Uw probleem is het onze Produktie per man moet sterk worden opgevoerd jt rld uejend 7er,sch;insel' betere basis Een woord voor vandaag Prot. gezondheidszorg in Limburg krijgt centrum Vluchtelingen bevolken verlaten Frans dorp s ANDERZIJDS GEREF. BOND EN EENHEID In het blad van dc Gerefor meerde Bond in de Hervormde Kerk heeft dj. G. Boer van Hui zen (N.H.) een serie van drie arti kelen geschreven over de Gere formeerde Bond en de eenheid In zijn slotartikel geeft hij een rustig overzicht van de situatie: Wanneer dit eenheidsstreven uit deze diepe biibels-reformatorische geloofswerkelijkheid voortkwam, zou ik er voor in vuur en vlam staan Maar dit ontbreekt juist voor mijn besef. Dit hangt m i. samen met een optrekking van de Heil.ge Geest uit de ambten, de prediking, de sacramenten enz. Heel het z.g. oecumenisch kerkbegrip heeft te maken met deze optrekking van de Heilige Geest. Het gaat erom. dat het hart van de onzichtbare kerk klopt in de zichtbare. Ik verwacht van deze eenheidspoging niets dan ellende en verdere teruggang zowel in de Hervormde Kerk als m de Gereformeerde Kerken, 'k Wil dit met een voorbeeld toelichten. Rondom het ontwerp Kerkorde in onze kerk en tijdens de behandeling en aanneming daarvan is menig maal gezegd, dat de Heilige Geest deze wijziging bewerkte. Wie zal precies zeggen waar Z.jn werkin gen begonnen en eindigden? Wie heeft niet bevend gehoopt, dat dit be llies Ir. Plomp spreekt over een langrijke wijziging ten goede in ze kerk, ook al zou hjj deze wijzi ging veel verder doorgevoerd wil- i het vele goede door middel deze wijziging, verschillen wij hier in waardering. Dit alles is gebeurd toneer waarachtige bekering tot God en zonder waarachtige refor matie over de gehele linie. Dat zegt niet, dat er geen voortgang is van het werk Gods. maar wel. dat de ingezonkenheid van het geestelijk leven en de daarmee gepaard gaan de ontkerstening niet is opgeheven. Het merkwaardige is. dat d.t ge paard is gegaan met een verder verlies van het gereformeerd karak ter van onze kerk. Dit verlies zou te overkomen zijn. wanneer het geestelijk leven was opgebloeid. Maar naarmate de inhoud van de belijdenis vervaagde en vervaagt, zien wij in vele steden en dorpen de kerken leeglopen. Wij kunnen dan wel spreken van een belangrij ke wijziging ten goede, maar het klopt niet met de werkelijke stand van zaken. Een tweede voorbeeld Is de ver eniging van vele lutherse en gere formeerde gemeenten in Duitsland. Heeft dat opbloei gebracht in het geestelijk leven in Duitsland? De vraag te stellen is haar te beant woorden. Heeft de wereld daar ge loofd. dat Jezus door de Vader ge zonden is? Een volgende vraag. Waaruit komt het eenheidsstreven voort bij velen in de Gereformeerde Kerken? Behalve de prijzenswaardige motle ven is er bij velen een gevoel van onbehaaglijkheid, een leegheid, een. afzetten tegen een verleden, dat ook niet in alles te prijzen is. Men voelt zich met eigen kerk ziek. Dat alles moet ons aangrijpen en tot zelfonderzoek dringen. Uit deze on behaaglijkheid, uit dit ziek-zijn wordt als het middel aangewezen en aangeprezen: vereniging met de Hervormde Kerk. Maar en dat is de kernvraag meent men, dat dit de oplossing ls? Gezien de ontwikkeling in de Gereformeerde Kerken verwacht ik van hun grensbewaken van het be lijden in de Hervormde Kerk niet veel. Wij zien in de Gereformeerde Kerken een ontwikkeling, die doet denken aan de ontwikkeling in de jaren 1930—1950 in onze eigen kerk. Dezelfde vragen en soms dezelfde antwoorden worden gesteld en gege ven als bij ons. De nieuwe kerkor de (1951) was daarvan het resul taat. Vanwege het gebrek aan hel derheid in het belijden (vage con touren van art. 10) hebben zo goed als alle hervormd gereformeerden tegen deze kerkorde gestemd en gezegd: de strijd om kerkherstel zal worden voortgezet. Nu is het opmerkelijk, dat de voorliefde van de gereformeerden iuist gaat in de Tichting van de midden-orthodoxie, die deze oplossing in onze kerk heeft voorgestaan. Dat is een te ken aan de wand. Bij beiden is een losweking van Dordt, van art. 16 van de Ned. Gel. Bel. enz. gaande. Dat wil zeggen: deze eenheidspo ging houdt ten nauwste verband met de nieuwere koers in de Gere formeerde Kerken, die door Berk hof gesignaleerd werd Dit alles is smartelijk. maar de waarheid vraagt eerlijkheid Dit is geen pleidooi voor de verde re gescheidenheid van de kerken. Maar een dringende roep om refor matie van de kerken over de gehe le linie. Dit roept om een kritische doorlichting van de situatie van nu. Is dit negatief? Dit negatief zijn kan voortkomen uit de liefde voor de waarheid en de eenheid. Wanneer .emand «freze poging van deze 18 afwijst, betekent .d.t niet. dat men de eenheid van de kerken niet van harte bevorderen wil. Dit neen tegen deze poging kan samenhangen met de analyse van wereld en kerk in deze tijd. Onze analyses zijn niet onfeilbaar, de mijne ook niet. God gaat Zijn eigen weg Hij is van n,emand afhanke lijk De Geest blaast waarheen Hij wil. Welke wondere wegen de Geest ook gaat. Hij is altijd de Geest van het Woord Gods. Wanneer iets niet naar het Woord Gods is. is het ook niet naar de Geest. Daarop hebben wij te letten. Nu rog een woord over een ge miste kans. Ir. Plomp verwijt de Gereformeerde Bond een kans ge- m-st te hebben. Wanneer wij al- ei.-,» herenigingspoging waren gaan staan, had dit de ge- c: getrokken i .u: de hervormd gereformeer den en zouden de hervormd gere formeerden voluit hebben meege- Het woord kans is al een naar woord. Maar de bedoeling is duiT delijk. Hoewel!? Deze gehele zaak is buiten de Gereformeerde Bond omgegaan. Niemand heeft ons daarin betrokken. Het is uitgegaan van apostolair gerichte mensen in de Hervormde Kerk en de Gere formeerde Kerken. Voordat de Gereformeerde Bond één woord had gesproken, had menigeen in de Gereformeerde Kerken reeds verzekerd, dat bij de vereniging van de Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken behalve de links gerichte vrijzinnigheid ook de Gereformeerde Bond als een van de voornaamste struikel blokken was te beschouwen. Dat wil zeggen: van de zijde van de Gereformeerde Kerken is over de Gereformeerde Bond heen contact gezocht met dc midden-ortho doxie. Behalve dit contact van de 18 is er het contact van de mode- ramina van de synoden van de Hervormde en Gereformeerde Kerken. Heeft de Gereformeerde Bond een kerkelijke apparatuur om dit officiële contact op te ne men? Ook daar staan wij groten deels buiten. Van de zijde van de leiding van onze kerk is voorheen nooit de moeite gedaan om iemand uit de kringen van de Gereformeerde Bond aan te trekken om met an deren uit eigen kerk het gesprek met de gereformeerden te voeren. Men wilde blijkbaar het gesprek met de gereformeerden niet door kruisen met de verschillen in eigen kerk. Ook daar kwam de Gereformeerde Bond niet aan te pas. Verder zijn er contacten ge weest in het verleden en ten dele in het heden tussen de Gerefor meerde Kerken en de Gerefor meerde Bond. contacten, die blijk baar van de zijde van de gerefor meerden achter gesteld zijn bij het officiële contact tussen de mo- deramina. Men kan dan spreken van een dieper isolement en van een ge miste kans, maar wat wil men? Zowel de Hervormde Kerk als de Gereformeerde Kerken stellen er blijkbaar geen belang in om de Gereformeerde Bond in deze zaak voluit te betrekken, gezien wel licht het standpunt van de bond in het verleden en het heden. Dat moge ons tot zelfonder zoek dringen. Zijn het onze on hebbelijkheden. uit het verleden en het heden, die tot dit passeren aanleiding gaven? Hangt het sa men met onze wetenschappelijke armoede? Moeten wij ons niet veel diepgaandjer gaan bezinnen op de leer over de kerk (dc ec- clesiologie) Zijn wij te antithetisch (teveel denkend en levend uit de tegen stelling met anderen) en te wei nig thetlsch. dat wil zeggen: te weinig positief bewerend? Leven wij de reformatie in onze gemeen ten wel voor zowel aan de mid den-orthodoxie als aan de Gere formeerde Kerken? Komen wij niet pas in het geweer, wanneer anderen iets gaan doen. waartegen wij grote bezwaren hebben, ter wijl wij nalaten de reformatie ac tueel te maken in deze tijd? Dat zijn vragen, die niet alleen tot voortdurende bezinning roepen, maar die ook om voortdurende correctie vragen van onze kerke lijke en persoonlijke handel en Bij dit alles hopen wij voor zover dit passeren voortkomt uit innerlijke verwantschap van de midden-orthodoxie met de Gere formeerde Kerken (en die is er onmiskenbaar!een vaste koers te gaan en (God geve het) in de meest innige verwantschap met het belijden en de belijdenis der kerk te blijven leven. Bij deze zaken verstuiven alle kerkpolitieke motieven en begeren wij alleen door Gods Waarheid ge leid te worden. Tien jaar Int. Agrarisch Congres (Van e«n medewerker) Ulo geeft ff 11 TTET is een over de gehele we- x dat de arbeid in de landbouw minder goed wordt beloond, dan in de andere takken van volks vlijt, industrie, handel en dien sten. Voor Nederland worden voor de verhouding inkomsten per hoofd der landbouwbevol king; inkomsten per hoofd rest bevolking wel de cijfers 710 ge geven. Hierbij dient men te be denken dat de situatie in ons land betrekkelijk gunstig ligt. In de V.S. en Engeland rekent men met een verhouding 3 10. Alleen in Australië 2ijn de rollen omge keerd. .Aan de verbetering van de indivi duele welvaart van de boer door voorlichting is ooU dit jaar het in ternationaal agrarisch congres in Wageningen gewijd geweest. Zaterdag zijn de vier weken af gesloten, waarin 140 leidende figu ren uit het agrarisch onderwijs en de agrarische voorlichting uit vijf tig landen zich hebben verdiept in problemen van communicatie, com munity development, huishoudkundi ge voorlichting en wat dies meer zij. Uitwisseling Uiteraard is aan de discussie zeer veel aandacht besteed, omdat een congres als dit juist zijn betekenis ontleent aan de uitwisseling van ideeën, mogelijk ge maakt door de enorme samenbundeling van kennis op dit specialistisch gebied. Dertig procent van de deelnemers was afkomstig uit de ontwikkelingslanden; verder waren er nog drie Polen en twee Zuidslaven als vertegenwoordigers van achter het ijzeren gordijn. Dit congres is het tiende in een reeks die begonnen werd in 1953. De organisa tie berust bij het Internationaal Agrarisch Centrum in Wageningen, het centraal or gaan voor de Nederlandse technische by- stand op agrarisch gebied. De geweldige ontwikkeling van de In dustrie in de laatste eeuw heeft alleen plaats kunnen grijpen door een snelle in gebruikneming van de resultaten van zuivër wetenschappelijk- en bedrijfsonder- zoek. De research is zo belangrijk dat men, .er het ontwikkelingspotentie?! van een land aan kan afmeten. Wanneer wij dan een langzamer ont wikkeling van de landbouw zien, is de vraag onvermijdelijk, waarom dit ver schil? De oorzaak zal gezocht moeten worden In de vele bijkomende en moeilijk te be heersen factoren in de landbouw, zoals klimaat, ziekte, parasieten en dan natuur lijk de bodem, die het toepassen van nieuwe vindingen tot een gecompliceerd geheel maakt. Echter ook de grotere af stand tussen de kleine agrarische be- drljfseenheden en de research heeft in het verleden aanleiding gegeven tot een min der goede en snelle doorstroming dan in de industrie. In bepaalde streken in Nederland, waar de boerensamenleving een sterk gesloten karakter heeft gehad, heeft deze door stroming in het geheel niet plaats gevon den. Dit zijn de huidige streekverbete- rings- en ontwikkelingsgebieden zoals de N-W. Veluwe. Ook heeft men in het ver leden te weinig aan bedrijfs- en arbeids- onderzoek en analyse, een van de steun pilaren van de industriële ontwikkeling. Gegeven het overschot aan agrarische produkten op de wereldmarkt en de daar uit voortvloeiende lage prijzen, in een lo gische reactie om pogingen te doen tot instelling van een algemene internatio nale produktiebeperking. Niemand heeft hier echter tot nog toe een bevredigende formule weten te vinden. Maatregelen van dien aard hebben in Nederland steeds een averechts effect gehad. Deze enige mogelijkheid ter verhoging van de individuele welvaart van de boer, is vergroting van zijn arbeidsproduktivi- teit; d.w.z. het produceren van dezelfde hoeveelheid produkt met minder mensen, daardoor de inkomsten per hoofd van de landbouwbevolking vergrotend. M echanisering Dit moet bereikt worden door mid del van nieuwe produktiemethoden, een met verstand toegepaste mechani sering en vaak een zekere extensive ring, die maakt dat per oppervlakte- eenheid misschien minder, maar per mankracht meer wordt geproduceerd. Vergroting van de bedrijven zal in vele gevallen ook verhoging van dc produktie per man te weeg brengen, zodat voor bepaalde gebieden naar grotere bedrijf seenheden gestreefd moet worden. Een voorwaarde voor de geschetste ont wikkeling is een goede afvloeiingsmoge lijkheid van de overtollig geworden ar beidskrachten naar de industrie. Dit laat i Nederland nog al eens te wensen gezien de afstanden die gewezen landarbeiders uit de Wieringermeer dage lijks moeten afleggen om op hun tegen woordige werk te komen (Velsen, Zaan dam). Voorlichting en onderwijs zijn onmis baar bij het zo snel en volledig mogelijk doorstromen van de vruchten van onder zoekingen op laboratoria en proefbedrij ven naar de boeren om hen aldus in staat te stellen de broodnodige rationaliserin gen uit te voeren. Het is duidelijk dat on derwijs en voorlichting moeten samen werken. Er is ook geen sprake van dat zij ergens als concurrenten zouden kunnen optreden. Het blijkt, dat waar het onder wijs beter wordt, de behoefte aan voor lichting ook stijgt. Combinatie Om praktisch gericht onderwijs te kun- en geven, is het nodig de agrarische si tuatie van een streek grondig te kennen. De voorlichter beschikt door zijn directe contact met de boeren over deze kennis. Een combinatie van belde taken verenigd In één persoon zou daarom ideaal zjjn. Eenheid in de informatie voor beiden, voorlichter en onderwijzer, is evenzeer gunstig te noemen. Een systeem hiervoor is dat van de A.I.O. in West-Duitsland, waarbij centraal overzichten van weten schappelijke publikaties van belang voor onderwijs en voorlichting worden voor boeren, die op scholen en voorlich tingsbijeenkomsten uitgereikt kunnen worden. Verder onderhoudt de A.I.O. een centrale filmbibliotheek en een agrarisch persagentschap, dat ook de radioprogram ma's voor de landbouw verzorgt. Kiezen Het onderwijs moet de leerling eerder leren kritisch te kiezen, dan hen veel technische vaardigheden en feitenkennis by te brengen. Is alleen het laatste het geval, dan zal de leerling in een hem vreemde situatie het geleerde niet kun nen toepassen. Een zo groot mogelijke toepassing moet dan ook in het vakonderwijs worden na gestreefd. Het is te betreuren, dat vele leer lingen van middelbare landbouw scholen niet eerst de mulo, maar de lagere landbouwschool doorlopen, terwijl beide toch dezelfde tijd in beslag nemen. Zij missen daardoor een bredere ondergrond voor hun opleiding, waardoor hun vorming fragmentarisch blijft. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Nederhemert kand. G. Veldjesgraag, die bedankte voor Hei en Boeicoop, Zuilichem-Niewaal, Schoon- rewoerd en Zwartebroek, naar Wagenin gen (toez.) G. Pettinga te Lisse. GEREF.-KERKEN Benoemd tot het vervullen van een stage te Leeuwarden kand. F. B. Fenne te Marrum (Fr.) CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Amsterdam-Noord kand. M. de Boer te Haarlem-Noord, die bedankte voor Lutjegast, Zutphen, Hille- gom, Thesinge, Papendrecht en Wilder- vank. Mevrouw Finkbine in Zweden Mevrouw Sherrd Finkbine. die zoals bekend abortus op zich wil laten toe passen omdat zij bang is een misvorm de baby te krijgen, is gisteren met haar echtgenoot in Stockholm aangekomen. Bij haar aankomst op het vliegveld werden er 20 televisiecamera's op haar gericht en vuurden een 40 journalisten vragen op haar af. Mevrouw Finkbine verklaarde dat de operatie waarvoor zij naar Zweden was gekomen, mogelijk de V.S. uitgevoerd had kunnen als er niet i gegeven i Ze zeggen: ,.Je kunt niet alles hebbenen er zit voel levenswijsheid in die woorden. David zegt: „Mij ontbreekt nietsen dat kan alleen iemand zeggen die bezield is van wijsheid van boven. Die eerst, en vol overtuiging, gekozen heeft: „De Here is mijn Herder!" Dat je niet alles kunt hebben leert het leven je vanzelf. Of vanzelf het doet pijn genoeg. Want de begeerte laat de mens nooit los. Als een angel in zijn vlees blijft voor altijd de gedachte in hem vastgehaakt dat „een ander" het beter heeft en dat beter hebben" kan van alles zijn. Die be geerte vergiftigt het leven van vele mensen en in het beste geval leren ze te berusten in het „Je kunt niet alles hebben". Maar het is zonder blijdschap En de christen? Dat David de begeerte minstens zo goed kende als ieder ander mens men leze er zijn levensgeschiedenis maar op na! Een begeerte die soms tot schaamteloos machts misbruik leidde. En toch dicht hij zijn psalm: De Here is mijn Herder, mij ontbreekt- niets. Wonderlijk? Inderdaad, het is een wonder: het grote wonder van Gods genade. Het grote wonder van Gods liefde voor liefdeloze mensen. Groots complex in Sittard (Van onze correspondent) „De gezondheidszorg", aldus een artikel in het laatst versche nen blad van „Hervormd Lim burg", „is lang een zaak geweest, waarbij de protestanten nauwe lijks anders dan passief betrok ken waren". Er werd zo goed mogelijk voor hen gezorgd, maar in de provincie, waar nagenoeg alle verpleeginrichtingen rooms- katholieke inrichtingen zijn, heeft zelfs een algemeen werk ten be hoeve van zieken nooit tot ont wikkeling kunnen komen. En het steeds groeiende niet-r.-k. deel van de bevolking had amper ge legenheid, een eigen bijdrage op dit gebied te leveren. Op de duur, ontstond dank zij de buitenposten van enkele Diakones- senhuizen en het besef van verant woordelijkheid ten deze van verschil lende Hervormde diakonieën op verscheidene plaatsen een bescheiden, maar steeds groeiend protestants wykverplegingswerk, dat vooral binnen de in 1938 gevormde lande lijke protestants-christelijke organi satie „het Oranje-Groene Kruis" de laatste jaren zich snel ontwikkelde. Bij de rooms-katholieke vereniging het Limburgs Groene Kruis bestond voor deze gang van zaken steeds een Volgens persberichten is in Syrië „een zeer gevaarlijk internationaal splonage- komplot ten behoeve van Israël" ontdekt. Er ls een aantal arrestaties verricht. Vluchtclingenaudiëntie van de paus Paus Johannes XXIII heeft gisteren tij dens een audiëntie voor 5000 pelgrims een kaars in ontvangst genomen waarin een stuk prikkeldraad was verwerkt. De Paus gaf zijn zegen aan de vluchte lingen en emigranten uit Noord- en Zuid- Amerika. Europa en Australië die allen om politieke, religieuze of economische redenen buiten hun geboorteland wo- 11 De pelgrims vertegenwoordigen mil joenen andere vluchtelingen en emi granten. De audiëntie vond plaats ter Selegenheid van de tiende verjaardag van e encycliek „Exsul Familia" van wijlen paus Pius XII over de geestelijke zorg voor ontheemden en emigranten. Vele pelgrims droegen de nationale kos tuums van hun tweede vaderland Er ren talrijke groepen uit ijzeren gordijn. Velen hadden gescb voor de paus meegenomen. Een JN het zuidoosten van rpiJDENS het Wereld- plannen werden uitge- Frankrijk, in de Pro- vluchtelingenjaar ont- legd was er onmiddellijk pence lag reeds jaren een stond de gedachte, een een groot enthousiasme uitgestorven bergdorp aantal vluchtelingen on- om te gaan. de Alphen nestelde lopen dorpen tot nieuw het in een prachtig dal. leven Maar toch waren de aantal weggetrokken „open" puin opgeruimd, de vel- i de steden op zoek vluchtelingen. Het idee den in gereedheid ge- met Esso bent u beter uit! ESSO EXTRA .tweewoor den, die u een nieuwe weg naar groter rijgenoegen bereiden. U ontdekt het onmiddellijk: méér kracht, géén gepingel. Ga ook plezieriger autorijden tank ESSO EXTRA! medewerking ondervonden. Maar d« provinciale vereniging het Limburgse Oranje-Groene Kruis kon jarenlang niet veel méér doen, dan een aantal plaatselijke maar actieve en door gaans florerende wijkverplegingen overkoepelen en samenbinden, die geen van alle veel méér aan de basis (verzorging van zieken aan huis, het verlenen van kraamhulp en de assis tentie ten behoeve van protestantse gezinnen in de consultatiebureaux van het Limburgse Groene Kruis) konden verrichten". Eerlang zullen de protestanten In Limburg kunnen beschikken over een eigen centrum; In Sittard is nl. een gebouwencomplex in aanbouw dat ongeveer 700.000 kost en naar de eisen des tijds zal worden ingericht. O.m. zullen erin worden onderge bracht een kraamcentrum, een bu reau voor huwelijks- en gezinsmoei lijkheden, een medisch opvoedkundig bureau, consultatiebureau, magazijn voor uitlening van verplegingsartike- len. Gehoopt wordt, dat men per 1 ja nuari 1963 zal kunnen starten met de opleiding van kraamverzorgsters. Britse aartsbisschop Sow jetunie was een beproeving 1 Dr. A. M. Ramsey, de aartsbisschop van Canterbury, heeft bij zijn terugkeer uit Moskou te Londen verklaard, dat zijn ontmoeting met het atheïstische commu nisme een beproeving was geweest. De primaat van Engeland droeg zijn purperen ambtsgewaad met daarop het I gouden kruis, hem geschonken door de Russische orthodoxe kerk. Hij zéi: .illt heb zeer vah mijn 'bezoek aan Rusland contacten tc hebben met vooraanstaand» atheïsten Maar het was erg aangrijpend; contact té hebben met de Russische kerk i en getuige te zijn van haar moed Ik kwam tot de conclusie, dat de Russische I kerk in grote moeilijkheden verkeert. De propaganda voor de godloosheid wordt in I het land nog steeds op grote schaal ge voerd. Niettemin gaan in Rusland niet slechts ouden van dagen naar de kerk, maar ganse gezinnen." Ander gevaarlijk verdovings middel De Amerikaanse regering, die nog be zig is de overgebleven voorraden thali domide isoftenon) op te sporen, heeft bekendgemaakt, dat inmiddels zes vrou wen zijn overleden na het gebruik van een ander verdovingsmiddel, bekend alt „enovide". Het LAM stelt een diepgaand onderzoek In. De bekendmaking van de Amerikaan-, se regering werd voorafgegaan door een waarschuwing van Britse medische auto-j riteiten tegen het gebruik van dit mid del. Het Brits medisch tijdschrift had ge meld. dat vier vrouwen in Engeland trombose hadden gekregen na het ge bruik van deze pil, die in Engeland ..conovide" heet. Evenals de Amerikanen heeft het; Britse tijdschrift erop gewezen, dat nog slephts aanwijzingen maar geen bewij zen bestaan dat het middel de sterfge vallen en de ziekte heeft hogere werd overgenomen door de paus meegenomen. Een groep Les Dour bes klinkt weer Hongaren schonk de paus de 75 cm hoge ]xegehuil van een pas kaars waarin een stuk prikkeldraad van geborcn baby, klinken vluchtelingen. een concentratiekamp was verwerkt u-eer kinderstemmen. De _D. pan. ui. «jn»jrhniaj» die op inrtor..- stonden zijn toeer wat betere levens- de kerken en goedgc keurd door de Franse regering en het Hoge de bewoners komen. Commissariaat voor de De laatste groep bracht. Tenslotte werden enkele van de huizen hersteld. Toen konden veerde in mei. Er is zelfs reeds een kind geboren. Vrouwen hebben de vloeren in hun huis be- Spoor van dinosaurus gevonden i dinosaurus die moei hebben, is in de buurt boerderij in de heuvels van Judea by Jeruzalem gevonden, aldus heeft Eén van die dorpen was Les Dourbes, be- j opgeknapt. De paar oude staande uit een groep dekt met zelfgemaakte mensen, die in het dorp geïsoleerde boerderijen, matten. Cimade, de Fran- hoog in dc heuvels boven Digne. Slechts twee kin deren bezochten hier nog P H de plaatselijke school. Op Binnenkort komen toekomst dank zij de alpenweiden graasde 250 schapen. Moestuinen geen vee meer. Maar zijn aangelegd en toch was er iets heel bij- velden zijn overge- zelschap gekregen. Les Dourbes kreeg een r bleven hebben i se hulporganisatie, zorg- een koe, pluim- bijen en konijnen. het eerste voetspoor dat ooit in het Midi is, zei hy. Na een Brits bestuur is Jamaica vannacht een staat geworden. nieuw Ieren konden he- ginnen. Alleen de kerk- zonders de Hebreeuwse uni- gebouwen staan nog leeg crmoedelijk want de nieuwe inwo- dinosaurus. ners Z\jn moharv-»- dden-Oosten gevonden ^ancn. j Want terwijl s* Provence steeds 307 Het plechtige neerhalen van de Britse pjg uitzagen naar een ..Union Jack" en het hijsen in dc plaats ei huis naar een ver_ '~"3;SUto loui.g uit het vluchte- ,d door h-omlme. in te. v.. M.rfir.l vu, Enatland en heer <i'« ~le kampen eoor echtgenoot graaf Snowdon. ontheemden. gebruik. overvloed Ook is er een aantal water uit een goede fruitbomen De vrouwen bron. maken kleden. Kort geleden waren Naar verwacht wordt verschillende vluchtelin- zal het dorp binnen 3 genautoriteiten naar Les jaar op eigen wieken Dourbes gekomen om 41 kunnen drijven. De IK Ieer een van die vluchtelingenkamp Ge- de vele tekenen, dat dit rovo bevond zich een open dorp nu een groep schaapherders uil nieuwe toekomst tege- Albanië met hun gezin- moet gaat. Reeds toor nen. Het waren moham- den plannen gemaakt van medanen die gewend wa- voor nog meer van der- ren te leven volgens oude gelijke vluchtelingen- tradities. Toen hun de nederzettingen. Vraag: In I960 kreeg ik de beken de softenon-tabletten van mijn huis dokter. Gelukkig kwam ons kind zon der gebreken ter wereld. Nu heb ik nog van deze tabletten over en las in de krant, dat tengevolge van sof- tenon duizenden babies misvormd ter wereld zijn gekomen. Kan ik deze tabletten beter maar wegdoen. Antwoord: Het veelvuldig ter we reld komen van misvormde zuigelin gen na het gebruik van deze tablet ten door de aanstaande moeders, heeft het vermoeden doen rijzen dat deze een schadelijke uitwerking heb ben op de vrucht. Het beste is de tabletten aan een apotheker ter ver nietiging te geven. Vraag: Ik heb wel eens geprobeerd met behulp van een kookboek borst- plaatjes te maken, maar deze wer den bikkelhard. Weet u een goed middel om dit te voorkomen? Antwoord: Als borstplaat hard wordt, dan is suiker te dik JWgtKÊ men echter de suiker niet dik ge noeg, dan wordt ze stroopachtig en kunt u zc niet uit de vorm los krij gen. Het is dus een kwestie van oefe nen. Is het mengsel bij uitgieten dik. dan moet u het opnieui gaan denken aan j, bent. kan Antwoord: Zonder nadere gegevens louzie of wraakneming. Hoe ouder de --- de schrijver, titel, jaar van uit- hond wordt, hoe meer het dier gehecht raakt aan de eigenaar en hoe meer ichten zich aan te stellen. Het kan zijn dat er een bepaalde doeling achter schuilt, namelijk niet meer alleen gelaten of wel mee genomen te worden. Toch raden wij U dierenarts natuurlijk gave. band of bundel e.d. kunnen u niet helpen. Misschien zijn er le- het zal trachten"zich zers. die het gedicht kennen en dere gegevens kunnen verschaffen. aail met het dier Lao dier ergens gezeten heeft, ligt het vol 0f kliniek te gaan da; de plant verdroogd is. Daarna heb ik! haar in de schaduw gezet en nu dom*; pel ik haar elke week onder water. Daarna doe ik er niets meer aan. Een maal in de week geef ik pokon. maar de plant groeit nog steeds niet. Het zijn twee lange groene stengels zonder bepaalde be- blad. Tot mijn grote schrik ontdekte ik. dat de onderkant van de stengels bruin gaat worden. Geef ik soms toch te veel water? Ik heb een kamer op het zuiden, maar de plant staat niet de zon. Heeft U misschien! middel? Antwoord: De korreltjes zullen wel vlooieëitjes zijn. U kunt de vlooien doden met derrispoeder. U moet goed de hele vacht inwrijven en het poes je enige tijd in een doek rollen, zo dat het de poeder niet kan weglik- ïen oplossing' Antwoord: Wij neme: Vraag: Op welke spanning werkt potkluit verdroogd was^ telefoonnet: gelijkstroom of dat de> de Vraag: Wij hebben een hond. die ?en texen dat de ongeveer acht jaar oud is. Het is al- ingekookt. Kookt tiid een zeer rustig en kalm beest ge weest, maar de laatste tijd kunnen wij naar geen moment alleen laten, want in een ogenblik vernielt zij vloer- ■- matten en bedspreien. Vooral cocoslo- pers zijn zeer in trek bij deze dame! Wat kan de oorzaak zijn en wat valt paar druppels melk daartegen te doen? of water toevoegen. Vraag: Kunt u ons zeggen of Antwoord: Als een hond van acht plotseling zo wild en vernielzuch- wordt. is er iets mis met het dier. Vraag: Op deposito-, spaarbankboek jes en beleggingsrekening heb ik te gen verschillende rente tezamen onge veer elfduizend gulden uitstaan. Is over de rente belasting verschuldigd? Antwoord: Inderdaad vormt de ren te van spaargelden een deel van het inkomen en hierover is belasting ver schuldigd. Vraag: Begin april kreeg ik een prachtige plant, fatshedera geheten. Men vertelde mij. dat deze weinig plant verloren. De fatshedera een lichte tot imatig lichte standplaats zonder zon, doch veel water. Als het blad slap hangt, moet men de plant dompelen in een emmer water, maar zo dat de bovenkant van de pot net niet onder water komt. Men moet het blad wekelijks afsponzen en in warme dagen eens afsproeien. In het voorjaar en in de zomer moet men om de veer tien dagen kunstmest geven, in de winter niet. De plant moet alleen ver pot worden, wanneer dit nodig is en dan alleen in het voorjaar. Als grond- mengsel neemt U twee delen blad- aarde. twee delen oude koemest en een deel scherp zand. U kunt de plant stekken door zijscheuten af te nemen of de top. Deze zijscheuten of stengel delen moeten van drie bladeren voor- tegelijk in een pot worden kunnen Zonder verdere inlichtingen kunnen wij ter en veel zon moest hebben. Dit heb gestekt. In bovengenoemd grondmeng- „In Dagons op een afstand natuurlijk niet beoor- ik gedaan maar het gevolg was, dat sel is verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2