Maandag keerpunt voor Europese landbouw - /ft een fcoufce Eerst nu bekend dat er t twee gewonden waren Monsterlijke torenbouw in oude stadskernen Erik's zwerftochten AFBETALING EN KREDIET ÏJand2 De omzetten van persoonlijke leningen van de handelsbanken waren i.li.. in het eerste kwartaal van dit jaar 32 procent hoger dan in het eerste 8 kwartaal van 1961. Bij de grootwinkelbedrijven waren deze 49 procent I hoger. De particuliere geldschietersbanken bereiken een 31 procent Crunet hogere omzet. Ook bij de gemeentelijke volkskredietbanken waren de groot omzetten hoger dan in het eerste kwartaal van het vorig jaar, namelijk 12 procent. A. vat) In andere delen van het bedrijfsleven waren de omzetten lager, bij ovei de postorderbedrijven ongeveer 20 procent en bij de betaalzegelkassen van 6 procent. De omzetten van de afbetalingskredieten bij de financierings- van maatschappijen waren in deze periode ongeveer even hoog als in 1961. zulki Deze gegevens heeft de staatssecretaris van financiën vermeld in zijn verslag over de uitvoering van de wet tijdelijke regeling ^fbetalings- overeenkomsten aan de Staten-Generaal. j.'iooo Spookrit" van tram heeft nasleep zij van Vluiden, Politie wist van ongeluk niets Na utobus- ge- om Bij de wonderlijke rit die een in cabemancle tramwagen van het Amsterdamse gemeentevervoer bedrijf door een fout van een monteur op 2 juli door de stad Hl maakte, zijn, naar eerst nu be kend is geworden, twee mensen gewond geraakt: een bestuurder gister-en een tramconductrice. Drie oor het dagen nadat de „spookrit" ver- ^"hap reden werd, verklaarde de direc- te be- tie van de Amsterdamse tram, e heeF °*at alS <*°°r 6811 wonc*er Seen e^itete persoonlijke ongelukken zijn voor- ;dstrijd, gekomen. Nu blijkt dat de be er naar stuurder twee dagen en de con- de ductrice drie weken hun werk De niet hebben kunnen verrichten, kte het Vis- Niemand is ingelicht, ook de poli- een tie niet. De directie houdt vol, dat op het moment van de publicaties bepaald niet bekend was dat de betreffende 'aardig- mensen gewond waren. Hoewel het zenu- dus als een interne zaak is behandeld, ontkent het G.V.B., dat ze de zaak geheim heeft willen houden. ge' Aan de meldingsplicht n ver. We willen u niet derzoek i 1 dwingen om deze krant te lezen. SS! We maken ze alleen won in- fïr"u8 zo goed mogemk. de N.V. O DJ portvel- 1 2811 Umdat we er van uitgaan dat u een goede krant kunt waarderen. .oningin ing ge- 'rachten! Met klompen door porseleinkast (Van een onzer redacteuren) De grote hobby van de leden van de Zweedse koninklijke familie is de archeologie. Regelmatig kan men de koning en zijn gezinsleden bij opgravingen aantreffen en zij nemen dan ook werkelijk deel aan het werk Op de foto koning Gustaaf Adolf, kroonprins Carl Gustaaf en prinses Desiree ergens in zuidoost Zweden. De koning heeft voor de gelegenheid wel een heel informeel petje opgediept. De politie vertelt, dat een meldings plicht alleen bestaat als er sprake is van verwondingen door schuld. Men kan natuurlijk van mening verschillen over de vraag of de verwondingen de bestuurder en de conductrice gevolg zijn van een strafbaar feit, merkte de politie-functionaris op, m het gebeurt maar al te veel dat beidsongevallen niet bij de politie worden gemeld, of veel te laat. De officier van justitie in Amsterdam, ir. W. K. baron Van Dedem, heeft aar aanleiding van het uitvoerige poli tierapport een gerechtelijk vooronder zoek gevorderd tegen de bandageslijper Th. de B., die verantwoordelijk wordt geacht voor de ongeveer 450 meter lan ge rit van de onbemande tram. Na dit onderzoek zal de officier beslissen of hij de bandageslijper zal vervolgen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De trambestuurder is met zijn hoofd tegen de voorruit ge- slagén, toen de onbemande tram tegen zijn wagen aanbotste en is met hevige hoofdpijn naar huis gegaan. De conduc trice liep bij de botsing een bloeduitstor ting in het linkerdijbeen op (door sjarretel) en zij had voorts last pijn in de rug en het hoofd. Hun chefs waren daar uiteraard van op de hoogte. Normaal De woordvoerder van het G.V.B., ir. W. Wijt, zegt, dat toen hij op 5 juli de pers inlichtte, hij niet beter wist dan dat de betrokken bestuurder en conduc trice van de botsing erg geschrokken in en dat zij geen dienst konden doen. Dit was volgens hem volkomen normaal, omdat na elke aanrijding de bestuurder naar huis gaat om schrik te bekomen. Pas later hü dat de conductrice haar werk nog steeds niet had hervat. Wat het politieonderzoek betreft is 1 ïen vast te staan, dat het ongeluk te wijten aan een foutieve handeling (het schakelen in omgekeerde volgorde) door een monteur. Dat de zekerings automaat niet doorsloeg toen de stroom werd ingeschakeld en de tram ging rij den, wordt verklaard door het feit, dat de rails vet waren. Daardoor zijn de wielen slippend op snelheid gaan draai en. Door dit geleidelijk op toeren ko men, sloeg de zekering niet door. Grote .Chinese lening aan Indonesië Indonesische en Chinese autoriteiten hebben overeenstemming bereikt over een lening van Communistisch China Dr. Mansholt was vol goede moed. aan Indonesië van bijna honderd mil- De goede uitvoering van onze politiek joen gulden, die gebruikt zullen worden is gegarandeerd, zo zei hij, al verheel- voor de oprichting van een groep tex-[de hij niet dat er in de eerste tijd nog tielfabrieken. I wel „kinderziekten" kunnen optreden. Triomf voor dr. Mansholt: „Uniforme heffing voor Euromarkt,, Maandag 30 juli zal in de meest letterlijke zin van het woord een keerpunt betekenen in de geschie denis van de Europese landbouw. Dan zullen de zes EEG-landen voor een aantal belangrijke pro- dukten (in de sektoren granen, varkensvlees, eieren, gevogelte, groente en fruit) hun ontelbare nationale verordeningen en regle menten met contingenteringen, subsidies e.d. vervangen door een tachtigtal EEG-verordeningen die een uniform stelsel van heffingen voor de gehele Euromarkt invoe ren. Deze overschakeling zal niet al leen voor de boeren, consumenten, handel en verwerkende industrie van de zes lidstaten van grote betekenis zijn. Wellicht zal achteraf blijken dat de 30e juli van doorslaggeven de betekenis was voor de ontwikke ling van de produktie, de afzet en prijsvorming van landbouwprodukten in de gehele wereld, zo heeft dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice- voorzitter van de EEG-commissie en als zodanig architect van de ge meenschappelijke landbouwpolitiek, gisteren op een persconferentie in Brussel verklaard. Samenwerking POLITIEKE VIERDAAGSE chte«n| Zet u iemand op de bon N° „Dat zit zo" is dan voor u. lis^th nAwi e"ve""' J Stoop KIEM gfplafct verzenden aan ent. z v I T het Bureau van dit Blad) ohannes J West- Willem. Schaap; I~*" 1 Zoet en U kunt noteren als nieuwe abonnee: /an der ohanneS Antoniaj van! Datuiri van Ingang wflhLu BETALING PER lerardui WEEK/MAAND/KW ART AAL/GIRO en (Doorhalen wat niet van toepassing ls) nf]dl°n Zelf was ik al abonnee. Voor het Ulflpn- aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op Juch; DAT zn ZO Bij de opbouw van de EEG-regelingen in de afgelopen maanden is reeds ge bleken dat de samenwerking met de nationale administraties voortreffelijk is en dat is van essentieel belang. Dit rechtvaardigt de verwachting dat voor eventuele onvoorziene moeilijkhe den snel in overleg met de nationale diensten in de zes landen oplossingen zullen kunnen worden gevonden. Dr. Mansholt verwachtte niet dat er op korte termijn aanzienlijke nnissti.i- gingen voor de landbouwprodukten in de genoemde sectoren zullen optreden. (Aan de EEG-regelingen voor de overi ge sectoren wordt nog gewerkt.) Wel zal de consument moeten wennen aan ie gedachte, aldus dr. Mansholt, dat op den duur de rationeel werkende boer een met andere beroepen vergelijkbaar in komen krijgt en dat hem dus een redelijke prijs voor zijn produkten wordt gegarandeerd. De EEG-poli- tiek zal gericht zijn op een even wicht van de belangen der boeren, consumenten, handel en verwerken de industrie. Prof. v. Beusekom gaf commentaar In den Bosch wil men een wolkenkrabber bouwen, vlak bü de Sint Jan, midden in de oude binnenstad. Comité Binnens.nd protesteert! Dit bericht van de afgelopen week, dat in lijn soort waarlijk niet alleen staat, was voor ons een aanleiding om commentaar tc vragen bfj prof. dr. ir. H G van Beusekom tc Den Haag, buitengewoon hoog leraar in de afdeling Bouwkunde van de Technische Hogeschool te Delft Dc hoofdvraag was: Hor denken stedebouwkundigen over dit verschijnsel, want dit lijkt het zo langzamerhand tocli wel te gaan worden? De reactie van prof. Van Beusekom vindt men in bijgaand artikel. Klachten Dr. Mansholt verdedigde zich bij voor baat legen mogelijke klachten uit Duits land, waar men een prijsverhoging voor eieren en gevogelte kan verwach ten. Dat zal niet de schuld zijn van de EEG-commissie, zo zei hij, maar van de Duitse regering. Die heeft nl. de maximumprijs voor granen (als grond stof bepalend voor de prijs van eie ren en gevogelte) gekozen. Tenslotte wees hij op de enorme hoe veelheid werk die ui de afgelopen maan den in Brussel (en ook elders) is ver zet om de invoering van het landbouw beleid mogelijk te maken. Een omwen teling als nu op EEG-niveau gaat be ginnen, zou op nationaal vlak jaren van voorbereiding hebben gevergd. Het feit dat dit in de EEG in een half jaar tijds is gebeurd (de principiële minis teriële beslissingen vielen immers pas op 14 januari jl.) achtte dr. Mansholt een bewijs van de grote levenskracht en levenswil van de gemeenschap. Eisenhower meent: Ik had Nixon meer moeten pousseren Oud-president Eisenhouwer heeft vrijdag in Kopenhagen als verwoed amateur-schilder zijn hart opgehaald aan de werken van Rembrandt, Ma tisse en Picasso. Vooral voor Rem- brandts „Christus te Emmaus" had de ex-president (die, zoals bekend Ja, een rondreis door Europa maakt) een zeer grote bewondering. Ike stond ook de pers te woord in de Deense hoofdstad. Hij verklaarde, dat het „een ernstige fout" in zijn presi dentiële carrière was geweest niet vol doende te hebben geijverd voor de ver kiezing van Richard Nixon als zijn opvolger. Hij weigerde zijn mening te geven over de politiek van president Kennedy. Volgende week zal Eisenhower in Stockholm de voornaamste spreker zijn op het elfde jaarlijkse congres van het Wereldverbond van Organisaties op On derwijsgebied. Hij zal dinsdag spreken over „Opvoeding tot internationaal be grip". De 200.000 leden tellende bond van spoorwegpersoneel in Argentinië heeft de staking van vier dagen, gedurende welke tijdens elke diensttijd twee uur het werk werd neergelegd, beëindigd. De laatste tijd wordt men regel matig geconfronteerd met plannen, die de realisering van torengebou wen in het hartje van oude Neder landse steden beopen. Zo was er het geval Maastricht, een stad met een prachtige historische stadskern en een subliem silhouet, waar des tijds bekend werd dat naast de rech ter Maasbrug een torenhoog flatge bouw 'zou verrijzen. Zo was er het geval Utrecht, waar plannen tot de bouw van de inmiddels gereedge komen kantoortoren aan de Neude praktisch gesproken aan de open baarheid werden prijsgegeven, toen alles al vaststond en protesten wei nig meer konden uitrichten. Een gebouw, dat het silhouet van de stad ernstig verminkt. Utrecht is echter al weer overtroefd door Den Bosch. Hier werd de afgelopen week ntet- officieel een plan bekend tot het bouwen van een maar liefst hon derd meter hoge Kantoorpaal ten behoeue van provinciale griffie en -diensten. Deze gigant zou in de oude binnenstad moeten verrijzen, vlak naast de eveneens honderd meter bouw in het algemeen geen enkele hoge toren van de Sint Janvraag oplevert. In de tweede plaats kan het stads- Het comité Binnenstad 's-Hertogen- bestuur de weg inslaan van restaura bosch dat die plannen openbaarde en be en conservering der oude binnen- er ernstig tegen fulmineerde, spréékt stad. Deze weg zal wel altijd gekozen in zijn protest over niets meer of min- WOrden. ook al zou er in de oude stads- der dan „een brutale aantasting en kern bij wijze van spreken geen enkel negering van de schaal der oude gebouw staan, dat op de lijst van Mo- stad". Ook bij dit protest wordt, even- numentenzorg voorkomt. Immers als dat destijds in Utrecht het geval die binnenstad heeft toch haar eigen was, naar voren gebracht dat het pu- historie, haar eigen vertrouwde beeld, bliek kennelijk niet mag weten wat zij kent toch haar eigen sfeer van ge- het boven 't hoofd hangt en wordt de zelligheid: het winkelen heeft er een vrees geuit, dat men straks voor het aparte bekoring, het paraderen, het voldongen feit zal komen te staan. zitten op terrasjes, het feestvieren Nu is het denkbaar, dat deze en komt er tot zijn recht, juist omdèt soortgelijke protesten voornamelijk het het de oude binnenstad is waar ellei uitvloeisel zijn van historisch-romanti- gebeurt. sche overwegingen, die geheel in de Maar restauratie en conservering gevoelswereld liggen, waarbij de dm- van z0-n ^de stadskern is niet het gen geladen worden met aspecten als enige wat het stadsbestuur moet doen. het geheimzinnige met-van-nu-zijn het eenvoudig ligt de zaak geenszins, onvervangbare. Daarom is het wellicht Er zijn ook nog de (waarlijk niet ge goed deze moderne torenbouwconcep- ringe) eisen, die de moderne samen- ties in oude binnensteden eens te be- ieving aan de binnenstad stelt, eisen, schouwen vanuit stedebouwkundig op- die met het groeien van de bevolking zicht om vandaar uit de vraag te stel- steeds zullen toenemen. Eén van de len: Zi'n deze en dergelitke hoogbouw- sprekendste voorbeelden van die eisen projecten in oude stadskernen aan- is het verkeer, waar voorzieningen vaardbaar? voor nodig zijn. Het wordt dus bij sa- Om tot beantwoording van deze nering een kwestie van geven en ne- vraag te komen dient eerst een ènde- men, een comoromis. waarbij ALLE re v"i« te worden gesteld, namelijk: monumenten met zonder meer behou- Wat stellen we ons van onze oude bin- den kunnen blijven. Echter dient met nensteden voor en wat willen we er- behoud van het oude karakter gesa- mee? Onder oude binnenstad dient neerd of gereconstrueerd te worden, men te verstaan het stadsgedeelte Ir. R. Meischke, directeur van de begrensd door wallen en/of singels, rijksdienst Monumentenzorg, heeft Globaal kan men zeggen: het is het eens, tijdens studiedagen over de toe- gebied dat tot omstreeks het midden komst van onze oude steden een aan* van de vorige eeuw de gehele stad tal uitgangspunten voor het beleid vormde, waar alles gebeurde men to.v. oude stadskernen opgesomd, woonde, leefde en werkte er. waarvan we er enkele willen noemen. Van lieverlede kwam de snelle uit- We komen dan meteen in de richting antwoord op de oorspronkelijk die immers luidde: breiding van deze steden, de afgelo- E.E.G. is oorzaak van ontslag minister van Australië Een uitlating over de gevolgen Engelands toetreding tot de Europese economische gemeenschap heeft Australië tot het ontslag van een m •ter geleid. Leslie Bury, minister van luchtvaart, verklaarde op een bijeenkomst dat Australië weinig te vrezen beeft van Engelands toetreding tot de E.E.G. Hij herhaalde dit donderdag in een andere toespraak. Er stak een politieke storm op waarna de minister zijn ontslag aan bood. Premier Menzies heeft dit giste ren aanvaard. aar aan ïchnisch ;de voor Schrijf bier uw eigen n :t eind- dinlo- „Dat zit Zo" - 'n boek boordevol met ongelooflijk taüSï" bandige wenken - is niet «erpark Ui de winkel te koop. I De B.B.C. zal de mul- ti-miljonair Gulbenkian twee pond schadevergoe ding moeten betalen, maar de proceskosten die veel hoger waren, zullen de beide partijen samen moeten betalen. Gulbenkian had een pro ces aangespannen omdat de B.B.C. geweigerd had hem de opname van een t.v.-interview ter be schikking te stellen. Tij dens het proces dat vier dagen heeft geduurd, liet Gulbenkian voor zijn ad vocaat en adviseurs in het Hoge Gerechtshof schitterende lunches serveren door een stel obers van een van de duurste restaurants van Londen. De kosten daar van worden op zeker dui zend gulden geschat. I De politie in Rheden werd donderdag gealar meerd dat er een zee leeuw in de IJssel zou zwemmen. Toen men een kijkje ging nemen, bleek dat de tip geen grap was maar werke lijkheid. De rijksbaken- meester heeft pogingen gedaan het beest te van gen, doch is daarin niet geslaagd. Tot dusver is de zeeleeuw nog niet ge vonden. I De Tsjechische bladen waren gisteren vol lof over de tentoonstelling van Nederlandse kunst die in Praag wordt ge houden. De bladen pre zen de hoge kwaliteit van de verzameling en maakten speciaal mel ding van de linoleumsne den van Chris van Voorst en de tekeningen van Lex Metz. I Würzburg heeft gewei gerd een van de straten naar de bekende West- duitse schrijver Leon- hard Frank te noemen, omdat hij „lasterlijke verhalen" over de Joden vervolging geschreven zou hebben. Een ander bezwaar tegen Frank was dat hij een onder scheiding van het Oost- duitse bewind in ont vangst genomen heeft. Het voornaamste be zwaar vormde evenwel het verhaal van zijn hand: „Het meisje uit Würzburg", waarin hij, aldus de gemeenteraad, de stad door het slijk heeft gehaald. Vittorio Mussolini heeft verklaard, dat de docu mentaire die Roberto Rossolini heeft gemaakt over het leven van Beni to Mussolini, zijn vader, niet anti-Mussolini is maar anti-Italiaans. Hij schrijft dat de Italiaanse regering iedere film die Italië in een ongunstig daglicht stelt, zou moe ten verbieden. I Een Britse rechter heeft bepaald, dat de Amerikaanse componist van het liedje Why niet de melodie heeft over genomen uit In a little Spanish Town. De rech ter heeft vijf dagen lang naar allerlei liedjes ge luisterd en kwam tot de slotsom dat al deze lied jes wel iets van elkaar weg hadden. i Amerika omstreeks het Rode wordt verteld dat Erik streeks het jaar werd verbannen en was gegaan, waar hij zieh aan de westkust vestigde. Na hier enkele ja ren te zijn geble ven en het terrein te hebben verkend, waagde hfj het naar IJsland terug tc keren en wist daar belangstelling te wekken voor zijn plan TOCH IS HET ZO! die we de volgende keer nog herhaalde lijk zullen tegenko- /andaa.» is uitslul- end: waar kunnen het door de Noor mannen ontdekte kolonie Helluiand, Markland en Vlnland heb- in het nieuwe land (Groenland) te ben gelegen? De meest aanvaarde op- stichten. Vijfentwintig scheepjes zeil- vatting is, dat Helluiand het onher- den ditmaal weg (waarvan 14 het bergzame Labrador is geweest, dat doel zouden bereiken) en binnen kelc jaren volgden nog andere, dat in korte tijd op Groenland twee kolonies konden ontstaan, die op het 3000 kolonisten telden. hun bloei ongeveer de buurt i pen dertig, veertig jaren in steeds gestelde vraag, die sneller tempo. Zeer vele wijken zijn Zijn torengebouwen van vijftig tot eromheen ontstaan. In de oude bin- honderd meter stedebouwkundig gezien nensteden kunnen we naar huidige in oude stadskernen aanvaardbaar? maatstaven gemeten minder goed wo- Ir. Meischke zei o.m.: Waak in de nen, minder bedrijvei\ hebben, terwijl stadskernen voor verhoging van het de verkeersproblemen er zich met de vloeroppervlak. Hiermee wordt bedoeld dag opstapelen. Als uiterste conse- dat de verhouding tussen het vloerop- quentie hiervan zien we in sommige pervlak in gebouwen tot het wegopper- oude binnensteden bepaalde delen vol- vlak in de binnenstad thans reeds zó komen doodgaan. Een sprekend voor- ongunstig is, dat verkeersaders al beeld hiervan is dat deel van de oude bijna niet meer kunnen functioneren, binnenstad van Dordrecht, dat aan de ook die voor voetgangers niet en dat Merwede is gelegen. het parkeerprobleem onoplosbaar is Nu Ls DE belangrijke vraag voor geworden, elk stadsbestuur dat met oude binnen- Opmerking: Men kan zich voorstel- steden te maken heeft: Wat willen we len hoe rigoureus de vermeerdering daar nu mee? Begrijpelijkerwijs zegt van dit vloeroppervlak is, indien een bijna elk stadsbestuur daarop dat het torengebouw in een oude binnenstad die oude binnenstad wil levend houden wordt opgetrokken, óf opnieuw levend wil móken. Ak- Ir. Meischke vervolgde: In oude koord, maar op welke manier moet binnensteden dient men te waken te- dat dan gebeuren? gen schaalvergroting en een uitweg (sic!) te zoeken voor de zeer grote Ruwweg geschetst kan men twee gebouwen wegen kiezen. In de eerste plaats kan Opmerking: Dat bij het doen verrij- men de gehele oude binnenstad met zen van een torengebouw de schaal ziin krotten, niet aan de eisen van de van de binnenstad monstrueus wordt tijd beantwoordende oude woonhuizen aangetast behoeft geen nader betoog, en bedrijfspanden, welke slechts via dezelfde geest sprak op diezelfde een net van smalle straten te berei- studiedagen mr. R. Hotke, hoofddirec- ken zijn met de grond gelijk maken teur van Monumentenzorg, toen hij be en op die plaats een nieuwe city bou- klemtoonde dat bij het ontwerpen van wen. Maar dat is een oplossing die saneringsplannen het oude karakter niet spoedig zal worden verwerkelijkt, van stadskernen zoveel mogelijk ge- tenzij oorlogsgeweld een dergelijke handhaafd dient te blijven, amovering veroorzaakt. Zoals in Rot- Opmerking: Dat. een torengebouw terdam het geval geweest is, waar we hieraan beoaald niet meewerkt, moge een geheel nieuwe stadskern hebben duidelijk zijn. Laten we nog een derde deskundige citeren, namelijk de architect-stede- bouwkundige A. Komtcr. die eveneens op genoemde studiedagen het woord voerde. Zijn betoog is zonder meer vernietigend voor moderne palenbouw in oude stadskernen. Hij zei: „Veel meer dan het enkele historische woon huis, hoe fraai ook in zichzelf, zijn het de stadsbeelden als gehéél die de waarde van de oude steden bepalen. Het is het samenspel van stedebouw en architectuur, beide met elementen die volkomen op elkaar zijn afgestemd, dat het evenwichtige uitmaakt van onze oude steden. Een evenwicht, dat zeer snel verstoord wordt wanneer men ingrepen doet in de architecto nische elementen. Het is een vol groeid vorm geheel, dat in 7 r'-n-p 7in geen „verder" meer mogelijk maakt. Tot zover deze citaten van vakmen sen die toch werkelijk niet de eerden de besten zijn. Het wordt nu wellicht duidelijker waarom een zekere ge heimzinnigheid door een gemeente kan worden betracht als zij plannen tot het bouwen van naar Nederlandse begrippen wolkenkrabbers in oude binnensteden wenst te realiseren. Dit genre gebouwen moge tegemoet komen aan ruimtenood van kantoren, een oplossing betekent het geenszins, eerder een serie ernstige problemen Hier is sprake van een gevaarlijke tendens. Grotesk wordt deze zaak als men haar plaatst tegenover het gede tailleerde complex van voorwaarden dat gemeenten kunnen stellen in de woningbouwsector. We zien dan name lijk deze eigenaardige fisuur: enerzi'ds worden met de gewraakte palenbouw elementaire stedebouwkundige eisen met voeten getreden, terwijl ander zijds minutieuze regelingen ten aanzien van de uitvoering van woningbouwpro jecten gelden, zoals een balcon niet breder dan zoveel meter en een lucht rooster zoveel centimeter van het pla- Wat baten alle vakstudies over sa neringen van oude. historische stads kernen. als gemeenten zó met de klompen aan door deze porseleinkast gaan lopen? de Nieuwe Wereld hebben ge- het Helluiand (Stcenland) werd ge- i wellicht ook niet het eer- noemd; vervolgens kwam men ver in de IJslandse sage van Erik de prachtige streek in zicht, zodat hij hier aan land ging en voorbereidin- ult IJsland gen voor een langdurig verblijf r Groenland trof. Hier groeiden druiven, aanlei ding om deze streek Vlnland (WUnland) Markland overeenkomt met het rijk beboste Nieuw Schotland en dat Vln land geïdentificeerd moet worden een streek in Massachnsetts in wegen aan het hof van Olaf Trygg- allerlei beweegredenen werd daar tot het Chris tendom bekeerd, welk geloof hij, on danks tegenwerpingen van Erik de vullen. Maar Rode, ook in Groenland invoerde, we beslist nog te Het volgende jaar (1000) met een aantal makkers land weg om in het zuidwesten een land tc zoeken, dat de IJslander Björn Herjulfson, door een storm uit de koers geraakt, omstreeks 984 waarop we belaas niet kunnen ingaan, omdat zij boekdelen zouden r Vlnland moeten PMLzeggen, omdat Lelf in de Middeleeuwen herhaaldelijk Groen- schepen daar heen zijn gevaren. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) Bom bij Rerlijnsc muur: meer arrestaties De Westberlijnse politie heeft meege deeld. dat vier man in staat van be schuldiging zijn gesteld wegens over treding van de wet op de explosieven in verband met twee pogingen om de len van de muu door de stad op te blazen. De mannen zijn het grootste deel van de dag ondervraagd. Er zijn nu in totaal vijf arrestaties verricht. Eén der arrestanten, de monteur K. heeft reeds bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5