Vacantie Uw probleem is net onze Prof. Andriessen hekelt advies van de S.E.R. Een kanttekening Een woord voor vandaag Bisschoppen O.-Duitsland geen visa voor Parijs 'ASPRO Dr. F. H. Fentener van Vlissingeii overleden 2 WIJ ZIJN AAN HET UITBLAZEN pjET is zo heeft prof. G. Brouwer?, secretaris-generaal van het departe ment van economische zaken, dezer dagen gezegd de gewoonste zaak van de wereld, dat wij in ons land na drie jaren van krachtige expansie van onae economie even uitblazen. Met andere woorden: wij moeten geen angst visioenen krijgen, als wij lezen dat het in bepaalde bedrijfstakken minder de produktie niet regelmatig blijft stijgen, dat de kosten voortdurend oplopen, dat de Investeringen zakken en dat de orderpositie van de ondernemingen kleiner wordt. Want al zijn wij aan het uitblazen, dit vindt nog altijd in de hoogconjunc tuur plaats, waarin wij kunnen bogen op een stabiel produktienlveau, een uitermate geringe werkloosheid en een koopkracht die niet alleen naar de winkels stroomt maar ook naar de spaarbanken. Er zijn vele jammerklachten geuit over het niet verder stijgen van de in dustriële produktie. Begrijpelijk. Een groter wordende koopkracht zal alleen dan geen schade berokkenen als er voldoende goederen aanwezig zijn die gekocht kunnen worden. Hetgeen betekent, dat er bij een groeiende koop kracht steeds meer geproduceerd moet worden. En hieraan ontbrak het vele maanden. Van mei tot en met december 1961 bleef de totale Industriële produktie gelijk aan die van een jaar ervoor. In januari van dit jaar begon gelukkig de zon door te breken, maar de vreugde was maar van korte duur: na het oplopen van de industriële pro duktie in Januari en februari met 3 viel het produktiepeil in maart en april weer terug tot een niveau van een jaar geleden. Volgens kort geleden bekend gemaakte cijfers heeft mei echter voor een verrassing gezorgd met een produktieverhoging van SM Er kan dus nog wel muziek ln de indus triële produktie zitten. Theoretisch gezien, kan dit aan een grotere personeelsbezetting te danken zijn maar wij weten allen dat het uiterst moeilijk is nieuw personeel aan te trekken. Van een toestroming van werknemers is dan ook geen sprake. Eind juni was de werkloosheid van mannen tot iets beneden de 20.000 ge zakt op het ogenblik van schrijven zijn de cijfers van eind juli nog niet bekend). De produktiestijging die overigens van bedrijfstak tot bedrijfstak ver schillend is moet dan ook aan andere krachten worden toegeschreven. Hierbij denken wij In de eerste plaats aan de modernisering en de uitbrei ding van het produktie-apparaat, aan nieuwe en betere machines. Om die machines te kunnen aanschaffen moet er geld op tafel komen, uit eigen bedrijf dan wel geleend. Dat dit op grote schaal gebeurd is, vertelt de statistiek in duidelijke taal. In 1961 heeft de Industrie voor 2879 miljoen aan vaste activa besteld. Dat is 17 meer dan ln 1960. Het is alleen verrassend in diezelfde statistiek te moeten lezen, dat de industriëlen verwachten dat zij dit jaar slechts voor 2350 miljoen aan vaste activa zullen kopen. Dat is in vergelijking met 1961 een vermindering ▼an liefst 18 Rust nodig op het loon front Regering veel De regering heeft nog maar zel den zo lang moeten wachten op een advies van de Sociaal-econo mische raad als op dat inzake de loonvorming, en bijna even zelden is dit geduld beloond met een ad vies, dat zo boven de vraagstel ling uitgaat. Tot deze conclusie komt prof. dr. J. E. Andriessen, economisch adviseur van de mi nister van economische zaken en zelf kroonlid van de S.E.Rin een artikel in het blad Economisch- statistische berichten. Deze Amsterdamse hoogleraar meent dat men tot deze eenvou dige constatering moet komen a's men zich. twee dingen voor ogen stelt: in de eerste plaats vroeg de staats secretaris van sociale zaken, de heer Roolvink, de S.E.R. of de by de toet sing van de cao's gehanteerde normen, name het productiviteitscriterium bedrijfstak, wellicht aanvulling of verbetering zouden behoeven. Het ant- snelle kostenstijging heeft voorgedaan. De loonontwikkeling is daaraan niet vreemd geweest. Bovendien staat binnenkort nog al wat ruimtebeslag door verbetering van sociale verzekeringen e.d. te wachten. De gunstige omstandigheden voor de start van het nieuwe systeem zouden dan ook verkregen kunnen worden, wanneer eerst enige tijd rust op het loonfront zou zijl bereikt, aldus prof. Andriessen. o__.In hetzelfde blad schrijft de Tilburg- pliek daarop is^gélijktijdig in°het nieuwe j se hoogleraar en lid van het College advies gegeven, doordat een institutionele van Rijksbemiddelaars, prof. dr. F. J. opzet wordt geboden, die zo hemelsbreed H. M. van der Ven een nogal kritische afwijkMran die van het ontwerp, dat dit artikel over de betekenis van eerder genoemd S.E.R.-advies. Hij concludeert dat dit advies een opzegging inhoudt van de sinds 1945 bestaande sax werking van regering en bedrijfsleven op het gebied der arbeidsvoorwaar denvorming door de Stichting van d< Arbeid. te lang laten wachten twijkt van die van het ontwerp, dat dit in feite buiten discussie is gesteld, aldus prof. Andriessen. Lastig IHknM direct nooduhelijk om hieruit een pesaüniattwlie conclusie te tooord daarop luidt er colt nietr te trekken In die tin, dat de ondernemen weinlt eertrouwen In de toekomst verbeteren, het produktuuteiUcnte- hebben, en bet dus niet nodi, vinden om bun machinepark veeder uit te ro moeilüktt'Tinteren, dot beter geheel kan af- j volhouden dat de uitkomsten daarvan te leurstellend zijn geweest. Met haar inge wikkelde aanwijzingen aan het daardoor lastig wordende College van Rijksbe middelaars zou de overheid zich te veel met het loonspel hebben bemoeid, en dat dan bovendien nog aan de hand van on juiste spelregels (de produktiviteiti. Al dus het hoofdthema van de kritiek. Het College heeft onschatbare diensten bewe zen bij zijn zorg voor de opbouw van een aanvaardbare loonstructuur, maar het is bepaald zwak als het er op aankomt de breiden en te moderniseren. men het 1 Zeer wel mogelijk Is namelijk, dat de ondernemers van mening zijn, datscheen, hun produktie-apparaat ln het huidige stadium modern genoeg is en dat zij het wat rustiger aan kunnen doen. Overigens betekent deze teruggang na tuurlijk wel, dat de fabrikanten van machines en dergelijke apparatuur dit jaar minder opdrachten krijgen. De stijgende koopkracht komt zowel in de winkels als bij de spaarbanken terecht. Deze, op zichzelf gunstige, vertakking van de koopkrachtstroom heeft ervoor gezorgd, dat de consumptie van ons allen dit jaar maar betrekke lijk matig is gestegen. Natuurlijk moest zij een stijging van de kosten van levensonderhoud ver werken, welke stijging ruwweg 3 bedroeg. Houden wij hier rekening mee, dan blijft er een stijging van de consumptie ln hoeveelheid over van nog geen 2 ln de eerste 4 maanden van dit jaar. De spaarbanken mogen zeker ook niet klagen over gebrek aan belangstel ling. Maar toch was het totaal aan besparingen in het eerste halfjaar van dit Jaar bij alle spaarbanken tezamen ƒ5 miljoen minder dan in het eerste halfjaar van 1961, toen er voor 531 miljoen werd gespaard. Het totaal aan besparingen in de gezinnen ligt natuurlijk hoger. Wij moeten de besparingen bij de handelsbanken en bij de girokantoren er bij tellen, maar in wezen ook de besparingen in de vorm van verzekerings- en pen sioenpremies. Weliswaar zijn die niet vrijwillig meer als men zich eenmaal heeft verbonden maar besparingen zijn het economisch toch wel. Menigeen heeft een deel van zijn spaargeld ook gestoken in kleine effecten, waarbij wij dan vooral denken aan de aandelen en particlpatiebewijzen van beleggingsmaatschappijen. Deze maken nogal wat propaganda voor het spreiden van risico's, hetgeen inderdaad voor kleine beleggers zeer aanbe velenswaard is. Als wij alles nog eens overzien, kunnen wij zeker niet zeggen dat wij over de gehele linie achteruit gaan. De snelle expansie heeft echter wel plaats gemaakt voor een nog maar bescheiden groei, soms zelfs voor stilstand. In de tweede plaats stuurde de staats secretaris enige tijd later aan de S.E.R. ter advies een met noeste ijver bewerkt voorontwerp arbeidsvoorwaardenwet, het- Internationale klas aan school voor tropische landbouw Met goedkeuring van de minister wordt met ingang van het komende cur susjaar aan de rijks hogere school voor tropische landbouw te Deventer een in ternationale klas verbonden, waarin reeds zijn ingedeeld negen leerlingen uit Tanganjika. vier uit Liberia en een uit Thailand. Deze leerlingen krijgen het zelfde onderwijs als de normale klassen. Alleen zal het Engels de voertaal zijn en vervallen de lessen in Frans en Duits. De hiervoor vrijkomende tijd wordt be steed aan exacte vakken. Ir. W. Swaan komt wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd na de vakantie niet terug. De tegen woordige onderdirecteur, dr. J.G. Bet- rem. wordt in zijn plaats waarnemend directeur. Er hebben zich een record aantal nieuwe leerlingen aangemeld Cbijna 100), zodat de vorming van extra klas noodzakelijk zal zijn. j-economisch totaal. De slotsom van dit alles zou, volgens prof. Andriessen, aldus kunnen luiden: anneer de overheid bij een optimistische aardering van de actlefposten uit het S.E.R.-advies en enige correcties op du bieuze passiefposten het met het bedrijfs leven als „going concern" in de loon politiek zou willen wagen, zou zü dit slechts onder één belangrijke voorwaar de kunnen doen. Die voorwaarde is dat zy niet de taak krijgt toebedeeld van een doorgaans wat slaperig college van commissarissen, doch veeleer wordt in de actief gedelegeerd commis saris, die met name kan Ingrijpen zodra de uitkering bestemde ruimte te hoog wordt vastgesteld. Bovendien zullen, wil een deconfiture vermeden worden, de startvoorwaarden gunstig moeten zijn. Wat dit betreft is de S.E.R. weinig gelukkig met de lance ringsdata van zijn loondenkbeelden. Het advies van 1955 kwam aan de vooravond de overbesteding en het advies 1962 komt in een tijd, waarin zich al reeds een .En er ontstond een verbittering zodat zij uiteengingen." Met weinig woorden vertelt de schrijver van de Handelingen over de verwijdering tussen twee mannen die zoveel samen hebben doorstaan in dienst van God. Paulus en Barnabas gaan uiteen, omdat zij geen kans zien een vrij ondergeschikt meningsverschil op te lossen. Barnabas neemt zijn neef Johannes Marcus mee naar Cyprus en Paulus gaat met Silas de weg die hij al eerder heeft afgelegd om de gemeenten te versterken. Beiden blijven trouw aan de dienst van God maar niet meer samen! Een bijzonder verdrietige zaak verbittering en twist tussen broeders maakt het buitenstaanders nooit gemakkelijk om de weg naar de kerk, de weg naar God te vinden. Maar deze troost is er dat ons menselijk geknoei nooit bij machte is Gods weg met deze wereld om te buigen of te blokkeren. Alsof er niets gebeurd is leest men telkens weer van de velen die tot het geloof kwamen. Zo is het immers dikwijls: de naaste komt tot het geloof, maar lang niet altijd dank zij ons soms ondanks ons! „Vergeef ons onze schulden" is een bede die echt iedere dag mag worden herhaald! Niet naar vergadering Wereldraad Prof. Van der Ven schrijft hierover o.m.: ,,Door middel van de S.E.R. heeft de Stichting van de Arbeid thans wel zeer grondig gebruik gemaakt zijn machtspositie t.o.v. de regering: de bereidheid om het spel op basis van de bestaande regels verder mee te spelen is ingetrokken. Wat dus voor de deur schijnt te staan, is de vervanging van het dualistische systeem van twee ge coördineerde machten door een ander dualisme, namelijk dat van de geschei den. alternatieve werking van de mach ten van overheid en bedrijfsleven. Indien dit S.E.R.-advies door de meerderheid in de Stichting van de Arbeid onder steund blijft, dan zal de regering wel niet anders kunnen doen dan de opzeg ging der samenwerking aanvaarden. Maar het lijkt wel duidelijk, dat dit of een volgend kabinet daarvoor conditio neel zal moeten stellenen, dat bij alle versoepeling die reeds wordt aange bracht, ook de procedure van mogelijke beleidsovemame door de overheid heel wat soepeler in zijn werk zal kunnen gaan dan thans is voorgesteld." Op Russische wijze begroette de aartsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, de patriarch van de Russische Orthodoxe Kerk met een kus op het voorhoofd. De patriarch houdt een zilveren hanglamp vast die hem door de aartsbisschop als geschenk na mens de Anglicaanse Kerk is overhandigd. Advertentie zonder hoofdpijn neem 'ASPRO' mee. Jaarboek verschenen Geref. Gemeenten (Van onze kerkredactle) Het aantal leden van de Gereformeer de Gemeenten nadert de 65 000 en zal dit getal inmiddels wel hebben over schreden. Volgens de laatste statistiek bedroeg het aantal vorig jaar 94.325. Vergeleken met vijf jaar geleden lal het aantal leden van de Gereformeerde Gemeenten toegenomen met bijna vijf- duizend. Het aantal gemeenten is in het afgelopen jaar met één gestegen tot 145, daarvan zijn er 122 vacant. Ook het aantal leden van deze gemeenten in Noord-Amerlka is toegenomen, namelijk I van twee jaar geleden 6726 tot6877. Er zijn daar 21 gemeenten een aantal dat reeds sinds 1958 niet meer veranderd is. Deze gegevens ontlenen we aan het nieuwe jaarboekje dat zojuist is ver schenen. Oecumenische Hulp gaf materiële hulp De moderne diakonie heeft een veel-j omvattende taak gekregen. Dat blijk: uit de opgave die de stichting ..Oecume- n sche Hulp aan kerken en vluchtelin gen" dezer dagen verstrekt heeft. In de «•■ste helft van dit jaar werd vanuit Nederland naar Algerije gezonden: 46 400 kilo melkpoeder ter waarde van 46.400 gulden; 625 dozen met blikken haring in tomatensaus (15000 kilo) ter waarde van 9 325 gulden; 50 kilo vita- minetabietten en tien ton kleding. Het dorp Vigla in Griekenland kreeg 60 frambozenstekjes, 50 kilo pootaardai len en bovendien pakken groenten en bloemenzaad. Het dorp Farakla kreeg 2000 weckflessen. speelgoed. 90 melk- geiten, 1025 pakjes groentezaad en nog 1000 weckflesbeugeis. Naar Ionnina gin gen 800 kalkoenkuikens, medicamenten en instrumenten. Naar Kythera gingen 3 pakken groentezadep. 6 kisten plastic Oprichter KLM, AKU, Hoogovens Op zijn landgoed te Vught is eerste wereldoorlog had hij even- jnaandag jl., tachtig jaar oud, overleden dr. F. H. Fentener van Vli&singen, die langer dan een halve eeuw een vooraanstaande rol heeft gespeeld bij tal van nati onale en internationale concerns en economische instellingen. Hij was slechts drieëntwintig jaar toen hij werd benoemd tot direc- EEREN Naar Oostenrijk gingen 50 bijen kasten met toebehoren en 3 kisten wol en nylonkousen. Canadese benoemd tot essor te Utrecht profes teur van de Steenkolen Handels kUonpootaVrd7ppê^ Vereeniging N.V. te Utrecht, een concern, waarvan zijn vader mede-oprichter was en dat hij een wereldfaam heeft weten te geven. In zijn jonge jaren had hij een groot aandeel in de ontwikkeling van het kolenvervoer over de Rijn. Van 1914 tot 1918 was hij secretaris van het door de Neder landse overheid ingestelde Kolen- j bureau. In de totstandkoming van het Nederlands-Duibse verdrag betreffende kolenleveringen na de eens een werkzaam aandeel. Tot de concerns aan de oprichting waarvan hij mede de stoot gaf beho ren de K.L.M., de A.K.U., de Hoog ovens en de Beleggingsmaatschappij Unitas, aan welke laatste hij tot 1957 als commissaris verbonden is ge weest. In 1933 werd hij als eerste en tot dusver ook als enige Nederlander be noemd tot president van de Interna- tionale Kamer van Koophandel. Ir eigen land genoot dr. Fentener var Vlissingen vooral grote bekendheid als voorzitter van de raad van be heer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, waarvan hij in 1951 tot ere-voorzitter werd benoemd. Onderscheidingen I De erkenning van zijn verdiensten zijn tot uitdrukking gekomen in vele Nederlandse en buitenlandse onder scheidingen. De stad Utrecht begif tigde hem in 1951 met de gouden stadsmedaiUe uit erkentelijkheid voor zijn uitzonderlijke burgerzin en uitne mende verdiensten voor het economi sche en culturele leven van de stad. Zijn wetenschappelijke verdiensten werden gehonoreerd met het eredoc toraat in de rechtswetenschappen, hem verleend door de rijksuniversi teit te Utrecht en met een eredoc toraat, toegekend door het Rollins College te Florida, V.S. Toen hij zich in 1951 op zijn landgoed te Vught terugtrok schonk hij zijn woning aan de Maliebaan te Utrecht aan de stad. Vandaag heeft in alle stilte te Drie huis Westerveld zijn crematie plaats gevonden. Wel uitwisseling Russische en Britse studenten De Oostduitse leden van het Centraal Comité van de Wereld raad van kerken zullen de con ferentie van dit algemeen be stuur van deze oecumenische be weging niet bij kunnen wonen. Oost-Duitsland heeft hun geen visa willen verstrekken. Dit is een volgende stap van de Oostduitse regering om dit gebied een groot concentratiekamp te maken. Dit werd gisteravond van kerkelijke zijde in Berlijn aan de pers medegedeeld. Het verbod betreft' twee bisschoppen, namelijk Friedrich Wilhelm Krumma- cher uit Greifswald en bisschop Noth uit Dresden. Beiden zijn zeer moedige figuren, die ondanks de moeilijkheden die de Oostduitse regering de kerk de weg legt, toch hun eigen gang ten te gaan. Bisschop Noth woonde wel de derde assemblee van de Wereldraad van Kerken in New Delhi bij en was daar een van de sprekers. Krummacher is voorzitter de conferentie van leiders van de kerk ln de D.D.R. Hij zou onder komende zitting van de „Commissie internationale zaken" bijwonen In New Delhi werd hij tot lid van dez« commissie benoemd. Bisschop Noth zou reeds een vóór vergadering bijwonen van een van d( commissies waarvan hij lid is. Hij zou met de zendingsdirecteur van d£ Evangelische Kerk in Oost-Berlijn, Er- hard Brennecke, eerst de vergadering in de commissie voor zending en ■angelisatie en daarna de vergaderin gen i i het Centraal Comité bijwonen. regering reeds eerder gewei gerd een visum te verstrekken aan b schop Noth voor een internationale v« gadering die onlangs werd gehouden. Moeilijker niet ongewoon om groepen van chris tenstudenten te hebben met 400 of meer leden. Vooral de jeugd staat zeer kri tisch tegenover het marxisme. De or- ;anisatorische eenheid van de Evange- .ische Kirche Deutschlands is volgens Prëses Scharf bewaard gebleven. Dat waarschijnlijk de reden dat de Oost duitse bisschoppen niet in de gelegen heid worden gesteld om de vergaderin- iran het Centraal Comité bij te wo- Oost-Duitsland wil ten koste van alles een scheuring tussen de kerk van Oost- en West-Duitsland forceren. Rusland open Het opmerkelijke van de gehele gang van zaken is dat de Russische Kerk steeds meer open staat voor contact esten en de Russische auto riteiten dit contact juist schijnen aan te moedigen. De Oostduitse autoriteiten volgen op het ogenblik een totaal te- rgestelde koers. open de Russen op het ogenblik tegenover het westen staan bleek giste ren tijdens een receptie op de Britse ambassade. Daar sprak Wladimlr Koe- rojedof, de voorzitter van de Sowjet- staatsraad voor zaken betreffende de Russisch-Orthodoxe Kerk. Hij deelde officieel mede dat de Russische rege ring bereid is een voorstel van de rtsbisschop van Canterbury, dr. Ramsey, in overweging te nemen dat inhoudt een uitwisseling van Britse en Russische theologische studenten. Het voorstel is door dr. Ramsey naar voren gebracht tijdens zijn besprekingen met patriarch Alexei. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Aagtekerke, Zl.: B. Duis- terhof, kand. te Meteren; te Woldendorp- Termunten-Borgsweer: J. Hoekert te Leiden. Aangenomen naar Den Bommel: T. an 't Veld. kand. te Nijkerk; naar Aagtekerke, Zl.: B. Duisterhof, kand. te Meteren; naar Lippenhuizen-Hemrlk: W. A. Hage, kand. te Dordrecht. Bedankt te Goudswaard: T. van 't Veld, kand. te Nijkerk; voor Katwijk aan Zee: J. J. Poot te De Bilt. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rockanje en Grijpskerke Zl.: L. Heerlaar jr., kand. te Amsterdam, die geen verdere beroepen meer in over weging kan nemen: te Nieuwerkerk a.d. IJssel en te Edam: M. Hiensch, kand. te Haarlem; te Clarkson, Ont. Canada: H. de Moor te Strathoy. voor heen te Enschede: te Navan, Ontario. Bestuurswisseling bij „Sociaal-ped. zorg" De Nederlandse vereniging voor so ciaal pedagogische zorg heeft dezer da gen een algemene ledenvergadering ge houden. Deze vergadering was nodig omdat voorzieningen moesten worden getroffen in een reeds bestaande vaca ture en in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer G. H. Het ziet er naar uit dat de Oostduitse regering het de kerk weer moeilijker wil gaan maken. Prases Scha., heeft nog maar onlangs in West-Berlijn ge zegd dat de Oostduitse protestantse kerk zeer veel aan invloed heeft gewon nen sinds de communisten de muur door Berlijn hebben gebouwd. Hij sprak als zijn mening uit dat de boodschap van deze kerk steeds meer gehoor vindt onderde bevol king. Hij sprak tegen dat de zoge naamde „Jugendweihe" van de Rus sen vrijwel geheel de plaats heeft in genomen van het belijdenis doen. In tegendeel, het aantal belijdeniscate- chisanten is de laatste jaren weer be duidend gestegen. In de afgelopen maanden zijn er bijna geen gevallen meer voorgekomen van discriminatie I van de zijde van de regeringsautori teiten tegen ouders die hun kinderen verboden om aan de communistische Jugendweihe deel te nemen. De kerk is nog het enige sociale en economi sche lichaam dat nog steeds auto noom is in Oost-Duitsland, volgens Scharf. De kerk is veel actiever ge worden in de afgelopen maanden. Het is in Oost-Duitsland helemaal Canada: J. C. de Moor, kand. te Grand Rapids. Bedankt voor Geelong, Australië: B. Wentsel te Oudewater. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Opheusden: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. GER. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Dinteloord: T. Dorresteyn te Opheusden; te Hilversum Chr. van Woestijne te Barneveld. (Advertentie) HAARCREME EEN PRODUKT VAN L'QRÊAL DE PARIS Vraag: Het was al voorgekomen dat een een dubbel ei legde. dit niet zo erg. maar bleef aanhouden :n paar maal n mijn kippen zich zelf was ;t verschijnsel een paar da gen ging de kip dood. Hoe komt dat wat is er aan te doen? .Antwoord: Dit leggen van dubbele w.eren komt wel meer voor en is een individuele kwestie. Door de eierstok worden dan twee eifollikels afgesto ten. zodat er een dubbel ei ontstaat. Dat de kip dan later doodgaat, komt niet alleen door de grotere inspanning die daardoor van de kip wordt ge- overwinteren. bladeren al spoedig verdorren. Ze kan de volle zon verdragen, mits de om geving steeds goed vochtig is. Men moet dus tijdens de zon veel sproeien. Als grondmengsel neme men bloe- mistengrond. scherp zand, sphagnum (veenmos), oude koemest en wat klei. Dit laatste bootst de rode aarde na. Hoe veel te minder er tegen de zon geschermd wordt, zoveel mooier kleu ren de bladeren. In het najaar moet de plant minder water krijgen en als het blad afgestorven is, moet zij in droog wit zand op een warme plaats Een ruim veertig-jarige Canadese. De ««z0^he,d?d:«ns*A,i" «tuur ,s als volgt: J Krooshof. voorzit- mejuffrouw dr A B UnderhlH is aan de se staten Bengalen Af®*"1 ter. J. W. Wehrmeijer, secretaris, mr. Rijksuniversiteit van Utrecht benoemd een onderzoek to. de slotsom x c Kaan. penningmeester. J. van Ke- tot gewoon hoogleraar in de astro-fysica dat de verlammingsverschijnselen a.e N j G de Klerk. A. Meuzelaar Zij werd in 1920 in Vancouver geboren de afgelopen maand bij enige honder-i dr N_ SpeiJer leden j G Blok. en studeerde zowel natuurkunde als ster- den bewoners zijn opgetreden, veroo.- mej mr A A van Dellen, mr. P J renkunde. Onder meer werkte ze in Ca- zaakt zijn door het gebruik van prooi. Geerligs, C Uitenbogaard P nada voor het National Research Coun- vervaardigd uit tarwemeel dat een d€ Vries en H M Zilverberg, advlse- rium in Chicago en de Sterrenwacht in Amerikaanse rooms-katholiek- organi- rerKie leden. efl In Montreal, the Yerke» Observato-1 satie aan India ten geschenke had ge- Het secretariaat blijft gevestigd Ko- Kopenhagen. geven. I nlnginnegracht 101 te Den Haag. /ergd maar veelal worden door deze afwijking ook de eileider of legdarm /orden en de endeldarm gescheurd. Een ha- pering dus aan het ..legapparaat". Beter is het zulke dieren te slachten, want er is niets aan te doen. Vraag i Hierbij sluit ik van een pl 4 Ifrika heeft JHH deze plant, en hoe moet -ik haar be handelen? Als de bladeren pas uitko men, zijn er vuurrode en witte stippen op en na een paar dagen worden ze lelijk en gaan ze verdorren. Ze groei en in West-Afrika in een soort rode aarde en het is er erg heet. Antwoord: De plant behoort tot een Vraag: Onze dochter is 17 jaar ge- i en bezoekt de kweekschool in woonplaats. Heeft zij nu recht op extra kindertoeslag? Antwoord: Kinderbijslag wordt nooit dubbel of driedubbel gegeven. Wel is blad in het mogelijk voor de belasting dubbe le of driedubbele kinderaftrek te krij gen. Hierover beslist de belasting dienst. Vraag: Is er iets te doen tegen haaruitval bij een jeugdig persoon? Kunt u een specialist op dit gebied door een verkeersongeluk zwaar ge wond werd. De verzekeringsmaatschap pij weigerde de verzekering te verho gen. Is deze weigering mogelijk om de reden dat de verzekerden ouder dan 65 jaar zijn? Kunnen zij zich bij een ziekenfonds verzekeren? De man ligt nog steeds in het ziekenhuis. Antwoord: De kans om de verzeke ring te verhogen in verband met de stijging van de ziekenhuiskosten is voorbij. Verhoging van een verzeke ring wordt gelijk gesteld met een nieu we verzekering. Verreweg de meeste maatschappijen hebben een grens ge steld van 60 of 65 jaar, enkele zijn ge gaan tot 70 jaar. Er bestaat een verplichte vrijwillige ziekenfondsverzekering voor bejaarden (A.O.W.-trekkers), doch aangezien het inkomen meer is dan 3875 per jaar, is dit voor de betrokkenen onmogelijk, ijwillige ziekenfondsverzekering mogelijk, want daarvoor w gesteld, dat de verzekerden Vraag: Bij de nieuwe AWW is het mogelijk geworden, dat de gescheiden echtgenote, onverschillig of zij eiseres of gedaagde is geweest, het weduwen- pensioen krachtens deze wet ontvangt, wanneer de vroegere man sterft en zij overigens aan wettelijke vereisten vol- joel. wi* krU£ het pensioen «ls niet mogelijk, want daarvoor wordt pan later met een ander getrouwd Komen dan beide v goede gezondheid bezitten en geen kwa- sioen in aanmerking? len of gebreken hebben op het ogenblik van toetreding. Of de dienst van socia- le zaken helpen wil, kunnen wij niet Antwoord: Tegen sterke haaruitval beoordelen mogelijk. Dit is oök het geval ala'dï Vraag: De flagstones m nujn^ him ut*reva„ d, overledene recht Antwoord: Inderdaad maakt de wet thans de uitkering aan een gescheiden vroegere man overlijdt. de vele caladiumsoorten. die tot de familie van de acadea behoren. Ge zien de herkomst uit tropische streken, het niet alleen erg heet 'mm meestal weinig te doen. In geen geval moet men het zelf maar pro- zijn door ouderdom groen beren. Beter is het de raad van een geslagen. Hoe ka huidarts te vragen. Deze is specialist spronkelijke zacl op dit gebied. ven, die ze juist z Vraag: Een bejaard echtpaar - ook vochtig en licht, moet men daar- ongeveer 80 jaar met een vermogen mede bij de teelt rekening houden, van ongeveer vijftienduizend gulden en Het is voor ons land met weinig zon een inkomen van beneden de vijfdui- en lage temperaturen geen erg ge- zend gulden is te laag tegen ziektekos- schikte kamerplant, vandaar dat de Antwoord: U kan de flagstones ken? praohtig schoon krijgen door ze te boe nen met een sop, gemaakt vai pond groene zeep en twee kopj.. ten verzekerd. Dit bleek toen de man da. Dit mengsel moet U begieten met gesproken. op pensioen ontvangt Vraag: Is een oom van mijn moe een neef. achterneef of zo maar kennis? Hoe moet ik hem aanspre-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2