beo Amerika steunt plan om Tsjombe aan te pakken PRESIDENT KENNEDY VASTBESLOTEN Als het kcui Mosley weer in moeilijkheden In West-Berlijn ontgaat het Westen niets Toenemend verzet tegen Macmillan inzake E.E.G. Krijg niet met me te maken lft een daafce Amerikanen ontdekten Europa 5 Amerika zou bereid zijn, krach tige politieke en economische iige poiuiexe en economiscne -w 7 maatregelen tegen Katanga te *7(111 ff PT ïtVl Iff steunen om te trachten de een- «31/1 VJ IX heid van Kongo onder een ge matigde federale regering te be vorderen. President Kennedy zou hiertoe in beginsel hebben be sloten. De eigenlijke maatregelen worden nog uitgewerkt door de autoriteiten te Washington en in overleg met geallieerde regerin gen en VN-autoriteiten. OVERLEG De Amerikaanse ambassadeur, Ed mund A. Gullion, is ongeveer tien dagen geleden voor overleg naar Washington gekomen. Verwacht wordt, dat hij over enkele dagen naar Leopoldstad zal te rugkeren. Het doel van de komst van Gullion naar Washington was, overleg te plegen over de druk, die zou kunnen worden uitgeoefend om de premier van de provincie Katanga, Moise Tsjombe, tot overeenstemming met de centrale regering te brengen. Volgens officiële persoonlijkheden gaat het om twee dingen. Het eerste ep belangrijkste is, dat de regering Ken nedy van oordeel is, dat het probeem is. Inkomsten uit de rijke mineralenexport van Katanga beschikbaar te maken voor de centrale regering. Het tweede doel Is, het „supreme gezag" van het regiem te Leopoldstad onder premier Cyrille Adoela ondubbelzinnig vast te stellen. ONMACHT Amerikaanse autoriteiten zeggen in particuliere gesprekken dat, indien Adoela het nog langer moet stellen zon der een deel van de inkomsten uit de rijkdommen van Katanga die thans volledig onder beheer van Tsjombe staan zijn regime voor gevaarlijke financiële moeilijkheden komt te staan. Wat de politieke kant van de zaak be treft zeiden officiële persoonlijkheden, dat Adoela's onmacht om zijn gezag over Katanga te doen gelden hem in toenemende mate kwetsbaar maakt voor pogingen, zijn regering te ondermijnen Dinsdag deelden zegslieden mede, dat een aantal wettelijke maatregelen kan worden genomen om het gezag van de centrale regering over de provincie Katanga te doen gelden maar de eigen lijke druk zal moeten worden uitgeoe fend door middel van economische maat regelen. I Er is aandacht geschonken schillende middelen om het inkomen, beschikking van Tsjombe. te besnoeien. Een ervan zou zijn het organiseren van een vrijwillige boycot door landen die koper en andere mineralen van Katan ga kopen. Functionarissen deelden mede. dat hier geen plan bestaat om de V.N., die de algemene taak heeft in Kongo een heid en orde te scheppen, geweld te doen gebruiken. Sommige maatregelen, die zijn overwogen, zijn bijv. pogingen om daadwerkelijke rechten te heffen aan de grenzen van Katanga of de ex port te belemmeren door spoorwegen te blokkeren. VOORKEUR De voorkeur van de V.S. en van de meeste andere leden van de V.N. gaat uit naar veel minder drastische maatre gelen, althans aanvankelijk. Niettemin erkent men, dat, indien Tsjombe vier kant weigert zich in te laten met onder handelingen over unificatie, van de Kon go, wellicht krachtiger maatregelen te gen hem zullen worden, genomen. Bevoegde zegslieden verklaarden, dat de regering van de V.S. bereid is in dit opzicht ver te gaan, als zij zich genoopt voelt dit te doen. De voornaamste geallieerden van de V.S. zoals Frankrijk en Engeland, zou den het, naar hier werd gezegd, met de regering te Washington eens zijn over de minder strenge maatregelen, die zou den kunnen worden genomen, maar En geland en België zijn tegen stappen, die zouden kunnen leiden tot strijd tussen strijdkrachten van de V.N. en de troe pen van Tsjombe. OAS-ers in Kongo te bereiken". Een woordvoer der weigerde te zeggen welke doelstel lingen van de V.N. worden vermeld Maar diplomaten hebben verklaard, dat Thant de laatste tijd erop heeft aan gedrongen dat de eenheid van het land wordt hersteld tot de toestand voor het ver- land onafhankelijk werd en Katanga zich afscheidde. De woordvoerder verklaarde dat Thant had gezegd dat hij op advies van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad over Kongo op dit ogenblik, maar dat hij inplaats daarvan de raad eerst schriftelijk verslag zal uitbrengen over Kongo. Hij hoopt dit verslag half augus tus te kunnen voorleggen. Cubaanse vechtpartij in Helsinki HELSINKI (Reuter) 31 juli. In Hel sinki, waar zoals bekend een jeugdfes- tival wordt gehouden, zijn voor- en te genstanders van Castro met elkaar slaags geraakt- Het blad „Nieuws voor de jeugd in Helsinki", dat niets moet hebben van dit festival, meldt, dat drie jonge Cuba nen. die Castro vijandig gezind zijn, op het dak van een auto sprongen en een spandoek ontvouwden toen de Cu baanse delegatie op weg was naar de openingsceremonie in het Olympisch stadion. De drie Cubanen ontvouwden het spandoek, waarop in drie talen stond: ..Bevrijdt de 15.000 gevangen jongemensen op Cuba" op het ogenblik dat de Cubaanse afvaardiging langs het Finse parlementsgebouw trok. Er brak een vechtpartij uit. die pas eindigde toen de politie ingreep. De 65-jarige Britse fascistenleider sir Een aspect van de situatie, dat j Oswald Mosley is gisteravond te Londen Washington in toenemende mate zorgen weer in moeilijkheden geraakt, toen hy baart, zou het feit zijn, dat een aantal op een in de Londense voorstad Hackney vluchtelingen uit het geheime leger, dat belegde bijeenkomst het woord wilde de terreurcampagne tegen de onafhan- Toen mevrouw Jacqueline Kennedy op haar 33-ste verjaardag (zondag j.l) de R.K. kerk van Hyanisport in de staat Massaehutts verliet in ge zelschap van haar echtgenoot, president Kennedy, nam een fotograaf deze opname van dichtbij. Voordat de dienst begon hadden de ongeveer 600 aanwezigen haar reeds een „Happy Birthday" toegeroepen. kelijkheid .van Algerije heeft gevoerd, nu naar Kantanga uitgeweken is. Som mige zegslieden stellen het aantal erva ren OAS-mannen die ais blanke officie ren bi het leger van Tsjombe zijn op genomen, op niet minder dan 50. Secretaris-generaal Oe Thant heeft op alle 104 V.N.-leden een beroep gedaan, de V.N. te helpen „haar doelstellingen Brochure van oostelijke persbureaus In West-Berlijn hebben de Ver enigde Staten en andere westerse landen hun omvangrijkste spiona- georganisaties opgebouwd. De Amerikaanse Centrale Inlichtin gendienst (CIA) heeft in de vroe gere Duitse hoofdstad zelfs haar grootste bijkantoor. Tot deze op zienbarende conclusies zijn de ge zamenlijke persbureaus van de Oosteuropese landen gekomen in een brochure die zelfs een aantal namen en adressen bevat van Amerikaanse en andere weste lijke spionagediensten en de lei ders daarvan. In West-Berlijn. aldus het boekje van 130 pagina's, ontgaat het Westen niets. De brochure „Feiten over West-Ber lijn" toont een foto van het hoofdkwar tier van de Amerikaanse missie in West-Berlijn Volgens het bijschrift is dit het hoofdkwartier van de plaatselij ke afdeling van de CIA. Bovendien wor den negen Engels klinkende namen ver meld met telefoonnummers en adres sen. alle in het zuidwesten van de stad, waar veel employés van de 'Amerikaan se missie wonen. Verder wordt een aan tal namen van zogenaamde spionage- groepen opgegeven. Ook de Ameri kaanse informatiedienst staat als spio nerende instelling te boek. Het boekje werd op een speciaal be legde persconferentie uitgedeeld. De uitgevers zijn het Oostduitse persbureau ADN en bureaus van de Sowjetunie, Hongarije, Bulgarije, Polen en Roeme- Het willekeurig opslaan van pagina doet kreten lezen als „uit de front- stad West-Berlijn", „deze atoombom mag een vrije en bloelende stad niet treffen", en „stationering van symbo lische contingenten VN-troepen of troepen van neutrale landen zijn de enige redding voor Berlijn". Oostenrijk en Italië hervatten gesprek over Zuid-Tirol De ministers van buitenlandse zaken van Oostenrijk en Italië hebben gister avond, na een bijeenkomst in Venetië, medegedeeld dat zij de onderhandelin gen over het vraagstuk-Zuid-Tirol. die gedurende een jaar in het slop waren geraakt, zullen voortzetten. Het gaat hier om de uitvoering van een in 1946 door de beide landen gesloten overeen komst. waarin de Duits sprekende in woners van Zuid-Tirol. dat Oostenrijk na de eerste wereldoorlog aan Italië moest afstaan, binnenlands zelfbestuur werd toegekend. Oostenrijk stelt dat Italië de overeen komst niet te goeder trouw heeft uitge voerd en dat het heeft gepoogd Zuid- Tirol te „veritalianiseren". door de vestiging van Italianen zoveel mogelijk aan te moedigen. De Verenigde Naties hebben zich eveneens met deze zaak bezig gehou den Zij hebben er bij Oostenrijk en Italië op aangedrongen hun besprekin gen over deze aangelegenheid voort te Aanwezigen, die het volstrekt met Mos ley oneens waren, vielen hem aan en sloegen hem neer. dit voor de tweede maal in drie dagen. Dit geschiedde toen Sir Oswald op de vergadering aankwam en het woord wilde voeren. Politie be vrijdde hem uit de handen van zijn jou wende en opdringende belagers. Zijn af tocht. onder dekking van de politie, vol trok zich onder een regen van rotte to maten, geldstukken van geringe waarde i andere voorwerpen. Na het verwijderen van de Britse fas cistenleider ontstonden wanordelijkheden, waaraan de politie een einde maakte. 48 personen werden gearresteerd. Een zware plasticlading is ontploft in een dameskledingmagazijn te Marseil le. De winkel werd vernield en verschei dene nabijgelegen zakenpanden liepen schade op. Twee voor de zaak gepar keerde auto's werden eveneens bescha digd. De tijger, symbool van kracht en snelheid. ESSO EXTRA, de ben zine die het waar maakt: méér kracht, fellere ac celeratie, geen gepingel. Ook voor uw auto. Ont dek, ervaar, geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! Stop 'n tijger in uw tank! Brussels overleg niet in impasse Premier Macmillan heeft gis teravond in het Lagerhuis her haald, dat Engeland geen over eenkomst tot toetreding tot de E.E.G. zal tekenen, voordat de landen van het Gemenebest zijn geraadpleegd. Tevens verklaarde hij dat Engeland pas zal toetre den, nadat het parlement de voor waarden voor toetreding heeft goedgekeurd. Ondanks deze verzekering neemt het verzet tegen de regering toe. Veertig conservatieven en een groei- énde groep van Labour zijn bevreesd, dat Macmillan de voorlopige goed keuring er tijdens een korte zitting gedurende het zomerreces door zal proberen te drukken. Macmillan heeft inderdaad gezegd dat hij niet zal na laten het Lagerhuis tijdens de zomer bijeen te roepen wanneer dit noodza kelijk zal blijken. Van verschillende kanten wordt op Macmillan druk' uitgeoefend om geen van de Engelse voorwaarden tc laten vallen en om de belangen van het Ge menebest niet aan de EEG onderge-| schikt te maken. Labour wenst verder in de gelegenheid gesteld te worden om de kiezers uitvoerig in te Uchten. Mac millan heeft de laatste kwestie gisteren ontweken. Politieke waarnemers zijn van mening, dat Macmillan, ondanks de tegenstand, nog wel op een meerderheid kan rekenen. Politiek lijkheid dat minister Heath nieuwe voor stellen mee naar Brussel zal nemen Waarschijnlijk is dit niet gezien de te genstand, die premier Macmillan in he Lagerhuis ondervindt. Britse regering geeft 3,5 mil j. voor behoud van Da Vinei's werk Premier Macmillan heeft in het Lager huis verklaard dat de Britse schatkist een bedrag van 3.5 miljoen gulden be schikbaar zal stellen om de vermaarde tekening van Leonardo da Vinei voo: geland te behouden. Het bedrag dient ter aanvulling vs 4.5 miljoen gulden die door het Britse volk in een inzameling is bijeengebracht om de houtskooltekening te kopen de Royal Academy, die het werk wegens gebrek aan geld wilde laten veilen. Macmillan maakte het voorbehoud dat het parlement zijn goedkeuring moet ge ven voor de toewijzing der fondsen. Ver wacht wordt dat het Lagerhuis dit zo der veel tegenstribbelen zal doen. Stagnatie proeven door beschadiging lanceerbasis De Amerikaanse commissie vo atoomenergie heeft meegedeeld, dat de raketlanceerhasis op het eiland John ston zware srhade heeft opgelopen dooi de op 25 juli jl. mislukte poging om een kernproef op grote hoogte te houden. Het zal nog enige weken duren alvo- 1 rens de installatie is hersteld en weer gereed zal zijn voor de nog resterende proeven op grote hoogte in de huidige serie. In verhand hiermede is het afgeba- kende proefgebied rondom het eiland tijdelijk weer opengesteld. I GEVOEL voor service zou ik voor op willen stellen als u mij vraagt welke eigenschap in mijn iverk het meest op de voorgrond Ik geloof dat dit gevoel ergens binnen in je moet zijn om iets te kunnen maken van de taak die mij op dc Alarmcentrale is toebedeeld. De jaren die ik gevaren heb als hostess op de Rntterdam-Zuid-Ame- rika lijn zon ik willen beschouwen als een praktische leerschool waar dat gevoel van ..binnen uit" werd geconcretiseerd in persoonlijke ser vice. Mensen, reizigers uit alle de len van de wereld waarmee je op zee bent, bezorgen je een klein beet je van de mensenkennis, nodig voor ht werk dat ik nu doe. "TTGENLIJK zou ik moeten beginnen met u te zeggen, dat ik hoop nooit iets met u te maken te krijgen, maar iik wil hier direct aan toevoegen, dat mocht dit onverhoopt toch het ge val zijn. mijn medewerkers en ik niet zullen rusten voordat wij u hebben geholpen. Vier jaar ervaring met hulpverle ning in het buitenland bezorgen je wat intuïtie voor de gevallen die je over de telefoon te horen krijgt, ge vallen die vaak honderden kilnme- Nederland terugbren- de je daan hebben plaats gevonden. Je leert veel uit die gesprekken Je weet nu hoe be langrijk het is iemand, die ver in het buitenland te kampen heeft met pech. of ziek is geworden of erger nog: tenge volge van éen on geval gewond is geraakt, op zijn gemak te kunnen stellen. Dagelijks ervaar ik dat het bijzon der rustgevend is als er iemand, al is het zittend op een stoel in het verre Nederland, met een paar woor den wat aanwijzin gen geeft hoe het beste kan worden gehandeld. Woorden die wij overigens niet lief jes fluisteren kun nen maar dikwijls in staccato moeten schreeuwen, ge lardeerd met gespelde lettergrepen als het gaat om plaatsen of tijdstippen. Dagelijks van 's morgens acht tot 's avonds tien is de Alarmcentrale be zet om leden die in het buitenland in narigheid zitten met raad en daad van dienst te zijn. Niet alleen raad, maar vooral ook Eigenlijk is ons werk vergelijkbaar met dat van de brandweer: het doen is nog belangrijker dan de raad, hoe steungevend op zichzelf ook. Op af stand dié hulp organiseren die voor dat geval het meest geëigend is. 't Lijkt allemaal nogal moeilijk, doch ook op dit gebied doet ervaring een heleboel. Ik luister naar de mensen en pro beer me dan in te leven in de situa tie. alleen anders dan het slachtof fer ter plaatse, want ergens weten we DE SCHRIJFSTER Nederlandse toeristen in het buitenland die in welke moei- lijkheden dan ook verkeren of wier thuiskomst plotseling dringend vereist is kunnen er op rekenen dat de Alarmcen trale en de Radio-oproepdienst van de A.N.W.B. niet. onbe- fd laat om ze te helpen. Goede verbindingen met de zustero- ganisaties van de A N W B zijn hierbij uiteraard essentieel. Onze tolexappara- tuur stelt ons in staat snel te werken en in feite vormt deze apparatuur een onmisbare schakel tussen hier en daar. Dc gevallen variëren van eenvoudi ge pech met de auto tot de keren dat slechte het nazenden van onderdelen door de lucht het halsstarrige voer tuig weer in beweging kan brengen. Onzichtbare draden lopen ook naar de twaalf gele repatriëringséquipes die in deze maanden dag en nacht volgens instructie van de alarmcentrale de ernstig beschadigde voertuigen uit het touitralind gen. Een groot respect heb ik bestuurders van deze combinaties die hun vrachtjes dikwijls over slechte wegen en bergpassen moeten zeulen, 'k Denk bijvoorbeeld aan de combina tie die vorig jaar dwars door Joego slavië trok om een gestrande landge noot op te halen uit Titograd aan de Albanese grens. Resultaat onderweg: zélf acht lekke banden. Vooral ook de Wegenwacht inspec teurs staan voor een moeilijke taak als zij belast worden met het terug halen van gezinnen waarvan de be stuurder, de vader des huizes, plot seling is uitgevallen. Als deze inspecteurs terugkomen le veren ze met hun overgeschoten reis- deviezen ook hun verhalen in. waar uit wij weer lering trekken voor de gevallen die nog komen moeten. Hoe sterk het vertrouwen in de A.N.W.B.-functio- blijken uit de ma len dat de Inspec teurs de geldbuidel >1 die thar volle toeren werkt vertelt mej. M. C. A. J. van Lennep (19181 die met de leiding ervan is be last. Na baar middelbare op- leiding studeerde ze Indisrh rerht te Leiden. Uit baar loop baan het volgende: administra- Haarlem. hostess op He damZuid-Amerikalijn, zaam bij de A.N.W.B., de afdeling Reisdoeume sinds 1958 bij de Alarnu Rntti Irale. i de zieke vader des huizes beheren of dat een moeder gerust haar kinde ren mee naar huis stuurt om zelf la ter met haar her stellende man per trein of vliegtuig te volgen. Het zijn zo vaak trieste verhalen sen thuis komen, doch uit hun ver slagen cn uit de brieven die wij later krijgen blijkt dat. Het kan zijn, dat deze hulp al wordt geboden door in het telefoongesprek wat aanwijzingen te geven: vooral nuchtere voor de hand liggende oplos singen blijken vaak de beste. Maar het kan ook zijn dat hele reddingsex pedities op touw moeten worden gezet om werkelijk goed te kunnen helpen. In dit soort situaties doe je er ver standig aan gebruik te maken van bui tenlandse contacten die ter plaatse ge makkelijk in de landstaal kunnen in- Verrassend is dan vaak de reactie als je de mensen terugbelt en soms beter op de hoogte blijkt met wat er eigenlijk is gebeurd dan de slachtof- Lord Home heeft gisteren gezegd, dat Engeland zijn rol economisch pas ten volle kan spelen, indien het zich bij de E.E.G. aansluit. Hij zei lang niet zoveel belangstelling te hebben voor toetreding als het politieke aspect niet zo belang rijk was. Hij verklaarde te geloven dat dit politieke aspect uiteindelijk wel eens het belangrijkste punt kon zijn bij een eventuele toetreding van Engeland. j weigerde de huidige stand van de besprekingen te beschrijven als een Im passe of crisis, daar er altijd een punt komt waarop de moeilijkste kwes" worden besproken. Ook een woordv der van de Franse regering en zegslie den in Brussel hebben verklaard dat er impasse bestaat. Zij voorspelden, leze week vorderingen gemaakt zul len worden. Overigens heeft, naar verluidt, de uropese commissie haar standpunt niet gewijzigd en laat het aan Engeland over hier ja of neen op te zeggen. Nie mand wilde zich uitlaten over de moge- „Geen interesse", ant woordde Richard Byrd, redacteur van een blad in Baltimore, toen iemand hem opbelde met de mededeling dal een vrachtauto van een heu vel af een huis was bin nengereden. „Ik ben blij dat u het zo kalm op neemt", aldus de tipge ver. ,.het was namelijk uw eigen huis I Acht mannen gingen naar een boeddhistische priester in Taipei en vroegen hem wat de beste manier was om geen cholera te krijgen. De priester gaf hun de raad een wandelingetje over gloeiend hete kolen te maken. De heren gin gen heen. spreidden een bed van gloeiende kolen en sprongen er in. Ze sprongen er allemaal weer uit ook. En vlug, want ze hadden venij nige brandwonden opge lopen. De eerwaarde priester is gearresteerd. I Twee Engelsen zijn gis teren in een open zeil boot vertrokken om te proberen de Noordzee over te steken naar Ber gen in Noorwegen. De afstand is 521 kilometer en ze willen de reis doen in drie tot vijf dagen. I Een Amerikaanse mili tair heeft de politie in Amsterdam gisternacht enige tijd'vergeefs laten dreggen, nadat hij zelf door een nachtwaker uit het water was getrok ken. Na zijn redding vertelde hij dat hij met een vriend een avondje uit was geweest en langs het wafer was gaan sla pen. Hij was pas wakker geworden toen hij in het water lag. Aangezien er nergens een vriend was te bekennen werd de po litie gewaarschuwd die begon met dreggen. Even later zei de Ameri kaan dat hij niet zeker wist of er wel een vriend naast hem had geslapen en nog even later wist hij ineens heel zeker dat er geen vriend naast hem had geslapen. I Tatoeëren, het bijvijlen van tanden en het aan brengen van andere lichamelijke kentekenen, is met ingang van giste ren in voormalig Frans Kongo een misdaad ge worden die kan worden bestraft met maximaal twee jaar gevangenis straf en een boete van 7000 gulden. De bedoe ling van de maatregel is hef op den duur onmo gelijk te maken, dat per sonen aan dergelijke kenmerken kenbaar zijn als leden van bepaalde stammen of groepen. Men wil hierdoor de scheidslijnen tussen de stammen doen vervagen. I Door zwart gemaakte glasplaatjes en door overbelichte filmnegatie ven keek „half Parama ribo" gisteren naar de zonsverduistering. De gehele ochtend was de anders zo blauwe Suri naamse hemel bewolkt en hoewel het aanvan kelijk leek dat het ging opklaren, kwam men be drogen uit. Juist op het moment van de zons verduistering pakten dikke wolken zich samen en men kon niets zien. j 963 Het is jammer dat van aller lei merkwaardige berichten dp oor spronkelijke bronnon niet meer be staan. Het gaat hier om een gebeur tenis uit het jaar 62 v. Chr„ toen de Romein Quintus Metellus Celer het pro-consulaatschap in Gallie bekleed de en hem door de koning der Sue- ven enige Indiërs werden geschon ken. Deze mensen zouden door de storm uit de Indische wateren zijn afgedreven ©n aan de Duitse kusten zijn geland. Dit hoogst onge loofwaardige be richt stamt uit een geschrift van Cor nelius Nepos, dat verloren Is gegaan, maar dat werd o- vergenomen door twee andere klassieke schrijvers, Plinius en Pomponius Mela, dk de feiten op ongeveer dezelfde wijze weergaven, zodat we er in ieder ge val wel enige aandacht aan kunnen schenken. Wanneer we nu rekening houden met het feit. dat hijkans alles wat in de oudheid, wat afkomst betreft, niet kon worden verklaard, op rekening werd geschreven van het grote won derland Indlè, dat een verzamelnaam was voor al het vreemdsoortige en wonderbaarlijke, zodat we aan woorden Indiè en Indiërs geen al te grote geografische waarde behoeven toe te kennen, dan krijgt het onge loofwaardige bericht direkt ©?n an dere klank. Want dan komt het er op neer. dat enige mannen van vreemde herkomst door de storm op de Duit se kust zijn heiand. Dat dere men sen voor Indiërs werden aangezien, wijst voorts op hun bijzondere huids kleur en vrremde raskenmerken. De veronderstelling is hier zeker gewettigd Imiar niet bewezen) dat deze schipbreukelingen Amerikaanse inboorlingen zijn geweest die naar tc Roi Europese kusten zijn gedreven, een hypothese die zeker niet onaanneme lijk Is. Want er zijn nóg enige geval len uit historische tijden bekend, waarin hetzelfde Is gebeurd. Op de Britse eilanden sljn enige malen Esklmohoten aangespoeld, evenals op de Noorse kusten. In de musea van Aberdeen en Edlnburg, in de kerk van Bura op de Orkaden en In de dom van Drontheim kunnen we de kajaks bezichtigen die dit lot Is over komen. Bovendien hebben dergelijke voorvallen eveneens plaat*, gevonden aan de Duitse kust tij dens de regering van keizer Barbarossa, terwijl 'n het begin van de 16de eeuw kajak aanspoelde met zeven zeskimo's, waarvan er echter nog slechts één In leven was. De veronderstelling dat de stran ding omstreeks het Jaar 62 v. Chr. betrekking heeft gehad op Eskimo's uit Labrador of van Straat Davis, dus op Amerikaanse inboorlingen, Is dus zeker gewettigd, vooral omdat al le andere vreemde rassen in dit ge val niet In aanmerking komen. Waarschijnlijk zijn de schipbreuke lingen, die door de koning der Sue- ven als bezienswaardige dieren wer den weggeschonken. Amerikanen ge weest. Als dei»? veronderstelling juist Is. volgt hieruit dat Europa eer der door de Amerikanen is ontdekt, dan omgekeerd. En laten we ais sluitstuk van al deze ontdekkingsreizen even mogen wijzen op allerlei merkwaardigheden die hij Indianen werden aangetrof fen en die door sommige onderzoe kers als sporen van vroeger kontakt met Europeanen worden aangezien. toch ook i grote dankbaar heid. die juist ons werk zo verlicht en aantrekkelijk maakt. Als u nu fftin mij vraagt wat ik ei genlijk doé zo'n reisseizoen zeg ik het liefste: niets, er gebeurt helemaal niets! Je hebt er eigenlijk niet zo veel behoefte aan om te praten over die 5000 gevallen die je per seizoen passeren, die ieder voor zich een tijd je je totale aandacht opeisen en waar in je de vreemdste functies moet com bineren. Van autotechnicus tot ver pleegster, van advocaat tot telefonis te. Persoonlijk ben ik de arts uit Schie dam, die ons de suggestie aan de hand deed te beginnen met een radio-oproep dienst voor Nederlanders die in ver band met dringende familieomstandig heden worden gezocht, niet bijster dankbaar. Ik kan wel zeggen, dat ik de gesprekken die ik moet voeren met betrekking tot de uitzendingen van on ze radio-oproepdienst moeilijk vind. Vooral ook omdat wij in onze op roepdienst gevallen van overlijden op nemen hetgeen bijvoorbeeld via de Ne derlandse zenders niet mogelijk is. U kunt de aard van dergelijke gesprek ken wel raden. Aan de andere kant doe je ook wel grappige ervaringen op. Brieven V8n mensen die op een heuveltop in Zuid- Frankrijk een lange koperen draad aan de antenne van hun radio beves tigden en op deze wijze van een pri ma ontvangst verzekerd bleken. Of die meneer, die op een parkeerstrook van de Autobahn halt hield achter een Nederlandse auto waarvan de eigenaar op de uitzending van de oproep dienst had afgestemd. De meneer zelf geen radio in de aulo en niets wetend van het bestaan, werd opgeroepen! Ieder seizoen volgen wij het beeld van ons werk op landkaarten waar ie der lid in nood in het buitenland zijn eigen kaartspeld krijgt. De kaartspel den slaan van Noord-Zweden tot Por tugal en van Ierland tot in Griekenland. Ik beschouw het maar als een soort modern schilderij met wat vage lij nen die ieder jaar opnieuw dezelfde vaste vormen krijgen. Beschadigde automobielen lang» de Autobahn en de Noord-Zuidroutes in Frankrijk. Zieken en gewonden uit de toeristische centra aan de Rivièra, Zwitserland. Oostenrijk en Noord-Itafië. Wat ik maar liever niet begrijp is waarom men altijd met geldgebrek te kamen krijgt in Panj», Wenen, Genè- ve of Monte Carlo. Het aantrekkelijke In ons werk is dat geen geval gelijk is aan het ande re. Ieder geval moet op zichzelf wor den beoordeeld, doch vooral persoon lijke aandacht vanaf het moment van ontvangst van het eerste bericht tot het moment waarop men weer thuis is, is essentieel. Gekke gevallen? Ja te over, soms een complete wild-west film beleef je daar op mijn stoel. Telefoon: We ztjn in Frankrijk. We zijn aangevallen door leden van de F.L.N. Wal moeten we doen? Vraag: Wat is er verder ge beurd? Hebt u schade en waar bent u? Antwoord: Niets, ze hebben niets gedaan, we werden alleen maar aange houden. Nu zijn we in Nice. Vraag: Wat wilt u dat we doen? Ant woord: niets, we bellen alleen maar even op. Of dat telefoontje uit Noord- Noorwegen: Kunt u ons laten ophalen? Vraag: Bent u ziek of is dc auto de fect? Antwoord: neen. dat niet. maar ik durf niet meer terug. Op een een zame weg op de heenreis likte een wolf het portierraam af' Na een pechmelding. Kunnen wij u terugbellen? Antwoord: ja. Vraag: Wat ia het nummer? Antwoord: er is geen nummer. In het hele dorp i» maar één telefoon. Of heel gewoon: Kunt u mijn vriendin terugvinden? Wij zijn elkaar kwijtgeraakt. Vraag: waar? Antwoord: in Parijs. Achter iedere te lefoonbei een verhaal, een hele geschie denis. werk dat je boeit doch ook be zig houdt eigenlijk dag en nacht en het nele jaar door Een scala van diensten voor hou ders van de A.N W B. reis- en krediet brief: vaak kosteloos. O ja en wat ik doe als Ik met va kantie ga? Rustig met de boot naar Engeland: géén telefoon. Bij een vrien din op eon landhuis, zonder telefoon. Ik hoop niet, dat u het erg vindt

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5