DE DOOD VAN DE PRESIDENT-BEVRIJDER E E E DE WERELD 25 JAAR GELEDEN Ander adres folder over wasmachines 0 (3 0) L 0) '5 K IA 0) «5 0 (3 3) t 3) 3 K <A 3) 13 0 (3 3) L 3) 3 K IA 3) 0 13 3) L 13) erjonqinc) ^Veelzijdiger* Afscheid van twee redaktieleden ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 ZONDAGSBLAD door G. PUCHINGER „Hij was in Midden-Europa de bemiddelaar tussen de Duitse en de Slavi sche beschaving. Het is van groot belang dit steeds voor ogen te houden. Nu wij geen Masaryk meer hebben, zal de krachtsinspanning van ons volk des te groter moeten zijn". MINISTERPRESIDENT MILAN HODZA Herdenkingsrede in de ministerraad (11 september 1937) „Zeker ben ik gelukkig, maar als ik smid zou zijn gebleven zou ik waarschijnlijk niet minder gelukkig zijn dan nu. De hoofdzaak is dat ons leven rijk aan inhoud is". PRESIDENT MASARYK AU tragische herdenkingsdag doemt de eerstvolgende 14e september voor Europa op: vijf entwintig jaar geleden stierf Thomas Garrigue Masaryk, de eerste president van Tsjecho-Slowa- kije (19181905), aan wie het Tsjechosk»waakse parlement bij zijn afscheid als president bij wet de titel president-bevrijder toekende, „omdat president Masaryk zich verdienstelijk heeft gemaakt voor het vaderland". Tragische gedenkdag Hij was de kortstondige bevrij der van Tsjechen en Slowaken, ten koste van het grote Habsburg- se Rijk van Oostenrijk-Hongarije. Maar door het ineenstorten der Habsburgse monarchie konden zich op de duur andere machten op Centraal-Europa werpen, en de Tsjechoslowaakse staat werd de prooi van veroveraars, die niet te vergelijken waren met de Oostenrijkse heersers. In 1938 en 1939 wierp Nazi- Duitsland zich op Tsjecho-Slowa- kije; na 1945 bevrijd te zijn van de Duitse overweldiging, scheen de vrijheid te dagen, maar de hoop was tevergeefs. Na een zware bedreiging van enige jaren wierp Sowjet-Rusland zich in 1948 op het erfdeel van Masa ryk «n Benesj, en thans is op nieuw de vrijheid balling in het land van Huss en Comenius. Een zwaar geknecht volk zal in de komende weken in stilte de doodsdatum herdenken van zijn grote president-bevrijder, en zal de weg overdenken die het sinds zijn dood ging: die van bedrei ging en overweldiging, van schijn bare bevrijding, en daarna op nieuw van bedreiging en overwel diging... „Wie Praag bezit, bealt Euro pa" heeft Bismarck eens gezegd. Wij weten thans nog beter dan in Bismarcks dagen wat dat bete kent! Daarom kan oen herdenking van president Masaryk niet an ders dan sombere gedachten op roepen. maar het zou de grootste fout zijn in deze jaren zijn sterf datum en de door hem geregeer de volkeren niet te gedenken... Ziekte In 1935 nam Eduard Benesj, de minister van buitenlandse zaken, het bewind van de 85-jarige Ma saryk over. Sindsdien woonde de grijze staatsman op zijn landgoed te Lany. Begin september 1937 werd bekend dat de president-be vrijder ernstig ziek was, en Tsje cho-Slowakije leeft met de grand old man van Centraal Euro pa mee, terwijl de gehele Euro pese pers dagelijks berichten over zijn toestand publiceerde. Zijn zoon, die Tsjechisch gezant te Londen was. vertoefde juist met vacantle te Lany. en waar schuwde president Benesj en diens echtgenote alsmede minis ter-president Hodza, die zich naar het landgoed begaven om hun medeleven te betonen. De ziekte kende op- en neergang, en nog even scheen het alsof een herstel doorzette. Maar op zondag 12 sep tember werd bekend dat door een aanval van longontsteking de toe stand van Masaryk vrijwel hope loos was. Hef einde Voor de poorten van het buiten stond zwijgend een grote menig te. en de schouwburgen schrapten hun vrolijke programma's. Dins dagmorgen 14 september om half vier kwam het einde in aanwe zigheid van de familie, van Be nesj en Hodza. De voor de wo ning staande menigte knielde neer toen de vlag halfstok werd gehe sen, en de zoon van Masaryk deel de de doodstijding persoonlijk mee aan de aanwezige journalis ten. Om 6 uur 's morgens ving de Praagse radio aan met treurmu ziek. en maakte daarna het doods bericht bekend in de Tsjechische, de Russische, de Duitse en de Hongaarse taal. Levensloop Die dag herdacht de wereld hoe groots Masaryks loopbaan was geweest: in hem hadden zich de wijsgeer en de socioloog, de den ker en de staatsman, de agitator en de vredestichter geopen baard. Als zoon van een Slowaak was Masaryk op 7 maart 1850 in Ho- donin (Moravië) geboren. Hij werd opgeleid als slotenmaker, vervolgens als hoefsmid, maar hij had andere aspiraties: hij verschafte zich door zelfstudie een plaats als hulponderwijzer bij het lager onderwijs. Dit was de eerste schrede op het geleer- denpad. Hij bezocht het gymna sium. werd op 22-jarige leeftijd student, en promoveerde na eni ge jaren van noeste vlijt te We nen tot doctor in de wijsbegeerte op het proefschrift „Daa Wesen der Seele bei Plato". In deze jeugdjaren deed zich het grote ontwikkelingsconflict voor dat mede bepalend is ge weest voor zijn denkrichting: hij was rooms-katholiek opgevoed maar op het gymnasium rees twijfel aan de geloofsuitspraken der roomse kerk. Voor Masaryk was duidelijk dat het onder die omstandigheden niet mogelijk was zijn kerkelijke plichten te vervul len. Dit bracht hem in conflict met de rector van het gymna sium te Brno. en hij werd weg gezonden. Dat is de reden waar om hij te Wenen zijn gymnasium studie voltooide. Hij brak volle dig met het christelijk geloof, en zou zijn leven lang zich keren te gen ieder clericale invloed. Hier lag later tevens één zijner hoofd bezwaren tegen de politiek der Habsburger, die hij veel te nauw verbonden achtte aan de politiek en de inzichten van het Vaticaan. Tijdens een voortgezette studie nootse afkomst, leerde hij de Angelsaksische wereld kennen. Na haar dood nam hij haar achter naam Garrigue als tweede voor naam aan. Een jaar na zijn huwelijk, in 1879, werd de jonge Masaryk pri vaat docent te Wenen. In 1883 stichtte hij het tijdschrift „Athe neum". dat mede door zijn pu blicaties grote wetenschappelijke bekendheid verwierf. Reeds in die jaren keerde Masaryk zich te gen een te strak en benepen na tionalisme. Bekend zijn voorts de de Habsburgse monarchie op fe deralistische basis te regelen, zwierf hij sinds december 1914, reeds 64 jaren tellend, evenals zijn vriend en leerling Eduard Be nesj dn Europa en Amerika rond om te getuigen ten bate van een zelfstandig Tsjecho-Slowakije. Zijn zwerfervaringen heeft hij later op getekend in zijn „Weltrevolutlon, Erinnerungen und Betrachtungen". Bij het verdrag van Pitsburg werd de Tsjecho-Slowaakse staat erkend door de strijdende geal lieerde mogendheden. Reizend door Nederland, Italië, Zwitser land, Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten propageerden de beide hoogleraren Masaryk en Be nesj de nieuwe staat. Masaryks geleerdheid, zijn hoge beschaving en Europese gezindheid waren de beste hulpmiddelen om sympathie te wekken voor de politieke bood schap van een zelfstandig Tsje cho-Slowakije. In Engeland werd hij benoemd tot hoogleraar aan King's College. De Oostenrijkse regering ver oordeelde hem bij verstek ter dood, maar hij liet zich niet weerhouden, en organiseerde waar hij kon Tsjechische legioenen, colleges die hij tegen de zelfmoord waarmee hij menig student de laatste noodlottige daad afhield! Hij werd parlementslid, en daar mee trad de wijsgeer die zich verzadigd had aan Plato, Hume, Kant, Comte en Stuart Mill, in de praktische politiek, In de loop van zijn politieke loopbaan kwam hij in conflict met de Habsburgse staatsidee en met het pangermanisme. Hij protes teerde openlijk tegen de bezetting van Bosnië en Herzegowlna. Bij het uitbreken van de Eerste We reldoorlog stond hij aan de zijde van Servië, en het uitbreken van deze oorlog gevoelde hij als een bevrijding voor de Slavische volkeren die onder de Habsbur- gers leefden. Tsjecho-Slowakije Toen de wapenstilstand einde lijk gesloten werd. en de Habs burgse monarchie ineenvlel, richt te zich in het hart van Centraal Europa een nieuwe staat op, zich noemende Tsjecho-Slowakijf en Karpathen-Rusland. Zeven mil joen Tsjechen, twee miljoen Slo waken, drie miljoen Sudeten-Duit- sers, driekwart miljoen Hongaren en een half miljoen Roemenen kreeg de nieuwe staat van de toenmalige overwinnaars toegewe- Daarmee kwam Masaryk. die in 1918 tot eerste president van de nieuwe republiek werd geko zen, en die tot driemaal zou wor den herkozen, tot hij in 1935 op 85-jarige leeftijd aftrad, zelf voor hec .moeilijke probleem te staan van de minderheden, waarbij in de eerste plaats te denken valt aan de positie van de drie mil joen Sudeten-Duitsers. Masaryk scheen de tact te heb ben diverse volkeren samen te voegen onder zijn regime. Wel zijn er fouten gemaakt, maar op vallend is dat hij met het stijgen der jaren steeds meer wees op de noodzaak van de verzoening der volkeren binnen de nieuw ge vormde staat: „Ik heb steeds ge hoopt, en hoop ook thans nog,dat wij tezamen met onze Duitse landgenoten gemeenschappelijk kunnen werken voor de vooruit gang en de welstand van ons land. Dat móéten wij, daartoe leidt de situatie van onze staat en van Europa, dat beveelt ons de gemeenschappelijke geschiede nis." Dat de verslagen mogendhe den Duitsland, Oostenrijk en Hon garije geen sympathie hadden voor de nieuwe heersers te Praag laat zich verstaan, maar toch was men ook daar geboeid door Masa ryk en Benesj, die in hun regeer- praktijken alle hoogdravende re devoeringen vermeden, en slechts met koel verstand en wijsheid hun taak trachtten te volbrengen. Het was bekend dat Masaryk ook op hoge leeftijd aan de stu die bleef, en zelfs ongaarne boe ken uitleende, omdat hij ze niet missen kon. Toen iemand hem eens een boek te leen vroeg, ant woordde hij aan zijn bibliotheca ris: Neen. het gaat niet, dat boek wil ik zelf nog lezen. Zeg dege ne die er om gevraagd heeft, dat ik al heel oud ben, en niet veel tijd meer 'heb.Hij. behoeft het echter niet te kopen.. Laat hij nog maar even wachten..." Wie verslagen leest van Inter views die hij toestond, ontdekt dat deze vol stonden met beschou wingen over staatsrecht en wijs begeerte, zodat de boekwerken waarin deze beschouwingen zijn opgenomen ook vandaag zeer de moeite waard zijn. Rouw Groot was de verslagenheid in Tsjecho-Slowakije toen het doods bericht van Masaryk bekend werd. Telegrammen van alle Europe se staatshoofden stroomden bin nen. en de president van de Vol kenbondsvergadering van dat jaar, Aga Khan herdacht Masaryk te Genève als vriend van de Volken bond. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Yvon Delbos, Thomas Masaryk, de president-bevrijder van Tsjecho-Slotvakije, die 25 jaar geleden over leed, een feit, dat het Tsjechoslowaakse volk ongetwijfeld in stilte zal gedenken. Een tijdje geleden gaven we op „Blad-Zij" de wenk door vóór het aanschaffen van een wasmachine even te neuzen In e?m voorlichtend boekje op dit gebied, namelijk „Dc wasma chine, aankoop en gebruik". Wc vertelden u toen dat u dit vouwblad voor twintig cent sou kunnen bestellen bij de Neder landse Hulshoudraad. En daar mee hebben we deze Raad ex tra werk bezorgd, omdat de vele aanvragen om deze folder gestuurd hadden moeten wor den naar het bureau van de Nationale Federatie voor Huis houdelijke- ran Gezinsvoorlich ting, Van Speykstraat 19 Den Haag. De aanvragen zijn In middels van het ene naar het andere bureau doorgegeven zodat de belangstellenden in dit vouwblad het wel thuis zullen krijgen (of al hebben.) Mocht u echter nog van plan zijn dzzc goed Informerende brochure aan te vragen, plakt u dan twintig cent extra op het briefkaartje dat dc bestel ling bevat en stuur het naar genoemde Federatie aan de Van Speykstraat in Den Haag. Gireert u liever, dan is het nummer 305641 met op het strookje graag de naam van de folder: „Wasmachine, aan koop en gebruik." sprak: „De vastberadenheid van Masaryk's overtuiging, zijn bran dende vaderlandsliefde zijn een lichtend voorbeeld voor andere staatslieden." Ook in Tsjecho-Slowakije eer ter zo berucht geworden leider van de Sudeten-Duitsers, betuigde aan de zoon, Jan Masaryk, zijn deelneming. De parlementaire fractie der Sudeten-Duitsers deed aan president Benesj een bood schap van rouwbeklag toekomen. De Communistische partij van Tsjecho-Slowakdje publiceerde een manifest, waarin het grote verlies betreurd werd. Te Lany defileerden duizenden langs zijn stoffelijk overschot. Over de lijkkist was een kleed gelegd, waarop de levensspreuk van Masaryk te lezen stond: Pravda Vitezi, de waarheid over wint. Op vrijdag 17 september werd de kist van Lany naar Praag overgebracht, om geplaatst te worden in de Zuilenzaal van de machtige Boheemse Konings burcht. De laatste nacht voor de be grafenis hield president Benesj zelf enige tijd de wacht bij de kist. Uitvaart Op dinsdag 21 september vond de officiële uitvaart plaats. Voor de Koningsburcht sprak Benesj de' 'herdenkingsrede uit, waarin hij onder meer zei: „Rouw en diepe ontroering vervullen ons, nu wij aan de baar van onze grote dode staan. Doch wanneer wij dan denken aan de onmetelijke rijkdom aan geestelijke arbeid en aan de zin van deze bijna hon derdjarige levensloop; wanneer wij de zuivere en rechte weg zien, die ons dit leven heeft ge wezen. keren kalmte, zekerheid en fierheid in ons terug. Onze Na tie heeft een man bezeten, die tot de grote profeten des levens behoort, gelijk de Voorzienigheid slechts één maal ln eeuwen een volk en de mensheid schenkt." Na zijn levensloop te hebben geschetst, eindigde Benesj met de woorden: „In zijn vast geloof in een gelukkige toekomst en in zijn streven naar harmonie, is hij ons een voorbeeld voor ons werk in de toekomst: een symbool voor evolutionaire, sociale en klassen- harmonie. de harmonie van par tijen en nationaliteiten in onze Staat. Ik doe een beroep op u allen om in de geest van onze eerste President diens testament te ver vullen en zijn werk te voltooien door onze rechtvaardige, vaste, onwrikbare, evolutionair-humani- taire democratie te vervolmaken. Masaryk, die ook na zijn heen gaan onder ons blijft leven, is voor ons allen een voorbeeld en een aansporing. Een voorbeeld door zijn innig geloof aan de lat heden voor Europa en monie een staat op te bouwen die onder de staten dat zal zijn, wat Masaryk onder ons. wat Masaryk voor de wereld was. Dat beduidt dat wij Masaryk trouw moeten blijven. President Bevrijder, dat beloven wij U". Daarna begaf zich een lange stoet naar het station. Zes mili tairen liepen aan beide zijden van de kist: een Tsjech, een Slowaak, een Pool, een Hongaar, een Sude- ten-DuitSer en een Roetheen als vertegenwoordigers van de zes volken waarover Masaryk gere geerd had. Bij het station werd een mili tair défilé gehouden. Daarna werd het stoffelijk overschot opnieuw naar Lany gebracht, om daar be graven te worden. Tegen de avond bereikte een kleine stoet van enkele intimi het kleine kerkhof, waar de dag te vo ren ook het stoffelijk overschot van mevrouw Masaryk was bijge zet. Uitsluitend in aanwezigheid van enkele vrienden vond de ter- aard bestelling plaats. Een voor ganger van de Tsjechische Broe derschap las psalm 23 en Open baring 21 en 22. De plechtigheid werd beëindigd met het bidden van het Onze Vader. Zo vond in alle rust en waardig heid de uitvaart plaats van Pre sident-Bevrijder Masaryk. nau welijks een jaar voordat het land in een geweldige crisis zou wor den gestort, een crisis die voor Tsjecho-Slowakije haar hoogtepunt zou naderen met het Verdrag van München. Men kan er echter verzekerd van zijn dat Masaryk voor miljoe nen in Tsjecho-Slowakije ook van daag nog het symbool is van vrij heid en gerechtigheid, en dat men in stilte zijn naam zal geden ken.... En wie in West-Europa zal zon der een gevoel van schaamte zich zijn levensarbeid herinneren? 4* «4 «4 1 «4 3 E De ruimte-rubriek van vandaag is een soort grensgeval tussen weg- zgn en terugkomen. Na een luie absentie van een week of zes zullen we pas volgende week weer goed op dreef komen, ofschoon we toch vandaag al een beetje aarzelend nog het nieuwe seizoen inzetten. Het is een wat weemoedig begin, zoals je onder de kop „Afscheid" kunt zien. 't Zit zo: Dat een dagblad in zijn kolommen ruimte beschikbaar stelt voor de jeugd is na het lofwaardige initiatief van onze krant geen uitzon dering meer. Wél een uitzondering is de Ruimteredaktie. die de inhoud van elke pagina bepaalt en samenstelt. Dit brengt natuurlijk een zekere relatie tussen de krantenredaktie en de ruimteredaktie met zich mee, een relatie op zakelijke grond, die eist dat wij een goede pagina leveren, een die leesbaar en aanvaardbaar moet zijn voor het gehele lezerspubliek, waarbij uiteraard de jongere lezer dc meeste belang stelling van ons krijgt. Toen wij twee jaar geleden als redaktie begonnen werd deze voor waarde gesteld, en die is nog steeds aktueel. Twee jaar lang dus hebben wij elke week de zorg voor die eigen pagina, waarbij de kosten en de uiteindelijke verantwoording voor de inhoud worden gedragen door resp. directie en hoofdredaktie. 't Spreekt, dat ook zij wensen hebben ten aanzien van de pagina. Eén daarvan houdt een zekere verjonging van de ruimteredaktie in. En dat betekent kortweg dat nieuwe redaktieleden plaatsen in gaan nemen van de oude. Daarom kom je thans het „Afscheid van twee ruimteredakteuren" tegen; vol gende week zullen we graag hun opvolgers verwelkomen die de ko mende tijd mede voor de paTtna gaan zorgen. Foto: Chris Stapels Nog nauwe lijks terug van een zonloze va kantie in Neder land of een zorg loze vakantie er gens anders, (bijna) klaar om aan de slag te gaan, moeten we dus afscheid gaan nemen, dit maal van Clae- sina Huizebosch en Wim Rouw, die zo je nu weet de redak tie gaan ver laten. Beiden hebben vanaf het begin van de pagina deel van onze redaktie uitge maakt en al wa ren zij mis schien niet de opvallende ac tiefste, ze wa ren toch de trouwste bezoe kers, elke maan dagavond weer. De gedichten van Claesina waren als bloe men, langzaam openvouwend naar de uitein delijke vorm, die vooraf denkbaar toch een verras sing verborgen hield, of die zich 's avonds slui ten, in het duister verlangend naar nieuw licht. Haar verhalen waren als haar stem, die voordroeg. Gewone eentonige feiten met een onverwachte intonatie, de sleur die haar leven misschien kent werd overbelicht uitgeknipt en her roepen neergeschreven op blauw papier, het blauw van de hemel, het blauw waarop een Droevenaar tot leven kwam, een duistere personificatie van een verlangen naar bescherming en leiding. Zij was zelf niet als Droevenaar maar van Droevenaar zoals Jongen en Meisje. Het is een verhaal met een vervolg en we zijn benieuwd naar de afloop. Op de redaktievergaderingen was zij meestal stil; zij zat aan het andere eind van de tafel, soms vroeg ze een sigaret. Stemmen was een van de moei lijkste dingen, die zij moest doen; partij kiezen, beoordelen en veroordelen ligt haar niet. Haar smaak lag trouwens vaak ver van ons vandaan. Met Wim Rouw was dit anders. Zijn oordeel lag klaar, al bleef het wel eens onuitgesproken. Zijn werk was veelzijdig: geestige cartoons, gedichten, ver halen, kritieken. Dat hij in een boekhandel werkte was kenmerkend; leven in wat geschreven is, veel lezen en beoordelen, weten, de waarheid zien en belichten. Misschien leed zijn eigen inspiratie er de laatste tijd wat onder. Desondanks was hij actief en schreef hij over wat hem trof uit eigen beweging, meestal kritisch. Zijn eigen werk las hij niet voor op de redaktie-avonden, hij luisterde er zelf naar en wachtte enigszins gespannen op onze reacties. Hij was zwijgzaam, met een zekere tegenzin praatte hij, leek het wel. Toch zal hij in mijn herinne ring iemand blijven die telkens iets zou gaan zeggen, maar het niet deed en dan luisterde naar de anderen, terwijl hij een balpen voor zijn lippen hield. Het ga hen goed, we zullen er op de afscheidsavond op drinken. Namens de ruimte-redaktie LEO FAASE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17