DITIE 13G2 ^EPAL Wanneer de winter valt over SSE '1 NAAR ADEM HAPPEN EN BEVRIEZEN.... Zelf meebetalen voor dit exclusieve genoegen Miljonair-duiker bleef 8 uur op 18 meter diepte Meer middelen zijn schadelijk WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1962 (Van een onzer redacteuren) Wanneer u over de Himalaya praat, ëpreekt u van een „jong" lioogbergland. Hoe jong is dat dan wel?" Prof dr. C. G. Egeler en dr. T. de Booy weten samen van bergen nogal wat af. Ze hebben met z'n tweeën heel wat rondgeklauterd, in de Alpen en in de Andes. Dat hebben ze gedaan 0111 de sport, maar ook 0111 uit het gesteente op diverse hoogten iets te weten te komen over de wor dingsgeschiedenis van de aardkorst. Dr. De Booy is wetenschappelijk hoofdambtenaar van de Amterdamse universiteit en prof. Egeler geeft er college. „Hoe jong?" Dr. Tom de Booy vindt 't maar een rare vraag. Wat is jong? Een kind van twaalf jaar is jong en een kat van twaalf jaar is oud. Hij krijgt er zijn tochtgenoot en klim- baas Egeler eens op aan. Die schudt langzaam zijn hoofd. „Zie je' als ik 'n leek was. zou ik wél een slag durven slaan. Maar nu, nee, dat zou ik niet kunnen zeggen, hoe jong de Himalaya is." „Maar wanneer u de Himalaya „jong" noemt, wat noemt u dan oud?" „0 ja, dat is veel gemakkelijker. De Schotse Hooglanden zijn oud, de Ardennen en de Vogezen bijvoorbeeld." „Mooi. En hoe oud schat U die dan wel?" het Zuiden kwam dan het land opdrin gen: de eerste vormen van wat later de Himalaya zou worden. LANDVERSCHUIVINGEN Dan beginnen de grote landver- schuivingen. Een vast patroon van dekbladenoverschuivingen wordt af gewisseld door breuken, persingen en ploolingen. De zee wordt verdreven en de bodem ervan raakt in het spel betrokken. Ze komt hc-t, dat thans op vijf- en zesduizend meter hoogte ver steningen van dieren worden aange troffen. die eens op de bodem van een diepe zee leefden. Dat is geen hoog-ontwikkeld dierlijk leven geweest. De geologen noemt ze brachiopoden, lamelli-branchioten en gastropoden. insecten van de diepzee. ..Maar ik doe er niets mee" zegt prof. Egeler. ,.Ik geef ze aan de specialis ten en dan hoor ik het later wel." Of ze 'm dan niet interesseren? Na tuurlijk wel. maar in enkele jaren is de wetenschap van de pré- en prohisto- de Himalaya deel uit moet maken van een richel, die in Nieuw-Guinea begint en in Noord. Afrika eindigt, is dit wor dingsbeeld even interessant voor een nadere toetsing van de theorieën om trent het ontstaan van 's werelds jonge hooggebergten als geheel. NA AFLOOP: JAREN WERK „Als je 't goed bekijkt" zegt prof. Egeler „ben je vier maanden weg en kom je terug met vier of vijf jaar „En hebt U daar ook een team voor, een schare medewerkers, stu denten misschien?" „O nee, was 't maar waar. Dat doen we hier zelf. De Booy, Boden- hausen en ik. Er is wel eens een student, die een handje toesteekt, maar niet daar waar 't op aankomt. Maar hier, kijk eens in de kasten: stenen, fossielen, preparaten. Die zijn van de Andes-expeditie in 2956. We zijn er net zo'n beetje mee klaar hè Tom." ACHTDUIZEND STENEN Dr. De Booy knikt langzaam. Hij denkt aan de achtduizend stenen, die uit de Himalaya mee terug moeten. Achtduizend monsters, sommi ge in de vorm van in flinke brokken. Aan de Nieuwe Prinsengracht mogen ze wel al vast beginnen met wat kasten in el kaar te timme- Maar zover is 't noa niet. Eerst New Delhi, daarna naar Kath- mandu en dan nog steeds per vliegtuig naar Bokhara. „Pok'ra zeggen ze in het Geologisch Insti tuut. En dan lopen naar Tukucha. in de kloof tussen de bergen. Vandaaruit: klauteren en klim men in de win ter, die tussen het hoogland van Tibet en de ijs woestijn van het gebergte bar is aan verschrik kingen. Met bevriezen de vingers de steenbijl zwaaien en het ijshouweel hanteren. Bungelen aan een touw langs een loodrechte wand. Tent opzetten, j tent afbreken. Niet slapen. Etenomdat het móet. Monsters steen afslijpen. Notities maken, de kaart intekenen. Stukjes schrijven voor de krante lezers thuis, bij de kachel: „Moeder, heb je nog koffie?" En bek-af terugkomen. Fijn, met achtduizend stenen. De man, die al als vijfjarige jon gen door zijn vader in de Alpen op de rotsen werd gehesen: prof. dr. C. G. Egeler, leider van de ex peditie. Vijfenveertig jaar. ge trouwd, zes kinderen. En in de bergen een beginnende piraten- verder kunnen brengen. Ook de ten schap leeft bij de gratie DROF. EGELER heeft een brok steen in zijn handen genomen, waarop de versteende lijfjes diepzeediertjes nog heel best te 2ien Wat zich in het «imalayagebied zijn. Hoe lang is het geleden, dat heeft afgespeeld, is misschien in de tijd die beestjes vrolijk over de zeebo- dat het zich afspeelde niet eens zo dem rondscharrelden? Zijn ze „oud", spectaculair geweest. of zijn ze „jong"? te kijken. Zou hij er wel bij zijn geweest, dan had hij niets bijzonders gezien: zee en land onder een hoge hemel en stilte rondom. Bij het ontstaan van ons eigen land is het niet anders geweest. Daar werden OSCH' onze steenkolenvelden aan danken!» hele moerasveenwouden bedolven onder het zand en de klei van de Maas, tot ze duizenden meters ver zakt waren, daarover op'n volgende dag kwamen lagen schelpkalk met zeedierresten, puin uit het oude berg land, zand en stof. Dr. De Booy zucht er eens bij. Hij kan 't opnieuw niet zeggen. Veel, veel ouder dan de Himalaya. Dat t ains^lo „ao is te zeggen: van verschijningsvorm, 'óp'e'ên goêcte'dafTeen"goede!w' Want de Schotse Hooglanden, de Vo- hebben gezen en de Ardennen, liggen voor de helft ergens in de Noordzee tn de vorm van puin, gruis en slijpsel. Nederland ligt op zo'n voetstuk van puindek, in de loop van miljoenen ja ren aangevoerd door oeverloze en woeste stromen: Rijn, Maas, Schel de en Eem. Daarbij zijn de gelijk matige rivieren van kabbelende beekjes. Zo is van de „oude" gebergten een massa verdwenen en het beeld van hun wordingsgeschiedenis is er nog maar amper aan af te lezen. Jongere gebergten en behalve de Himalaya behoren daartoe ook de Alpen zijn veel interessanter. Ze zijn nog vers. l' erkec, Econo- Een 58-jarige Amerikaanse uit- inder-miljonair is er gisteravond geslaagd 8 uur onder water loor te brengen op een diepte van meter in de baai van Ville- anche. Dit is vermoedelijk een •ereldrecord, want Edwin A. ank uit New York ging zijn eigen- jemaakte aluminium huis in en lit zonder dat de druk kunstma- g op oppervlakte peil werd ge- iracht zoals in duikboten en N.Viathyscaafs het geval is. ON ^>4641 Presatie van Link betekent volutie in de bestaande opvattingen •er het verrichten van nuttig werk ider water. De duiker was meer dan ht ur onderhevig geweest aan een uk van 2,8 atmosfeer. Niemand heeft voren ooit zo iets meegemaakt en 'erlecfd. fadat de 1800 kilo wegende cylinder het water gelaten was. zonk zij ver- ,al naar beneden. Een half uur daarna fde Link. gekleed in zijn zwarte ibber duikpak en met zijn kon Link luiken openen en uit de cy linder komen, hoewel hij op die diepte moest blijven. Om te vermijden dat hij door de stik stof bewusteloos zou worden werd een mengsel van helium en zuurstof ge bruikt. Een lange rubberslang voor adem haling verbond hem met de cylinder als hij er buiten was. Gedurende de vol gende acht uur kon Link zijn huis in de zee verlaten of binnengaan met alleen een kikvorsmannenpak aan. Zijn zoon, een ervaren duiker, bracht hem zijn post en de ochtendbladen. Link :ing de cylinder binnen en las ze. Even IN VIER DIMENSIES Je kunt er zo, met het blote oog. drie dimensies in terugvinden. En on der de microscoop, bij de bioloog en de paleontoloog straks via het isoto penonderzoek bij prof. Kistemakers la boratorium voor massa-spectrografie te Amsterdam, voeg je de vierde di- die van de tijd er aan toe. Zo ontstaat een compleet beeld. Wat voor beeld? Hetzelfde, dat je zou krijgen, wanneer je met een sterke kijker doordrong tot het oppervlak van een verre planeet, betrekkelijk kort ge leden gestold, en je duizenden eeuwen achtereen gelegenheid zou hebben gade te slaan wat er gebeurt. Hoe er een dampkring ontstaat, zeeën worden ge vormd. het allereerste dieren- en plan tenleven begint. De geoloog staat bij zijn reconstructie eenzaam Het klopt precies, maar die „dagen" duurden lang, miljoenen jaren. Twintig duizend jaar geleden lag de zee rond Nederland zestig meter dieper dan nu. Tienduizend jaar geleden nog maar twintig meter. Maar wie heeft dat ge registreerd? Zeker niet de rendierja gers, die toen de eerste bezoekers van onze toendra waren. Wij hebben 't ge noteerd, tweehonderd eeuwen nadien. Zo is het ook in de Himalaya geaan. Terwijl het proces aan de gang was, is er niets bijzonders te zien geweest. En stellig kon men niet zoiets waarne men als het op elkaar botsen van twee continenten, met donderend geraas en het knallen van steen op steen. Wat de wetenschap momenteel doet, is het maken van moment-opnamen in die wordingseschiedenis. De ene opname ligt misschien een miljoen jaar na de vorige. Maar snel achter elkaar afge draaid. geven al die opnamen een film. waarin de hele wordingsgeschiedenis van het gebied op fascinerende wijze beweging krijgt en leeft. Voor die momentopnamen gaat de Nederlandse Himalaya Expeditie 1962 op pad. Juist naar de Himalaya, om dat dit jonge gebergte er nog precies - zo bij ligt als toen het ontstond en om- de tijd dat m de dekbladenstructuur de over- schuivingcn nog nauwkeurig te her- zijn kammen en tojjen zijl ontlta.n "urs„Sf._ !1„teiLb0)iïïdl™ aa°,dr'°.P„" door reusachtige horimntale bewegin- EJSi s. „ÏÏEÏ*J.r SS gen. Er zijn aardmassa's gaan schui. te worden, een door druk noch ven, twee schilden, ruw-weg uit noord oostelijke en zuidwestelijke r; Tegen en op elkaar ten slotte. scala van ouderdommen. Die helpen bij het bepalen van wat er tussen Ti- Tussen deze beide schilden moet zich ^et en India gebeurd is, maar omdat fater kwam hij i zoek cn het maken uit vt foto's. zijn vrouw, de schrijfster Ma- i Clayton-Link en sprong het water Een minuut later had hij zich door e geopende luiken naar binnen gewerkt li de grote kamer van de cylinder, 1.82 peter lang en met een binnendoorsnee van centimeter. Dit werd zijn huis en enkele uren. Zijn stem jen telefoon naar de opper- lakte: ..Klaar om te duiken". Op tie bodem jDrie minuten later lag hij veilig op e zeebodem. ..Diepte 18 meter, ik voel e best", meldde hU. (Na de druk in de cylinder opgevoerd f hebben tot die van buiten het vater Een Duitse dokter heeft verklaard dat er aanwijzingen zijn dat aanstaande moeders die geen thalidomide maar an dere soorten kalmerende middelen heb ben gebruikt. eveneens misvormde kinderen hebben gekregen. Prof. Heinz Weicker, onder-directeur van de kinderkliniek van de universiteit van Bonn. verklaarde op een medisch congres dat aanstaande moeders in het geheel geen kalmerende middelen zou den moeten gebruiken. Weicker zei dat hij heeft bevonden dat 90 percent van de moeders die tij dens de eerste twee maanden van de zwangerschap kalmerende middelen j igeen thalidomide» hebben gebruikt, misvormde kinderen hebben gelcregen. Kankervirus werd gefotografeerd tijdens het eerste wordingstijdvak van de aarde een zee hebben bevonden, de z.g. Himalaya-zee, ook wel de Azia tische Middellandse Zee genoemd, breed water van een langgerekte vorm. Van die zee is vrij veel bekend, ook al heeft niemand 'm ooit gezien. Aanvankelijk was het water er niet erg diep, maar later veranderde dat. Op de bodem zette zich kalk af, waarin zeer veel resten van dieren, die alleen in diep helder water kunnen leven. Door aeze afzettingen en mede doordat van het nabije land gruis wordt toege- Een blik in de kloof tussen de twee achtduizend meter hoge top pen: links de helling van het Annapurna-massief, rechts die van de Dhaulagiri. De foto is uit het Noorden genomen. Via deze kloof trekt de Nederlandse Himalaya Expeditie naar het Noorden. Tus sen het gebergte in ligt het dorpje Tukucha. waar de expeditie haar basiskamp zal vestigen. (Van een onzer redacteuren) „DE deelnemers zullen een aan- zienlijk deel der noodzakelij ke gelden uit eigen middelen inbrengen." Zo staat 't laconiek onder het hoofd financieringin de officiële mededeling, die de leiding van de Nederlandse Hi malaya Expeditie 1962 heeft uit gegeven. Gisteren is de zesjarige Fred van pek uit Maarssen in het Amsterdam- ujnkanaal verdronken. De jongen was i het spelen met zijn kameraadjes en i gegeven moment raakte hij te wa. cn van zijn vriendjea" heeft vlug een kidingboei gehaald, terwijl een ander irobeerd heeft hem met de hand uit r te trekken. Alle pogingen wa- i tevergeefs De rijkspolitie is het ten- lotte met behulp van de handdreg ge- de jongen aan de wal te trekken- Een Japans researchmedicus heeft meegedeeld er In geslaagd te zijn langs foto-microscopische weg een voortplanting" van een kwaadaardig type kankervirus te hebben opgespoord. Dr. Sjigeiasoe Amano van het insti tuut voor virusondarzoek van de univer siteit van Kyoto heeft in een vraagge sprek meegedeeld onlangs het voort- plantingsproces te hebben vastgelegd na er vorig jaar in geslaagd te zijn een kankervirus-cultuur te kweken. Dr. Amao vertrekt morgen naar Phi- gres b ïint over elektronenmicroscopen Het fotograferen van het groeiproces van het virus op het celoppervlak ver richtte hij met fluorescerende pigmen- Deelnemers Nijhuis en Schaar, beiden geoloog, maar op de foto bezig met een heel ongeologisch werkje: het inladen van de bagage voor het vertrek naar New Delhi. Die noodzakelijke gelden": nu al om-en-om de twee ton. Het ziet er naar uit, dat wie 't exclusieve genoegen wil smaken half-dood te vriezen daarvoor flink in het spaarbankboekje zal moeten laten strepen. Want al zijn er subsidies, ze zullen nooit toereikend zijn om alle kosten te bestrijden. Dit neemt niet weg, dat de expeditie toch wel erg dankbaar is jegens allen, die te haren behoeve in de buidel hebben getast: het Prina Bern- hard Fonds, de Ned. Stichting voor Hooggebergte Exploratie, de Ned. Or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek, de Kon. Ned. Alpen Ver eniging, het Kon. Ned. Aardrijkskun dig Genootschap en het Molengraaff Fonds. En dan zijn er nog bedrijven, die gebruiksmateriaal ter beschikking hebben gesteld tegen gereduceerde prijs, 't Is mooi, maar niet voldoende. Vandaar: zelf mee-betalen. En om 't laatste restje weg te nemen van de indruk, dat hier een stel uit de kluiten gewassen jongens op kotten van de grote pot een machtig „uitje" gaat houden: die jongens hebben met bloedige hand een juridisch-sluitend contract getekend, waarin staat wat zij te dc.cn en te laten hebben en vooral, dat zij zich „onder bevel" heb ben gesteld. Onder bevel van prof. dr. Egeler cn van de tweede in 't com mando. dr. De Booy. Want orde moet er wezen, ook en vooral bij een expeditie als deze. En dat is dan dat. Nu le dit contract bepaald geen stuk. waarmee prof. Egeler zich voor stelt van tijd tot tijd eens te zwaaien om de discipline te handhaven. Het team. dat binnen enkele weken naar Nepal zal zijn vertrokken, kent elkaar door-en-door. Het kent eikaars zwak heden, maar heeft al lang geleerd, dat tegenover die zwakheden enorm veel positiefs staat. „Een team van vriendjes dus?" ,,Ja cn wel meer dan dat." Dr. De Booy zoekt even naar de juiste woor den. In zijn kamer aan de Nieuwe Prinsegracht is het stil. Achter de open deur ritselt prof. Egeler in zijn papieren. Soms worden die hem te machtig en dan komt-ie erbij zitten. En dan zegt hij bijvoorbeeld: „Van dat happen naar lucht hebben de bergbewoners in Nepal allemaal een heel merkwaardige borstkas ge kregen. Die van ons is plat. Min of meer breed, maar zo plat als een dubbeltje. Maar daar in de bergen hebben ze een ton-vormige borstkas, van dat hè-hè-hè-hè-hè steeds. Moet je ziesi: ik krijg 'm zelf ook. Niet zo erg natuurlijk, maar hij wordt toch al een beetje rond. Nu moet je niet den ken. dat die mensen daarmee zo ge zond zijn. Dat zijn ze niet. Daarom gaat dr. Tammes met Die adem je in. Wat je uit-ademt: die zelfde lucht, maar nu verzadigd van waterdamp. Je verliest dus vocht, enorm veel vocht omdat Je zo snel ademt. Zes liter wel per dag. Dus moet je drinken. Maar dat is een werkje hoor, want daarvoor moet je sneeuw smelten en dat kost brandstof en tijd. Je droogt dus uit Ze zeggen, dat ook het bloed dikker wordt. Dr. Tajnmes zal uitzoeken of dat zo is en ook, of de bloedcirculatie op grote hoogte in gevaar komt. Die bergbe woners zijn allemaal uitgedroogd. En wat we zelf al gemerkt hebben op gro tere hoogte: je hebt geen trek in eten meer. En je kunt niet meer slapen." Dr. De Booy vat de draad weer op, die naar het team van vriend jes >?ldt. „Je moet je voorstellen: Je hangt rond in het basiskamp dat zal Tukucha wel worden en Je wacht tot het ophoudt met rege nen cn intussm zit je met het he le stelletje op elkaar. Je «let alles, jc hoort alles en ja wat dacht je.... Je ruikt ook nog alles van elkaar. Hoesten, kuchen, neus-anul- ten, smakken, snurken, slurpen En dan geen trek, geen slaap, al lerlei vervelende corveetjes: wat 'n humeuren. Mèt die humeuren gaan we geologisch werk zitten doen. hellingen op en af. hakken en sjouwen. En we gaan klimmen, naar de top van de Nilgiri, zevenduizend meter hoog. In oktober en november is het er koud, gewoon koud. Daarna is het èrg koud. Kun je Je voorstellen, dat we wel een beetje kieskeurig zijn geweest bf] het samenstellen van de troep? Zo is het: er zijn vast nog wel betere alpinisten in ons land dan het stel dat met ons meegaat. Maar de vraag was voor ons: zouden ze ook in ons team pas sen. Bereid zijn over alle kleine er gernissen van alledag heen te stappen. En dat is gelukt." BRIEF VAN DE REGERING Aan de wand hangen, meters In het vierkant, reusachtige lappen van fo to's. Toppen en kammen, acherp-inge- sneden kloven, een zwarte helling van gruis, grillige vlakken sneeuw. Op tafel kaarten, foto's, negatieven, stukken steen. Een brief namen* His Majesty's Government of Nepal met de toestemming om in de districten Baglung en Pokhara geologische on derzoekingen te doen en om de noor delijke helling van de Nilgiri Himal te beklimmen. En met de voorwaarden: twintig mijl van de Tibetaanse grens af blijven, twee verbindingsofficieren in het team opnemen, legeskosten be talen en alle kosten voldoen in Ame rikaanse dollars. Engelse Ponden of als het helemaal niet andera kan in Nederlandse guldens Nepal ia ook arm en onderontwik keld. Daarom is het op expedities toch wel erg gesteld. Vanuit zijn iso latie Is dit een sterke band naar bui ten. En bovendien brengen de expedi ties aan legeskosten geld in het laad- En tenslotte kan bijvoorbeeld dc ge- zondheidszorg in het land alleen maar gebaat zijn rnat de bevindingen van medische medewerkers in dc expedi ties. Want wat voor Nederlanders, En gelsen en Fransen geldt, geldt ook voor de sherpa. Met dit verschil, dat de Nederlander, da Fransman an de Brit na een paar maanden weer weg trekken om thuis op verhaal te komen. De bergbewoner van Nepal komt thuis nooit op verhaal. Zijn weerstand tegen ziekten wordt in de jaren van zijn jeugdige groei voorgoed onder-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9