Zonnige bloementocht door straten in Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg Het was zaterdag zelfs warm Strijd op punten heel fel in Tour de Frats NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 6 AUGUSTUS 1962 De corsofoto's zijn van N. van der Horst Dankbaar gauw 'n i waarschijnlijk kleuren-plaatje Een eind verder klonk het radde Frans op en de internationale samenstel ling van het publiek werd nog vergroot door de aanwezigheid van toeristen uit België en Duitsland, van wie er één zijn bewondering uitdrukte met een „Ach. rote Nelken!" Zijn blik volgde daarbij een praalwagen, waarin een overvloed aan rode anjers was verwerkt. Op de toegangswegen naar het cen trum van Lelden zorgden nijvert agenten, van wie velen In de nog niet zo lang geleden aangeschafte lichtblauwe uniformen, ervoor dat het corso ongehinderd de lange weg door de stad kon afleggen. Ten slotte ls er niet iedere dag een corsofeest, dat duizenden toeschouwers op de been brengt Tegen de tijd dat het bloemenlint de stad had verlaten en zich weer in de richting van Rijnaburg voortbewoog, vond de zon dat zij haar best had ge daan. Haar stralen werden van een die per goud en beschenen de nu toch wel wat vermoeide gezichten van de majo rettes, muzikanten, figuranten en Chauf- De ambachtslieden werkten ijverig door vrouwelijke figurantjes hadden luchtige zomerjapon netjes aande jongens keken rond met zwarte vegen op hun verbrande gezichtende dames en heren in de personenwagens hadden al bij Flora hun zonnebrillen op gezetde vrolijk-contrasterende kleuren van de kostuums die de majorettes droegenzagen er extra feestelijk uit en menig zweetdruppeltje parelde onder de petten van de bla zende en trommelende muzikanten. Langzaamonder de pittige klanken van de muziekkorpsen en het gebabbel van vele kindermondjestrok het Rijnsburgse bloemen corso op de ereste zaterdag van augustus door Leiden Oegstgeest en Rijnsburg. Licht teas hetvrolijkzonnig en omstreeks twee uur zelfs uitgesproken warm De zon scheen al, toen zaterdagmor gen dc stoet bij Flora in gereedheid werd gebracht en de figurantjes hun plaatsen voor de verdere dag gingen innemen. De kunstschilder zocht zijn ezel op. de pottendraaier zijn draaibank en de ko perslager zijn koperen ketels en em mers. De vrouwelijke hovenier com pleet met grote strohoed pakte de handgreep van haar grasmaaimachine en de majorettes probeerden alvast haar niet kleurige koorden versierde staven. Een enkele wierp haar staf reeds een eindje de blauwe lucht (die blauw zou blijven) in en ving hem geroutineerd en sierlijk weer op. Felle lichtflitsen jchoten over het terrein toen de zon in dc instrumenten van de muzikanten scheen, die direct na het startsein <om half twee) aan hun repertoire gezellige wijsjes begonnen. Vlaggetjes Langs de route stonden en zaten dui zenden toeschouwers vaders en moe ders met hun kinderen, bejaarden op klapstoeltjes, lachende mensen op bal kons en achter opengeschoven vitrages. De voorpret van de ongeduldig wach tende kinderen werd verhoogd door een bestelwagen met vlaggetjes-uitdelende Een kwekerskas vol bloeiende planten. Koele dronken ten de koele dronken in ontvangst en loom ploften zij op de banken en stoe len neer om hun lunchpakketten te ope nen. Zakdoeken werden over verhitte voorhoofden gestreken en snel gingen de teugen koude limonade naar binnen Buiten, op het exercitieterrein, leek het of ook de bloemen even op adem wilden komen verstild pronkten zij in de stralen van de zon. De motor van een enkele per sonenwagen bleek niet helemaal in orde en werd nagezien; militairen van de kazerne keken belangstellend toe. Een uur kan lang lijken deze rust pauze ging eohter onder vrolijkheid vlug voorbij. De praalwagens wachtten weer. omstreeks half zes. en de mensen op het Noordeinde. dc Witte Singel, de Zoeterwoudse Singel en in Leiden Zuid- De bakker en zijn kleine assistent namen het er even van. Zij had den de ereprijs en een perste prijs toch al verdiend! De charmante dochter van corso ontwerper Kiersch wuifde het publiek van „De Bloemsier- kunstenaar" af vriendelijk toe. west begofinen al hun plaatsen langs de route in te nemen. Voort ging het du« hèt tweede deel van de corsotocht Toeristen Weer enthousiaste kinderen langs de straten, waarderende blikken van oude ren en opmerkingen van buitenlandse vakantiegangers, die dat tot een traditie uitgegroeide Rijnsburgse corso ook wel eens wilden zien. „How charming, a Dutch mill." riep een Amerikaanse moe der uit, terwijl zij haar kinderen op het molentje van brood, dat bij „de bak kerswagen" hoorde, wees. Pa maakte er Drukke Leidse veemarkt Het was een drukke markt, niet al leen voor wat de aanvoer betreft. Ook het aantal bezoekers (vakantiegangers) was groot. Ondanks de bescheiden vraag naar melk- en varekoelen nam de aanvoer toe. de stemming ls weer kalm. Toch blyven de prijzen voor de beste dieren hoog. werkelijk goede beesten zijn eerder stijgend ln prijs. De berichten die deze week bU ons binnen kwamen van de andere grote veemark ten getuigden ook van een kalme han del met ongeveer dezelfde prijzen. Vrij dag melk- cn varekoeien in Leiden de zelfde notering als de voorgaande week. Slachtvee was er meer, in totaal 340 stuks. Geleidelijk werden deze dieren verkocht tegen wat de beste betreft de zelfde of iets hogere prijzen, de minde re kwaliteiten waren enkele eenten per kg lager. Notering f 2,60-3,35 per kg. gew; vorige week f 2,75-3.35. Vette kalveren waren er veel 167 stuks (een week geleden 95). Zette de handel wel goed in vooral bij de beste beesten, de rest kon de oude prijs niet opbrengen. Notering f 1.70-2.30 per kg gesl. gew. Nuchtere kalveren weinig aanvoer, geen notering. Wolvee: aanvoer circa 2500 stuks te gen 2000 vorige week. Vooral de zuig- lammeren en de éénjarige schapen wei den graag en prijshoudend gekocht. De aanvoer van schapen is dit jaar groot en compenseert enigszins het wegvallen van de varkensaanvoer De schapen- stapel is toegenomen, zoals op grond van de mei-telling mag worden aange^ nomen. Zuiglammeren f 90-115. Varkens. De bestrijdingsmaatregelen ten aanzien van mond- en klauwzeer zijn tot 1 september verlengd. Bijzon der teleurstellend voor de handelaren en markten. De prijzen van de slaeht- varkens daalden deze week. In de klein handel schijnt de omzet niet groot te zijn. Kaas: aanvoer groot: 20 partijen Goud se en 4 Leidse. Notering Goudse eerste kwaliteit 223: Leide eerste kwaliteit 248 handel kalm. Gevolgd door een ware meute joegen zij rond, maar de groten hadden niet in de gaten, dat zij er direct achteraan moes. ten. Alleen Appie Wassenaar bekeek het goed en zeilde onmiddellijk buiten allen om naar voren tot vlak achter Robbie. Toen kreeg hij een lekke band, kwani nog over de finish, maar kon de anderen niet meer inhalen. Toch had hij nog de derde plaat». Door deze uitslag kwamen deze jon gens allen nog bij de eerste 10 van het klassement. De strijd om de punten werd nu wel heel fel. daar d kopstukken in het klassement er deze keer geen van allen aan te pas gekomen waren. Reparatie Hans Solleveld vond emplooi by de reparatie en bleek een goede mecanicien te zijn. De jongens uit Brummen en Velp bleken in dit werk toch niet tegen de Leidenaars opgewassen. Ook Kees Schaap kwam via deze weg prachtig naar voren Bü de strijd voor het ploegenklas- semrnt bleven vijf ploegen steeds wisselend aan de leiding. Zjj vochten om de punten. Uiteindelijk heeft de tourleldlng na zwaar wikken cn we gen de Velpse ploeg als eerste, de Brumtnense ploeg als tweede en de Leidse Jeugd Tourploeg als derde aangewezen. Bij het vertrek uit Tilburg kwam Jan Pijnenburg het startschot lossen en een medaille uitreiken aan de winnaar van In Heeze kwam door een regiefout de ontvangst door de burgemeester niet od het programma voor. De burgemeester zal nu morgen het startschot lossen. Via nun mecaniciens-kwaliteiten, een baantje \ón een andere ploeg, verzamel den Hans Solleveld, Kees Schaap en Anton v d Valk een hoop punten Tooh bleven de jongens uit Velp en Brummen ook zwaar meetellen. Via de derde plaats van de grasbaan in Tilburg was Appie Wassenaar van de Sassen- heimse ploeg ook nog in de running ge komen. Tijdens dc tijdrit steeg de spanning voor de Leidenaars. Acht man bleven bij de laatste twintig. De laatste drie waren Leidenaars uit één ploeg. De Leld- se-Jeugd-Tourploeg. Ton Valk werd derde. Kees Schaap tweede en Hans Solleveld werd de grote winnaar van de Tour de Frats 1962. Sportief Tweede in hét sportiviteitsklassement was Arie Versluis uit Warmond, die als enige li. zijn ploegshirt mocht blijven rijden. Drie van zijn ploegmaats waren onderweg afgestapt, dc andere twee werden wegens wangedrag naar oen andere ploeg overgezet. Alleen Arie bleef ondanks die tegenslag opgewekt mes- rijden in het Nobo-shirt. Van dc kleine jongens verdient een speciale vermelding Robbie Bisschop», die als 12-jarige zich een 9e plaats ver overde in de eindrangschikking Bil de ploegen waren er vier gelilk- waardig. Ede, Velp, Brummen en Leiden. De tourleiding kon moeilUk tot een be sluit komen, v(ie de beste was. Na een hoofdeluKc stemming door alle leider» kwam Velp met 3 stemmen, tegen de anderen ieder twee stemmen uit de bus. Brummen werd tweede. Leiden 3e geplaatst. Zondag fietsten 12 van de 20 Leidenaars in een ruk 230 km van Vento naar Leiden. Robbie Bisschops uit Sas- Praalwagen „Miniatuur" In het verslag van het Rijnsburgse bloemencorso, dat wij zaterdag plaatsten, stond abusievelijk vermeld dat de praal wagen „Miniatuur" was ingezonden door E. L. A. M. te Leiden. De wagen was echter een bijdrage van garage Van der Mey te Rijnsburg. Weer brommers bekeurd Gistermiddag heeft de Leidse politie weer gelet op te hard rijdende bromfietser. Zij heeft tussen twee en zes uur dertig bromfietsers bekeurd, dien hun brommer tot ver bo ven de veertig hadden opgevoerd, terwijl in de bebouwde kom ten hoogste dertig rpag worden gereden. De politie is geens zins van plan, consideratie met de Leid se hardrijders te betrachten. Zij gaat door met controleren tot het alle jonge lui duidelijk is. dat ieder zich aan de regels voor een veilig verkeer dient te houden. Laatste dienst in Chr. Geref. kerk Gister-ivond werd in de chr. geref. kerk aan het Steenschuur te Leiden de laatste dienst vóór de restauratie gehou den. Van zondag 12 aug. af hebben de godsdienstoefeningen plaats in de Zui- derkerk aan de Lemmenschansweg. aan staande iondag om 9 uur en half 8. Vandaag is een beein gemaakt met de restauratiewerkzaamheden. Het orgel is al gedemonteerd, de zang werd gisteren aan een harmonium begeleid. Spreekbeurt Voor de Geref. Gemeente te Leiden spreekt donderdagavond om half acht ds. A. Elshout uit Scheveningen. Jubileum bij Brill Donderdag 9 augustus zal hc-t 25 jaar geleden zijn dat de heer C. Pruis als ty pograaf in dienst trad bij de N.V. dtuk- kcrlj v h E. J. Brill. Na handze-ttcr werd hij machinezeUer en tegenwoordig ver vult hij de functie van gieter. senheim. twaalf jaar oud. reed het hela traject met de grote jongens. Alleen do laaste 40 km waren erg zwaar voor hem. Kees Schaap en Anton v/d Valk zorgden er toen voor. dat Robbie toch dezelfda prestatie kon leveren als de groten. Vrolijk wapperden de vlaggen bij het Leidse station, toen het bloemencorso voorbijtrok. De wagenmaker keek er niet van op... "PkE veldrit, die in Tilburg 's avonds niet kon doorgaan, werd 's morgens vlak voor het vertrek verreden. De kleinste drie jongens uit iedere ploeg mochten aan. de staït komen. Er startten zo 60 man tegelijk rond de uitgezette baan van 200 meter. Tienmaal moesten zij rond gaan. Bij de start kregen de allerkleinsten tien meter voorsprong en de allergrootsten tien meter achterstand. Na het startsein stoof een kleine man in een geel- blauw uniform vooruit gevolgd door Robbie Bisschops van de Sassen- heimse ploeg. Deze twee kleine mannen zaten direct op een gunstige plaats. Menige zucht van opluchting werd bij de terugkeer in de Florahallen geslaakt door de organisatoren van het corso die. met de herinnering aan de bijkans on ophoudelijke regen tijdens het vorige corsofestijn, hun dankbaarheid voor deze zonnige dag niet onder stoelen of ban ken staken. Zy waren overigens niet de enigen, die met plezier deze feestelijke eerste zaterdag van augustus 1962 door brachten. Voldaan keerden ook de kin deren (met verfomfaaide vlaggetjes), hun ouders, de figurantjes en de binders (die éér van hun werk hadden) naar huis terug Ook Zuidwest zag het corso weer Duizenden mensen in Leiden-Zuidwest en ook velen uit omliggende gemeenten zullen het corso-comité dankbaar ijn. dat de bloemrijke stoet evenals vorig jaar ook door dit snel groeiende stads gedeelte trok. De brede Vijf-Meilaan en Churchill-laan lenen zich bij uitstek voor een dergelijk evenement en niemand be hoeft hier op een ander zijn tenen te gaan staan om het corso te zien. Boven dien, zo bleek ons, hebben ook vele automobilisten uit omliggende gemeen ten hier het corso gadegeslagen. Begrij pelijk, want men kan Zuidwest bereiken zonder de drukke binnenstad door te rijden en bovendien boden het (nog) doodlopende eind van de Vijf-Meilaan en de vele zijstraten de vele automobi listen een gemakkelijke parkeergelegen- Ondanks de drukte werkte de kunstschilder zaterdag onver stoorbaar door. Corso-ongeluk Helaas had ln RUnsburg tijdens het corso nog een ongeluk plaats. Een heli kopter van een slgarettenfabrlek wierp tijdens het corso boven Rjjnsburg doos jes sigaretten uit. Het zoontje van heer Westra zag een doosje naar beneden ko men en rende zonder uit te kijken de straat op. waardoor hij pardoes onder een auto liep met het gevolg dat hU met een gebroken been en hoofdwon den naar het Academisch ziekenhuis moest worden vervoerd. Behalve het feit, dat enkele jeeps uitvielen vanwege lege accu's, verliep het corso feilloos. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor f 30.- en f 40.-. Of het allerbeste van f 200.- en 1 300.-. v. 4. WATER - Haarlemmerstr. 207 beeft het. Grote keuze in alle prUzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3