ICCC hoort zeer triest verslag van refugiè's Een woord voor vandaag Luthers waarnemer voor coneilie naar Z.-Amerik Volkstelling telt meer lutheranen clan kerken Oecumenische theologie relativeert" heilsfeiten Er komen steeds nieuwe abonnees °y Elke dag weer. Ook U vult de bon in? ANDERZIJDS DIALOOG In de verslagen die onze kerk- redactie vanuit Parijs gaf van de vergadering van het Centraal Co mité van de Wereldraad van Kerken werd herhaaldelijk ge sproken over de noodzaak van het gesprek, of de dialoog. Ligt in de Wereldraad de nadruk zeer duidelijk op de noodzaak van ge sprek, uit de verslagen van onze kerkredactie vanuit Amsterdam is gebleken dat daar bij de ICCC de nadruk vrijwel eenzijdig ligt op de noodzaak van verkondiging, van het aanzeggen. In de afge lopen week heeft in het Centraal Weekblad de gereformeerde evangelisatiepredikant ds. W. A. Wiersinga geschreven over dia loog en verkondiging. Hij deed dat naar aanleiding van een ar tikel van dr. B. Rietveld die had betoogd dat de vragen van Gods openbaring en geloof niet in de waagschaal van het gesprek mo gen worden gesteld. Volgens de schrijver suggereerde dr. Riet veld dat tussen gesprek en ver kondiging een keuze moet worden gemaakt. Hij vervolgt: TJIERMEE is inderdaad een ■11 vraagstuk aangesneden dat te genwoordig ook bij de methodiek van de evangelisatie keer op keer ter sprake komt. Alleen zullen vele van de evangelisatiemedewerkers, die welbewust voor het „gesprek" kiezen, dat gesprek zeker niet te genover de verkondiging zetten. Zij ijveren voor een verkondiging in gespreksvorm. Zij willen geen mo- nologische verkondiging, maar een dialogische. En zullen daarom de tegenstelling tussen gesprek en ver kondiging duidelijk afwijzen. YV7AT zU dan met een dialogische Vr verkondiging bedoelen? Dit, dat wij de boodschap van het evangelie maar niet zonder meer hebben te vertellen, aan te zeggen of te proclameren. Zo onge veer met de gedachte, dat als het Woord maar gezegd is, het vanzelf zijn werking wel zal doen. Maar. dat wij er alles voor in het werk te stellen hebben, die bood schap zó te brengen, dat deze aan sluit bij de situatie van de ander en afgestemd is op de problematiek waarin hij zich bevindt. Dat wij dus moeten trachten te komen tot een werkelijke confrontatie van de aoorders met de evangeliebood schap door op hun vragen in te gaan. naar hun tegenwerpingen te luisteren en woorden beelden uit hun dagelijks leven te gebruiken. Als dus in de evangelisatie keer op keer over ..gesprek" met de bu«- tenkerkelljke en over ontmoeting" met hem gesproken wordt, gast het bij velen alléén om een bepaalde wijze van verkondiging, om een me thodische aanpak. Waarbij dan al les vermeden moet worden, wat de ander het besef geeft, dat er alleen maar tégen hem en niet mèt hem gesproken wordt. Of dat de herwa ren, vragen en bedenkingen, die bij hem tegen het gesprokene leven, liet verstaan of althans niet ten volle au serleux genomen worden. kei tegen windmolens gevochten heeft? Nee. dat ook weer niet. Want er zijn behalve de bovenge noemde evangelisten ook wel enke le. die met ..gesprek" en „ontmoe- willen lopen, dat zij zelf overtuigd worden van hun aanvankelijk onge- ijk. Anders zeggen zij. worden. In een echte dialoog geeft men immers niet alleen, maar ont vangt men ook wat, en ls de we derkerigheid van geven en ontvan gen een vanzelfsprekendheid. Nu valt het zeker niet te ontken nen, dat wij in een gesprek met an dersdenkenden dikwijls heel veel ontvangen. Al was het alleen al een beter begrip voor de vragen waar het vandaag werkelijk om gaat en van de tegenwerpingen van ons menselijk hart, die overwonnen moeten worden. Ik zeg met opzet van „ons" menselijk hart. Want ieder die de boodschap van het evangelie brengt aan een ander, die daar nog buiten staat, zal dat ze ker nooit kunnen doen van een hoog-verheven standpunt uit. alsof hij zelf aldoor met vlag en wimpel achter die boodschap aanloopt. Hij zal met die ander samen onder dat evangelie moeten komen, en zich steeds weer bewust worden, dat dit ook voor hem een voortdurende zelfverloochening en voortgaande bekering vraagt. Maar dat wil niet zeggen, dat hij met die ander nog op zoek is om de weg te vinden. Hij komt als een gezondene door Christus met Diens boodschap tot de ander. Al is die boodschap meer en groter dan hijzelf kan waarmaken en be leven, en al moet hij zich dat al door goed bewust blijven. toch is hij geen mede-zoeker, maar een getuige. Een mens. die maar niet alleen een getuigenis brengt, maar zelf een getuige is. Zelf door de boodschap gegrepen en overtuigd. Die dus niet zegt: laten wij samen de weg zoeken; maar: wij hebben Hem gevonden van Wie God ge tuigd heeft, dat Deze het is: dè weg, dè waarheid en hèt leven. Wat hij in het gesprek naar voren brengt is dus maar niet zijn per soonlijke mening, die hij als gelijk- wa arde vol met die van de ander zou moeten waardereen, maar Gods getuigenis, dat gezag heeft en al leen betrouwbaar is. ting' be- alleen een methodische wijze van verkondiging over het evangelie. En die een dergelijke benadering van dé andersdenken den alléén als methode zelfs niet helemaal oprecht en open vinden. Zij stellen het gesprek eigenlijk principieel als de enige goede wij ze van benadering. Maar zeggen: dan moet het ook echt een gesprek zijn, waaronder zij dan verstaan tigden. Een gesprek dus, waarin men elkaar over en weer vragen stelt, antwoord geeft en samen zoekt de juiste weg of oplossing te vinden. En waarbij dus de beide gesprekspartners eerlijk het risico sprek dikwijls niet zo gemakkelijk en vanzelfsprekend verloopt. Op de ander maakt het immers een zeer irriterende indruk, als hij bemerkt, dat zijn gesprekspartner al duide lijk weet waar hij heen wil en dat zijn gelijk-hebben reeds van te vo ren voor hem vaststaat. Daarom zal het in dit gesprek voor ons altijd op twee dingen heel duidelijk aankomen. Allereerst, dat wij onze gespreks partner zo goed als het ons maar enigszins mogelijk is laten bemer ken. dat het ons in geen enkel op zicht om óns gelijk-hebben, maar om Góds-gelijk-hebben gaat. En dat alleen die door God geopenbaar de waarheid in Jezus Christus ons vrijmaakt en de juiste weg uit de verwarrende levensvragen wijst. En in de tweede plaats, dat zijn tegenwerpingen en zijn ergernis ons nooit irriteren, maar wij hem duidelijk laten merken, hoezeer wij daarin met hem mee kunnen voe len. omdat wij ook zélf met deze beide keer op keer te kampen heb ben. en steeds opnieuw onze eigen wijsheid hebben te laten overreden door Gods Woord, Juist omdat de praktijk voor de evangelisatie ons leerde, hoe moei lijk het voor velen is de verkondi ging van het evangelie te verstaan, hebben wij steeds duidelijk begre pen. dat een persoonlijke relatie tussen ons en de anderen dikwitfls natuurlijk van onze menselijke waarlangs die anderen enig begrip van het evangelie kan worden bij gebracht. Een persoonlijke relatie of. wilt u, een „ontmoeting" en „gesprek" waarin die andere ons leert kennen in onze geloofsstrijd en geloofsvertrouwen, in onze voor stellingen en onze verwachting. Juist als hij daardoor iets bevroe den gaat van Gods dialoog met ons en onze dialoog met God. beleven wij keer op keer de verrassing dat hij ook zelf in deze dialoog betrok ken wordt. Even vakantiena zware week Jaarlijkse biddag Afgevaardigden uit verre landen mogen wellicht worden benijd door WCffdlS cllffClllCllC de „thuisblijvers" wie de verre reis O o ontkerstening Duit de thuisblijverswie de verre reis per vliegtuig en het verblijf in een karakteristiek land als Nederland bijzonder aantrekkelijk moeten voorkomen, wanneer deze „thuis- (Van verslaggeve blijvers" regelmatig om de hoek<0, Slephtn Nischik verteIde van de Amsterdamse Concertge- ----- bouwdeur hadden kunnen kijken dan hadden ze ook nog wel een andere indruk van het afgevaar digde-zijn gekregen. Want het I.C.C.C.-congres dat nu ten einde begint te lopen, is ook bijzonder vermoeiend. Tientallen sprekers hebben nu al op het podium van de grote zaal gestaan en het altijd bijzonder trouw opkomende audi torium met veelal verre van een voudige referaten geconfronteerd. landgenoten-geestverw. land, zeide. dat in Hongarije de ambts dragers in de geref. en lutherse kerken „betrouwbare en regeringsgetrouwe" personen moeten zijn. De communisten beginnen overal waar ze maar kunnen wantrouwen en tweedracht- te ken. trachten vervolgens vat op de jeugd te krijgen, infiltreren met huur lingen. onteigenen o.m. kerkelijke zie- i kenhuizen. laten de kerken de eed van dej trouw aan de communistische staat af leggen, kortom, gebruiken alle midde- - - -Plen en dat zijn er zeer vele die memoreerde hoe vele christenen als hun maar ten dienste staan. Ds. von contra-revolutionairen worden veroor- Almassy citeerde zijn landgenoot dr. creeld, over de deportatie van duizen- Kiraly. die schreef, „dat het Karl den mensen uit steden en dorpen in deBarth en Martin Niemöller zijn, die per- Oekraïne, Estland. Letland en ^Litauen, j soonlijk verantwoordelijk moeten wor- den geacht voor de huidige situatie van Hongarije onder de Hoop op God!" een andere, een betere raad is er op deze ivereld niet te geven. De enige raad voor de mens-in-de-knoei die domheid op dom heid stapelt omdat hij op zoek isnaar wat eigenlijk? Naar het geluk? Waar is da-t geluk dan te vinden? Bij mensen? Bij geld? Bij macht? Als de mens zich daar helemaal voor inzet, al zijn goede en zijn kwade eigenschappen laat gelden om dat geluk te bereiken, vindt hij het dan? Neen immers! Hij is die mens-in-de-knoei, want hij heeft zijn hoop op de verkeerden en op het verkeerde gevestigd. Het geldt voor hem: Hoop f-'jj op God!" En het geldt voor de mens in ziekte en voor de mens in armoe, voor de mens in angst en voor de mens in doodsnood. Het geldt voor ieder die niet meer weet waar hij het zoeken moet1, „Hoop op God!" Want God stelt nooit teleur. Als ge helemaal niet meer wee waar ge het zoeken moet, zoek het dan bij God. En ga gerus zoals ge zijt, verberg niets voor God want Hij kent u toeI door en door. Dan zult ge het wonder ervaren dat God helpt Meestal niet in die richting waarin ge het tot dusverre gezoch hebt maar altijd zo dat ge een last van u vallen voelt, da ge gelukkig zijt. Hoop op God en ge zult Hem lóven! alsmede andere landen onder c tische bezetting. Het betreft daar niet I de prot kerken alleen lijden, maar dikwijls zelfs de dood I Bolsjewistische regering7" ■Ag terwille van Jezus Christus. Ds. Nischik noemde de Oekraïne een j?'" geestelijk centrum met dc sleutelposi- .In cVrin.nfir tie tot de Slavische wereld van 250 mil-| Ji?®, - j joen mensen. Er iljn er ln de Oekraïne! verslag ^uitgebracht die hun geloof uitsluitend op de hedenmiddag niet meerekenen, alleen, van Jeruzalem een avondvergadering. En de zondag poorten zijn met vuur verbran staat op het I.C.C.C.-programma uiter-j Ti bi.„eo. Infiltratie de stand aken. Daaraan ontlenen wij, dat in 1948 bijbel baseren dan In alle andere Sla- jj .f* amwi ^ioh^hSïrhii vische landen Inclusief Rusland. Een zendingsgenootschappen zich hierbij Weinig tijd bleef tot nu .toe oven predikant die Rusland bezocht had en fnan!„A®JV "inmi voor ontspanning, maar die was er dan gevraagd werd wat daar zijn bevindin- m j0,1.331 °""attenfe ongeveer 1000 gisteren toen hoe kan het anders in gen waren, antwoordde door uit heti ui? vermin] de hoofdstad de traditionele rond-j eerste hoofdstuk van Nehemia te lezen: ro zendelingen. Het vermin- vaart door grachten en havens werd „De overgeblevenen die daar in het ge-1 ^*rA+ gemaakt. Ook vandaag is er wat „va-west uit de gevangenschap zijn, verke- veroorzaakt door hergroeperin0. kantie": als we de jeugdmeetingvan!ren in rampspoed en smaad. De muur Naar aanieiding van een telegram dat het congres aan koningin Juliana zond, werd een vriendelijk antwoordtele- gram van Hare Majesteit ontvangen. DJ mjdil onder meer he. volj I JéM "ST 2ïïf Zejl gende. Met algemene stemmen werdenj Ds A G V£m Almassy. Hongaars voor het feit dat de I.C.C.C. Amsterdam enkele resoluties aangenomen waarin geref predikant voor zijn verstrooide als vergaderplaats uitkoos, bezorgdheid werd uitgesproken over ,,dei wereldwijde afval die de mensheid er- - toe brengt in een ander evangelie te geloven", een situatie waarin een doorl God te geven ontwaking dient te wor den afgesmeekt. De noodzaak werd uit gesproken van een jaarlijkse Internatio nale biddag in de kerken vanwege de toenemende ontkerstening. Een andere resolutie betrof het communisme, dat het congres zowel economisch, moreel als geestelijk vals verklaarde, als een satan in een vermomming van een en gel des lichts. Geen standpunt Voorts werd in deze resolutie uitge sproken. dat de Wereldraad van Ker ken „hardnekkig weigert om enig stand punt t.o.v. het communisme in te ne men", ja. zelfs de propagandisten van het communisme uit zijn midden ont vangt en ze aan de kerken der vrije landen voorstelt als betrouwbare chris telijke leiders. Ernstig wordt tegen de gevaren'die hiértiif 1 voortvloeien, *«*-" waarschuwd. De vergadering hoorde voorts versla gen van enkele Europese vluchtelingen Sluiting bedreigt Joods seminarium Verschil van 58 procent in Canada Prof. Zuidema: ivees missionair (Van een onzer verslaggevers) In de vrijdag gehouden avond vergadering van de I.C.C.C. in Amsterdam heeft prof. dr. S. U. Zuidema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, een doorwrocht be toog gehouden over „De Christus der Schriften en de oecumenische theologie". Een referaat dat muzi kaal werd omlijst door het in roze geklede Amerikaanse congreskoor. De hoogleraar legde er de nadruk op dat de heilsfeiten nimmer on dergeschikt mogen worden ge maakt aan de heilsgeschiedenis. Immers: de heilsgeschiedenis van het handelen Gods is er om wille van de heilsfeiten, van de werken Gods, die God in Christus met Zijn heilshandelen heeft beoogd en heeft verwerke lijkt In deze heilsfeiten rust het evangeliewoord en van deze heils feiten spreekt het evangeliewoord. Wat in de huidige theologie, ook de i.g. oecumenische, voor zover zij ..ge parenteerd" is fean het dogmatische De Joden te Moskou vrezen, volgens Amerikaanse publicaties, dat het Jood se seminarium bij de centrale synagoge in de hoofdstad van Rusland gesloten zal moeten worden. Het seminarium is het enige hogere theologische instituut voor de voortge zette studie van rabbijnen, dat de twee en een half miljoen Joden in de Sowjet- unie nog bezitten. Daar de gemeentelijke autoriteiten de studenten van buiten de stad niet meer als vroeger de voor Moskou voorgeschre ven verblijfsvergunning verstrekken. Een vergelijking van de cijfers van de kerkelijke statistieken en van de Canadese volkstelling heeft een merkwaardig licht ge worpen op de' vraag naar de waarde van de vraag naar de godsdienst bij de volkstelling Lutheranen waren verrast door het hoge aantal lutheranen vol gens de volkstelling. Vergelijking met de officiële kerkelijke statis tieken wees uit dat 58 procent van de mensen die „luthers" hadden opgegeven bij de volks telling eenvoudig niet staan ingeschreven in de kerkelijke statistieken. kelijke statistiek wijst een nog snelle re groei aan namelijk van 53 procent sinds 1951. Er is in de afgelopen jaren kleine vooruitgang geboekt bij de pogingen om te verhoeden dat lutherse immigranten verloren gaan voor de ker kelijke gemeenschap. Er zijn ook getallen bekend gemaakt betreffende de groei van de lutherse gemeenschap in Zuid-Amerika. In alle Zuidamerikaanse landen samen 861.816 leden. In de afgelopen vijf jaar groeide dit getal met 15 pro cent. De lutheranen, beleefden de s»r<l- ste groei in Bolivia. In de afgelopen tien jaar werd het aantal predikanten verzesvoudigd, jjet aantal leden werd ih het aantal 2fen<jclingen van 35 tot 20 daalde. Voor hij naar Rome vertrekt brengt de lutherse waarnemer bij het Tweede Vaticaanse Concilie, dr. George A. Lindbeck, eerst een bezoek aan Zuid-Amerika om een onderzoek in te stellen naar de inter-confessionele verhoudingen in het bijzonder tussen de Luther se Kerken en de Rooms Katholie ke Kerk. Zijn bezoek zal een maand duren. Hij hoopt de Zuid amerikaanse kerken te kunnen be wegen tot een „beter wederzijds begrip en respect." Dr. George A. Lindbeck is een Ame rikaanse kerkhistoricus, die doceert de universiteit van Yale. Hij is vorige week reeds naar Zuid-Amerika vertrokken, na nog een tweedaagse stu dieconferentie te hebben bijgewoond de lutherse commissie voor studie interconfessionele verhoudingen. Deze commissie is ingesteld door de Lutherse Wereldfederatie. Dr. Lindbeck is sinds 1 juli studiese- etaris van deze commissie. Hij volg- in die functie de Deense hoogleraar dr. K. E. Skydsgaard op, die weer als hoogleraar systematische theologie gaat docéren aan de universiteit van Kopen hagen. Ook dr. Skydsgaard is door de Lutherse Wereldfederatie benoemd tot officiële waarnemer te Rome. Eer dr. Lindbeck naar Zuid-Amerika vertrok, zei hij: „Er is geen land ter wereld waar de verhouding tussen de confessies zo slecht is als in Zuid-Ame rika. daarom is het belangrijk dat er pogingen in het werk gesteld worden - - *- -*-*• -ïderzijds verder maken de verhoudingen tussen de Lutherfe Kerken en de Rooms Katholieki Kerk, dat hij graag de werkzaamhefo e -in de commissie voor de studil interconfessionele verhoud in ges wilde uiteenzetten aan de Zuidameri kaanse lutherse predikanten, en d( Zuidamerikanen wilde aanmoedigei^11 ook deze studie ter hand te ne: Volgens dr. Lindbeck werd zijn ondernomen dink zij het verzoek het comité voor Zuid-Amerika, dat overtuigd is dat het werk van Lindbeck belangrijk Zuidamerikaanse lutheraner£ ook dat de commissie i ter ia al uit de eerste hand moet bije< brengen over de Zuidamerikaanse tuatie. Tijdens de bespreking trek van dr. Lindbeck waarschuwde voorzitter, bisschop Hermann Dietzft binger uit München, de aanwezigen c geen al te hoge verwachtingen te koi teren betreffende het Vaticaanse c< cilie. Maar hij achtte het wel belanj rijk dat in onze tijd een groeiende één student overgeble- Rrumatlek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Beroepi n gs werk NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Bedankt voor Hoogeveen: G. W H Peddemors te Heerde. Aangenomen de benoeming van leger- predikant in vaste dienst per 1 novem ber. H. J. Koffrie te Leimuiden. Karl Barth. op geen enke- zijn recht komt. aldus prof. Zuidema. is de erkenning van deze heilsfeiten als feiten, omdat ze in dit denken steeds weer worden „gerelati veerd" door de idee van een heilsge schiedenis. waarin om wille van het steeds actuele gebeuren de feitelijkheid wordt opgelost en in de stroom van dit gebeuren wordt wegge sleurd. Onder die heilsfeiten is er een. dat nog geheel tot de toekomst behoort, ni. de wederkomst van Christus om te oordelen de levenden en de doden. De wereldgeschiedenis staat in onze dagen op de helling. Haar machtscentra ver schuiven. Dat betekent o.m. dat de christen erbij heeft te zijn. omdat hij, juist door het werk van Christus geest en onder het regiment van zijn verhoog de Heer en Heiland mee naar de vol einding der wereld heeft te werken. Niet in afbraak - 4 verleden gaf. n dat verleden. De machtsverschuiving m de wereld geschiedenis van vandaag, aldus prof. Zuidema. kan voor ons angstwekkend worden. Zij wordt het echter niet. mits wij maar binnen de dynamiek van Christus heenwerken naar zijn weder komst en naar de voleinding met enkel en niet specifiek van het Westen - maar van de wereld ons door Christus en zijn geest geplaatst weten en binnen die dynamiek onze plaats zoeken. De 'hoogleraar besloot met te zeggen dat dc christen van vandaag meer dan ooit een missionair mens behoort te zijn en dat de wereldzending binnen de horizon van zijn gebed, zijn gaven en zlin arbeid behoort te staan. Juist door zo te leven en zichzelf te geven is hij I in onze dagen een levende brief van Christus en een blijk van de weder komst van Christus en van de volein ding der wereld. Van het komende heils- feit als wereldheilsfelt. Zijn gebed „Maranatha. kom. Here Jezus" vraagt om die instelling. En alleen zulk een in stelling past bij dit gebed en bli Chris tus' belofte „ja, Ik kom spoedig". Volgens het Stockholmse avondblad Expressen heeft de Zweedse medische raad toestemming gegeven voor toepas sing van abortus op de Amerikaanse mevrouw Finkbine om de mogelijkheid uit te sluiten dat zij tengevolge van het gebruik van softenon een misvormde babv krijgt. Toen zij het besluit ver nam barstte mevrouw Finkbine in tra nen uit, aldus het blad. „Ik kan niet zeggen hoe gelukkig ik ben. Ik geloof dat ik een afwijzing niet zou hebben kun nen dragen. Een heel zware last is van mijn schouders gevallen", verklaarde i>J- In Polen fabriek van kunstkerstbomen In Polen treft men, met het vervaa digen van namaakkerstbomen, reeds voorbereidingen voor het komende kerst feest. Een Warschaus weekblad bericht dat binnen een maand in Lasharzewo, bij Warschau, de eerste kerstbomenfa- briek in gebruik zal worden genomen. De kerstbomen worden uit plastic ver vaardigd, hebben een hoogte van 1,5C meter, en zijn in drie delen verpakt. Het bedrijf kan 100 000 van deze bomen per jaar fabriceren. „Als de prijs, die nog niet is vastgesteld, niet te hoog is, zal het onze bosstand ten goede komen", aldus het blad. Maar dan zal de bevol king van Polen bovendien nog zijn geboren weerzin moeten overwinnen te gen kunstkerstbomen. fens de jaarcijfers van de Natio- Utherse raad waren er vorig jaar Canada 1.119 lutherse gemeenten een totaal aantal leden van 277.271. Tien dagen voor deze cijfers werden vrij gegeven werden in Winni peg de cijfers bekend gemaakt betref fende de volkstelling van 1961. Volgens die telling zijn er in Canada 662.744 lutheranen. De cijfers tonen duidelijk aan de lutherse kerken in Canada er in geslaagd zijn hun eigen mensen behoorlijke pastorale verzorging te ge ven. Een groot aanital nieuwe emigran ten van lutherse origine worden een voudig nimmer door lutherse kerken opgevangen. Het is niet zeker of door andere kerken worden opgevan maar waarschijnlijk is dat niet. blijven zij zich luthers noemen als het gaat om een volkstelling. Volgens de cijfers van de volkstel ling groeide het aantal lutheranen 444.923 tot 662,744. Met deze groei van 47 procent vormden de lutheranen een van de snelst groeiende gemeenschap pen in Canada. Maar de officiële ker- Britse anglicanen villen revisie van Prayerbook (Vu kerkredactie) Groot-Brittannië m te komen tot het zogenaamde „Prayer book". dat veel meer dan een boek vol gebeden is. omdat hét tevens e< huishoudelijk reglement omvat. Zo bevat het boek dat dit jaar jn 300ste verjaardag viert prach tige verboden als het volgende: „Geen geestelijke wordt het toegestaan om een kanten of geborduurde slaapmuts te dra gen. Alleen eenvoudige slaapmutsen var zwarte zijde, satijn of fluweel zijn toe gestaan." De revisie moet echter goedgekeurd worden door het Engelse parlement, om dat de Anglicaanse Kerk een staatskerk Ls. Dat wil dus zeggen dat baptisten er methodisten, mahr ook a-gnostici en athe ïsten dc anglicanen kunnen voorschrijven wat er in dat Prayerbook moet staan, alleen maar omdat ze toevallig een zetel hebben in het parlement. Reeds eerder is een poging onderno men om te komen tot een geheel ge moderniseerd Prayerbook, namelijk in 1927. Toen werd geprobeerd om twee verschillende boeken naast elkaar te kun nen gebruiken, maar een nauwelijks ge ïnteresseerd parlement zei „Neen". De poging van dit ogenblik gaat niet zo ver. Nu wil men proberen om toestem ming te krijgen voor experimentele wij zigingen voor de eredienst. Weer lutherse fusie in Verenigde Staten Langzaam maar heel zeker bewegen de lutheranen in de Verenigde Staten de rcihting van een lutherse een heid. Vorig jaar sloten vier lutherse kerken zich aaneen tot de Amerikaanse Lutherse Kerk. Drie andere lutherse ker- gingen onderling een fusie aan er s er opnieuw sprake van een fusie .•el in de meest orthodoxe lutherse groep waar fusies tot nu toe de grootste moeilijkheden opleverden. De Nationale Evangelisch-Lufherse Kerk heeft tijdens haar jaarlijkse synode besloten om een fusie aan te gaan met de Lutherse Kerk-Missouri synode. Deze NELK werd in 1898 gevormd door emi granten uit Finland en was een Finse lutherse kerk. die evenwel zich afge scheiden had van de Finse Evangelische Lutherse Kerk (Suomi synode) om vrij zinnige invloeden. Reeds sinds 1923 is ei sprake van kansel- en avondmaalsge- meenschap tussen de Finse kerk en d( Missouri lutheranen. Na de fusie zal eer speciale raad worden ingesteld die zich am de Finse belangen zal kunnen bekom meren. De Finse kerk telt 12.000 ,bellj- dende leden. De Missourikerk enkele miljoenen. aans r ij vinden dat u „Dat zit zo" (Advertentie) IDEALE WARMTE-STRALING en circulatie door het hele vertrek met een Super- Straler oliehaard van 'n Volmaakt begrip ln oliestook Vtrkrijgbtar bij - een kennisje van me toen haar mef een licht hersenschuddinkje werd thuisgebracht, ,,'t had natuurlijk allemaal veel erger kunnen zijn. maar het past op het ogenblik absoluut niet in mijn patroon". Wij worden er steeds knapper in om nare dingen heel moot te formuleren. Het past niet in mijn patroon. Dat klinkt beschaafd en het heeft een psychologisch tintje. Dat doet het sa men altijd goed. Ze had ook gewoon recht door zee kunnen zeggen: ,.Mijn dochter heeft een her senschudding, daar heb ik echt geen zin in." Zo iets zeg je niet; trouwens, zin heeft natuurlijk niemand in een ziek kind. Maar zeg je het toch, dan blijf je terecht je leven lang ge tekend als een ontaarde moeder. Als je echter met een bepaalde blik in je ogen beweert, dat iets niet in je patroon past, bestaat er grote kans. dat men er rustig intrapt. Die bepaalde oogopslag hoort er wel bij. Zonder dit trucje ben je met zo'n mooie zin nog nergens, maar als je in staat bent je eigen gemakzucht en egoïsme in zo'n dot van een zin te etaleren en nochtans te camoufleren is zo'n blik in de ogen alleen een kwestie van er even bijleren. We hebben allemaal een bepaald ritme in ons leven, een bepaalde lijn, laten we zeggen een keurig Grieks (orthodox natuurlijk) randje. Dat patroon is ons heilig, het is onze eigen lekkere- rand van „en dan doe ik dat en dan wil ik dit". Knalt daar dan pardoes een hersenschud ding, een buikgriep of een angina in, mensen lief. dat is catastrofaal voor dat randje. Dat past helemaal niet in ons patroon. Want dan kunnen we niet meer wat we willen, dan moeten we ons omschakelen en ons geven. We wilden naar de kapper, we wilden in de tuin werken, de stad in, de keuken soppen, lezen, brei en; dat was allemaal verschrikkelijk belangrijk en nu zitten we, verdraaid nog aan toe, ineens Mijn kennisje maakt geen sympathieke indruk, maar onze patroontjes zijn ook nogal broddelig, nietwaar? Er zijn patroontjes en randjes in allerlei soor ten. De één verafschuwt dat rechtlijnige Griek- se randje en prefereert iets krullerigs. Ik ken veel krullerige mensen, maar de vrouw, die bijv. haar buikgriep-man kan verwerken tot een extra-gezellige vrolijke krul, moet ik nog tegen komen. Ook krulpaironen worden verstoord door kwesties, die meer van ons vragen dan we bereid en in staat zijn te geven. Het enige dat echt goed in ons patroon past is ons eigen ik. Levensgroot en rottig. En wat zijn we er reuze handig in geworden dat ego ïstische ikje weg te borduren met een draadje liefde, een kruisje geloof, een bloemetje, een geurtje en een lachje. Een fijn humaan randje maar o wee, gooi er eens een zwart draadje tegenslag in, dan blijkt dat fijne randje dood gewoon kitsch te zijn, van alles net te weinig. En dan zomaar op een dag, dat je er hele maal niet op rekent zegt de grote Schepper al ler dingen ineens tegen je: Haal dat onbenul lige kruisje geloof maar uit en zet daar nu eens Mijn kruisje voor in de plaats." Ook dat past helemaal niet in ons patroon op dat moment, we kunnen het gewoon niet. Soms, aarzelend doen we toch een poging. „Houd gij mijn beide handen", bidden we in zo'n geval. Als God dan onze hand vasthoudt, blijven wij nog steeds ons hart vasthouden, zo zijn we wel. „Dom, dom mensenkind, alles gaf ik je, de he le aarde ligt voor je open. Je kunt een patroon maken vol muziek, vol bonte blije dingen. Wat wil je nog meer?" „Een nieuw hart Heer, geef ons een nieuw hart, - dat ook past in Uw patroon". „Maar kind, een nieuw hart ligt voor je klaar, iedere dag weer dat weet je toch. Mis schien zie je het niet altijd, maar morgen, mor gen zal het je nooit meer ontschieten". .Morgen, Heer?" Wonderlijk, hoe geduldig God blijft, als we het nog steeds niet begrijpen, terwijl we alles al jaren weten. Ineens dringt het opnieuw tot ons door: morgen, op de Grote morgen; een nieuw leven, een nieuwe aarde, een nieuw hart. Beschaamd haal ik mijn smoezelige gebroddel BETALING PER J^siri WEEK/MAAND/KW ARTAAL/GIRCT® 1( (Doorhalen wat niet van Zelf was ik al abonnee Voor h< aanbrengen van bovenstaande abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO g Lido sfc Rex Schrijf hier uw eigen n „Dat zit Zo" boordevol met onj handige wenken de winkel te koop. XJeop. Jothec Za-0|36. i tg te 'n botake, 'elooflEr® Rüksi r uit. MINK VAN RIJSDIJKI Methodistenwaarneme naar Vaticaans Concilie Ook de methodisten hebben hun w nemers benoemd voor het Tweede ticaanse Concilie te Rome. Het zijn schop Fred Pierce Corson uit Phils phia en de Engelsman dr. Harold berts die van 1957 tot 1961 voorzi was van de Wereldorganisatie van thodisten. In de komende weken zal een derde waarnemer worden benoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2