Blad BELOPERONE, ZWART, altijd if fantastische creatiesr De schaduwkant van het baantje er bij elegant &pen briel ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 Griezelbeesten in het nuchtere noorden Wie weet heeft u wel eens Ijve rig een groot conservenblik keu rig in de verf gezet om het ver volgens tot een moderne prullen bak uit te roepen, of gaf u met een restje lak een klein blikje een geschilderd huidje om het daarna met gepaste trots als bloempothoudertje te laten funge ren. We willen geen domper op uw doe-het-zelf-vreugde zetten, maar heus, dat met die blikjes was kinderwerk. Tenminste als we het vergelij ken met wat leerlingen van een nijverheidsschool op lege blikken- gebied weten te presteren. Dat is geen knutselen meer, maar bijna ontwerpen, denk je als je de creaties ziet, die daar in die school uit de blijkbaar twee rechtse handen van de meisjes komen. Bedoelde school, die Tbe- da Mansholt heet, staat in het Groningse Haren en daar dit nog al een flink eind uit uw en mijn buurt is, gaan we vandaag de school maar via Blad-Zljpapler bezoeken. Primair moet u weten. dat al lerlei afvalmateriaal in deze mo derne nijverheidsschool de hoofd rol speelt bij het vak handenar beid. Het lege conservenblik neemt daarbij de meest promi nente plaats in. „Blik", zegt me juffrouw H. P. Zondag, lerares handenarbeid te Groningen en do cente op deze school, „heeft bij zonder goede eigenschappen. Je kunt er zo ontzettend veel mee doen". Dus geeft zij haar leerlin gen opdracht die goede eigen schappen uit te buiten en dat ge beurt dan ook op een originele VAN SIMPELE CONSERVENBLIKJES Drakerig met veel aan dacht door een van de leerlingen gemaakt. Het stelt een draakje voor, maar er ontbreekt net iets aan; het rig genoeg. Een simpel blik doet het hem precies. Één forse huishoudschaar wordt er met vakkundige hand ingezet en even later heeft het draakje een glinsterende metalen kam, die het er authentiek dreigend doet uitzien. Een girafje, dat zijn ont staan dankt aan een stukje tri plex en een figuurzaagje, is pas helemaal echt wanneer het twee spitse blik-oortjes krijgt. Maar dit zijn nog maar crea ties, waarbij het blik een onder geschikte plaats inneemt. Menens wordt het bij de werkstukken die van a tot z uit, dit materiaal be staan. Spectaculaire voorbeelden hiervan zijn de griezelwezens", die de lerares handenarbeid zo nu en dan door haar meisjes laat maken. Hier kan de fantasie on beperkt op hol slaan want de op dracht is nogal vaag. De lerares zegt alleen zoiets als „griezel beesten" en dan moeten de leer lingen maar zien hoe ze die grie zeltjes voor elkaar krijgen. De Noordeling staat bekend als vrij nuchter, maar die vastgeroeste mening gaat wankelen als je naar die produkten op griezelgebied kijkt. Vreemdsoortige en exoti sche insecten staan uitgestald op tafels in het handenarbeidlokaal van de school: er zijn gevaarlijk uitziende krabben bij, er is een blikken duizendpoot die lijkt te marcheren, harige spinnen loeren met rode of blauwe ogen (stukjes glas) naar de bezoekers en die enorme bromvlieg zou je ook lie ver niet op het plafond van je slaapkamer ontdekken. Robots De lege blikjes en blikken in foto links: De leerlingen tan de Theda Mansholt- school hanteren de soldeerbout met handigheid én verve. bouwstof voor het maken van robots zijn. Er worden dan ook heel wat van die metalen ventjes gesoldeerd, com pleet met antennes, lampjes, knopjes, draadjes en verde re robot-accessoires Oude stekkers, restjes van gloei lampen en stukjes spiraaldraad blij ken dankbare spul letjes hierbij te De orginele lera res, want dat is zij zonder twijfel, komt wel eens blikjes te kort. El ke lege bus, die zij en haar leerlingen maar te pakken kunnen krijgen, wordt naar de les meegebracht. genoeg blikken openknippen komt de houten ha mer er voor het platslaan aan te pas. Op de repen blik tekenen de meisjes de figuren, die vrij ge makkelijk en met enige ervaring uit het materiaal geknipt kunnen worden. En dan ziet men ook de eigenschappen van het materiaal, die zulke leuke resultaten moge lijk maken: blik gaat omkrullen als er inkepingen met een schaar in worden gegeven en omdat het zo dun is, lijkt het b.v. of de „griezelbeesten" op hun pootjes staan te trillen wanneer ze klaar „Net of er écht leven in zit" vinden de leerlingen, iets waar mee hun lerares het alleen maar eens is. Dat de blikken werkstuk ken na verloop van tijd gaan roesten, vindt mejuffrouw Zondag niet erg, want „roest geeft er vaak een artistiek effekt aan", is haar mening. En ook nog dat blik een materiaal dat uitno digt tot creatieve vormgeving bijvoorbeeld eveneens prima ge schikt is bij handenarbeid voor bejaarden. Het risico van ver wondingen is volgens haar te ver waarlozen. „Bij handenarbeid loopt men wel vaker kleine wond jes op, maar wie daar op let kan beter naar huis gaan" meent de ze lerares, die vindt dat iedereen zonder gevaar met blik kan wer ken. Kleine kinderen natuurlijk uitgezonderd! I bekend Duits vrou wenarts onlangs heeft meegedeeld Imet betrekking tot de gehuwde wer kende vrouw. Deze Iarts, dr. Herbert M. (de rest van die M. houdt h\j liever I anoniem, want hij heeft het toch al veel te druk heeft geconstateerd, dat heel wat gehuwde vrouwen met een baan buiten de deur allerlei klachten hebben, omdat zij Iover-belast zün. Daar hij ln een grote industriestad zijn praktijk heeft, krijgt hij rtogal veel vrouwelijke employé s op zijn spreekuur. IBij negen van de tien patiënten blijkt dan al gauw. dat alle narigheden tot het baantje zijn terug te bren gen. De klachten over het zenuwsysteem of bepaalde or ganen worden veroorzaakt door het feit, dat de vrouw als zij thuiskomt nog een hele huishouding draaiende moet houden en ofschoon wasmachines, centrifuges, ge makkelijke maaltijden, enz. enz., haar taak lichter kun nen maken, wordt het haar soms al gauw allemaal te veel. In bijna alle gevallen is dan zijn dan in de fabriek, een min of meer langere rust- Het aantal ziektedagen op f kantoren „anreU* viseren het werk in het bedrijf lang niet zo hoog als op maar te staken, wanneer zij de fabrieken waarbij de haar gezondheid met ernstig vrouweliJ]te kantoorem- willen schaden. Zij zijn dan soms al aan het einde van Pl°yé zich echter meer haar krachten, vroegtijdig ver- ziek moest melden dan ouderd en min of meer „OP - het mannelijk deel. Ook Circulatiestormgen en stoor- nissen van het vegetatieve ze- kantoor schijnen dus nuwstelsel zijn de verschijnse- de vrouwelijke werkne- len. waarmee deze vrouwen- mers meer behoefte te arts het meest te maken heeft. h hh zekere „Nu denkt men vaak. óók m hebben aan een zekere de bedrijven, dat vrouwen wat bescherming dan tot dus- kladhten en ziekte betreft Ver is aangenomen, maar ,.doen alsof". Dat is een ernstige vergissing; de meeste vrouwen zijn werkelijk ziek en I behoeven herstel", waarschuwt deze arts. Onderzoek 1 Wat hij tijdens zijn spreek- I uur beleeft, wordt bevestigd 1 door een interessant onder- zoek. dat de organisatie van I Duitse werkgevers in honder den bedrijven deed instellen over de structuur van het ziek- I teverzuim bij 420.000 werkne- Bij het vrouwelijk personeel bleek het ziekteverzuim ruim 40 pet. hoger te zijn! Een doorsnee van alle leeftijds- groepen liet zien, dat gemid deld op iedere honderd roanne- lijke werknemers 105 dagen verzuim wegens ziekte vallen, welk aantal bij de dames maar liefst 262 was. Ongerustheid Geen wonder dat in vele be- drijven waar voornamelijk I vrouwen werken, er enige on- gerustheid over deze ontwikke- ling is ontstaan. Bedrijfsart- I sen bepleiten daarom dringend 1 verbetering van de gezond- heidszorg en beschermende be- I palingen voor de vrouw. Een gehuwde werkende vrouw wordt toch wel aangeraden I zich niet zwaarder te belasten dan ze denkt aan te kunnen! Dit onderzoek heeft nog iets i anders aan het licht gebracht. GEEN ADRES Van mevrouw Blok uit Middel- harnis, die een geplaatste tip voor „Dat zit zo" inzond, hebben wij geen nader adres, zodat we haar niet het verdiende boek kunnen zenden. Wellicht wil zij ons even haar juiste adres zen- In verband met de R die weer onverbidde lijk op de kalender prijkt, een elegant berfstpakje met moge lijkheden. Zonder jasje kunnen rechte rok en blouse met korte mou wen als „basic-dress" dienen, omdat op een eenvoudig zwart model zoveel variatie mogelijk is. Shawls, losse kra gen, sieraden, een sto la, een mooie bandgar nering, kwastjes, een anders getinte jumper, met wat fantasie en goede smaak kunt u heel wat kanten uit. Met het jasje, afgezet met fijngoud-galon, dat u ook op de vier zakjes terugvindt, heeft u een warm ensemble dat u bij verschillende gele genheden kunt dragen. hun geheel blijken hét materiaal Zodra te zijn voor robots. Want in elke zijn worden bodem en deksel klas komen altijd wel weer een met een ijzerzaagje van verwij- paar meisjes tot de ontdekking derd, in de resterende „romp" dat die conservenblikken ideale wordt de schaar gezet en na het VAN°BLOEM EN PLANT de garnalenplani Een plant, die in deze eeuw pas ontdekt werd en daarom tot de nieuwere kamerplanten behoort. Nu had die ontdek king van deze Mexicaanse schone wel al in 1911 plaats, maar voor ze handelswaarde kreeg gingen er nog heel wat jaren overheen. Haar bijnaam heeft zc te danken aan de ty pische rose tot roestbruine schutbladeren, die dakpansge wijze over elkaar liggend, lan ge aren vormen. De bloeme tjes zelf zijn wit met purpe ren vlekjes en als ze afvallen behouden de schutbladeren nog maandenlang hun schoonheid. Volgens de kwekers valt de hoofdbloei in augustus-septem- ber, maar in de huiskamer kan ze in 't vroege voorjaar al beginnen en houdt er eigen lijk pas mee op als ze in de zuarc aren te krijgen de plant laag en bossig houden, de Beloperone lata garnalenplantin althans geen bloem meer in zit. winter te weinig daglicht krijgt. De Beloperone houdt niet van veel vocht. Daarom niet gieten als de aarde nog don ker van kleur is en vochtig aanvoelt. Eens in de 14 dagen kamerplantenmest geven. Een plaats vlak voor het raam is nodig om de schutbladeren mooi te doen kleuren. Alleen 's zomers gedurende enige tegen middagzon scher men of morgenzon kweken. de Als ze te hoog of te wild op groeit, kan ze zonder bezwaar ingesnoeid worden. Toppen ter lengte van 6 - 10 cm kunnen als stek gebruikt worden. We gens haar vatbaarheid smeul gebruiken geen plastichoes om ze aan ae groei te brengen, maar zetten ze onder een glas of jampot. Stekgrond Als stekgrond heeft een mengsel van turfmolm en scherp zand (rivierzand) de voorkeur boven bladaarde, ook al weer om smeul te voor komen.' Om eerder een vol le bossige plant te verkrijgen is het aan te raden meerdere stekken in één potje te zetten. Een temperatuur van 18 a 20 gr. C. is wel wenselijk om de stekken te laten wortelen. Het is beter vooraf de stekgrond goed vochtig te maken en dan pas de stekken er in te zetten. Het glas er over en dan de eerste week wel licht, maar niet in de zon plaatsen. Zo no dig water geven, maar niet over de bladeren gieten. Af en toe wat lucht geven, vooral bij regenachtig weer. Nieuwe groei Zodra nieuwe groei zicht baar is worden er 2 a 3 plant jes bij elkaar in voedzame aarde gezet. Een niet te gro te pot nemen en een potscherf op de bodem leggen. Hoewel bloemistengrond, verkrijgbaar in plastic zak. bruikbaar is. zal de groei het weligste zijn in een mengsel van 2 delen bladaarde, 2 delen oude koe mest, 1 deel graszodengrond of kleiachtige tuinaarde en wat scherp zand. Daar de Beloperone ook 's- rpOEN IK twee weken geleden schreef dat er in deze rubriek een vraag op antwoord wachtte: „Waarom weduwnaars altijd weer zo gauw willen hertrouwen", wist ik niet dat er bij de post een brief zou zijn die mij het ant woord in zekere zin gemakkelij ker zou maken. De brief is geda teerd 30 juli en is allereerst een excuus waard: hij is tussen de post voor Blad Zij geschoven en eerst na de vakantie van de re dactrice tevoorschijn gekomen. TT BRIEFSCHRIJVER, zult be- gnjpen dat dit mogelijk is. Als iemand als de redactrice af wezig is, bereikt alleen de Tip- post al formidabele afmetingen, en licht sluipt dan een Open-Bricf- envelop in de verkeerde stapel. Gelukkig is de redactrice weer terecht (nota bene uit Noord-Afri- ka, dat, naar zij mij door de tele foon verzekerde, „maar een kin derachtig eindje van Spanje ligt" ik neem dat graag aan. de he le wereld bestaat uit kinderachti ge eindjes, maar heb eens pech op de Afsluitdijk!), en zo is uw brief ook terechtgekomen. U begrijpt wel dat ik hem hier niet ga over-vertellen. Maar mis schien mag ik uw situatie even als voorbeeld gebruiken om daar mee des te beter de vragenstel- sters van het „Waarom weduw naars..." van antwoord te kunnen dienen. U bent veertig jaar getrouwd geweest en enige tijd geleden on verwacht weduwnaar geworden. Kinderen thuis hebt u niet meer. U bent gepensioneerd. Na de eerste drukte gaat iedereen weer rk. De eenzaamheid het bestaan, ook van het huwe lijk? En beseffen wij wel dat wélke band wij ook aangaan, wij altijd weer de ander moeten ver dragen? Of dat nu een huishoud ster betreft of een echtgenote, wij zullen ons altijd opnieuw moeten instellen, beter: wij zullen altijd, zonder oponthoud, bereid moeten huivert u, aldus ham u kent de praktijk van het leven. Bovendien is een huishoud ster bijna niet te betalen. aanvaarden dat wat de een treft U wenst in uw eigen huis te gelijkelijk op de ander terug- blijven. En zo gaan uw gedachten slaat, die zich in hecht i uit hun brief opmaak, gedachten slaat, die zich uit naar een nette dame. weduwe gaa{V "Trw> zonder kinderen, of ongehuwd, 45 die zich voor dit leven elkaar verbonden weten, die veronderstelling leven dat ik wei- j j-t njg andere dan praktische rede nen kan opbrengen voor weduw naars die snel hertrouwen: een geest gezin in de groei b.v. (dan is het excusabel), of een heel klein kind moeder nodig heeft vader lichaam zó willen laten anderen dat zij zichzelf en elkaar dat weer steeds duidelijker worden. eigen Nu hebt u eens nagedacht bewust zijn dat dit alles leven van twee mensen gebeurt, het alleen-zijn, het ontredderd- zijn zoals kent, is er maar een al te duide lijk teken van. Nu heeft God uw huwelijk beëindigd. En u, ver ward, in een leeg huis (en hoe zou ik niet met eerbied gevoelens denken) zoekt nu bestaan te continuëren. Want dat doet u. U wilt weer een leven dat zoveel mogelijk op het vorige lijkt. Want dat vorige was uw vreugde, van welker waarde u zich thans bewust wordt. U zult tijd nodig hebben om te beseffen dat dat leven voorbij is. En al ben ik jaren jonger dan u en past het me nauwelijks u dingen te financieel onaf- zeggen die ik onmogelijk kan hanke'lijk, genegen voor gezamen- hebben ervaren, toch dit: God lijke rekening de huishouding te ontnam u een bestaan, maar Hij doen. En alsof die gedachten nog geeft u ook een nieuw. Het kost. voltooiing behoefden, vraagt nogmaals, tijd, i <l"°" gaan zjen dat i wordt. Niet vegeteren, ven. Wilt u nu uw bestaan voort RIEFSCHRIJVER, U WENST zetten zoals het tot nu 1 haast iets bovenmenselijks. da" ben ik bang dat tenminste ook allen niet altijd leren kennen en die denken dat ik het motief waarop ze hun va riaties gekke verhalen hebben ge bouwd, zal omzeilen (die mannen dóen maar hè, hebben het lekker het mijne te doen opdat een dergelijke dame zult leren kennen. winters haar blad behoudt, mag ze niet geheel verwaar loosd worden als de bloei is opgehouden. Zc kan op dezelf de plaats blijven staan, mits de temperatuur 's winters niet al te hoog is of onder 10 gr. C. daalt. Weinig water en geen mest in die tijd en desgewenst in februari in model snoeien, verse aarde geven en warmer plaatsen, opdat zich weer spoe dig de grappige „garnalen" zullen vormen. A. C. MUDDER IDZERDA. leeft dan vegeteert, voort wat er niet meer is. Als het tenminste lukt iets voort te zetten. Want in ieder geval zijn er offers nodig. Misschien finan ciële: b.v. een huishoudster beta len. Misschien andere: b.v. van huis afstand doen. Maar zelfs Ik ken in mijn vriendenkring, als iedereen, weduwen, en ook tussen 45 en 50 jaar maar als ze geen kinderen hebben, zijn ze vast Hervormd, en zijn ze finan cieel onafhankelijk dan willen ze natuurlijk ook niet uit eigen huis! al vindt u de dame die Alle vier dingen tegelijk, en dan in uw huis wenst dan nóg zullen „o* genegen u w„ gezelligheid to geven in ruil waarvoorwat vol- het theeblad zullen staam U kunt doening? wat gevoel zich weer eens kwijt te kunnen in het zor gen voor iemand? nee. Ik heb me proberen in te den ken wat u tot deze wens bracht, wat veel moeilijker vergeten snel). Het gaat niet om trouwen en hertrouwen, om vlug of naar uw fatsoensbegrip té vlug. niet om d®^ lichamelijk of geestelijk, maar om bereidheid. Bij de minste menselijke relatie gaat het al om bereidheid. Om het mij openstel len naar de ander. Zijn zoals je bent, met al je kuren en nukken, en rust vinden in de genegenheid en de aandacht van de ander, dat wil ons soms voorkomen als een wonder Gods. Want dit jezelf geven blijkt bij door-leving in vriendschap, in huwelijk, och, en ook in een lossere gemeen schap als: goede buren zijn. met muat u moet belangstelling luisteren naar de leven gegeven ieverancjer die u over de zorgen omtrent zijn kind vertelt de grootst mogelijke vrijheid in te minder houden. Bij hem, bij haar, mag U zet dan ik zijn die ik ben. Met mijn ver driet. met mijn grillen, met gelo ven en soms niet-geloven en God dank weer geloven krijg ik van de ander mijzelf terug. Dat God zich in het instellen van de menselijke relatie zó openbaarde, dat is pas in de rechte zin des woords: Evangelie. En laat u daarvan, zelfs in uw oordeel over weduw- God halt na»r8. geen fluistering ontgaan. jvervallen deze dingen ons nu allemaal stuk stuk? Spreken wij hierover te stellen wat de twee da- met elkaar als wij bewoog een zo zure opmer- ren mogen komen? 5 De moderne techniek, die ons ook volautomatische ovens en andere uiterst han dige kookapparatuur heeft ge bracht, vermocht het oude ver trouwde petroleumtoestel blijk baar nog niet uit verschillende keukens te verdrijven. Vrij ge regeld komen er namelijk nog tips binnen voor dateelfde pe troleumstel. Zoals deze b.v.» DE AZIJN L\ Als u het walmen van uw pitten wilt voorkomen, moet u volgens mevrouw Van der Melde uit Rotterdam het nieu we katoen voor uw stel vóór het gebruik eens een uur of drie in de azijn laten liggen. Heel goed laten drogen, daar na indraaien^n walmen niet bij. w sen. elkaar 40 jaar mag houden, W Ik ben tot da oonolusie geko- steeds meer da voorlopigheid VOOR DE LAATSTEN Voor de laatste vakantie- I! gangers, die de maand sep- tember voor hun vrije weken hebben uitgekozen, nog twee suggesties. De eerste betreft het kreukvrij kofferpakken. Leg. aldus adviseert u me vrouw A. J. C. van Klaveren- Baljon uit Wassenaar èl uw japonnen (en desnoods blou-I ses) voorzichtig netjes glad op 11 elkaar. Op de bovenste jurk deponeert u languit een nacht japon of pyama. Dan slaat u eerst de ene kant van uw stapeltje jurken om, vervolgens de andere, om ten slotte het geheel losjes dicht te vouwen. Zo heeft u een keurig pakje dat u in uw vakantie-oord zonder een vouwtje uit uw koffer haalt. En mocht u met kleine kinde ren nog naar het zuiden én het strand gaan, neem dan een oude autobinnenband en een stuk plastic mee. U blaast aan het strand de band op, doet er de lap plastic overheen, giet water in het stuk plastic en hebt zo een heerlijk badje voor de peuters, schrijft mevrouw J. van Harten uit Woubrugge. En hiermee zullen we. althans voor dit jaar, de vakantietips maar afsluiten. MET WAT VLOEIPAPIER Japonnen met een iets af staande kraag komen vaak on der onze mantel in het ge drang. Mejuffrouw A. van Oosten uit 's-Gravenzande heeft daar iets op gevonden. Zij maakt van een stukje vloed papier een dun rolletje, dat on der de kraag wordt gestopt en zo nodig met twee kleine vei ligheidsspeldjes vastgezet. De kraag blijft er kreukvrij door. UITGEIIAALDE WOL Tips over het glad krijgen van uitgehaalde wol zijn in de ze rubriek al heel wat keren doorgegeven. Wist u echter al dat u dit karweitje ook pri ma kunt doen met een uitklap baar droogrekje. U windt de uitgehaalde wol om dat rek heen, vult uw wasketel met een bodempje water, brengt dat water aan de kook en legt het rek op de rand van de ke tel. De stoom trekt de wol glad én. wat 't belangrijkste is, de wol is op het rek daar na bijzonder snel weer droog. Mevrouw G. van Duuren-VriJ- hof uit Rotterdam vindt het een prettige methode. LEK-VRIJ Een vaas met haarscheur tjes laat meestal water door. Nu kunt u die vaas gaan ver nissen of zo maar u kunt ook een stevig plastic zakje ne men, dat met water vullen, het in de vaas stoppen en daar uw bloemen inzetten. geen druppel nattigheid meer, aldus de heer A. Morf uit Rotter dam, wiens andere ideetjes ik nog even in de „ijskast" stop. WEER SOEPEL Mejuffrouw N. O. uit Dordt heeft een tip voor het weer soepel maken van hard ge worden, uitgedroogde nagel lak. Een paar druppeltjes remover (ongeveer zes drup pels op een half flesje) maken de lak weer hanteerbaar en de kleur blijft er prima onder. BEHAAG Vindt u het verven van uw muren een té omvangrijk kar wei en wilt u uw nog schone behang toch zo lang mogelijk goed houden? Neem dan eens een pot vernis en een kwast en ga uw behangen muren vernissen. De vernis blijft er lang opzitten, terwijl u het kunt afzemen of met een licht sopje schoon kunt maken. De heer G. Kooyman uit Vlaardingen vindt het een goede tussenweg. Een ander behang-idee komt van de heer J. D. van Waarde uit Rotter dam. Ondanks het feit, dat bij een nieuw stuk behang eerst had behandeld met koude thee, stak die nieuwe baan toch wel erg bij het reeda don ker geworden oude behang af. Daarom werd in dit huis de witkwast tevoorschijn ge haald, waarmee het oude be hang een keurig laagje dun ne witkalk kreeg. 't Geheel ziet er weer fris uit en houdt weer een tijdje. MET SCHUURPAPIER Mocht het u niet lukken de closet-pot kraakhelder te krijgen met schuurpoeder, dan kunt u gerust een stukje schuurpapier, (middelfijn) ne men, waarmee u de door het in de pot staande water ver oorzaakte gele rand, er geheel II af krijgt is de ervaring van I mevrouw J. C. H. Baaren- van Voorat uit Den Haag. En hierbij moeten wc het weer laten. Tot volgende week dus.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15