De Gaulle ontsnapt aan laffe aanslag Commentaar Jlieuwe £ciitsd)c (fourmit Blue Diamonds onderbreken dienst AUTO VAN PRESIDENT BESCHOTEN Nog geen spoor van de tien verdachten ie Niet alles zo vlot als Y.N. willen Sowjet-commando in Berlijn opgeheven Toch weer landing op Nieuw-Guinea? flmtona Djakarta laat Pope vrij ii TUS19é DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Drieënveertigste jaargang no. 12562 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „StüntttasUcfi is ghfbleoen myn bert ia teabenspoct" KATTENPENSION Laat ons uw kat verzorgen tijdens uw vakantie. Bespreek tijdig. Telef. 20824. VLIELAND VOOR DIER EN TUIN NIEUWE RIJN 50. 55- ellen ïaakl :en i: bror eer rgen ERIJ" Iieuws in één oogopslag Met een machinepistool zijn gisteravond 120 tot 150 schoten vanuit twee auto's gelost op de wagen van president De Gaulle, toen deze, vergezeld van zijn vrouw en schoonzoon, het I kruispunt te Petit Clamart in een Parijse buitenwijk passeerde op weg naar het vliegveld Villacoublay, vanwaar hij naar zijn bui tenverblijf in Colombey- les-deux-Eglises zou terug keren. Allen bleven onge deerd. Het was de vierde maal in een jaar tijds, dat De Gaulle aan een aanslag op zijn leven ontsnapte. De Russen hebben giste ren het commando van het Sowjetgarniizoen in Berlijn opgeheven en de bevoegd heden tijdelijk overgedra gen aan het Russische hoofdkwartier in Duits land. Aangenomen wordt, dat deze maatregel een nieuwe stap is in de rich ting van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland, waarbij de ver antwoordelijkheden in Berlijn aan de Oostduitse autoriteiten worden gege- Nieuwe maatregelen zijn in Algiers getroffen tegen de voortdurende chaos en terreur. Alge rijnse militairen worden er nu vergezeld door po litiemannen. Onder de Moslims wordt de onrust met de dag groter, omdat er voor zeer velen geen werk is en ook, omdat maatregelen tegen vroege re leden van de OAS uit blijven. Dagelijks worden er Fransen ontvoerd. Staatssecretaris Bot is gisteren voor besprekin gen naar Holland ia ver trokken. De Indische VN- generaal RiMiye heeft zijn plan om vandaag een toernee langs verschillen de plaatsen in Nieuw-Gui- nea te beginnen, laten va ren en is voor het voeren van besprekingen naar Djakarta vertrokken. Mi nister Soebandrio is in Djakarta teruggekeerd. In Boedapost is van of ficiële zijde verklaard, dat er niets waar is van de be richten volgens welke een aantal vooraansaande Hongaarse regeringsfunc tionarissen is gearres teerd wegens een samen zwering tegen partijleider Janos Kadar. Volgens een woordvoerder sloegen de beriohten op het ontslag van enkele ministers in de afgelopen winter. Adri Lasterie heeft gis teren in Leipzig voor Ne derland de tweede gouden medaille veroverd tijdens de Europese zwemkampi- oenschappen door te zege vieren op de 400 meter vrije slag. Ineke Tigelaar maakte het Nederlandse succes volledig door twee de te worden. Weeteling werd vierde bij de 200 m. rugslag en de herenploeg 4 x 200 meter wisselslag legde beslag op de vijfde plaats. "DRESIDENT Charles de Gaulle is gisteravond voor de vierde maal in een J- jaar tijds ontsnapt aan een aanslag op zijn leven. De president was met zijn vrouw en zijn schoonzoon, kolonel Alain de Boisscu, onderweg naar het vliegveld Villacoublay bij Parijs, vanwaar hij naar zijn buitenverblijf in Colombey-Les-deux-Eglises zou terugkeren. Vermoedelijk hebben on geveer tien mannen aan de aanslag deelgenomen. Tot vanmiddag had de Parijse politie nog geen arrestaties verricht. Naar schatting zijn niet minder dan 120 tot 150 schoten gelost vanuit twee auto's, die langs de route, die president zou volgen, op vijftig meter afstand van elkaar ston den geparkeerd. Inmiddels heeft de president Kennedy een boodschap aan de Franse president gezonden, waarin hij zijn opluchting kenbaar maakte over het feit, dat De Gaulle de moordaanslag heeft overleefd. De Franse minister van justitie, aanslag, die om kwart over acht Roger Frey, verklaarde kort na de plaats vonde dat ef met een machi nepistool drie salvo's op de auto van de president werden afgevuurd, toen deze het kruispunt te Petit Clamart in een van de Parijse buitenwijken op ongeveer een kilometer van het vliegveld, passeerde De auto werd door verscheidene ko gels getroffen. De kogels drongen onder meer in twee banden. Deze waren ech ter binncnbandloos. zodat men nog even verder kon, waar van wagen werd ver wisseld. Een volgauto kreeg een kogel in het carter en moest stoppen. Nie mand der inzittenden van de auto's werd getroffen. Een van de motor agenten, die met twee overvalwagens de president excorteerden, kreeg een kogel door zijn plastic valhelm, maar bleef ongedeerd. Volgens de politie werden twee par ticuliere motorrijders licht gewond door verdwaalde kogels. Van twee particu liere auto's werden de banden stuk ge schoten. Een radio- en t-v.-zaak liep ern stige schade op. Generaal en mevrouw De Gaulle en hun schoonzoon reisden na de aanslag volgens plan naar het vliegveld, van waar zij naar Saint Dizier vlogen. Van daar uit gingen zij per auto naar huis. Voor vervolg zie pag. 11) Rikhye morgen naar Djakarta GENERAAL Rikhye is vanmorgen toch uit Hollandia naar Mano- kwari vertrokken, zoals aanvankelijk reeds in de bedoeling lag. Vandaag nog zou hij van Manokwari naar Biak reizen om mor gen vandaar via Sidney naar Djakarta te vliegen. De generaal wordt zaterdag in Djakar ta verwacht. Over het plotselinge ver trek van de generaal, die dinsdag bij zijn aankomst te Hollandia nog mee deelde veertien dagen in Nieuw-Guinea te zullen blijven, is nog niets officieel bekend gemaakt. (Voor vervolg zie pagina 11) Op een niet beveiligde overweg in Heeze is gistermiddag een bromfiets ge grepen door een trein, waarbij de 13- jarige Joke Kox uit Voerendaal om het leven kwam. Zij zat achter op de brom fiets. De bestuurder van de brommer, de 36-jarige F. van Rozendaal uit Heezo werd licht gewond. VERMOEDELIJK als een nieuwe stap in de richting van de over dracht van de verantwoordelijkhe in Berlijn aan de Oostduitse autoriteiten en als een poging de westerse geallieerden te dwingen zich met de Oostduitsers in plaats met de Russen te verstaan, is gisteren het commando van het gar- :n der Sowjet-troepen in Ber lijn opgeheven. De militaire vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk en Enge land is medegedeeld, dat de kwesties betreffende de controle op het ver voer van personeel en voorraden van hun garnizoenen naar en van West- Berlijn en bepaalde andere aange legenheden „tijdelijk onder de be- oegdheid vallen van hethoofd kwartier van de Russische troepen ui Duitsland". „Laat V.N.waarnemers beginnen DE twee Indonesische duikboten, die maandagavond voor de noordkust van Nieuw-Guinea zijn gesignaleerd op nog geen 40 kilo meter van Hollandia, hebben naar alle waarschijnlijkheid toch nog enige infiltranten aan land gezet. De bevolking van een aan de Tanah Merahbaai gelegen kampong heeft in de afgelopen nacht een rubberboot aan het strand gevonden, waarin munitie en voe dingsmiddelen werden aangetroffen. Ui» Hollandia zijn direct enkele kleine pa trouilles van de Landmacht naar de Tanah Merahbaai gezonden om een na der onderzoek in te stellen. Dit heeft schout bij nacht Reeser van ochtend op zijn wekelijkse persconferen tie meegedeeld. Schout bij nacht Reeser verklaarde dat de onderzeeërs na de waarneming van de laatste radarecho's in de nacht van maandag op dinsdag niet meer wa ren gesignaleerd. Indien de rubberboot inderdaad infiltranten aan boord heeft gehad, zoutfen deze thans in de omge ving van de Tanah Merahbaai rondzwer ven, op een afstand van ongeveer drie dagen lopen van Hollandia. Het betrok ken bootje zou ongeveer tien i De schout bij nacht heeft generaal Rikheye uiteraard onmiddellijk op de hoogte gesteld van de melding dat een boot is gevonden. In dit verband wees h(j op de noodzakelijkheid dat de waar nemers van de V.N. zo spoedig mogelijk met hun taak beginnen, „opdat derge lijke feiten niet alleen uit Nederlandse bron bekend worden gemaakt". Voor vervolg zie pagina 11 „Nog even et water in" zeiden de foto grafen gisteren tegen Adrie Lasterie en Ineke Tigelaar. na dat beide Nederlandse meisjes zo'n uitstekende prestatie hadden geleverd op de 400 meter >vrije slag dames tijdens de Europese zwemkampioenschappen in Leip zig. Adrie veroverde de Euro pese titel op dit nummer en daar mee het goud voor ons land en Ineke werd tweede, ioaardoor zij een zilveren medaille in de wacht sleepte. Een dubbele Ne derlandse triomf! (Verslag op pagina 9) De 22-jarige melkhandelaar J. W. Busch uit Zaandam is gisteravond om het leven gekomen toen de door hem bestuurde bestelwagen werd aangereden door een auto. die de melkhandelaar geen voorrang verleende. De heer Busch werd uit zijn auto geslingerd en over leed ter plaatse. klaard. dat de Sowjetunie niet eenzijdig iets kan veranderen aan de rechten van de vier grote mogendheden in Berlijn. Hij liet er zich niet over uit of hij de nieuwe Russische maatregel zag als een voorloper op een afzonderlijk vredesver drag van Rusland met Oost-Duitsland. waarmee ChroesjLsjef al meermalen heeft gedreigd. Wel zei Kennedy te ho pen. dat hij met de Russische premier een onderhoud zal kunnen hebben als deze voor de zitting van de algemene Vergadering der Verenigde Naties naar New York komt. zoals via de Westduit- se ambassadeur in Moskou is vernomen. Het Russische persbureau Tass, dat de jongste Sowjet-beslissing mededeel de, zei in zijn toelichting,,De militaire commandanten van de V.S., Groot- Britannië en Frankrijk in West-Bcrlijn, dat in feite in een militaire Navo-basis is veranderd, proberen voordeel te trek ken uit het bestaan van het Russische commando, door onrechtvaardige aan spraken te doen gelden op tussenkomst van de westelijke mogendheden in de binnenlandse aangelegenheden van de souvereine en onafhankelijke Duitse De mocratische Republiek en haar hoofd stad. Zij proberen ook voor te geven, dat er een soort viermogendhedencom- mando in Berlijn bestaat, ofschoon het algemeen bekend is, dat deze reeds in 1948 heeft opgehouden te bestaan, ten gevolge van afzonderlijk optreden van de westelijke mogendheden. Het is een voudig te begrijpen, dat de commandan ten van de westelijke mogendheden tot dergelijke maatregelen hun toe vlucht nemen om het bezettingsregime in West-Berlijn te handhaven als 'dek mantel voor de militaire Navo-basis. De opheffing van het commando van het Russische garniezoen in Berlijn beant woordt ten volle aan de vastberaden po litiek van de Sowjetunie ter verwijde ring van de sporen van de tweede we reldoorlog in Europa, ten gunste van het sluiten van een Duits vredesver drag en normalisering van de toestand in West-Berliin op grond daarvan". (Voor volg zie pagina 11) Voor de negende maal begint morgen de Taptoe Delft, jaar lijks feest van klank en kleur op de Markt. Hoofdfiguur ran het historisch gebeuren is dit maal prins Maurits, de ver maarde veldheer, aan wie zelfs het begrip „taptoe" te danken is: een trompetter ging 's avonds door de straten van de vesting steden om de herbergiers eraan te herinneren dat het bedtijd d en dat de „tap" fde kraan) „toe" ging. Zó presenteert het Staatse leger zich aan de Prins. Verhuizing in o maanden 1000 inboedels uit Nieuw-Guinea Op Nieuw-Guinea bestaat grote be hoefte aan emballagemateriaal voor particulLré inboedels, die naar Neder land verstuurd moeten worden. Daarom heeft een Amsterdamse expeditiefirma haar agent op Nieuw-Guinea al 100 liftvans per schip verzonden, en ruim 500 rollen golf carton per vliegtuig. Het een afgeladen DC-8, een door de regering gecharteerde machine, die vo rige week deze ongewone lading naar Nieuw-Guinea bracht. Vandaag zouden nog 200 gedemonteerde liftvans vanuit Rotterdam worden verscheept en mor gen gaan nog ruim 400 rollen golfcarton per vliegtuig naar Nieuw-Guinea. JN FRANKRIJK is vrijwel alle macht geconfronteerd in de figuur van pre sident De Gaulle. Deze macht is heel wat groter dan bijvoorbeeld die van een vorst in een constitutionele monarchie. Deze concentratie van macht is door ieder wel denkend Fransman als wenselijk en on vermijdelijk aanvaard, al ligt het uiter aard in de bedoeling dat zij een tijdelijk karakter zal dragen. Zo spoedig als mo gelijk is zal Frankrijk ook politiek weer naar meer normale toestanden moeten terugkeren en zal ook het parlementair bestel weer moeten gaan functioneren. Deze concentratie van macht in één per soon wordt men zich in het bijzonder bewust wanneer, zoals thans wederom is geschied, een aanslag wordt gepleegd op het hoofd van de staat. Niet alleen het Franse volk past dankbaarheid, dat ook deze aanslag is mislukt. Juist omdat in de figuur van de President de macht in zulk een grote mate is geconcentreerd, zou zijn plotselinge wegvallen de weg openen voor chaotische situaties. Dit laatste is het natuurlijk, wat de on tevredenen lokt. Zij hebben node ervaren, hoe de politiek van de President almeer gericht is geraakt op een zelfstandig wor den van gebieden die zij zich uitsluitend als delen van Frankrijk konden denken. Daar kwam stellig teleurgestelde sym pathie bij. Mochten zij aanvankelijk niet De Gaulle als eensgeestes met hen toe schouwen? Maar de President heeft zilh ook in dit opzicht een groot staatsman betoond, dat hij de grenzen heeft erkend van hetgeen werkelijk haalbaar was. En binnen de grenzen van het mogelijke heeft hij voor zijn land het best denkbare be reikt. Door de teleurgestelden en gegrief- den wordt hem dit intussen niet vergeven. Althans niet door allen. Onder hen zullen er velen zijn bij wie een juister inzicht baan gaat breken. Zij behoeven tijd. Zij moeten illusies opge ven. en dat is altijd moeilijk. Maar onder hen zijn er ook die zich zozeer hebben verhard, dat de redelijkheid verloren is gegaan. En in hun blinde woede hebben zij het gemunt op het leven zelf van de President, wellicht in de veronderstelling dat, is hij eenmaal heengegaan, alsnog kan worden verwerkelijkt wat zij in hun verwarde breinen aan ideeën koesteren. Behalve misdadig zijn zij dwazen. Niet aan te nemen is, dat zij ten volle de ernst doorschouwen van hetgeen zij beogen. Maar hun boze opzet, hoezeer gelukkig ook ditmaal mislukt, vestigt opnieuw de aandacht op de concentratie van macht in één. En ook die één is, hoe krachtig en sterk, een sterfelijk mens. Ook wie daaraan zou voorgijgaan bewijst Frankrijk en bewijst de wereld geen dienst. GRANDIOZE EUROVISIE SPORTWEEK zaterdag 25 augustus EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN ZWEMMEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Komende week bijna dagelijks directe uitzendingen vzn de wereldkampioenschappen wielrennen uit Milaan, Salo en Brescia De 33-jarige Amerikaanse piloot Allan Pope, die door een rechtbank in Djakar ta in april 1960 ter dood was veroordeeld wegens het medestrijden aan de zgds van de Indonesische opstandelingen in 1958, is in het geheim vrijgelaten en naar de Verenigde Staten overgebracht. Pope werd tezamen met 17 leden van de Indonesische strijdkrachten schuldig bevonden aan het uitvoeren van, bombar dementen en beschietingen en het ver voer van wapens voor de opstandelingen. Het Amerikaanse ministerie van buT- tenlandse zaken maakte gisteravond be kend. dat Pope op grond van een alge mene politieke amnestie door de Indone sische regering op 2 juli in vrijheid was gesteld. De piloot had verzocht zijn vrij lating en terugkeer geheim te houden om ongewenste publiciteit te voorkomen bij zijn ontmoeting met zijn vrouw en twee Te Rome is de benoeming bekendge maakt van de heer Aldo Vario Mazio tot ambassadeur van Italië bij het Ne derlandse hof. De heer Mazio is thans ambassadeur van Italië in Tunis. Hij volgt in Den Haag de markies Raimon- do Giustiniani op, die reeds geruime tijd geleden met andere bestemming is ver trokken. T?en tamelijk diepe depressie beweegt L-1 ten zuiden van IJsland naar het oos ten; tegelijkertijd handhaaft zich by i Azoren een hogedrukgebied, dat een uitloper heeft in de richting van de Alpen. Tussen de twee luchtdruksyste men in zal ook morgen met overwegend krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind koele lucht worden aangevoerd. Hierin komt veel bewolking voor, waar uit nu en dan regen kan vallen. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Veel bewolking met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Aanhoudend koel. (Opgemaakt om 11.15 uur). HOOGWATER SCHEVENINGEN Vrijdag:: zon op 5.37, onder 19.47; maan op 0.05, onder 16.13 uur. Op 30 aug. Nieuwe maan. Strandverivachting Oceaanfront passeert komende avond Ypenburg en nacht met regen, morgen weer ge- vilss volgd door opklaringen en op enkele plaatsen nog een bui. Te krachtige zuid- TwMUe westen wind met koel weer. In de middag Eindh. ongeveer 17 graden, zeewater bijna 17 Zd.-Llmb. graden. Vooruitzichten: westelijke luchtstroom Oslo verandert nog weinig en brengt te koel Kopenh augustusweer. Aberdeen u. Hel M" T" 'ir.tU'Stl'" ',"rK.., V*n.de Nederlands, dat om een uur naar Biak zou daten die naar Nieuw-Guinea acht maanden in beslag. De is gistermiddag het zang- strijdkrachten. De tournee vertrekken, maar het was de gingen), maar men nam ten Bine Diamonds zullen har duo de Blue Diamonds van zal precies een maand duren. K L M. die zich herinnerde slotte het zekere voor het der moeten leren om de ver- Schiphol naar Biak vertrok- Het feit, dat de Blue Dia- dat soldaten niet via de rui- onzekere en wachtte het ver- toren maand tn te halen ol ken De vier anderen zijn de monds op het ogenblik in ml- dclijke Aziatische route mo- trek at van het twee uur later zij zullen een maand langer ïï?'er™C." Ta zUn (zij volgep gen reizen doch alleen via de naar Biak vliegende tweed, onder dienst moeten hlljven, l™— i. cabaretière in Ede een opleiding tot ser- Pool en Tokio. Het toestel van lijntoestel van de K.L.M. zo deelden zij op Schipho Tonny Boucher, de aecor- geant-radio-telegratistl een uur volgt echter de ruide. me. Niettemin waren Vil hit deonspeler Harry Mooten en bracht onverwacht nog een lijk. route Hel hadden de De tournee van de Blue zonder blij met hun reis naar de zangeres Anita Berry. Ztj kleine verwikkeling in de legerautoriteiten de twee ran- Diamonds maakt voor hun Nieuw-Guinea. Het zestal sal allen w orden uitgezonden reis. Het gezelschap zou deze gers opdracht gegeven in bur- militaire opleiding geen ver- telkens gezamenlijk een voor door de commissie welztins- maken m een K.L.M.-toestel. ger te reizen tzoals alle sol- schil. Normaal neemt deze stelling vcAorgcn. Innsbruck uk 20 11 0.2

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1