BON De Gaulle het orgel zal in Keulen niet bespelen Controverse Schröder- Adenauer over E.E.G. Bondskanselier was verkeerd ingelicht V.S. en Engeland wijzen Sowjetkernvoorstel af op, Rund vleesexport wordt krachtig ondersteund Ta eea daafcc Kij, Een steen van 1100 ton DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1962 De reeds lang bestaande tegen- stelling tussen bondskanselier Adenauer en zijn minister van buitenlandse zaken Schroder over de Duitse houding ten opzichte van de Engelse toetreding tot de E.E.G. en de daaruit voortvloei- ende deelneming van Engeland aan de politieke integratie van Europa is gisteren duidelijk in de openbaarheid gebracht. Hoewel Adenauer in zijn televisie Interview verklaard bad de toetreding- van Engeland tot de E.E.G. deelneming van Engeland aan y„- nip- litieke unie als twee totaal verschil de lende zaken te zien, zei Schroder in de een vraaggesprek met het protestant- die se weekblad Sonntagsblad, dat de Westduitsers de E.E.G. steeds gezien hebben als een werktuig voor de po litieke eenmaking van Europa en der halve zal de toetreding van Enge land de weg effenen voor een krach tiger politieke band tussen Groot- Britannië en de rest van Europa. Schroder ging verder: .Indien op het Ogenblik Engeland, misschien meer dan voorheen, zich bewust wordt van zijn rol in Europa, dan heeft de rest van Europa werkelijk geen reden om te ad- het als eiland te isoleren, wij zouden daarentegen graag zien dat de weg tot ons gemakkelijker werd. En geland is als Europees land en in de wereldpolitiek veel te belangrijk voor ons om aan zijn aanwezigheid voorbij te gaan. Ik ben er volkomen van over tuigd dat de onvermijdelijke samenwer king met Engeland binnen de Europese gemeenschappen gemakkelijker zal zijn dan wanneer wij het buiten deze ge meenschappen houden." geland werkelijk tot de politieke unie wil toetreden. Zij formuleerden het als volgt: Het Britse standpunt in de ze kwestie is altijd zeer duidelijk ge weest toetreding tot de E.E.G. is goed. maar deelneming aan een poli tieke unie is zelfs beter. Ook de Engelse regering heeft ge meend de jongste uitlatingen van de bondskanselier niet zo serieus te ne men. De Engelsen beschouwen de steun van West-Duitsland in deze kwestie als ongewijzigd, omdat de Britse ministers altijd zo duidelijk hebben gesteld dat Engeland uitein delijk volledig wil deelnemen aan het Europese werk, zowel economisch als politiek. On gebruikelij k Premier Macmillan beging de onge bruikelijke stap -om een gedeelte uit een brief aan Adenauer te publiceren en hierin werd in niet mis te verstane be woordingen de Britse wens geuit om mee te helpen bij de vorming van een poli tieke unie. nadat de onderhandelingen met de gemeenschappelijke markt met icces zijn bekroond. De algemene reactie in Britse krin gen was echter om aan de gehele af faire niet teveel belang te hechten. Men mening dat Adenauer hierbij meer geïsoleerd raakt van het standpunt van het grootste deel der Westduitse regering en van zijn partij. Men gelooft dat Adenauer de verkla ringen van Macmillan voor het parle ment onjuist heeft uitgelegd en deze toen heeft vergeleken met de inhoud de particuliere brief. Schrappen Verhit Vanwege zijn op president De Gaulle afgestamde opvatting is het de vorige week reeds tot een botsing gekomen tus sen Adenauer en parlementsleden van de C.D.U. en bij deze gelegenheid zou de bondskanselier een verhit debat ge voerd hebben met Schroder. Hoge regeringsfunctionarissen waren JUIST DEZE KRANT? JA, want: 1. hij geeft mij wat ik van een krant verlang; 2. hij helpt mij aan een eigen kijk zonder zich op te dringen. - Zet U iemand op de bon die er ook zo over denkt U verdient dan meteen fis1-1 „Dat zit zo". De voornaamste Westdnitse regerings woordvoerder von Hase verklaarde gis teren in Bonn. dat hij nog gepoogd heeft Adenauers opmerking over de brief van Maemilian uit de tevoren op genomen televisie-uitzending geschrapt te krijgen. Freies Berlin had dit ech ter geweigerd. Volgens von Hase had de kanselier zich gerealiseerd, dat ..hij verkeerd was ingelicht" over de verklaring van Macmillan voor het Britse Lagerhuis. Hij had toen de wens geuit deze pas sages te schrappen uit opmerking verkeerd legd. Het i U kunt noteren als nieuwe abonnee: in envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op de Westduitse regering dat de voorbe reidingen voor .een politieke urne door gang vinden zonder te wachten op het resultaat der onderhandelingen over En- gelands toetreding tot de E.E.G., aldus von Hase. Cliroesjtsjef niet bij opening Alg .Vergadering Secretaris-generaal Oe Thant der Ver enigde Naties heeft vandaag in Moskou verklaard dat premier Chroesjtsjef hem had meegedeeld niet van plan te zijn de openingszitting van de Algemene verga dering van de V.N. by te wonen doch dat het niet uitgesloten was dat hij op een later tijdstip naar New York zou komen m de A. V. bU te wonen. Op de vraag of premier Chroesjtsjef enigerlei aanwijzing had gegeven dat hij een ontmoeting zou willen hebben met president Kennedy, zei Oe "Riant dat de Russische premier ,,de indruk wekte graag president Kennedy te ontmoeten als de gelegenheid daartoe zich zou doen". Oe Thant bevestigde desgevraagd dat hij met Chroesjtsjef ook gesproken h»d over een eventuele conferentie der geringshoofden buiten het kader var V.N. ..We hebben enige aspecten van conferentie besproken", zei Oe Thant. Op de vraag of Chroesjtsjef enigerlei op handen zijnde oplossing van de kwes- tie-Berlijn had aangeduid, zei de secre taris-generaal: ..Hij gaf mij de indruk dat hij alle overblijfselen van de laatste oorlog uit de weg geruimd wilde Nkroemah gelast arrestatie van ministers De Ghanese minister van buiten landse zaken, Adjei, de minister van voorlichting Adamafio en de secreta ris van de eenheidspartij van Nkroe mah, Cofie-Crabbe, zijn gisteren ge arresteerd. Volgens Radio-Ghana, die het nieuws bekendmaakte, is er geen reden voor de maatregel opgegeven. Na de aanslag die vier weken geleden op Nkroemah is gepleegd, heeft de pre sident verklaard, dat hij alle bevoegd heden van de minister van voorlichting persoonlijk heeft overgenomen en dat een leidinggevende functionaris van hel ministerie van personeelszaken naar hel ministerie van voorlichting is overge plaatst. Adamafio is vorig jaar september bij m uitgebreide reorganisatie van het kabinet benoemd tot minister van voor lichting. Voordien was hij minister voor presidentiële zaken. Adamafio voerde aanvankelijk als journalist oppositie te gen de partij van Nkroemah, de C.P.R.. maar trad later tot deze partij toe en werd hierin secretaris-generaal. De laatste jaren was hij een der invloed rijkste Ghanese politici en raadsman van Nkroemah. Hij is een vaardig spre ker. In het Westen werd hij als sterk links georiënteerd beschouwd. Adamafio studeerde rechten in Londen en keerde na het onafhankelijk worden van Ghana als advocaat nar Ghana terug. De stad Johannesburg in Zuid-Afrika (waar het op het ogenblik winter is) beleefde voor het eerst in tientallen jaren weer eens het natuurverschijnsel, dat sneeuwheet. De Johannesburgers grepen gretig in de versgevallen massa om munitie te maken voor sneeuwballengevechten. Op sommige plaatsen lag meer dan 30 centimeter sneeuw en dan te weten, dat de meeste jeugdige bewoners nog nooit hun stad in het wit hadden gezien. Dinsdag begint bezoek aan West-Duitsland Berlijn niet programma OOR de vrienden van het orgelspel zal een zeer bij zondere muzikale aangelegenheid verloren gaan. President Charles de Gaulle van Frankrijk zal, zo als hij zelf zo graag had gewild, het orgel van de Dom in Keulen niet bespelen. Het programma van het staatsbezoek, dat hij van 4 tot en met 9 september aan West-Duitsland brengt waarmede hij de staatsbezoeken van Bondspresident dr. Heinrich Lübke en bondskanselier dr. Kon rad Adenauer reciproceert biedt geen plaats meer voor het bespelen van het Dom-orgel. De Gaulle komt wel naar Keulen, maar zal tijdens een rondrit door de stad alleen maar langs de Dom rijden. President De Gaulle komt dus ein delijk op bezoek. Reeds enige malen was hij in West-Duitsland, altijd voor belangrijke, meestal Europese confe renties met bondskanselier Adenauer, in Bad Kreuznach, in Baden-Baden en eenmaal zelfs in Bonn. Het waren ech ter allemaal „werkbezoeken" en De Gaulle wist het telkens zo in te rich ten, dat hij geen tijd meer had om op Westduitse bodem te overnachten en nog dringend 's avonds naar Pa rijs moest terugvliegen. Zo waren de twee voornaamste West duitse politici, president Lübkc (verge zeld van zijn vrouw Wilhelmine) en bondskanselier dr. Kon rad Adenauer (vergezeld van zijn dochter) eerst de gasten van De Gaulle in Parijs. Dat was volgens de regels van het protocol, want Duitsland heeft de oorlog verloren. Ongecontroleerde kernstop beslist onaanvaardbaar Amerika en Engeland hebben gisteren categorisch een her nieuwd beroep van de Sowjetunie voor een moratorium zonder in spectie op alle kernproeven ver worpen. Zoals wij gisteren in een deel onzer edities meldden, stelde de Sowjet eerste vice-premier, Vasily V. Koeznetsof, de 17 lan den ontwapeningsconferente in Genève voor, dat Amerika, Enge land en Rusland overeenkomen alle proeven op 1 januari 1963 stop te zetten. Westelijke zegslieden taxeerden dat de huidige serie Russische kernproe ven beëindigd zal zijn tegen het tijd stip dat Koeznetsof noemde. De Amerikaanse abassadeur Charles C. Stelle en de Britse minister van staat Joseph B. Godber hadden dit als volkomen onaanvaardbaar onmiddellijk verworpen. Stelle zei, dat de westelijke atoommo- gendheden geen enkele overeenkomst kunnen aanvaarden waardoor geen in spectie wordt uitgeoefend op onder grondse ontploffingen. Stelle zei verder, dat een ongecontro leerd moratorium op ondergrondse proeven, dat door de Sowjets aangebo den werd als enige uitweg uit de im passe tussen Oost en West. niet over eenstemt met de fundamentele princi pes die volgens Amerika en Rusland de leidraad moeten zijn voor de ontwape ningsonderhandelingen. Kinderen moeten vaker lopen Kinderen moeten zoveel mogelijk lopen om te voorkomen dat zij op nog be trekkelijk jeugdige leeftijd sterven trombose van de kransslagader. Deze waarschuwing heeft dc arts de GG en GD van Eastbourne, Ken neth Vickery. in het blad Huis arts tot de ouders gericht. Volgens hem krijgen de kinderen te weining lichamelijke beweging. Hij kantte zich met kracht tegen dc wijdverbreide gewoonte om de kinde ren maar overal met de auto naai toe te brengen. Kinderen moeten niet gereden worden maar zelf lopen naai school, bioscoop, tandarts en partij tjes, aldus Kenneth Vickery. Niet ondervoeding, maar zwaarlijvig heid was het gevaar, dat de huidige mens bedreigde. Onvoldoende licha melijke oefening was een van de be langrijke oorzaken voor het ontstaan van trombose van de kransslagader en daarom, aldus Vickery, ga niet in op het gezeur van uw kinderen om ergens naar toe gebracht tc worden en jaag ze weg van het televisie toestel. het programma een bezoek aan Mün- chen, Tubingen (waar hij tot studenten zal spreken) en Stuttgart. Vanuit deze stad zal De Gaulle op 9 september te rugkeren naar Parijs. Het programma vermeldt aan het slot nog een redevoe ring van De Gaulle tijdens een bijeen komst van jongeren in Ludwigsburg (waar het centrale bureau voor de ver- volging van nog onopgehelderde nazi- der moesten eerst naar Parihs^cmnen" dactxte. (Van e correspondent in Bonn) De Westduitse president e Een grootse ontvangst wacht De Gaul le, want zowel president Lübke als de bondskanselier hebben te verstaan ge geven, dat het staatsbezoek in niets mag onderdoen voor de pronk die De Gaulle voor zijn Westduitse gasten heeft ten toongespreid. Charles de Gaulle arriveert op dins dag 4 september op het Bonnse vlieg- veld Wahn. Zijn eerste bezoek geldt zijr Westduitse collega dr. Lübke in de „Vil la Hammerschmidt" in Bonn. Er is hard gewerkt aan de verbreding van dt Koblenzerstrasze, die zowel langs het presidentspaleis dat dr. Lübke alleen maar voor officiële ontvangsten ge bruikt als langs de bondskanselarij loopt, 's Avonds geeft president Lübke voor zijn Franse gast ee.. ceptie in het prachtige renaissanceslot van Brühl, dat de regering bij gebrek zelf vc bruikt. Op 5 september voert De Gaulle in de ochtenduren zijn eerste gesprek met dr. Adenauer in het ..Palais Schaum- burg", de bondskanselarij. Na een on derbreking, gedurende welke De Gaulle naar het Bonnse stadhuis rijdt handtekening te zetten in het gouden boek der voorlopige Bondshoofdstad, wordt het gesprek in de namiddag voortgezet. Hoofdthemade politieke integratie van Europa en de voorbereiding van dc con ferentie van regeringsleiders der zes E.E.G.-landen in september in Rome. Tot deze conferentie hebben de beide politici besloten toen bondskanselier Adenauer begin juli zijn staatsbezoek aan Frankrijk bracht. In de avond van de vijfde september geeft dr. Adenauer zijn gast een diner in het beroemde ho tel op de Petersberg bij Königswin- ter. vanwaar De Gaulle kan neerkijken in het Rijndal en op de particuliere wo ning van de 86-jarige Westduitse bonds kanselier in het naburige Rhöndorf RONDREIS Op 6 september, de derde dag het bezoekbegint president De Gaulle zijn rondreis door West-Duitsland. Het gaat die dag naar de hoofdstad van Noordrijnland-Westfalen Diisseldorf en naar het Ruhrgebied. 's Avonds keert het gezelschap dan terug naar Bonn. want de president en zijn echt genote logeren tijdens hun verblijf in Bonn bij de Franse ambassadeur De Margeries op Slot Ernich in Remagen. Dit heeft een bijzondere reden: de Westduitse regering heeft niets te bie den, wat representatief genoeg is (er is nog altijd niet met zekerheid bekend, welk slotje in de omgeving van Bonn zal worden gerestaureerd om later ko ningin Elisabeth van Engeland cn prins Philip te huisvesten wanneer zij op be zoek komen) en bovendien staat in Slol Ernich een bed, dat 2.20 meter lang er. dus groot genoeg is voor de boomlange Franse president. Op 7 september vliegt het Franse ge zelschap van Wahn naar Hannover. Vandaar volgt, op verzoek van de pre sident, een rit door de Lüneburger Hei- Hamburg. Verder staat nog op i de Europese ge- Berlijn zal door De Gaulle niet wor den bezocht. Oorzaak hiervan is de vier- mogendhedenstatus van de voormalige Duitse Rijkshoofdstad. De Gaulle vindt het niet juist tegelijkertijd een bezoek te brengen aan het souverelne en vrije Westduitsland en aan het nog altijd be- Engelse kritiek op ruimtevaart De vermaarde Britse atoomgeleer de sir John Cockcroft heeft Groot- Britannië gelukkig geprezen dat het niet meedoet aan de wedloop in de ruimtevaart. Hij zei dit op een bij eenkomst van de Britse vereniging voor de bevordering van de weten schap, waarvan hij voorzitter is. De Verenigde Staten geven per jaar twee tot drie miljard dollar uit om man op de maan te doen landen waarschijnlijk doen de Russen niet n der. aldus sir John. Hij bracht een klaring in herinnering van de leider het fonds voor bijzondere noden van de Verenigde Naties, Paul Hoffman, waar in deze zei, dat er voor de onderont wikkelde gebieden twee miljard dollar per jaar nodig is om binnen een tien tal jaren het inkomen per hoofd in deze gebieden met 25 procent te doen stij gen. Groot-Britannië gaf in de afgelo pen jaren twee miljoen pond sterling per jaar voor steun aan het landbouw kundig en geneeskundig onderzoek in koloniale gebieden, aldus de geleerde. Met ingang van gisteren zijn enkele maatregelen van kracht geworden, die beogen, de rund vleesimport te beperken en de export van Nederlands rundvlees té ondersteunen. Deze maatrege len, die in een nota van de voor zitter van het Produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, waren voorgesteld, zijn door het bestuur van het Pro duktschap na een urenlange dis cussie met acht stemmen voor en zes tegen goedgekeurd. Voortaan zal men slechts een mogen importeren, als daar dc port van 560 inplaats van 350 kilo rundvlees tegenover staat. De heffing op de invoer van rundvlees is ver hoogd van 30 tot 60 cent per kilo, ter wijl slechts een invoertoewüzing vooi een kilo vers vlees wordt afgegeven bü een export van twee kilo. BU het verstrekken van invoertoewjjzingen op grond van dc export van luncheon- meat zal in het vervolg worden uit gegaan van 35 cent van het bruto vooi het netto gewicht inplaats van 40 pro- De verwerkingsindustrieën importeren grote hoeveelheden Argentijns bevroren vlees. Tot nu toe betaalden zij hiervoor een heffing van 30 cent per kilo. Wan neer het fabric a gevlees echter uit Frankrijk wordt betrokken, worden daarmee tevens voor Nederland ex portmogelijkheden geopend. Bij export van produkten waarin buitenlands vlees is verwerkt, wordt de invoerheffing te rugbetaald. Het gaat erom. aldus de heer De Veer, afbraakprijzen te voorkomen, omdat daardoor de zuivel-vleesveihouding nog verder zou worden scheefgetrokken. In de EEG bestaat een zuiveloverschot, terwijl de zes landen slechts voor 90 procent selfsupporting zijn voor wat de rundvleesconsumptie betreft. Volgens dit principe moeten alle ont- wapeningsmaatrcgelen ten uitvoer wor den gebracht onder internationaal toe zicht. Hij zei dat de Sowjetunie nu een een. voudigc keuze kan doen. „U kunt een totaal verbod kiezen als u bereid bent de lage prijs te betalen van een paar inspecties per jaar. Dat Is waaraan wij de voorkeur geven." Saoedi-Arabië en Jordanië vormen militaire eenheid Koning Hoessein van Jordanië en koning Saoed van Saoedi Arabië heb ben na afloop van in Saoedi-Arabië gevoerde besprekingen, in een geza menlijk communiqué bekend gemaakt dat zij overeenstemming hebben be reikt over de vorming van een mili taire eenheid. Er zal onmiddellijk een gemeenschappelijk commando voor de legers van beide landen wor den gevormd. In het communiqué wordt voorts me- degedeeld. dat beide landen hun buiten landse politiek zullen coördineren en een sterke economische eenheid zullen Koning Hoessein is gisteren na een bezoek van drie dagen aan Saoedi-Ara- ïië in Amman teruggekeerd. 5000 babies misvormd in Duitsland Naar schatting 5.000 Duitse kinderen zijn misvormd doordat de moeders tij dens de zwangerschap thalidomide in genomen hadden, zo heeft Joscf Stra- lau. een hoge functionaris van het mi nisterie van volksgezondheid, verklaard. Stralau zei op een persconferentie dat de piek in de geboorte van mismaakte kinderen nu kennelijk achter de rug is. dat Duitse geleerden het nog zijn over de oorzaak van de misvormingen. Hij voegde hieraan toe: sommige geleerden zijn van mening dat deze aan radioactiviteit of andere oorzaken toegeschreven moeten worden. Stralau wees er op dat het totaal van 5.000 kinderen niet betrekking heeft op het grote aantal kinderen dat dood of voortijdig geboren is omdat de moe ders thalidomide ingenomen hadden. Daders van aanslag op De Gaulle voor de rechtbank Gisteren is voor de rechtbank in Troyes het proces begonnen tegen vijf mannen, die er van worden beschul digd verleden jaar een aanslag op pre sident De Gaulle te hebben gepleegd. De verdediging stelde dat het proces tot minstens 15 september moet worden uitgesteld, de datum waarop het ge rechtelijk leven in Frankrijk wordt her vat. zij bestreed de bevoegdheid van de rechtbank. Het verzoek om uitstel werd overleg in de raadkamer van 70 minuten door de drie rechters verwor pen. De vijf beklaagden zijn de 34-jarige Martial de Villemandy, de 37-jarige Ar- mand Belvisi. de 25-jarige Jean-Marc Rouviere, de 26-jarige Bernard Barban- "s en de 40-jarige Henry Manoury. Zij worden ervan beschuldigd op 8 september een kneedbom onder de auto van De Gaulle tot ontploffing te hebben willen brengen. Oeze ontplofte niet, maar de wagen werd beschadigd door het vuur uit een kan zeer brandbare vloeistof. Stammenstrijd in Noord-Kenia Vanwege het politiehoofdkwartier in de Keniase hoofdstad Nairobi is meege deeld dat 26 personen onder wie negen kinderen, het leven hebben verloren ten gevolge van een inval in Noord-Kenia door leden van de Ethiopische stam der Merülen. De Merillen zijn in een niet aflatende strijd gewikkeld met de Keniase stam der Toerkana's. De huidige inval betrof strooptocht der Merillen. zit Zo" boek jjjjj boordevol met ongelooflijk (handige wenken is niet in *e*;de winkel te koop. De burgemeester van Bloemendaal heeft de Zwitserse politieman- land jager I. H. R. Wyss en echtgenote uit Inter laken uitgenodigd een week naar Bloemendaal te komen. De heer Wyss, bekend door zijn doortas tend optreden bij de ar restatie van de drie ver dachten in de bekende schilderijenzaak van jhr. Loudon, waarbij onder meer de ..Rembrandt" werd ontvreemd, zal met zijn echtgenote morgen op Schiphol aankomen. Daar zullen zij door hoofdinspecteur Voerman worden afgehaald. I De onderwijscommissie van Cóventry heeft be sloten de 39-jarige nazi leider Colin Jordan aan het eind van het jaar uit zijn onderwijsfunctie te ontslaan. I Volgens vrienden van Edith Piaf zal het huwe lijk tussen de 46-jarige zangeres en haar 23-jari- ge Griekse collega Theo Sarapo op 9 oktober wor den gesloten. I Chroesjtsjef en Oe Thant hebben gisteren samen in de Zwarte Zee gezwom men. Zij kregen kenne lijk honger van het frisse bad en gebruikten onmid dellijk daarna de lunch. I De politie in Groningen begint op 1 september met een rijwielactie on der het motto „Fiets foet sie". Gehoopt wordt dat het publick wat voorzich tiger met zijn fiets zal omspringen, het karretje niet op verboden plaatsen zal neerzetten, zoals win kelportieken, ingangen of uitgangen, monumenten en ook dat men het rij wiel op slot zet. Van dc ruim 2.000 fietsen die het vorig jaar in Groningen werden gestolen, bleek meer dan 99 procent niet op slot tc hebben gestaan. Als de politie nu eei heeft genomen Met de Franse regering wordt nog •er leg gepleegd over een wijziging in de handelsruilvoet. Momenteel geldt de regel, dat Frankrijk voor elke anderhalve kilo voorvoeten die het land exporteert, een kilo achtervoeten terug neemt. Het Produktschap wil deze ver houding graag zien teruggebracht op 1. Mocht de Franse overheid hier- e niet akkoord gaan, dan wordt de heffing toch verhoogd van 30 tot 60 cent, terwijl de Nederlandse exporteurs de halve kilo Frans vlees die zij bij hun uitvoer overhouden, in derde landen zullen moeten afzetten. Bij de inleiding van de discussie over zijn voorstellen zei de heer De Veer, dat het hier ging om een zaak van na tionaal belang. De rundveeprijzen brok kelen de laatste tijd regelmatig af, ter wijl met het oog op de slechte voeder positie in het najaar bovendien een ex tra grote uitstoot te verwachten valt. Goede graanoogst in Sowjetunie de grote Wolgaval- eigenaar komt zijn eigen dom terughalen, krijgt i bekeuring. De graanoogst - PBJ fiets lei is dit jaar goed uitgevallen, dc schreef Prawda gisteren, maar het oog- Dc directeur van Artis, dr. E. F. Jacobi, zal op 12 september voor een stu diereis naar de V.S. ver trekken. Het hoofddoel van deze reis is de bij woning van het congres voor dierentuin-directeu ren, dat van 30 september tot 5 oktober in de exo tische tuin van San Diego zal worden gehouden. sten verloopt bijzonder langza. Het blad meldde een geval van een landbouwarbeidcr die met een grote combinatie per dag 80 tot 100 hectare land oogst, hetgeen ccn bijzondere pres tatie is. Maar, zo voegt Prawda eraan toe. het gemiddelde bedraagt vijf hecta re en dit is een prestatie die ver bene den normaal ligt. Het blad noemt gebieden als Altai Krai waar slechts de helft van de graanoogst is verwerkt en waar nog anderhalf miljoen hectare geoogst moet worden. Het blad uit dezelfde klacht die uit dit gebied al drie jaar lang wordt vernomen: het machinepark wordt niet goed benut, een overmatig aantal trekkers en combinaties is in reparatie. 1 988 In de loop der tijóen hebben we op deze plaats ai heel wat grote cn aware stenen gememoreerd. Maar de grootste bouwsteen van de we reld hebben we toch nog niet ge- noemd. Hij ligt al vele eeuwen ge- westzijde" reed voor het transport, precies zo als de arbeiders hem destijds bij de groeve hebben laten liggen, maar niemanó schijnt er op gebrand te zijn het ding mee te nemen. Eerlijk gezegd, deze bouwsteen is ook wel bruikte, zodat het wat erg formidabel en we kunnet ons best indenken, dat de werklie den uit de oudheid hem maar hebben gelaten, wellicht in lijke geweldige steenblokken uit "de 11J4 m hoogte, waarvoor zware ter rasmuren zijn opgericht. Om dit ter ras ligt een muur, gebouwd op een laag stenen die gemiddeld 9 m lang, hoog en 3 m dik zijn; aan dc deze muur bestaat het fundament uit örie stenen die een lengte hebben van niet minder dan 19 m. Hieruit blijkt wel, dat men destijds in Baalbel- bouwstenen formidabele afmetingen ge- behoeft kunnen te verbazen dat in de nabij gelegen steengroeve een brok van 24 m werd uitgehakt. Hoe echter dcrgc- de hoop dat volgende geslachten groeve werden gehaald en in stel- zich met het transport zouórn be- ling werden gebracht, is een raad moeien. Zijn leng. ,el dat moderne or te is n.l. 24 de doorsnede meet bij 4% m, zo dat het gewicht on geveer 1,1 miljoen kg bedraagt, dus 1100 ton! Deze enorme bouwsteen ligt, zo als gezegd, nog bij TOCH IS HET ZO! chitecten, noch cheologen, afdoende hebben kunnen be antwoorden. Om on ze nimmer gebruikte steen van 24 m leng te rechtop te plaat sen, zouden indien conservatieve werk methoden werden schatting 6000 de steengroeve in óe nabijheid van toereDast Baëltoricdattod. oudheid bljron m.L'u nodlg «S~tJZSTL'S dere betekenis had voor de eredienst spreken we nog niet eens van het aan Baal. Aangezien de Grieken de transport naar het verder gelegen inheemse god Baal met Helios ver- Baalbek! eemxelvlgóen, noemden zij de stad Hoe het ook zij óe steen is hlü HeliopoH, Inlet ie reeherren mei ven liggen WMr %7ag'wLmchlta' Hellopolla In Egypte), maar kelrer lijk doordal epidemieën ol oorlogen Augustus rerhirf de plaat. lot een de bouw hebben belet van het werk Romeinse kolonie en noemde haar waarvoor dr steen he.tm.~T Z J Inlt. Augusta Kelly. Door ai dere Een ro belangrijk werk ala bet nlt-' naamaverwdertagen aullen we ons bouwen van dit ren.achltge blok hMK A v brengen en liet men In die tijden Immers niet blijven dus spreken van Baalbek dan nlt grote noodraak vruchteloos m v. Syrië liggen. Ook schijnt hrt nirt waar. sohljnlljk, dat onverantwoordelijk I ,vergc- Antl- (stad van Baal), gelegen in het dal tussen Libanon ''b®non" ®p ee" hoogte van ruim persone'el de steen hê'éft" 1100 m boven de zeespiegel. Gewei- ten". dlge tempel, werden bier tn de oud. Bet beeld van de rechtop grptoal. »"ëvan belangrijke ate steen bracht on, overigen, to brokstukken bewaard rijn gebleven, herinnering, dat kerktorens vaak -y'."" bbbëAbbbri. werk rijn te slecht, weinig hoger sljn dan de ebestek een lengte van hun omtrek aan dc voet beschrijving te ges-en; toch moeten we er op wijzen, dat de grote tem- Daarover pel zich verheft op een podium van

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5