„En zet die pet maar op je hoofd, want anders ben je naakt" De eerste dag van dpi. soldaat 411207348 AU Jrassen en meten op tatel ANVV trekt toeristen met de Deltawerken DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1962 65 '2 kilo Johan Sekrève heet hij en tot voor kort woonde hij aan de Vivien- straat 46 in Den Haag. Hij is een heel gewone jongen, een tikje Haags, met een stevige neus, doch een gevoelige mond Hij gaat keurig ge kleed en heeft een goed verstand. Eén van de jonge men sen, die de ..bloem van Speenhof's va derland" zijn. Sinds kort is hii nummer 411207348 en zijn huidige woon plaats is de Triv van Zoudtlandtkazerne Leo Sekrève is een van die jonge man nen die gehoor geven aan hun plicht zoals om schreven in artikel 194 van de grondwet: de hand having der onafhankelijkheid van het rijk en de ver dediging van zijn grondwet. Leo is dus een van die duizenden jongens uit Limburg, Holland, Drente of Friesland, die zijn opgekomen voor een opleiding, waar zij leren hoe te doden om te kunnen leven in een wereld met een vrije horizon. Op de op komstdag zijn wij hem gevolgd. We hebben, als ouwe en afgezwaaide happer, hei melijk (en trots) gelachen over de onhandige en voorzichtige manieren van de groenen. We hebben ze verteld hoe je over de muur moest klimmen als je te laat was voor het appèl, hoe je de majoor kon be duvelen en hoe je je het best kon drukken. We heb ben ze zelfs geleerd hoe je een wolletje moest ma- Deze reportage geeft et in Leo Sekrève of wel iren uit het leven 411207348. i °'';n f 1 In een geïmproviseerde wachtkamer wordt hij ontvangen Van een afgezwaaide happer TT ET REGENT en donkere wolken drijven langs de hemel als Leo Sekrève 0111 tien uur de poort passeert in een keurig geruit pak en lichte regenjas. Vragend blijft hij staan voor het kantoortje van de wacht. Misprijzend monstert de korporaal, die slechts enkele maanden ouder kan zijn, de nieuw aangekomene. „Ja, vent, in gebouw Q vind je nog meer fillers en je moe der heb je hier niet meer nodig." Grijnzend kijkt de wacht Leo na als deze langs de straaljager, vergeten en eens ge- eerd symbool van de luchtmacht, de sportvelden en de oude gebouwen met hoge bomen naar het aangeduide ge bouw sjokt. munt i Bij de soldatenpoort, sta ik r door een beroepssergeantdie hem een houten bank wijst. De kamer is vol recrutendie achter een diep en ondoor grondelijk zwijgen hun gevoelens verbergen. Het hoofd gebogende ogen op de grond gerichtivachten ze op het momentdat ze in de militaire molen terecht komen waarin ze twee jaar lang zullen meedraaien. De meesten van hen hebben na de geneeskundige onderzoeken in Amersfoort nog een andere test gehad. Thuisfront gaat vliegensvlug werken Het Nationaal Thuisfront wil binnen in zaallen dagen een tweede zending pak- Jetten naar onze militairen in Nieuw- tuinea zenden, en nu door de lücht. )e eerste zending ter waarde van 50.000 is per schip onderweg en wordt treerd. kas 18 september verwacht, aldus de Bloem (eer F. F. van Rhijn, die als adviseur het front tien dagen lang zich in ■Guinea heeft op de hoogte ge leld. Hij heeft met schout-bij-nacht H. Reeser afgesproken voorlopig •n tijdvak van zes maanden te re- In de overgangstijd zullen de itairen wellicht weinig te doen heb- dus grote behoefte aan verstrooi- pg hebben. Met de KLM zijn besprekingen gaan- Ie over een redelijk verlaagd tarief toor pakketten en andere goederen in Ie lege chartervliegtuigen, die telkens lan Schiphol naar Biak vliegen Met behulp van enkele hoge officieren lad hij voorrangslijsten opgesteld voor lakken met kleine voorwerpen, film- burnaals, projectors met geluidsinstal- Plies, lectuur, artiesten, muziekbandjes. (antinevoorraden en zo mogelijk over- leming van boten van naar Nederland Ier-trekkende burgers. In de pakketten, fie thans moeten worden verzonden, illen zich o.a. briefkaarten, luchtpost- sigaretten, ballpoints, zeepdozen. innebrillen en op nadrukkelijk ver- k pin ups en Donald Duck-week- laadjes bevinden. Ook wil men klei- pakkettcn gereed maken, die lucht zullen worden afgeworpen •ral snoepgoed en sigaretten zullen KLM lost ha Ivo dollarschuld af De ministers van waterstaat en finan- ën hebben thans voor f 125 miljoen gebruik gemaakt van de machtiging om de door de KLM aangegane leningen tot ten hoogste f 375 miljoen te waarborgen. De middelen zijn aan de KLM verstrekt door een Nederlands bankierssyndicaat onder leiding van Pierson, Heldring en Pierson en de Nederlandsche Handel en zijn gebruikt om 35 miljoen dol lar of de helft van het Amerikaanse dollarkrediet op 15 augustus af te los- Deze f 125 min zijn door de KLM opgenomen tegen afgifte van promessen met 1 tot 5 jaar looptijd. De overige 35 miljoen dollar worden later in be handeling genomen. De plannen voor de eerste zes ma; Jen zullen ongeveer acht ton kosten laarvan is nog geen kwart bijeen bracht. De heer Van Rhijn deed een foep op het Nederlandse volk het ont brekende te storten op giro 321. De 22-jarige bromfietser S. Salden M Urmond (L.) is gisteravond om het loven gekomen toen hij in Grevenbicht Sn botsing kwam met een personenauto. De m&a was op slag dood. Daar is onderzocht of zij poten tieel geschikt waren voor officier. Voor hen is de kans om nog eens een rang te halen dan ook vrij groot. Daar komt een wat oudere officier binnen, die in korte zakelijke zin nen vertelt, dat ze voorlopig f 1,10 per dag zullen verdienen. Hij advi seert ze een dubbeltje per dag te sparen. Aan het einde van de eerste oefening zal het Rijk hen een bedrag van ongeveer f 250 overhandigen. Dan wordt nummer 411207348 op geroepen. Het is twintig minuten over tien. Vragenvragen IN een lange rij schuifelen de vier honderd soldaten-in-spé langs hou ten tafels Onbewogen gezichten vragen hen tientallen keren dezelfde serie vragen. „Je naam?" „Wanneer ben je geboren?" ..Wat is je woonplaats?" „Hoe lang ben je?" „Wat voor oplei ding heb je genoten?" Gelaten volgen de antwoorden. Tel kens dezelfde vragen, telkens dezelfde antwoorden. Langzamerhand komen de jongens wat los. Er wordt wat, kramp achtig nog. gelachen en een onder drukte opmerking gefluisterd over een juist passerende officier. Leo is deze saaie, trage gang van zaken wel meegevallen. Het is ergens heel anders dan hjj het zich had voorge steld. Iedereen behandelt hem tot nu toe met enige achting en veel ver moeiende oefeningen hebben ze tot nu toe ook nog niet gehad. Daarom zegt hij op onze nieuwsgierige vraag hoe- hij-het-nou-wei-vindt: „Ach. ik geloof dat het best mee zal vallen. Het lijkt me tot nu toe wel leuk. Laat ik er het beste van maken, dan gaat het vast wel all right." Een vlotte Luwa, maakt de indeling bekend. Leo is potentieel officier. Hij wordt ingedeeld bij het eerste squadron R.C.L.M. 62-111. De Peletonscommandant is luitenant Gemmeke. Maar de jongens zullen de eerste tijd vooral met ser geant-majoor D. F. van Hoof te maken hebben. Een klein manneke, die rappe bewegingen paart aan een grote erva- Ach meneer, natuurlijk weet ik van eerste opkomsldagen, waarop de jongens op de kasten moeten klimmen en on der de bedden moeten kruipen, enkel en alleen omdat een sergeant dat leuk vindt. Maar het zijn mensen, meneer, en ze willen als mens behandeld worden en dus doen we dat. Het is voor ons veel leuker na verloop van een lange tijd nog eens een brief van een oud recruut te krijgen, of een uitnodiging voor een feestje te ontvangen. De eerste weken zullen echt niet meevallen, maar als u daarna die kerel nog eetis ziet. zult u zeggen: „Is dat dié vent, bestaat niet!" Dit is in het kort de mening van een sergeant m ai oor. Bij dc tlokter "JVTA DE indeling wordt het peloton verzameld. Om half elf staan de toekomstige landverdedigers rillend in de miezelen de motregen voor het ge bouwtje van de dokiter. Drie minuten moeten ze wachten op een ander squa dron', dat al binnen is. Het onderzoek van de dokter moet uitmaken of zich in de. tijd tussen de mriüitaiire keuring en deze dag geen ernstige gebreken hebben geopenbaard. Na drie minuten worden ze in een klein bedompt lo kaal gebracht. Een sergeant, met een nasale commandostem ontvangt hen- Nieuwe vragen, nieuwe formulieren. „Jongen ben je verloofd? Nou dan gaal de verkering uit, hoor." Dit tot een jongen, die zegt geen schrijfgerei bü zich te hebben. Vele jongens klin ken de vragen belachelijk in de oren. Sommige weten niet eens precies wat difterie, astma, typhus of een paarde- serum is. Lachend en overmoedig wordt „nee" gezegd op de gestelde vragen. Het onderzoek is even vluchtig als snel. Binnen zeven minuten heeft de dokter 36 jongens op hersenschud dingen. nierziekten en hart- en long aandoeningen onderzocht. Het horloge van sergeant-majoor Van Hoof wüst twee minuten over elf. Nu op naar de verblijven. Kapokmatrassen Zes dubbelbedden staan In de militaire molen bedepijlen hangen twaalf plunjezakken mei mess-liins, koppels, riemen, bretels, handdoeken. Vier zakdoeken („Kan je zelfs een olifant mee afdrogen!"). Na een vluchtige controle, naar de fourier. Haast, haast! Binnen een half uur hebben de jongens Hun complete uitrusting. Er worden vuisten gemaakt om de juiste maat voor de sokken te vinden. Drie keer mag je nier pas sen, maar dan moet het goed zijn. AL De kast moet .Opgevallen in die 10 uren W(j weten uit eigen ervaring, dat de opkomstdag bij andere legeronder delen geheel anders kan verlopen. Ingewortelde tradities, daterend uit dc tijd van de slag bij Waterloo en de Tiendaagse veldtocht, spelen hierbij een belangrijke rol. Dc luchtmacht is echter nog een jong wapen. Daaruit valt te verklaren, dat bij de eerste zes weken instructie cr naar wordt gestreefd zo modern mogelijk te werk te gaan. In de tien aangename uren, die wij in de Trip van Zoudtlandtkazerne mochten doorbrengen, hebben wij echter geen enkel bevel gehoord, dat werd „ondersteund" met een vloek of een min derwaardig woord. De recruten werden met Mijne Heren en U aange sproken. nog niks, menee den ingeruimd: Een geniaal brein, dat door duizen den soldaten duizenden keren is ver wenst heeft voor ieder uitrustingsstuk een plaats in een oh zo smalle kast bedacht. De overhemden moeten daar om op lepelbreedUle worden gevou wen en alles op d<e juiste plaats wor den gelegd. Een van de engste straf fen voor een soldaat is dan ook als iemand zijn kast uithaalt Dan komt het leerzaamste ogen blik van de dag het wolletje ma ken. Doodstil is het als de instruc teur op korte klare wijze uitlegt hoe je je bed op moet maken en hoe de dekens moeten worden gevou- Na acht uur, sta je al in het wen. („Hoeveel jongens zouden dat thuis ook doen?"). Maar al gauw ontgaat het de jon gens waar dc sergeant-majoor waar instopt. Dan trekt hun leer meester het wolletje uit elkaar. „Zo heeft iedereen het gezien? Moei lijk?" Een hoongelach is zijn ant woord. Toch gaan ze ijverig aan het werk, want van het vouwen van het wolletje kan een week-end thuis afhangen. Thuis Dit heeft nu al een magi sche klank. Zondagmiddag naar huis schrijven. Maandag misschien al post van thuis. En vrijdag naar huis toe ten van de muur. Er is een centrale verwarming en neonverlichting. Twaalf Stoelen en een kleine tafel staan in het midden van het vertrek. Toch ont breekt dc echte soldatonsfeer nog. Geen foto's van vruowen of verloofdes aan de muur. De asbakjes nog schoon. Op de kasten missen we de helmen en gevechitstaasen. leen de soldaten kistjes worden met zorg gekozen. „Hier lange m'n grootste maat." „Kleintje wat moot ik met jou doen. Voor zulke onderkruipsels heb ik niets." Recruten in alle maten soorten en gewichten. Allemaal worden ze echter van „Kopf bis Fusz" in het blauw ge stoken. Alles zit als gegoten, Onwennig nemen de jongens hun doet het altijd. De uitrusting met hei „home" op. Er wordit kennis wapen; de Israëlische pistool-mitrail- leur Uzzi (een kleine duizend gulden) Kwart over twaalf zijn de jongens echt in het groen gestoken. „Ge- ge ma-a kit met de ten. Op ieders bed 1-iigt een sloop, Nog 750 keer; het zelfde wolletje. vechtspakken aan, bovenste knopie dicht. Enkelstukken en koppels om En zet die pet maar op je hoofd, wan» anders ben je naalct Van dit ogenblik zijn het fillers: pas opgekomen soldaten Verrassing AM HALF één wacht de Jongens In de eetzaal een andere verrassing. De tafels staan keurig gedekt voor hen Geen „vreetbakken" waar een lid vam de „ouwe hap" het eten opkwakt. maar twee borden, een keurig bestek, boter vlootjes. schaaltjes met vlees cn stapelc wit en bruin brood. „Verken' uiaaki hongerig en het brood verdwijnt zien derogen. Corvee is er niet bij- Binnen i de schappen weer terug. Majoor Van Hoof houdt zijn eerst* instructieles. „Jongens met al julli* moeilijkheden kun je bij mü komen. Behalve met je financiële, wamt daar heb ik zelf ook nog nooit een oplos sing voor gevonden. Zie m« alsjeblieft niet als een boeman, die het onmo gelijke van je verlangt Dan wordt de majoor onderbroken, want de kleer maker steekt zijn hoofd om de deur. „Of het de heren schikt, om de unifor men pasklaar te maken?" Er wordt gepast en gemeten, en net zo ails het spreekwoord zegt gaat er heel veel tijd mee heen. Eén voor één klauteren d« jongens op dc tafel om zich het eerste grijs te laten aanmeten. Na de onderbreking begint majoor Van Hoof weer met zijn wijze lessen („Ze weten TAE ALGEMENE Nederlandse Vereni- ging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV) gaal bij de toeristische propa ganda in het buitenland steeds meer het accent leggen op het moderne Ne derland. De Delta- en Zuiderzeewer ken zijn voor buitenlanders bijzonder interessante aantrekkingspunten. Dc ANVV blijft de traditionele typisch Nederlandse attributen als kleder drachten en molens bij do propaganda het buitenland gebruiken, ook om dat de moderne aspecten van ons land bijzonder moeilijk pakkend zijn uit te beelden. Dit verklaart de heer J. A Risseeuw, directeur van het ANVV, in een artikel in Prevue. Tiidens een recent bezoek aan dc Ver enigde Staten is de heer Risseeuw duid»» lijk gebleken, dat daar nog grote kansen voor ons land liggen. Wel is het bezoek van Amerikanen aan ons land vorig jaar met acht procent teruggelopen, maar uit het voorbeeld van Griekenland, dat het bezoek uit de Verenigde Staten met sprongen omhoog zag gaan na een groot scheepse wervingsactie, blijkt duidelijk, aldus de heer Risseeuw, wat met propa ganda kan worden bereikt. Daar komt bij dat Nederland tot dc verbeelding van de Amerikanen spreekt Er bestaan bij hen echter twee hardnek kige misverstanden: dat alleen Amster dam en omgeving de moeite waard zf)n en dat het absoluut onmogelijk is in hel seizoen goede hotelruimte te krijgen. Hei is niet eenvoudig deze misverstanden uit de weg te ruimen. Binnenkort wil de ANVV beginnen met een actie in de Ver enigde Staten. „Wij hopen in de nabije toekomst de beschikking te krijgen over een extra bedrag van anderhalf tot twee miljoen gulden voor een speciale wer vingsactie van zestien maanden in Amerika.' In dit artikel deelde de heer Risseeuw ook mee dat de ANVV overweegt een kantoor te openen voor Zwitserland en Italië. De ANW hoopt by de propaganda in het buitenland gebruik tc kunnen ma ken van enige goede, korte zwart-wit films, die zich lenen voor vertoning voor buitenlandse televisie. Van de zydc van het bedryfsleven wil de ANVV hiervoor graag steun krijgen. De heer Risseeuw vindt films voor de televisie en in bioscopen het belangrykste propaganda- medium voor de toeristische werving. Jazzmuzikanten gearresteerd wegens doping Dp Finse politie heeft drie van een vijf leden tellende groep Nederlandse jazzmusici gearresteerd wegens smokkel van verdovende middelen. Dc speler» hadden de dope verborgen tussen kran- 'cn. Dc identiteit van de aangehoudenen Is nog niet bekend. De groep trad op onder de naam „Dutch Combo". De mid delen waren toegezonden uit Nederland De voornaamste arrestant is de 26-ja- rige Amsterdammer Tony van H.. een goede bekende bij de afdeling verdoven de middelen van de Amsterdamse politie. Vorig jaar maakte hij deel ui; van het trio Pia Beek. Tijdens een tournee van dit trio door Israël werd bekend dal Van H zich schuldig zou hebben ge maakt aan het smokkelen van verdoven de middelen. Een Amsterdamse vriendin waarschuwde de musicus tijdig, zodat de Amsterdamse rechercheurs die hem bij aankomst in Nederland opwachtten, bot De overige arrestanten zijn Ronald L., en dc 21-jarige mej. K„ dje onder een andere naam als zangeres bekendheid geniet. De politic in Finland heeft de indruk dat de inbcslaggenomen verdo vende middelen niet voor de handel, maar voor eigen gebruik bestemd waren' Het vijfde lid van de combo had he'. land reeds verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9