Nederlandse visserij nog zonder financiële overheidssteun P.Y.S. stelde teeltrecht vast Vreugdevolle avond met Feike Asma in Katwijk Koudekerk heeft nu Artesiaplantsoen L.F.C. (Molentoernooi) bestaat 55 jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1952 Visserijgolfjes Nog steeds moet het Nederlandse visserijbedrijf het zonder financiële steun van de overheid doen. Dit is wel in tegenstelling met dc andere Wcsteuropese landen waar de visserij dc nodige steun van de regeringen ontvangt. Daarom verdienen dc reders in ons land een pluim. Zij zijn er desondanks in geslaagd, in 1961 in verschillende sectoren van het bedrijf nieuwe eenheden aan de vloot toe te voegen. De vernieuwing vindt echter in een te laag tempo plaats. Het aantal oude schepen blijft groot. Hierdoor komt het Nederlandse visserijbedrijf in het hoekje te zitten waar de sla gen plegen te vallen. Daar in de ons omringende landen dc financiële overheidssteun een permanent karakter draagt en hier en daar zelfs wordt uitgehreid raakt onze visserij steeds meer achterop. Onze concurrentie positie wordt steeds moeilijker daar onder deze moeilijke omstandigheden de wedloop met het buitenland niet kan worden bijgehouden- De i schepen die in het afgelo- tuigen bezocht. Zij zorgden pen jaar de vloot kwamen versterki werden voor het grootste gedeelte ge- financieerd uit dc zogenaamde vrije sec tor. Van de elf nieuwe trawlers die aan de vloot werden toegevoegd, werden er vijf gebouwd krachtens de regeling Sa nering Viaserijvloot en twee op grond van de Wet op de Materiële Oorlogs schade. Voor de kotters waren deze tota len respectievelijk vijf en vier In de nieuwbouwsector was het bij de kotters het drukst. De laatste jaren wor den door deze schepen uitermate gun stige resultaten behaald en vele reders steken graag hun kapitaaltje in dit schip van de toekomst. In totaal liepen in 1961 64 kotters van stapel. Hiervan zijn er thans 43 op de Noordzee te vinden. Dc 21 andere zijn garnalenkotters In 1981 werden acht kotters van de lijst afee- voerd. Op de laatste dag van het ver slagjaar stonden 423 kotters ingeschre ven tegen 367 van deze vaartuigen od dezelfde datum van 1960. De gemiddelde leeftijd onderging een verjonging en daalde van 12 tot 11 jaar Het totaal ingeschreven motortraw lers-loggers steeg slechts met een. Tr- genover de 11 vaartuigen die aan de vloot werden toegevoegd stonden tien eenheden die van de lijst moesten wor den afgevoerd. Twee trawlers werden naar Canada verkocht, een trawler die van 1931 dateerde, werd gesloopt Een trawler verging. Bij de ramp met de Elie Chénevière verloren zes bemanningsleden het leven. Zes oude drijfnetloggers met een respectabel gemiddelde leeftijd van 50 jaar vonden een droef einde op de sloopwerf. Van de elf nieuwe eenheden hadden er zes een motorvermogen van 1000 pk of meer. Op de laatste dag van het verslagjaar beschikte deze categorie schepen over 254 eenheden. In 1961 bezochten 23 vaartuigen van vreemde nationaliteit Nederlandse vis- sershavens. Zij voerden 516 ton vis aan voor een waarde van f 179.000. In het voorafgaande jaar verschenen 20 buiten landse schepen aan Nederlandse afslagen Zij voerden 307 ton vis aan voor een waarde van t 113.000 Niets te mopperen Tussen al de klaagzangen over de slechte vangsten vielen dc optimistische meldingen van de schipper van dc Fran- clna KW 153 bepaald op. Hij gaf onder meer een trek van een last haring door. Ook de andere trekken leverden goede resultaten op. Nog zo'n dag, aldus de schipper en we gaan op huls aan. We hebben tot nu toe niets te mopperen. Deze goede vangsten werden In het Farndecp geboekt. De SCH 111 Oceaan 5 en de Bertlna VL 85 die eveneens in dit vanggebied opereerden, hadden het na keken en konden het niet verder bren gen dan trekjes van gemiddeld Vyf kant- Verscheidène schippers waren erg ja loers op het prachtige resultaat van een logger die zfj niet bij name noemden Dit schip deed drie trekken voor 20 kantjes en 150 kisten haring. Onmiddel lijk werd de thuisreis' aanvaard. Dc schip pers gunden de onbekend gebleven col lega dit prachtige resultaat van harte maar hadden graag een graantje mceee- pikt De VL 84 Jan Senior die zaterdag naar de visgronden vertrok, werd een hartelijk welkom toegeroepen door de schipper "1n de KW 171 Jan Maria. Deze verzocht schipper van de Vlaardlnger zijn taak \oor ,e?n dagje over te nemen daar hij cr geen gat meer in zag. Dit onderlinge gesprek was wel in mineur gesteld, want de Vlaardingse schipper kon aan dit ver zoek niet voldoen daar ook hij geen ha rinkje kon bespeuren. Wel riep hij de hulp van zijn Katwijkse vriend in om te assisteren bij het boeten van het net dat aan flarden gescheurd in de zij lag. De IJM 36 Jacoba Gesina was een hele dag in touw geweest voor een vangst van 45_kantjes haring. dat er in de Noord niet veel viel te dienen. Alle trokken leverden zeer schra le vangsten op. Bovendien had men veel -last van kapotte netten. Dc 's-Gravcnhage komt langzaam op huis aan. Er zullen op 58 NB nog een paar- trekjes worden ge daan. De schipper meldde tevens dat Mi op 59 NB een grote concentratie West- duitsc schepen had waargenomen. Naar wat hij ervan had gehoord hadden deze vaartuigen daar behoorlijke vangsten Wat er wam De IJmuider markt werd door 35 vaar- GESLOTEN Woninginrichting J. BUIS EN ZONEN Siutaweg 25 Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Hoog cn laag water Donderdag: hoog water 4.21 en 16.48 uür (springvloed); laag water 0.16 cn 12.3 uur. voer van 4623 kisten, waarvan 530 schel vis. 620 wijting, 385 gul en kabeljauw, 25 koolvis. 1300 haring, 1050 makreel, 165 schol. 8 tarbot, 280 diversen, 200 toters. 20 radio. 40 pilchards, 685 st. kabeljauw en 12.500 kilo tong. Vandaag aan de markt In IJmuiden lagen vandaag onder meer aan de markt de VL 121 Willem met 850 kisten, de SCH 171 Cornelis Vrolijk FZn met 560 kisten, de IJM 239 Nooitgedacht met 430 kisten en de IJM 54 Protinus met 265 kisten. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 40 kisten schelvis. 200 kisten wijting, 50 kis ten gul en kabeljauw. 30 kisten diversen. 1600 kisten haring. 500 kisten makreel, 1200 kilo tong en 900 kantjes haring. Opa De KW 144 Cornelis Den Duik voerde dinsdagmorgen in IJmuiden een grote heilbot aan. In de vishallen is men niet karig met bijnamen. Zo heeft men voor flirvk uit de kluiten gewassen heilbotten KOUDEKERK n. tl. RIJN Jeugdvakantieweek De vijfde dag van de jeugdvakantie- week was gewijd aan volksspelen, 's Mor gens en 's' middags kwamen de kleinen aan hun trekken, de avond was bestemd voor de wat oudere jeugd. Hoewel het er aanvankelijk niet hoopvol uitzag wat het weer betreft, viel dit later alles mee en kon men op een geslaagde dag terugzien. Voor alle spelen, zowel van de jeugd als die van de ouderen was de deelneming De prijzen werden behaald door: boeg- sprietlopcnf kleinen): Jaap Cok; (gro teren): Cok Scheer; koekhappen (klei nen iAlbert van der Voorst: (groteren)- Martha van Veen; steprace (kleinen)- Nico de Jong; (groteren): Herman Ver- gunst; touwtrekken 812 jaar: P. van Velzen; 1315 jaar: Gert Molema; ring steken, 812 jaar: Sjaak Batelaan; ring steken 1315 jaar: A. van der Voorst: zaklopen (kleinen) Joke Groeneweg. Anja van der Meijden; (groteren): Peter Teunissen; zeepkistenrace: Marian dc Munnik. Bij de wedstrijden van 's avonds wer den de prijzen behaald door: ringsteken per rijwiel: Kees Lekx Hzn; behendig heidsrijden bromfiets: J. van Ommerina en Kees Lekx Hzn; boegspriet!open: Nir. de Jong. Daar bij dit laatste door sommige deel nemers een nat pak werd gehaald, viel dit programmapunt goed in de smaak bii het talrijke publiek. Bij het touwtrekken bleek weer de waarheid van het gezegde „Het leven begint bij veertig" Hier werd de prijs gewonnen door de heren Cor de Wit. G de Wit cn E. Dorrepaal, een drietal dat samen de leeftijd van 124 jaar heeft he- rcikt en dat toch de jongeren klopte. Simultaanwedstrijd De heer B Corts uit Leiderdorp speelde een simultaanwedstrijd tegen een twaaLf- tal leden van de Koudekerkse Schaak club. waarbij zich zijn broer, de heer I. Corts had gevoegd. Van deze dertien partijen wist de heer Corts er elf te winnen. In zijn broer en de heer J. de Wit moest hij zijn meerderen erkennen. bet pseudoniem opa bedacht. De bewuste kanjer woog 102 kilo en bracht, f 2.20 per kilo op. Grote haal De IJM 9 Haarlem was dinsdagmorgen in IJmuiden present met onder meer een grote haai. Het fikse beestje kreeg voor t 164 een andere eigenaar. Pietermannen De kotter TX 20 zorgde dinsdagmorgen voor 175 kilo pietermannen. Deze vissoort is de laatste jaren zeer sohaars geworden. De handel legde dan ook een grote be langstelling voor het bewuste partijtje aan de dag. De kisten gingen voor ruim zestig gulden per kist in arvdere handen over. Een andere kotter, de TX 14, zorg de voor een andere verrassing. Dit schip had vijf zalmen aan boord die een totaal gewicht van 12 kilo hadden. De gemid delde prijs voor deze vissen die tot het neusje van de zalm behoren, was f 7,50 per kilo. Ruim 1100 nieuwe jonge kwekers De omvang van het teeltrecht voor hyacinten, tulpen cn narcissen voor het volgend seizoen is vastgesteld. Dat ge beurde dinsdagmiddag in dc vergadering van het Produktschap voor Siergewas sen. Bijna een uur had men nodig voor men ter stembus kon gaan. Het areaal van de tulpen werd vergroot met 10 (waarvan 6 voor de bestaande be drijven cn de rest voor jonge, begin nende kwekers)men zal het hyacin tenareaal met 5 mogen uitbreiden en dat van narcissen met eenzelfde per centage. De meeste bezwaren gingen nog te gen de uitbreiding van het hyacinten- areaal. Van de vakorganisaties waren de ver. De Hyacint, de KVOB. de CBTB en de Bond van Bloembollenveilingen tegen een uitbreiding. Verscheidene le den bleken aan het advies van de ver. De Hyacinth wel veel waarde te hech ten. maar dat resulteerde niet in een af wijzen van de voorgestelde 5% uitbrei ding. De heer Kralt wilde met 3% vol staan en zo de kooi en de geit spa ren. De heer Ncderveen (Bond van Bloembollenhandelaren) betoogde dat een surplus van 5 tot 7% normaal ge acht moet worden. Rekening houdend met de grotere exportmogelijkheden in de toekomst achtte hij een uitbreiding van 5% alleszins verantwoord, temeer daar het overschot in hoofdzaak de wit te variëteiten betreft. De heer Braam zou een surplus van 5-(-7% ook normaal vinden, maar zoals de ver. De Hyacinth het heeft uitgerekend kan men'met een overschot van 14 tot 20% rekening hou- De heer Th. de Vroomen wees met nadruk op het feit dat men de laatsM twee jaar uitzonderlijk beste oogster, heeft gerooid en in deze jaren had mcr ook niet met ziekte te maken. Dat blijft niet zo Laat men de export geruststel len. zodat men niet met de voet op de rem op het verkooppad behoeft te gaan Na deze mededeling van een kweker- exporteur trok de heer Kralt zijn com promis-voorstel in. Tegen 5% uitbrei ding der hyacinten stemden alleen de beren Copün. De Geus cn Braam. Tegen een uitbreiding van het tulpen- areaal met 10 stemden dc heren De Geus en Braam belden wilden met 7% volstaan terwijl de 5 uitbreiding voor narcissen met algemene Dc voorzitter, dr. A. J. Verhage, deel de nog mee. dat tussen de 1100 en 1150 jonge kwekers om teeltrecht hebben verzocht. Het gaat hier in hoofdzaak om tulpenteeltrecht. Besloten is 6% van de voorgenomen 10% ter beschikking te stellen van bestaande bedrijven en 4% voor beginnende kwekers. Uit de dis cussies bleek wel dat verscheidene le- Felke Asma als orgelsollst en een pro gramma louter samengesteld uit ver zoeknummers. Dc lezer zal begrijpen, dat dit een vreugdevolle avond ls ge worden. Uit zesentwintig gevraagde werken koos Asma tien. die tezamen een verantwoord geheel opbouwden cd naar een climax voerden Wanneer Iemand een verheugende me dedeling doet, zal niemand het hem euvel duiden, dat hij hierbij iets van zijn zelfbeheersing verliest. Als Feike Asma aan zijn orgelvrienden de rijk® schatten van de orgelliteratuur ont vouwt, kan ik het hem ook niet kwa lijk nemen, wanneer hy zichzelf hierbij opwindt. Dus: hier en daar zijn sporen van onrust, doch die geven aan dit snel iuist de bijzondere bekoring, ook al zlio *e niet beslist onontbeerlijk Na een sfeervolle meditatie over het lied „Hem in 't harte dragen" van de concertgever zelf volgde een praeludium en fuga In a moll van Georg Böhm. waarin de stemmen elkaar wel eert* achterna zaten, doch wat resulteerde in een bijzonder vitale vertolking. De Choralvorspielc Nun komm'm der Helden Heiland en het wat langdra dige Erbarm' dich meln, o Herre Gott van Joh. Seb. Bach werden in een war me registratie gespeeld. Feike Asma heeft hier voorkeur voor, boven de stai rc cn statische voordracht Eigenlijk zijn de interpretaties van a le werken op dit programma voldoen de bekend. Men kreeg dus een SDranki lende Hëndel (Bes dur), waarvan h Allegro ma non troppo te veel nc troppo was. Het Stciliano van Scarlatti vind ik niet zo belangrijk. Des te indrukwek kender het verstilde Largo van Pergo- lesi, dat herinneringen oproept aan diens Stabat Mater Dolorosa. Dit stuk heeft Feike Asma zeer verfijnd en ontroerend uitgebeeld. Het Scherzo van A. van Opstal is niet belangrijk, maar wel vlot en gaarne ge hoord. Het liat de organist Asma ken nelijk. In Cesar Francks Pastorale trof mti Asma's affiniteit met dc Franse geest. Het werk kreeg een pastorale uitbeel ding door fijnzinnige toepassing tongwerken cn fluitstemmen Als sluitstuk van het programma ver tolkte Feike Asma Jan Zwarts Postlu dium en fuga over Psalm 72:11, Zijn naam moet eeuwig eer ontvangen, in de solist in letterlijke en figuurlijke zin al zijn registers opentrok, tot vreugd der vrienden van het koninklijke instru- Hcnri Welbooren den geen voorstander meer zijn van een degressieve uitbreiding van het teelt- recht. Het huidige systeem zal in de ko mende wintermaanden od de helling gaan Het PVS schiep de mogelijkheid om eer te komen tot een aankoopregeling voor hyacinthen, n.l. maten veertien en d voor f 1 per kilo en beneden 14 cm oor f 0,40. per kilo. Exportprijzen Uitvoerig sprak men ook over de voorgestelde minimum- en minimum- exportprijzen. Het Landbouw-Econo- misch Instituut zal uit de bus komen met prijzen die belangrijk hoger lig gen dan vorig jaar. De heer Braam was huiverig van een forse verhoging. De minimumexportprijzen zijn toch bedoeld Mi-dump-prijzen Is daar met de huidige „mep" dan sprake van? Hij meende op deze vraag ontkennend te moeten antwoorden. De heer Kralt had de nieuwe prijzen m het LEI eens aan de praktijk ge toetst en stelde dat het LEI veel te hoog komt. Hij meende dat men door de voor gestelde verhoging de eigen concurren tiepositie gaat verzwakken ten opzichte de bloemen uit Spanje en Italië en daarnaast speelt men de buitenlandse bollenkwekers in de kaart Hij stelde voor de prijzen van dit seizoen te hand haven. De heer Nederveen was het met de -heer Kralt niet eens. We hebben be sloten ons niet ite laten beïnvloeden dooi de heersende marktsituatie. Besloten is deze lijn aan te houden; de minimum exportprijs' is de 90% van de kostprijs in het goedkoopste producerende ge bied plus exportmarge. Van dit principe moeten we niet gaan afwijken als het LEI met prijzen komt waarvan we den ken dat ze te hoog zijn, zei hij. Ook dr. Verhage vond het bepaald onjuist, als men de cijfers van het LEI nu wil gaan bekritiseren. Er is trouwens ook niet be wezen. dat ze te hoog zijn. De prijzen werden vastgesteld zoals de commissie voor bijstand had geadviseerd met uit zondering van de rubriek „overige tul pen" waarvan men de zift elf een kwartje per 100 in prijs verlaagde. LEIDERDORP RCL-wedstrljden Zaterdag 4 augustus begint RCL zijn nederlaagwedstrijden met de ontmoeting RCL 2Meerburg 1. Verdere wedstrij den: 11 augustus: RCL 1Lugdunum; RCL 2—LDWS; 18 augustus: RCL 1— UVS; 25 augustus: RCL 2ZLC; 1 sep tember: RCL 1Foreholte. Alle wed strijden beginnen om kwart over vier. Gisteravond werd door mevrouw Bos-Leenheer, inwoonster van Arte- sia, die thans voor een kort bezoek aan haar ouders te Koudekerk aan den Rijn verblijft, officieel de naam gegeven aan het Artesiaplantsoen al daar. Onder de talrijke aanwezigen NOORDWIJ K Auto opengebroken Op het parkeerterrein aan de Golf haan te Noordwijk werd een Duits® personenauto opengebroken. Uit de wa gen werden een autoradio, een schijn werper, een benzineblik en een damesta» Van andere Duitse wagens sloopten tot dusver onbekende daders nummer borden, ruitenwissers, een schijnwerper wieldoppen en een Mercedes-embleem Vereenigd Bezit van 1894: In het juni geëindigde boekjaar steeg het plaatst kapitaal tot f 40,1 (een jaar te voren 30,5) miljoen, de waarde van het vermogen tot f 91,9 (82,3) min. en de waarde per aandeel plus uitgiftekosten daalde tot f 120,50 (141,50). In Nederland was 80.3 (78.2) pet belegd en in Amerika 19,7 (21,8). Verkocht werden alle Ame rikaanse mijnbouw- en tabaksaandelen alsmede het merendeel der Canadese fondsen, het belang bij Nederlandse ban ken, verzekeringsmaatschappijen en olie nam naar verhouding toe; op de emissie- Philips werd ten volle ingeschreven: met inbegrip van de 4 pet bonus in septembei daalde de waarde per aandeel 11,4" tegen de algemene index van Anp/Cbs 18,3 pet en Dow Jones industrials met 17,7 pet. NETTE VERKOOPSTER Wij zoeken voor onze kruideniers winkel een net meisje. Liefst met het vak bekend. Voor een goede kracht betalen wij een goed loon uit. LEVENSMIDDEIENBEDRIJF DE SPAR bevonden zich burgemeester Q. Wa verijn en wethouder Van Vei. Met enkele woorden dankte burge meester Waverijn mevrouw Bos vooi haar „goodwill". Hij bood haar het naambord aan, dat zij op de paal bevestigde. Vervolgens maakten vrouw Bos, burgemeester Waverijn en wethouder Van Vegten als sten een rit voor de ringrijderij per rijwiel. Op de foto: mevrouw Bos-Leenheer plaatst het naambord op de paal, waarmee zij op uitnodiging van bur gemeester Waverijn het Artesia plantsoen te Koudekerk aan dei Rijn officieel opende. Links op de foto wethouder Van Vegten, midden met hoed de gemeentesecretaris, de heer Corts, én rechts burgemeester Waverijn. ALPHEI AAN DEN HIJN Levensmiddelenauto kantelde in sloot Gistermiddag is een met levensmid delen geladen vrachtauto van het le- vensmiddelenbedrijf „Enkabe" van de Westkanaalweg in Alphen aan den Rijn van de weg geraakt cn in de vier meter lager gelegen sloot gekanteld. De bestuurder van de vrachtauto had ter hoogte van de Galgmachine moe- tel uithalen voor een tegemoet ko mende vrachtauto, geladen met brand stoffen. Daarbij haalde hij het stuur te ver naar rechts waardoor de rech- terwielen in de zachte berm kwamen. Dc bestuurder, een inwoner van Aals meer zag geen kans zijn wagen op het verharde gedeelte te krijgen. In plaats van te stoppen reed de man nog verder door, met het gevolg dat hij met zijn wagen vier tot vijf meter naar beneden viel. De bijrijder was bij deze val met zijn hoofd door de voorruit gegaan, zodat de inzittenden de gelegenheid hadden op het lager gelegen erf van de landbouwer W. A. Bos te kruipen. Met twee kraanwagens van de firma Boot uit Alphen aan den Rijn i zware wagen met veel moeite weer op de Westkanaalweg getrokken. De levensmiddelen bleken voor een groot deel aangetast. De Alphense politie zorgde vooi verkeersomlegging. Het verkeer langs de Westkanaalweg kon pas om half acht worden vrijgegeven. De vracht auto werd vrijwel geheel vernield. NOORDWIJK Veel aanrijdingen De verkeerspolitie te Noordwijk kreeg ;n serie aanrijdingen aan de- lopende band te Verwerken. Eerst kwam een sla ger uit Lisse melden, dat hij met zijn auto de Van Panhuysstraat ëe'n laiitaarn- 1 omver had gereden. Op de hoek Quarles van Uffordstraat-Gojfbahn bot sten twee personenauto's togen elkaar. De bestuurders bleken de zaak reeds tra hebben 'geregeld en waren bti de komst m de politie verdwenen. Twee personenauto's kwamen in bot sing op de hoek Karei Doormanstraat- De Ruijterstraat. Op de Duinweg had :en aanrijding -plaats tussen - een per- lonehauto uit Zeist en een Duitse wagen Tezelfdertijd werd een dergelijke -aanrij ding gemeld bij het Langeveldërslag, Bij de uitrit van het parkeerterrein aan iet Langevelderslag reed een 12-jarig meisje uit Lisse met haar fiets tegen een motorrijwiel op. Zij liep verwondingen haar knieën op.'Op dezelfde plaats botsten een personenauto en een* brom fietser, beiden uit Noordwijkerhout, tegen elkaar. Op de hoek van de Vogelaardreef verleende een wielrijder geen voorrang personenauto en liep verwondin gen in het gezicht op. Op de Zwarteweg kwamen een- per sonenauto en een volkswagenbusjê uit Katwijk met elkaar in botsing. Waar schijnlijk door zijn snelheid begon het busje in de bocht te slingeren, waardoor het tegen de personenwagen botste, om sloeg.en in het bollenland langs, de weg terecht, kwam. De bestuurders van beide wagens liepen verwondingen op. De voer tuigen werden geheel vernield, de gewas sen op het bollenland werd aanzienlijke schade toegebracht. Stoffel van Vliegen speelt Vrijdagavond zal Stoffel van Viegen, organist van de Domkerk te Utrecht, een ox-gelconcert geven in de Grote kerk te Nooi-dwijk-Rinnen. Aanvang acht uür. Dit concert is het derde van de serie zomerconcerten, die door de Stichting Orgelcentrum in samenwerking met de evenementencómmisie Noordwijk is' ge organiseerd. Stoffel van Viegen zal. het volgende programma uitvoeren: 1 Passacaglia, G. Frescobaldi; 2. Les Cloches, N. le Beaüe; 3. Batallia Imperial (Intrada voor de trompetterie)Joh. Cabanilles; 4. Koraalbewerking „Ach Gott, erhör mein Seufzen", J. L- Krebs; 5. Preludium et Fuga in G moll, J. S. Bach; 6. Fantasie in F moll, a. Adagio, b. Allegro, c. Adagio, W. A. Mozart; 7. Pièce Hèroique, Cèsar Franck; 8. Ko raalbewerking „Vater Unser", Max Reger; 9. Introductie en Passacaglia in D moll, Max Reger. Bromfietser reed rondjes Een 17-jarige jongeman uit Leiden hield zich onledig met het. rijden van rondjes op de Kapelleboslaan in., het Langeveld te Noordwijk. Hierbij raakte hij met zijn bromfiets een voetganger, die met enkele andere jongelui op do berm van de weg stond te praten. Do Leidenaar kwam te vallen en moest met een hersenschudding naar het Acade misch Ziekenhuis worden overgebracht Voerman viel van wagen De heer D. Guijt, 60 jaar en wonend® te Katwijk, reed met een met twuo paarden bespannen wagen over de Zwar- teweg te Noordwijk. Toen de paarden schrokken, kwam het gespan in de berm terecht, waarbij de voerman van de wa gen viel en voor een der wielen bleef liggen. Een dokter ,var> de Dr. Mr. Willem van den BerghstlcHtirig verleende ge neeskundige hulp, waarna het slacht offer naar zijn woning kon worden over gebracht. Krasse Kanaries in Leiden Dinsdag 28 augustus herdenkt de bekende Leidse voetbalvereniging L.F.C.de club die ook in de zaterdagvóetbal-kringen populariteit geniet door het organiseren van het jaarlijkse Zilveren-Molentoernooi, het' 55- jarig bestaan. Op deze dag van het jaar 1907 waren er vijf leden van de Leidse gymnastiekvereniging Excelsiordie een voetbalafdeling in het leven riepen. Wie had toen kunnen denken dat deze club nog eens zo'n grote en belangrijke plaats in de Leidse voetbalwereld zou gaan innemen. s__ AT „Och, het is niet zo'n mooi rond jaar tal. We vieren diit elfde lustrum daarom maar heel rustig", besloot, hét huidige bestuur, onder leiding van de geziene voorzitter Frits van Wa veren. Niettemin willen we graag een ogenblik stilstaan bij dit jubileum. Natuurlijk is LFC niet in de tweede klasse van de KNVB begonnen. De v.v. „Excelsior" promoveerde na de eerste competitie al van de tweede -naar de eerste klas van de LVB. In 1912 kreeg de vereniging pas de naam Leidse Foot ball Club. Twee jaar later kwamen de Kanaries in de NVB. Tot 1955 heeft het geduurd voor de LFC'ers naar de tweede klasse promoveerden. Zelfwerkzaamheid De vereniging heeft een uitstekende naam in Leiden en omgeving. Met 600 leden. 400 donateurs cn 20 elftallen neemt LFC een grote plaats in. Het is de enige vereniging in Leiden die een verlichting op het terrein (aan de Boshuizerkade) heeft. Deze werd in 1950 aangebracht. Ook het clubgebouw en dc kantine mogen er zün. Het grootste deel in de totstandkoming van deze gebouwen is geleverd door eigen leden. De zelfwerk zaamheid van LFC is büna spreekwoor delijk. Toen in april 1958 het clubgebouw tot de grond toe afbrandde, werd het door eigen krachten en met onmiddellijk aan geboden hulp van zusterverenigingen uit Lelden, binnen drie maanden weer opge bouwd. Een overdekte tribune zal er Ook wel gauw komen, als „Den Haag" maar toe stemming geeft. Programma Geheel onopgemerkt wil het bestuur dit lustrum niet laten voorbijgaan. Onder meer staan er een jeugdtoernooi en een vetëranentoernooi op liet lijstje. Verder is er op zaterdag 1 september, een reünie van de oud-leden, de zaterdag daarop een interne receptie in het clubgebouw en op zaterdag 6 oktober eeu feestavond m de Stadsgehoorzaal KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt D-ondenaigavond half 8 hoopt voor de Gerei. Gemeente aan dc. Remiscstinaat dB. L. Rijksen be Rotterdam voor Le gaom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4