Concours Kerkrade Huis Dior houdt de rokken kort Late zomer een probleem voor bloembollenbedrijf Muziekfeest met gezonde financiële basis Hoofdagent omgekomen De heer Schalks in de duinen gehuldigd «U W K LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 27 Jl'LI 1962 58 ERKRADE puilt uit van de mensen. Mensen uit verre en nabije landen en zij hebben één ding ge- sn, de liefde voor het zelfmusiceren. Zij zijn muziek- mateurs met hart en ziel en voor de beroepsmusici, oor de „berocpsconcerten met zware muziek" schijnen Het is dus hier hetzelfde geval als elders. De drempelvrees weerhoudt bepaalde categorie muziekliefhebbers om naar de grote concerten te aan. En misschien is dit in Kerkrade, in Limburg, in het algemeen nog Limburg immers telt een verbijsterend antal muziekkorpsen van goede tot oortreffelijke kwaliteit. Men maakt daar zélf muziek eri men voelt zich die wereld zo gelukkig, dat de pro- ionele muziekwereld vrijwel er bui- Hoe anders te verklaren, dat in deze Jriankstad". zoals Kerkrade zich noemt, belangstelling voor uitvoeringen als i het Concertgebouworkest, van Ho- egger's oratorium Jeanne d'Arc au lücher, van Carl Orff's Carmina Burana latig tot minimaal was. terwijl het tadion bij de grote militaire taptoe en de marswedstrijden stampvol zat en concerthal bij de concoursen voor fanfare bijna geheel bezet Kerkrade heeft met deze eerste itegorie muziek nog moeite, de tweede ent het door en door. Tn ee delen Het programma van ht Wereldmuziek- (W.M.C.) valt dus in twee delen iteen: het volksmuziekfeest en de ,.zwa- concerten, die behalve de bovenge- oemde uitvoeringen verder omvatten et optreden van de Bamberger Symfo- iker, het London Philharmonic Orches- I, het Straatsburgs Domkoor, de Wie- Hofkapelle, tal van recitals en nog r. Maar het zwaartepunt valt op het erste deel: de marswedstrijden, de har- n fanfareconcoursen en de con- erten, die daarmee in verband staan, die van de Kon. Militaire Kapel, van Kon. Muziekkapel der Gidsen uit elgië, van de Kaiserliche- und König- che Hoch- und Deutschmeisterkapelle Wenen. De wedstrijden vormen dan ok de financiële basis van het W.M.C brengen het geld op waarmee de ure concerten" betaald kunnen vor en dan komen nog daarbij de lang iet onbelangrijke schenkingen van de limburgse industrieën en maatschappij- Want men ziet terecht het belang het W.M.C. in, een belang, dat zich erder strekt dan de muziek alleen, ierkrade is in de publiciteit van de hele 'ereld gekomen en daarvan profiteert omgeving. Door deze veilige financiële grondslag urft Johan Scholtes dan ook zulk een eelzijdig en ambitieus programma aan verbaasde wereld te presenteren en heeft tot nu toe niet eens het garan- bedrag van f 67.000,dat rijk, pro- 'ncie en gemeente samen verstrekken, ehoeven aan te spreken. Maar zo zal zich wellicht afvragen zijn deze re concerten" (die natuurlijk veel isten) dan dringend nodig? Ze worden 'echt bezocht en er moet dus geld bij. 'atuurlijk dienen zij als reclame voor buitenwereld, als eye-catcher". Maar hebben ook nog een andere functie. Kijk zegt Johan Scholtes Kerk- -de moet niet alleen in materieel op- gma icht, maar ook cultureel vooruitgaan. ■4 n Cultureel vooruit Het WJVf.C. heeft een tweeledig doel. iet wil door de krachtmeting der ama- •urgezelschappen de amateuristische MM zlekbeoefening stimuleren en bevor- W? ieren, èn het wil Kerkrade dichter naar Ir grote concertmuziek brengen. Daar- deze concerten, die nu nog boven erkrade uitsteken, vooral als het pro- wat moeilijk en ongewoon eruit let. Daarom ook het voortdurend aan- ingen van het W-M.C.-bestuur (waar- "hier burgemeester en gemeenteraad Kerkrade staan) op het bouwen van concertzaal in de plaats van de losse entconstructie, die elke vier jaar op- ileuw opgericht wordt en die een slech- le schakelen, het blijft voor de Chr. korp- Voor blaasorkesten is deze ruimte wel geschikt, de klank van de strijkers dwijnt en wordt gereduceerd tot ee jeluid. Alleen de massale klank kan leven. En het programma van iet W.M.C. heeft nu een peil bereikt, aarop een vaste concertzaal een drin- inde eis wordt. Kerkrade heeft de plan- ien kant en klaar'en de financiering is orde. Het wachten is op de goed- :euring van het rijk, en men weet hoe lang dit kan duren. Maar nu dan over het Concours, de >rn van het W.M.C. Dit wordt gesplitst i marswedstrijden en in concoursen jor muziekgezelschappen, n.l. fanfare-, harmonie-, symfonie-, en mandolineor kesten. Do marswedstrijden spelen zich af in het Stadion, waarin 30.000 mensen een plaats kunnen vinden, de concoursen in de concerthal van 4000 zitplaatsen. Bij de concoursen is een nieuwe weg ge volgd in overleg met de vier Nederland se federaties, waaronder de Ned. fede ratie van Chr. Muziekbonden. Deze heb ben een lijst van 60 composities opgesteld in oplopende graad van moeilijkheid. De deelnemende orkesten moeten daaruit drie werken kiezen en uitvoeren, en daarme bepalen zij dus zelf de afdeling, waarin zij willen uitkomen. Er zijn drie divisies gemaakt, die overeenkomen met de superieure-, de ere- en de uitmuntendheidsafdelingen. Het W.M.C. heeft zodoende het peil in eigen hand willen houden: De orkesten van mindere kwaliteit vielen af. zodat alleen de beste inschreven, en het aantal min of meer geslaagde arrangementen werd radicaal beperkt. Daarvoor heeft men originele blaasmuziek uitgezocht en het aantal Ned. composities is aanzien lijk! Er is dus scherp geselecteerd en dit was hard nodig, omdat het voorafgaande W.M.C. meer in kwantiteit dan in kwa liteit opviel. Opzet geslaagd Is deze opzet nu geslaagd? Dat zullen wij moeten afwachten. In elk geval kun nen wij na enkele coucoursdagen wel enige opmerkingen maken. Allereerst dan dit: het concours wordt in de weekeinden gehouden. Tegen het op zondag spelen, is door de Christelijke Federatie terecht bezwaar gemaakt en al is de leiding van het W.M.C. in zoverre aan deze principiële bezwaren tegemoet gekomen door nu de zaterdag volledig in te schakelen, ht blijft voor de Chr. korp sen een ernstige gewetenskwestie om aan het W.M.C. mee te doen. Daarmee wordt een groot deel van de Neder landse korpsen uitgeschakeld en met nadruk zij dit gezegd een kwalitatief uitmuntend gedeelte! Aan dit W.M.C. doet van de zijde van de Chr. Federatie mee de Fanfare ..Crescendo" uit Drach ten onder Pybe Bakker, die ook de Fan fare „Ny Libben" uit Koudum dirigeert. Uit Den Haag doet mee het Harmonie orkest ,,St. Gregorius de Grote" onder Henk Hoogervorst en op de grote zan gersdag komt het Haags Matrozenkoor onder Kees Stolwijk. Het tweede punt hptreft dan de reeds vermelde 60 partituren, die uitgezocht zijn voor dit W.M.C. Met alle respect de goede bedoelingen moet het ons toch van het hart, dat onder deze wer ken enkele onhandig, eigenlijk slecht ge schreven partituren opgenomen zijn. En als juist deze stukken als concoursnum mers uitgekozen worden, dan kan een korps daarop leiyk struikelen, zoals ge beurde b.v. door de Danssuite van A. Meulemans. Componeren voor muziek- amateurs is een mooie, maar moeilijke opgave. De meeste componisten hebben weinig begrip van wat de muziekama- teur kan spelen of zingen. En wat bij een beroepsensemble goed kan klinken, kan by amateurs jammerlijk slecht uit vallen. Niet elke componist is in staat de afstand tussen hem en de amateurs te overbruggen en meestal schrijft bU te moeilijk, te onbegrijpeiyk. Wij hoorden op dit W.M.C. de Partita van Kees van Baaren: uitstekende ziek, die de aandacht dadelijk vasthoudt door de taalbeheersing, door de grote originaliteit en door de helderheid expressie. Maar zelfs voor een geschoold orkest als de Kon. Mil. Kapel betekent deze Partita lang geen gemakkelijke kost. Wat wil dan een amateurkorps mee beginnen? Hier had een Italiaans orkest, het Corpo Musicale del Dopola- voro Ferroviario (korps van spoorweg arbeiders) uit Milaan zich e waagd, overigens met een resultaat, dat er wezen mocht. Ze speelden alle noten, maar het ging behoedzaam en in de zeg ging bleven zy steken. Maar dat kon men ook niet verlangen, zelfs van zulk een virtuoos amateurkorps als van deze Ita lianen. Het behaalde terecht het hoogste puntenaantal met lof der jury: het speel de zuiver en duidelijk en de voordracht was goed geprofileerd, had pit en vaart. Dirigent Antonio Romano wist wel weg met Van Anrooy's Piet Hein Rhapsodie zij nog een beetje bang te zijn. Die soort muziek nee die ligt hun niet zo best, die moeten zij eerst nog eens uit de verte bekijken voordat ze in regelrecht con tact er mee komen. met Marchesini's Carri Armati (ge wapende tanks), die hij voorbij liet don deren in een enorme climax. Overige prestaties En hoe waren de overige prestaties, rat werd er verder gespeeld? Voorzo- er wij het meemaakten, stonden de prestaties in het algemeen op het peil der superieure afdeling. Er werden veel 3e prijzen uitgereikt door de jury. Frank Wright. Herman Strategier en prof. Paul Walter, die hoge maatstaven aanleggen. Dat moet ook op een wereld muziekconcours! Wel achten wij het aan tal te spelen composities te veel: drie plus een inspeelnummer duurt te lang, zowel voor de uitvoerenden als voor de toe hoorders. Onder de composities troffen w(j veel erken van Gerard Boedyn en Meindert Boekei en originele blaasmuziek wordt rel geprefereerd. Maar als men deze aak hoort en op de muzikale waarde toetst, dan kan men soms niet nalaten de poverheid van de melodische en harmonische vinding en over de open hartige stoplappen een diepe zucht te slaken. En dan kan een goed arrange ment van een symfonisch werk uit het toprepertoirc een verademing beteke- na zoveel middelmatigs. Ja het Is héél erg moeilyk plezierige speelmu- ziek te vinden! Een mening, die de diri gent van de K.M.K.. majoor Rocus van Yperen, volkomen deelt. Rocus van Yperen is een belangryk ian op het W.M.C.: hij zit met Frank Wright en Jos Moerenhout in de jury voor de marswedstrijden, die ongelooflijk populair zijn. Naar zijn oordeel was hier het peil uitstekend en er zijn heel wat eerste prijzen uitgedeeld. Maar de groot ste attractie vormen natuurlijk de Ame rikaanse bands, die volkomen op show zijn geïnstrueerd. Hun marcheren, met de beeldschone ..majorettes" voorop, die zo mooi de stok kunnen zwaaien en die als paardjes de benen hoog opgooien, is perfect gedisciplineerd, alle bewegingen zijn volkomen uitgewogen op het meeste effect en de kleurige uniformen zijn een voor het oog. De HQjh Schools, de universiteiten in Amerika wedijveren met elkaar in dergelijke bands, die bU de grote voetbalwedstrijden optreden, en de jongens en meisjes stellen er een eer in :rin opgenomen te worden. En in zulk show overtreffen zij natuurlijk elk Europees corps, hoe keurig het ook is uitgedost en hoe keurig het ook speelt en marcheert. De Amerikaanse bands sle- in de marswedstrijden dan ook de hoogste prijzen .weg. Maar als zij in het concours meespe len, dan kan dit wej, eens, tegenvallen, omdat" zij ónze muzièk niet kennen en niet begrijpen. Dit gebeurde b.v. met de Weir High School Varsity Band uit Weirton, West-Viriginia, die een per fecte show ten beste gaf. maar zo jam merlijk faalde op het concours dat de jury in overleg met de dirigent, de band buiten mededinging plaatste. Een elegante oplossing van een klein men selijk drama in het W.M.C.. dat verder ■ele vreugden aan amateuristisch mu- iceren r>r»1o"ert. Dra. H. E. Kokec-van den Berge VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach- de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten: ss Nieuw Amster dam (29/7), ss Sloterdijk (1/8); Argenti nië: ms Waterland (29/7). ms Laennec (31/7), ms Cap San Nicolas (2/8); Australië: ms Songkhla (29/7). ms rinthic (1/8); Brazilië: ms Laennec (31/7), msCap San Nicolas (2/8); Cana da: ss Nieuw Amsterdam (29/7), ss Rijn dam (1/8); Chili: ms Ulysses (1/8). ts Havelstein (2/8); Indonesië: verkeer gestaakt; Ned. Antillen: ms Ulysses (30/7), ms Corinthic (1/8); Suriname: (30/7), ms Corrinthic (1/8); Suriname: ms Willemstad (1/8); Rep. van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: ms Edinburgh Castle (29/7), ms Celebes (1/8). Inlichtingen betreffende de vei dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Rocus van Yperen, Jos. Moeren hout en Frank Wright waren de juryleden in de grote marswed strijden in Kerkrade. Als een trots paardje stapte de Amerikaanse majorette voor haar schoolband uit en het pu bliek in Kerkrade juichte haar enorm toe. Verolme heeft plannen voor werf in Noorwegen De heer Karei Scjërdal, secretaris-gé neraal van het departement van indu strie van Noorwegen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de heer C. Verolme, scheepsbouwer in Rotterdam, om met hem van gedachten te wisselen over het plan om by Sartsburg, in samenwerking met Noorse scheepsbouwers, de grootst» werf van Noorwegen te bouwen. Men kwam tot de conclusie, dat er »n goede basis voor samenwerking is, zo meldt Verolme, maai- de plannen be vinden zich nog steeds in een eerst» stadium. Sfeer in 't gezin f De Nieuwe Leidsche" er in t DIOR ROKLENGTE: kort. TAILLEURS: lange of korte jasjes, de rok heeft de ruim te van voren; dubbele rij knopen als sluiting. Sluike jumpers en marinières. JAPONNEN: veel prinsesselijn. De taille wordt vaag aange geven. MANTELS: iets verhoogde tail le zowel bij rechte modellen als redingotes. KLEUREN: veel bruin, donker grijs. zwart, iets rood en groen, voor de avond rose. De 36-jarlge hoofdagent van ae ge meentepolitie te Amsterdam L. Scheep stra Is woensdagavond omstreeks kwart voor tien, rydend met zyn motorzijspan op de Rozengracht in de hoofdstad, ver ongelukt doordat een loslopende hond plotseling overstak cn tussen de motor i het zUspan terechtkwam. Hierdoor erd het voertuig onbestuurbaar. De politieman van de radio-autodienst sloeg driemaal over de kop en kwam op hei linkerweggedeelte in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komen de auto. De man. gehuwd en vader van drie kinderen, was vrijwel op slag dood. (Van onze moderedactrice) PARIJS, vrijdagochtend DE première van het huis Dior is steeds nog een evenement, dat met spanning verbeid wordt. Dc naam van de grote Christian Dior, die altijd nog een kroon op het huis zet. roept telkens weer de herinne ring op aan de jaren, waarin op deze première het modebeeld voor het ko mende seizofti bepaald werd. Inkopers en pers zijn de toeschouwers en de inkopers, vooral die uit Amerika, krijgen de beste plaatsen. De pers zit voor het merendeel op de traptreden en er zijn speciale kussentjes om dit ongemakkelijke zitje een beetje te ver zachten. Om vyf uur zou gisteren de show beginnen en om vier uur stond reeds een lange rij dames voor de deur te wachten, als gold het een uitverkoop met begeerde koopjes. Om half vyf gingen de deuren open en stortte men naar binnen, om vyf uur kon er geen muis meer bij en om half zes zweefde de eerste mannequin binnen. Het eerste model van de twee honderd! Om half acht naderde pas het einde en toen wist men het weer! Een uitstekende collectie van prachtige tailleurs, mantels, japonnen, cocktail- en avondtoiletten, maar geen sensa tioneel nieuws. Jubileum in Noord wijkei hout GISTEREN was het 25 jaar geleden, dat de heer B. Schalks, thans hoofd commies A, chef der afdeling financiën van de gemeentesecretarie van Noordwijkerhout, in overheidsdienst trad. Na volontair te zijn geweest ter gemeentesecretarie van Zoeterwoude begon hij zijn ambtelijke loop baan in dienst der gemeente Noordwijk. Na enige jaren vertrok hij naar het oosten des lands om zijn krachten in dienst te stellen van de gemeente Tubbergen, maar in 1946 trok het westen toch blijkbaar weer, want toen solliciteerde hij met succes naar de functie van registrator op de Noord- wijkerhoutse gemeentesecretarie. De registratuur verwisselde hij, na het behalen van het diploma gemeente- financiën, voor de financiële zaken en in 1960 volgde hij de heer De Jong op als chef van de afdeling. De heer Schalks staat bekend als een bijzondere en oorspronkelijke persoon lijkheid in het ambtelijke bestel. De wyze waarop zijn jubileum is gevierd, was daarmede volkomen in overeenstemming. Andere jubilea zijn immers steeds in de raadzaal van het gemeentehuis gevierd, maar voor huldiging in intieme kring van deze jubilaris trok het gehele ge zelschap. bestaande uit de heer en me vrouw Schalks, de burgemeester, de directeur van gemeentewerken, de ge meente-ontvanger en al het in het raad huis werkzame personeel, naar de duinen. Daar hadden de organisatoren een ge legenheid gevonden om geheel buiten de raadhuissfeer hun chef een originele huldiging te bereiden. Humor Natuuriyk hadden de aldaar door de burgemeester en de secretaris gesproken woorden van hulde en gelukwens be trekking op de 25-jarige ambtelijke loop baan, maar de burgemeester kenschetste vooral de sterk op het humoristische in gestelde persoonlijkheid yan de jubilaris. De ambtenaren van de afdeling financiën maakten kennelijk met veel plezier gebruik van de gelegen heid hun chef door middel van een extra-editie van „De Financiële Koe rier", een zelfgemaakt vers en met clandestien gemaakte bandopnamen eens goed in het zonnetje te zetten. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester Van der Weijden de ge bruikelijke enveloppe-met-inhoud aan en namens alle collega's overhandigde gemeentesecretaris J. P. de Jong een fraaie klok. De jubilaris dankte het gemeentebe stuur voor het vertrouwen, dat men steeds in hem 'had gesteld en de secretaris en de collega's voor de prettige samen werking. Geslaagd In Den Haag zijn voor het midden standsdiploma geslaagd de volgende leer lingen van de middenstandscursus te Noordwijkerhout: de dames B. Rietvink en A Vrolijk en de heren L. Boohove, G. Duindam. R. Jansen en N. Zandbergen uit Noordwijkerhout; de dames G van der Huls en A. Kortekaas en de heer Th. Kortekaas uit Voorhout en mej. E. Dui venvoorde uit Sassertheim. Uitslag van de wedvlucht met oude duiven vanaf Bordeaux op zaterdag 21 juli over plm. 906 km. In concours 47 duiven. Gelost te 13 uur met westenwind. Aankomst eerste duif om 8.08.35 uur. C P v d Berg 1 4 6 10: Peeters-Broekhof 2 3; A Plug 5 15; gobr. Passchier 8 13; H Dykstra 9 14; J v Gijlswyk 12 en P v Waas 16. Aan alle kanten moeilijkheden M' 'EN IS in het bloembollenbedrijf weken achter. De veilingen zijn een week later dan anders begonnen en wat hadden ze te veilen: zo'n zeshonderd manden en dan nog meest krokussen! De kwekers moeten in een bepaalde termijn hun bollen opleveren en dat is velen van hen onmo gelijk. Zelfs de scholieren die een centje extra willen verdienen voor hun vakantie, ondervinden de narigheid! Mechanisatie en wetenschappelijk on derzoek hebben in het bloembollenvak veel bereikt, maar ook dit jaar on dervindt de bloembollenkwéker, dat hij niet alle factoren in de hand heeft. Het afrijpingsproces van de bollen is ernstig vertraagd. Vorig jaar zat men met het probleem van een tekort aan bollen, door de wateroverlast van de cember 1960. Nu mag men rekenen op goede tot zeer goede oogst, maar de bollen zijn te laat. Veel te laat. Inderdaad er zijn enkele bedrijven aar men het proces toepast, .dat we ertkele weken geleden beschreven: wit n, hoge temperatuur en vochtig heid, zodat ze in enkele dagen een ste vige bruine huid hebben. Men tast echter nog volkomen in het duister, of deze behandeling de kwali teit al dan niet nadelig beïnvloedt, voor aar het de bollen voor vroege bloei betreft. Er zijn al exporteurs geweest die duidelijk hebben gemaakt dat zij geen wit-gerooide bollen accepteren. t is zeer te hopen dat dit systeem inderdaad tenvolle voldoet. Het zou een uitkomst voor het bollenvak betekenen. Echter de kleine kwekers hebben er niet veel aan. want zij missen hier voor de accommodatie. Zy zouden dan moeten komen tot de bouw van eci meenschappelijke schuur, waar die be handeling zou kunnen plaats hebben. Noodlottig spuiten De kwekers proberen het afsterven van het gewas te bespoedigen en n< daarvoor hun toevlucht tot het zoge naamde doodspuiten van het loof. Door de eigenaardige weersomstandigheden bleken de hiervoor goedgekeurde mid delen niet te voldoen. In de buurt van Breezand heeft toen een aantal kwekers de proef genomen met een middel dat gebruikt wordt om aardappelloof dood te spuiten, het Engelse middel Reglone. Of liever hadden ze „de proef" maar genomen, hadden ze eerst maar eens op tn klein partijtje geprobeerd! Maar ze iten In tydnood. Zo zyn er kwekers geweest die enkele honderden roeden hebben be spoten. en het resultaat is verschrik- kelijk. De bollen zyn totaal bedor ven, voor de verkoop ongeschikt. WU hebben ons persooniyk in de omgeving van Breezand van de schade op de hoogte gesteld. Som mige kwekers zyn hierdoor geruï neerd, hebben zo ongeveer drie kwart van hun „kraam" (vaak met dure bollen) verspeeld. Men probeert nu voor deze mensen schadevergoeding te krijgen, maar het is nog zeer de vraag of er hier een schuldige kan worden aangewezen. De grote fout is natuuriyk geweest, dat men het middel niet beproefd heeft, maat voor-de-voet-op is gaan spuiten. De ge troffen kwekers hebben daardoor een t« groot risico genomen. Alles te loot Het ziet er niet naar uit. dat de ..ramp van Breezand" het totaal van de bloem- bollchoogst. die als gezegd zeer goed belooft te zijn. ongunstig zal beïnvloe den. Verwacht mag worden, dat export dit jaar over voldoende bollen zal beschikken, zowel tulpen als hya cintcn en narcissen. De bollen zyn over het algemeen zo dik gegroeid, dat het wel eens kon zyn. dat er een tekort is aan de veelgevraagde „zift 11". De export moet nu kiezen tussen bol len op tyd geleverd, of bollen van ex portkwaliteit. Vele exporteurs hebben zich tot de kwekers gericht en hen degedeeld, dat ze in ieder geval bollen goede kwaliteit moeten hebben. De kweker moet zioh dan maar met hen in verbinding stellen, zodat men het en eens wordt. Een dergelijke situatie heeft zich sinds mensenheugenis niet voorge daan. Al worden alle zeilen in de mast gespannen, dan nog zal de port waarschijnlijk enkele weken later dan gewoonlijk de bollen kun nen verzenden. En dat betekent vooral voor Amerika een nadeel, waar men na een bepaalde datum praktisch geen bol meer kwijt kan. Ook scholieren In het bloembollenbedrijf vormen de scholicren-met-vakantie sinds jaren eer zeer gewaardeerde aanvulling van de werkkrachten. In de praktijk ziet men meestal het verschynsel, dat deze scho lieren eerst in de bollenschuur gaan werken en dan van het daar verdiende geld vakantie gaan houden. Voor velen zijn nu eahter al enige woken van de vakantie verstreken, maar „er zyn nog geen bollen". De werkzaam heden zullen in augustus hun top be reiken. Voor vele jongelui betekent dit een strop tenzij vader het geld voor schiet en ze eerst met vakantie gaan, om het later terug te verdienen. Dit is echter, gezien de bedoeling van de va- kantic, niet zo gewenst. Het jaar 1961 was voor het bloembol lenbedrijf geen goed jaar, omdat er te weinig bollen waren. De exportcijfers, die achteruit liepen, tonen het aan. 1961 is ongetwyfeid een goed bollenjaar, maar nu zit men omhoog met een vertraging, die ondanks alle inspanning nooit ge heel meer zal kunnen worden ingehaald. De achtergrond van deze collectie heeft dan ook wel een tragisch accent, ■ant de sympathieke ontwerpen van Dior Mare Bohan heeft de laatste maand voor deze Dremièrc moeten werken, ter- wyl hij gebukt ging onder een groot leed. Ziin vrouw kwam namelijk om auto-ongeluk en iedereen weet. dat de Bohans een van dc zeldzame gelukkige paren in de Parijse moda- 'ereld waren Allereerst dan de roklengtc, het punt waarop de grootste aandacht wordt gericht. Welnu bij Dior is de roklengte onveranderd, wat dus be tekent dat die vrij kort blijft. De tailleurs hebben afwisselend korte of lange jasjes, maar de rokken hebben onveranderd de ruimte aan de voor zijde. Soms door diepe plooien, soms door een brede plooi in het voorpand de zfjkant, zodat de rok enigs zins trapeziumvormig is. Bij de tailleurs wordt een lange slui ke jumper gedragen zonder mouwen cn met een ronde hals of een marinicre, die iets korter valt, maar steeds dus de rok gedragen wordt. Ook veel combinaties van een prinsessejapon. die echter het middel vrijwel niet aangeeft. Het jasje varieert van kort (tot de taille) tot driekwart De kleuren zyn triest veel bruin, erder wat rood, een mooi groen cn donkergrijs. De tailleurs sluiten met rijen knopen en hebben een kleine, 'an de hals afstaande kraag, waarin :in-zm gedragen wordt. Dit is een smalle korte bontsjaal. Natuurlijk van De schouders zyn rond. Bohan kon digde in zyn programma aan „dat hu de buste tot zyn recht liet komen", maar by de hyperslanke mannequins is dat moeilyk te constateren. Bij de mantels is de taille iets ver hoogd, zowel bij de rechte modellen als bij de redingotes. Dikwyls behoort er een sjaalkraag van bont by, die doorloopt tot het middel. De namiddagjaponncn vallen soepel r een ceintuur geeft enigszins het mid- el aan. Maar van een strakke taille is absoluut geen sprake. Voor de avond gedecolleteerde toiletten met uiterst smalle schouderbandjesp niet breder dan vetertje. Meestal een paar van die bandjes, die of om elkaar heengeslin- gerd zyn, of op verschillende breedte aangezet zijn, of kruislings lopen. De lange avondtoiletten zijn koker- auw en vallen van voren met een spilt byna tot aan de knie toe open. Even boven het middel is een smalle strik geplaatst, waarop een bijou is gestoken. Trouwens heel veel strikken, die overi gens geen functie als sluiting hebben deze collectie. Verder veel garnerin- l van dikke pompoms zelfs in de byoux. Voor de avond veel hardrose, blauw, groen en violet. En natuuriyk De nieuwe schoencnlyn van Dior heeft een kleine hak, die ver naar vo ren is gezet en lange puntneuzen. Lola Binsac Deze Poolse neemt een heel byzondere plaats in onder de Paryse couturiers. Zy houdt zich niet aan één lyn, maar maakt mooie en vooral persoonlyke kleren. Byna alles is gemaakt van hand- geweven stoffen of gebreid in kleuren, die telkens weer door hun vreemde wondermooie combinaties verras- Maar nog meer dan haar kleren zijn de accessoires byzonder. Dit keer heeft zij zich toegelegd op sjaals. Nu de tailleurs en mantels kraagloos wor den zyn deze byzonder in trek. Er mag dan veel nerts getoond worden, de ge middelde vrouw zal een nertssjaal al leen bij avond dragen en dus komt een gewone sjaal en vogue. Moderne Crusoë voor Franse radio De Franse radio heeft een stuntpro gramma uitgedach\ dat uitgevoerd wordt door de ex-tclevisiereportcr Georges de Caunesdie op het onbe woonde eiland Temu in de Stille Oceaan, gelegen op 1000 km. van Ta hiti een jaar lang in zijn eentje zal verblijven met als enig gezelschap zijn hond Eider Maar hij Ijeeft o.a. een kortegolf-zcnder bij zich' en zo zal hij, vanaf 17 augustus elke avond van kwart voor acht tot acht uur voor de Franse radio zijn ervaringen van die dag vertellen. Bovendien zal hij een groot aantal films makendie later voor de televisie worden vertoond In zijn bagage heeft hij voorts ma teriaal om een behoorlijke hut te bou wen, een reservezender, twee flimca- mera's met toebehoren, honderd kg papier (want natuurlijk schrijft hij ook een boek!) vijftig ballpoints, visgerei, voedsel in blik en stapels boeken De Caunes meent, dat hij het zo wel een jaar zal kunnen uithouden, maar mocht hij ziek worden of de eenzaam heid niet de baas kunnent dan wordt hij direct per vliegtuig teruggehaald. Meldt zijn zender zich niet, dan wordt dadelijk een onderzoek ingesteld. Helemaal zo verlaten als Robinson Crusoë zat hu dus niet ziin. Zweedse TV.: meer sport en jeugd programma's De Zweedse regering heeft besloten in het komende seizoen een drastischo programmaverbetering voor de televi sie door te voeren. Het jaarlyks budget dat voor de programma's op de Rijks begroting wordt uitgetrokken zal daar om van ruim zeven tot ruim elf mil joen kronen worden verhoogd. De tv zal een aantal buitenlandse films cn gefilmde documentaires laten vallen cn daarvoor in de plaats meer sportuitzendingen cn meer jeugdpro gramma's op het scherm brengen. Hiervoor zijn ongeveer honderd nieu. we medewerkers nodig, zowel voor dc technische cn artistieke als voor dc administratieve afdelingen. Een eerste stap voor meer actualiteit in de uitzendingen is gedaan door het verwerven van de uitzendrechten van de wcrldkampioenschappen yshockey. die in de komende winter in het land worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9