Gemenebest voldoet niet in huidige situatie NIEUWE P3ÜZEN N eger-misdadiger Crump heeft gratie gekregen BOX Verjonging van ministers in Westclnitse deelstaat Over aantallen inspecties zou te praten vallen Merkwaardige overeenkomsten er is een reden te meer om nü keus te maken u'A de Aristona TVserie 62 Oe Tliant verzoekt 0111 sancties tegen Katanga flmtoua Ei] Jji een Guojnte Kij, 2 5 Gevangenisstraf van 199 jaar de rest van zijn leven in de ge vangenis zal moeten slijten. Crump was ter dood veroordeeld wegens moord op een bewaker van een abattoir in Chicago. Dit ge schiedde bij een in 1953 gepleegde roofoverval, waarbij Crump twin tigduizend dollar buit maakte. De terechtstelling van Crump is veer tien maal uitgesteld. Zij was het laatst vastgesteld op morgenoch tend en zij had in de elektrische stoel moeten plaats vinden. Gouverneur Kerner van de Amerikaanse staat Illinois heeft de ter dood veroordeelde 32-jarige neger-misdadiger Crump gratie geschonken in die zin, dat hij het over hem gevelde doodvonnis heeft veranderd in gevangenis- Crump was het afgelopen weekein- r j nn de in staat gesteld voor de Amerikaan- Straf voor de tijd van 199 jaar. se televisie voor zijn leven te pleiten. Dit betekent dat Crump niet in Hij heeft zich namelijk in de negen ja- aanmerking komt voor een voor- hde'/(th^«e™a'°f 'S,tdeeef "K waardelijke vrijlating, zodat hij ander mens ontwikkeld, die zich bemind had gemaakt bij zijn medegevangenen. Ook was hij, die aanvankelijk een onge letterd man was. erin geslaagd een be- i hoorlijke graad van ontwikkeling te be- reiken. ■J Velen hebben voor de commissie voor fratieverlening van de staat Illinois, ie gouverneur Kerner in deze zaak van advies moest dienen, gepleit voor een begenadiging van Crump, die zij als ..volkomen herboren" beschreven. Crump zelf verklaarde, nadat hij van het besluit van gouverneur Ker ner op de hoogte was gesteld, met ha perende stem tegenover verslagge vers: „Ik dank God. gouverneur Ker ner en allen, die in mij geloofd heb ben en zich zoveel moeite hebben go- troost om mijn zaak onder de aan- dacht van de gouverneur en het pu bliek te brengen". Engeland wil geen Thorraketten op zijn grondgebied In de loop van 1963 zal er afstand worden gedaan van de Amerikaanse Thorraketten, waarover de Britse strijdkrachten al sinds enkele jaren beschikken. Dit is gisteren in het Lagerhuis mee gedeeld door de Britse minister van defensie Peter Thorneycroft. De minis ter zei. dat het akkoord, krachtens het welk er Thorraketten in Engeland ge legerd zijn, in 1963 opgezegd moet wor- Thornéycroft weidde niet verder hier over uit. Hij liet er echter geen twijfel over bestaan dat Engeland kernbases nodig heeft. Het Labourlid Gordon-Walker zei dat zijn partij de mededeling van de mi nister met instemming begroette. Vol gens hem kunnen de nieuwe Amerikaan se raketten alle doelen bereiken, waar ze dan ook gelanceerd zijn en is het echt niet meer nodig, dat EngelaDd een basis ter beschikking stelt. Van gezaghebbende zijde in Londen is later meegedeeld, dat de Thorraket ten hun taak hebben vervuld. Zij zou den nu veel te kwetsbaar 'zijn gewor den. Zij worden bovengronds afgescho ten en men heeft een kwartier nodig om ze na waarschuwing te kunnen lan- Als man met een eigen mening over kranten vind ik deze krant een der beste. Ik weet dat velen denken als ik. Toch zet ik nog iemand op de bon. „Dat zit zo" is dan mij. (in envelop of op kaart geplakt verzenden U kunt noteren als nieuwe abonnee: BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres «r „Dat zit Zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken i de winkel te koop. Alles wat varen kan zal varen, luidt het motto waaronder in Hamilton Harbour op de Bermuda-eilanden jaar lijks (vaar) wedstrijden worden gehouden. En zo ver schenen aan de start oude bedden, tafels, kasten en zeis de koffer van een contrabas. Voor de eigenaars van deze wel zeer merkwaardige „vaartuigen" was de finish onbe reikbaar. Maar éen plezier dat ze met z'n allen hadden Van koopman tot sportvlieger.... Lord Home in Hogerhuis: O (Van onze correspondent in Bonn) TVE 54-jarige premier van LJ Noordrijnland-Westfalen, mr. Franz Meyers van de C.D.U. heeft de Westduitse bevolking er op gewezen, dat het de Christe- lijk-Demokratische Unie ernst is met de verjonging in de partij en de door deze beheerste gewes telijke en landelijke organen. Deze verjonging werd begin vo rige maand op het C.D.U.-partij congres ingeleid met de benoe ming van de oud-minister van binnenlandse zaken van Noord rijnland-Westfalen, mr. Hermann Dufhues tot vice-voorzitter (met gelijke rechten als partijvoorzit ter dr. Adenauer) van de C.D.U. Bij de formatie van de nieuwe 1 coalitie-regering van Noordrijnland- Westfalen die, evenals de landsrege ring. bestaat uit leden van de C.D.U. en liberale Vrije Demokraten, heeft premier Meyers een kabinet gepre senteerd. waarvan de gemiddelde leeftijd der ministers 45 jaar be draagt. De jongste man in dit kabi net is de 36-jarige Gerd Lemmer uit Remscheid (een neef van de West duitse minister voor Duitse zaken, Ernst Lemmer) die met kabinetsrang commissaris der deelstaat in Bonn wordt. Premier Meyers heeft eindelijk zijn zin gekregen en zijn voorliefde voor jonge mensen kunnen doorzetten. Hij werd daarbij krachtig gesteund door de vereniging van C.D.Ü.-jongerer Ileger en heeft een clg. toestel. Hij minister van economische zaken -keer (twee portefeuilles, die lijn gekoppeld). Eveneens 42 jaar is de minister van landbouw Gustav Niermann, die uit de vorige regering aan hetzelfde departe ment terugkeerde. Hij is zeer populair bij de boerenbevolking van Noordrijn land-Westfalen. Zij zou geen andere op deze plaats willen hebben. Zijn herbe noeming stond tevoren al vast. Uit Würzburg waar hij hoogleraar is komt de 37-jarige Paul M kat. Hij krijgt de portefeuille van onderwijs, kunsten cn wetenschappen. Prof. Mikat decaan der juridische faculteit aan de universiteit van Würzburg. Prof. Mi- kot is een ..volgeling" van premier Meyers. Hij hielp hem in 1957 bij de voorbereiding van de campagne voor de algemene verkiezingen. die de C.D.U toen de absolute meerderheid bezorgde, die in 1961 verloren ging. Mr. Meyers was toen leider der C.D.U.- verkiezingscampagnc. Ten slotte is de 38-jarige Krcfelder Konrad Grundmann minister van ar beid en sociale zaken. Minister Grund mann heeft veel invloed bij de „Deut sche Gewcrkschafts Bund" in Düssel- dorf. Enig alternatief is toetreden tot EEG Terwijl de onderhandelingen in Brussel nog £eeds gestagneerd worden door het onderling gekra keel van de Zes (Frankrijk aan de menebcstlanden. dat Engeland ene kant en de overige vijf landen, —lr die wel bereid zijn tot een compro mis met Engeland te komen, aan de andere kant), verdedigt de En gelse regering in Lagerhuis en Hogerhuis met verve het besluit tot toetreding van Engeland tot de E.E.G. Lord Home verklaarde gis teren in het Hogerhuis, dat nu de tijd gekomen is dat het Gemene best moet inzien dat het geen eco nomische macht vertegenwoordigt en dat „het Gemenebest geen ant woord meer is op de Britse behoef ten in de komende viiftig jaar". Dit is dus wel een ernstige waar schuwing aan het adres van de Ge- Kennedy over kernproeven Ook al is het mogelijk onder grondse kernproeven in ververwij- derde landen te constateren, meent de Amerikaanse regering dat zij moet' vasthouden aan de eis dat een akkoord betreffende een ver ter /aantal inspecties betreft- De Amerikaanse president zei dat Dean, die de VS-afvaardiging naar het Geneefse overleg leidt (en die momen- Amerika isi naar de conferen- tietafel zal terugkeren met volmachten voor een grondige technische en politie ke bespreking van de hiermee samen hangende vraagstukken. De president zei dat de Verenigde Staten mogelijk nog drie proefnemin gen met kernwapens op het in de Gro-, te Oceaan gelegen eiland Johnston zul-! len nemen. Een definitieve beslissing hierover zal echter eerst worden geno men wanneer de schade, die verleden maand aan de lanceerbasis op het eiland werd aangericht door het mis- ^Tukken van een proefneming om een IipI het!kernwapen op grote hoogte te doen ont- de tijd gekomen acht om de E.E.G. te stellen boven het Gemenebest. Home zei in dit verband dat de expansie van het Gemenebest direct verbonden is met de economische ontwikkeling van Engeland en dat Engeland als enig mogelijke oplossing om zijn eco nomie dynamisch te houden, wel toe moet treden tot de E.E.G. Home zei, dat het Gemenebest ia het verleden goed gewerkt heeft en het ant woord vormde op de toestand als ge volg van de economische teruggang in de jaren dertig, maar nu moet Engeland in de toekomst gaan zien cn dat bete kent: aansluiting bij de E.E-G., als een centrum van economische maebt. Intussen heeft de Engelse regering in het Lagerhuis onverwacht steun gekre gen van de plaatsvervangend Labour- leider Brown, die zei, dat het beter was als Engeland tot de E.E.G. zou toe treden. indien dit op een redelijke ba sis kan geschieden. Hij vond het Geme nebest „geen natuurlijk handelsblok". Geprikkeld Bij de onderhandelingen in Brussel komt men geen stap verder. Minister Spaak en de Duitse onderminister Lahr hebben hun Franse collega Couve de Murville duidelijk laten weten dat zij de Franse houding (vertragingstaktiek) beslist niet langer kunnen tolereren. Ook de Britse onderhandelaar Heath klaagde er over dat dit geen _manier van onderhandelen met hebben het grootste deel dig voor onderling overleg. Het resul taat is dat de Nederlandse, de Belgi sche. de Italiaanse en Duitse delegaties pogingen in het werk stellen om een voor Engeland aanvaardbaar compromis te vinden inzake de betrekkingen met de blanke Gemenebestlanden en elk compromis stuit af op stug verzet van de Franse delegatie. Cirkel Er rest de Zes. die een gemeen schappelijk standpunt tegenover En geland moeten innemen, dus niets anders dan te komen met het oude document, dat voor Engeland on aanvaardbaar is. Als de Zes van dit onaanvaardbaar kennis hebben ge nomen, trekken zij zich weer terug voor onderling beraad. Vernomen wordt, dat de Zes ove gen om de aanloopperiode tot 1970 voor de landen Canada, Australië en Nieuw-Zeeland te verkorten tot 1965, Aanvankelijk hadden de Zes voorgesteld om met deze landen aparte regelingen te treffen, indien voor 1970 geen wereld omvattende overeenkomsten zouden zijn getroffen- Dit was voor Engeland aanvaardbaar. Intussen is de enige beslissing gisteren, dat de conferentie op zijn laatst zaterdagnacht beëindigd zal zijn. Dan zullen de Britten voldoende inzicht hebben verkregen om het parlement het Gemenebest voor te bereiden op de definitieve beslissing. Van Neder landse zijde toonde men zich gema tigd optimistisch over het welslagen van het overleg. Strater Het oudste lid van het Düsseldorfse kabinet, dat vier jaren zal moeten geren, is de Wcstfalense krantenuitge ver Arthur Striiter, die tot dusverre N.R.W.-commissaris in Bonn was. Hij heeft sinds 1946 in verschillende functies deel uitgemaakt van opeenvol gende landsregeringen, voor zover die door de C.D.U. werden geleid. Hij be heerde de portefeuille® van justitie, economische zaken en financiën. Hij heeft nu wederom de portefeuille van justitie gekregen en neemt de plaats in van mr. Flehinghaus, die in verband met de Kilb-affaire (de passieve om koping. waarvan de voormalige per soonlijke „Referent" van bondskanse lier Adenauer zich zou hebben schuldig gem: ikt) enigszins in een controver siële positie is gekomen. De koopman Pütz uit Solingen is 58 jaar. Hij had reeds zitting in de vori ge (C.D.U.) regering en wordt n-i mi nister van financiën. 49 jaar oud is Joseph Blank, een nieuweling in het kabinet en broer de federale minister van arbeid. - dor Blank. Hij wordt minister van ningbouw. Willi Weyer van de F.D.P. (45 jaar) kreeg het ministerie van binnenland z zaken. Hij is tevens vice-premier. We; - er is wethouder van de stad Hagen, waar hij ook blijft wonen. In de jaren 1956-1958, toen de liberalen in de Düssel dorfse regeringscoalitie met de sociaal democraten zaten, was hij minister financiën. Eigen toestel De tweede F.D.P.-minister ln bet ka binet is de 42-jarlge ingenieur Gerhard Kienbaum uit Wuppertal. Hij is sport- Dat heeft president Kennedy giste ren op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard. Kennedy zei dat de Verenigde Staten mogelijk wel be^ reid zijn <ot toegevtn waar het hel|ploffen; is her;,eld Hij verklaarde dat met deze voorge nomen kernproeven de jongste reeks Amerikaanse proefnemingen Nieuwe bosbrand in Zuid-Frankrijk Na de omvangrijke branden van en kele weken geleden, wordt het Zuiden van Frankrijk opnieuw door een bos brand getroffen. Dinsdag is brand uit-1 gebroken in een gebied in de omgeving van Salon de Provence, niet ver van Marseille. Reeds 1.500 hectaren dennen bomen en kreupelhout zijn door het lield. 964) ln de oude Amerikaanse cul turen kunnen inderdaad verschillende punten worden aangewezen die over eenkomst vertonen met bepaalde trekken in vroegere Europese be schavingen. maar het is hoogst ge vaarlijk hieruit conclusies te trekken aangaande communicatiemogelijkhe den die eertijds tussen Europa en Amerika zouden hebben bestaan. Wanneer men op dit gebied de fan tasie vrij spel laat, kunnen de merk waardigste bokkensprongen worden gemaakt die in allerlei hoofden irring kunr moeten ons daar voor hoeden en ver melden daarom uit sluitend enkele fei ten die op zichzelf merkwaardig ge noeg zijn. maar desondanks onvol doende grondslag vormen voor het i conclu- stichten. We TOCH IS HET ZO Zo Is bij verschillende Indianen stammen in Noord-Amerika een bal spel bekend dat lacrosse wordt ge noemd en dat frappant veel lijkt op het In IJsland destijds door de Noor mannen beoefende balspel dat knatt- leiker heette. Juist omdat de Noor mannen van IJsland naar Groenland zijn gevaren en hoogstwaarschijnlijk ook geruime tijd op het vasteland van Noord-Amerika hebben gewoond, menen verschillende onderzoekers dat het ene balspel destijds tot voor beeld van het andere heeft gediend. Ook allerlei spaarzame overleverin gen uit Midden- en voor een deel zelfs uit Zuld-Amerlka hebben me nigeen er toe verleid de veronder stelling te aanvaarden dat Christe lijke missionarissen lang vóór Co lumbus de weg naar Amerika reeds hadden gevonden. Vooral enige reli gieuze zeden en gebruiken zouden volgens hen In die richting wijzen. Uitdrukkelijk stellen we nogmaals voorop, dat dit lichtvaardige en tot nu toe ongefundeerde gevolgtrek kingen zijn. maar desondanks is het hoogst merkwaardig dat te Palen- que, in Yucatan, een oude tempel uit de Maja-tijd is gevonden, waarop het krulssymbool voorkomt. welk symbool klaarblijkelijk een bijzonde re rol heeft gespeeld. We moeten hierbij opmerken dat dit kruis aller lei tierelantijnen en vervormingen draagt zodat het in de rijkelijk met symbolen en een beeldschrift voorziene steen op het eerste ge zicht moeilijk is te onderkennen. Dit op zichzelf moet reeds tot voorzichtigheid manen. Degenen die dergelijke theorieën verkondigen wijzen echter eveneens op religieuze gebruiken die destijds bij de Maja's bestonden en die verwantschap met de Christelijke gebruiken zouden verto nen. Bovendien zou Montezuma II. destijds keizer der Azteken, aan de Spaanse veroveraar Cortez hebben verklaard dat in oude tijden vreem delingen uit verre landen naar Ame rika waren gekomen, ziet. voor degenen die daarin plezier hebben, zijn er op dit gebied feiten genoeg te verzamelen, die de basis kunnen vormen voor de breedste fantasie- en. Afgezien nog van andere aanwij zingen die we niet eens genoemd hebben om de zaak niet te ingewik keld te maken. Hoe gevaarlijk het is op grond van uiterlijke gelijkenissen te besluiten tot eenzelfde oorsprong, tonen ons de schrifttekens uit de IndusvaTlei en die van het Paaseiland. Daarover een volgende keer. worden afgesloten. Een 1000-tal brandweerlieden en mili iren poogt met man en macht het vuu: I te bestrijden. Verschillende wegen moes I ten voor het verkeer worden gesloten. Een verslaggever stelde de president een vraag over berichten, volgens wel ke de pensionering van generaal Nor- stad als opperbevelhebber der NAVO- strijdkraehten en zijn vervanging door generaal Lyman Lemnltzer een „alge- hele verandering in de Amerikaanse Het :ve€ Jaar oude zoontje van de kernwapenstrategie inluidt, die IOverfllmactnce Audrey Hepburn en acteur zou kunnen gaan. dat de VerenigdeMe! Ferrer »s gisteren in de hand ge- Staten mogelijk zonden overwegen zich been door i geheel los te maken van hun huidige ?Pee j verplichtingen voor het aanwenden deze wapens in geval van een aa op Europa". Zoontje van Audrey door hond gebeten de woning nabij Fontaine- bleau die de actrice tijdelijk heeft be trokken. De actrice kwam uit de Parijse stu dio waar zij thans opnamen maakt voor Kennedy antwoordde: „Er schuilt de film ..Pans when it sizzles" onmid- een woord waarheid in deze berich- dellijk naar huis om met haar zoontje :n. ofschoon ik wel enigszins vermoed Sean naar de dokter te gaan. oor wie en waarom ze in de wereld Dc hond zal worden onderzocht op ijn gebracht. hondsdolhe.d. Mei Ferrer bevindt zich Generaal Lemnitzer zal de bestaande thans in Zuid-Amerika voor besprekin- tv-produktie. Overigens is het jonge kabinet van Noordrijnland-Westfalen een voor beeld van eerlijke verdeling. Het be staat uit vijf rooms-katholieke en vijf protestantse ministers. Het heeft vijf ministers die uit het landsdeel Rijn land cn ook vijf die uit Westfalen ko men. Mooier had premier Meyers de portefeuilles niet kunnen verdelen. In Noordrijnland-Westfalen is dat name lijk een groot probleem Brand in dichtbevolkt Hong Kong: 42 doden Ten minst* 42 personen kwamen om het leven en meer dan 30 anderen wer den gewond tijdens de ergste brand se dert 5 jaar. De brand verwoestte een huis van vier verdiepingen, in een van de dichtst bevolkte Chinese wijken van het schier eiland Kowloon. In het huis woonden ongeveer 400 mensen. Een woordvoerder voor de regering in Hong Kong heeft verklaard, dat het dodencijfer mogelijk nog zal stijgen. Dë brandweer zoekt nog steeds in de rokende puinhopen. Men gelooft dat de brand begonnen is in een winkel waar men vuurwerk ver koopt. De meeste bewoners ontwaakten toen de voetzoekers ontploften. Velen van hen sprongen uit de ramen. Mosley zal speeches voortzetten Sit Oswald Mosley lieeft gisteren ver klaard dat zijn beweging dc toespraken in het openbaar zal voortzetten. Hij ver klaarde: „De bijeenkomsten zullen door gaan. De volgende zal plaats vinden op 2 september in Birmingham." Zijn bekendmaking heeft het onbeha gen in het Parlement over het onder werp van het handhaven van de openba re orde doen toenemen. De Daily Herald, die het standpunt van vele leden van Labour weergeeft vraagt: „Hoe lang moet dit doorgaan?" Het blad doet een beroep op Henry Brooke, de minister van binnenlandse zaken „om te voorkomen dat de straten van onze steden slagvelden worden." Mosley houdt vol. dat zijn beweging naar macht streeft met parlementaire middelen en dat hij gebruik maakt van de vrijheid van het woord. Kennedy ondertekent wet inzake de buitenlandse hulp President Kennedy heeft gisteren de 1 wet ondertekend waaronder hem mach tiging wordt verleend 4,672 miljard dol- lar aan buitenlandse hulp uit te geven en die volgens hem rechtstreeks ver- I band houdt niet de veiligheid van de Verenigde Staten. I Tijdens de ondertekeningsceremonie op hot Witte Huis verklaarde hij, dat i het Congres door het wetsontwerp te aanvaarden had erkend, dat het in het nationale belang van de Verenigde Sta- ten is te werken voor een wereld waar in andere landen zich kunnen verheugen in nationale soevereiniteit en onafhan kelijkheid. i Er bestaat nog een mogelijkheid, dat j het bedrag verder wordt verminderd als het wetsontwerp voor de aanwending van toegestane gelden in het Huis en de Senaat komt. In dit ontwerp wordt het j werkelijke bedrag vastgesteld: de mach tigingswet bepaalt het Amerikaanse politiek uitvi RJ STOMA S» T 323 A/S RiSTOMA 5» T 423 A/S 895.- 955.- 995.- 1245.- 1445.- 1595.- Weer ballon met dieren opgelaten I In Californië hebben' Amerikaanse ruimtevaartdeskundigen gisteren een ballon met een middellijn van 120 me ter opgelaten, die een hoogte van ruim veertig kilometer moet bereiken. Aan de ballon zijn drie gesloten ochuitjes be vestigd. waarin zich twee apen, twee hamsters, insecten, plantenzaden en zenuwcellen bevinden. De ruimtevaartdeskundigen willen door het experiment iets te weten ko men over de aard van de kosmische stralen en de invloed die deze stralen uitoefenen op levende organismen. Bij een vroegere dergelijke proef kwamen de proefdieren niet levend terug. op de stormachtige Atlantische Oceaa om een Amerikaanse soldaat op te pik ken die naar een ziekenhuis vervoerd zal worden waar men zal proberen zijn ogen te redden. Hij lijdt aan verharding van het oog. Waarnemend secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties heeft er bij alle staten-leden van de or ganisatie op aangedrongen om alle handels- en financiële betrekkin gen met Katanga te verbieden in dien Katanga in gebreke blijft zich aan te sluiten bij Kongo. Oe Thans heeft een oproep aan de le den gezonden om hun invloed te gebrui ken om de partijen in de Kongo er van te doordringen dat een vreedzame oplos sing in hun eigen belang is. „Indien zulk een overreding ten slotte niet doeltreffend /.ou blijken", aldus Oe Thant. ..dan zal ik de leden vragen ern stig te overwegen welke verdere maat regelen er genomen moeten worden. In dit verband denk ik aan economische druk op de autoriteiten van Katanga van zulk een aard. dat zij de realiteit van hun situatie gaan beseffen en tevens het feit dat Katanga geen soevereine staat i als zodanig door geen enkele rege ring ter wereld wordt erkend Oe Thant zei verder ln zijn oproep: In het uiterste geval cn Indien alle an dere pogingen falen, zou het gerecht vaardigd kunnen zijn om alle handels- :n financiële betrekkingen met Katanga le verbreken." Thant liet de beschuldiging horen, dat' de situatie in Kongo door een intensieve en behendig gevoerde propaganda-cam- pagne ten behoeve van Katanga ernsti ger en verwarder is geworden. Deze propaganda liet nooit na om de situatie in een vals licht te plaatsen .en het is deze campagne welke zowel over geld als talent beschikt die het des te be langrijker maakt om het probleem Kon- go-Katanga in zijn juiste perspectief te Hij deed een beroep op alle landen er voor te zorgen dat slechte raadgevln-, gen, verkeerde aanmoediging en elke1 vorm van militaire en nict-mllltalre bij stand aan de autoriteiten van Katanga worden onthouden. I De rechter op Sicilië heeft bepaald, dat de lief desbrieven, die de Ita liaanse romanschrijver Giovanni Verga dertig jaar lang heeft geschre ven aan gravin Dina di Sordevolo, gepubliceerd mogen worden, De erf genamen van Verga heb ben zich altijd tegen pu- blikatie verzet om het in tieme leven van de schrij ver te eerbiedigen. Dc gravin verkocht de brie ven in 1943 aan de Ita liaanse staat, omdat zij in financiële moeilijkheden verkeerde. I Blijkens officiële cijfers bevinden zich rond tien miljoen Polen of mensen van Poolse afkomst in het buitenland. De Poolse kolonie in Frankrijk 750.000 mensen is het grootste van Europa. Daarna komen die van Engeland (150.000) en West-Duitsland (100.000). In de V.S. wonen 6 mil joen Polen of mensen van Poolse afkomst. I Aan boord van een ple zierboot die op het Boden- meer voer, is gisteren brand uitgebroken. De vlammen grepen snel om zich heen, maar de kapi tein wist door een han dige manoeuvre het scheepje op het strand te zetten. De zestig passa giers sprongen in ondiep water en waadden naar de kust. Het schip brand de geheel uit. I Als een poes zo lief lag gisteren de zesjarige lui paard ln de vensterbank van de foyer van het Amsterdamse Citytheater. Het beest liep af en toe wat heen en weer, liet zich gewillig aaien en gaf kopjes aan zijn baas, de Duitse illusionist Kala- nag. die een persconfe rentie in Amsterdam gaf. „Ik heb het dier zes jaar geleden gekregen van kei zer Haile Selassie en toen was-ie zo", waarop Ka- lanag een gebaar maakte ter grootte van een „schoenendoos". Een met potlood gekrab beld dagboek van de Afri kaanse ontdekkingsrei ziger dr. David Living stone is gisteren in Lon den geveild voor het lut tele bedrag van ruim 10.000 gulden. Het heeft betrekking op een expe ditie in 1862.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5