Gebouw en werk van Prediker naar Hervormde Gemeente Jeugd Grand Prix in Leiden werd een groot succes Wijkgemeente Molenwijk (ds. v. d. Berg) gaat er centrum stichten Na 101 jaar onontkoombaar tWEUWE UEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 2 AUGUSTUS 19«S De grote zaal van „Prediker", die nog maar enige jaren ge leden grondig werd gemoder niseerd. Agenda voor Leiden en Den Haag Donderdag Pieterskerk, 8.15 uur: Albert de Klerk Haarlem, orgel. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Clown en mimespeler Dimitri. Evangelisch Lutherse Kerk, 8 Feike Asma, orgel. Vrijdag R ij n s b u r g, veiling Flora, 6—11 nm.: Tentoonstelling corsowagens. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: sidentie-Orkest o.Lv. Ferdinand Leitner; solist: Herman Krebbers, viool. Binnenhof, 2.30 en 3.30 uur: Toneel groep Arena en De Nieuwe Komedie met „De Klucht van Windbuil en Plat zak": 8.30 en 9.30 n.m.: „De Klucht de Koe". Zaterdag Stad. 2 uur: Rijnsburgs Bloemencorso. R ij n s b u r g. veiling Flora, 10—12 uur v.m.: Tentoonstelling corsowagens. Den Haag, Kurzaal, 8.15 uur: Hoofd- |tad Operette met „Das DreimSderlhaus". Binnenhof, 8.30 en 0.30 n.m.: Toneel groep Arena en De Nieuwe Komedie met „De Klucht van Windbuil en Platzak". Dagelijks Den Haag, Diligentia, 8 uur: Wim Kan met „Herexamen". Films Casino (2 30 uur): Popeye's Festival (alle leeftijden); 7 en 9.15 uur: Kop op. handen thuis (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Zorg, dat je erbij komt (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Cliff Ri chard show (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Het ver raad der Tartaren (alle leeftijden); don derdag: Het zondagskind. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Der Ge neral (alle leeftijden); 'smorgens 10.30 uur: Dik Trom (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Flower drum song (alle leeftijden). Films van vrijdag af Casina (2.30 uur): Doornroosje (alle leeftijden); 7 en 9.15 uur: Europa bij nacht (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Drie dolle Tante's (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Cliff Ri chard Show (alle leeftijden). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Tarzan en de meerminnen (14 jaar); donder dag:. Onstuimige driften (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Schep vreugde in het leven (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De drie Stooges en Hercules (alle leeftijden). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen centraal-apotheek, Breestraat 74, teL 20552. Apotheek R. van Breest, Smallen- burg te Leiderdorp is geopend. Tentoonstellingen Lakenhal. Het tulpenmotief in de Turkse kunst (tot 20 augustus). Rijksmuseum van Oudheden, Glas ln de Oudheid (tot 19 augustus). Het Anjerfonds in Zuid-Holland Verschenen is het jaarverslag 1961 van het Anjerfonds Zuid-Holland. Hoe wel de financiële toestand van het fonds gunstig is, heeft het bestuur toch be sloten (in verband met de stijging van het aantal aanvragen van 78 tot 118) in het vervolg bij subsidietoewijzingen niet al te royaal te worden. In het bestuur is o.a. drs. J. N. van Wessem, directeur van De Lakenhal te Leiden gekozen. De collectes hebben in totaal f 56.500 opgebracht. De volgende verenigingen uit Leiden en omgeving ontvingen een subsidie van het Anjerfonds (al dan niet in over leg met het Prins Bernhardfonds) „Liefde voor Harmonie". Alkemade f 1100: „St Bonifacius". Alphen aan den Rijn, f 500; „Arit et Religioni", Ter Aar, f 2000; „Warmonds Fanfare", f 1500; „Wilhelmina". Rijnsburg, f 1000; „Sem- pre Crescendo". Leiden, f 750; Stichting Leidse Jeugd Actie, f 2500; Ned. Gidsen- bewegen (o.m. ten behbeve van 't Huis ter Leede, Sassenheim) f 350; „De Glad de IJzers", Alkemade, f 250; „Kwiek" Leimuidcn, f 700. "PkE kerkvoogdij van de Leidse Hervormde Gemeente is eigenares ge- worden van het gebouw „Prediker" in de Janvossenstecg. Dat bete kent, dat aan het meer dan honderd jaar oude jeugdwerk van „Prediker" een eind is gekomen, althans in zijn bekende verschijning. Gebouw en werk zijn aan' de Hervormde Gemeente overgedragen, die daarmee ook alle financiële lasten voor haar rekening heeft genomen. De kerkvoogdij heeft deze gelegenheid dankbaar aangegrepen om een oplossing te vinden voor het ruimteprobleem, waarmee de wijkgemeente Molenwijk predi kant: ds. J. M. D. van den Berg heeft te worstelen. Deze is nu nog ge huisvest in het wijkgebouw „De goede Herder", een tot wijkgebouw ge transformeerd kaaspakhuis aan de Oude Vest, dat niet alleen een voor dit uitdijende wijkwerk ondoelmatige indeling heeft maar ook veel te klein is geworden. „Prediker" is dus in zijn geheel ge schiedenis geworden, al zal in een van de afdelingen van het wijkwerk van de Molenwijk dc naam blijven voortleven, als een eerbetoon aan de oprichters en allen die in de loop van deze eeuw dit jeugdwerk met zijn talrijke vertakkin gen met zoveel trouw en toe wijding hebben gedragen. Het was eigenlijk wel te voorzien. Vorig jaar schreven wij op 27 mei ter gelegenheid van het eeuwfeest van „Pre diker": „De tijd, zo men wil de veran derde geest van de tijd, is er nog steeds niet in geslaagd achter haar bestaan een punt te zetten, bijvoorbeeld onder het motief „radicaal verouderd", ofschoon het komende feest voornamelijk een oudrleden-aangelegenheid zal zijn". Het verhaal van de tijdelijke voorzit ter, de heer D. van 't Zelfde, mocht dan de indruk vestigen, dat ook aan deze i van jeugdwerk nog wel behoefte bestond, Wij kunnen ons niet voorstel len, dat men ook toen niet heeft gezien, dat het met maximaal elf leden wel heel moeilijk draaiende kon worden gehou den. „Er is nog geen reden zich bij de gedachte aan opheffing van de J.V neer te leggen", verklaarden de heren Van 't Zelfde en W. F. L. Heijloo bü die gelegenheid. „Maar wij moeten de ont wikkeling afwachten". Getal niet beslissend Nu is het getal in „Prediker" nooit beslissend geweest. Ook deze jeugdorganisatie heeft neergangen gekend. Bijvoorbeeld: telde de J.V., op 10 juni 1861 opgericht, in 1868 tachtig leden, op 1 januari 1870 waren er nog „maar" 55. Er werd over ge klaagd, dat de vergaderingen niet gezellig waren. In het laatst van 1873 bedankten vele bestuursleden en het was ook toen allerminst een voudig, hen te vervangen. Toen het bestuur weer compleet was, bestond het op één na uit jongens van ten hoogste zeventien jaar. Voor het voorzitterschap was niemand meer te vinden; de bestuursleden traden om beurten als zodanig op. Het be zoek aan de vergaderingen was slecht. Er kwam een soort voorlees- club maar ook die vermocht de oor spronkelijke belangstelling niet te herstellen. In oktober 1884 vestigde „Prediker" zich aan de Janvossensteeg, in het vroe gere koffiehuis „De Eendracht". En in 1911 werd het tegenwoordige gebouw betrokken. Met dit voorbeeld willen wij maar aangeven, dat „Prediker" en dat blijkt uit haar geschiedenis telkens weer niet voor moeilijkheden en tegensla gen uit de weg is gegaan. Men mag dus aannemen, dat het overdrachtsbesluit na langdurig en rijp beraad is genomen. Er viel eenvoudig niet aan te ontkomen. Op een persconferentie met bestuurs leden van „Prediker" en leden van de centrale kerkvoogdij van de Hervorm de Gemeente gaf de heer Van 't Zelfde nog een toelichting. „Prediker is opgericht in een tijd toen de Kerk zich nog niet met jeugdwerk inliet. Er was heus wel moed voor nodig om in het nogal vrijzinnig-getinte Leiden tot de oprichting van een dergelijke or ganisatie te komen. Het eerste doel was: elkaar onderrichten in het Evangelie der genade. Uit de J.V. kwamen allerlei onderafdelingen voort. Zo had Prediker behalve een J.V. een jongeliedenvëreni- ging. een knapenvereniging, meisjesver enigingen, een grote zondagsschool en zelfs nog een zangkoor. In te jonge handen TN de Indië-ti.jd na de oorlog zijn de moeilijkheden feitetijk begonnen. Enthousiaste jongens, die ook wat er varing hadden moesten de dienst in en zo kwam de leiding in te jonge han den. Op 't laatst raakte men de tech niek van het gewone vergaderen wat Bij ons gesprek van vorig jaar heer Van 't Zelfde het zo: „Ze wisten er soms net zoveel van als een koe van kousen breien. Het probleem ligt voor namelijk bij de leiders, die er eenvou dig niet zijn. De jongens voelen heus wel aan of degene die leiding moet ge ven, er wat van weet, iets te zeggen heeft." Ter oplossing van de moeilijkhe den. mede dus voortkomend uit het gebrek aan ka der, werd in 1952 de stichting „Pre diker" in het le ven geroepen, die de verantwoorde lijkheid-voor-het- geheel van de J.V. overnam. De stich ting heeft onge twijfeld stimule rend gewerkt maar zij is toch niet in staat ge bleken, het werk op poten te hou- den. Het ledental bleef teruglopen en in het algemeen verminderde de be langstelling voor dit jeugdwerk. Gezegd moet worden, dat het einde van „Predi ker" bij de vie ring van 't eeuw feest nog niet dui delijk was te zien Waar oud-leden bijeen zijn, heerst altijd een opge wekte stemming, maar toch bevatte dit feest elemen ten. die zelfs moe- delozen nog een hart onder de riem vermochten te ste ken. De feestelijke opleving was even wel van korte duur. De afslui ting van het werk in zijn oude vorm tekende zich lang zamerhand zo dui delijk af, dat de ingewijden gingen inzien, dat overdracht aan de Kerk voor „Prediker" de enige oplossing zou betekenen. Verlangens vervuld TTET is dus een overdracht aan de 1 Hervormde Kerk. Dat lag voor dc hand. omdat „Prediker" door haar inter kerkelijkheid heen toch geruime tijd in een duidelijk Hervormd „klimaat" heeft geademd. Verreweg de meeste le den behoorden tot deze Kerk. „Prediker" heeft haar bereidheid tot overneming door de Kerk wel vormde Gemeente toegevoegd. En de oud-ledenvereniging, die intact blijft, zal driemaal per jaar gratis in het gebouw mogen vergaderen. Zo kon den alle desiderata van de zijde van „Prediker" worden vervuld Aan beide kanten bestaat voldoening over deze gang van zaken. „Prediker" is van grote zorgen af, zorgen die door het ontbreken van elk perspectief geen enkele zin meer hadden. En de Her vormde Gemeente krijgt er weer een wijkgebouw bij. voor een wijkgemeente die in allerlei takken een opmerkelijke bloei vertoont. De zondagsschool van „Prediker", die nog 35 kinderen tot zich trekt en de J.V.. die nog slechts 6 leden telt, gaan naar de Molenwijk over. Een en ander zal vooral in de grote kring van oud-leden van „Prediker" niet kunnen wegnemen, dat het einde van „hun" organisatie voor velen een centraal punt in hun jeugd slechts met gemengde gevoelens wordt aan vaard. alhoewel ook daar geen andere mogelijkheden werden gezien. n de Molenwijk voor de inwendige verbou wing van de 1000 vierkante meter gro te „Prediker"-gebouw tegemoet Voorde Molenwijk is het een gelukkige omstan digheid, dat de grote zaal nog maar enige jaren geleden grondig is geres taureerd. Aan de andere lokaliteiten valt echter heel wat te doen, alleen al om een goed-geoutilleerde spreekkamer, kantine en garderobe te krijgen. Er zullen zich in het komende sei zoen nog meer verschuivingen voordoen in de sector der Hervormde wijkgebou- wen. Niet alleen zal dus het wijkge bouw „De goede Herder" mettertijd worden verlaten, maar ook het gebouw aan de Stille Rijn, dat zijn vervanging krijgt in het bijgebouw van de in sep tember of oktober te openen Konings- kerk bij de Willem de Zwijgerlaan. En dit zijn nu de gelukkige win naars. V.l.n.r. Atie v. d. Zon (derde prijs), Maria de Laaf (best geklasseerde meisje), Hans Hu- genholtz, Bentveld, de winnaar die aan de landelijke finales gaat, deelnemen), Rudi Faber (11 jaar, de jongste deelnemer onder de laatste acht en Kees Korswagen Leiderdorp (tweede prijs). (Foto N. van der Horstf OINDS maandagmorgen hebben ruim vierhonderd kinderen in de leef- tijd van negen tot dertien jaar hun hart kunnen ophalen aan „echte' autoraces op het ruime Bevrijdingsplein in Zuid-West. Niet alleen deze vierhonderd, doch ook vele honderden kijkers hebben volop genoten van dit spectaculaire spel -voor de jeugd. Na voorzichtige voorronden op dag en dinsdag zijn gisteren de finales gehouden, waarin de veertig best geklasseerden deelnamen. Na spannende tijd- en achtervolgingSritten wist Hans Hugenholtz uit Bentveld beslag te leggen op de eerste plaats, waar mee hij een overvloed van prijzen in de wacht sleepte. Veertig finalisten gingen in twee groe pen de laatste wedstrijden beginnen, na dat ze om een uur of twee in de („Rijns- burgse corso-") bloemetjes waren gezet. De in geheel Leiden overbekende toegang tot „het gebouw aan de Janvossensteeg". Vroeger was hier een koffiehuis. Het tegenwoordige „Prediker" dateert van 1911. Leidse universiteit Dr. W. A. J. Luxemburg, hoogleraar aan het Californian Institute of Technics, Pasadena, is benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar A bij het instituut voor wiskunde van de rijksuniversiteit Gespaard In juli werd bij de Rijkspostspaarbank te Oegstgeest 125.931,09 ingelegd en J 150.419,50. Dit is het zaaltje van het wijk gebouw „De goede Herder" aan de Oude Vest, de grootste ruim te nog wel in dit ondoelmatige en veel te kleine wijkcentrum van ds. Van den Berg. bromfietser Politie pakt weer Gisteravond heeft de politie, extra attent in verband m(?» de Opruimings actie onder de bromfietsen met „straal aandrijving", op de Steenstraat de vier entwintigste snelheidsovertreder gevat. De eigenaar, een 16-jarige Leidse scho lier, had op zijn brommer een nie* tot de standaarduitrusting behorende race- carburateur gemonteerd. Met twee pro cessen-verbaal en inbeslagneming van de race-brommer is de eigenaar naar huis gestuurd. De actie gaat intussen onver minderd door. Op het politiebureau be vinden zich nu al 24 (peperdure; brom fietsen De snelste acht uit deze twee s van 20 kwamen weer in de volgende de tegen elkaar uit. Deze ronden w eveneens tijdritten van drie ronden met staande start. De snelste vier hiervan den na loting tegen de vier v naars van de andere poule. Achtervolging Aan weerszijden van het parcours startten toen twee deelnemers tegelijk. Iedere coureur moest twee ronden uit rijden. Wie het eerst aankwam, kreeg twee punten, de ander één. Belandde ccn van beiden in de strobalen dan viel hij direct af en werd de ander winnaar met twee punten. Na deze twee ronden ver wisselden de twee autorenners van wa- gen en herhaalden de rit. De vier winnaars uit deze achtervol- gingsronde (demi-finale) waren de fina listen die in de prijzen vielen. Deze vier jongens moesten na een verkennings ronde met vliegende start twee ronden tijdrit rijden. De finalisten Deze finale was ongetwijfeld de cli max van de hele Grand Prix. Van de acht achtervolgingswinnaars plaatsten zich Kees Korswagen (12, Leiderdorp) door en overwinning op Henri Schroder (Leiden», verder Atie v. d. Zon (Leider dorp) die zijn rit van Rudie Faber Geert Peeters (13, Leiden), die ove 11-jarige Jan Lamboo uit Leiden triom feerde en Hans Hugenholtz, de 12-jarige zoon van de eigenaar van het circuit vax Zandvoort, die zijn rit won van de even eens 12-jarige Dirk Gordijn uit Leiden. Toegejuicht door de massa's toe schouwers achter de hekken gingen de finalisten van start. Nummer 1, Ge rard Peters, belandde helaas in het stro. eHans Hugenholtz, die het echte coureursbloed in de aderen heeft, maakt de uitstekende tijd van 43,3 sec. en werd hierdoor win naar van de gouden helm. Kees Korswagen deed er 45,1 sec. over en werd tweede, Atie v.d. Zon reed en kele strobalen omver. In een tijdrit over 1 ronde beslisten Gerard en Atie wie de derde of vierde plaats zou bezetten. Gerard Peeters verbeterde als eerste het absolute baan record door de uitstekende tijd van 13,9 sec. te laten afdrukken. Nog gro ter verrassing leverde Atie, die er slechts 13,2 sec. voor nodig had Het publiek beloonde deze recordverbete ringen met een warm applaus Prijsuitreiking Mr. F Portheine reikte de prijzen uit aan de zenuwachtige maar gelukkige Hoe Rijnsburgs corso rijdt De route van het Rijnsburgse bloemencorso, dat zaterdag wordt gehouden, is: RIJNSBURG: 1.30 uur nam. Vertrek van terrein Veiling „Flora", Oegstgeesterweg, Brouwerstraat, Noordeinde, Petronella van Sak senstraat, Evertsenstraat, Trompstraat, De Ruyterstraat, Kanaal straat, Katwijkerweg, Langevaart, Sandtlaan, Herenweg, Kerkstraat, Vliet N.Z., Koestraatbrug, Vliet Z.Z., Smidstraat, Oegstgeesterweg, Van Rijnsburg naar Oegstgeest via Rijnsburgerweg en Rijnzichtweg. OEGSTGEEST: 2.30 uur nam. Rijnzichtweg, Rhijngeesterstraat- weg, Endegeesterlaan, Geversstraat en via Leidsestraatweg en Rijns burgerweg naar Leiden. LEIDEN: 3.10 uur nam. Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Blauwpoortsbrug, Haarlemmerstraat, Haven, Zijlsingel, Utrechtse Veer, Plantage, Levendaal, Korev'aarstraat, Breestraat (ongeveer te 4.15 uur namiddag), Noordeinde, Rembrandtstraat. Pauze van een uur in de Doelenkarzeme. i 5.30 uur nam. Noordeinde, Witte Singel, Zoeterwoudse Singel, Lammenschansweg, Tomatenstraat, Zoeterwoudseweg, Vijf-Meilaan, Churchillaan, Haagweg, Rijnzichtbrug, Morsweg, Morssingel, Sta tionsplein en via de Rijnsburgerweg naar Oegstgeest. Leidsestraatweg, Geversstraat, Leidse Buurt, Rijnzichtweg, Rijns burgerweg naar Rijnsburg. Avondroute door Rijnsburg zoals 's middags. winnaars. Hans Hugenholtz kreeg dc „goudenhelm, een polshorloge, een gro te lauwerkrans, een ere-beker en een gouden plak. Oook voor de andere fina listen waren er bekers en medailles. Een extra prijs was beschikbaar ge steld voor het hoogst geklasseerde meis je. Dit bleek Maria de Laaf uit Leiden te zijn die de Coupe des Dames van het kinderblad Fix en Fox kreeg. De jongste demi-finalist, de elfjarige Rudi Fabcrs uit Leiden kreeg ook een Het is een groots festijn geworden voor de jeugd. De organisatoren van de ze levensechte Grand Prix liet werkelijk niets te wensen over. De uitstekende commentator in zijn „duiventil" heeft zijn werk over de geluidsinstallatie schit terend verricht. Vrijwel alle jongens en meisjes die hoorden dat dit heerlijke vakanticspel volgend jaar zal terug komen, verkeren nu al in afwachting. De wedstrijdleiding heeft veel steun gehad aan enkele enorme chronometers- installaties die door een firma aan het Bevrijdingsplein ter beschikking waren gesteld- Ook onder de ouderen was het enthou siasme groot. BIJ de genodigden zagen wij gisteren o.a. commissaris Dreeuws en de heer Coers van de Sportstichting. Leidenaar werd wijnridder Eén van de directeuren van de N.V. Gebr. Van der Heijden, de heer A. W. J. van der Heijden, is gister avond in de bovenzaal van het res taurant aan de Breestraat tot ridder in de orde van de Franse wijnproe vers geslagen, anders gezegd: be noemd tot Chevalier de la Con frérie du Tastevin. Mr. dr. W. Hugenholtz.. comman deur in deze orde, sloeg op verzoek van het Grand Conseil de l'Ordr* des Chevaliers du Tastevin. de heer Van der Heijden tot ridder wegens diens grote bekwaamheid op culinair gebied. Na een toepasselijke lofrede op de wijn in het algemeen, sloeg de heer Hugenholtz de heer Van der Heijden met een knoestige wijnrank tot rid der. Na enkele beloften het hoog houden van de edele wijn, het in ere blijven houden van de cultus en de betrachtiging van matigheid kreeg de heer Van der Heijden de versierselen omgehangen: een rood lint met gele bies. waaraan een zil veren wijnnao. De onderscheiding van deze Fran se Confrérie, waarvan Prins Bern- hard, president De Gaulle en Chur chill lid zijn, houdt een waardering in voor het bedrijf van de ridders. Behalve burgemeester Van Kin schot zijn nog slechts drie Leide- naars ridder in deze orde. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Geertruida dr van C J. v. d Voort en A. G. Kooistra; Her- manus Nico laas zn van H. N. Smit A. Vonk; Sabine Hildegard dr van L D. Becker en M. H. Koch; Edward zn van A. J. Rijsbergen en G. M. van Tongeren; Johannes Wilhelmus zn van J. H. de Vrieno en J. M. H. Rutges; Geertruida Margaretha dr van J. de Swijger en E. A. Leeuwis: Nicol.ws Paulus Maria zn van N Overdijk en P. M. Hemelsoet; Jolanl da dr van B. Borreman en E. van Zonneveld; Priscilla Lydia dr van H. J. Mol en L. P. v. d. Reijden; Khwamé Palocloe zn van A. E. Hel der en M. D. S. Frederiks; Hans zn van H. Gaasbeek en A. N. Henier. OVERLEDEN: J. van Beelen. 65 jaar, man; A. H. Collignon, 79 jaar. wed. van H. Hoekstra; M. A. C. Sin- deram, 71 jaar, wed. van H. Groesz. van enkele verlangens vergezeld doen gaan. Alleen als een bewijs van piëteit tegenover alle geslachten die in de loop der jaren door de wijd vertakte arbeid van „Prediker" be- invloed, verzocht men de kerkvooQ- dij van de Hervormde Gemeente, op de een of andere wijze de naam „Prediker" te laten voortbestaan. De kerkvoogdij heeft dit verzoek in gewilligd. Ook in de wijkgemeente Molenwijk zal daartegen ongetwij feld geen bezwaar worden gemaakt. Het vaandel van de vereniging be houdt zijn plaats in het gebouw. Het archief wordt aan dat van de Her-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3