor rentetrekkers krachtens de Invaliditeitswet. De regeling getroffen in af wachting van een verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid, be vat een verhoging van de uitkeringen tot f 3900.bruto per jaar bij een invaliditeitsgraad van 80 procent of meer. Bij een invaliditeitsgraad van 66 2/3 tot 80 procent komt de uitkering op bruto f 3168.per jaar. De uitkeringen zullen het loonpeil volgen en derhalve welvaartsvast zijn. Blijkens de memorie van toelichting acht de bewindsman het niet verant woord met een herziening van de in validiteitsverzekering te wachten tot dat de nieuwe wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering, die nog veel voorbereidende arbeid vergt, gereed zal zijn. Aangezien het nog wel enige tijd kan duren voordat de nieuwe ver zekering in werking zal kunnen tre den, kan alleen een interim-regeling op korte termijn voorzien in de nood onder de i-entetrekkers. die is ontstaan door het lage peil van de uitkeringen, aldus dr. Veldkamp. Het uitkeringspeil wordt nu over eenkomstig het advies van de SER afgestemd op het loon van een onge schoolde arbeider, dat gerekend naar het loonniveau op 30 september a.s. is gesteld op f4870 per jaar (inclusief huurcompensatic). Hoewel de SER voor de komende arbeidsongeschiktheidsver zekering, waarin deze interim-regeling tezUnertijd wordt opgenomen, drie inva- liditeitsklasscn adviseerde, heeft de mi nister het thans op praktische gronden wenselijk geoordeeld niet verder te gaan dan tot indeling in twee klassen, name lijk van 66tot 80 procent en van 80 tot 100 proeent. De uitkeringen bedrage dan 80 procent van genoemd loon voor de hoogste en 65 procent voor de laagste klasse. BIJSLAG Op de uitkeringen worden ingehou den de AOW-premie alsmede de premie voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring, waaronder de rentetrekkers zullen vallen. In verband met de zogenaamde invaliditeitsaftrek die per 1 januari 1963 £702 gaat bedragen, zal de premie wat lager uitvallen dan normaal het geval zou zijn. Gerekend kan worden op een netto uitkering van circa f3563 per jaar voor de hoogste klasse en circa f 2908 per jaar voor de laagste klasse, waarbij geen re kening is gehouden met de te betalen belasting. i - Indien de rentetrekker een of meer kinderen^ heeft, wordt deze netto-uitke ring nog verhoogd met kinderbijslag. De huurcompen8atie per 1 september niet meegerekend, bedraagt deze verhoging f237 per jaar bij een kind, f496.20 bij twee kinderen, f755.50 bij drie kinderen, (Van onze soc.-econ. redactie) De ministers Veldkamp (sociale za ken) en De Pous (economische zaken) hebben bü de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp ter regeling van de ziekenhuistarieven. Naast de bevoegd heden die de overheid reeds ingevolge de Prijzenwet heft, biedt het wetsont werp de minister van sociale zaken en volksgezondheid de mogelijkheid in te grijpen wanner voor de ziekenhuisver- plegtng te hoge prijzen worden bere kend. Dit niet alleen om de kosten van de verplichte ziekenfondsverzekering ge drukt te houden, maar ook ter handha ving van een redelijk kostenniveau van de gezondheidszorg in het algemeen. Het wetsontwerp bepaalt dat de ver hoogde of nieuwe ziekenhuistarieven bij de minister van sociale zaken en volks gezondheid moeten worden aangemeld. Voorzover het gaat om tarieven voor particulieren, wint de, minister het ad vies in van een daartoe in het leven ge roepen stichting, samengesteld uit repre sentanten van ziekenhuizen en verzeker den. Gaat het om tarieven voor zieken fondsen, dan vraagt de Ziekenfondsraad advies aan die stichting. De stichting heeft niet alleen tot taak te adviseren, maar stelt ook richtlijnen op voor de vaststelling van tarieven voor zieken huizen en sanatoria. Verwacht mag worden dat wanneer een ziekenhuis met een ziekenfonds over eenstemming bereikt over nieuwe tarie ven en genoemde stichting daarmede instemt, de Ziekenfondsraad de overeen komst in het algemeen zal goedkeuren en ook de minister van zijn bevoegdhe den geen gebruik zal maken. In het ge val de minister meent te moeten in grijpen, zal de krachtens de nieuwe wet te nemen maatregel beperkt blij ven tot het aangeven van een maximum grens voor de tarieven en derhalve niet het karakter van een prijsvaststelling VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Amerika: Ver. Staten van: ss_ Staten dam. 2/9, ms. Westcrdam, 5/9; Argen tinië: ms. Coracero, 5/9; Australië: ms. Cymric, 4/9: Brazilië: ms. Cap Norte, 6 9; Brits-Oost-Afrika: ms. Yang-Tsé, 5/9; Canada: ss. Statendam. 2/9, ms. Pr. Willem van Oranje, 5/9; Chili: ms. Wies- baden. 6/9; Indonesië: verkeer gestaakt; Ned. Antillen; ms. Helicon, 4/9; Suri name; ms. Chiron, 5/9; Rep. v. Z.-Afrika: en Z.-W. Afrika: ms. Capetown -Castle. 2/9, ms. Steenkerk. 5/9. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. f1106 40 bij vier kinderen, f 1457.40 bij vijf kinderen, f 1852.80 bij zes kinderen en f2248.20 bij meer dan zes kinderen. (De huurcompensatie per 1 september bedraagt 1 cent per kind per dag voor de eerste drie kinderen en 2 cent per kind per dag voor elk volgend kind). AFTREK Recht op uitkering ingevolge de in terim-regeling hebben alle ingevolge de invaliditeitswet verzekerden, die voor meer dan tweederde deel invalide zijn en daarom rente genieten. Geen recht op uitkering hebben zij. die 65 jaar of ouder zijn (AOW), gehuwde vrouwen, die geen kostwinner zijn. overheidsgepensioneer- den en zij. die buitenlands wonen. In komsten verkregen door uitkeringen krachtens andere sociale verzekerings wetten worden afgetrokken. Inkomsten, verkregen uit arbeid, worden niet afge trokken. De circa 11.000 rentetrekkers, die zjjn opgenomen in de GSW- of SWH-rege- ling. ontvangen twintig procent van de hoogste uitkering (f3900), dus f 780. An ders dan thans het geval is, zullen z(| evenwel het volle loon Ingevolge de so ciale werkvoorzieningsregelingcn gaan genieten. De korting, die thans op hel loon wordt toegepast bij gelijktijdig ge not van invaliditeitsrente. komt tc ver vallen. KOSTEN De kosten van de interim-regeling worden geraamd op circa 26 miljoen gul den per jaar. In deze kosten draagt het rijk bij voor 75 miljoen. Deze bijdrage komt In de plaats van de kosten, welke thans voor het riik voortvloeien uit de huidige toeslagwetten. welke komen te vervallen. Het resterende bedrag van ongeveer 180 miljoen gulden zal worden opgebracht door het bedrijfsleven. Hier toe zal van de werkgevers een premie worden geheven over de premieplichtige loonsom voor de sociale verzekering, welke premie wordt geraamd op circa anderhalf procent. Oplossing voor gehandicapten (Van onze soc.-econ. redactie) Minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) heeft de SER ge vraagd hoe het bedrijfsleven zou denken over een uitbreiding van de op stapel staande verplichte verze kering tegen arbeidsongeschiktheid voor loontrekkenden tot een volks verzekering. Het voordeel van een dergelijke uitbreiding zou zijn dat het gehandicaptenvraagstuk tot een op lossing zou kunnen worden gebracht. Naar bekend wordt op het departement yan Jociale zaken en volksgezondheid 'hard gewerkt aan een wet. op de arbeids ongeschiktheidsverzekering, die zowel de bestaande ongevallenwetten als dc inva liditeitswet in zich zal verenigen. De verzekering zal uitkering verlenen bij langdurige arbeidsongeschiktheid, name lijk na 26 weken. Voor de eerste 26 we ken moet de Ziektewet in een uitkering voorzien. In beide gevallen wordt geen onderscheid gemaakt tussen arbeidson geschiktheid wegens ongeval of wegens een andere oorzaak. Dr. Veldkamp heeft nu de SER om ad vies gevraagd over een uitbreiding van deze verzekering voor loontrekkenden tot een volksverzekering. Dit speciaal met het oog op het gehandicaptenvraag stuk, dat de regering tot een oplossing wil brengen. Voor wat de geneeskundige verzorging alsmede de revalidatie van de gehandicapte betreft, brengt de voorge nomen volksverzekering voor zware ge neeskundig risico's (zie elders) uitkomst. Voor wat betreft de uitkeringskant zou een volksverzekering tegen arbeidson geschiktheid de oplossing zijn. De bewindsman wijst er op dat de thans op stapel staande verzekering te gen arbeidsongeschiktheid voor loontrek kenden reeds in een geldelijke uitkering voor de gehandicapte voorziet, voorzo ver deze althans in loondienst is geweest. Hij ziet echter niet in waarom deze ver zekering niet tot een volksverzekering zou zijn uit te breiden, zodat ook de. zelfstandigen alsmede de gehandicapten, die dat reeds vanaf hun jeugd zijn, er onder vallen. Daarbij zou voor wat de uitkeringen betreft, in zekere mate onderscheid kun nen worden gemaakt tussen de gehandi capten, die dit vanaf hun jeugd zijn en degenen, die tijdens hun arbeidsleven arbeidsongeschikt zijn geworden, aldus dr. Veldkamp. Dit verschil in behande ling zou betrekking kunnen hebben zo wel op het algemene niveau der uitke ringen als op de mogelijkheid van een zekere korting op uitkeringen voor de van hun jeugd af gehandicapten, die ten laste van de volksverzekering voor zwa re geneeskundige risico's, verpleging of verzorging in een inrichting genieten. Volgens de bewindsman zou een uit bouw van de verplichte verzekering te gen arbeidsongeschiktheid tot een volks verzekering geen ernstige consequenties behoeven te hebben voor de premie, die voor de komende verzekering voor loon trekkenden is geschat op 3.5 tot 4 pro cent. Deze premie zal b(j de uitbouw tot volksverzekering in totaal op 3,75 tot 4,1 procent komen, waarbij bedacht dient te worden dat, voor wat betreft de cate gorie der loontrekkenden, de liquidatie van ongevallenwetten en invaliditeits wet een vermindering van de premie last veroorzaakt, die circa twee procent bedraagt. (Van redactie) het f In zijn adviesaanvrage le zekerheidsbeleid op langere termijn vraagt minister Veldkamp de SER te vens zich een oordeel te vormen over prioriteit en ..timing" van de verschil lende sociale verzekeringsprojecten, zo als die de raad zijn voorgelegd. Naar bekend is daaronder ook het op langere termijn te voeren beleid inzake het ni veau van dc AOW-pensioenen. Over de arbeidsongeschiktheidsverzekering voor loontrekkenden. die thans in voorberei ding is. bracht de SER al eerder ad vies uit. De regering vertrouwt, aldus dr. Veld kamp. dat de raad ook zijnerzijds ertoe zal bijdragen, dat de verbetering van sociale voorzieningen, voorzover van belang voor werknemers, wordt inge past in hetgeen jaarlijks voor loonsver hoging beschikbaar is. Hierbij ware te vens in aanmerking te nemen dat de werknemers in het algemeen een be paald gedeelte van het in totaal voor loonsverhoging beschikbare bedrag in de vorm van een verbetering van pri maire arbeidsvoorwaarden zullen wen sen te ontvangen. Volgens de bewindsman zal hierbij dc nood7.aak in het oog dienen te wor den gehouden een deel van de primai re loonsverhoging te bestemmen voor de verwezenlijking van bepaalde andere projekten. die de regering voor ogen staan, zoals de in EEG-verband afge sproken totstandkoming van een gelijke beloning voor mannen en vrouwen en dc geleidelijke verhoging van het huur- peil in ons land. Dc minister meent dat het op deze wijze mogelijk moet zijn om een inflatoire ontwikkeling van uit de sfeer van primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden, die zowel op eco nomische als op sociale gronden onge wenst moet worden geacht, te voorko- Meisje door trein gegrepen De tien-jarige Willy Garrits uit Brum- meti. leerlinge van de Koningin Juliana- school. is gistermiddag bij het passeren van een onbewaakte overweg in Brma- men gegrepen door de personentrein uit Zutphen. Het meisje is ter plaatse over leden. Zij was per fiets onderweg van school naar huis. Een goederentrein had het meisje eerst laten passeren, doch de uit Zutphen komende trein heeft ze vermoe delijk niet opgemerkt. Een schoolvrien dinnetje, dat bij haar achterop *at wist nog tijdig van de fiets te springen. De trein had een kwartier vertraging. Vijf dagen Levensmiddelen beurs Vijf dagen lang zal de volgende week in Utrecht de 13e ROKA, In ternationale Levensmiddelenbeurs belangstelling vragen van binnen en buitenlandse vakmensen die be trokken zijn bij de handel in voe- dings- en genotmiddelen, zoals krui deniers, slagers, bakkers, groente handelaren, zuivel- en vishandela ren, chocolade- en suikerwerkers, slijters, tabaksverkopers en drogis ten, scheepsbevoorraders en verte genwoordigers van de horeca-bedrij- ven. Deze 13e ROKA wordt van 3 /m 7 september a.s. gehouden op het Croese laanterrein van de Kon Ned. Jaarbeurs, zal alweer groter zijn dan de vorige de Bemhard-, Marijke- en Margriethal geheel bezetten. Ruim 500 firma's rich ten in totaal 310 stands in en onder hen zijn ook deelnemers uit Marokko. Israël, Engeland. België en West-Duitaland. ter wijl tal van firma's uit alle West-Euro- pese landen en de Ver. Staten door agen ten of Importeurs vertegenwoordigd zul len zijn. Voor het grote publiek zal de beurs niet toegankelijk zijn: zü is uitsluitend bedoeld voor de handelscontacten de informatie aan zakenlieden. Informatie zal er zijn niet alleen op het gebied van het zich vooral wat de kruidenierszaken betreft steeds uit breidende assortiment, maar ook op aan verwante terreinen zoals de verpakking en de winkelinrichting. Immers vergt het ruime assortiment een grote mate van aanpassing door juiste en doelmatige verpakking die de houdbaarheid van de diverse produkten bevordert en door het handig en o zichtelijk etaleren in de zaken. WERELDPRIMEUR Tussen de vele nieuwe snufjes die de beurs daarin gaat tonen, bevindt zich ook een wereldprimeur, nl. een nieuw winkeltype. dat een gedeeltelijk geauto matiseerd bedrijf toelaat, ..auto-supret- te" wordt genoemd en door twee Neder landse firma's onder supervisie vai ROKA werd geconstrueerd. 1 van winkelmachines en verpak- Groep-Tepy De landrechter te Hollandia heeft 71 verdachten, behorende tot de opstandige groep-Tepy, gisteren veroordeeld tot gevangenisstraffen van een tot an derhalf jaar wegens vorming van een verboden vereniging, poging tot omver werping van het gezag en diefstal van wapenen, doch de straffen zullen pas Ingaan op 9 mei 1963 nadat het Indone sische bewind een feit zal zijn gewor- Na de zitting gingen de verdachten weer in voorarrest en zij verlieten vro lijk wuivend en dankbaar voor de straf fen het zittingszaaltje. Zij hopen onder het Indonesisch be wind voordeel te trekken uit de zware straffen en verwachten dat deze hun dan wel worden kwijtgescholden. Verstrekkingen blijven dezelfde Uniforme premie vrijwillige verzekering (Van onze soc.-econ. redactie) T~\E 'minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend tot regeling van de ziekenfondsverze kering. Het ontwerp beoogt ver vanging en samenvoeging van het nog uit de oorlog stammende zieken- fondsrecht, zoals dat is geregeld in diverse wetten en besluiten, waar onder het Ziekenfondsenbesluit 1941. De bewindsman heeft het bestaande ziekenfondsbestel in hoofdzaak on gewijzigd gelaten. Het ontwerp voorziet daarom in een verplichte ziekenfondsverzekering voor loontrekkenden met een inkomen bene den een bepaalde loongrens, een verze kering voor bejaarden en een vrijwillige verzekering. De verplichte verzekering Is niet uitgebreid tot een beperkte volks verzekering. hetgeen evenwel niet wil zeggen dat de regering daarvoor niet voelt. De bewindsman heeft zich name lijk op het standpunt gesteld dat een zodanige afwijking van het huidige bestel zonder nadere advisering niet mogelijk Is. Een dergelijke adviesaanvrage zou echter de vervanging van bet nog steeds geldende bezettingsrecht nog verder hebben vertraagd, aldus dr. Veldkamp in de memorie van toelichting. Bovend'en heeft de bewindsman het vraagstuk van een volksverzekering voor geneeskundige verzorging met een inko mensgrens te principale al aan de orde gesteld in verband met de dekking zware geneeskundige risico'! hij de SER om advies heeft gevraagd, (zie elders in dit nummer). Het thans ingediende wetsontwerp Is zodanig geconstrueerd, dat eventuele na dere voorzieningen, als bedoeld In de adviesaanvrage aan de SER, in dc Zie kenfondswet kunnen worden gevangen Zou In de toekomst worden besloten zulk een volksverzekering voor zware risico's in te voeren, dan zou daarna de vraag of uitbreiding van de verplichte verzeke ring voor kleine risico's lot anderen dan loontrekkenden gewenst Is, opnieuw aan de orde kunnen komen, aldus dr. Veld- VERSTREKKINGEN Het wetsontwerp handhaaft de ver plichting voor loontrekkenden zich te verzekeren door aanmelding bij een zie kenfonds en handhaaft tevens de gelijk tijdige vrijheid in de keuze van arts. ziekenfonds, ziekenhuis, apotheek cd. Voor alle drie verzekeringen blijft het gaan om verstrekkingen in natura zon der dat het element van het eigen risico verder wordt uitgebreid. De verstrek kingen moeten worden gegeven door on afhankelijke en zelfstandige medewer kers en ziekenhuizen. Evenals thans het geval is zullen de ambtenaren niet onder deze wet vallen. FINANCIERING blijft zoals, zij was; de premie voor de verplichte verzekering wordt deels door verzekerden zelf, deels door hun werk gevers-opgebracht. terwijl de prémie voor de bejaardenverzekering voor een gering deel ook door de verzekerden zelf wordt opgebracht om te worden aangevuld met bijdragen uit de algemene kas van de verplichte verzekering en uit de alge mene middelen. Voor de v r U w 111 i g e verzekering stelt de bewindsman een nieuwe rege ling voor: Invoering van een voor alle ziekenfondsen geldend stelsel van premie naar draagkracht. Het wetsontwerp biedt de minister de mogelijkheid Inkomens- klassen af te bakenen en een premie vast te stellen, die uniform is voor verzekerden In zulk een klasse. De premieopbrengst moet tezamen vol doende zijn om de kosten te dekken, het geen betekent dat de fondsen tot onder linge verrekening moeten komen vla een door hen (e stichten fonds, dan wel via de Ziekenfondsraad. Het thans vaak voorkomende premleversehll wordt dooi dit nieuwe stelsel voorkomen. Tussen ongehuwden en gehuwden blUft echter een premleversehll bestaan, zoals ook de premlevrije verzekering voor kinde ren beneden de 16 Jaar gehandhaafd blijft. BEROEPSRECHT Het wetsontwerp brengt een nieuw element in het ziekenfondsbestel door de invoering van een algemeen beroeps- recht, zowel voor verzekerden in relatie tot de ziekenfondsen als voor dc fondsen in relatie tot de Ziekenfondsraad of de minister van sociale zaken. Verplicht verzekerden kunnen tegen beslissingen betreffende inschrijving en premiebeta ling in beroep komen bij de raden van beroep en (hoger) bij de centrale raad van beroep. Tegen beslissingen betref fende de verstrekkingen kan beroep worden aangetekend bij de Ziekenfonds raad en (hoger) bij de raden van beroep. Voor de bejaarden, en vrijwillige verze keringen geldt beroep op de burgerlijke rechter, zij het dat hier eerst de tussen komst van de Ziekenfondsraad kan wor den ingeroepen, welke tussenkomst ech ter niet bindend is. Bij geschillen tussen ziekenfondsen en de Ziekenfondsraad of minister is beroep op de Kroon mogelijk De ziekenfondsen wordt in het wets ontwerp grote autonomie (vooarl finan cieel toegestaan. Zo is het de fondsen voortaan toegestaan zelf het werkgebied vast te stellen. Om oneerlijke concurren tie en krachtsverspilling tegen te gaan kan de minister toestemming voor breiding van het werkgebied weigeren indien het aantal te bereiken verzeker den geringer is dan in een algemene maatregel van bestuur wordt voorge schreven. Het is de ziekenfondsen voort» niet toegestaan zelf de geneeskundige 1 zienlngen ter hand te nemen in eigen ziekenhuizen, poliklinieken en dergelijke. Ook het exploiteren van optlclensbedrU- ven en dergelijke Is verboden. Het ver bod geldt niet Indien de fondsen reeds vóór 1 januari 1962 een dergelijke Instel ling In exploitatie hadden, zoals hier en daar het geval Is. De fondsen behoe ven niet langer het predicaat „alge ZIEKENFONDSRAAD Een belangrijke wijziging brengt het wetsontwerp in de samenstelling van de Ziekenfondsraad. De raad krijgt tot taak de regering van bijstand en advies te dienen en de algemene kas van de ver plichte verzekering te beheren. De mini tér wil de raad een tripartite same stelling geven naar analogie van Sociaal-Economische Raad en de Sociale Verzekeringsraad, die zijn samengesteld uit werkgevers, werknemers en kroon- leden. De kroonleden wil de bewinds man in dit geval vooral uit de kring van de volksgezondheid aantrekken. Hij acht het onjuist een publiekrechtelijk lichaam als de Ziekenfondsraad is tot ontmoetingspunt te maken voor fondsen en medewerkers. Om toch de fondsen en de medewer kers bij het werk van de raad te betrek ken voorziet het wetsontwerp in de gelijkheid dat zowel raad als minister commissies kunnen instellen, die in vele gevallen als zijnde de raad kunnen op treden. Zij kunnen worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de zieken fondsen en de medewerkers en zuller in vele gevallen regelrecht advies kun nen uitbrengen aan de minister, tenzij deze speciaal het oordeel van de raad zelf verzoekt. De gemeenteraad van Utrecht is termiddag akkoord gegaan met het door de Rotterdamse stedebouwkundige i A. Kuiper uitgebracht rapport ove grondslagen van een structuurplan de bebouwde kom van Utrecht en tracé over een ringweg om de oude stad. Dit houdt in dat een deel van de Utrechtse singels zal worden gedempt, De raad keurde het rapport zonder hoofdelijke stemming goed met deze restrictie dat het college van B. er wordt opgedragen van het voor de i eg door de oude stad vastgestelde tracé het gedeelte Cathamijesingel tus sen de Willemsbrug en de Bleekstraat in nadere studie te nemen. Men zal mogelijkheden zoeken om dit bijzonder fraaie gedeelte voor demping te behoe den. Daarbij zal onder andere worden nagegaan of de bestaande weg langs dit singelgedeelte kan worden verbreed. Voetbal Donderdagavond werd in Rome een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen Roma en Real Madrid. De eindstand was 3—3. Bij rust had Roraa met 21 de leiding. Tennis Onze landgenoten Evert Schneider en Jan Hajer, die deelnemen de Amerikaanse junior-kampioen schappen, een wedstrijd waarvoor 70 Europese tennissers zijn uitgenodigd, zegevierden in de eerste ronde over resp Robert Barker en Gary Rose, Evert Schneider won met 26, 3—6, 6—1, 6—3, 6—4 en Jan Hajer met 8—6, 6—1, 7—9. kingsinstallaues zullen ook van de mo dernste opvattingen getuigen, evenals winkelkoelkasten e.d. Veel zal er te zien zijn op het gebied van verpakkingsmachines voor zelfbe dieningszaken. Zo zal een Rotterdamse firma o.m. het verpakken van kaas en van gevogelte en vlees in plasticfilm demonstreren. Verschillende instituten en instellingen zullen met voorlichtingsstands aanwezig zijn om detallisten bij ev. aankopen en bij financieringsproblemen met raad en daad bij te staan. Maandagochtend (3 september) zal de ROKA zich sinds 1947 van een in dat dr. J. Bartels. die dan een rede houdt Jróór de oorlog. Lange tijd heeft men echter moeten werken aan automate»» voor gekoelde produkten. omdat de» door het openen van de loketten telken» afkoeling ondergingen vooral op zomer dagen Daardoor ontstond condem dat men niet kon wegwerken. Nu echter zijn ook deze moeilijk heden overwonnen en binnenkort zullen er zelfs automaten voor diep vriesartikelen kunnen worden gele verd. Ook het feit dat nu voorzien ie in automaten voor de verkoop van artikelen in ongelijksoortige afmo- tingen en tegen totaal verschtllen- over „Het veranderende distributiepa troon en het merkartikel". De volgende dag houden de Nederlandse Grosco-orga- nisatie en buitenlandse zusterorganisaties een massaal congres in de Marijkehal. donderdags is er Benelux-dag, georgani seerd door de Belgisch-Luxemburgse Kamer van Koophandel voor Nederland, oompleet met uitgebreid beursbezoek en cocktailparty en op alle dagen, behalve vrijdags, zijn er demonstraties in het op maken van fruitmanden. STERKE GROEI Tijdens een gisteren in Utrecht gehou den persconferentie, voorafgaande aan de beurs, deelde mr. A. Geurtsen, ad ministrateur van de Stichting Levern middelenbeurs ROKA mede, dat de ROKA zich sjj^ds 1947 van eerj ,in dat jaar te Rotterdam gehouden zeer be scheiden beursje met 41 exposanten er 63Ö bezoekers heeft ontwikkeld tot eer manifestatie van formaat met toenemen de internationale allure. Van de 526 deelnemende firma's var wie er 311 uit eigen land en 215 uit in totaal 26 andere landen afkomstig zijn, tonen er op de komende ROKA 150 goe deren die te maken hebben met de zgn. distributietechniek (winkelinrichting, verkoopautomaten. transportmiddelen, verpakkingsapparatuur e.d.) en de overi ge verkoopsprodukten voor het levens- middelenbedrijf in de ruimste zin des woord s. Het organiseren van deze handels beurs is in gied overleg met de Jaar beurs tot stand gekomen. NIEUWBOUW NODIG De heer C. Verhaar, voorzitter van d< stichting, zeide in een rede dat de sa menwerking tussen detaillisten en inkoop- verenigingen of grossiers in de vrijwillige filiaalbedrijven, die in Nederland al meer dan 25 jaar bestaat, heeft bevor werkt dan in enig ander land ter we- derd dat In levensmiddelen goedkoper reld. Daarom stelt het teleur, aldus de heer Verhaar, dat er niet meer bouwvergun ningen voor het optrekken van nieuwe groothandelspanden worden verstrekt het in vele gemeenten ontbreekt tempo bij dc vernieuwing van bestaan de bedrijfspanden. De modernisering en dc automatise ring van de levensmlddelenbedrijven zet zich niettemin gestadig voort en ook het aantal uitbreidingen door stichting filiaalzaken neemt voortdurend toe In het totaal van de levensmidde lenbranche. zo zelde de heer Verhaar, telde men In 1950 80.697 zaken met één vestiging; thans ts dat aantal ver minderd met ruim 13000 tot 66.991. Het aantal zaken met filialen bedroeg in 1950 4.761 (Inclusief filialen) nu 8.486 geworden. Deie vooruitgang is niet verkregen door uitbreiding var het grootwinkelbedrijf en de coopers tie, want het aantal vestlgingspunten van deze ondernemingen bleef vrijwel gel(jk. De heer Verhaar betreurde het, dat de vestigingspolitiek deze vooruitstre vendheid van de middenstandsonderne mers niet bijhoudt en dat de overheid nog niet bereid is een meer realistische prijs- en margepolitiek te voeren voldoening aan de eisen van deze ont wikkeling AUTOMATISERING Op de noodzaak tot geleidelijke auto matisering van hel levensmiddelenbe- drijf gaf de heer F. Vellinga toelichting De levensmiddelenautomaat vond zijn oosprong in Amerika voor de cantines grote industrieën en tengevolge van het nijpende tekort aan winkelper soneel. Merkwaardigerwijs heeft nu toch niet Amerika, maar Europa de leiding bij dc produktie van automatische ver koopmachines. Een klein land als Denemarken heeft de grootste fabriek ter wereld daarvoor levert ook veel machines en appara ten aan Amerika. Ging Duitsland b(J deze fabricage na de wereldoorlog vóór. Nederland ls ook niet achtergebleven. De Neder landse koffie-automaat heeft veel In ternationale bekendheid verworven en op de komende beurs wordt nu een apparaat getoond, dat zowel warme als koude dranken levert. Het constueren van automaten voor verwarme produkten heeft nooit veel problemen opgeleverd: wijkenden die al Op de ROKA wordt voor het eerst de AutoSuperette getoond: een complete supermarkt met daarop aansluitend een volledige automa tische winkel die dag ev nacht zal zijn geopend en waarin het vol ledige assortiment artikelen van de supermarkt altijd verkrijgbaar is. Aan de verwezenlijking van dit Nederlandse idee is meer dan een jaar gewerkt. Foto: een deel van de automatische winkel. Daarachter ligt de supermarkt. Het. project be slaat een oppervlakte van 600 vier- kan-te meter /ijzen, betekent een grote voor uitgang. Dit alles zal ter beurze worden-getoond. (Vervolg van pagina 1) De bewindsman meent dat de volks verzekering geen loon- of inkomens- grens dient te hebben. Wat de uitvoering betreft zou de verzekering, voor wat de premieregeling aangaat, kunnen aan sluiten bij de AOW en andere volksver zekeringen. De verstrekkingen zouden kunnen worden uitgevoerd door de zie kenfondsen en de verzekeringsinstellin gen voor ziektekosten, al naar gelang men bij een ziekenfonds is aangesloten of niet, In het verstrekkingenpakket dient ook de revalidatie van de patiënt een plaats te krijgen. Lichte risico's Minister Veldkamp heeft de SER ook gevraagd na te gaan of een volksverzeke ring als deze niet van invloed ls op de bestaande ziekenfondsverzekering. Hij stipt hierbij twee mogelijk heden aan: 1) de volksverzekering tegen zware medische risico's komt los te staan van de verplichte ziekenfondsverzekering voor loontrekkenden. Eventueel zou de volksverzekering mede ziekenhuisver - plcging na een bepaalde duur. benevens opname in sanatoria en verpleeginrich tingen kunnen omvatten. 2» De bestaande verplichte zieken fondsverzekering wordt (met handhaving weistandsgrens) oveneens uitgebreid tot een volksverzekering, waardoor beide verzekeringen voor een groot deel van de bevolking komen samen te vallen Het voordeel van dit laatste is. dat dan de moeilijkheden met betrekking tot de vrijwillige ziekenfondsverzekering tot een oplossing komen. Als variant op de tweede mogelijkheid legt dr. Veldkamp de SER de gedachte voor het veratrekklngenpakket van de ziekenfondsverzekering In soverre te beperken, dat bepaalde lichtere risico's (huisarts, tandarts, apotheek, vroedvrouw zlekenvervoer, kunst- en hulpmiddelen) niet onder de volksverzekering gaan val len. Een dergelijke beperking zou over wogen kunnen worden In verband met het feit, dat de veel zwaardere risico's, welke nu nog geen dekking vinden, on een verplichte verzekering worden gebracht, zo schrijft de minister. De lich tere risico's zouden uiteraard s!t(jd naar eigen Inzicht op vrUwlllige basis gedekt kunnen worden door middel van een aanvullende verzekering. In dit aysteem >u een inkomensgreni niet passen. Elektro-monteur verdronken In de Maashaven te Rotterdam is vrij dagmiddag de 33-jarige electro-monteur C. van Putten uit de Achterstraat te Oud- Beljerland verdronken. De monteur is waarschijnlijk op het terrein van de Graanelevator Maatschappij uitgegleden water geraakt. n van de personeelsleden zag het werkbm-kje van de monteur in het wa ter drijven. Hij waarschuwde meteen de politie, die het stoffelijk overschot na ongeveer een kwartier had opg».

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9