Jlicuiuo friltsri) eGTourunl Regering zou vandaag standpunt bepalen Politiek bureau gaat heden land besturen Commentaar Broek in Waterland: katknuppelen NA UITEENZETTING DR. VAN ROIJEN Soekarno bestudeert rapport Soebandrio Chroesjtsjef naar VS? Churchill heeft nu geelzucht Gesprek in Brussel nu in betere sfeer hafliOt weer KsSSê SSSSSS swssrars swtasww aes tts&raz Fr-r 7?^" 1 f ssrifca ZZZ'XXZ SS£S£5 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 KANTOREN: Steenatraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ8.25 per kwartaal: ƒ2,80 per maand: ƒ0.65 per week Drieënveertigste jaargang no. 12545 CHR1STEL1JKJIATIONAAL DAGBLAD „Stantaasticfi I* gfjebltven myn bert ia iegljcaspott'' Vogelkooien Opruiming vanaf 7.99 LAATSTE DAGEN VLIELAND-Nieuwe Rijn 50 Nieuws in één oogopslag Verwacht wordt, dat dc regering vanavond haar standpunt ten aanzien van het met Indonesië bereik te voorlopige akkoord in zake Nieuw-Guinea zal hebben bepaald. Vandaag werd het kabinet uitvoe rig voorgelicht door am bassadeur Van Roijen, die (zoals bekend) 't gesprek met de Indonesische dele gatie heeft geleid. De commissies voor buiten landse zaken en defensie van de Tweede Kamer zullen spoedig vertrouwe lijk worden ingelicht. Met de evacuatie van vrouwen en kinderen, die vrijwillig uit Nieuw-Gui nea naar Nederland te rugkeren. verloopt het niet bijzonder vlot. Het char tervliegtuig van de K.L.M. is in Beiroet gestrand. Een ander K.L.M.-toestel is nu van Schiphol naar de Li banese hoofdstad gevlo gen om de gestrande pas sagiers (32 vrouwen en 64 kinderen) op te halen. Het vliegtuig neemt onderde len mee. zodat het andere toestel in Beiroet kan worden gerepareerd. Engeland zal de Ameri kaan dr. Soblen, die voor de Sowjetunie heeft ge spioneerd en tot levens lange gevangenisstraf was veroordeeld, naar de Ver. Staten terug laten bren gen. Soblen, die aan een ongeneeslijke ziekte lijdt, slaagde er vorige maand in, uit Amerika te ont snappen, voordat hij was veroordeeld. Hij was (in verband met zijn ziekte) op borgtocht vrijgelaten. Een commissie van on derzoek is van mening, dat een rookverbod voor de jeugd weinig of niets zal helpen, omdat het goede voorbeeld van de volwassenen ten enenmale ontbreekt. Zolang dit laatste het geval is. kan niet worden verwacht, dat de jeugd niet met roker. (Van onze parlementsredactie) TN DE Trèveszaal aan het Binnenhof is vandaag het kabinet met dr. J. H. ■*- van Roijen bijeengeweest om door de ambassadeur te worden voor gelicht over het voorlopig akkoord met Indonesië. De heer Van Roijen was tegen vier uur ontboden. Gisteren heeft hij reeds inleidende besprekingen gevoerd met minister-president De Quay en minister Luns. Verwacht wordt, dat de regering vanavond haar standpunt ten aanzien van de be reikte overeenstemming zal hebben bepaald. Daarna zal ze vermoedelijk begin volgende week dc vaste Tweede-Kamercommissie van buitenlandse zaken en defensie vertouwelijk inlichten. Het kabinet was vandaag niet voltallig: wegens verblijf in het buitenland ontbraken de ministers Zijlstra (vakantie) en Cals (op weg naar de West). Minister Marijnen had zijn va kantie uitgesteld. Intussen heeft Soebandrio, de Indo nesische minister van buitenlandse za ken. onmiddellijk na aankomst in Dja karta Soekarno verslag uitgebracht over het resultaat van het Nederlands- Indonesische overleg, zo wordt uit de Indonesische hoofdstad gemeld. Na af loop van het bezoek verklaarde Soe bandrio: „De president Ts nu bezig, mijn rapport te verwerken". Verder wilde hij niets zeggen. Ook niet wan neer de reactie van Soekarno bekend zal worden. Voor vandaag staat een bijeenkomst op het programma van de operationele staf voor „West-Irian" en voor morgen een van de Nationale Verdedigingsraad van Soekarno. Voor dat hij naar het. paleis van Soekarno vertrok had Soebandrio nog verklaard, dat zijn algemene conclusie was dat de Indonesische doelstellingen ter rege ling van de kwestie in de meeste op zichten waren bereikt. Oc Thant, de secretaris-generaal van de VN. heeft gisteren bevestigd, dat in de eerste dagen van de nieuwe zitting van dc algemene vergadering van de VN zowel door Nederland als door In donesië een gezamenlijke resolutie zal worden ingediend om hem (Oe Thant) te machtigen, het door de twee landen be reikte akkoord (waarover in de loop van deze maand nog moet worden on. derhandeld) uit te voeren. Oe Thant zal dan direct na aanvaarding van de resolutie een vertegenwoordiger voor Nieuw-Guinea benoemen. Hij voegde er aan toe. dat „hetgeen de beide betrok ken regeringen met elkaar overeenko men" door hem zal worden uitgevoerd. Een bijzonderheid is dat het eindover- leg tussen Nederland en Indonesië niet onder leiding van de Amerikaan Bun ker. maar van Or Thant zelf zal plaats hebben. In ballingschap Op Nieuw-Guinea zelf heeft de hee- Kaisiepo medegedeeld, dat hij zijn mo tie (VN-bestuur van 1 januari 1953 af) zal aanhouden. Namens het gouverne ment was nl. in de Nieuw-Guinea-raad meegedeeld, dat het seniorenconvent van de raad vertrouwelijk zal worden ingelicht over de huidige politieke si tuatie. Aangezien bedoeld convent kort geleden periodiek is afgetreden werd ijlings een nieuw gekozen. Het is samen gesteld uit de heren Kaisiepo. BonaL Kamma en (pater) Van de Berg. De ver gadering van de raad trok een ongekend grote belangstelling van de zijde der autochtone bevolking. Van de zijde van het gouvernement werd voorts toege zegd. dat door vereenvoudiging van de werkzaamheden meer Papoea's zullen worden ingeschakeld in het gouverne mentele apparaat. Herman Womsiwoor, een lid van de raad, verklaarde inmid dels in Sydney (Australië) een regering in ballingschap te zullen vormen <oi Australisch grondgebied), als Nieuw Guinea aan Indonesië mocht worden overgedragen. Geen Amerikanen Vermelden we nog. dat de Ver. Sta ten ontkend hebben, dat Amerikaans personeel behulpzaam is geweest bij het in orde brengen van Indonesische trans portvliegtuigen, die gebruikt zijn het neerlaten van parachutisten boven westelijk Nieuw-Guinea. Wel bevonden zich technici van Lockheed in Indonesië, die grondpersoneel opleiden voor derhoud en verzorging van tien door deze fabriek geleverde grote Turbine- schroeftoestellen. De mededeling van eer gevangen genomen Indonesiër aan d< Nederlandse autoriteiten, dat hij eer Amerikaan op het vliegveld had gezien, toen zijn vliegtuig naar Indonesië trok, had tot een protest van Neder land bij het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken geleid. Daar beweert men, dat het groepje technici van Lockheed te klein was om door Indonesië gebruikt te kunnen worden voor militaire operaties tegen Neder lands Nieuw-Guinea. Gistermorgen keerde dr. Vat Roijen uit New York in Neder land terug om de regering ver slag uit te brengen omtrent de besprekingen over de kwestie Nieuw-Guinea. Bij de foto: met een fijn glimlachje verklaarde hij dat hij traditiegetrouw niets te vertellen had aan de journa listen die op Schiphol op zijn aankomst wachtten. Volgens bepaalde diplomatieke krin gen in Washington zou Chroesjtsjef het voornemen koesteren in september of oktober a.s. naar New York te reizen ter bijwoning van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Tijdens zyn bezoek aai? de V.S. zal hij mogelijk een ontmoeting hebben met president Kennedy, hetzij in Washington, hetzij in New York. In bevoegde kringen sluit men de mo gelijkheid van een bezoek van Chroesj tsjef aan de V.S. niet uit. In officiële krin gen onthoudt men zich echter van elke commentaar. Sir Winston Churchill, die herstellen de is van een dijbeenbreuk in het Lon- dense Middlesex-ziekenhuis. heeft een lichte aanval van geelzucht. Dit heeft zün lijfarts gisteren meegedeeld. i dat er nog geen sprake kan vervoer naar huis van de 87- jarige patiënt, hoewel hij goed vo In Wijk aan Zee is gisteravond het ontzielde lichaam van de elfjarige Wil helmus Klein uit Hillegom in zee aange troffen en aan het strand gebracht. Het jongetje is op 25 juli in Noordwijk dronken toen het daar op schoolreisje Jn Los Angelos zochten twee wieisjes aldus gehoor voor hun klachten over haar behandeling in het opvoedingstehuis: zij Klommen op een hoge schoor steen en bleven er bij wijze van protest een dag en een nacht zitten. TAE twistende partijen in Algerije hebben elkaar de hand gereikt en zijn tot volledige overeenstem ming gekomen. Zoals wij gisteren reeds in enkele edities meldden er een akkoord bereikt over drie punten te weten, het politiek bureau van de F.L.N., verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering, waarschijnlijk op 27 augustus en het Algerijnse parlement, dat een week na de verkiezingen bijeen zal komen om de positie van het politiek bu reau nader onder de loep te nemen. Ben Bella heeft in zijn hoofdkwartier in Oran gisteren bekend gemaakt, dat het politiek bureau vandaag naar Algiers zal komen om daar de besturende taak van het land op zich te nemen. Boudiaf en Belkaccm Kr lm gaven als eerste commentaar dat een groter politiek bu reau gewenst is. waarin meer aanhan gers van Ben Khedda zitting moeten hebben. Op deze wijze zou de groep van Ben Khedda duidelijker invloed kunnen oefenen op dc politiek. Boudiaf zei. dat hij omwille van dc nationale eenheid be sloten had zitting In het bureau te ne men, maar dat zün mening niet veran derd ls. Hoewel er in het communiqué, dat in Algiers is uitgegeven, niets gezegd wordt over de positie van het nationale be vrijdingsleger, zou deze kwestie toch bo- sproken zijn. Boudiaf zei dat deze zaak voor de verkiezingen geregeld moet wor den. Alle Algerijnse leiders zouden voor samensmelting van de diverse comman do's zyn en het militair gezag onderge schikt aan het burgerlijke willen zien Ben Khedda. die er voorlopig het zwijgen toe gedaan heeft zou vanmiddag een verklaring afleggen. Kringen die in Volledig akkoord in Ah nauwe verbinding met de premier staan gaven als hun mening dat Ben Khedda heeft ingezien dat dit de enige moge lijkheid was om uit de impasse te raken Intussen zou Boudiaf en kolonel Oc El Hadj gisteravond per vliegtuig naar Parijs "vertrokken. Boudiaf wilde slecht.- zeggen, dat hy verwachtte binnen 48 uur terug te keren. Tenslotte meldt het persbureau Reu ter. dat volgens het bereikte compromis het politiek bureau zich tol de verkie zingen met algemene binnenlandse aan gelegenheden zal bezighouden. De voor lopige regering zal het Nationale Be vrijdingsfront blijven vertegenwoordi gen. Zij zal voorts de Algerijnse buiten landse belangen behartigen tot het tijd stip waarop de volksvertegenwoordi ging haar instemming betuigd zal heb ben met de eerste Algerijnse regering. Reuters correspondent meldt, van ver schillende invloedrijke zijden vernomen te hebben dat zowel Ben Khedda als Ben Bella steeds meer tot de overtui ging waren gekomen, dat zy hun greep op de bevolking aan het verliezen wa- Een recente foto van prinses Irenedie zondag haar drieëntwintigste verjaardag hoopt te vieren (Foto M. Koot). Overleg met Heath vordert gestaag ]T\E ministersconferentie in Brus- sel over toetreding van Enge land tot de E.E.G. heeft gisteren enige vorderingen gemaakt in een atmosfeer die aanzienlijk beter was dan woensdag bij de hervatting van de onderhandelingen. De boze woor den die de Belgische minister Spaak geuit had over de negatieve houding van de Fransen en de klacht'van minister Heath over het gebrek aan echte onderhandelingssfeer schijnen de lucht enigszins te hebben gezui verd. De Zes en Engeland zijn het gisteren namelyk snel eens geworden over het beginsel van associatie van vrijwel alle onderontwikkelde Gemenebestlandcn. Voorts heeft minister Heath ingestemd met de E.E.G.-regeling voor een oriën tatie- en garantiefonds voor de land- De dag werd besloten met een uitvoe rige toelichting van minister Heath, waarin hij een aantal amendementen toe. lichtte op een E E.G.-voorstel ten behoeve van dc landbouwexport van de blanke Gemenebestlandcn. Canada. Australië en Nieuw-Zeeland. De verklaring van Heath over dit be langrijke punt schijnt met gemengde ge voelens te zijn ontvangen. De Britse minister diende ruim 25 amendementen in op het oorspronkelijke E.E.G.-voorstel. De associatie heeft twee aspecten: de onafhankelijke Gemcnebeslandcn zullen alle voor associatie in aanmerking kun nen komen, doch voor de afhankelijke beslist Engeland. Er zijn ruim 30 afhan kelijke van Kenia tot St. Helena die voor associatie in aanmerking komen. Verder zijn er heel wat speciale geval len: Hong Kong, Aden, dc Maieise fede ratie enz. De Britten stemmen er in toe dat het huidige E.E.G.-fonds voor hulp aan de onderontwikkelde gebieden voor de nu reeds geassocieerde landen gereserveerd blijft. Engeland rekent kennelijk op een nieuw fonds voor de Gemenebestlandcn. eventueel met behulp van de EVA-lan- Het derde belangrijke punt was de aan aarding door de Britten van het Euro pees oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw. Dit fonds zal dienen voor het betalen van restitutie by uitvoer van produkten waarin landbouwprodukten verwerkt die uit derde landen zijn Ingevoerd en waarop derhalve een E.E G.-lnvoerrecht is betaald. RIJNSBURG LEIDEN Ie zaterdag in augustus Vertrek 13.30 uur vanuit Rijnsburg.Bezichtiging der corso wagens de vrijdagavond en zaterdagmorgen tot 12uur v.m. voorafgaande aan het corso, in de hallen van de Veilings vereniging „Flora" te Rijnsburg. TAE NEW YORK Ilerald Tribune ls een der bekendste en een der invloedrijk ste Amerikaanse bladen. De redactie pleegt bijzonder goed geïnformeerd te zijn en aan die informaties pleegt meu een scherp cn niet voor tweeërlei uitleg vatbaar commentaar tc verbinden. Zo ook heden over het bereikte voorlopige ak koord inzake Nieuw-Guinea. In een hoofd artikel staan deze woorden: „In Nieuw- Guinea is de vrede gekocht maar het is een vrede tegen een hoge prijs. Om die vrede te verzekeren is de Papoea bevolking verkocht." De schrijver baseert deze bittere uitspraak op de regeling die aan de Papoea's het recht op zelfbeschikking moet garanderen. Hoe die regeling er precies uitziet we weten 't niet cn dat maakt beoordeling zo moeilijk. De New York Herald Tribune baseert zich op wat tot dusverre bekend is geworden: een volksstemming in 1969 onder toezicht van de Verenigde Naties. „Er bestaat weinig hoop," zo schrijft hot blad, „dat dit meer is dan een formaliteit. Soekarno is niet iemand die- zich door de democratie laat tegenhouden cn In een zo primitief gebied zijn de middelen voor een Soekarnozege na zes jaar Soekarno- bewind vrijwel onbeperkf." Het merkwaardige in dc redenering van de Herald Tribune is verder dat men alleen nog maar rekening houdt met de mogelijkheid dat Soekarno zijn goedkeu ring zal weigeren over Den Haag en de Nederlandse regering spreekt men niet eens. Men schijnt het in Amerika als van zelfsprekend aan te nemen dat Nederland geen spaak in het wiel zal steken. Is dat zo? Vandaag vergadert het Nederlandse ka binet om kennis te nemen van wat namens Nederland door ambassadeur Van Roijen tot stand is gebracht. Punt voor punt zal men nagaan wat bereikt is cn analyseren niet slechts of dit strookt met Nederlands wensen, maar niet in de laatste plaats of dit strookt met de belangen der Pa poea-bevolking. En aan het eind zal men de vraag moeten stellen: „Is het zo dat wij. als wij op deze wijze de vrede in Nieuw-Guinea gaan verzekeren, de Pa poea-bevolking „verkopen?" Zou men inderdaad tot de conclusie ko men dat dit laatste het geval is, dan zal men aan de tegenpartij bij de onderhan delingen moeten laten weten dat men op dit punt niet akkoord kan gaan. En men zal Amerika cn de Verenigde Naties hier van in kennis moeten stellen. Dan zulleu öf wel dc onderhandelingen kunnen wor den voortgezet óf wel zullen worden af gebroken als Indonesië geen stap verder wenst te gaan. Dat zou dan jammer zijn, maar Nederland, dat vrijheid cn recht als hoogste waarden kent, kan niet zover gaan dat het ecu ander volk „verkoopt". Nogmaals, we kennen het voorlopige ak koord niet cn het is dus niet mogelijk een oordcel te geven. Gezien de uitlatin gen van dr. Van Roijen over die zelfbe schikking lijden ons de beschouwingen van de Herald Tribune wat aan dc pes simistische kant. De antipatMe jegens Soekarno die in Amerika nauwelijks min der is dan in Nederland, heeft vermoe delijk hft beeld wat vertekend. Zoals ook het beeld vertekend is doordat men Den Haag de rol van „ja-knikker" heeft toebedeeld! JVADAT een zwak storingsgebicd, dat ook in ons land hier en daar een bui bracht, donderdag in oostelijke richting was gepasseerd, volgde een weinig betekenende rug van hoge lucht druk vergezeld van opklaringen. Inmid dels nam echter een nieuw storingsge- bied op de oceaan bij Ierland in omvang en betekenis toe. Dit gaat vergezeld van een uitgebreid regengebied, dat ons land in hoofdzaak in de nacht van vrijdag op zaterdag zal voorbijtrekken. Daarna wordt bij matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west weer koelere polaire lucht aangevoerd, waarin opkla ringen voorkomen en hoofdzakelijk in het binnenland ook enkele lokale buien. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tüde- lyk regen. Later enkele opklaringen, voornamelijk in het binnenland ook plaat^elyk enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west. La gere middagtemperaturen. e ZON EN MAAN Zaterdag 4 aug.: zon op 05.05, onder 20.26, maan op 09.05. onder 22.15. 8 augustus: eerste kwartier. Hoogwater Scbeveningen 4 augustus: 5-21 v.m.: 177.44 Tendens langzaam dalend Strandverwachting Depressie bij West-Schotland trekt langzaam naar de Noordzee. Morgen vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuid cn zuidwest. In dc middag 17 tot 19 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weekeinde licht on stabiel met opklaringen, maar ook en kele buien. HET WEER EV EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur meente bezoeken is slechts rist veel interessants bicden,'' voor het feest zeer klein percentage Ne- aldus de burgemeester van de 11 augustus) hij er tot hun gerust- bazing luisterden de aanwc stelling aan toe. 4 tot en met zigc journalisten naar de uit- Dc heer Tc Boekhorst zei zegt dat het raadhuis van zijn gemeente. bestaande Canadese High hebben de kat maar vervan- dat men Broek alléén mu stukje hout'', seum gaat beschouwen. 7»ift t,.i, ""i ">u semwnie. ucsiaanac Canadese High "coDen ac zelfs belangrijker is geweest Dc burgemeester hoopt, dat School Band en het zgn. kat- gen door windi windstil windstil rw 2 zzo 2 windstil windstil o 2 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1