Berlijn snijw°rst Alle 295 voetbalteams zijn weer ingedeeld Tour de Lisse beëindigd Zege voor Van 't Hof en Bronkliorstploeg Gerrit Schulte nam Post geducht onder handen Glacliolenwisselbeker voor fa. H. J. Salman te Noordwijk Jaarverslag Schoolartsendienst district Katwijk Werkman stal brommers aan lopende band GRWfePAKTgROX NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1962 Afdeling Leiden van de KNVB De indeling van de afdeling Leiden van de K.N.V.B. is er. Niet minder dan 295 voetbalelftallen uit Leiden en omgeving gaan op acht september aan de competitie beginnen. De eerste en tweede klassen van de senioren zijn alle in poules van tien clubs verdeeld zodat hier alle elftallen achttien wedstrijden moeten spelen. Dit geldt natuurlijk niet, wanneer door de vele afgelastingen de competitie net zo in de war loopt als vorig seizoen, toen veel wedstrijden eenvoudig niet konden worden gespeeld. Hopelijk gaan we ditmaal een heel gunstig voetbalseizoen tegemoet. In de eerste klas tien we drie Leidse verenigingen: VWS en Sleutels, die van vorig jaar zijn overgebleven, en „Leiden dat naar de afdeling is gedegradeerd. Twee verenigingen zijn eruit: Rouwkoop, dat op eervolle wijze kampioen is ge worden en naar de KNVB verhuisde, en NSA. de bedrijfsvereniging van Samsom, Alphen aan den Rijn. die zich aan het einde van de competitie helemaal heeft teruggetrokken. Ook Rouwkoop 2. Voorschoten, is op geklommen. Speelde het vorig seizoen nog in 2A. nu zien we het in afdeling 1A. In laatstgenoemde afdeling is ook ver andering gekomen door promotie van Quick Boys 4 naar de reserve-vierde klas van de KNVB en vertrek van Ter Leede 3. dat degradeerde naar 2A. Hazerswoud- se Boys 2 en Katwijk 3 zijn ook hier naar toe geklommen. Drie C: Katwijk 6 Leiden 4 Lisser B. 5 Noordwijk 5 Quick B. 7 Rouwkoop 4 Rijnsb. B. 6 Sleutels 2 Ter Leede 4 Junioren AI: Alphen A Altior A DOSR A Lisse A Lugnunum A Eerste klas: Alphen Alphia Hazersw. B. Kagia Leiden Sleutels TAW WSB VWS Woubrugge Twee A: Katwijk 4 Leiden 2 Lisser Boys 3 Noordwijk 4 Quick Boys 5 RCL 3 Rijnsburgse B. 5 Ter Leede 3 VWS 2 Woubrugge 2 Drie A: Alphen 2 Alphia 2 ARC 5-8 Hazersw. B. 3 Kagia 2 Koudekerk 3 RCL 4 TAW 2 Woubrugge 3 De indeling Eerste klas A: ARC 3 GWS 2 Hazersw. B. 2 Katwijk 3 Koudekerk 2 Lisser B. 2 Oegstgeest 2 Rouwkoop 2 Rijnsb B. 4 SVOW 2 ARC 4 GWS 3 Katwijk 5 Leiden 3 Lisser Boys 4 Oegstgeest 3 Quick Boys 6 Rouwkoop 3 SVOW 3 WSB 2 Drie B: ARC 7-8 Hazersw. B. 4 Kagia 3 Koudekerk 4 RCL 5 RCL 6 SVOW 4 TAW 3 VWS 3 Pap Motie ingediend: poea voorzitter N.G. Raad Tien Papoea-leden van de Nieuw-Gui nea Raad hebben voorgesteld H. M. de Koningin te verzoeken het voorzitter schap an de raad ra i v 1 september op te dragen aan een Papoea. Dit wordt nodig geacht omdat ..de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië inhoudt dat de huidige band tussen West Papoea en Nederland bin nenkort zal worden verbroken". Het voorzitterschap wordt thans be kleed door mr Sollewyn Gelpke, een Nederlander die buiten de voordracht van de raad is benoemd. Het feit dat de huidige voorzitter over enige tijd wel licht als vreemdeling zal moeten worden aangemerkt, achten de indieners var voorstel niét in overeenstemming met de positie en het vertegenwoordigend karakter van de Nieuw-Guinea Raad De Raad heeft vandaag uitvoerig het ontwerp-adres aan de Koningin be sproken. Een kandidatenlijst werd op gesteld van vijf leden, waaruit binnen kort een voordracht van drie zal wor den samengesteld. De vijf kandidaten zijn de heren Jouwe, Kaisiepo, Bonay, Meseth en Inury. De heer Jouwe, die in Nederland ver blijft. zal telegrafisch worden verzocht of hij de kandidatuur zal aanvaarden Tijdens de debatten verklaarden Bonay, Kaisiepo en Meseth reeds niet veel te voelen voor het voorzitterschap. Kaisiepo zei onder andere het niet eens te zijn de overeenkomst en thans niet de indruk te willen wekken ..een wit voetje te wil len halen". De huidige voorzitter, drs. SollewiJn Gelpke. zei te hopen, dat de kandidaten een beslissing over het al dan niet vaarden van een kandidatuur uitvoerig zouden overwegen. „Drie maal A" open (Vin onze correspondent) De commissaris der Koningin in Over ijssel. ir. J. B G. M. ridder van dei Schueren heeft gisteren in het Volks park te Enschede de internationale ten toonstelling ,3 x A" geopend. Drie D: GWS 4 Katwijk 7 Katwijk 8 Leiden 5 Lisser B. 6 Rouwkoop 5 Sleutels 3 Ter Leede 5 WSB 3 Noordwijk A Quick Boys A Roodenburg A Rijnsb. Boys A UVS A LISSE Hoe de duiven vlogen De postduivenvereniging De Luchtklie- vers" hield 'n wedvlucht van St. Ghislain. afstand 208 km. Deelname 160 vogels, die werden gelost om 7 uur. De eerste duif kwam binnen om 9.30 uur. de laatste prijsduif om 9.47 uur. De uitslag: 1 K. van Diest 1, 5. 13, 14, 17. 22. 24. 32: 2 J. van Wiest 2. 6. 7. 9. 11; 3 Opdam 3, 8, 25; 4 combinatie Akker man 4. 19: 5 Jac. van Es 10, 18. 21. 26. 31; 6 A. van der Poel 12: 7 C. van der Laan 15; 8 P. M. Bersee 16. 30; 9 Roodenburg 20; 10 G. 't Hort 23: 11 Th. de Haan 27; 12 M. de Vreugd 28; 13 J. Arrachart 29. J. van Diest wist van de zeven inge zette vogels er vijf bij de eerste 11 te krijgen Door dit resultaat werd hij eer ste hokkampioen jonge duiven met wei nig ingezette vogels en toch iedere week Raadsagenda Lisse De raad van Lisse komt voor het laatst in oude samenstelling bijeen op maan dag 27 augustus om 8 uur. Er is in ver band met het afscheid van verscheidene vertrekkende raadsleden slechts een kor te agenda samengesteld, die o m. ver meldt: voorstel tot van overeenkomstige toepassing verklaren van het verplaat- singskostenbesluit 1962 en de verplaat singskostenbeschikking 1962; aanschaf leermiddelen Geref. school; afwijzend voorstel tot medewerking overeenkom stig art. 50 Lo. wet; voorstel tot toelating van de gemeente Katwijk inzake gas- voorzieningf in Zuid-Holland; voorstel wijziging gemeentebegroting. A L was het vrij zeker dat Van 't Hof, die vijf etappes heeft gewonnen, kampioen Tour de Lisse 1962 zou worden, er kon op de laatste avond nog van alles gebeuren. Hij heeft deze laatste rit meer concurrentie gehad dan in de vorige etappes, want Bisschops zal hem zeer dicht op de hielen. Van een voorsprong van enige betekenis kon nauwelijks worden gesproken maar Van 't Hof ging als winaar en kampioen door de finish en was dus de ongeslagen renner in deze zesde Tour de Lisse. n\ v Terwijl de meeste wleleramateurs, ie over enkele dagen gaan deelnemen aan de wereldkampioenschappen wiel- met chef d'equipe, mr. Van Bal- logoyen de Jong, met de nachttrein Milaan waren gekomen, hun In trek in het hotel namen, zwoegde Peter Post ln een tropische regenbul op de Varese achter de door Ger- rlft Schutte bereden derny. De blonde Bosschenaar, aan wiens harde training het vorig jaar mede te danken was. dat Henk N'Udam de regenboogtrui bij de achtervolgers veroverde, heeft zijn diensten ter beschikking gesteld i Nydam en Post. onze twee kansheb bers voor de titel bij de prof-achtervol gers. Maandag nam Sch-ulte Post flink on der handen en dinsdag werd het nog dunnetjes over gedaan. Ook Nijdam de tweede dag meegaan, maar hij miste het tweetal. Achteraf was hij hier- no^ wel een beetje blij, want de regen ging gepaard met hagelbuien, waarbij hagelstenen als kleine duive- groot. onbarmhartig het twee tal Schulte-Post kastijdden. Daarom kwam er dinsdagmorgen ook niets van de voorgenomen training van de baan- zo verlangend zijn de ken nismaking met het Vigorellihout te ver nieuwen. dat zij zich na aankomst nau welijks tijd gunden om zich te installe- ■erigens de laatste dagen al hard getraind op de baan. onder meer door de Russen, over wier komst men i het ongewisse heeft ver keerd. toen de Oostduitsers geen visa kregen. De renners uit de Sowjesunie keken, evenals alle anderen, aandach toen de titelverdediger bij de profsprinters, de Italiaan Antonion Mas- de baan kwam. De Italiaan, die zoals gewoonlijk tegen de wereldkam pioenschappen in zijn beste vorm steekt, lanceerde een nieuwtje: hij joeg twintig minuten lang op volle snelheid achter een "derny over de baan en dat bracht de tongen in beweging „Dat doet hij natuurlijk voor de souplesse", meende Joop Captein. „Wel nee, Mas- pes moet het wel doen, omdat hij an ders veel te zwaar wordt", beweerde Piet Liebregts, die er evenals dok ter Rolink overigens toch wel iets in zag. Want zij raadden Jan Derksen. Joop Captein. Aad de Graaf. Piet van der Touw en Joop Nolten aan het ook eens te proberen achter Gerrit Schulte. Er is nog nimmer een zo snel tempo gehaald in de vorige vijf Tours de Lisse als Van 't Hof in de zesde Tour liet zien. De tourleider Jan van Kesteren sprak namens de gehele tourlelding een harte lijke gelukwens tot de kampioen en prees hem om zijn bijzondere prestaties. De Tourmiss bezegelde de gelukwens met een fikse kus en reikte de kampioen een prachtig boeket bloemen aan onder ap plaus van de vele toeschouwers. Niet minder hartelijk sprak tourbaas Van Kesteren tot de twee volgende ren ners. T. van Leeuwen uit Lisserbroek (die als tweede de tourstrijd beëindigde) en R. Bisschops uit Sassenheim 'die he laas pech had en de tweede plaats moest afstaan aan Van Leeuwen). Als winnaar in het pioegenklassemcnt triomfeerde de Bronkhorstploeg. die eens een hartelijk woord van de tourleider In ontvangst had te nemen. Op 4 september zal een feestavond wor den gehouden met de uitreiking van de De uitslagen zijn bij het einde van de tour: Dagklassement: 1 H van 't Hof 23.42: 2 N Tilburg 23,47: 3 C Verkerk 23.52. ts dezelfde tijd door 4 J Koomen. 5 H van der Veek. 6 H Frauenfelde. 7 B van Es. 3 Th van Rooijen, 9 W var Meij, 10 H den Butter. Algemeen klassement: 1 H van 't Hof 2.18.35; 2 T van Leeuwen 2.22.11; 3 R Bis schops 2.24.03; 4 B van Es 2.24.10; 5 M Hoogkamer 2.24.18; 6 C Verkerk 2.24.19; 7 H van der Veek 2.24.34; 8 H van der Eerden 2.24.43;'9 N Tilburg 2.24.43; 10 W van der Meij 2.24.54, Puntenklassement; 1 H van 't Hof ounten; 2 R Bisschops 40 punten; 3 Verkerk 32 punten; 4 T van Leeuwen 22 punten; 5 H van Lierop 12 punten. Plocgcnklassement zesde etappe: Bronkhorst 1.11.36; 2 Melkhandel 1.11. 3 Ons Weekblad 1.12.16; 4 Bcijersbergcn 1.12.59; 5 Tissing 1.13.43; 6 Graficus 1.15.25; 7 De Vlinder 1.15.35; 8 Waja 1.15.57. Algemeen ploegenklassement: 1 Bronk horst 655 17; 2 Ons Weekblad 6.56.52; 3 Beijersbergen 6.58.01: 4 Tissing 7.00 19; 5 Melkhandel 7.03.28: 6 De Vlinder 7.10.02; 7 Waja 7.15.02: 8Graficus 7.16.22 Bergklassement: 1 H van 't Hof 3; 2 R Bisschops 11: 3 G Verkerk 8; 4 ri der Meij 5; H van der Veek 3. Strijdlustigste renner: G. Mens; onge lukkigste renner: J. van der Slot Uit de strijd: J. van der Slot. Wereldstrijd wielrennen nadert ..Maar dan niet langer dan tien minu ten. Jullie hoeven Maspes niet in alles na te apen", voegde dokter Rolink er lachend aan toe. SCHAATSENRIJDEN Jaap Edenbaan krijgt ijshockeypiste Voor de aanvang van het komende schaatsseizoen zal de Amsterdamse Jaap Eden-kunstijsbaan worden uitge breid met een aparte ijshockeybaan. De afmetingen hiervan zullen 30 bij 60 meter bedragen. De uitvoering van de werkzaamheden is opgedragen aan de zelfde firma, welke ook de bestaande 400 meterbaan heeft gebouwd. Judo De Judokwai Nederland, een van de vijf judobonden in Nederland, -heeft als bondscoach prof. S. Marioko aangezocht. Marioko is 6e dan kodokan. (Vervolg van pagina 1 Al was het gisteravond dan rustig, toch hebben de drie westelijke stads- commandanten en burgemeester Brandt gisteren een bespreking gewijd aan de gespannen toestand. Zij gaven een ge meenschappelijke verklaring uit. waar in men zegt het er over eens te zijn. dat geweldpleging tegen Russische voer tuigen „de communisten in de kaart speelt en bijgevolg moet worden voor komen". Met alle begrip voor de verontwaar diging van de Westberlijners over het optreden van de Oostduitse volkspolitle wilde men toch niet toestaan, dat er onordelijk wordt opgetreden tegen de Westberlijnse politie en tegen gealli eerde militairen. In dit verband werd opgemerkt, dat het de bedoeling van de Russen en de communisten is wan trouwen tussen de geallieerden ener zijds en de Berlijners anderzijds te AMBULANCE Tevens werd medegedeeld, dat bij de doorlaatpost Charlie een ambulance van de westelijke geallieerden zal worden gestationeerd om medische hulp te ver lenen aan vluchtelingen uit Oost-Duits- land. die bü de muur worden neerge schoten. Gewonden zullen naar een OostberlUns ziekenhuis worden ge bracht, om er de nadruk op te leggen, dat slechts humanitaire oogmerken Het is weer beslist: maandag kon t i nummero twee in het „eindklasse- heer Salman uit Noordwijk glanzen ent" kwam de rode Trance, ook ge- van vreugde de telefoon pakken om wonnen door de Noordwijkse firma, te melden, dat de wisselbeker van de Het duurde voor het overige nog wel Ned. Gladiolen Vereniging onnen door de fa. H. J. Salman te Noordwijk en dat men het zo fel be geerde kleinood had verovert nadat een veertien man sterke keurings commissie de donkerrose Sweepstake van deze firma aanwees als de gla diool van het jaar. Het was niet de enige erepalm, die de Noordwykse firma in de wacht sleepte. In de kleurklasse-wedstrijd had Salman ook hoge ogen gegooid en men werd in de strijd om de wisselbeker trouwens niet bedreigd door een concurrent. Want artsendienst „Katwijk", omvattende de gemeenten Katwijk. Leldschendam. Val kenburg. Voorschoten, Zoetermeer en Zoeterwoude. Hieruit blijkt oan. dat op 31 december 1961 bij de dienst waren aangesloten 87 scholen met 16.817 leer lingen, tegen 85 scholen met 16.261 leer lingen op 31 december 1960. In de loop van het verslagjaar kwamen er twee nieuwe scholen onder toezicht, t.w. tweede openbare kleuterschool en tweede prot.-chr. kleuterschool, belde te Voorschoten. Zoals gebruikelijk brengen de beide schoolartsen, de heren P. Vermet e van der Heul, ieder afzonderlijk verslag uit over hun activiteiten. Dokter Vermet had eind 1961 alle scholen te Katwijk en acht scholen te Voorschoten met in totaal 8230 leerlingen onder zijn toe zicht. Systematisch onderzoek werd ver richt bij 3778 leerlingen, t.m. 1233 van kleuterscholen, 1626 van lagere scholen. 594 van nijverheidsscholen, 260 van u.l.o.-scholen en 65 van de Leidsche Bui tenschool. Controle-onderzoek werd ver richt bij 204 leerlingen en gedeeltelijk onderzoek, hoofdzakelijk van oren, ogen. keel enz., bij 3045 leerlingen. Ook dit jaar zijn alle leerlingen van de kleuter scholen en de lagere scholen onderzocht op tuberculose. Hierbij werden te Kat wijk drie en te Voorschoten twee om geslagen reacties 'geconstateerd, waar door in beide gemeenten de besmet tingsfrequentie bleef op het peil dat reeds in het vorige jaarverslag als een nieuw laagterecord werd gekwalificeerd. De schooltandverzorging ontwikkelde zich in Katwijk bijzonder gunstig. Aan het einde van het jaar traden de twee gereformeerde scholen van Katwijk Zee toe. zodat nu alle lagere scholen in Katwijk zijn aangesloten. Met ingang van het nieuwe schooljaar werd ook de chr. lagere school te Valkenburg i: schooltandverzorging opgenomen, aanvang kon worden gemaakt met de behandeling van de leerlingen der kleu terscholen. Gedurende het schooljaar I960 1961 werden bij 1663 leerlingen var de klassen 1 t/m 3 van de lagere scho len 3660 vullingen gelegd, hetgeen neer komt op een vullingsgetal van 2.20. In Vooschoten, waar de schooltandarts reeds jaren op de lagere scholen komt, is de toestand der gebitten goed. Gewezen wordt op het grote nut van de fluorid< Schoolmelk In Katwijk maakten gemiddeld 1400 kinderen op 11 scholen gebruik van de gelegenheid tot het in de schooluren drinken van Vt liter melk. Het plaatse lijke comité aldaar verzorgde tevens de verstrekking van schoolmelk aan 300 kinderen van de twee scholen te Val kenburg. Te Voorschoten was het aantal 944 kinderen op 7 scholen. Te Katwijk werd op 2 kleuterscholen inplaats van melk een biscuit van 10 gram verstrekt. Nog afgezien van het feit dat de voe dingswaarde daarvan slechts een fractie is van die van een kwart liter melk, zijn biscuits tandoariës-verwekkend. Drin gend wend daarom het advies gegeven deze verstrekking te beëindigen en melk ter beschikking te stellen. In het verslag over 1959 werd uitvoe rig Ingegaan op een epidemie van voet- wratten in Voorschoten, in verband waarmee aan het gemeentebestuur de schoolbesturen werd geadviseerd het dragen van gymnastlekschoentjes zolang verplicht te stellen tot zich geen nieuwe gevallen meer zouden voordoen. In 1960 liep de frequentie weliswaar terug, doch nog altUd deden zich nieuwe gevallen voor. In 1961 daalde de frequentie nog verder en thans is de toestand zodanig dat het medisch verantwoord is te ach ten het gymnastiseren op blote voeten weer toe te staan. Hoewel in medische kringen het oordeel bestaat dat bij het op blote voeten gymnastiek doen tegen over direct aanwijsbare hygiënische na delen slechts dubieuze voordelen staan, denken de gymnastiekleraren hier dik wijls anders over. Het lijkt daarom de eenvoudigste oplossing elk kind volko men vrU te laten ln het al of niet dra gen van schoentjes, die alleen ln de gymnastiekzaal gebruikt mogen worden. Dokter Van der Heul had eind 1961 onder zijn toezicht alle scholen te Leid- schendam, Valkenburg. Zoetermeer er Zoeterwoude en 10 scholen te Voorscho ten met in totaal 8587 leerlingen. Syste matisch werden onderzocht 2555 leerlin gen. 429 van kleuterscholen. 1570 lagere scholen. 267 van u.l.o.-scholen 289 van middelbare scholen. Alle leer lingen van de lagere saholen en kleuter scholen werden op tuberculose onder zocht, maar er werd geen enkel geval van deze ziekte geconstateerd. Men was 's morgens vroeg al begon- >n met de variëteiten te bekijken in de proeftuin. En nadat men daar waar derend en puntentellend langs de rijen was gegaan, begon men om ruim elf in de keuringszaal van het Krelage- huis opnieuw. De keuring in de proef tuin geschiedde om een zuiver beeld te krijgen, want men begrijpt, dat de gla- diolenkwekers als ze bloemen van het veld gaan snijden om te exposeren nu niet bepaald de lelijkste uitzoeken. Ruim twee uur had men hier weer werk. Toen had men de mooiste blauwe, de mooiste rode, de mooiste rose, enz. uitgezocht en begon men aan de laatste ronde: welke van de koplopers uit de zeventien kleurklassen is nu weer de mooiste? Een uitermate moeilijk te beantwoor den vraag en men verwachtte aanvan kelijk, dat de beker wel voor Memo randum of Perosi zou zijn, beide ook aanwinsten van de fa. Salman, maar de jury besliste anders. Blauwe aanwinst Het diploma voor de beste blauwe aanwinst was ook voor de fa. Salman. In deze klasse was Blue Conqueror on bedreigd. Bij de abrikooskleurigen werd de goed gebouwde Peter Pears van Konijnenburg Sc Mark te Noordwijk als de mooiste uitverkoren en de mo' zalmkleurige was Perosi (Salman) die werd gevolgd door Long Island van de fa. K. Kooy uit St. Pancras. In het purper was Robert Koch (Sal man) no. één, gevolgd door Little Rock, eveneens van Salman. Van de room kleurige won White Friendship (Preijde, Breezand) onbedreigd en bij de kleur klasse paars Clio van Konijnenburg Mark. Bij de gestreepte was My Love (Preijde) favoriet, gevolgd door Papoea van Salman- Narissawas de mooistt „smoky". Deze variëteit werd ten to nele gevoerd door P. Visser uit St. Pan cras. De jury vond by de witte gla diolen White Angel van Preijde de beste. Tweede werd in deze kleurklasse Te- quendaman van de fa. v. d. Moer uit Noordwijk. Als mooiste gevlekte werd uitverkoren Norma Shearer van Ko nijnenburg Sc Mark, als mooiste licht- rose Dirigent van Preijde, als mooiste lila Memorandum van Salman en als mooiste donkerblauwe K. M.'s Blue van Konijnenburg Sc Mark. De flon kerend rode Trance nestelde zich i: rode kleurklasse glansrijk aan de kop en in het oranjerode genre be"haalde Forest Fire van Visser de meeste Dat Flower Song een beste gele gladiool is, wer'd ook gisteren weer wezen. Deze al vrij bejaarde variëteit hy werd ettelijke jaren geleden de handel gebracht door Konijnenburg Sc Mark behaalde opnieuw het hoog ste aantal punten van alle gele gladiolen en werd gevolgd door Golden Pearl, eveneens van Konijnenburg Mark. Bij de donkerrose gladiolen was Sweep stake niet te verslaan. Op de tweede plaats kwam Rosita, van Salman. De gladiolenstrijd is dus weer gestre den en men mag zeggen: Salman np vrijwel alle fronten. Een mooi si voor deze Noordwijkse firma, die worden nagestreefd en om te vermijden, dat de communisten de westelijke geal lieerden van mensensmokkel zullen be tichten. 9 De parlementaire fractie Westduitse Vrije Democratische partij (F.D.P.) heeft gisteren een resolutie aanvaard, waarin op de V.N.-commis- sie voor de rechten van de mens een beroep wordt gedaan, de toestand in Berlijn te bestuderen. Volgens de fractie hestaat het gevaar, dat de spanning bij de muur de vonk kan doen ontsprin- voor een burgeroorlog. De Oostduitse politie heeft gisteren Mariënborn. aan de autoweg tussen Helmstedt en Berlijn, een Westberlyner aangehouden en zijn auto in beslag ge. nomen, zo heeft de politie van Bruns- wijk (West-Duitsland) medegedeeld. Drie jonge Oostduitsers zijn er gis teren in geslaagd bij Kronach over de grens naar Beieren te vluchten. 9 Gisteravond om elf uur reden twee Russische gepantserde verkenningswa- gens West-Berlijn binnen, in plaats van de autobus waarmee anders de aflossing van de wacht bü het Russische oorlogs monument wordt vervoerd. De wageni werden geëscorteerd door de Westber lijnse politie. Er deden zich geen inci denten voor. Het Oostduitse persbureau A.D.N. heeft gisteravond verklaard dat de Oost duitse grenswachten vrijdagavond niet in staat waren Peter Fechter naar een ziekenhuis te brengen voor hij wai doodgebloed, daar zij in dekking moes ten blijven. De Westberlijnse politis stond namelijk met haar vuurwapens in de aanslag Een gevangenisstraf van twee jaar en negen maanden met aftrek hoorde giste ren de 33-jarige loswerkman J. van D. tegen zich eisen in verband met een groot aantal bromfietsdiefstallen waar- mee een bedrag van bijna 20.000,— gemoeid zou zijn. De diefstal van slechti zes bromfietsen was Van D. ten laste gelegd, maar ter zitting toonde de pre sident van de rechtbank in Rotterdam lijst waarop zeker nog 25 gevallen bromfietsdiefstallen voorkwamen. Op zijn vrije zaterdagen trok verdach te, die op een van de Zuidhollands» eilanden woont, naar Rotterdam, oir daar aan de lopende band bromfietsen te ontvreemden: soms wel vier per dag Per tram werden de vehikels na; woonplaats vervoerd, waar hij i oude schuur zijn bloeiende handel stolen bromfietsen dreef. Anderhalf jaar lang verkocht hij deze, vaak zo goe< nieuw,-aan arbeiders die ter goedei v waren, voor prijzen variërend van I,— tot 400,—. 23-jarige R. van D., een broer vai de verdachte, verzorgde een „agentschap' in Rotterdam-Zuid. Hij wist evenwe niets van de duistere praktijken vai zijn broer af. Tijdens het vooronderzoek bekende Van D. de diefstallen gepleeg< te hebben, maar ter zitting kwam hi op zijn eerder afgelegde verklaringei terug en sprak van een Rotterdammer iens naam hij echter niet kon noemen in wie hij de bromfietsen opkocht. De officier van justitie geloofde er ooi niet veel van en kwam, rekening hou dend met de moeilijke huiselijke om standigheden waarin verdachte al enig tijd verkeert, tot de eis van een gevan genisstraf van twee jaar en negen maan den met aftrek. De rechtbank zal ot september uitspraak doen. Chroesjtsjef naar VN in New York Vels Premier Chroesjtsjef heeft tegenove de Westduitse ambassadeur in Moskoi hand verklaard dat hij zeer waarschijnlijk dt zitting van de Algemene Vergadering va; h Hp V.N. in New York volgende maand zaj o bij wonen- Ambassadeur Hans Kroll deelde dit ii 1 sn telegram aan het Westduitse ministe e van buitenlandse zaken mee. dreig Chroesjtsjef zal niet aanwezig zijn bi timei de opening op 18 september, maar late wjnn in de maand komen, als hij er toe beslui t te gaan. ?antd h»f i Aan H. Schelhaas is, op zijn ver :oek, met ingang van 1 oktober eervo ontslag verleeend als burgemeester Langedijk. sortiment de laatste twintig jaar een groot aantal uitstekende gladiolei heeft verrijkt. De strijd in de dahlia-sector zal feller worden. De voorhoeden van grote leger-in-aantocht waren al zien We zagen al heel mooie dahlia'i Onder meer een prachtgroep van Balie go uit Leiden en verder nieuwe zaai lingen van W. de Ruyter, Oegstgeest van C. Geerlings, Heemstede, var Nuyens uit Limmen en enkele anden firma's. Maar die zullen het stellig nie bij deze ene keer laten Het bestuur van de Zuiderparkschool voor C.N.S. ASSERSTRAAT 50. LEIDEN UW EIGEN HUIS TE Hendrik Ido Ambacht Hilvarenbeek Boskoop Vught Cape lie a. d. IJssel Koudekerk a d. Rijn Berkel Rotterdam en andere plaatsen in van de grote steden Holland. EEN TIJDELIJKE ONDERWIJZER(ES) tn con trosten OOOR GERARD H. HOER 2a druk met veel foto'» PRIJS GEBONDEN MO ia efk» ftookfwndef verkrijgbaar Ie koop HUIS leeg te aanvaarden te Katwijk aan Zee Prijs 35 000.—. Geschikt voor pension Brieven onder no 4502 bur. van dit blad. AANTREKKELIJK-VOORDELIG HUISHOUDEN MET DE CO-OP 100 9'arn 37 bi'cO-OPs"P^ mar9arin® 035 loiM cU tutti-kulti 250 gram' nortugese sard«nrovaalblik5t in pure A' gein in d race voel kan terv best land GDZ acht ken, geko hand pupil zond bet t

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6