Mozarteum bakermat der muzikale prominenten flLl 1 «H I Liiicl verbrand hooischuur I Rolscliaatsshow van Marathon Haags meisje omgekomen hij auto-ongeluk Drie zeer jaar geëist tegen drieste minnaar Akense politie zoekt nog naar Rembrandt 2 7 WOENSDAG 8 AllGL'STl'S 1962 Dam-vraag 276 De heer W. Lente te Koudekerke oont u in dit vraagstuk een leuk tchnisch snufje. Door middel van neerslag weet wit door de vijandelijke !telling heen te sluipen en winst te jehalen. Hoe dat gaat is het hoogte mat van dit probleem; dat bovendien een goede aanvangsstand kan ip een logen! (Eerste publikatie) Zwart: 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 19, 1, 26. Wit: 22, 24, 25, 30, 31, 32, 37, 88, 1, 43. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 278 In ons 14de-eeuws schaakraadsel ras dit de stand: Wit: Kd8, Ta7 en Tc5. Zwart: Kd6, Th4. Wit kan slechts winnen als hij zijn iren offert: 1. Tc5h5Th4xh5; 2. ta7—a6t en het vervolg is duidelijk: Ta6i5f en 4. Ta5xh5. Bridge De oplossing van'het vorige 3 har- enspel is aldua: Zuid moet in flag 1 in tafel harten 10 leggen! Een fraaie Dinte, want hiermee verzekert Zuid ch van 2 rentrees in Noord, welke odig zijn om tweemaal vanuit de Ummy klaveren te kunnen spelen. Na genoemde speelwijze is de tegen- »rtij machteloos; ziehier de volledige lartverdeling: V B 9 B V A 10 8 V 7 4 2 6 3 4 C V B 7 I 1 O 9 H V 8 B 4 2 Neemt Oost harten 10 met de heer, in is troef 8 de extra rentree! Neemt ost harten 10 niet, dan vervolgt JACK DIAMOND Krttlswoord-puzzel zonder zwart loriontaal: 1. schoeisel - scheikundig ment (afk.); 2. muzikaal toneelspel nwendig lichaamsdeel; 3. insekt - hten inbegrepen (afk.) - eer; 4. >m - schone jongeling; 5. faam - ak Rhóne; 6. bouwland - ik (Lat.) raag van begrip; 7. ontkenning - Jrvoegsel - zijtak Donau; 8. boom aeisjesnaam - gemeente in Gelder- td; 9. verouderd woord voor kwaad oot van een plant - bekende afkor- èrticaal: 1. gemeente in N.-Bra- lt - afkorting van dona; 2. de Bge stier der oude Egyptenaren - inde; 3. kneep - maanstand - nauw; itel (afk.) - knolradijs; 5. lief - rvoegsel; 6. bijrivier van de Tiber Bilstift; 7. meisjesnaam - bekende irting - eikenschors; 8. voorzetsel Kiekte spot 9. oorlogsgod - plaats Duitsland - muzieknoot. 1PLOSSING VORIGE PUZZEL or.: 1. boers, 4. Arkel, 7. oerle, otitie, 11. drom, 13. none, 15. air, Bon, 17. neg, 18. ons, 20. rib, 22. 24. peer, 25. negeren, 28. lelie, eest, 30. stand. irt.: 1. Breda, 2. room, 3. set, 4. 5. rein, 6. loten, 8 rinkelbel, 9. 10. Eos, 12. riant, 14. notie, 18. tl, 19. San, 20. ren, 21. brand, 23. 24. Peet, 26. get, 27. ris. »t drie jaar oude dochtertje van de lie Sieben Verstappen in Ospel h. Nederweert) is gisteren om het o gekomen bij een brand in een landbouwschuur van haar vader, meisje was met enkele vriendjes in chuur aan het spelen. De vriendjes kn nog bijtijds de schuur verlaten, vermoedt dat de kinderen mot vuur ten gespeeld. Salzburger Festspiele 1962 Toen in het begin van de jaren '20 de Salzburger Festspiele in 't leven werden geroepen, geschiedde dit vooral met de bedoeling dit prachtig gelegen kleinood onder de Oostenrijkse steden met zijn herinneringen aan Mozarts leven werk opnieuw bij het grote concertleven te betrekken. Het werd toen een grimsoord voor gedistingeerde muziek liefhebbers. die er zeer speciale Mozart- uitvoeringen gingen beluisteren of nieu we opera's van Richard Strauss. Al; men nu ziet hoe een onafzienbare stroom van merendeels weinig gedistin geerde toeristen van allerlei herkomst zich voortdurend door de nauwe oude straatjes perst, te voet of in auto's, baast men zich er niet over dat ook de Festspiele van karakter zijn veranderd. Het is alles wel zeer commercieel ge worden wat er gebeurt op muzikaal ter rein tussen Mönchberg en Kapuziner- berg. De grote namen, de sterke effek- ten, corresponderen aardig met de hoge prijzen die men hier voor alles betaalt. Het is de kunst om temidden van deze warwinkel van mensen en manifestaties het werkelijk waardevolle te kiezen te genieten. Het Moarteum Reeds in de vorige eeuw vormde het Salaburgse Mozarteum een centrum van concert- en concervatoriumleven; Hugo Wolf was er zelfs korte tijd hulp' dirigent. Thans zijn de zomercursussen voor vele takken van muziekonderwij: zeker even beroemd als de Festspiele zelf, die zich ten dele trouwens ook in het Mozarteum, bij de Mirabellgarten. afspelen. Bij de plechtige opening van de zomercursus van dit jaar op 30 juli kon de president van het instituut. Eber- hard Preussner. met trots meedelen, dat leerlingen uit 41 landen dit jaar de les sen in de vokale en instrumentale vak ken volgen, lessen, gegeven door de meest vooraanstaande kunstenaars en pedagogen van de wereld. Menig jong talent heeft dankzij deze cursusser de daaraan verbonden einduitvoeringen een internationale carrière kunnen be- De nog zeer jeugdige pianist Peter Lang, die op 30 juli met het Mozar- teum-orkest onder Leopold Hagen een concert van Mozart in Es vertolkte, •met een voor zijn leeftijd ongewone ze kerheid en muzikale rijpheid, zou dit voorbeeld welcens kunnen gaan volgen. In de grote zaal van het Mozarteum kan men op andere tijden de recitals en orkestconcerten van de Festspiele Een zeer heterogeen gezelschap be luistert dan zeer uiteenlopende presta ties. Tijdens een Haydn-Mozart-Beetho- ven-recital door de beroemde Wilhelm Backhaus maakte t ten dele in sport- kleding uitgedoste publiek zoveel herrie, dat de solist zelf tot stilte moest ma nen; een dame, die er maar niet in slaagde een zithouding te vinden, kreeg vanaf het podium te horen: War- ten Sie auf mich oder ich auf Sie? Eerst toen na de pauze de grote Herbert von Karajan in de ereloge had plaats ge nomen, kon de solist in de Appassionata enige concentratie vinden. Het liede- renrecital door Dietrich Fiseher-Dieskau en Gerald Moore werd gelukkig niet zo rumoerig gestoord, doch daar was Von Krajan dan ook al aan het begin met veel lawaai verschenen. Fiseher-Dieskau Een grotere geestdrift dan die, welke Fiseher-Dieskau bij het publiek wist te ontketenen, hebben we nog niet vaak meegemaakt. Het feit. dat we in dit enthousiasme niet helemaal konden de len. bezorgde ons dan ook gewetenscon flicten. Gesterkt echter door een sinds vele jaren onderhouden contact met zijn zangerschap en met zijn uitgebreide dis- cografische produktie wagen wij het vast te stellen, dat hij zijn ongeëvenaarde gaven en mogelijkheden thans al te vaak tot effect aanwendt en dat hij „op het publiek" zingt in plaats van het publiek te vergeten in de concentratie van de herschepping. Een interessant programma, met overigens weinig aan vaardbare Goethe-liederen van BusonL voorts liederen uit Des Knaben Wunder- horn van Mahler en twee Rückert-liede- Dietrich Fisher-Dieskau en zijn begeleider Gerald Moore. ren van dezelfde komponist, fraaie Eichendorff- en Heineliederen van Pfitz- ner en meer bekende specimina van R. Strauss, gaf hem maar al te dikwijls aanleiding tot opera-achtige fortissimi en staccato-vuurwerk, tot aangezette ho ge tonen en dat terwijl deze bariton het hoge register beter beheerst dan meni ge tenor! Lyrische momenten zoals Mahlers: Ich bin der Welt abhanden gekommen", in Pfitzners prachtige: „In Danzig" en „Nachts", of in Strauss' „Die Nacht", deden ons met weemoed terugdenken aan datgene waartoe deze zanger nog altijd in staat is en dat vroe ger zijn Winterreise- en Dichterliebe-uit- voering kenmerkte. De onvolprezen be geleider Gerald Moore handhaafde zich naast de zanger als een tovenaar op het klavier, een onmisbaar element bij een dergelijk laatromantisch repertoire, waar aan de sfeer-scheppende begeleiding zo hoge eisen gesteld worden. Een einde loos applaus werd met vier Strauss-toe giften beloond: „Und morgen wird die Sonne wieder scheinen!" Laat ons ho pen, dat Fiseher-Dieskau deze woorden .Voor IS'CRV-televisic: Zaterdagavond 11 augustus houdt de Haagse rolschaatsclub Marathon een show, die zal worden gegeven op de baan van de club aan de Sa- vornin Lohmanlaan in Den Haag. Van een gedeelte van deze show zal de NCRV een directe televisierepor tage verzorgen. Marathon viert dit jaar zijn 15- jarig bestaan. Opgericht op 22 oktober 1947 is het de oudste rolschaatsclub van Ne derland. De show. die Marathon zaterdag geeft, is onder meer bedoeld als een klein voorproefje van de feestelijkhedao bü de viering van het derde lustrum. Vele prominente rolschaatsers zullen deelnemen. Uit eigen land is er Anneke Oudewaal, tweede van Nederland; Ri- kie v. d. Kruis en Frans Verheek uit Eindhoven zorgen voor een acrobatisch dansnummer; Henk van Ommeren it van de partij en de kampioene van Nederland, Elisabeth Fiolet. zal een van haar solo's rijden. Uit Duitsland komt het kampioens- paar Müller-Barkowski en de 19-jarige Hans Dieter Dahmen, die als vierde op de wereldranglijst staat genoteerd. Vóór deze demonstraties zullen do teams van Marathon en Hollandia een rolhockeywedstrijd spelen. De re gie van het televisieprogramma zal worden verzorgd door Fred Benavente. Bij een autobotsing op rijksweg 34 bij Gasselte <Dr.) is gisteravond het elfjarige meisje Marjola Stempels, dochter van een Haags journalist, om het leven gekomen. Haar moeder werd ernstig gewond op genomen in het Academisch ziekenhuis te Groningen. Zij brak een schouder en een arm. Haar vader en broertje liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde, doordat een andere auto. die met grote snelheid reed, slipte. De auto van de Haagse familie, die van opzij werd aangereden, werd vernield. De andere wagen kwam in een sloot terecht. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. O Tengevolge van een aanrijding op een kruispunt in Amsterdam is gisteren het 16-jarige meisje F. J. M Sanou om het leven gekomen. Het meisje reed op een geleende bromfiets over de Waddenweg in Noord met een vriendinnetje achterop De bromfiets slipte en schoof onder een van rechts komende vrachtauto. Het an dere meisje, de 17-jarige G. de Boer, werd zwaar gewond. O In Groningen is de 28-jarige brom fietser T. M. Stel uit Harkstede overleden aan de verwondingen die hij eergisteren had opgelopen, toen hij op een kruispunt in de stad Groningen in botsing kwam met een personenauto. Een gevangenisstraf van drie jaar eis te de officier van justitie by de Utrecht se rechtbank gisteren.tegen de 21-jarige J. H. J. v. E., een schoenmakersknecht uit Vleuten-De Meern, wegens zware mishandeling met voorbedachte rade. Op de avond van de achttiende april van dit jaar had hy de 15-jarige Arie Ver- nooy uit Vleuten, eey broer van een meisje met wie Van E. geruime tyd om gang had gehad, met een drie kilo we gende yzeren wieldopsleutel mishandeld. De jongen werd zwaar gewond aan het hoofd en verkeerde enige tijd in ster vensgevaar. Van E. had een haat tegen moeder Vernooy gekregep, omdat die tegen de omgang van haar dochter met hem was Zijn gevoelens culmineerden in zyn ge drag op de achttiende april. Op de avond daarvan ging hy weer naar de boerderij van de familie Vernooy nadat hy eerst negen glazen bier had gedronken, om een van de broers van zyn vroeger meisje neer te slaan. Hy wilde in de zoon de moeder treffen. Arie, de jongste was het die zich ver toonde. Nadat Van E. hem had gevraagd of hy zijn zuster te spreken kon krygen. sloeg hy de jongen met de wieldop, die hy op het erf van de boerdery had ge vonden, op het hoofd. Luttele minuten later gaf hy zich vry- willig over aan de politie. Mr. J. B. C. van Julsingha, de verde diger, meende dat van opzet om te do den geen sprake was, wel van gewone mishandeling. Hy noemde de daad zyn cliënt inadequaat. Hy vroeg zich voorts af. of het niet nuttig was de psy chiater, die Van E. onderzocht heeft nog eens te horen. Deze stelde vast dat dachte volledig toerekeningsvatbaar Mr. Van Julsingha pleitte tenslotte voor een mildere, gecombineerde straf. in overdrachtelyke zin zal waar maken en dat hy de weg naar het echte kunstenaarschap weer geheel zal terug vinden. Machtsbegeerte is ook in de kunst een gevaarlijke demon! Gold dit ook voor de poolse violiste Wanda Wilkomirska, die begeleid door Kurt Rapf een virtuoos, doch aan in houd arm recital gaf? Haar wat ge zwollen toon en forse streek maken wel enige indruk, doch vervelen snel. Vir tuositeit kan voldoende zyn in stukken van Szymanowski en Bartók, doch in de partita in d van Bach en in Mo zarts sonate in Bes K.V. 454 is meer vereist, en dat was er noch bij haar noch bij de met veel pedaal spelende pianist. O Op de provinciale weg te Heer Hugo, waard is de 57-jarige J. Peters uit Zuid- scharwoude bU een verkeersongeval om het leven gekomen. De man, die met een met klompen beladen bakfiets reed, werd aangereden door een hem achterop, rijdende bestelauto, bestuurd door B uit Krabbendam. De 68-jarige heer H. J. Rougoor uit Brummen is vanmorgen bij Laag-Soeren. vermoedelijk door een rukwind, met zijn bromfiets in het Apeldoorns kanaal te recht gekomen en verdronken. Waarheen niet jonge TV.-vluclitelingen Nu het eerste nieuwtje er af is. blijkt het dat veel opgroeiende kinde ren niet meer zo bijzonder geboeid zijn door elke avond televisiekijken. Vooral omdat in sommige gezinnen de tv nog altijd de huishoudelijke gang van zaken tiranniseert: als het acht uur is, heb ben vader en moeder geen tijd meer voor andere zaken dan het kijken. is in ons land de zorg hierover nog niet zo hoog gestegen, want het uur von achten ie vrij iaat. Me ar in Frankrijk, Duitsland en vooral Enge land, waar de tv 's middags al draait en onverdroten tot laat in de avond doorgaat, wordt het huiselyke leven vaak bedreigd door de beeldbuis. Daar komt het voor. dat kinderen 's middags uit school komen en moeder voor het scherm vinden, dat vader thuiskomt en onmmWnllijk aan het toe stel gaat zitten, dat er maar zozo eventjes met een bord op schoot wordt gegeten en dat de kinderen dan vooral nergens over moeten „zeuren", maar Trudy Mostertman en haar ver loofde Joost Zonneveld, die de Bloemendaalsc politie een be langrijke aanwijzing gaven voor de oplossing van de schilderijen diefstal in Aerdenhout Uitlevering van dieven verzocht teerde Duitsers hebben bekend de schilderijendiefstal uit de villa van jhr. mr. Loudon in Aerdenhout op hun geweten te hebben. Daarmee is de zaak van de „Rembrandt", echter nog niet geheel rond. Hoewel de als berucht bekend staande Akense onderwereldfiguren de poli tie hebben verteld waar de schilde rijen zijn opgeborgen zal het nog een toer worden de schilderijen on beschadigd in handen te krijgen Vermoedelijk zijn de kunstwerken ondergebracht bij vrienden var Duitsers in Aken. De drie hebben nog niet bekend betrokken te zijn geweest bij de Heerlense juwelen roof. Vast staat wel, dat twee van Haar broer laat haar niet uitspreken. „Angst?" zegt hij en in zijn stem ligt verachting. „Angst? Een soldaat mag geen angst hebben". Jawel, dat klinkt heel flink en heel stoer; maar is het niet heel onredelijk en onbarmhartig7 „Als je weet wat angst, échte angst is. zeg je zulke dingen niet zo gemakkelijk als jij doet. Gcr- rit", beweert Teeuw. Hij spreekt rustig, maar wie scherp luistert hoort een diepe ondertoon in zijn stem. Swaentje hoort die en moeder Dingena. Gerrit niet, want Gerrit is nog te veel veront waardigd over die laffe kolonel en het veel te zachte vonnis van de krijgsraad. Doch voor hij een weerwoord kan geven, mengt Everd Teunisse zich in het gesprek. „Over het vonnis wil ik niets zeggen, mannen. Dat moet de krijgsraad verantwoorden en dat moet de Prins beoordelen. Maar Gerrit zegt, dat een soldaat geen angst mag hebben. Ik weet niet, of dat kan. Een soldaat moet moed hebben". .,Nou, is dat dan niet hel zelfde?" voert Gerrit hem triomfantelijk tegen. ,Nee", zegt de schout bedachtzaam. ,,Moed is niet, dat je maar blindelings en wild het gevecht tegemoet rent; zonder nadenken om zo te zeggen. Moed kan ook zijn, al heb jc angst en al zou jc eigenlijk willen vluchten, toch je plicht doen, toch op je post blijven". Gerrit haalt de schouders op. „Het mag zijn, dat je gelijk hebt, schout; zo precies heb ik over dc dingen niet nagedacht. En cerlyk gezegd kan het me weinig schelen, hoe je de zaak wilt uitrede- neren. Als zo'n vent, maar veroordeeld wordt. Of dat dan is om verraad en lafheid of om plichtsver- i. Maar ik hou vol: veroordeeld, ter dood moei-ie worden". Verschillende boeien vallen de jonge Claessen bij: maar Teeuw zwijgt en Dingena cn Swaentje wenden zich stil af. Dc woorden van Gerrit doen hun meor pijn, dan deze weet. En als een paar dagen later bekend wordt, dat Afgewende ondergang door H TE MERWE de Prins het eerste vonnis van de krijgsraad heeft vernietigd, dat op zijn eis de krijgsraad een ter doodveroordeling heeft uitgesproken, kunnen ze de voldoening van Gerrit daarover niet delen. Al durven ze het besluit van de Prins niet veroodelen: hij is opperbevelhebber en zal het wel beter weten dan een paar eenvoudige boerinnen. En wat er ge zegd wordt over „oorlogsnoodzaak" en „een voor beeld stellen behalve recht ls er toch ook nog zoiets als genade, Januari zet minder somber in dan de dagen voor en rond Kerstfeest geweest zijn. Niet zozeer, wat de weersgesteldheid aangaat: het mag dan minder vriezen, donker en mistig blijft hef nog een hele poos. Maar het water zakt al meer en het is mogelijk de eigen huizen en hoeven weer te betrekken. Er komen enkele moedgevende tijdingen: Koe- vorden is door de Staatse troepen hernomen en bij verschillende kleinere gevechten in de oostelyke gewesten en in Holland hebben de Fransen geen overwinning kunnen behalen. Dat betekent, dat het leger van de Prins aan kracht wint het is niet langer de kleine sober bewapende cn deels onge oefende krijgsmacht, waarmee Oranje de oorlog moest beginnen: de vijand kan merken, dat de ver overing van de Republiek zeker niet zo gemak kelijk zal gaan, als hij zich indertijd heeft voorge steld. Dat die verovering helemaal niet zal gaan, beweren de hoopvolsten. Die bewering is erg stout: je moet geen „hei!" roepon eer je over de brug bent. En over de brug zijn zc nog lang niet, de verdedigers van het vaderland. Er wordt beweerd, dat or onderhandelingen gaande zijn met verschillende landen, die waar schijnlijk wel geneigd zijn, de zijde van de Repu bliek te kiezen, omdat in geval van een Franse overwinning de macht van Lodewijk dreigend groot zal worden. En wie zal zeggen, hoe hij een grote macht zal gebruiken? Vast niet ten voordele van de vrijheid van andere staten dan zijn eigen land. Nee. de toestand is nog zorgelijk en wie hoort over de ellende die de Fransen en hun bond genoten teweegbrengen in de streken, waar zc heer cn meester zijn, bijt grimmig de tanden op elkaar. Volhouden! Volhouden tot het uiterste! Alles beter dan onder Frans overweldiging. „Liever verdronken land, dan verloren land", hebben de Hollanders indertijd gezegd, toen de Spanjaarden voor Leiden lagen de Hollanders uit deze tijd zijn van dezelfde overtuiging. De Waard heeft van het water geleden en lijdt nog van het water dat is erg heel erg; maar het is altijd nog beter, dan lijden onder de moedwil van de Fransoos- Want de bijzonderheden die je nu hoort over Bodegraven en Zwammerdam. over de manier waarop de troepen van Lodewijk te keer zijn gegaan in Termei en Lex mond en in tal van steden en dorpen verder weg, zijn meer dan gruwelijk. Nee, dan zitten ze hier nog niet eens zo slecht. Al is het leven in de Waard verre van gemak kelijk. Hoe hebben de woningen er niet uitgezien, toen de mensen die in de kerk van Hoornaar een toe vlucht hadden gezocht, er terugkeerden Het heeft dagen en dagen geduurd van hard werken, eer de boel weer een beetje 'geredderd was. (V/ordt vervolgd) de drie hier ook iets mee te maken hebben. Het blijkt nu dat de dieven Horst Neldc (35), S. Grafe (31) en Herbert Stöhr (41) totaal niet op de hoogte waren van hun kostbare vangst. Dit hoorden zij pas toen de radio en de kranten berichtten dat het hier ging om een diefstal van ongeveer een half miljoen. Aanvankelijk waren zij uit op geld en juwelen. Uit teleurstelling na men zij de ..doekjes" mee. Hoofdinspecteur Voerman van de Bloe- mendaalse politie, vermoeid maar vol daan, wilde uiteraard niets zeggen over de tegenwoordige vcrbiyfplaats van da schilderyen. Opvallend is het dat da Akense politic, na ruggespraak met Ne derlandse politiefunctionarissen gisteren enige arrestaties en huiszoekingen heelt verricht, echter zonder resultaat. Voor zichtigheid blijft geboden, want de moge lijkheid is niet uitgesloten dat de helers wanneer ze eenmaal in het nauw ziln gebracht de schilderijen zullen vernieti gen. Bij de politie in Aken schijnt zich een man te hebben gemeld die drie dagen de tijd vroeg om dc gestolen schilderijen terug te bezorgen. Het is natuuriyk altijd mogeiyk. dat dit een vertrouwensman van de dieven is, die op deze wyze willen proberen de uitgeloofde 25.000 gulden van de verzekeraar Mees en Zoonen in Den Haag in de wacht te slepen. Er is nog een andere gegadigde voor dit douceurtje: Trudy Mosterdman uit Haarlem, die de politie de tip gaf van de auto, waarin de Duitsers de omgeving van de villa in Aerdenhout hadden verkend. Zy wist zich, een weck daarna, het num mer van de auto nog te herinneren, die zij vlak by de villa van jhr. Loudon had zien staan. Dc Duitsers zaten in de auto een plattegrond te bestuderen. Zelfs een signalement van de dieven wist Trudy Mosterdman nog te geven Haar tip heeft het onderzoek van de politie behoorlllk vergemakkeiykt. De Nederlandse politie heeft verster king gestuurd naar Bern: speurhond Cas van de rijkspolitie in Den Haag gaat hoofdinspecteur Voerman cn rechercheur Baas helpen by de verdere opsporing van de schilderypn. Vannacht is Cas met zyn begeleider, de heer B. Karsten, ln een toestel van de Swisair naar Zürich ver trokken. Het personeel van jhr. Loudon, die nog steeds ln Zuid-Frankrijk met vakantie is. heeft een vergissing gemaakt. De butler gaf bij de politie op. dat een achttiende eeuws landschapje van Robert gestolen was. Dit blijkt nu niet waar te /ijn. Ge stolen is een schilderij van Thomas de Keyser, dat hij omstreeks 1665 schilderde. De officier van justitie bij de recht bank in Haarlem heeft thans officieel de gevangenneming gelast van de drie Duitsers, die in Bern worden vast gehouden door de Zwitserse politie. De rechtbank in Haarlem heeft het ver zoek van de officier toegewezen. Aan de Zwitserse regering zal nu, vla de gebruikelijke diplomatieke kanalen, de uitlevering van het Duitse trio worden gevraagd. meckyken of hun huiswerk maken of gaan spelen. Dit alles heeft geleid tot het .vluch ten voor televisie" door vele kinderen cn vooral door de groteren, die het thuiszitten vervelend gaan vinden en hun vertier op straat zoeken. In Engeland is hierover grote bezargdu heid ontstaan. De jeugdraad van dc protestantse kerken is daarom drukker dan ooit in de weer met de jeugdclubs, die „een toevlucht moeten zijn voor jonge tv-vluchtelingen". zoals een van de predikanten die in deze raad zitting hebben onlangs schreef. Natuuriyk is het prachtig dat de clubs er zijn om deze kinderen op te vangen, maar het ware beter, de huis gezinnen tc bezoeken en de ouders die op dergelijke wyze tekortschieten, be heersing te leren. De schuld van de televisie? In geen geval. De schuld van ouders die hun taak als opvoeders niet kennen! Meer reclame voor Westduitse TV. De Wettduitse omroepen hebben van ,hun diverse regeringen toestemming gekregen om met ingang van 1 april 1963 desgewenst hun dagelijkse recla me-uitzendingen te brengen op twintig minuten. Deze zendtijd moet echter in de vooravond worden opgemaakt. De Raad van Beheer van de Beier se televisie heeft inmiddels besloten, de reclame-uitzendingen per 1 septem ber van 12 op 16 minuten 's daags te brengen. Als reden hiervoor wordt op gegeven dat de Beierse tv ongeveer 250.000 mark per jaar uitkeert aan subsidies voor c j turele doeleinden cn dat zij. om dit te kunnen volhouden, meer inkomsten nodig heeft. Nieuwe toneelleider bij KRO-televisie Met ingang van 1 september a.s. zal de heer Dudok van Heel bij de KRO m dienst treden als producer van de groep drama. De heer Dudok, die thans zakc- lyk leider van de Toneelgroep Centrum is en daarvóór verbonden was aan d« Nederlandse Comedie, is 39 jaar. Deens antwobrd op piratenzender Hoewel de doorn in het oog van de Deense overheid, de piratenzender „Ra dio Mercur", is weggenomen en van culturele instellingen verscheidene pro testen zijn binnengekomen, zet de re gering tooh haar plan om „te antwoor den op Radio Mercur" voort. Zij vol hardt nl. in haar voornemen, ..Melodie Radio" te stichten, een speciaal radio programma dat gedurende acht uren per dag onafgebroken lichte deuntjes moet brengen. Officieel moet dit programma op 1 Januari a.s. starten en het ligt in de bedoeling, de zenduren geleidelijk uit te breiden. Op de protesten tegen zulke „smaak- bedervende" programma's heeft de overheid geantwoord, dat zij erkent dut aan/houdende liahte muziek aan het verlangen van vele luisteraars tegemoet komt. Zij wil met deze grote groep luisteraars rekening houden, acht dat zelfs een plicht. Wie er niet van ge diend is, behoeft het programma niet aan te zetten en kan luisteren naar programma's van beter gehalte op an dere golflengten. vanavond 14.30 V Opcrettei to. hoorspel Jeugd VARA: 20.00 Nws 20.00 20.35 Meeuwen boven Sorren. 22.» Sporthalverwege 22.30 liederen 23.15 Jazzmagaxin« 23.55—21.00 Nwi. Hilversum II, 298 m. 19X10 Nws en weer. praatje 19.10 Leger dei Hedtemuz (gr) 10» Radikrant 10.50 Instrumental licht kwin tet 20.10 Holland Festival 1062: RadiophlL harmonisch orkest en groot koor: Moderne mui 20.50 Het kamend congres van de In- ternatiaonale Raad van Chr kerken te Am, .sterdam 21.15 Klaaa piamomuz (gr) 21 i? Canadese volksliederen (gri 2?00 Kant tekeningen 32115 Saxofoonkwartet 22 30 Nwe en SOS-ber 22-iO Avondoverdenking 22.60 Vocaat enaomtole cn ifdldstcn: oudé nvux 33.00—34.00 Nws. félizb/fcXi vanavond NTS: 13.4} Internationaal Rendaz-vous, muzikal «rondreis door vele landen. KRO; .7 00 V d kinderen. NTS: 17.30—17,40 in terna tloanal Jeugdjournaal 20XX) Journaal cn weeroverzicht VPRO: 202» Overal, gefilmd xeralag van de reis die 300 Ned«r- lanrae en Belgische jongens met het kam. peeiwchip Borneo naar Zweden en Noo'- «vegen maakten 30.40 De DrommedarL* c«n reportage over het Internationaal Studen ten Centrum in Bakhuizen 30.55 Zonnige morgen, eenakter 21.35 Medische rubriek 21.55— 22.40 Documentaire film over Vlet. Programma voor morgen llllvrrtum I, 402 m. AVRO: 7X» Nws 7 aü Ochlendvaria (gram). VPRO: 7 50 Dagopening, AVRO 8.00 Nw« 8.18 Lichte grom 9.00 Ochtend» m v a vrouw S 10 Dc groenteman 9.15 Ciavcclm- ;belrecitel (grr klaas mm 9 35 Waic-ratan- ncuuuwor* tgrr aao_ 11,45 Ben rvte door Jong Afrika, li 12 MO Instrumentaal licht met solialen 12.30 Meded ten be nt land- en tuinbouw 12 33'Dans. «olieton 1300 Nws 13 15 Meded. -«1 actueel of gram 13.25 Beuesber plano: Klasa mui 14.40 V d vrouw 15 00 ;13J0 Ltoht ork 14 00 Vlooi en piano: klaas mui 14.40 V d vrouw 15.00 Viola da gamba-kwartet: Italiaans progr 16.30 Lichte gram IS.öfi Licht ensemble I4.M \oordraht 18,4® Lichte gram I8.O0 Nwa 18.15 Eventueel actueel 18-30 Uoht trio 18.40 Trompaetapel 18.55 Cesprokan brief. HHver.um 11. 2*8 m. KRO: 7»0 Nw. 7.15 Klass mui (gri 7.45 Morgengebed en overweging 8.00 Nws 815 Lichte gram 8 50 Van en voor bejaarden 0 40 V d kinderen NCRV. ;0.00 Gram 10.03 Oude mui (gr) 10 13 Morgendienst 10.45 Kinder koor an •o'lsten. KRO: 11-00 V d rieken •145 Geestelijke liederen 12.00 Mtddag- f:°'^-"00dklok :2.Ö4 Licht lunchcncert (grt *5 V d boeren 12.» Meded ten behocvé luJnbww 12» Draaiorgel muz 12*> Act I3X» Nw» J3-15 Platen- 13ai> Proman a da-wk en sobst NCRV: Mx» Metropol* ork 14.40 Kia&s mui fi; .'XT' "(ff »j» BOtat- ",1° IrELUVISTB KXO w"°rd «5 *1 -

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7