BON J EL AL weigert dr. Soblen naar V.S. te vervoeren Vacantie- ontmoetirg Praatje over deze krant Bon invullen Worden we met zn allen eigenlijk w< el langer Kleine atoomwapens zijn bruikbaarder dan grote weerzin ontvangen „Duitse vloot wordt met ken- „Pruiken" van Paaseiland ?fob U°Y r heen &onfce lij, 5 Weer 3 alpinisten gered; een dode CONTRACTPENSIONS ONGESCHIKT? Het lid van de Eerste Kamer de heer De Vos van Steenwijk (lib.) heeft aan de minister van maatschappelijk werk schriftelijke vragen gesteld over twee contractpensions in ons land. De heer De Vos van Steenwijk vraagt o.m. of de minister ermee bekend is dat het contractpension te Vlierden voor het beoogde doel ongeschikt is, omdat het te vol is, waar door ook de accomodatie te gering is, terwijl de slaapgelegenheid voor kin deren van verschilende leeftijden en sekse onverantwoord is. Over het contractpension „De Zonnebloem" te Bennekom heeft vragen steller vernomer dat de tot dit pension behorende zomerbungalows in de winter onvoldoende beschutting tegen de kou verschaffen. Verder zouden nt;aat;rs siaagc de bewoners van de bungalows de warme maaltijd, die in het hoofdge-reiken nacjat hij bouw wordt bereid, door weer en wind en in de koude moeten halen. De j touw had gehangen Volgens Drie bergbeklimmers zijn gisteren gered van de ongenaakbare Lavare- do-piek bij Cortine d'Ampezzo nadat een vierde man van hun gezelschap, de Engèlsman Evans, bij de gevaar lijke klimtocht om het leven was ge komen. De vier klimmers werkten zichj eergisteren langs de helling van de I 2450 meter hoge piek van Lavaredo naar boven, toen Evans uitgleed. Hij j hing aan het eind van zijn touw in dej ruimte. Zijn metgezellen probeerden te vergeefs hem op te trekken. Redders slaagden erin Evans te be- zijnl zegs- heer De Vos van Steenwijk vraagt de minister haar medewerking te ver-j man in de alpenhut op de Lavaredo lenen opdat aan de ondervonden bezwaren in deze pensions tegemoet kan i leefde hij nog. maar was hij zwaar ge worden gekomen. jTangzaam werkten de redders zich toen naar beneden, maar toen zij de veilige grond hadden bereikt, stierf E- Inmiddels hadden Italiaanse alpinis ten de drie andere Britse klimmers be reikt, die zich na de val van Evans op een gevaarlijke plek van de rotswand bevonden. Zij konden niet naar boven en niet naar beneden. Gaston Dominici naar tehuis Gaston Dominici die veroordeeld werd wegens moord op de Britse voed- seldeskundige Jack Drummond en zijn gezin in 1952 in Frankrijk is naar een verzorgingstehuis overgebracht. Dominici (85 jaar) was ter dood ver oordeeld, maar met het oog op zijn leeftijd werd dit in levenslang veran derd. In juli 1960 werd hij uit de ge vangenis ontslagen en mocht hij gaan wonen bij zijn dochter in Montfort-si Durance. Dominici heeft altijd verklaard o.. schuldig te zijn Poolse diplomaat ter dood veroordeeld Jerzy Bryn, voormalig eerste secreta ris van een Poolse diplomatieke missie in het buitenland, is gisteren ter dood veroordeeld, omdat hij staatsgeheimen van groot belang verraden heeft aan de spionagedienst van een vreemde mo gendheid. Hét is onbekend waar Bryn zijn mis daden gepleegd heeft. Er is voorts geen enkele aanwijzing over de verraden staatsgeheimen gepubliseerd. Van Poolse zijde werd vernomen, dat de oud-diplomaat in het buitenland asiel gekregen heeft en bij verstek Vertrek voorlopig van de baan? De Israëlische regering heeft bij Engeland geprotesteerd tegen het bevel aan de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al om de Sowjetspion Robert Soblen naar de V.S. te vervoeren. Naar aanleiding van de houding van de Israëlische regering heeft de El Al geweigerd om Soblen te vervoeren. Een woordvoerder van de Israëlische regering verklaarde, dat de Engel se regering niet het recht heeft de El Al te zeggen waarheen zij moet vliegen en wie zij moet vervoeren. De Israëlische regering verzoekt Engeland daarom de El Al te ont slaan van iedere verantwoordelijk heid. De Engelse regering bestudeert op dit moment de klacht van Israël. Het is de bedoeling dat er spoed wordt betracht met deze zaak. De advocaten van Soblen hebben in middels gedreigd met nieuwe juridi sche stappen ten gunste van hun cliënt, als de El Al blijft weigeren hem naar New York te brengen. Zij verklaarden, dat voor het vervoer van Soblen met een andere maatschappij een officieel deportatiebevel nodig is. Tegen een dergelijke order kan bij het hooggerechtshof "in beroep worden ge gaan wegens ..misbruik van macht", aldus de advocaten. De Engelse minister van binnenland se zaken is van mening, dat Soblen op doorreis is. Aangezien hij met een toestel van de El Al in Engeland aan kwam en hier nu eenmaal niet mag blij ven, gaf de Engelse regering aan „Dat zit zo" verdienen Ê1 Al de opdracht tot verder vervoer naar New York. Naar verluidt, zou de Engelse regering nu pogingen in het werk stellen om de El Al te laten zor gen voor een overboeking naar een an dere maaschappij Het voltallige Israëlische kabinet heeft de kwestie-Soblen nogmaals besproken. Onder meer wordt gesproken over een voorstel van Soblens advocaat om de spion een bezoekers visum voor Israël te versohaffen, zodat hij in Israël in be- Op het Londcnse vliegveld staan twee Amerikaanse „marshals" gereed om So blen ti? bewaken, zo hij aan boord van een vliegtuig mocht gaan. Soblen zit nu nog in de gevangenis van Brbcton. Het ziet er overigens naar uit dat So blen voorlopig niet naar de V.S. zal vertrekken. Zijn advokaat, Kaufmann. verklaarde vandaag, dat de rel over zijn cliënt, die op het ogenblik tot een internationaal diplomatiek geschil uit groeit, de weg opent voor nieuwe juri dische stappen, die zijn terugkeer naar de V.S. beletten. „Geen enkele andere luchtvaartmaat schappij kan dr. Soblen naar Amerika brengen", zegt hij. „Indien El Al wei gert en als Groot-Britannië hem nog steeds daarheen wenst te zenden zal hij gedeporteerd moeten worden. Indien bevel tot deportatie gegeven wordt. '{Weid daarvan voor betwisten aange- vooraanstaande juristen het advies gekregen hebben, dat een dergelijk bevel machtsmisbruik Kogel voor Russische valutaspeculanten Twee Russen, de hoofdfiguren in een bende valutaspeculanten, zijn in de Oekraine tot de dood door de kogel ver oordeeld. Zij behoorden tot een groep van zes mannen die in de Oekrainische stad Khmelni-tsky terechtgestaan heb ben voor dit vergrijp.' Grote hoeveelhe den gouden ringen en munten en Ame rikaanse en Canadese bankbiljetten werden bij hun arrestatie in een schuil plaats gevonden. Vier andere verdach ten kregen gevangenisstraffen. Zwaarder lichaam vooral door vet In Stuttgart heeft men door de aanieg van een tweedekswegdek de zo noodzakelijke parkeerruimte van de binnenstad mei een capaciteit voor ongeveer 300 auto's vergroot. Een kostbare, maar toch wel afdoende oplossing die de verkeersveiligheid ten goede komt. Parkeren geschiedt, zoals men ziet, op de begane grond. Minister Strauss meent: V.S.-voorstellen nader bezien al acht tien dit interessante opnieuw bevestigd, maar fensie, Strauss, heeft in een gesprek met de militaire deskun dige van de Frankfurter Allgemei - ne Zeitung. Adelbert Weinstein, schau. Dit bericht is echter niet beve. ALS FRANKRIJK ONDERHANDELT die niet met de Westduitse opvat tingen overeenkomen. Dit betreft de Amerikaanse theorieën dat 1. in een algemene oorlog de grote atoomwapens slechts tegen grote militaire doelen gebruikt zullen worden, dat 2. ook het kleinste atoomwapen aan het westelijke defensiefront bij het IJzeren Gor dijn een grote wereldoorlog zou kunnen doen ontstaan en dat 3. in van de drie Amerikaanse stellingen de huidige situatie een oorlog door conventionele divisies verhinderd Izou kunnen worden, j Strauss zegt dat de grote atoomwa pens eerder politieke dan militaire bruikbare wapens zijn. De kleine atoomwapens zijn volgens hem door de technische ontwikkeling tot militai re werktuigen gemaakt maar ook hun politieke afschrikkingswerking blijft buitengewoon groot. De Westerse divi sies zouden slechts met zulke tactische atoomwapens meer waard kunnen worden gemaakt. Verder meent Strauss dat. wil mer oorlog met behulp van conventionele di visies alleen, verhinderen, hun aantal in West-Europa op zestig a honderd ge bracht zou moeten worden. Het Westen zou dit kunnen poch \yillen doen. West- Europa zou ook riiet groot genoeg zijn Anti-Duitse stemming in Kopenhagen v> (Van een onzer redacteuren) De welstandsklasse kan bepalend 1 zijn voor lengte en gewicht van Ne- I derland, hebben we de afgelopen week in de krant kunnen lezen. Het gold een kop boven een bericht, waaraan nog werd toegevoegd, dat ..de Nederlanders wèèr groter zijn geworden". Het betrof hier een on derzoek van dr. R. Luyken, verbon den aan het Centraal instituut voor voedingsonderzoek T.N.O. te Utrecht, die ruim 2000 man tijdens hun keuring voor de Koninklijke Marine van top tot teen heeft op gemeten. Om tot een goed begrip van dit onderzoek te komen ziin evenwel enkele aanvullingen nodig, omdat anders al te gemakkelijk verkeerde conclusies kunnen worden getrok- Zo'n verkeerde conclusie zou kun nen zijn. dat dit onderzoek op iedere man werden niet minder dan 20 metingen verricht voor het éérst het verband tussen maatschap pelijke welstand en lengte, alsmede gewicht heeft gelegd. Dit is niet^juist, want dit verband jaar bekend. Wèl verband opnieuv. daar was het toch eigenlijk bij dit derzoek niet primair om begonnen. Waar dan wel om? Zoals gezegd is dr. Luyken werk zaam bij het Centraal instituut voor voedingsonderzoek T.N.O. Het doel van de betreffende afdeling aan dit instituut is o.m. door een uitgebreide research uiteindelijk te komen tot het vaststellen van een zodanige voeding. i zodanig ideaal-menu of -dieet voor de gemiddelde Nederland burger. dat de beste voorwaarden worden geschapen om tot een opti male gezondheidstoestand van deze burger te komen. Weliswaar kan nu reeds in grove lij- ?n een zodanig dieet gegeven wor den. maar dit steunt in zekere zin toch meer op ervaring dan op vol doende wetenschappelijke research, waarvoor in dit verband nog een on eindig veld van onderzoek open ligt. Eén van de middelen om hierin een inzicht te krijgen is een onderzoek naar de lengte en het gewicht van de mens. Het betreffende onderzoek be oogde allereerst een dieper ingaan op het lichaamsgewicht in verband met de voeding. Daarbij kan men verschei dene kanten uit. Gewichtstoename van de mens kan namelijk samen hangen met het gewicht van zijn spieren <men denke bijv. aan de sportbeoefening die het gewicht van spieren kan doen toenemen); ge wichtstoename kan voorts samenhan gen met het meer aanwezig zijn van lichaamsvet. Verder zijn er nog mo gelijkheden als een zwaarder been- derstelsel en de aanwezigheid van meer water in het lichaam (wat men in extreme vorm ziet optreden bij hongeroedeem). Zo zijn er nog wel meer factoren te noemen die het li chaamsgewicht mede kunnen bepalen, maar deze vier: spieren, vet, skelet en water zijn toch wel de - - - - - (in envelop of op kaari geplakt verzenden U kunt noteren als BETALING PER WEEK/MAAND. KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier u „Dat zit Zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. 966) Op 1 april van dit jaar spoel de aan onze kust een beeld aan, öat zelfs door oppervlakkige geïnteres seerden direkt werd herkend als een beeld van het Paaseiland. Dat den stellen was natuurlijk-een onmogelijkheid, beeld want het Paaseiland ligt in de Stil- boven le Zuitaee op een afstand van 4000 km van do Chileense kust en heeft geen andere binding met Nederland dan een historische. Het was n.l. onze Zeevaarder Roggeveen die het eiland op paasdag 5 april 1722 ont dekte cn het tot Paaseiland doopte; sinds 1888 behoort het echter tot Chi li. TOCH IS HET ZO! Paaseiland en zijn 300 koppen tellend? inlandse bevolking heeft in de loop der eeuwen voornamelijk be kendheid gekregen door de grote platte stenen die op het eiland tot geweldige muren zijn opgestapeld, door dc ahoe's (stenen platvormen met een religieuze funktie, vaak te vens als graf dienend), door de overblijfselen van grote stenen hui zen. door een soort beeldschrift dat gelijkenis vertoont, niet alleen met het hoofd" heeft kunni dc prehistorische tekens die in de rlgens moeten Indus-vallei zijn aangetroffen, maar eveneens met die in Noord-Chlna, en vooral ook door de meters ho- pruiken, of hoeden ge stenen beelden, waarvan we op 1 april van dit jaar een voorbeeld konden zien op het zilte strand van dc Noordzee (welke „vondst" inmid dels als een aprilgrap uit de doe ken is gedaan, zodat we in onze ver dere beschouwing hierop niet meer behoeven terug te komen). De beroemde stenen beelden, waarvan op het Paaseiland nog ruim 150 stuks worden aangetrof fen, verkeren in alle stadia van he rn lengte wordt wel op 50 ton ge raamd. Deze kampioen ligt echter nog onvoltooid bij de steengroeve werd nooit afgemaakt. De beel- menselijk hcup- iroor, met ccn groot (en van boven vlak) hoofd, laag voorhoofd, diepe oogholten die door lage wenk brauwen worden overschaduwd, grote, enigszins opwippende neus met wijd geopende neusvleugels, cn dunne samengekne pen lippen, die er een minachtende uit drukking aan geven. De afplatting van de schedel had een spe ciaal doel, want vroeger droegen de lindervormige ver hoging van rode tuf steen op het hoofd, ter hoogte van een meter of twee. Deze verhogingen wer den aanvankelijk aangezien voor een soort hoeden, maar liet is geenszins uitgesloten dal de rode tufstenen dek sels als pruiken waren bedoeld. Aan gezien de beelden tijdens stamvetcn werden omgeworpen, zal het niemand verbazen, dat geen van de stenen tijdens de val dc pruik op houden. Ovc- pruiken een niet te geringe voor stelling maken. Deze deksels (of ook wilt aanduiden) hebben soms een inhoud van 6 kubieke meter en wegen tussen 2 tot 10 ton. Het groot ste hoofddeksel dat op Paaseiland werd ontdekt had t 18 kubieke meter - schatting 30 ton. werking cn variëren van 22 te tot 4 i 5 m. Het gewicht ze laatste beelden wordt op 4 a 5 ton geschat, maar het beeld van 22 We zullen deze Paaseiland niet ve aleer we nog een i eiland hebben verti leng- volgende keer. n de- Nadruk verboden. Een Westduits vlooteskader, dat een driedaags officieel bezoek aan Denemarken brengt, is gisteren te midden van socialistische en cqm- munistis-he anti-Duitse demonstra-om zovee, en nemen nes in de -haven van Kopenhagen1 Strauss zou volgens Weinstein. tc afgemeerd. Een groep voormalige I sterkI"8 van de positie van West-Duits- iV 'and bij besprekingen binnen het Atlan- Dcense gevangenen uit concentra- t.sche verbond. de oprichting wensen tiekampen en verzetsstrijders ging i van een strategisch instituut waaraar u.„ door Franse en Amerikaanse deskundi- aan booid \an het vlaggeschip en j gen Wordt meegewerkt. Als voorzitter voegden de commandant van het van een dergelijk instituut zou Robert vlooteskader. Otto von Bülow. toe. dat hij en zijn mannen met weer- buitenlandse politiek van de universiteit zin in de Deense hoofdstad ontvan gen zullen worden. De delegatie stond onder leiding van Rasmussen, een sociaal-democra tisch lid van het Deense parlement. Von Bülow antwoordde, dat hij wist, dat de Duitsers niet bijzonder gewild zijn in Denemarken en dat het moei lijk is het verleden te vergeten, maar dat dit niettemin noodzakelijk is. Hij zei te geloven dat de meerderheid van het Deense volk echt wel inzag, dat samenwerking in NAVO-verband moet plaatsvinden. De Duitse vloot maakt nu eenmaal deel uit van de NAVO. evenals de Deense vloot. Vlak voordat het eskader, bestaande uit drie torpedojagers, arriveerde, had den leden van socialistische jeugdorga nisaties anti-Duitse biljetten verspreid en op de muren langs de kade geplakt. De leuzen op deze biljetten waren in vrijwel dezelfde bewoordingen gesteld als die welke de nazi's gebruikten, toen zij op 9 april 1940 Denemarken be- De politie haalde alle biljetten weg. De communistische partij, die niet in het parlement is vertegenwoordigd, heeft protestvergaderingen belegd. Een communistisch blad herinnerde zijn lezers er aan, dat de Duitse torpe dojagers. gisteren 22 jaar geleden, aan dezelfde kade meerden en nog wel op dezelfde dag. Dit is het eerste officiële vlootbezoek van West-Duitsland aan De nemarken. Zoals bekend zijn Denemar ken en West-Duitsland verenigd in één Oostzeecommando, ressorterend onder de NAVO. Volgens de cijfers van de econo mische V.N.-commissie voor Europa, zijn in 1960 in 17 Europese landen 51.145; mensen bij verkeersongelukken omge- komen. Er werden er 1.703.572 gewond. Omdat sommige landen slechts als do-1 den aanmerken degenen die ter plaatse van het ongeluk of binnen drie dagen I overlijden, mag worden aangenomen dat j voor de 17 landen het aantal verkeers-1 doden dc 65.000 heeft overtroffen. zien de huidige toestand op de Westduit se arbeidsmarkt en de financiële om standigheden. Ruim 20 miljoen gulden voor aanslag op Nasser Arabië ruim 20 miljoen gulden ter be schikking heeft gesteld ter financiering van een samenzwering om president Nasser te vermoorden. Nasser had vermoord moeten worden tijdens de viering van de tiende jaardag van de Egyptische revolutie, enkele weken ge- Voor elk dezer vier mogelijkheden zijn goede onderzoekmethoden nodig, maar... niet aanwezig. Dit is echter wel het geval voor de bepaling van de hoeveelheid vet in het menselijk lichaam. Het is dus voor de hand lig gend daMief bndêt'zfeek van dr. Luy- recrutcn werden daarom behalve ken zich op dit facet richtte. Bij de lengte en gewicht ook dc huidplooi- dikten bepaald. Dat laatste behoeft toelichting. Vet- vorming geschiedt zoals men weet voornamelijk onder de huid. Door nu op verschillende plaatsen van het li chaam de huidplooidikte te meten, krijgt men een inzicht in de hoeveel heid in het lichaam aanwezige vet. Dat geschiedt met een vrij simpel metertje als volgt. Weet u. wat iemand in zijn nekvel grijpen is? De zelfde greep, maar dan zeer zacht aardig toegepast, kan men op ver schillende plaatsen van het menselijk lichaam uitvoeren: men neme op die plaatsen iemands vel tussen duim en wijsvinger en dan ontstaat een huid plooi waarvan men op eenvoudige wijze de dikte kan meten. Tijdens de Marinekeuring werden op deze wijze ongeveer 2000 rekruten onderzocht in de leeftijdsgroepen 17. 18 en 19 jaar. En wat was één der tendenzen bij dit onderzoek? Het ge middeld gewicht was verder toegeno men, vergeleken met eerdere onder zoekingen in diezelfde leeftijdsgroepen en die gewichtstoename was groter naarmate de welstandsklasse hoger bleek te zijn. Deze verschillen in gewicht bleken voorts zeer duidelijk verband te hou den met de hoeveelheid lichaamsvet: anders gezegd: een groot deel van het gewichtsverschil der onderzochte jongemannen moest uit vet bestaan! Zoals altijd bij wetenschappelijke derzoekingen r vragen zoals: toen nieuwe Drink de enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen l Vier vissen uit het meer van Tiberias in Galilea worden uit Israël per vliegtuig naar de V.S. overgebracht om als mo del te dienen voor het maken van plastieken vissen, die een rol moe ten spelen in een film over het bijbelverhaal van de „wonderbare vis vangst". Een 24-jarige Amster dammer Ls er gisternacht in geslaagd zelfs in de cel van het bureau Leid- seplein een proces-ver baal op te lopen wegens vernieling. Enkele dagen geleden was hij aange houden nadat hij bij het Leger des Heils zijn re- classeringsrapport had gestolen en vernietigd. Hij zei zich zo te verve len in zijn cel, dat hij in het plafond een groot gat gemaakt had. Een aantal bekende fi guren uit dc kranten strips heeft besloten één dag het vaste hoekje in de dagbladen te verlaten ten behoeve van de Am sterdamse jeugd. In le vende lijve zullen de stripfiguren op 9 augus tus in de hoofdstad te zien zijn als zij per rij tuig een tocht van ander half uur door de binnen stad maken. Een hongerstaking die ongeveer 400 Deense sol daten woensdag in een kazerne in Kopenhagen waren begonnen, is gis teren beëindigd. De mi litairen hebben hun zin gekregen: de eetzaal die volgens hen te klein was, zal groter worden. Ar beiders begonnen giste ren met het werk. De soldaten nuttigden hun „hap" zolang in een tent. I Premier Chroesjtsjef heeft vorige week in een toespraak in zijn geboor tedorp het Westen ver geleken met een „kwa lijk riekende geit waar mee de Sowjetunie moet leven. Hij zei tot de dor- COMMENTAAR VAN DR. R. LUYKEN Dr afgelopen weck hebben we kunnen Ir/rn over een on- dersoek dat dr. R. Luyken van hel T.N.O. heeft verricht naar lengte, gewicht en huidplooi dikte (aanwezigheid van li- rhaamsvet) bij een aantal Ne derlander» van 17 tot 19 jaar, waarvoor de welstandsklasse bepalend kan zijn. Wij hebben hem om een nadere toelichting gevruagd die hij op verhelde rende wijze heeft gegeven. De lezer zal merken dat dr. die hit vragen heeft rdde nog i ipgeroepenl Een i slee- wordt als hel een welensehappelijk onderzoek betreft. In elk geval geeft zijn uiteenzetting, waar van men in bijgaand artikel de hoofdlijnen aantreft. ijcls dingsondi reliëf i het liet T.N.O. dit svslema- terrirht en anderzijds aan detailonderzoek waarover menselijk lichaam gunstig of onguns tig? Welke hoeveelheid onderhuidsvet moet het gezondst worden geacht? Vragen, die (nog) niet beantwoord kunnen worden omdat verdere we tenschappelijke research daarvoor nodig zal zijn. Uiteraard is wèl dui delijk, dat meer vet onmogelijk een bijdrage tot de hoogste gezondheids graad kan vormen, maar op zijn minst blijft toch de vraag: Waèr ligt dan de grens? Nogmaals nader on derzoek hiernaar zal moeten volgen. Hetzelfde onderzoek van dr. Luy ken beoogde verder een dieper in gaan op de lengte van de mens, aangezien het in vakkringen vaststaat, dat een betere voeding niet alleen het gewicht maar ook de lichaamslengte kan bevorderen. Waarbij moet wor den Aangetekend, dat langer worden bepaald niet identiek behoeft te zijn met gezonder worden. In elk geval bleek, dat de neiging tot langer wor den op de leeftijden van 17, 18 en 19 jaar bij mannen voortduurt, evenals de toename in gewicht. Mag hieruit geconcludeerd worden dat „de" Nederlanders langer wor den? Geenszins. Waarom niet? Omdat daar geen gegevens over bekend zijn. Het Centraal bureau voor de statis- bij keuringen. Dit bedroeg in 1960 in 'ons land 169 cm., een lengte die ge leidelijk opliep tot in 1950 gemiddeld 174 cm., werd bereikt. In 1954 was dat 175 geworden, terwijl het onder zoek dat dr. Luyken instelde tot een Ê?middelde lengte van 176 cm. kwam. chter: in het laatste geval gold het een steekproef, dus dit cijfer kan wat geflatteerd zijn. Maar de duidelijke tendens is er toch dat de mannen uit de bewuste leeftijdsgroepen nog steeds langer worden. Dit langer worden mag men be paald niet gaan generaliseren. Het kan natuurlijk zijn dat ons gehele volk althans het mannelijke deel in lengte wint, maar het kan evenzeer betekenen dat de Nederlanders eerder volgroeid zijn. derhalve hun definitie ve' lengte eerder bereiken dan vroe ger het geval was. En dat laatste behoeft althans de gemiddelde lengte van de Nederlandse volwassen man nen nog niet te beïnvloeden. De vraag is daarom: Worden alle Nederlanders langer, worden ze vroeger lang, of ligt de waarheid, zoals zo vaak. mis schien in het midden? Nu zegt de volksmond heel perti nent dat de mensen in de loop der tijden steeds langer zijn geworden. Bekend is in dit verband het vertiaal- tje dat de harnassen uit de Middel eeuwen maten vertonen, welke in on ze ogen bijna die van dwergen zou- cien benaderen. Maar dit is dan ook niet méér dan een verhaaltje. Een feit is daarentegen dat anthropologen hebben aangetoond dat de kleinsten van-stuk de groteren „inhalen", met andere pelingen: „Laten wij het imperialisme zien als een geit en de hele planeet als ons huis. Maar ge denk het spreekwoord: Laat een geit niet in uw moestuin". I Buitenlandse toeristen zullen een korting van 20 procent krijgen op goederen, die zij in Zuid- Slavië kopen met bui tenlands geld. De ver koop van goederen ir winkels zal echter slechts geschieden tegen cheques en onder overlegging van een paspoort. Dit is bekendgemaakt door het officiële Zuidslavische persbureau Tanjoeng. gJBHMHmI -rden: er zijn indicaties dat de lengteverschillen tussen dc mensen worden genivelleerd, wat zou betekenen dat de kleinsten groter worden en de langeren hun niveau handhaven. Overigens is het zeer goed denk baar. dat ook de langeren langer worden, hetgeen ten eerste kan wor den veroorzaakt door betere voeding; ten tweede door een betere medische verzorging (bij een slechte houding wordt medisch eerder ingegrepen dan vroeger!); ten derde door een inten sievere sportbeoefening (welke een betere lichaamshouding en dus een langer worden tengevolge kan heb- öen>. Gefundeerd materiaal hierover ocstaat evenwel niet. Ten slotte is hel feit dat welstand bepalend moet zijn voor lengte en ge wicht van dc Nederlandse mens en niet voor de Nederlandse mens al leen; de bovenomschreven tendenzen zijn merkbaar bij.de gehele wereldbe volking. Een intrigerende factor, die al evenzeer om nader onderzoek vraagt. Men kan zeggen: dit ligt aan dt voeding. Maar dan moet bedacht worden dat dc voeding ook in de laag ste welstandsklassen goed genoemd kan worden. Het enige is, dat er in die lagere klassen minder regulerend bij de voeding kan worden opgetre den. Ook de medische verzorging bij die lagere welstandsklassen behoeft niet slechter tc zijn dan bij de hoge re. aangezien immers het verplichte ziekcnfondslidmaatschap dc voor waarden tot die goede medische ver zorging heeft geschapen. Beoefenen dan dc hogere welstandsklassen meer sport? Allemaal vragen, die een na- oer (in dit verband sociologisch) on derzoek vergen. Verdere interessante punten om tc onderzoeken zijn: hoe ontwikkelen zich lengte, gewicht en huidplooidik- ten op latere leeftijd dan gemiddeld 18 jaar? Een vervolgonderzoek, het liefst van de eerder onderzochte per sonen. kan daar waardevolle gegevens over opleveren. In het bijzonder is direct al belangwekkend een dergelijk vervolgonderzoek bij het afzwaaien van dc destijds tijdens hun keuring door dr. Luyken onderzochte Marine mensen. Immers deze mensen hebben dan gedurende enige jaren niet ieder in hun eigen welstandsklasse, maar on der dczèlfdc (militaire) omstandighe den geleefd Doordat vrijdag een bouwstelling en een aantal stalen balken onder een te zware last aan pas gestort beton bezwe ken zijn minstens vijf arbeiders om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde tijdens de bouw van een nieuwe brug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5