Uw probleem is het onze Herv. zending kritiseert Nieuw-Guinea beleid BON K^Dampo 11 JUIST DEZE KRANT? JA, want: 1. hij staat elke dag vol nieuws; 2. hij kijkt verder dan het nieuws. „Tribune en perstafel uit rechtzaal weg Een woord voor vandaag Kennedy kreeg brief van (vrijg.) gereformeerden Christ.-geref. synode begint vanavond 2 ANDERZIJDS SCHORSING De schorsing van ds. J. v. d. Sc}yift door Murmurwoude, ter wijl zijn tweede gemeente Oen- kerk deze schorsing niet erken de, heeft in de kring van de vrij gemaakte Gereformeerde Kerken heel wat pennen in beweging ge bracht. Uit het „Kerknieuws" ci teren wij een stuk dat oorspron kelijk door ds. B. Telder werd ge schreven in het „Kerkblad van Breda". De redacteur van Kerk nieuwsdeelt mede dat deze ge hele kwestie binnenkort op de t .D voor vele kerkelijke "U vergaderingen in ons kerkelijk saamlevingsverband regel te wor den. Wat voor de vrijmaking In on ze Gereformeerde Kerken maar zeldzaam voorkwam: dat een die naar des Woords op grond van zijn onchristelijke leer of levenswandel in zijn ambtelijke bediening werd geschorst of afgezet, dat dreigt in onze Vrijgemaakte kerken een zeer gewone zaak te worden. Ik noem zomaar enkele namen, die mij voor de aandacht staan uit de laatste tijd: ds. J. F. Wijnhoud. ds. L. E. Oosterhof, ds. F. Boonstra, en nu pas weer ds. J. v. d. Schaft. Al vroeger: ds. M. Vrieze. ds. S. P. J. Goossens, ds. H. Eenhorn, en zo zullen er nog wel meer te noemen zijn. Waar gaat het heen? Hebben al deze dienaren des Woords door hun onchristelijke leer of hun er gerlijke levenswandel zich hun Evangeliedienst onwaardig be toond? Wij weten wel beter. Maar men is de kerkelijke tucht gaan hanteren als ordemaatregel. Ieder, die niet in het vastgestelde gareel kon meelopen, of met uitspraken van een kerkeraad of meerdere ver gadering in conflict kwam of van de gangbare meningen of opvattin gen afweek, werd als een Christus onwaardige dienaar aan de kant ge zet en ambtelijk eerloos verklaard. En zo kwamen stuk voor stuk de berichten aan alle kerkeraden: ..Met droefheid geven we u kennis....". En kort daarop las men in de versla gen van kerkeraadsvergaderingen: ..Met droefheid kennis van geno men". Inderdaad: met droefheid, maar dan voor velen vanwege de lichtvaardigheid, waarmee onder ons de kerkelijke tucht wordt toe gepast. Hebben we daarvoor in de dagen van onze kerkelijke vrijmaking zo veel kerkelijk leed moeten verduren, omdat men het toen aandurfde ambtsdragers uit hun dienst te ont zetten, die in alles heilig naar Gods Woord wilden leven? Hebben we al die misère en droefheid dan tever geefs meegemaakt, dat we nu op onze beurt in eigen kerkgemeen schap hetzelfde zien gebeuren? Als ds. Van der Schaft in Murmurwou de tegen de mening van zijn kerke raad in oordeelt, dat er nog plaats is voor samenspreking en eventue le vereniging met niet vrijgemaakte kerken en daarop zelfs aandringt is dat een reden om hem de Evange liedienst onwaardig te keuren, en zo hij in die mening volhardt, hem bui ten het koninkrijk Gods te plaat sen? Ik weet langzamerhand niet meer. welke vrijgemaakte" drif ten bezig zijn in sommige gemeen ten en kerkeraden te gaan heersen. God moge onze kerken rog gena dig zijn. Anders hebben wij Zijn gramschap en oordelen te vrezen." Jaarverslag Raacl voor de zending Nog Het jaarverslag van de Raad voor de Zending van de Neder- maar Indonesië Van onze kcrkredactie) gestreefd, zowel r Zet U iemand op de bon die er ook zo over denkt? li verdient dan meteen „Dat zit zo". ln envelop (of op kaart geplakt) verzenden „Woord en Dienst" ..Woord en Dienst", het veertiendaags orgaan voor het hervormd kerkewerk heeft een geheel nummer gewijd aan de catechese. In dertien artikelen wordt het onderwerp van allerlei kanten diepgaand belicht. Een uitstekende service biedt het artikel van ds. W. Schuurman aan de predikantenlezers. Daarin wordt een overzicht gegeven van mogelijke hulp middelen op visueel en audiovisueel ge bied. landse Hervormde Kerk is zojuist zendelingen in gepubliceerd. Een vrij groot ge deelte van dit verslag is gewijd aan de verhouding tot Indonesië naar aanleiding van de kwestie- Nieuw-Guinea en aan de toekomst van Nieuw-Guinea. De Raad heeft ernstige kritiek op het Nieuw- Guinea-beleid zoals dit zich in Nieuw-Guinea zelf geopenbaard heeft. Het feit dat Nederland met name is gaan spreken over het zelfbeschikkingsrecht van de Pa poea's keurt deze hervormde zen ding af. Uit het verslag blijkt te vens dat er in Indonesië nog slechts elf zendelingen overge bleven zijn. In andere delen van de wereld liggen echter nieuwe mo gelijkheden voor de zending. De raad acht het de opdracht van de kerk om in de lijn van het realisme van de bijbel, met vrijmoedigheid desnoods tegen alle deskundigen in vol te houden, dat het aan Nieuw-Guinea zelfbeschik king voorspiegelend beleid geen reële basis heeft in de werkelijke verhou dingen in de wereld en dat terwille van de Papoea's dus allereerst moet worden Criminoloog van mening Dr. Brongersma wil wijzigingen len de publieke tribunes en de perstafels uit de Nederlandse rechtszalen gaan verdwijnen, en wordt de berechting van de straf rechterlijk meerderjarige radicaal gereorganiseerd. De gewenste con trole van de publieke opinie op de rechtspraak wil hij laten waarne men door een steeds wisselend col lege van toehoorders, dat met de rechtbank van gedachten kan wis selen over de wijze van behande ling van een zaak en de daarin gevelde uitspraak. Dit mag echter pas als het eindvon nis is uitgesproken. Dr. Brongersma acht deze regeling als controlemiddel eel doeltreffender dan de instituten an publieke tribune en perstafel, die laar zijn mening de rechtspraak in ons and ernstig belemmeren, omdat door iet ..schandpaal-effect" veel verdachten getuigen belangrijke feiten verzwij- U kunt noteren als nieuwe abonnee: (Doorhalen wat niet van toepassing is Zeil was ik al noonnee Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen n ,.Dat doeltreffender wijze de gewenste contro le van de publieke opinie op de recht spraak waarborgen dan de instituten van tribune en perstafel. Perscommuniqué Binnen een korte termijn nadat het Als de ideeën van dr. E. Bron- eindvonnis is gewezen, wil dr. Bron- gersma, wetenschappelijk hoofd- de® beSdlld. ïaalTter^?- ambtenaar aan het criminologisch SC.. ..d.ng van de pers laten stellen. Dit instituutvan de Rijksunivereiteit J™™ub™^rije«n m Utrecht weerklank Vinden, zul- legde en de bewezen feiten, vermeldt de woonplaats, het gesiacht en de leeftijd van de verdachte en behelst voorts de beslissing waartoe de rechtbank Is ge komen. Indien dit in het algemeen be lang of in het belang van de verdachte gewenst voorkomt kan de rechtbank het zij uit eigener beweging, hetzij op ver zoek van het Openbaar Ministerie of de verdachte nadere bijzonderhe den toevoegen. Dit gebeurt echter niet, dan nadat zowel het Openbaar Ministe- als de verdachte in de gelegenheid gesteld, hun mening over de aldus uitgebreide tekst van het communiqué in de rechtbank kenbaar te maken. Ten slotte is dr. Brongersma voorstan- it van een wettelijke verbodsbepaling betreffende het in het openbaar, monde ling of bij geschrift of afbeelding aan duiden van de identiteit van een per van een misdrijf wordt ver dacht of terzake van misdrijf is veroor deeld. Van deze verbodsbepaling kan al leen worden afgeweken indien hiertoe uitdrukkelijk verlof is gegeven door de rechtbank of de persoon zelf. In het sta dium van de opsporing kan de officier van justitie beslissen dat een verdachte in het openbaar met zijn volledige naam mag worden gesignaleerd. Discretie Dr. Brongersma heeft zijn nogal grijpende voorstellen voor een nil regeling betreffende de berechting van n_ strafrechtelijk meerderjarigen gelan- -ut cecrd in een tweetal artikelen ..De open- a°h m baarheid van de rechtspraak'' in het k' j" ?ïn!.h Av Nederlands tijdschrift voor criminolo- 3^5*™* ,12? ie ide nummers iuni en auettstus E Nederland gevolgde systeem 19621. Hij heelt getracht een opfissing gftS?! "5 '1, waarbii enerziids He waardis- a®nduidingcn de Identiteit soms toch ge- de menselijke persoon in Ie n Vdtaeretle*dte'".!è"krant nekt strafrechtspraak beter wordt gerespec-1 ®dhijn van discretie die de krant n ekt teerd dan thans het geval is. en ander- d°°r d.5 vol>« if -ï. zijds geen afbreuk wordt gedaan aan de .ed,f„eS ™l noodzakelijke voorlichting van het pu-1 ei ndom1draai bliek over de actuele criminaliteit en de hHeS™ bestrijding daarvan. hulchH.rIJ "k Dr. Brongersma gelooft niet dat door Besloten Zittingen ide aanwezigheid van de pers de recht- Zittingen van rechterlijke «t»e»es. ZZtSiSZZ misdrijf, zijn volgens de voor stellen van dr. Brongersma niet toe-| gankelijk voor het publiek en voor1 vertegenwoordigers van de pers, ten zij de verdachte anders verzoekt. Een I dusdanig verzoek kan slechts om ge- j wichtige redenen worden geweigerd. 1 Voorts stelt dr. Brongersma voor tot de besloten zittingen allen toe te laten i die in Nederland als rechtelijk amb-| I tenaar zijn aangesteld of behoren tot 1 het Openbaar Ministerie, alsmede al-| I len die als advocaat staan ingeschre-\ Zo" 'n boek ,M°r« i'O'nen aan mie de' rechtbank op grond van hun deskun- boordevol mei onp-looflijk ftg-J stelling daartoe verlof verleent. Banrlicrp wpiikpn i« niet in "erdach(« kan zich desgewenst doen nanaige wennen is mei iu ezell door tcn hooaste vijf door de winkel te koop. te wijzen personen. Baptisten gaan niet naar het concilie Elke besloten zitting waarop misdrij- I ven worden berecht wordt in de gedach- tengang van dr. Brongersma gehouden in tegenwoordigheid van een college van toehoorders, samengesteld op soortge lijke wijze als elders met een jury ge schiedt. Deze toehoorders zijn gerech tigd met de rechtbank van gedachten -- 'wisselen over de wijze van behande-1 ningrad werd hij opnieuw gearresteerd een strafkolonie binnen de meer waarnemers t« sturen naar hel Tweede Vaticaanse Concilie dat 11 ok tober in Rome bezint. Het is de eniee confessionele wereldorganisatie die wei gert om een waarnemer aan te wj R.K. aartsbisschop in Sow jet-gevangenis overleden Bij het VaticaarT is bericht ontvan gen dat aartsbisschop Teofilo Matulonis van Kaisedorys in Lithauen maandag op 80-jarige leeftijd overleden is. Mrs. Matulonis was pastoor van d« kerk van het H. Hart in St. Peters burg iLeningrad) toen deze in 1922 door het Sowjet regiem in beslag geno men werd. Hij werd voor drie jaar de Gevangenis gestuurd omdat hij BITTERHEID Duidelijk blijkt uit het jaarverslag dat de raad het gevoel heeft gehad, met deze visie in Nederland, maar Nieuw-Guinea zelf alleen te staan. Van Nieuw-Guinea wordt ge zegd: „Daar op Nieuw-Guinea zelf Pa poea's en Nederlanders nog groten deels leven in een sféer, waarin, me de door gebrek aan voorlichting, voor deze twijfel (aan de juistheid van het regeringsbeleid van voorheen ten op zichte van de internationale status van Nieuw-Guinea) geen plaats is, is het geen wonder dat velen hunner ons ni begrijpen. 'Wij verstaan dan ook een zekere bitterheid die opkomst onder mensen, die hard werken en zich mo tel in de steek gelaten voelen. Met bezorgdheid wordt de toekomst tegemoet gezien van Nieuw-Guinea om dat de raad voor de zending van mening dat spoedig de Papoea's zullen ont dekken dat hen een politiek voorgehou den is die niet voor verwezenlijking vat baar is. „Is het een wonder", vraagt het verslag in dit verband, dat niet te zeer op een pro-Nederlandse stemming op Nieuw-Guinea mag worden gehoopt te gen de tijd dat ook daar de realiteit ;ns duidelijk zal worden. GETALLEN Het verslag deelt mede dat op het ogenblik in Indonesië nog slechts elf hervormde zendelingen werkzaam zijn. Hun aantal bedroeg op 1 april 1959 nog 46, een jaar later 33, op 1 april 1961, negentien en is dus weer opnieuw ge daald. Er zijn nu nog vijf zendingspre dikanten, vijf zendingartsen en een evangcliste aanwezig. ar werden vier afgevaar digd, drie zendingsartsen, een zendings- zuster en 31 onderwijskrachten. Boven dien werden door bemiddeling van de Raad voor de Zending bovendien nog twee artsen en drie verpleegsters naar Nieuw-Guinea gezonden. VERSLECHTERD Uit het verslag blijkt dat de verhou ding tussen de Evangelisch Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea en de Christian and Missionary Alliance, die onder meer werkt bij de Wisselmeren en in de Ba- liemvallei eerder slechter dan beter ge worden is. Vooral nadat de Evange lisch Christelijke Kerk de voorzitter van de synode ds. F. J. S. Roemainoem en ds. H. J. Teutscher afvaardigde naar de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken, was er van een bereidheid tot samenwerking geen sprake meer. Ds P. G. Aring te Wamena moest ten ge volge hiervan aanzien dat de rooms-ka- tholieke missie zich op strategische mis sionaire posten nestelde in de Baliem, omdat de Cama de medewerking van de Evangelisch Christelijke Kerk weiger- t en zelf niet over de krachten beschik- om de plaatsen te bezetten. De verhouding tot de Gereformeer de Kerken komt eveneens ter sprake. gesprek geweest tussen de zending van beide kerken, omdat het samenbindende element uit de tijd dat beide kerken nog in Indonesië werkt verloren gaat. Op 5 september 1961 is bespreking geweest over de vraag of ieder bij het zoeken van nie we verantwoordelijkheden zijn eigen weg moest gaan, dan wel of voor de toekomst niet bewust gezocht moest worden naar missionaire taken, die gezamenlijk konden worden gedragen. De bespreking heeft echter niet veel vrucht gedragen, omdat de volmacht de gereformeerde deputaten zich niet zover uitstrekte en omdat aan beide zijden reeds belangrijke verant- de toekomst ZUID-AFRIKA In verband met de verhouding van de Raad voor de Zending tot anderen komt ook nog even de verhouding tot de Ge reformeerde Zendingsbond aan de orde. De G.Z.B. heeft namelijk pogingen ,n het werk gesteld om een gedeelte van het zendingswerk van de Hervormde Kerk in Zuid-Afrika over te nemen. De ze kerk neemt echter een zeer sterk apartheids-standpunt in. De vraag was of de Hervormde Kerk in Nederland door dit werk ongewild zich achter het apartheidsbeleid van die Zuidafrikaanse Hervormde Kerk moest stellen, of al thans in het apartheidsconflict betrok ken zou worden. Een conceptovereenkomst bond de Ne derlandse zending daartoe niet. Toch heeft de Raad voor de Zending nog con tact opgenomen met de Natal Christian Council. Het antwoord was vriendelijk, duidelijk en wel gedocumenteerd. Het werk dat overgenomen zou moeten wor den was zeer klein en de overname zou feitelijk neerkomen op een geheel niuw begin in een streek waar reeds veel zen delingen werkten. De Raad heeft sinds dien niets meer van deze plannen ver- In het verslag wordt bovendien nog medegedeeld dat de Raad teruggeko men is op een reeds eerder genomen be slissing om niet over te gaan tot het ..uitzaaien van zendingsarbeiders onder vele, sterk van elkaar verschillende lan den en volkeren." De raad is nu in be ginsel bereid om deze weg te bewan delen als er verzoeken komen om me dewerking aan belangrijke taken. (Advertentie) O la la... Wat is die „Mijn vrede geef ik u", zegt Jezus Christus tot zijn discipelen als Zijn Via Dolorosa voor Hem ligt. Hij spreekt deze woor den op het ogenblik dat zij de grootste geestelijke smak zullen maken van hun levenOver enkele uren zullen zij op Golgo tha staan, en niet begrijpend zien hoe hun Messias, die zij zich Koning gedroomd hebben, sterft. En toch is dit het juiste moment van de Heiland om „Zijn vrede" aan te bieden, want het is dezelfde vrede die Hem rustig zijn lijdensweg laat gaan, die Hem het kruis doet aan vaarden. De soldaten kunnen Hem geselen; de priesters kun nen hem slaan; de bevolking kan spotten, maar Hij blijft Zichzelf. Geen woede over wat Hem wordt aangedaan niis- vormt Zijn ziel, slechts medelijden over ivat deze mensen zichzelf aandoen vervult Zijn hart. En dat. is de vrede die God ons wil geven. Geen vrede die ons verlost van moeilijkheden, van strijd, van ellende, van nood en wat al niet. Maar een vrede in die moeilijkheden, in die strijd, in die nood. Een vrede die ons er voor behoedt verkeerd te reageren; een vrede die ons in staat stelt vijanden lief te hebben in plaats van te haten; een vrede die ons helpt volharden, een vrede die ons de wegnaar de over winning wijst. (Van onze kerkredactie) Een aantal leden van de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt) hebben een brief aan Kennedy gesenreven, waarin zij hun ern stige bezorgheid uitspreken ,,over de gedragslijn van de Ame rikaanse regering onder uw lei ding ten aanzien van het bepalen van de status van westelijk Nieuw-Guinea." In de brief wordt verder gezegd: „De vrije werèld zal het zichzelf onmogelijk maken draagster te blijven van de goede boodschap aan de heidenvolken van het Woord Gods, dat waar achtige vrede en vrijheid brengt voor het gehele leven, wanneer zij deze volken bewust uitlevert in de handen der dictatuur." De schrijvers zeggen dat hun geble ken is ..dat internationale krachten oor zaak zijn, dat de sinds jaren door Ne derland nagestreefde doeleinden niet kunnen worden gerealiseerd." In het akkoord, dat „Nederland werd opgedrongen" wordt een gedragslijn (Van i s kerkredactie) Vanavond begint de christelijke gereformeerde synode in Sant poort haar werkzaamheden met een bidstond. Morgen en overmor gen zullen de gedelegeerden voor bereidende besprekingen houden en naar alle waarschijnlijkheid zullen ze in de loop van donder dag naar huis terugkeren om zich voor te bereiden op de behan deling van de agenda die midden september zal beginnen. Een van de hete hangijzers van deze sy node zal de vraag zijn of de Nieuwe vertaling van de bijbel uitgegeven door het Nederlands Bijbelgenootschap officieel in de eredienst gebruikt zal mogen wor den. Deze vraag is ook reeds op de vo rige synode te Rotterdam ter sprake gekomen. Toen bleken de meningen niet alleen zeer verdeeld te zijn, maar ook zeer scherp tegenover elkaar te staan. Het ziet er niet naar uit dat velen hun de afgelopen jaren gewijzigd zijn dat op deze synode heel we gezichten te zien zijn. De Apeldoorn- se pastor ds. J. H. Velema heeft uit gerekend dat 18 van de 48 primus-af gevaardigden nog niet eerder op een synode aanwezig zijn geweest. Op de synode zullen in de eerste plaats de rapporten aan de orde ko- formeerde Kerken men van de 35 deputaatsehappen diefde vraag, want dacht zullen trekken. de Jeugdwerk In de kring van de vrijgemaakte- gereformeerden wacht men met span ning wat deze synode zal uitspreken ten opzichte van nauwere contacten tussen de Christelijke Gereformeerde Kerken en de Gereformeerde Kerkeu (vrijgemaakt). Dit rapport zal worden uitgebracht door de deputaten voor de eenheid van de gereformeerde belij ders en de correspondentie met bui tenlandse kerken. De jongeren in de Christ. Geref. Kerken wachten met spanning af wat de synode zal doen met het voorstel om te komen tot een eigen jeugdcentrum met een vrijgestelde. Er waait een frisse wind door het christ. geref. jeugdwerk, getuige de uitstekend ge redigeerde bladen, maar het zal in die kring meer en meer noodzakelijk wor den dat er wat directer leiding gege ven kan worden aan het werk door een man die niet met nog tientallen ande re dingen is belast. Van belang voor de plaatselijke ker ken Is de vraag of de diakenen een plaats hebben in de meerdere verga deringen. Het ligt dus in de bedoeling van sommigen om naast de ouderlin gen ook diakenen op de synode te ver tegenwoordigen, om mee leiding, te ge ven aan het werk. De Gereformeerde Kerken hebben deze beslissing nog niet durven nemen, schrijft ds. J. H. Vele- me in zijn eigen blad ,,De Kerkklok". En de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) zijn nög lang niet aan die be slissing toe. Of de Christelijke Gere- ver zijn is nog al reeds betrek- het openbaar die „volkomen in strijd is met de normen van het Woord Gods." Daarom wordt Kennedy in de brief „tot gehoorzaamheid aan dit Woord" opgeroepen. De verwachting wordt uitgesproken dat het communisme zich „na royale inwilliging van de ook volkenrechtelijk volkomen ongerechtvaardigde eis van de republiek Indonesië de soevereini teit over westelijk Nieuw-Guinea aan haar over te dragen, alleen maar des te driester zal gaan verheffen. De brief vervolgt: „Er is naar onze stellige overtuiging, geen teruggang van de het evangelie verwerpende revolutie met haar modern kolonialis me te verwachten, indien het Ameri kaanse volk zijn van God gegeven po sitie om in de Verenigde "Naties, niet gebruikt als een schild om zwakke vol ken te beschermen en voor hun eigen zelfstandige plaats, temidden der ande ren, ruimte te scheppen. Naar de eis van het evangelie, dat de overheid het zwaard1 niet tevergeefs draagt (Romei nen 13:4) geschiedde dit, zo nodig met wettig gebruik van de van God gege ven gewapende macht." Prediking De ondertekenaars van de brief zien ,,mct name de vrije prediking van het volle evangelie der zaligheid voor hoog- en laaggeplaatsten, onder het komende Indonesische regiem ernstig belemmerd, zo niet onmogelijk gemaakt. En het is juist deze prediking, die eerste en ab solute voorwaarde is voor waarachtige en duurzame vrede, ook in de verhou dingen tussen de blanke en gekleurde volkeren." In een van de slotalinea's wordt uit gesproken dat de God der geschiedenis ook het bloed der'Papoea's van uw en onze hand zal terugeisen. Hij zal ons verpletteren met zijn ijzeren scepter (Psalm 2:9) zo wij niet kussen de ge zegende handen van Zijn Zoon Jezus Christus (ps. 2:12) en aanvaarden Zijn evangelische normen voor het onder linge verkeer der volkeren (Ps. 22:10) Hem toch is gegeven alle macht, dus ook de geweldmacht, in hemel en op aarde (Matt. 28:19). Een afschrift van de brief is gezon den aan de waarnemend secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, aan ambassadeur dr. J. H. van Roijen, de heer E. Bunker, koningin Juliana, prins Bernhard, de ministerpresident en de leden van de Staten Generaal en van de Raad van Nieuw-Guinea. De brief is onder meer ondertekend door A. Albracht, Utrecht; J. Bergman, Utrecht; J. Bos Jr., Leiden; C. J. Breen, Katwijk aan Zee; P. v. Har- tingsveldf, Lisse; J. Ippel, Katwijk aan Zee; J. Rijneveld, Capelle a. d. IJssel; G. Terpstra, Leiden; Dr. A. J. Verbrugh. Dordrecht; C. P. Voorberg, Sassenheim; D. Zemel, Enschede; W. Schouten, Capelle a. d. IJssel. Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Heiloo (verb.ber.): J. Win ter te Jutrijp-Hommerts. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Oud-Beijerland (vac. Hen stra): T. Harder te Kornhorn, R. Slofstra toonste Bedankt voor Broek onder Akker- woude: C. den Hartog te 's-Gravenhage- West. CHRIST. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Gouda: J. W. Kloot, kand. te Gouderak. Vraag: Mijn aandacht werd ge vraagd voor kleine ronde gaatjes in de muur van 'een woning. Sommige Opmerking van lezer: Met uw ant- waren wel 5 cm diep en zij zaten aan de buitenzijde van de muur, de mees te in de voegen, maar sommige ook in de stenen. Het pand werd in 1956 ge bouwd. Welk insect is in staat gaatjes in cement van voegen en in de stenen - De grootte van de gaatjes antwoord, dat het water 's nachts als Atten. uitgegeven door Joh. fen. als b.v. dode vliegen wordt namelijk niet gevuld door ongeveer die van de kop middelsoort spijker. Op de betrokken muur staat veel zon. Meermalen heb ik wel eens kleine grijze zeer vlugge beestjes langs de muur zien lopen, huishoudinsecticide. Men kan de ke- beekjes. Daar ligt het te hoog vertjes ook doden in kokend water. Het steekt boven de omgeving Dode vliegen en andere dierlijke res- Bij mijn informaties kreeg ik ten ten opruimen. /oord, dat het water 's nachts als Vraag: Gaarne zou ik de namen en de elektriciteit weinig kost, uit de Sure de verzorging willen weten van twee Brieven, die niet van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. boven wordt gepompt Antwoord: Inderdaad heeft vat het omhoog pompen ve betreft. Het is echter niet planten, blijkbaar op" jacht naar vliegen. Het bekken wordt gebruikt leken wel een soort spinnen. Zouden gj| asg- deze de gaatjes kunnen maken? Enig de zaak en de daarin gevelde iraak. doch uitsluitend nadat het vonnis is uitgesproken. Tenzij men is land het Duitse systeem zou wil len aanvaarden dat bij toerbeurt aan gewezen leken op voet van gelijkheid met de beroepsrcchters aan de berech ting laat deelnemen, zou men volgens dr. Brongersma een tussenvorm in Ne derland kunnen instellen. vertegenwoordigen. Er is een begin gemaakt met de eerste fase van de algehele restauratie van de Martinikerk te Groningen. Namens de kerkvoogdij van de hei-vormde gemeente te Groningen hebben de architecten Ph. J Bolt te Den Haag en P. L. de Vrieze te laten land met juryleden "gebenrtT Dit college Groningen de restauratie van het koor k-rken van verschillende confessies ge-,tien personen, telkens voor een bepaal orgamseerd zijn heeft zich fel tegen de de periode aangewezen op soortgelijke plannen van het concilie g-keerd en wijxe als dit In Duitsland met leken- meent da' protestanten het recht1 rechters, in Frankrijk. België of Enge- niet hebben om zich in Rome t poolcirkel gestuurd. In 1933 keerde hij uit de strafkolonie terug en bezocht het volgend jaar in de V.S. In 1946 werd hij op 73-jarige leeftijd opnieuw voor tien jaar naar de gevangenis gestuurd. Hij keerde naar Lithauen terug en de paus verhief hem het vorig jaar tot aartsbis- kan volgens dr. Brongersma op veel I van de kerk aanbesteed. geluid van boren, slaan of hakken het bekken dient hebben wij nimrr Antwoord: Ons kend, dat daartoe in staat is en in de kort. Het literatuur hebben wij niets kunnen vin- „noodrantsoen' den. Vermoedelijk zijn de gaatjes door andere oorzaken ontstaan, door lucht bellen, en in het cement door slordig kruis" voegen, of doordat er in het cement nooit gelijk insluit. Van de eerste heeft het blad het water een lengte van ongeveer 20 cm. 'De 3, dat het kleur is groen met witte strepen, over- nachts langs. De kleur van de wortels is wit. .i. L.i an de tweede is 25 cm is langwerpig van vorm en i de wortels is wit. De bla- 'erspreid op de stam. voorraadje de kleur waterovervloed den staan dit te gebruiken bij waterte- kleur bevat dus Vraag: Van wie is het gedicht, dat begint met „God geeft aan elk zijn slaat op eindigt met „Hij komt vrij. God geeft het U geel met groene vlekken Antwoord: De eerste beschrijving warmtëï daar'de plant VnderV'blaTiaat heeft. Zij hoort in een vochtige warme kas thuis. In de huiskamer moet zij op een lichte plaats staan, zeer licht en zonnig, en men moet haar dagelijks besproeien en op een eilandje zetten, dus op een gekeerd schoteltje in een sierpot, ian minder wekelijks donker gieten.' Het blad afsponsen. Zorg voor gelijkmatige soort dichorisandra berti. Het is jammer, dat de kleuron grotendeels verdwenen steentjes hebben gezeten, die uitge- mij"? En in welke bundel staat het? plant heeft een vochtige omgeving i stoten zijn. Die kleine dieren zullen wellicht van de gaatjes dankbaar ge bruik hebben gemaakt. Antwoord: Wij verzoeken vallen. In het voorjaar moet men wekelijks kunstmest geven. Vraag: Is het waar, dat de z.g. Rijnmond ruim 900.000 inwoners heeft? Vraag: blokhout? Antwoord: Onder blokhout verstaat wat het Vraag: Bijgaand beestje vond mijn vrouw in bed. Toen zij het doodkneep, onder kwam er veel bloed uit. Ik hoop, da i ee- u er, ondanks het feit. dat het diertji. plat geknepen is, achter kunt komen moet men veel gieten en tegen beschermen. Het grondmengsel Rotterdam 729 744 ■ij* "1.632, Vlaardingen grote gedeelten van boomstam men, die worden gebruikt voor ver vaardiging van planken. Vele lezers helpen: Van verschillen- vecl bloed uit. Ik hoop, dat bestaat uit zandige, lichte grond, v"** twee delen bladaarde. een deel ver teerde mest en wat scherp zand. Tij dens de groei moet men geregeld bij- de rustperiode. Antwoord: Op 1 januari 1961 telde Dners. Schiedam 917, Ridderkerk rendrecht 8809, Maassluis Spijkenisse 6736, te zamen Antwoord: Het was inderdaad heel mesten. De moeilijk uit de vormloze op te maken wat het geweest is. Wij meenden nog Dan moet men niet mesten i diertje gieten. De planten sterven af, - lopen in het voorjaar weer uit. Zij lende Vraag; Kunt u ook de dichter ach- |®r, heeJ het bijgaande gons tempel werd gejuicht". Het komt lijk het museumkevertje. De larve voor in de bundel „Gods gouden licht" daarvan leeft in allerlei dierlijke stof- kunnen gescheurd De tweede beschrijving slaat op soort Godiacum(croton), een wa kasplant, die het in de zomer ir niet terhalen Antwoord: Wii laten hier het eerste - ts volgen. Wellicht dat een lezer ons gestekt worden, helpen kan: „En als je niet meer bid den kunt, Omdat je opstandig bent, Vouw maar gerust ie handen, kind, Ook dat is God bekend." Hed< tegia, ijn. H Wille eworde Het ki tactuur, 'onden

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2