HUURVERHOGING KORTING maar ook compensatie :g Ramp Pendrecht zal wel altijd raadsel blijven Roemloos einde van Walcherens fort DE GROTE MUITERIJ BOUNTY - Jrn m DONDERDAG 23 AUGUSTUS 19*2 Vanavond op het scherm: i Beeklen van de Boerenoorlog en een komische opera latei dien- tuurslid breder* fimur slid ISTe* (Van onze sociaal-economische redactie) Zaterdag 1 september wordt, bij wijziging van de Huurwet, de zesde na-oorlogse huurverhoging van kracht als eerste stap op weg naar volledige afschaf fing van de rijkssubsidies op de woningbouw. De huurverhoging, die varieert van 10 tot 12 procent. betreft vrijwel alle voor- en naoorlogse woningen. Ter compensatie wordt op de lonen een bijslag ver strekt, terwijl ook de sociale uitkeringen stijgen. Om een overzicht te krijgen van het complex van maatregelen, dient de volgende opsomming. zegt heb compli kringel i lauzecn en. Wi stak text 0| oei als it Zilv( zaï gaa niet De huurverhoging bedraagt 10 procent in de eerste, 11 procent in de tweede en derde en 12 pro cent in de vierde en vijfde ge meenteklasse. De verhoging geldt voor alle woningen, met uitzon dering van: de woningen in de vrije sector, die zonder financiële steun van het rijk zijn gebouwd en waarvoor de huurprijzen in vrij overleg tussen eigenaar en huurder worden vast gesteld; de woningen die zijn gebouwd met rijkssubsidie volgens de pre mieregelingen van 1950, 1953, 1957 of 1958, tenzij de huren van deze huizen ook omhoog zijn gegaan bij de huurverhoging van april 1960; de woningen waarvan de huur prijs op 31 maart 1960 niet hoger was dan negen gulden per week in de eerste gemeenteklasse, acht gul den in de tweede, zeven gulden m de derde, zes gulden in de vierde, of vijf gulden in de vijfde gemeente klasse (volgens een verklaring van de Huuradviescommissie) geen ge breken vertoont en er geen achter stand in het onderhoud is. (In dit laatste geval kan de eigenaar zelf alsnog de huurverhoging van 1960 (20 pet.) toepassen. de woningen die onbewoonbaar zijn verklaard of daaraan zijn gelijk gesteld. (Voor deze woningen geldt de huurprijs van 31 december 1950; noodwoningen, gebouwd na 1950 kunnen slechts in huur worden ver hoogd, als de gemeentebesturen daartoe van de minister toestem ming krijgen). de woningen, die niet aan rede lijke eisen van bewoonbaarheid vol doen, hetzij als gevolg van ernstige gebreken, hetzij als gevolg van ver waarlozing door de eigenaar. (De huurder moet in dit geval de Huur adviescommissie in zijn rayon een verklaring vragen, op grond waar van de huurverhoging niet kan wor den toegepast zolang de eigenaar de woning niet heeft opgeknapt); de woningen, die weliswaar in goede staat verkeren, doch waarbij dit kennelijk een gevolg is van voorzieningen, die de huurder voor eigen rekening heeft aangebracht. (Ook in dit geval is een verklaring van de Huuradviescommissie nodig, die vervalt wanneer de eigenaar als nog de kosten voor zijn rekening neemt en daarvan de Huuradvies commissie mededeling doet); De woningwetwoningen die nu al uitzonderlijk hoog in huur zijn ioordat de huurprijs hoger ligt dan w de prijs die geldt voor woningwet woningen, welke in 1961 zijn ge- gund. (Deze gevallen, waarbij men I globaal een grens van f 100 in de eerste gemeenteklasse tot f 800 in de vijfde klasse kan aanhouden, moeten door de gemeentebesturen aan de minister worden voorgelegd, die de lïuutrverhoging kan verminderen dan wel opheffen). De huurverhoging moet worden berekend over de kale huur. Voor bedrijfspanden wordt dezelfde huurverhoging toegestaan, waartoe partijen een nieuwe overeenkomst moeten sluiten. Voor de premiewo ningen, die niet automatisch in huur worden verhoogd, kan bij ministe riële beschikking een verhoging worden toegestaan als de huur be neden peil zou komen te liggen. Bij onderhuur geldt een evenredige ver hoging tot maximaal 20 procent. GEMEENTEKLASSE De volgende Zuid-Hollandse ge meenten behoren tot de eerste, twee de of derde gemeenteklasse. (De ge meenten die niet worden genoemd, behoreh tot de vierde of vijfde klas se, waarvoor dus een huurverhoging van 12 procent geldt). Alblasserdam 3; Alphen a. d. Rijn 3; Arkel 3; Ba- rendrecht 2; Capelle a. d. IJssel 2; Delft .1; Dordrecht 2; Dubbeldam 3; Gorinchem 3; Gouda 2; 's-Gravenha- ge 1; 's-Gravenzande 3; Hendrik-Ido- Ambacht 3; Hillegom 3; Katwijk 3; Krimpen a. d. Lek 3; Krimpen a. d. IJssel 3; Leerdam 3; Leiden 2; Lei derdorp 2; Leidschendam (kom) 1; Leidschendam (rest) 3; Lekkerkerk 3; Lisse 3; Maassluis 2; Monster 3; Naaldwijk 3; Nieuwerkerk a. d. IJs sel 3; Nieuw-Lekkerland 3; Noord- wijk 3; Noordwijkerhout 3; Oegst- geest 2; Papend recht 3; Poortugaal (Meeuwenplaat) 1; Poortugaal (rest) 2; Pijnacker 3; Rhoon (westelijk deel) 2; Rhoon (rest) 3; Ridderkerk 2; Rot terdam-stad 1; Rotterdam (Hoek van Holland en geannexeerde gedeelten van Rhoon. Poortugaal. IJsselmonde en Capelle) 2; Rozenburg 2; Rijns burg 3; Rijswijk 1; Sassenheim 3; Schiedam (uitgezonderd geannexeer de deel van Spaland) 1; Schiedam (rest) 2; Schoonhoven 3; Sliedrecht 3; Spijkenisse 2; Valkenburg 3: Vlaardingen (kom) 1; Vlaardingen )rst) 3; Voorburg 1; Voorhout 3; Voorschoten 2; Waddinxveen (kom) 3; Waddinxveen (rest) 4; Warmond 3; Wassenaar 1; Wateringen 3; Woer den 3; Zoetormeer (kom) 3; Zoeter- meer (rest) 4; Zwijndreoht 2. LOONCOMPENSATIE De huurverhoging wordt voor de loontrekkenden gecompenseerd door een verplichte loonbijslag van 1,5 procent, die tenminste 2,25 per week of 9,75 per maand bedraagt. De bijslag mag voorlopig niet in de loonschalen worden verwerkt en mag evenmin in de prijzen worden doorbere kend. Alle werknemers van 23 jaar en ouder (behalve gehuwde vrouwen) komen" voor de bijslag In aanmerking evenals jonger® werknemers en gehuwde vrouwen die kostwinner zijn Wel toegestaan, maar niet ver plicht is uitkering van de bijslag aan werknemers, die niet onder een c.a.o. of bindende loonregeling vallen en die meer dan 13.000 per jaar verdienen. De loonbijslag WONINGPRODUKTIE DAALT is vastgelegd in een beschikking van het College van Rijksbemid- delaars, die in werking treedt met ingang van het loontijdvak, waar in 3 september valt. De bijslag wordt berekend over: vast loon. tijdloon, garantieloon, tariefver- dienste, produktiepremies en an dere loonbestanddedefi. Extra-uit keringen worden niet meeberekend. SOCIALE UITKERINGEN In verband met de huurverho ging gaan ook een aantal uitke ringen ingevolge de, sociale verze keringswetten omhoog. AOW: gehuwden ƒ84.onge- huwden 78.De uitkering voor gehuwden komt daarmede op 2238.per jaar en voor onge- huwden op 1440.- per jaar, waar bij nog niet is inbegrepen de op 1 september ingaande verhoging, die het gevolg is van de stijging der loon indexcijfers. AWW: weduwen met kinderen 84.weduwen zonder kinderen 78.De uitkering voor wedu wen met kinderen komt daardoor op 2376.per jaar en voor we duwen zonder kinderen op 1656. per jaar. waarbij eveneens de ko mende verhoging op grond van de loonindexcijfers niet is inbegrepen. KINDERBIJSLAG: Loontrekken den krijgen voor de eerste drie kinderen een cent per dag meer en voor het vierde en volgende kind twee cent, zodat de situatie als volgt wordt: eerste kind 76 ct per dag: tweede en derde .kind 83 ct; vierde en vijfde kind 1 gulden 13; zesde en volgende kind 1 gul den 17 per dag. Voor rentetrekkers wordt de uitkering als volgt: eer ste kind ƒ20.05 per maand (was ƒ19.75, tweede en derde kind ƒ21.90 (was ƒ21.60); virde en vijfde kind ƒ29.80 (was ƒ29.25) en zes de en volgende kind ƒ33.45 (was ƒ32.95). Kleine zelfstandigen: der de kind 54 ct per dag (was 53 ct); vierde en volgende kind 75 ct per dag (was 73 cent). ONGEVALLENWETTEN: de uit keringen op grond van de onge vallenwetten worden per 1 septem ber met 7.5 procent verhoogd. INVALIDITEITSWET: de percen tuele toeslag op de inval iditeits- rente wordt per 1 september ver hoogd van 290 tot 320 pro cent. WERKVOORZIENINGSRE GELINGEN: de reeds bestaande huurcompensatie wordt vermeer derd met 2.25 tenzij men reeds compensatie ontvangt via de inva- liditeitsuit kering. BUITENGEWONE PENSIOE NEN: de uitkeringen op grond van de wet buitengewoon pensioen 1940-1945 en van de wet buitenge woon pensioen zeelieden-oorlogs slachtoffers gaan 3 procent om hoog. BLINDEN: voor uitkeringen op grond van de voorziening voor blinden zijn nieuwe normen vast gesteld, evenals voor zelfstandigen en beeldende kunstenaars (over het algemeen 2.25 hoger). het 13.149 brt metende motortank schip Pendrecht (rederij Phs van Om- meren-Rotterdam) op 18 april 1960 in de Straat van Gibraltar, waarbij vijf leden van het machinekamerpersoneel omkwamen en drie werden gewond, Is het resultaat geweest van een aantal factoren, die op niet te verklaren wijze hebben samengewerkt. Daarnaast ondervond men de nadelen van het common rail system (de brand stoftoevoer) en het breken van een stuurboordnokas van een der cylinders in een ongunstige stand. Tot deze con clusie kwam dezer dagen de inspecteur voor de scheepvaart T, Veerman, bij.de behandeling van deze ramp voor de Raad voor de scheepvaart te Amsterdam. Misschien, zo voegde de inspecteur eraan toe, speelden ook onoplettendihedd of nalatigheden van het machinekamer- personeel een rol, maar daarvan kon niets worden aangetoond. De raad hoor de in deze zaak, waarin de schuldvraag niet aan de orde komt, de nu 29-jarige 2e werktuigkundige J. H. Abbink (Bol nes), de 29-jarige voormalige 3e werk tuigkundige J. J Col voort (Hengelo) en de 50-jarige olieman-stoker A. M. de Wolff. De inspecteur deelde mede dat de scheepvaartinspectie alle Doxford mo toren (daarmede is de Pendrecht uitge rust) na deze ramp gecontroleerd heeft, de scheepvaartinspectie heeft hot oude rail systeem niet willen afkeu ren. In de machinekamer van de sche pen die dit systeem hebben, heeft de scheepvaartinspectie een waarechu- wingslijst laten ophangen met alle waarborgen, die in acht moeten wor den genomen. De Raad voor de scheep vaart zal later schriftelijk zijn visie op deze tragische scheepsramp geven. Herstemming van raad in Nuth Bij de herstemming voor de gemeen teraadsverkiezing te Nuth, die gister avond is gehouden, is lijst drie met als lijsttrekker de heer J. Moonen als winnaar uit de bus gekomen De heer Moonen haalde tweemaal de kiesdeler Het belangrijkste gevolg hiervan is dat de heer J. Petit, tweede kandidaat lijst drie, die in eerste instantie wettig gekozen, maar niet toegelaten was definitief als raadslid is gekozen. Herstemming is gehouden omdat bezwaarschrift was ingediend naar leiding van onregelmatigheden die bij de gemeenteraadsverkiezingen hadden plaats gevonden. In totaal zijn 539 v! 544 stemmen uitgebracht, vier personen hebben niet gestemd. Het aantal ongel, dige stemmen bedroeg 27. En bovendien waardevolle verrassin gen! B.v. een prachtige luxe reiswekker. Zó goedkoop krijgt U er nooit een! Vraag een Persil-spaarkaart bij Uw win kelier of vereniging en ga kostbare spaar- emmertjes sparen. Koop direkt zo'n voor delig pak! Ideaal-Persil verzorgt uw was ideaal! Vroeger een internationaal twistpunt (van otnze comrespoondeint) UEN roemloos en stil einde nadert voor het eens zo veelbesproken Fort de Éuyter. Bijna vergeten ligt dit fort, onafgebouwd, op Walche ren bij Vlissingen. Een halve eeuw geleden brachten de plannen voor dit „moderne fort met geschutskoe pel" in binnen- en buitenland de pennen in beweging. Frankrijk en Engeland dreigden in te grijpen als Nederland dit bastion aan de Wester- schelde inderdaad bouwde. Beide landen noemden dit „een bedreiging van de neutraliteit van België en verweten Nederland met Duitsland te heulen. Op zijn beurt juichte Duitsland de fortplannen toe en liet interventie doorschemeren, wanneer Frankrijk en Engeland hun bemoeie- nise zouden uitbreiden. Ook de in ternationale pers wierp zich op deze „scheldevergrendeling". Kortom: Fort de Ruyter werd een internatio nale twistappel in een tijd, waarin ieder moment de Eerste Wereldoor log kon uitbreken En nuThans worden op de Zuid punt van Walcheren alle bunkers (on geveer veertig) rigoureus opgeruimd, "n voorspel tot de dijkverzwaring. En ook het Fort de Ruyter moet vallen. Weliswaar werd dit kostbare (zes mil joen gulden werd destijds uitgetrok ken) en imposante bouwwerk nooit helemaal afgemaaktmaar in de on overdekte eerste verdieping zijn toch duizenden kubieke meters beton ver werkt. Nog altijd is er een doolhof van gangen en onduidelijke ruimten. Opblazen loas wat al te lastig, maar hot kwam de polder Walcheren eigen lijk wel goed uit het fort gewoon on der de grond te laten verdwijnen. En daarom is het wonderlijke samenstel van muren, gangen en ruimten nu gedegradeerd tot een puinstortplaats. Van het middengedeelte is al niets meer te zien en een groot deel van het fort zal mettertijd verdwijnen onder een dijkverzwaring. Het is overigens niet het eerste Fort de Ruyter, dat even ten oosten van de Vlissingse buitenhaven stond. In de vorige eeuw beheerste ook een Fort de Ruyter de Scheldemonding, maar het stierf een onopvallende dood tengevolge van de vestingwet van 1874. Maar toen in 1910 in de Tweede Kamer (in het kader van de kustverdediging) voorgesteld werd zes miljoen gulden uit te trekken voor 'n nieuw Fort de Ruyter brande het conflict los. Eerst alleen in Nederland, politici en militairen stookten het con flict op. België deed er nog een schep je boven op, want dit land zag een en ander alleen als een nieqwe Ne derlandse handige poging om de Schelde voor Antwerpen af te gren delen. Zelfs de Times toonde zich ver ontwaardigd over het Nederlandse plan en al spoedig lazten de Engelse en Franse regeringen hun stem ho- Maar ook in Nederland is er lang geen eenheid. Zo verschijnt er een vlugschrift van de gepensioneerde lui tenant-generaal W. G. F. Snijders. En hij vertolkt veler mening, wanneer hij de plannen meer dan onzinning noemt en de volslagen strategische waarde loosheid aantoont. Immers, dat ene fort, hoe duur ook, zou een opmars vanuit zee, uitgevoerd in de snelle, wendbare, moderne schepen van die tijd met geen mogelijkheid kunnen te genhouden. Hij becijferde zelfs, dat de marine of een snel te leggen mij nenveld onze neutraliteit beter verde dingen kan. Niettemin: in 1913, drie jaar nadat de voorstellen ter tafel zijn gekomen, neemt de Kamer met 54 te gen 35 stemmen de zaak aan. Voorboden „De voorstellen tot de bouw van 't moderne fort werden in het buiten land ontvangen als de voorboden van wat in 1914 werkelijk is geschied", constateert mr. A. J. van Hamel la ter in zijn brochure „De Schelde Be slommeringen". Inderdaad: de inter nationale situatie was in 1913 al ern stig toegespitst en België, Engeland en Frankrijk zagen de bouw van dit eigenlijk toch armzalige fort als „een medewerking ten gunste van Duitse oogmerken jegens België". Men zag dit fort als een groot beletsel voor te hulp snellende troepen naar Bel gië over water en samenspanning met Duitsland werd Nederland dan ook bij herhaling verweten. Engeland voel de het fort zelfs weer als het beken de „pistool op de borst". Opmerkelijk is geweest, dat de plan nen zoveel stof deden opwaaien, maar dat de bouw (in 1914 begonnen) eigen lijk nauwelijks enige aandacht had. Alleen Belgische (en natuurlijk Neder landse) kranten schonken er aandacht aan. En in dec. van '14 bericht de Vlissingsche Courant met een aan doenlijke soberheid: „Aan de bouw van het Fort de Ruyter werd de laat ste tijd niet zoveel meer gedaan. Thans zijn de werkzaamheden eraan voorlopig gestaakt." Dat „voorlopig" werd definitief. De onzinnigheid van de onder neming en de buitenlandse kritiek ga ven de doorslag. De betonnen bewijs stukken van die onzinnigheid liggen nu scheef weggezakt in een Walcher- se wei. koeien grazen er omheen. Het fort valt nauwelijks op tussen de enor me bunkers uit een recenter verle- 11 Zodra Fort Hurst aan stuurboord achterbleef, zette kapitein Bligh een koers uit, die drie streken zuidelijker was en de „Bounty" liep het open Ka naal binnen. Tegen de avond werd de wind krach tiger en de zee stond hol. Bligh ging naar de bootsman die de wacht had op het achterdek. Het schip krengde sterk naar lij. De kapitein keek langs de masten omhoog. Vervolgens controleerde hij bij de roerganger de koers en wierp een keu rende blik naar loef. „Me dunkt, dat het schip een beetje van loefzij afgiert. Laat u het grootbramzeil reven, mister Cole!" De bootsman, een oudere ervaren zeeman, die zijn vak voortreffelijk verstond, gaf zijn orders. Het bovenste zeil aan de grote mast werd gereefd; twee matrozen klommen lenig het want in tot hoog op de bramra om het vast te maken. Het zeildoek was stijf bevroren en het kostte grote inspanning het zeil te bergen en vast te sjorren. De matrozen stonden, ieder aan een kant van de grote mast, op de „paarden" de tou wen onder de raas, waarop de voeten steun vinden en deden op die grote hoogte, een twintig me ter boven dek verbeten hun werk. Aan stuur boordzijde leek het een of ander niet in orde te zijn. In elk geval stond de matroos opeens boven op de ra en rukte uit alle macht aan een schoot. Kapitein en bootsman keken elkaar aan. Cole schudde het hoofd. „Wie is dat?" vroeg Bligh. „De nieuwe lichtmatroos. Sir. Die Ellison, die „Die jongen is waarlijk niet bang", zei Bligh met waardering. „Maar doldriest is hij ook! Daar kijk nou!" riep hij opeens. Op hetzelfde ogenblik klonken er aan dek verscheidene stemmen: „Hij valt!" Het kan zijn. dat het schip juist toen opeens een flinke slingering had gemaakt of dat het on willige touw sneller losschoot dan Ellison had ver wacht hij stak in elk geval plotseling de ar men omhoog, zakte door de knieën om niet ach terover te slaan, schoot weer naar voren, greep met zijn linkerhand tevergeefs naar de top van de grote mast en viel voorover. OP DE Een veelvoudige kreet van onsteltenis schalde over het schip. De stakker zop op dek verpletterd worden. Maar wat was dat? Warempel, hij was eigenlijk niet gevallen; hij was meer gesprongen, viel een meter of drie en hing plotseling met beide han den aan de bramstag! Dadelijk daarop liet de jon gen zich, lenig als een aap, langs het sterke touw omlaag glijden, dat van de bramzaling naar de fokkemast liep en de masten wederzijds stutte. Op het platform aangekomen sloeg hij de mei stomheid geslagen uitkijk op de schouder, liet zich grinnekend uit het want zakken en klom het want van de grote mast weer in, waar hij even later op de bramra al weer bezig was de onvrij willig onderbroken arbeid voort te zetten. Bligh keerde zich om. Het opgewonden gepraat van de wacht aan dek ging hem voorbij. Hij dacht aan die avond in november, toen hij deze wakkere jongen uit de handen van brutale ronselaars had gered. Zijn moeite was beloond. Zulke zeelui kon hij gebruiken! „Stuurt u de jongen bij me!" riep hij de boots man toe, „hij krijgt een dubbele portie avondeten en een beker rum erbij." Op 25 december was de zee tot rust gekomen. De „Bounty" liep goed bij de wind en voer tussen Kaap Lizard en Brest de ruime Atlantische Oceaan tegemoet. Wind en weer werkten ertoe mee, dat er aan boord vroliik Kerstfeest kon worden ge- Bligh liet 's morgens al extra rantsoenen brood, boter en kaas uitreiken. Bovendien kreeg ieder een galon bier extra. Enkele matrozen hadden van de bij Spithead ingeslagen voorraad dranken nog iets voor Kerstmis bewaard; de meesten evenwel had den alles allang opgedronken. Desondanks was er genoeg te drinken, zodat ieder aan zijn trekken Michael Byrne, de blinde zeeman, had aanvan kelijk tijdens de maaltijd van de officieren ge speeld en nu zat hij op een baal zeildoek in het logies voor de bemanning. Biergeur en wolken tabaksreuk vulden de be nauwende ruimte, die door ^nkelé olielampen schaars verlicht. Byrne was eraan gewend, dat nie mand naar zijn spel luisterde. Het lawaai van de drinkende en schreeuwende matrozen leek nauwe lijks lot zijn oren door te dringen. Onverwacht ging zijn vioolspel van het melodietje van een Schotse dans over in een oud-Iers Kerstlied. Michael Byrne leefde in zijn eigen wereld. Sedert zijn zintuigen de beelden uit de buitenwereld niet meer konden opnemen had hij geleerd zich ook voor de stortvloed aan geluiden af te sluiten. Nu zag hij in gedachten een Kerstviering uit zijn kin dertijd en als vanzelf gleden strijkstok en vingers over de snaren en bouwden de bekende melodie op. Plotseling werd de arm, die de strijkstok han teerde, weggerukt, een hand sloeg op de snaren en het spel eindigde in een dissonant. „Houdt op met je vrome liedjes, ouwe gek, en speel wat vro lijker?! Ja, wat vrolijks, jongens! John Brown's body has a Het was de krakende stem van de roodharige Iren McCoy, die al volslagen dronken was, zoals altijd bij bijzondere gelegenheden. Tevergeefs probeerde hij op de baal zeildoek te klimmen. Maar een krachtige hand greep hem in dc kraag en slingerde hem in een hoek. waar hij bleef liggen. „Weg met jou, zuiplap!" riep een lage stem. „Speel maar door, Byrne. Het is maar een maal in hei jaar Kerstmis!" (Wordt vervolgd) TJET ZIJN wél tegenstellingen, de beide grote programma- onder delen die de NCRV voor haar tele visieprogramma van vanavond over neemt van de Britse televisie. Eerst een foto-documentaire over de Boe renoorlog en dan een rechtstreekse uitzending uit de Glyndebourne Opera van Donizetti's opera „L'Eli- sir d'amore" (De liefdesdrank). De documentaire brengt ons Paul Kruger in herinnering als een van do grote figuren in de Boerenoorlog op het keerpunt van de 19e en 20ste eeuw, een van de grootste gebeurtenissen uit de nabije geschiedenis. Het was de oorlog waarin nog de cavalerie diende, waarin de eerste concentratiekampen versohenen. de eerste loopgraven en gewapende voer tuigen. Meer er waren ook al camefa's ETHERGOLVEN om beelden vast te leggen van de strijd, waarin de nauwelijks 80.000 dappere boeren bloedig werden verslagen door het half miljoen Britten dat ten oorlog trok (en dat voor de tweede maal in een halve eeuw) tegen de blanke ko lonisten in Oranje Vrijstaat en Trans- De foto's, hiervan overgebleven in Engelse archieven, werden nu gebruikt als materiaal om de geschiedenis van deze oorlog in een tv-documentaire van de Britse commerciële maatschappij Granada vast te leggen. De fotohistoricus Helmut Gerns- heim bracht het materiaal bijeen en Reyne Kruger, nazaat van de grote Paul, schreef er de tekst bü- Doordat de filmcamera beweeglijk heid brengt in de véle foto's, lijkt het, alsof er werkelijk directe op namen zün gemaakt aan het front, en verliest men het statische van de foto telkens geheel uit het oog. Mét de figu/ur van Paul Kruger wor den als het ware weer levend die van Smuts, Boflha, De Wet, Cronjé en De la Reymaar ook keert in de her innering terug het onpartijdig pogen van onze koningin Wilhelmina om te bemiddelen, een aanbod, dat zonder meer werd afgewezen. Een hele tegenstelling met dit pro gramma wordt de uitzending van de opera „L'Elisir d'amore" van Doni zetti. die de NCRV van de BBC over neemt om 9.20 uur. Dc opera wordt opgevoerd in het kader van het Glyndebourne Festival 1962. Deze opera, die gesitueerd is op het Italiaanse platteland nabij Floren ce, en in 1832 haar première beleefde, wordt in de oorspronkelijke taal ge zongen onder leiding van Carlo Felice Cillario. U hoort Italiaanse solisten on der wie Mirella Fneni en Luigi Alva, het koor van de Glyndebourne Opera en het Kon. Filharmonisch orkest van Engeland. Prof. Hendrik Andrlessen zal de op voering, die rechtstreeks wordt over genomen, h(j u Inleiden. Aan de uitzending van dc documen taire over de Boerenoorlog gaat ccn vraaggesprek vooraf dat Kees van Langcraad vïerde met dr. RL van Blan- kenstcin. Scandinavië: vaste TV .-toneelgroepen Dc Scandinavische landen Zweden, Noorwegen en Finland hebben elk vaste toneelensembles gesticht voor alle opvoeringen voor dc televisie. Slechts bij uitzonderingen zullen an dere acteurs aan deze kern worden toegevoegd. Denemarken alleen heeft hieraan niet willen meedoen, maar een eigen koers gevaren. Met ingang van 1 januari a.s. aal Denemarken een bestaande toneel groep engageren voor het geven van 15 a 20 voorstellingen per seizoen. Het aanstellen van ccn vaste toneel groep voor televisie lijkt wel mooi, maar voldoet op den duur toch niet, omdat het publiek uitgekeken raakt op acteurs en actrices die zij te vaak op het scherm zien en bovendien steeds blijven verenigen met andere, door dezelfde persoon gespeelde rollen. Commentaar Humoreske De AVRO-telcvisie had pisterai'ond, na een lange sportrubriek en een aar dige reportage van internationaal volks dansen in Bolsward, een verrassend goed programma van Jan Moraal, Hat de naam „humoreske" echt wel ver diende. Een wat gedurfd, maar binnen dc perken gehouden mengeling van toneel, cabaret en film, met uitsteken de muziek van Harry Bannink. Er waren enkele heel goede liedjes in, maar door wei-gekozen rolbezetting werd het hier en daar nog een best stukje toneel. Ook daarvoor zorgden da acteurs Johan Boskamp en Henk van Ulsen als vader en zoon in een bran dend heet vakanteoord. Dat Henk van Ulsen beter acteren dan zingen kan, hinderde in dit geval iet want het liedje „heet"', het besta van het hele programmabehoefde geen zangsem maar voordracht en kreeg dat. Maya Bouma kwam er nog even aan te pas met zo'n echt mal liedje dat zij met verve tevoorschijn deed brengen. Er was wat speels gedoe met (niet al tijd geslaagde) camerctrucs en het ge heel had juist die luchtige noot welke men van een zomerprogramma mag verwachten. Hilversum I, 402 m. 18.00 Nws 18-15 Het XX CDIO ie Rottendam 18.20 Europese z wemkampioenschappen te Leipzig 20 00 Edinburgh International Festival 1903 Sopraan, piano cn cello cn een ensemble bestaande uit acht colli. Ln de pauze: 21.03—2120 VoordTacht 22.00 Lichte mux 22 N'.vs 22 1.1 Art 23 00 Sportact 23.10 Discotaria 23 5521.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 18.OO Accordeon, muz (gr) 18.15 Spportagenda 18.30 Me tropolo ork 19.00 Nw:, en wecitoer 19.10 Geestelijke liederen 19 :t0 Radiokrant 19.50 Politieke lezing 20 00 Ensemble-Parade 20.to Do weg der Brederodee klankbeeld 21.00 Muziek in miniatuur (opn) 2130 Kerkorgelcom 22 55 Bookibcspr 23.00 Menotti schrijft TV.- opera's voor Amerika De Italiaans-Amerikaanse componist Gian-Carlo Menotti heeft een contract getekend met een van de grote Ame rikaanse networks, waarbij hij zich verplicht voor het seizoen 1963/64 twee televisie-opera's te schrijven. Menotti levert ook zelf de teksten voor zijn Fred Kaps in show van Ed-Sullivan De drievoudige wereldkampioen gooche len Frd Kaps zal begin januari als gast optreden in de Ed Sullivan tele visie-show in de Verenigde Staten. Hij zal tien a vijftien minuten lang zijn goocheltoeren voor de kijkers brengen. Kaps zal zijn werkzaamheden bij het cabarefensemble van Rens van Dorth, waaraan hij de komende winter is ver bonden, voor dit optreden drie dagen onderbreken. Eurovisietoneel in december De Engelse schrijver Terence Ratti- gan heeft het toneelstuk dat hij in op dracht van de Europese Radio Unie voor Eurovisietoneel schreef, herzien. Thans wordt gedacht aan de mogelijk heid de opvoering nog in december van dit jaar te realiseren. Dertien Euro- visielanden doen mee. Wellicht zult u zich de opzet van het plan nog herinneren: de opvoering van een nieuw, speciaal voor televisie ge schreven spel, op dezelfde avond en in dezelfde tijd opgevoerd in alle Euro- visielanden en dat in de eigen taal. Geen Eurovisieprogramma in de zin van uitwisseling dus. maar een sym- holische verbondenheid tussen rie deelnemende landen. Het plan behelst echter nog meer, cn wel een regelmatig programma van dergelijke stukken, waarvoor telkens een auteur uit een van de deelnemende landen zou schrijven. Aangezien dc idee van de BBC afkomstig is, werd dc Britse tv-auteur Rattigan het eerst aangezocht om een stuk te schrijven. Men wil hiermee bereiken, dat de Eurovisielanden kennis kunnen nemen van eikaars hedendaagse toneelopvat tingen. Rattigan had zijn opdracht op tijd uitgevoerd, maar het stuk bleek dermate veelomvattend te zijn aan de cors en zoveel speelruimte te vergen, dat de meeste Eurovisielanden zo'n produktie niet konden leveren. Het spel .Footnote" is gesitueerd in cn rondom een televisiestudio en ook dat was zo groots van opzet, dat de meeste landen het niet waar konden Daarom is Rattigan verzocht, het spel drastisch te vereenvoudigen en ook dat is nu gebeurd. Het blijft dus „Footnote" voor de eerste Eurovisie opvoering, en de 13 deelnemende lan den zullen nu gaan zien, of het moge lijk is nog in december 1962 het soel voor de camera'! te krijgen. Men rekent ermee, dat dan 60 miljoen kijkers tegelijk het stuk kunnen zien Do eerste opvoering geldt als experi ment. wanneer die goed gelukt, worden de volgende opdrachten verleend. Hilbilly-muziek voor de NCRV Een serie van zes uitzendanoen over televisie rount-ry-weslcnn en Hilbilly-muziek be- nts- 17*00. ginit op donderdag 6 september a.s. in pioenschappen ie Lelp/is'».flo"j£irn* het radiioprognamma van de NCRV. Jo weorovcrzlcht VAR A 20.20 Kx-pi Eummelen geeft 10 deze programma's u'' de twintiger ia- dednurtw* toelichting. uewuum V» s, w tel. NCïRY 30.PI M. 8 Europese zwemkom» Leipzig 30.00 Journaal. 2n 90 Boerenoorlog, do. 21.20 Eurovisie: Glyndebourna Programma voor morgen Moderne muz (gr) (9.35—0.40 Waterstan den 1. VPRO: 10 00 Inzlchl rn uitzicht. raatje 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20 ragmentcn uit Die Czardasfürstin. ope rette (gr) 11.00 V d Kleuters 11.15 Zang recital 1(1.40 OlfÉpél: ttcMe muz 12 00 Lichte muz en zang 12 nn Mcded ten be hoeve vtn land en tuinbouw j2.33 Sport cn prognose 12 SO Pianospel: lichte muz 13.00 Nws 13.15 Modcd en gram 13.25 Beurs, brr 13 30 Lichte mux !4 r- K.-.n r-r.u?: Mo. dernc en klass muz 14.45 Boekenschouw •3 06 Ga er eens even voor zitten: a. Zing met ons moe: b Het Vogclkwartler. hoorspel. VARA- 1(100 Kla>« nrk muz (gr) 16.30 V d zieken 17.00 V d Jeugd 17 25 Lichte muz 17.50 Act 18 00 Nws 18-15 Pol lezing 18.25 Tango-rumba ork. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7 00 Nws 7.10 Gewijde muz (gr, 7.30 Lichte gram 7 50 Het brood des levens meditatie 8 00 Nws 8.15 Radrtokrnnt 8.36 Kleutcrllcdjca (gr, 8 50 Gram 9.00 V d zieken 9.S> Gram 9 40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgen dienst 10 15 Zangrecital: Moderne liederen rond de dertiger Jat act 13.00 Nw 13 15 Muziek uit gr) 13.45 Liable ork muz (gr) ierork en solist: Moderne muziek aai ensemble: Geratel like liede ren—n»» Muziek uit Scandinavië (gram) 1556 Klass pianomuz (gr, 16.15 Duizend schoon. lezlr.g 16 90 Klas* kamevmuz 17 00 Deklamatle j7» Lichte gram 17 40 Beurs ber 17 45 Hammondorgelspel (gr) 18 00 Fan. rare-ork IR 20 De hangmat jicht progr 18 30 i nemen: Nuttige rndngen voor do Rccering^iitz iropese zwemkam o 21 o gebrac

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5