;42° Aanleg kanaal tussen Rijn en Vliet en bouw van drie bruggen moeten in '66 zijn voltooid CS. akkoord met omlegging vaarroute door Leiden Gevaarlijke situatie op het parkeerterrein Beestenmarkt NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 Tijdelijk, als fantastische verras- >^.5000 SPORTHEMDEN van prachtige kwaliteit en in vele modellen, kleuren en dessins: als speciali —attractie van -9r90" nu voor van li-9ff nü voor 5.9® van 13*0" nü voor 6.i0 van ladJtf nü voor 7.90 Meer dan twee stuks worden nis» tegelijk verkocht ROTTERDAM: Korte Efeogstraat 11 Meent Ut. Goudse- «lngel Katendr. Ugedijk hfc. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slortaan 158-160 VLAARDINGEN: liesveld7.9 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Schuttersveld, 8.1o uur: voorstelling eus Boltini. D e n H a a g. gebouw K. en W.. 3.15 Russisch ballet. Leiderdorp, Herv. kerk. 8.15 uur: Orgelbespeling Dirk Jansz. Zwart. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Afri kaans ballet. Den Haag. Zuiderpark, 2 uur: jeugd- amusement „De nieuwe avonturen van Dik Trom". Zaterdag Schuttersveld, 2.30 en 8.15 uur: voor stelling circus Boltini. Clubhuis „Ons Eiland", Kortenaer- straat, 119 uur: Tentoonstelling bloe men en fruit. Paul Krugerstraat, 7 uur n.m.; Straat- prediking Chr. Geref. Kerk; spreker ds. Velema. Restaurant Van der Heijden, Breestr. 85, 35 uur: receptie M. H. Noteboom, (woningbouwvereniging Ons Doel). Stationsplein, 13.42 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Vereniging, trek met bus 42 naar Noordwijk-Binnen, excursie naar landgoed Nieuw-Leeuwen- horst bij Noordwijkerhout Den Burcht, 6-10 uur: inschrijving uit deling haring en wittebrood voor 3 ok tober. n Haag. gebouw K. en W., 8.15 Russisch ballet Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Ned. Opera met „Madame Butterfly". Apotheek Voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Ook de apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp is geopend. Dagelijks Haag, Diligentia, 8 uur: Wim Kan met „Herexamen". Films Casino. 2.3 De gen om negen uur begint Coster met de eerste aanbieding het najaar: 3000 FLANELLEN JONGENSOVERHEMDEN in 10 fraaie dessins, prachtkwaliteit, beslist kleur- en wasecht, open of gesloten te dragen, voor de ongelooflijk lage prijs van 2.95, nog lager dan maakloon i iangens-sckoolblouses in tien fraaie dessins alle maten5r90 9 tot 13 jaar, *t45 alle maten nü Geen tel. of schrift, bestellingen. PER KLANT KUNNEN SLECHTS TWEE STUKS WORDEN VER STREKT. TVTADAT Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zich gisteren in principe ■*- akkoord hebben verklaard met het plan is thans een uitermate belangrijk punt toegevoegd aan de agenda voor de aanstaande maandag middag te houden vergadering van de Leidse gemeenteraad: „Voorstel inzake de aanleg van een kanaal tussen de Rijn en de Vliet, ongeveer ter plaatse van de Korte Vliet (tussen Haagweg en Voorschoterweg gelegen) en de bouw van drie bruggen over dit kanaal". Het is de bedoeling, dat in 1964 met de uitvoering wordt begonnen en dat 't werk in 1966 kan worden voltooid. De kosten worden geraamd op totaal f 11,5 miljoen, waarvan f 9 miljoen voor rekening der gemeente Leiden komt en f 2,5 miljoen t rekening der provincie. Na voltooiing van het plan zullen vrijwel alle bruggen in de Leidse binnenstad (onder meer bijvoorbeeld de Turfmarkt- brug en de Blauwpoortsbrug) vaste bruggen worden uitgezonderd de Havenbrug en al het scheepvaartverkeer (ook de Katwijkse loggers dus kan dan buiten Leiden om gaan. Dit zal uiteraard zowel wegverkeer als voor het scheepvaartverkeer een enorme verbetering be tekenen. Door het te graven kanaal zal het jeugdbuitencentrum „De Korte Vliet" moeten verdwijnen. Nadat het gehele plan zal zijn voltooid, kan worden begonnen met het dempen van de Trekvliet langs de Rijn- en Schiekade. In het voorstel betreffende het „We genplan en basisplan sanering en stads vernieuwing 1961" hebben B. en V der meer de omlegging van de route ter sprake gebracht. Zij hebben er daarbij op gewezen, dat uit hetgeen zij in dat voorstel ten aanzien va wegenplan opmerkten, reeds volgde, „dat een omleiding van het scheepvaart verkeer door de stad naar een kanaal ter plaatse van de Korte Vliet volstrekt noodzakelijk is om de verwezenlijking van belangrijke onderdelen van wegenplan, ook in de eerste fase, gelijk te maken." Het was toentertijd evenwel niet mogelijk reeds enige ze kerheid omtrent de realisering van de omleiding te verkrijgen. Het stemt B. en W. tot verheugenis, dat zij zich thans tot de raad kunnen wenden met een voorstel, dat h.i. reële basis biedt om het gestelde doel binnen redelijke tijd te bereiken. Alvo- 1 uiteenzetting te geven va grondslagen, waarop dit voorstel berust, ewenst een ertkel woord te wij de .grote belangen, die bij omlegging van de vaarroute zijn be trokken. Dat zij voor-het verkeer te land nood zakelijk is behoeven wij niet nader toe te lichten. De omlegging zal echter ook in een dringende behoefte van de scheepvaart, in het bijzonder voor deze Leiden op doortocht moet passeren. Aan de huidige vaarweg kle- aers grote bezwaren: hij voert langs vele bruggen, welke eerst moeten worden geopend, wil een schip zijn weg kunnen vervolgen. Bovendien bevinden zich in de vaarroute door de binnenstad ■ele bochten en andere belemmeringen •oor een vlotte vaart. Veelvuldige „seha- devaringen" zijn van een en ander het gevolg, eveneens vaak ernstige vertra gingen voor de scheepvaart. De moeilijkheden van de scheep vaart beperken zich echter niet tot Leiden: de gehele vaarweg tussen Katwijk en Alphen a. d. Rjjn geeft zodanige problemen, dat vanwege de provincie Zuid-Hol land plannen tot verbetering daarvan in voorberei ding zijn. In het kader van deze plannen is de omlegging van de vaarroute door Leiden een belang rijk onderdeel. Dat deze zienswijze ook door het pro vinciaal bestuur wordt gedeeld, blijkt uit de omstandigheid, dat dit bestuur niet alleen het kanaal, dat ter uitvoe ring van de plannen zal moeten worden gegraven, zijnerzijds wil doen aanleg gen, maar dat het bovendien dit kanaal eigendom, beheer en onderhoud bij de provincie wil doen berusten. Kanaal 32 m. breed Reeds bij verschillende gelegenheden hebben B. en W. als hun mening ken baar gemaakt, dat de omlegging van de vaarweg dient te geschieden door het graven van een kanaal tussen de Vliet Ry'n, ongeveer ter plaatse waar zich thans de Korte Vliet bevindt. Gezien het grote belang, dat zowel de provincie als de gemeente hebben bij de onderhavige aangelegenheid, is het vanzelfsprekend, dat het ontwerpen van de plannen in nauw overleg tussen de provinciale waterstaat en de dienst var gemeentewerken is geschied. Op grond van de recente ontwikkeling in de binnenscheepvaart was het nood zakelijk het kanaal zodanig te ontwer pen, dat het voldoet aan de minimum eisen betreffende afmetingen van vaar- egen, welke z(jn ingedeeld in de z.g. klasse II. Dit houdt in, dat het kanaal zal kunnen worden bevaren door sche pen tot maximaal 1000 ton. Met het oog hierop en in aanmerking genomen, dat zeker twee schepen eikaar moeten kun- passeren, zonder daarbjj aan kant te worden gedrongen, is de breedte m bepaald. De bodemdiepte zal minus n.a.p., d.i. 3,30 m beneden kanaalpeil worden. Ten zuiden van de brug in de Voor schoterweg zal, langs de oostzijde het kanaal, een pad worden aangelegd, eens in eigendom, beheer er derhoud bij de provincie zal berusten. Dit pad zal nabij de Vliet worden gesloten aan het (provinciale) Delfts® jaagpad. De uitspanning „Allemans- geest" zal bereikbaar blijven via reeds bestaande, in de gemeente Voor schoten gelegen weg ten westen var nieuwe kanaal Drie bruggen Aangezien het nieuwe kanaal een binding zal vormen tussen de Rijn de Vliet, zullen in de eerste plaats ten behoeve van de beide belangrijke, naast die vaarwateren lopende wegen de Haagweg en de Voorschoterweg brug gen over het kanaal moeten worden ge bouwd. Voorts zal een brug moeten wor den gemaakt om de door te trekken Vijf-Meilaan te kunnen verbinden met de Leidseweg in Voorschoten. Deze brug zal in de toekomst mede dienen ter ont sluiting van de ten westen van die weg te stichten woonwijk. Aanvankelijk is nog gedacht aan een vierde brug. na melijk in het verlengde van de Wag- tieriaan (Fortuinwijk). Mede gezien de moeilijke aansluiting aan de Leidseweg, zal de bouw van deze brug achterwege moeten blijven. De afstand tussen de brug in de Vijf-Meilaan en die ir Voorschoterweg, ongeveer -1200 m volgens B. en W. aanvaardbaar. De doorvaarthoogte van de drie brug gen in gesloten stand is op 2,50 m Daald. De doorvaartwijdte van het be weegbare gedeelte zal 10,50 m bedragen en die van de vaste doorvaartopening maximaal 10 m. Ten aanzien van ieder der bruggen afzonderlijk kan nog het volgende 1 den opgemerkt. 1. De brug in de Haagweg („Waddin- gersluis"). Op grond van de te verwachten grote toeneming van de verkeersintensiteit op de Haagweg zulks mede in verband met de plannen van de provincie om een nieuwe weg aan te leggen tussen Leiden en Den Haag ten westen van de spoorbaan Amsterdam-Rotterdam (de zjg. forenensweg) zal deze brug di rect op de volle breedte van 31 m moe ten worden gebouwd. De brug zal o.m. omvatten een dubbele rijbaam van 2x7,50 m, aan de zuidzijde een, tevens voor het rijwielvericeer bestemde, rijbaan voor plaatselijk en langzaam verkeer van 7 met een daarbij behorend trottoir van 50 m en aan de noordzijde eveneens :n voetpad van 2,50 m. Door de bouw van de nieuwe brug zal het bestaande kunstwerk ter plaatse de kruising van de Haagweg en de Korte Vliet moeten worden gesloopt. Dit houdt in, dat de waterkering in dit kunstwerk, een onderdeel van de water kering Hoge Rijndijk, zal komen te ver vallen. In de plaats hiervan zal een waterkering moeten worden opgenomen in de nieuwe brug. De minimum-diepte voor de slagdrempel van de keersluis ?al 3,90 m minus n.a.p. of 3,30 m bene den kanaalpeil moeten bedragen. Zoals reeds opgemerkt zal de bodemdiepte van het kanaal eveneens op dit peil komen. 2. De brug In de Voorschoterweg („Hooghkamerbrug") De breedte van deze brug zal 30 m tussen de leuningen bedragen. De brug zal omvatten een dubbele rijbaan van 2x7,50 m met een tussenberm van 2 m, twee rijwielpaden van elk 3men daar naast twee voetpaden ter breedte van m. Tussen de rijbanen en de rij wielpaden zullen schampstroken worden aangelegd van 1 m breedte. 3. De brug in de te verlengen Vljf- Meilaan. Deze brug zal dezelfde afmetingen krijgen als die in de Voorschoterweg. Kosten De kosten van het graven van kanaal en van het bouwen van de brug gen in de Haagweg en in de Voorscho terweg dus exclusief de kosten de brug in de door te trékken Vijf-Mei- lr.an worden door de provinciale wa terstaat en de dienst van gemeentewer ken als volgt geraamd: aanleg van het kanaal 2.100.000. bouw an de brug in de Haagweg ƒ2.300 De Natuurvriend heeft nieuw reglement De ledenvergadering van de Lcidsi aquariumhoudersvereniging De Natuur vriend heeft het nieuwe huishoudelijk reglement behandeld cn goedgekeurd. Voorzitter C. Borghart kon slechts een klein aantal leden verwelkomen, maar wel waren de te balloteren nieuwe leden present. Hij overhandigde de lidmaat schapskaarten met de wens, dat dc nieu we leden van hun hobby, in verenigings verband beoefend, veel genoegen zullen beleven. De leden stemden in met het bestuurs voorstel ter afwisseling van de gebruike lijke lezingsavonden ccn excursie te houden. Een bezoek aan het aquarium van Artis staat op het programma. De heer Borghart las hierna het nieu we huishoudelijk reglement voor, waar» bij artikelsgewijs op details werd inge. gaan. Na goedkeuring dankte de voor zitter samenstellers C. Abcouwer cn P. Geertsma voor hun vele werk hieraan besteed. Na de pauze werd nog uitvoe rig gediscussieerd over het algenvraag- stuk cn chemische bestrijdingsmiddelen. Van het vliegveld Sentani is giste ren de echtgenote van gouverneur Platteel naar Biak gereisd. Mevrouw Platteel werd tot Biak vergezeld van haar echtgenoot, die daar staatssecretaris Bot zal verwelkomen. De staatssecretaris wordt morgen in Biak verwacht. Hij zal vandaar direct doorreizen naar Hol» landia. vast te leggen. Voor enkele aan de hui dige scheepvaartroute gelegen bedrijven kan het nadelige gevolgen hebben, dat zij dan niet meer voor de grotere sche pen bereikbaar zullen zijn. Uit een voor lopig onderzoek is gebleken, dat dit slechts een gering aantal bedrijven be treft. Voor het verkrijgen van een bevre_ digende oplossing van dit vraagstuk, waarbij de provincie niet betrokken zal zijn, is het van veel belang, dat de ge meenteraad door de vaststelling op 9 juli 1962 van het uitbreidingsplan „Lei- den-de Waard 1962", de mogelijkheid heeft geopend aan en nabij het Rijn- Schiekanaal een insteekhaven en de no dige openbare los- en laadgelegenheden aan te leggen. Bovendien zal eventuele gedupeerden bij aanwijsbare schade een vergoeding worden gegeven. Belangrijke stap Het overleg met de provincie heeft naar de mening van B. en W. geleid tot een voor de gemeente aanvaard bare opzet van de plannen tot de aanleg van een nieuw kanaal, on geveer ter plaatse van de huidige Korte Vliet, en van de bouw c.a. van drie bruggen over dit kanaal. Door de verwezenlijking van deze plannen zal een belangrijke stap worden ge zet met betrekking tot de verbe tering van de gehele structuur van Leiden. Verheugend is, dat Gedepu teerde Staten zich in principe even eens met de plannen en met de wijze van verdeling der kosten kunnen verenigen. Het ligt in het voornemen van Gedeputeerde Staten een voor stel op deze basis voor de aanleg van het kanaal en de bouw van de bruggen in de aanstaande zitting van de Provinciale Staten aan de or de te stellen. Indien derhalve ook de gemeenteraad hiermede kan in stemmen, zal de verdere uitwerking der plannen ter hand kunnen worden genomen en zal voorts binnen een redelijke termijn met de eigenlijke werkzaamheden kunnen worden be gonnen. Al 2500 repatrianten Het aantal vrouwen en kinderen dat uit Nieuw-Guinea is gerepatrieerd is ge stegen tot 2495, inclusief de 580 die aan boord van de Zuiderkruis op weg naar ons land zijn. Per KLM-vliegtuig zijn er dus thans 1915 op Schiphol aangeko men, van wie ongeveer 1250 vrouwen en kinderen van gouvernementsambtena ren, 550 van militairen en ruim 100 par ticulieren Omdat grote exportorders van twee bekende merlcfabrieken hier te lande niet doorgingen, konden wij 5000 prachtige sporthemden zeer voordelig inkopen. Hierdoor en door de late zomer kunt U profite ren van een sensationele prijs. Geen wonder echter, dat de fa briekanten eisten, dat de etiket ten eruit moesten. verlicht De gerestaureerde molen De Heesterboom van de familie Noordman aan de Haagweg kan 's avonds worden bewonderd als het strijklicht het molen- lichaaam in gloed zet. bouw van de brug in de Voorschoterweg ƒ2.600.000, totaal ƒ7.000.00. Dit bedrag moet worden vermeerderd met de grondkosten van circa ƒ591.000 voor de te verlengen Vijf-Meilaan. als- méde die betreffende het beheer en on derhoud van die brug en van de brug in de Haagweg aan de provincie zal ver goeden. Dit achten wij redelijk en pas send in hét kader van hetgeen wij hier boven hebben opgemerkt. De voor de gemeente voortvloeiende kosten kunner op dit ogenblik als volgt worden Be raamd: 1. kosten van het bouwen van dt> brug in de te verlengen Vijf-Meilaan - 2.400.000 2. afkoopsom voor: a. bediening, onderhoud, enz. van de evenbedoelde brug ƒ420.000; b. bediening, onderhoud, enz. van do brug in de Haagweg ƒ420.000; 3. kosten van het maken van een aansluiting (over een afstand van 100 m) van de onder 1 bedoelde brug aan de provinciale weg nr. 16 (Leidseweg), met inbegrip van de grondkosten 180.000: totaal ƒ3.420.000. Het graven van het knaal en de bouw van drie bruggen, een en ander met de bijkomende werkzaamheden, zullen van de gemeente vergen een bedrag, dat als volgt kan worden berekend: a. de vaste bijdrage van de gemeente ƒ2.700.000; b. de helft van de door de provincie en de gemeente gezamenlijk te drager» koster, ƒ2.445.425: c. het evengenoemde bedrag betref fende de bouw van de brug in de te ver lengen Vijf-Meilaan enz. ƒ3.420.000; d. de niet in het vorenstaande begre pen kosten van bouwrente, voorberei ding, enz. ƒ300.000; totaal 8.865.425, of afgerond 8.870.000. Besparingen Met betrekking tot de bouw van een brug in de te verlengen V(jf-Meilaan is van de zijde van de provincie gesteld, dat dit uitsluitend een gemeentelijke aan- Molen De Heesterboom Een rustiek plekje bij de Korte Vliet op de grens van Leiden en Voorschoten. Waarschijnlijk zal hier over enkele jaren een 32 meter breed kanaal zijn, dat alle scheepvaart, ook de Kat wijkse loggers, buiten de Leidse binnenstad zal houden. gelegenheid is. Hierbij werd er op ge wezen, dat de gemeente, bü gebreke van het nieuwe kanaal, toch ook, geheel voor haar rekening, een vaste brug over de Korte Vliet zou moeten doen bouwen cn dat zij alsdan voorts een belangriik hoger bedrag zon moeten besteden voor het maken van een brug over de Rijn tegenover de Chnrchill-laan: deze brug kan, na de omlegging van de vaarweg, als een vaste verbinding worden uitge voerd, terwijl ter plaatse anders een, veel kostbaarder, beweegbare brug zou moeten worden gebouwd. Blijkens het door de provinciale waterstaat gepleegde overleg is het rijk niet bereid een deel van de kos ten van de brug in de Haagweg een rijksweg voor zijn rekening te nemen. Dit vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat het rijk in een zeer nabije toekomst geen belang meer in deze weg ziet, aangezien hij geheel binnèn dè bebouwde kom van Leiden komt te liggen. Tegenover de aan de uitvoering van de plannen verbonden kosten staan voor oe gemeente, zoals van de zijde van de provincie terecht is opgemerkt, bespa ringen. Dit is hiervoren reeds gebleken met betrekking tot de brug over de Rijn tegenover de Churchill-laan. Dat zich -iog meer besparingen zullen voordoen, moge uit het volgende blijken. De Blauwpoortsbrug, de Turftnarkt- bnrg en de Paubrug zullen binnen af zienbare tijd moeten worden vernieuwd; "oor wat de beide eerstgenoemde brug gen betreft door de staat, waarin deze Wruggen thans verkeren, en, voor wat de Pauwbrug aangaat, op grond van het feit, dat deze brug een onderdeel zal vormen van de noord-zuidveTbinding via de Hooigracht. De nieuwe bruggen zul ten. bij verwezenlijking van de plannen tot omlegging van de vaarweg, niet meer als beweegbare, maar als vaste bruggen kunnen worden gebouwd. Bovendien zullen dan de kosten van bediening der bruggen belangrijk verminderen. Bere kend is, dat de uit een en ander voort vloeiende besparingen kunnen worden geschat op onderscheidenlijk ƒ2.100.000 (besparing aan bouwkosten der drie ge noemde bruggen) en ƒ600.000 (gekapi taliseerde lagere bedieningskosten Indien zowel de gemeenteraad als de Staten der provincie zich kunnen ver enigen met de aanleg van het kanaal en de bouw van de bruggen c.a. op de hier voren aangegeven voet, en de verwerving van de voor de uitvoering van de plannen nodige gronden, alsmede het verkrijgen van de daarvoor nodige vergunningen op korte termijn hun beslag zullen kunnen verkrijgen, kan, naar het zich thans laat aanzien, in de loop van 1964 met het graven van het kanaal en met de bouw van de bruggen een aanvang worden gemaakt. In 1966 zullen dan het kanaal, de drie bruggen en de aansluiting van de Vijf-Meilaan aan de Leidseweg in gebruik kunnen worden genomen. Nadelen Het behoeft geen verbazing te wekken, dat aan de verwezenlijking van de onder havige plannen niet alleen voordelen zijn verbonden, doch dat hieraan ook bepaal de bezwaren kleven. Dit blijkt in de eer ste plaats uit een adres aan de raad V3n de Leidse roei- en zeilvereniging „Die Leythe". In dit adres wordt uiting gege ven aan de bezwaren, welke de genoemde vereniging koestert tegen het dempen van de langs de Rijn- en Schiekade gele gen Trekvliet (in het voorstel betreffende Wegenplan en basisplan sanering en stadsvernieuwing 1961 hebben B. en W. gewezen op de noodzaak om, na dc om legging van de vaarweg, over te gaan tot het dempen van de Trekvliet). Met be trekking tot het evenbedoelde adres mer ken B. en W. het volgende op. Het nieuwe kanaal zal zich moeilijk le. nen voor hel houden van roeiwedsrijden, doch wel gebruikt kunnen worden als oefenbaan. He ligt dan ook in het voornemen aan de oostzijde van het kanaal van gemeen tewege een pad aan te leggen. Dit pad zal desgewenst tevens als ..coachbaar'' dienst kunnen doen. Zoals gezegd, zal de omlegging van de vaarroute tot gevolg hebben, dat ver scheidene beweegbare bruggen in de komst door vaste bruggen zullen worden vervangen. Bovendien zal na het gereedkomen van het nieuwe naai mogelijk zijn die bruggen dan Vandaag weer eens een facet je van de Leidse verkeersregeling met talrijke gevaarlijke kanten. Het par keerterrein op de Beestenmarkt, op marktdagen overvol en op doorde weekse dagen in de vakantietijd zeer goed bezet, wordt aan de zijde van het water begrensd door een weg met eenrichtingsverkeer naar de zijde van de Beestenmarkt Dit eenrichtingsverkeer is daar inge voerd omdat bij een geopende Turf- marktsbrug op de Prinsessekade een verlicht verkeersbord aanfloept, waarop in groen deze route via de Blauwpoorts brug, die dan in beide riohtingen mag worden bereden, staat aangegeven. Wie de parkeerplaats afrijdt via de weg die ook de Citosabus volgt vindt aan de waterkant geen bord met een pijL die dwingend naar links wijst, en ook aan de rechterzijde geen bord dat •■echts afslaan verbiedt. Achter het uri noirgebouwtje staat wel het rode verbodsbord met de witte horizon tale balk, maar wie eenmaal in de bocht zit kan dit bord*niet zien. Er be staat dus alle kans dat het verkeer, dat van deze weg gebruik maakt, juist de verkeerde richting inslaat met alle ge varen, daaraan verbonden. Trouwens, de weg langs het water is ook direct bereikbaar van dc parkeer plaats af. cn dan zijn er helemaal geen borden die iets verbieden of dwingend voorschrijven. Een proces-verbaal, uit gedeeld aan een automobilist die hier ir de richting van de Blauwpoortsbrug rijdt komende van de parkeerplaats, lijkt ons een dubieuze zaak. Schuldig verklaring zonder oplegging van straf lijkt de meest logisdhc oplossing van de kantonrechter. Het komt ons ook niet ondienstig voor de blik even vooruit te slaan. Het Steenschuur aan één zijde zal onberijd baar worden door verbeteringswerkzaam heden van de walkanten. De Nieuw- steeg en de Zonneveldstraat raken de helft van de rijweg kwijt wegens uit- breidingswerkzaamheden voor universi teitslaboratoria mot als resultaat een richtingsverkeer. Het Lervendaal wordt gedempt, wat ook gevolgen heeft voor het verkeer. Het complex Garenmarkt gaat tegen de grond, met schuttingen en verkeersmoeilijkheden als bijkomstige factoren. Als de 3 oktoberoptocht door Leiden trekt, welke route zal dc stoot dan door de binnenstad moeten volgen? Een knap pe kop die daarop direct een antwoord te vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3