ZONDAGSBLAD Nieuwe Leidse Courant loert op de kunstmanen Russen en Amerikanen vragen Water bracht vallei tot bloei MX En dat alles in de stilte van Olst ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1962 sfeMJS it enorme fototoestel dat een- iaal dienst deed in een vlieg- lig om bepaalde gebieden in lurt te brengen, gaat Kamper- an straks op zijn telescoop monteren. Op het ogenblik heeft Jan Kamperman wel wat anders te doen, dan rustig op zijn vaste' plekje bij zijn boerderij Klein Spijkerbosch" naar het uitspansel te gaan zitten turen. Maar wanneer straks ook in Olst, net over de Gelderse IJs- sel, de oogst binnen is en de koeien weer op stal staan, krijgt deze 37-jarige pachtboer weer meer gelegenheid zich aan zijn nieuwste hobby over te geven; het opsporen, plaats bepalen en tijdstip van waar neming vaststellen van de kunstmanen, die de laatste maanden of jaren min of meer op sensationele wijze het heel al ingeschoten werden. En dat doet hij dan met zelf gemaak te kijkers, een zelf gemaakte precisieklok en een uit een dump verkregen radio-installa tie, waarvan alleen het ont vangstgedeelte gehandhaafd mocht worden. Zelf zenden is er dus niet bij, doch daar heeft hij ook geen behoefte aan. Kamperman. die alleen maar de lagere school doorliep, vond het al lang modi. met zijn een voudige hulpmiddelen het zóver te hebben gebracht, dat geleer den in Rusland en de Verenigde Staten hèm benaderden met het verzoek, te willen nagaan in hoe verre hun prognose inzake de satellieten klopten met de wer kelijkheid. Belezen Hij zou aan dat werk nooit be- Sonnen zijn. als hij. toen zijn va- er de boerderij nog dreef, niet veel gelezen had. Dat deed hij als jongen al graag, omdat dit voor hem de enige mogelijkheid was. om de lange winteravonden door te komen. Want de streek, waarin ..Klein Spijkerbosch" ver scholen ligt. is weergaloos mooi met die kleine akkers tussen laag struikgewas en hoog ge boomte. Maar tegelijkertijd is het langs de kronkelende zand weggetjes zó eenzaam en verla ten. dat zelfs in de zomer de stil te er tastbaar is. Wie even blijft staan hóórt er het vee het gras afscheuren, een muis ritselen door/ het roggestro en de wind schuren langs een vogel, d;e al of niet vrijwillig op de wieken gaat. Vogels Die vogels vormden eigenlijk de éérste liefhebberij van Jan Kamperman, daar hij, al dwa lende tussen gras en graan, er altijd heel wat te aanschouwen kreeg, in talrijke variëteiten. He laas lieten ze hem daartoe vaak veel te weinig tijd: zodat het hem nogal eens moeite kostte om vast te stellen, met wat voor vogel hij nu weer onver wachts een ontmoeting had ge had. Hij kocht dus van zijn zak centjes een fototoestelletje. En natuurlijk ook een boekje met vogelplaatjes en vogclpraatjes hetgeen aanvankelijk ruim vol doende was. om die eindeloze winteravonden mee te vullen. Toch hinderde het hem. dat er oog zoveel raadsels onopgelost ken. En zo ging hij experimen teren met een stofzuigerbuis, en kele brilleglazen en een loep, zonder dat hij iets van een kij kerconstructie. af wist.- Dat nam niet weg, dat hijop een bepaald ogenblik eriji ..slaag-' de, de dingen rondom hem dich ter bij te halen. Alleende beelden stonden op hun kop. Er gens moest hij dus een fout heb ben gemaakt, zo meende hij. Daarom ging hij op zoek naar een boekje over kijkers, bestu deerde ijverig de constructie en moest toen tot de conclusie ko men, dat hij geen gewone kij ker, maar een astronomische kijker had gebouwd een ster- rekijker die maar liefst 20 maal vergrootte en waarmee hij al duidelijk de ringgebergten van de maan observeren kon. Hij wil de er nu ook nög een draaibaar statief bij hebben, wat hij dacht te vinden in een fietsvork met balhoofd. Maar in de praktijk trilde die te veel en boyendien was 20 maal vergroten voor het waarnemen van hemellichamen toch eigenlijk evenmin voldoen de. Zelf bouwen De waarnemin gen. die hjj thans kon verrichten, wa ren uiteraard al veel beter, dan die hjj met zijn brillc- glazenapparaat had gedaan, dodh hij vond het toch ge- hij er nu twee tot zijn beschik king. En die heeft hij nóg. De grootste is uiteraard beter, doch de kleinste is meer handelbaar, wat onder bepaalde omstandig heden óók z'n nut hebben kan. Pas ideaal Met dat al was hij met die kijkers en dat statief nóg niet waar hij zijn moest. Want het observeren zou pas ideaal zijn, wanneer zo'n kijker, eenmaal op een ster ingesteld, in het ge zichtsveld; blééf. Immers Jan Kamperman had in zijn sterren- boeken al; lang ontdekt, dat niet alleen de aarde, doch tevens de hemellichamen draaien. Om ook dat bezwaar te ondervangen, schakelde hij een goede gram mofoonmotor in, met een zoda nige vertraging, dat de hoofdas van zijn waarnemingsapparatuur mèt de kijker in een tijd van 23 uur, 56 minuten en 4.09 se conde precies eenmaal rond draaide. Hierop, zo leerde hij verder, moesten dan af en toe nog kleine correcties worden toegepast in verband met de straalbreking welke veroorzaakt wordt door de dampkring. ,,Als je een ster wil observeren, die recht boven je hoofd staat, heb je geen last van straalbre king", zei Jan Kamperman. „maar des te meer als zij zich aan de horizon bevindt. Daarom bracht ik nog een correctie-ap paraatje, een differentieel, op de kijker Daarom zette Jan Kamperman, inmiddels 17 geworden, zich aan het bouwen van een grotere kij ker. hetgeen hem lukte doordat hij toevallig eens kennis maak te met een zekere Jansma te Echten, bij het Tjeukemeer. die zelf lenzen bleek te slijpen. Op die manier was met enkele tien tjes zo'n lens tenminste nog voor de boerenzoon te betalen. Jansma sleep dan ook een lens Jan Kamperman, die het in de zomer te druk heeft met zijn boerenbedrijf om waarnemingen in het heelal te doen, was toch gaarne bereid voor onze foto graaf even één van zijn telesco pen op te stellen. breking geen hinder ondervindt". Toen begon die eenvoudige, doch scherpzinnige landbouwer in het dialect van zijn streek nog wel met zóveel vakter men te gooien, dat we het ma ken van notities maar even staakten. Al begrepen we heel goed. dat hij zijn waarnemin gen langzamerhand tot twee zaken ging beperken. Ten eer ste het waarnemen van sterbe dekkingen. d.w.z. het vaststellen van de tijdstippen, waarop de maan een bepaalde ster bedekt. En zulks met de bedoeling, eventuele storingen in de maan baan te registreren. Dit werk werd (en wordt) al wel door de sterrenwachten verricht. maar de gegevens van amateurs als Kamperman verveelvuldigen hün waarnemingen en maken zekere conclusies betrouwbaarder. Trou wens in Leiden en Utrecht kan men ook moeilijk aan een stuk door blijven kijken. Als tweede taak stelde de man in Olst zich, het registreren van meteoren. Werkend amateur Zijn contact met professor Van Woerden (aanvankelijk prof. Oort) te Leiden en met profes sor De Jager te Utrecht, kwam natuurlijk niet opeens. Hij werd eerst lid van de Ned. Ver. van Weer- en Sterrenkunde, die is onderverdeeld in werkgroepen, waarvan de werkgroep Sterbe dekking" en de werkgroep Me teoren" deel uitmaken. De leden hebben een maandblad Hemel en Dampkring", terwijl de wer kende amateurs onder hen el kaar eenmaal per jaar óf in Lei den, óf in Utrecht ontmoeten en onderling gedachten uitwisselen (60 tot 80 personen). Dat was voor Kamperman met zijn gerin ge schoolopleiding eerst niet zo eenvoudig, doch intensieve zelf studie en het leggen van vele con tacten leidden er toe dat zijn as tronomische waarnemingen steeds hoger werden aangeslagen en op den duur zelfs door genoemde hoogleraren zeer werden ge waardeerd. Toen werd op 4 oktober 1957 de eerste kunstmaan gelanceerd; de Russische Spoetnik no. 1. En prof. De Jager verzocht alom waarnemingen te doen. Dat kwam erop neer. dat tot op 1/10 graad nauwkeurig de plaats van de kunstmaan op een zeker tijd stip moest worden bepaald. Van te voren werden hiertoe de no dige mededelingen gedaan over tijd. omloopsnelheid etc.. zoals de Russen die berekend hadden. In het begin was het zelfs zo, dat de Russen zich met deze me dedelingen behalve tot de sterren wachten ook rechtstreeks tot de amateurs wendden! Kamperman heeft er nög hele bundels tele gramstroken van liggen. Hij bel de dan zijn observaties naar Utrecht door, waar men er voor zorgde, dat al die waarnemingen naar Moskou werden overge bracht. Tegenwoordig richten de Russen eenvoudigheidshalve èn omdat het goedkoper is zich alleen tot de sterrenwachten, die daarna de amateurs verwitti gen van hetgeen er te wachten staat. Jan Kamperman vindt die kunstmaanobservaties zó interes sant. dat hij zich met de gewo ne sterren bijna niet meer be zighoudt. 't Zou ook t e veel tijd vergen zich met beide zaken te blijven bemoeien. En zo helpt hij dan. met nóg een klein aan tal werkende amateurs in Ne derland. mee. de wetenschap van dienst te zijn. Die andere ama teurs zijn Muytjens in Geleen (Zuid-Limburg Van der Laan in Bilthoven. Vermeesch in Oost- Souburg. Landwaert in Sant poort. en Kassenberg in Zwijn- drecht. In het begin waren er nog meer. die zich met deze waarnemingen bezig hielden. Doch er vielen er nogal wat af. hetzij omdat ze er geen zin meer in hadden, of omdat hun waarnemingen minder nauwkeu rig waren. Ook Kamperman deed soms waarnemingen, die wel 3 tot 6 minuten verschilden van de op gegeven tijden, hetgeen o.m. als oorzaak had. dat hij geen preci; sieklok bezat. Deze bouwde hij dus eveneens zelf. volgens het systeem van Brillié Frères. dat hij wederom uit een oud hand boek putte. Mogelijk dat hier het bloed van moederszijde kroop, daar zij diverse horloge- en instrumentmakers in de fa milie had. Die zelfgebouwde slingerklok loopt slechts één seconde per 14 dagen achter, wat Kamperman controleert aan de hand van ra diotijdseinen in morse uit Pots dam iDuitsland) en Rugby En geland). Daar het hem niet altijd schikt, hiertoe de wacht tc be- 1 trekken in zijn voormalige bed stee. welke als technisch ..labora torium" is ingericht, neemt hij die seinen vaak met een band recorder op. Voor de kunstmaanobservaties gaat Kamperman tegenwoordig elke twee maanden een keer naar Utrecht. waar besprekin gen plaats hebben met een kleine groep in deze materie gespecia liseerde geleerden. Hiertoe beho ren behalve prof. De Jager o.a. ir. Aardoom van de T.H. te Delft en ir. Van Gils van ..Ruim teonderzoek". En men praat dan enthousiast over Tiros 4 en Ti- ros 5. over Samos 1 en.. ..Ook over de Echo?" vragen we Kamperman. omdat we die 1500 km hoog gemiddeld en heeft Foto's rizon. Die zijn veel interessan ter. En' men blijft er nog steeds gegevens over"vragen, vooal als de zenders van die dingen niet 'megr functioneren','!' Telegrammen Kamperman redeneert over dat alles maar door, alsof hij het over zijn ploeg en zijn egge heeft. Hij vindt het, zou men soms zeggen, de gewoonste zaak van de wereld, dat zijn naam en adres in Moskou zowel als in Washington als waarnemingspost staan genoteerd. Hij weet ook te vertellen, dat ,,wij" alle Rus sische waarnemingsposten ken nen. zo goed als de Amerikaan se. En dat de Russen ieder jaar aan elke waarnemingspost voor plm. 20.000 vertelegrafeerden. De Ver. Staten deden het an ders. Die stuurden inplaats van een smalle telegramstrook die voor elke post weer wat anders luidde zg. universeel „tele grammen": grote vellen papier vol gegevens, geschikt voor vele waarnemingsposten ter wereld tegelijk. Dat gebeurde dan per telex naar de postkantoren. Te genwoordig heeft ook Amerika voor de Nederlandse posten Utrecht als centraal correspon- dentiepunt aangenomen. Binnenkort gaat Kamperman zelf eveneens efficiënter werken. Want dan gaat hij voor zijn waarnemingen de fotografie in schakelen. Daartoe kreeg hij van de Utrechtse sterrenwacht een kolossale luchtcarteringscame- ra cadeau, met een zeer licht sterke lens (F 2'A) en een brand puntsafstand van 178 mm. Deze camera zal hij zodanig op de kijker monteren, dat ze met die kijker meedraait (synchronise ren), opdat ook de beweging der lichtzwakkere kunstmanen nauw keurig gecontroleerd kan wor den. Kamperman kan op die ma nier op een bepaald tijdstip de plaats van een kunstmaan ten opzichte van bepaalde sterren tot op een duizendste graad nauwkeurig vastleggen. Dat fotograferen deed hij al eens met veel succes in 1957 met een veel eenvoudiger toestel, toen de komeet van Arend Roland aan de hemel opdoemde. Hij wist die komeet, mèt haar ..an tistaart". zo scherp op de gevoe lige plaat te krijgen, dat de fo to werd opgenomen in de gere nommeerde Winkler Prins Atlas. Intussen voelt hij er niets voor. zich groter te houden dan hij is. En daarom zegt hij ook rond uit: ..Landwaart in Santpoort is al enige tijd bezig mét het foto graferen van kunstmanen. Maar ja. ik heb ook nog elf ha land na te lopen. En ik houd 's win ters soms lezingen voor ..het Nut". Dat vraagt ook z'n tijd. Bovendien komen er nogal eens belangstellenden. o.w. diverse buitenlanders, bij me kijken. Dat ik nu toch ook met fotograferen begin komt. omdat een foto een document is van je waarnemin gen. Als je iets waarneemt met goede kijker is dat der dan een waarneming met het blote oog. En een waarneming per foto is nóg secuurder. Daar staat tegenover, dat een waar neming met het blote oog het snelst is gedaan -- legram in lemaal maar vanaf, of men zo snel mogelijk ingelicht wil wor den. of dat die snelheid van on dergeschikt belang is. Doch in alle gevallen geldt, dat onze waar nemingen van het meeste belang zijn. als het met een kunstmaan op z'n einde loopt. Want onder Melken Nu is het ogenblik aangebro ken. dat Jan Kamperman moet gaan melken. Al die tijd heeft hij in zijn grote Overijsselse woon kamer rustig over zijn hobby verteld een woonkamer vol erfstukken van ouders en groot ouders. Twee zware kabinetten bedekken haast twee wanden. Een hoge schouw staat en hangt vol met originele koperen waterke tels. doofpotten, stoven, blaas pijpen, strijkijzers. schuimspa nen. zwavelstokkenpotten. pan- nekoekenmessen en tinnen bor den. Er hangen ook Friese klok ken aan de muur en kleurrijke geborduurde schilderijen" ach ter glas. Allemaal arbeid van vroegere geslachten. Maar Jan Kamperman hangt zelf ook in wol aan de wand mèt zijn gigantische telescoop, die hon derden malen de sterren en kunstmanen dichterbij haalt. Dat schilderij werd vervaar digd door. zijn vrouw die. al zegt ze het niet met zoveel woor den, toch heimelijk wel erg trots is op haar man. En zeker niet ten onrechteI (Van In de Australische staat Victoria begint thans een enorm irrigatievverk (waar bij ongeveer 3 miljoen acre grond betrokken is) tot bloei le komen, nadat eertijds een koninklijke commissie ge sproken had over „vermor sen van geld". Het is de reeds vermaarde „Goulburn-vallei", die niet alleen bekend werd door de landbouw- en veelteeltbedrij- ven, maar vooral vanwege de fruitproduktie, die voor 75 pet. de Australische in- makerijken voorziet. De Australische land-- en tuinbouw en industrie tonen wel duidelijk, hoe jong dit land in feite nog is. Het is nauwelijks een halve eeuw geleden, dat de zo vruchtbare en rijke val lei enige aandacht ontving toen een eenvoudig plan tot ir rigatie werd ontworpen. Er kwamen voornamelijk oud-mi litairen en Britse en Europese immigranten in aanmerking, om de bedrijven op afbetaling In de depressiejaren dertig verlieten de meesten van hen die bedrijven en een konink lijke commissie toornde over het vermorsen van geld door de irrigatie. Doch de miljoenen, die sindsdien in de Goulburn- vallei voor irrigatie zijn aan gewend blijken allerminst ..vermorst" tc zijn. want thans plukken niet alleen de eigenaren van die bedrijven, maar ook de staat Victoria er de rijke vruchten van. Nu het ontworpen irrigatie plan het einde begint te nade ren. blijkt wat water voor het zich nog steeds ontwikkelende Australië heeft te betekenen. ER VANDOOR Eigenlijk reeds omstreeks 1840 kwamen de eerste „sett lers" in dat gebied. Het wa ren de vermaarde „Overlan- ders". die enorme afstanden, sommigen van Tasmanië had den afgelegd om in dit rijke grondgebied de tarweteelt te gaan beoefenen. Het gouverne ment hielp met irrigatie, maar plots kregen de boeren er ge noeg van en gingen er weer vandoor. Pas na de jongste wereldoorlog kwamen grote ir- rigatieplanncn tot uitvoering. De Murray-rivier is onge veer 2000 km lang en de grootste rivier van Australië In dit gebied bevindt zich ook I nog de ..Broken river" en bei- grantcn uit Europa, bijzonder uit Italië en de Balkan in de vallei hun geluk beproeven. La ter volgden ook Grieken en sedert de laatste jaren vindt men er ook een uitgebreide kolonie van Nederlanders, die er zelfstandig een bedrijf be zitten, of op weg zijn daarheen. Merkwaardig is het religie verschil dat de Grieken ook hier handhaafden. Men vindt hier ook Moslems, die een mos kee bezitten in Goulburn. De hoofdstad van de Mur- ray-vallei is Shcpparton (op o geveer 150 km afstand v Melbourne) welke stad onge veer 13.000 Inwoners telt. In het hele gebied wonen nu onge veer 100.000 personen. De Goulburn-vallei heeft duidelijk aangetoond, Australië vla water nog en veel kan bereiken, maar vendien, dat het de Immigrant is, die hierbij een zeer belang rijke rol kan spelen en dit ook doet. Waarschijnlijk is Callfornlë, het enige land dat Victoria verslaat met de fruitproduktie voor Industrie, doch de vallei Is nog niet op volle capaciteit en biedt nog ruimte genoeg. Uiteindelijk Is het geld dat voor water besteed wordt, toch niet „vermorst"! bevinden zich hier bijna 2 mil joen schapen en 300.000 stuks ander vee. Er werden 17 melk fabrieken gesticht. Er zijn ook een aantal kaasfabrieken. Maar het belangrijkste is wel de fruitteelt, die vrijwel geheel op het „inblikken" is ingesteld. Hier wordt 75 pet. van het zachte fruit van Australië in geblikt. Er zijn vele miljoenen ten koste gelegd aan het bou wen van dammen, maar er is een gebied ontstaan, waarin enkele nieuwe steden zijn ge- 8roeid Aa flnulh, De Goulburn-vallei is min of meer een Europees centrum '""gri/ke geworden. Reeds in het begin vreemdsoo

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13