Nederlanders wikken en wegen op Nieuw-Guinea Pap oea s zijn verdeeld Onthulling van Westduits standpunt over Berlijn? BOH Verkiezingen in Algerije nu op 2 september El Al heeft tot woensdag tijd dr. Soblen te halen Geschiedenis van Paaseiland 5 Overal waagt men zich aan voorspellingen /yU er steeds meer berichten binnenstromen over de plannen inzake de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië vraagt men zich overal op Nieuw-Guinea in spanning af wat de toekomst brengen zal. Dagelijks ziet men groepjes Nederlanders en Papoea's rond de radio geschaard op de tijdstippen dat de Radio-omroep Nieuw-Guinea, de Wereldomroep of de Australische radio nieuwsberichten uitzenden. En overal waagt men zich aan voorspellingen over de toekomst. De Nederlanders wegen de voor- en nadelen af, verbonden aan de terugzending van vrouwen en kinderen, en spreken voortdurend over het tijdstip van de 'eigen terugkeer naar Nederland. Onder de Papoea's zijn de meningen zeer verdeeld. Te Hollandia kon men zowel horen dat zij zich al dan niet gaarne dienen neer te leggen bij de overdracht, als dat zijn plannen hebben tot verzet tegen een even tueel akkoord. Zaterdagochtend hield de Democrati- «che Volkspartij te Hollandia een kleine demonstatie tegen Indonesië. Op de maat van een fluitorkest marcheerden enige tientallen Papoea's met Nederland se en Papoea-vlaggen langs het gebouw van de Nieuw-Guinea-raad en langs an dere gebouwen van het gouvernement. Zij droegen spandoeken mee met teksten als „Wees niet bang om dood te gaan, vecht voor je eigen land", „Soekarno,is een dictator en heeft geen recht op West- Papoea", en „Met ons recht mag niet worden gespeeld". ZEER ONGERUST Voor het gebouw van de Nieuw- Guinea-raad hield de stoet stil en speel de het fluitorkest het Papoea-volkslied, het Wilhelmus en „Lang zullen ze leven'. Enige leden van de Nieuw-Guinea-raad kwamen naar buiten, waarna een hun ner, ds. Kamma, enige tijd met de leider van de Democratische Volkspartij de heer Runtuboy sprak. De demonstranten zeiden geen andere weg te kennen om kracht bij te zetten aan de wensen van het volk. Zij zeiden voorts zich zeer on gerust te voelen. Ernstige ongerustheid bestaat ook on der de groep i.g. „maatschappelijke Ne derlanders" op Nieuw-Guinea, die zich afvragen of zii bij het vertrek van de Nederlanders ook in de gelegenheid ge steld zullen worden zich in Nederland te vestigen. Het gaat hier om een groep van 200 geiinnen die in 1950 uit Indonesië naar Nieuw-Guinea zijn gekomen. Zij werden lange tijd aangemerkt als Neder landers, maar bij onderzoek enige ja ren na hun komst is gebleken dat zij de Indonesische nationaliteit hebben. TOEKOMST Deze groep heeft grote angst voor de komst van de Indonesiërs. Het gouver nement zou graag willen helpen, maar is niet gemachtigd visa te verstrekken. De aan Nederland gerichte visumaanvra- gen werden door het gouvernement krachtig gesteund, maar over hetgeen be schouwd wordt als „trage afhandeling is veel teleurstelling ontstaan bij deze groep mensen die de Indonesische natio naliteit heeft maar niets liever wil dan Nederlands worden. Een dergelijke wens leeft ook bij de groep verstekelingen die in 1958 naar Nieuw-Guinea werden ge zonden nadat zij met de „Zuiderkruis" uit Indonesië naar Nederland waren ge komen. De verstekelingen hebben zich over het algemeen in Nieuw-Guinea goed gedragen. Verscheidene zijn thans werk zaam bij Nederlandse ondernemingen en het gouvernement Ook zü zijn angstig gestemd over de toekomst en willen gaarne in aanmerking komen stemming om zich in Nederlai tigen. AMBTENAREN De Nederlandse ambtenaren in Hollan dia hopen thans op de totstandkoming van de „algemene maatregel van be stuur" betreffende de wet op het Bij standskorps. Hierdoor zouden de gou vernementsambtenaren de status van rijksambtenaar krijgen, waardoor o.a. fi nanciële moeilijkheden bij de evacuatie zouden kunnen worden voorkomen. Vrij- i Nederland te ves- Na terugkeer Sowjet-ambassadeur plaat elling newei raat - Bur raat 3uick ntelijl Gezellig vacantiepraatje. Ook deze krant komt ter sprake. Bon invullen „Dat zit zo" verdienen (in envelop of op kaart geplakt verzenden tig oj Titaj U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MA AND /KW ART AAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) RIJ abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en „Dat zit Zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. (Van onze correspondent in Bonn) Met grote belangstelling en zeker niet zonder zorg ziet men Bonn de terugkomst tegemoet van de Russische ambassadeur de Bondsrepubliek, Andrei Smirnoff, die morgen uit Moskou terugkeert van een overleg met zijn regering, dat drie weken heeft geduurd. Men verwacht in Bonn, dat Smirnoff onmiddellijk na zijn aankomst een onder houd met bondskanselier Adenauer zal aanvragen. Uit dit gesprek hoopt men in de bondshoofdstad enig inzicht te krijgen in datgene wat Moskou ten aan zien van Berlijn weer in zijn schild voert Dat er in het Kremlin iets op touw wordt gezet is de afgelopen week wel gebleken uit de plotselinge reis van de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht en de plaatsvervangende pre mier Willi Stoph «lie in feite minister president is aangezien Otto Grotewohl al vele maanden ziek Is) naar Chroesjtsjef. In Moskou heeft ambassadeur Smir noff ook gesprekken met Ulbricht en Stoph gevoerd. Op de Russische ambas sade in Roland seek doet men heimzinnig, maar dat kan wel flage zijn voor feitelijke onwetendheid omtrent datgene wat wordt uitgebroed. Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken vermijdt iedere paniek reageert niet op de vele speculaties, die de laatste dagen de ronde doen omtrent Berlijndebat van de Ver. Naties op instigatie van Moskou en het bijeen roepen van een vredesconferentie (ver moedelijk in Belgrado) met Duitslands vroegere tegenstanders, waarmede zelfs het aanstaande bezoek van de Finse pre sident, Kekkonen, aan Moskou in ver band wordt gebracht. Diplomaten uit de Oostbloklanden, die zich nog in West-BerlUn bevinden, laten doorschemeren dat Chroesjtsjef speelt met de gedachte van een nieuwe top conferentie met president Kennedy over Berlijn. Hij zou medio september weer persoonlijk willen deelnemen aan de algemene vergadering der Verenigde Naties. Treinpersoneel uit O.-Duitsland mocht niet over grens De Westduitse grenspolitie heeft za terdag opnieuw aan Oostduits treinper soneel belet over de Oostenrijkse grens te rijden. Een week geleden werd aan 14 Oost duitsers geweigerd hier de grens over te gaan, hetgeen krachtige protesten van de Oostduitse regering tengevolge heeft gehad. De Oostduitsers boden, in tegenstel ling tot de vorige week, weerstand. De politie moest de trein nu laten omsinge len door 16 gewapende politiemannen en moest dreigen geweld te gebruiken. 'Pas "aarna verlieten zij de trein. Het Oostduitse personeel bestond uit negen mannen en viif vrouwen. De vo rige week bevonden de Oostduitsers zich allen in één rijtuig, maar deze keer had den zij zich over de gehele lengte trein verspreid De oorzaak van het optreden vai Westduitse grensautoriteiten was. de betrokkenen geen ..voorlopige reis documenten" door het geallieerde reisbureau in West-Berlijn verstrekte pa- pieëren ter vervanging van passen be- De noord-oostkust van Formosa is vandaag geteisterd door de tyfoon „Opal". Tenminste 30 personen kwamen door de zware storm met windstoten van 280 km/u om het leven, terwijl meer dan 200 gewond werden. dag is het „georganiseerd overleg" in Hollandia bijeen geweest ter bespreking van de kwestie. Zaterdag hebben de vak organisaties het advies aan de moeder organisaties in Nederland gezonden. De raad van diensthoofden kwam zaterdag in Hollandia bijeen. Verwacht wordt dat het gouvernement spoedig advies aan de Nederlandse regering zal zenden. Zater dagochtend is in Hollandia tevens het Seniorenconvent uit de Nieuw-Guinea- Raad door de gouverneur ontvangen. De ze had zich onlangs bereid verklaard het convent vertrouwelijk in te lichten de huidige politieke toestand. EVACUATIE Inmiddels schijnt de politieke ontwik keling het vertrek van vrouwen en kin deren naar Nederland aan te moedigen. Weliswaar denken sommigen thans be ter te kunnen wachten tot de mannen moeten terugkeren, maar de meerder heid schijnt toch spoedig Nieuw-Guinea verlaten. De ambtenaren zelf voelen nog weinig voor vertrek. Sommigen heb ben vervroegd verlof aangevraagd, maai de meesten wachten op een garantierege ling en zijn niet bereid eerder te vertrek ken. Hoe haastig de vrouwen en kinderen ms overigens moeten vertrekken blijkt wel uit advertenties In de „Nieuw- Guinea Koerier" die bijv luiden: „Groe- n aan alle bekenden. wy hadden geen d voor afscheid". Zaterdagochtend werd in Hollandia be kend dat ambtenaren wier gezin in Ne derland verblijft een „gezinsscheidings: toelage" zullen ontvangen van hon gulden per maand en daarboven 20 den per kind. Zij beschouwen de rege ling „als een eerste tegemoetkoming SCHIPHOL _.»n voor zes uur is gistermiddag de tweede charter met repatrianten uit Nieuw-Guinea op Schiphol aangekomen. Aan boord van de Super Constellation de KLM bevonden zich 39 vrouwen 61 overwegend jonge kinderen. In bussen werden de repatrianten naar de door het ministerie van binnenlandse zaken als opvangcentrum ingerichte kan tine gereden, waar de 100 passagiers ge administreerd en doorgelicht werden. In tegenstelling tot vrijdagnacht, by aankomst van de eerste charter, toen er slechts koffie was, hetgeen de repatri anten voor een dubbeltje uit een auto maat konden trekken, stond er ditmaal groot aantal flesjes limonade, kar tons melk en koffie gereed, dat gratis werd verspreid. NAAR FAMILIE Na afgehandeld te zijn, begaf het grootste deel der repatrianten zich naar hun wachtende familieleden. Een kleiner deel werd door auto's van leger en ne naar contract-pensions gebracht. Ook gisterochtend kwamen eeen tal (circa 40) repatrianten op Schiphol aan. Zij kwamen met de lijnmachine van de KLM, die via de zuidelijke route uit Tokio via o.a. Biak naar Nederland vliegt. Deze 40 personen konden echter zoals normaal het geval is bij de aan komst van lijntoestellen, naar de plaats hunner bestemming reizen, nadat papieren door een broeder van dc en GD waren gecontroleerd. Volgens Radio-Australië hebben orga nisaties en particulieren in Australisch Nieuw-Guinea beloofd hulp te verlenen ingeval van een plotselinge evacuatie van Nederlanders uit Westeiyk Nieuw-Gui nea. De voorzitter van de Rotarybewe- glng in Port-Moresby, D. March, heeft dit meegedeeld in antwoord op een ver zoek van Nederlandse organisaties in Hollandia. De heer March zei dat tien organisaties en particulieren hadden aan geboden accommodatie voor evacuees beschikbaar te stellen of alle mogeiyke andere hulp te verlenen. Opgeruimd dóór B. M. Afd. Vrljetildsbeste- van Onderwijs. Run en Wetenschappen. 19.30 Licht orkest, i Nieuws 20.05 Rndlophllharmonlsch or en solUlen: Russisch programma. 2125 de praatstoel. 2150 Melodieën-Expres, i Aetualitelten. 22.30 Nieuws. 22.40 Be- lentaltsten (gr Klassieke en „.muziek 23 05 Woorden met heen. poëzieprogramma.23.25 nmofoc 23.55-34 00 Nteui .ersum II 298 m. NCRV. 19 00 Nieuw» eerpraatje 19.10 Koorzang. 19.30 Radlo- 19 50 Militair orkest (opn). 30.05 May- hoorspel. 21.00 Klassieke pianomuziek (gr 21.15 Markiezin "j^B 'ÉMÉÉ| 2135 Concertgebouwork r muziek. 22 15 Metr ilUten: operettemuzi< S O S -berichten 22 40 Avondoverdenking. 22 55 Boekbespreking 23 05 Klassiek strljk- i Veere. klankbeeld. 22 30 Nleui 23 40 Het Evangelie Herfst Orkest iymphonie Orkest o.l.v. Wllliar II. Relnhold Gllère. Symphonie r tl. t. op. 42 (IUa Mou Bi Ter gelegenheid van hun zes tiende verjaardag heeft presi dent Kennedy de bekende vierling uit Milton in North Carolina op het Witte Huis ont vangen. Hier staan ze: v.l.n.r. Mary Alice, Mary Louise, Mary Catharine en Mary Ann Fultz. Marilyn Monroe (36) overleden De befaamde filmster Marilyn Mon roe is gistermorgen te Los Angeles overleden tengevolge van een overge- bruik van slaapmiddelen. Marilyn Monroe, een ster in ,,A11 about Eve". „Gentlemen prefer bon des". ..How to marry a millionaire", ..Bus stop", „The prince en the show girl", ..Some like it hot" en „The se ven year itch", bereikte de leeftijd van 36 jaar Marilyn is drie maal gehuwd geweest, namelijk met de politie-agent James Dpugherty. de bekende baseballspeler Joe Dimaggio en de schrijver, ook van toneelstukken. Arthur Miller. Zij kreeg kortgeleden moeilijkheden met haar filmmaatschappij, die haar er van beschuldigde telkens weer zonder geldige redenen haar werk te verzuimen. Marilyn ontkende zich hieraan schul dig te hebben gemaakt. In een gesprek met het tijdschrift Life, dat 30 juli jl. werd gepubliceerd, zei Marilyn onder meer: „Het zou een verlichting kunnen zijn om eruit te stap pen. Roem is gelijk kaviaar. Het is een voorrecht om faam te bezitten, doch men moet het niet elke dag als maaltijd voorgezet krijgen. Ik heb altijd geweten dat roem op zand is gebouwd. Politiek bureau telt zes leden HET Algerijnse bestuur in over- G'steren is door v v van het politieki gangstijd heeft zaterdag het voorstel van het Nationale bevrij dingsfront (F.L.N.). om de ver kiezingen voor een Nationale ver gadering op 2 september aan staande te doen houden, ingewil ligd. Het bureau had kort tevoren dit voorstel bekendgemaakt na bestudering van de huidige situa tie in het land. De verkiezings datum is in totaal vier keer uit gesteld. Volgens de overeenkom sten van Evian hadden de ver kiezingen op 21 juli j.l. moeten worden gehouden. Het politieke bureau zal niet be staan uit zeven, maar slecht uit zes leden. Op het laatste moment heeft minister Hocine Ait Ahmed medege deeld niet bereid te zijn zitting te ne men in het bureau van Ben Bella. Van deze zes leden is Mohammed Boudiaf nu dus nog de enige anti ben belUst. mofoonmuzlek; VPRO: AVRO: wijding: Voor woordvoerder het politieke bureau bekendge maakt hoe de werkverdeling over de leden is. Khider is belast met het se cretariaat-generaal, financiën en voor lichting, Ben Bella verzorgt de coördi natie met het voorlopige bestuur. Ben Ala houdt zich bezig met militaire za ken. Bitat verzorgt de organisatie van partij en nationale groeperingen, Bou diaf neemt buitenlandse zaken voor zijn rekening, terwijl Said de belangen van onderwijs en volksgezondheid be-1 }e."h,uen hartigt. Het vrijlaten van Europese gevange-1 nen was het afgelopen weekeinde aan znnder de orde van de dag. Het politiek-mili- kwartet tair bestuur van het vierde militaire dis» derne muziek; 14.40 trict in Algerije, dat tijdens de crisis 1 Algiers liet bezetten, heeft zaterdag- spe". jg'oo ej avond bekendgemaakt alle Europeanen, de jeugd; 17.30 Licht die nog in gevangenschap verkeren vrij calling, pr- te zullen laten. De andere dag werden in Algiers twintig Fransen vrijgelaten „om blijk te geven van verzoeningsge zindheid jegens de Fransen, die worden uitgenodigd in het land te blijven en mee te helpen aan de opbouw, althans voor zover zij zich niet aan misdadige handelingen hebben schuldig gemaakt". Senator: Amerikaanse ambassadeur uit Moskou terugroepen De democratische senator Thomas J. Dodd heeft gisteren in een televisie-uit zending te Washington aangedrongen op terugroeping van de Amerikaanse am bassadeur in Moskou bij wijze van pro test tegen het anti-semitisme in de Sow- Ik ben ervan overtuigd, aldus Dodd, dat er in de Sowjetunie een anti-semitische stroming bestaat en dat de Russen erin geslaagd zijn dit anti-semitisme met sue- Dwang van Britse regering HET Britse ministerie van bin nenlandse zaken heeft de Israëlische luchtvaartmaatschap pij El Al tot woensdagavond de tijd gegeven de in de V.S. tot levenslange gevangenisstraf ver oordeelde dr. Soblen uit Londen mee te nemen. Aanvankelijk had de El Al dit voor vanavond moe ten doen. zulks op instructie van de Israëlische regering. De Britse autoriteiten huldigen de opvatting dat de El Al ervoor moet zorgen dat de wegens spionnage de buitenwereld te verbergen, oordeelde Amerikaan het land verlaat, omdat hij i 1 toestel van deze maat- AVRO: 7.00 Nieuw»; 7 20 Lichte gram- 750 Dagopening; ïk; 9 00 Ochtendgymnastiek voor -; 9.10 De Groenteman: 9.15 Klas- iziek voor piano 4 quatre mains 135 Waters'.anden; 9.40 Morgen- 9 55 Een boek voor het gees- en: boekbespreking: 10 00 Arbeids- 1 (gr 10.50 Voor de kleuters; 11.00 zieken, 12 00 Licht orkest en zang- 12 20 Regeringsuitzending: Uitxen- r de landbouw; 12.30 Mededelingen eve van land- en tuinbouw; 12.33 semble; 13 00 Nieuws; 13.15 Mede- eventueel actueel of grammofoon- 13.25 Beursberichten; 13.30 Zing orgen; Engelse liedjes; 14.00 Hobo met contrabasKlassieke en mo- leugd. 15.00 1 Spaar 17.55 New York TOCH IS HET ZO! 967. Over de zin van de reusachti ge beelden op het Paaseiland Is wei nig met zekerheid bekend. Zij stel len wellicht vergoddelijkte voor ouders voor, maar de romantische verbeelding van latere geslachten op het Paaseiland heeft er een ge slacht van reuzen van gemaakt, die in voorhistorische tijden dit eiland zonden hebben bewoond. Thor Heyerdahl, de man die grote be kendheid verwierf door het te boek stellen van zijn avonturen op de Stille Zuidzee en die enkele Jaren later een expeditie eiland leidde, heeft gronden aange voerd voor de op vatting, dat de beelden een navol ging zijn van de sculptuur die in een vroegere Inca-periode in ZuWameri- ka werd beoefend en dat dragers van deze kuituur (de z.g.n. „lang oren") destijds naar het Paaseiland zijn overgestoken. Vóór die tijd heeft er op Paaseiland nog een an dere kuituur bestaan, waarvan even eens overblijfselen zijn aangetrof fen, doch het zou ons te ver voeren hierop thans dieper in te gaan, om dat vele vraagtekens nog onopgehel derd zijn gebleven en we dus wel heel erg in het vage zouden moeten spreken. De meeste onderzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat de eerste bewoners omstreeks de 12de of 13de eeuw het eiland heb ben bevolkt en Heyerdahl heeft ar gumenten aangevoerd voor de stel ling, dat de bewoners in de loop der eeuwen zowel van het vasteland van Zuid-Amerlka zijn gekomen (de reeds genoemde langoren) als van de Polynesische eilanden (de z.g.n. „kortoren"). Wat de schrifttekens betreft, die een grote overeenkomst met de 5000 jaar oude schrifttekens uit de Indusvallel en met het schrift uit Noord-Chlna, die zijn waarschijn lijk een soort „geheugensteunen" geweest bij de voordrachten van de tangata-rongo-rongo, d.w.z. van een speciale klasse van mensen die dit rongo-rongo schrift kenden, dus de geheugensteunen wisten te vertalen. Aangezien de vorst van Paaseiland en zijn gehele omgeving echter in 1862 door Chileense slavenhalers wer den weggevoerd, en in hun handen de kennis van de ron- go-rongotekens was geconcentreerd, was lange tyd daarmee ook het archief van het eiland verdwe nen. Tijdens de ex- pedltletochten van Heyerdahl op het eiland schijnt echter ook een schrift met de vertaling van deze te kens te zijn opgedoken, welk schrift weliswaar weer in het duister is verdwenen, doch fotografische re productie daarvan heeft het deson danks mogelijk gemaakt de vertaal de tekens aan het nageslacht over te leveren. Vóór dien was, dank zij de overleveringen, die bij de bevol king van het eiland waren blijven voortleven, reeds bekend, dat som mige tabletten met inscripties van het Paaseiland betrekking hadden op de ceremoniën, andere op oor- 'ogshandelingen, weer andere op ge beden e.d. Nu we toch weer bij de schrijf systemen zijn beland, zullen we C wat spreekwoorden van de Ewe- stam laten zien, die veel eenvoudl- eer zijn neer te schrijven dan wij dit plegen te doen. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. ork, toen hij een poging tot zelf moord deed en in een Londens zieken huis moest worden opgenomen. Nu Soblen van zijn verwondingen is her steld, moet hij zijn reis naar de V.S. vervolgen, omdat hü volgens de Britse opvatting nooit officieel in Engeland is toegelaten. Engeland kan dr. Soblen niet met vliegtuig van een andere maatschappij naar New York brengen, omdat zulks op een deportatie zou neerkomen. De advocaten van dr. Soblen hebben ver klaard, dat zU een dergelijk bevel by het hooggerechtshof zouden betwisten. Een woordvoeder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat als de Britse regering dr. Soblen onder dwang aan boord van een vliegtuig van de Israëlische lucht- vaartmaatschappy, met bestemming New York, zou laten brengen, de piloot van dit toestel opdracht heeft van koers te veranderen en dr. Soblen naar Israel te brengen. Weer aanslag op Berlijnse muur In de vroege ochtend van zaterdag is door een explosie een gat van twintig het vierkant geslagen in I figg West-Berlijn. De viering van de terugkeer van vice-premier Ben Bella in Algiers is het Jeanne d'Arc-standbeeld in de Al gerijnse hoofdstad noodlottig gewor den. Een troep Algerijnen wierp het enorme beeld van zijn voetstuk, waarna de demonstranten het hoofd eraf namen en het meenamen. Een paar meter verder vernielden zij eveneens het standbeeld van René Viviani, een Franse premier bij het begin van de Eerste Wereldoorlog. De Franse regering tenslotte ziet zich op het ogenblik geplaatst voor gro te moeilijkheden in verband met de huisvesting van de half miljoen Euro- oeanen. die dit jaar uit A'gerije naar Frankrijk zijn gekomen. Premier Pom pidou heeft maatregelen genomen om de uitvoering van het bouwprogramma te versnellen. Men wil 50.000 nieuwe huizen per jaar bouwen totdat de Fran sen uit Algerije allen onderdak hebben gevonden. Rond 40.000 vluchtelingen uit Algerije krijgen financiële steun van de Franse regering. I .ommpntaar centimeter tussen Oost- Volgens de Westberliinse politie niet bekend, aan welke zijde de ontploffing teweeg gebracht. Vier Russische militairen begaven zich, begeleid door een Amerikaanse politiepatrouille, naar de Amerikaanse sector van de stad om de schade ogenschouw te nemen. De Oostduitse wachtposten aan de andere kant van de muur werden direct versterkt. Het gat is inmiddels dichtgemetseld. „Speelgoeddoos" Verwend als wij zijn door het op treden van exclusieve marionetten theaters, vielen de wel artistieke, maar wat grove en weinig beweeg bare poppen van Feike Boschma be slist tegen in de uitvoering van De- bussy's ballet „De Speelgoeddoos'' gisteravond voor de NCRV-televisie Wie echter de vertoning als illustratie n. 298 m. KRO: 7 00 Nteuw»; uzlek (gr.); 7.45 Morgenge- 1.15 Lichte 7-15 Klas ra mm of non muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 40 Lichte grammofoonmuzlek: 9.45 Voor de Jeugd: 10.15 Grammof oonmuzlek; 10.25 Transe orkestwerken (gr.); 11.15 Muziek loudt fit (gr.); 11.50 Volaan.. vooruit, Ie- :lng; 12.00 Middagklok noodklok; 12.04 Licht Mededelingen behoe mof 00 ldda^klc 1 land- e muziek: 13.00 Nieuws: 13.15 Pla- 3.30 Dansorkest en solisten; 14.05 12.33 Lichte ïuzlek (gr.); 14.35 Voor Zwitserland wacht nog met reclame op televisie De tendens om de Zwitserse televisie te redden door het Invoeren van recla me ln de programma's gaat weer ver- dwtjnen. De dagbladuitgevers, die sinds e'f J*r*n de tv (die 12 Jaar bestaat) subsidiëren op voorwaarde dat er geen reclame zal worden toegelaten, zijn kor te tijd van plan geweest toe te stem men In voortijdige verbreking van het contract hiertoe, dat voor 15 Jaar werd aangegaan en op 31 december 1967 eln- Reden is, dat de Zwitserse televisie, ook met deze dagbladsteun het niet kan bolwerken. Ten eerste omdat er nog al tijd geen 250.000 ontvangtoestellen ver kocht zijn en de kijkgelden dus veel te weinig opbrengen, ten tweede omdat het land moeilijk met een net te over spannen is omdat er zoveel bergen zijn ,en ten derde omdat er in drie talen moet worden uitgezonden. Ook bezit Zwitserland zelf vrij weinig rr artistieke krachten en dus moet er veel bv de door Hans Henkemans teveel worden gedaan met relaispro- *""1 a—'gramma's en geïmporteerde film» en gefilmde documentaires. In twaalf jaren tijds is de Zwitserse Europa toch vroeg van de grond geko- aers aan de grens gebieden kijken naar buitenlandse pro gramma's en stellen zich daarmee te vreden. ook al omdat de vaderlandse programma's dikwijls slecht ontvangen kunnen worden. De directeur-generaal van de Zwitser se fstaats-televisie heeft nu in een ver klaring medegedeeld, dat de plannen voor invoering van reclame voorlopig weer zijn opgeschort en dat hij hoopt ..dat de kwestie tegen januari 1968 zal zijn opgelost". De heer Bezencon zeide daarbij niet, of het contract met de dagbladuitgevers hernieuwd zal worden. De grondslag voor deze verklaring vormt het feit. dat de dagbladuitgevers na vele besprekingen toch hebben ge weigerd, het contract voortijdig te be ëindigen. met meesterschap gespeelde piano muziek zal hebben genoten van een fijnzinnig recital, een ware hulde aan de componist. Echt aan de waterkant konden wij ons daarna niet voelen bij de potjes en flesjes waarin Hans Rensenbrink zijn collectie waterdiertjes naar de studio had gebracht, maar wel zagen we heel wat bijzonderheden van her leven in de poldersloten, tot zelfs mi croscopische waarnemingen toe. De NCRV besloot haar televisie uitzending met de eerste film van een nieuwe Dickens-serie, waarbij God fried Bomans een aardige inleiding gaf. De kennismaking met de serie beviel ons zeer goed en wij nemen aan, dat in vele huiskamers de aan dacht geboeid bleef door het spel, waarin echte Dickens-figuren als het ware herleefden. Jjh een. hij I Dit weekeinde is een busdienst geopend van Nottingham naar War schau, een afstand van liefst 1-300 kilometer. De bus rijdt via Nederland, West- en Oost-Duitsland en zal morgenmiddag in Warschau arriveren. Za terdags begint de terug reis. Exclusief de maal tijden, kosten voor visa en overnachtingen kosi een retour 250. De zeventienjarige Ho ward Meredith, werk zaam bij een Brit se luchtvaartmaatschap pij, die evenals zijn ne gen vrienden een ver woed amateur is in het herkennen van vliegtui gen, wilde zijn kennis vergroten in de omge ving van Parijs. Op briefpapier van zijn „baas" maakte hij bij de Air France zijn wens kenbaar. Hier werd dit echter beschouwd als een aanvraag van topfunctio narissen van de Britse concurrente, met ais re sultaat dat een gastvrij onthaal werd verzekerd Toen de toedracht be kend werd, liet Air Fran ce met de bekende Fran se hoffelijkheid de rode loper liggen... Howard en zijn vrienden zullen tien dagen de gast zijn van de Franse maatschappij. De bewoners van het landgoed „De Duivento- ren" te Rhenen hebben het afgelopen weekeinde in hun vijver kikkervis jes van ongewoon grote afmetingen ontdekt. Bij meting door een bioloog bleek dat de donderkop- jes tien tot twaalf centi meter lang waren, de kop alleen mat reeds vier tot vijf centimeter Normaal zijn de visjes veel kleiner. De bioloog, de heer Radema. ver moedt, dat de afwijking een gevolg is van een te kort aan jodium in het water van de vijver. I Zwemmers in het ge bied van Napels en Sa lerno zijn gewaarschuwd niet meer dan driehon derd meter uit de kust te gaan, omdat er haaien in de buurt zijn gesigna leerd. Bij Ostia, de bad plaats van Rome, zijn de laatste dagen duizen den kwallen aangespoeld. Twee apen hebben een ruimtevlucht aan boord van een cabine on der een reusachtige bal lon overleefd. De ballon die een middellijn had van 120 meter had, was woensdag in Moffet Field (Californië) opgelaten. Door middel van een sig naal vanaf de aarde werd de cabine vrijdag van de ballon geschei den. Twee hamsters die de reis ook meegemaakt hadden, stierven kort na de landing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5