Veelbelovend weer voor Nijmeegse Vierdaagse foto verzekering! Warm onthaal voor voetridders Visser: klimaat vraagt snelle begrafenis Yierdaagseleger ging al vroeg van start Amerika en Europa zagen elkaar Nieuw-Amsterdam met congres naar Noorwegen Afgewende ondergang Agfa JULI DINSDAG 24 JULI 1962 Dani-vraag 270 verven, sden. A] ;r speel gen, elk H, SHO Als in een Probleem reeds in dt i)' vrij ^nvangsstand zwarte schijven staan te nieujP 6 en 25, dan kunt u er welhaast xïan Bceker Van zijn dat u te doen hebt met ssanl *n Canaleas. Ook in onderstaande pmpositie van J. H. H. Schijen te tiet Ker^gj-krade is dit het geval. Wat niet in de Wegneemt dat u knap bent wanneer u gen '"flit 11 zetten diepe probleem tot de M"wfcjede oplossing voert! (Eerste publicatie) 3vee kui Zwart: 1, 4, 5, 6, 7, 15, 25. 26, in<£9, 33, 34, 35, 36, 39, 40. g lijkt Wit: 14, 17, 18, 20, 21, 22, 24, 28, 30, 41, 42, 43, 45, 46, 48. Opgave: wit speelt en wint. r M, Schaak-vraag 270 VSW I Dit was de stand in Troitzki's oor- ZwaliSPronkelÜke eindspel: Wit: Kd5, Lf4, pi g6. itwyk Zwart: Kf8, pi e7 en h7. RCL I De oplossing is: 1. Lf4—h6f, Kf8—g8; g6g7, Kg8f7 (op 2e6f wint I. Kd6!, Kf7; 4. Ke5, Kg8: 5. Kf6, enz.); I- g?g8Dü Heel eenvoudig en heel TOster mooi! 3.Kf7xg8; 4. Kd5—e6, Kg8— :n ZwP: 5- Ke6—f7, e7—e6 (e5); 6. Lh6—g7 mat. >OTO Honigraat-puzzle 2, Spit 3. Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes, woorden J invullen die betekenen: 1. tuingereedschap; 2. teer; 3. be id in djgtuurder; 4. plaats in Utrecht; 5. vetti- ►eze afge aarde, voornamelijk bestaande uit lat héeen mengsel van klei en koolzure twintijlkalk; 6. teruggang; 7. zenuwcel; 8. komen plaats in België bij Neerwinden; 9. begirt netvlies van het oog. clubs imheirr VEV ves Eiland OPLOSSING VORIGE PUZZLE Horizontaal: 1. dinar, 5. hap, 7. reep, Lr~n8. dom, 10. ore, 11. sip, 12. la, 13. N.S., 14- hek, 15 ham, 16. dam, 17. lamp, lljeD 18. egel, 20. para, 21. lol 22. most, 9 24. Em, 25. beet, 26. ka, 27. hees, 28. ter, 29. maal, 30. klap. Verticaal: 1. Drongelen, 2. iers, 3. n>1 nee, 4. a.p., 5. hop, 6. a.m., 8. dik, 9. kamp, 11. Sem, 12. lama, 14. hal, VP 3. 15. hart, 16. del, 17. last, 19. gom, 20. ■BS 5i poes, 22. meel, 23. harp, 25. Bea, 26. A Itea, 27. ha, 28. Tl uer), ON aald" Burgemeester op Dcitas 1 014 eigen kosten Brot naar de V.S. De burgemeester van Eindhoven, ir. H. B. J. Witte, gaat geheel op eigen kosten en als particulier persoon naar de V.S., nadat Gedeputeerde Staten van Noord- I brabant him' goedkeuring onthielden aan een voorgenomen reis van B. en W. op kosten van de stad. De burgemeester zal trachten in het persoonlijke vlak begrip te wekken voor het feit dat B. en W. hun i aanvankelijke toezegging, om de Conven- üe van de 101 luchtlandingsdivisie (die Eindhoven bevrijdde) bij te wonen, niet gestand konden doen, zo heeft ir. Witte r in de raad medegedeeld. It De raad besloot gisteren tegen het be- t duit van G.S. in beroep te gaan bij de Kroon. De aanbiedingen uit de Eindho- j vense bevolking om de reis te financie- j ren, zijn niet geaccepteerd om de proce- dure bij de Kroon niet te vertroebelen. 1 Gerookt eten oorzaak van maagkanker? j Een Amerikaanse kankerdeskundige heeft gisteren meegedeeld, dat maagkan ker in Amerika in de laatste tientallen jaren zo sterk is afgenomen, dat de derzoekers in sommige grote steden moeite hebben gevallen voor studie te vinden. Maar dr. John R. Heller, voormalig hoofd van het nationaal kankerinstituut, weigerde een theorie te bevestigen van een geleerde uit Rusland weer veel maagkanker voorkomt dat het eten van gerookte levensmiddelen" een langrijke oorzaak voor de ziekte kan zijn. En dat het afnemen van de ziekte in Amerika eraan toe te schrijven ,.dat minder gerookte levensmiddelen i worden gegeten" in Amerika dan in d< Sowjetunie. Het telefoongesprek dat de burge meester van Nijmegen zal voeren me* zijn ambtgenoot in Albany, is bepaalc op donderdagavond om half negen. Het gesprek, dat via de Telstar gaat, zal Worden geleid over Engeland. Brandweer keek wat benauwd (Van onze speciale verslaggever) NIJMEGEN, maandagavond TAE Vierdaagse is weer van start! Hij was dit eigenlijk al, toen gisteravond in de „Goffert" een magnifieke vlaggenparade werd ge houden, die het plechtig hijsen van vijftien nationale kleuren deed zien Het reeds in duizenden kilometers geschreven spektakelstuk van de Ko ninklijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding begon ook deze zesenveertigste keer met veel belovend weer. Zeker veertigduizend mensen hadden zich in het stadion genesteld, terwijl er officieel slechts zevenentwintigduizend plaatsen zijn. Maar wie maalde er om? Alleen de brandweer keek wat benauwd, hoe wel van Nijmegen en zijn gastvrije burgers bekend is dat zij alles va- jaarlijks terugkerende voetridders kunnen verdragen. Een militair feest? Ja, nog wel, of schoon de marsvaardiigheid in het sterk gemotoriseerde, moderne' leger een veel minder belangrijke rol speelt dan v: ger. Van de 13.127 wandelaars, die geschreven hebben wat nog niets het gisteravond nog onbekende aantal aanmeldingen zegt dragen er 's konings rok. Deze nogal royalistische term moet overigens wel met. een kor reltje zout genomen worden. Behalve Nederlandse militairen (4841), Engelse (1233). Belgische (94). Noorse (21) en Luxemburgse (24), zijn er ook soldaten, die uit landen komen, die niet, of slechts zijdelings aan een vorstenhuis zijn ge lieerd. Zwitserland stuurde 534 soldaten. Duitsland 113, Israël 40, de Verenigde Staten 36"en Canada 32 Militairen en burgers gelijk, ze zaten, gisteravond als haringen in een ton om de vlaggen, in 't bijzonder hun vlaggen. en. die tegen een heldere hemel en bii het licht van een ondergaande zon werden gehesen. Het ging alfabetisch Australië als baanbreker, .Zwitserland als hekkesluiter Zestien keer klonk de eerste strofe van een volkslied door bet Nijmeegse stadion. Negen -binnen- en buitenlandse militaire landen verzorg den de muziek. Onder hen bevonden zich de tamboers en trompetters van het eerste bataljon Queen's Own Rifles of Canada die de muziek verzorgden in sa menwerking met de tamboers van het eerste bataljon Welsh Guards, wier korte beremutsen een zichtbaar bewijs vormden dat ze tot de .beroemde, En gelse garderegimenten behoorden. Hoe trots moet die Italiaanse, maar Nederland werkzame terraswerfcer zijn geweest, toen. uitsluitend voor hem. het groen-wit-rood naar de top van één de vlaggemasten klom. Een zelfde gevoel moet die ene Lybiër ten deel gevallen zijn, die bij Bata in Best werkt, zonder twijfel reclame voor „eigen" schoeisel gaat maken. En dan die Aus tralische, die tijdelijk in Den Haag „Een welkom aan onze wandelaars" zegt Nijmegen op het ogenblik. Een beeld van het aanmeldingsbureau. woont. Voor haar alleen werd een na tionale vlaggegroet gebracht, voor haar alleen stegen de plechtige klanken van Kruisdragers De Gouden Kruisdragers waren er eer. Kampioen onder hen is de 67- jarige heer W. J. Korte uit Heemstede, die de Vierdaagse reeds dertig keer vol bracht Voor de zesentwintigste keer had den zich de heer J. N. Hakkert (68) uit Scheveningen en mejuffrouw M. B. A. P. .Herrygers (54) uit Rotterdam inge schreven. Wist u overigens dat de Gou den Kruisdragers (tenminste tien maal met succes de Vierdaagse) zich in een aparte vereniging hebben ondergebracht? Wij wisten t niet hoewel er al biina vijfhonderd leden zijn. Nijmegen zoemde gisteravond van vro lijke, frisse tippeüaaars, die tussen de vlaggeparade en het vrijdagavond te inen „blarentoal" een flink stuk persoonlijke prestatie hopen uit te leven. Op de Oranjesingel en de St. Candsius- singel, in de Molenstraat en de Dod- dendaal. overal waren ze, de wande laars, al óf niét niet kruizen" en cijfers, soms meer dan vreemdsoortig uitgedost Degenen, die vier dagen lang vijfen vijftig kilometer willen lopen (populair „vijfenvijftigers" genoemd) gingen vrij vroeg naar huis en naar bed. Hetzelfde kon van de „vijftigers" gezegd worden. Maar de grote moot, de „veertigers" vólgens inschrijving bijna tienduizend man sterk, geloofden het wel, evenals de bijzonder kleine groep der „derti gers" (nog geen achthonderd). Men weet 't 't is ieder jaar het zelfde elke dag blijven er tussen de honderd en tweehonderd wande laars op bed liggen, als ze 's morgens in alle vroegte moeten starten. Be kend is ook dat verschillende van hen zich beslist hadden kunnen mei- Hen, als ze de avond tevoren niet zo leng op een terrasje waren blijven zitten. Hoewel ze Eist. Wijchen, Groesbeek en Cuyk niet hebben ge zien, doch toch menen voldoende voor pret te hebben gehad, zegt de ware tippelaar van hen dat ze nimmer door de koorts, die Vierdaagse heet, zul len worden bevangerf. De beslissing dat de stoffelijke over schotten van in Nederlands Nieuw-Gui- nea gesneuvelde militairen niet vai rijkswege naar Nederland zullen worden overgebracht, is, aldus de minister defensie, ir S. H. Viser, genomen op grond van praktische redenen, als daar zijn de omstandigheden en mogelijkhe den ter plaatse. Financiële overwegingen hebben bii deze beslising geen rol gespeeld. De klimatologische omstandigheden brengen met zich mee, dat de begrafenis zeer vlug moet plaatsvinden. Het is onmoge lijk om binnen die termijn stoffelijke resten te omhullen overeenkomstig de voorschriften voor internationaal ver Voorts is het van oudsher gebruikelijk geweest Nederlanders, die in het bui tenland en in het bijzonder overzee, wa- overleden, ter plaatse ter aarde te bestellen. In Amsterdam is een comité opge richt, dat zich ten doel stelt gelden in te zamelen teneinde in Nieuw-Guinea omgekomen militairen in Nederland te kunnen begraven Bijdragen kunnen wor de gestort op postrekening 24459 van de Nederlandse Overzeebank in Amsterdam onder vermelding „Gestorven militairen". j een vraag onzerzijds of de hy giënische bezwaren tegen het opgraven van stoffelijke resten van gesneuvelde militairen ook zullen gelden wanneer het transport naar Nederland geheel door particulieren wordt verzorgd en bekostigd, vernamen wij van de zijde van het ministerie van defensie, dat dit waarschijnlijk inderdaad het geval zal zijh. De toestemming voor een dergelijk transport moet worden verleend door de autoriteiten in Nieuw-Guinea en men acht het bepaald niet uitgesloten, dal deze toestemming in elk geval de eerste maanden zal worden geweigerd. Er werd nog aan herinnerd, dat met betrekking tot één geval weliswaar toe stemming is verlend, maar het betrof hier geen gesneuvelde op een buiten post, maar een militair, die vlakbij Hol- landia, kort na een ongeluk, om het leven is gekomen, de reserve-tweede luitenant H. J. Breek. Diens vader, die werkzaam is bij Philips, heeft onmid dellijk door inschakeling van relaties in Hollandia de nodige maatregelen geno- en ervoor gezorgd, dat terstond na het overlijden de voor het transport benodigde loden kist aanwezig was. lots dergelijks is niet mogelijk met betrek king tot militairen, die bij gevechts handelingen op afgelegen buitenposten zijn gesneuveld, zo werd ons meege- (Telefonisch van onze special® verslaggever) Al om vier uur vanmorgen, toen de Nijmegenaren maar ook de vogels nog moesten ontwaken, marcheerden de eerste wandelaars de 46ste vier daagse in. Onder die zwijgende eer stelingen bevonden zich eenheden ge harde Engelse para's, die elk jaar opnieuw van de partij zijn. Sommigen hadden zich al om twee uur vannacht in de kazerne gemeld het passa gieren in de stad was blijkbaar bij zonder goed bevallen maar bra- vourwerk als dit schijnt versterkend voor de korpseer te zijn. Vanmorgen om negen uur werd be kend dat deze vierdaagse geen record aantal deelnemers telt. Van de 13.127 militairen en burgers, die zich aanvan kelijk hebben laten inschrijven, hebben zich gisteren 12.222 gemeld. Van start gingen er 12.158, waaruit blijkt dat Morpheus zelfs op de eerste dag van dit grote wandelfeest bijzonder sterk en be dwelmend kan zijn. Met 12.825 deelne mers blijft 1959 dan ook het record jaar, onmiddelijk gevolgd door 1958 dat 12.682 viedraagse-enthousiastelingen zag starten. Het weer kon vanmorgen niet mooier zijn. Het was niet koud, maar ook niet al te warm, met andere woorden: ideaal wandelweer. Regen werd er niet ver wacht. wel een stralende zon. die nau welijks verstek zou laten gaan. Traditiegetrouw gaat het parcours van vandaag door de Betuwe. Tussen de Waal en de Rijn, bij Eist, Huissen, Lent Lienden, Valburg en Driel, overal klonk het gezang op van enthousiaste tippe laars. Blaren waren er nog niet van morgen. maar dat ze zullen komen, ii buiten kijf. (Vervolg van pagina I) Ander doel de Prof. BordewUk legde er no| nadruk op dat het lanceren van de satellieten voor PTT-doelelnden niet ln de eerste plaats voor televisie zijn be doeld, maar voor de telefoonverbindin gen die nodig moeten worden vervier voudigd. De 300 lijnen die door kabelver. bindingen zijn gelegd, zijn onvoldoende en nieuwe kabelvcrbindtngen kosten veel meer dan het lanceren van nog enkel* satellieten die een voortdurend contact kunnen tot stand brengen. Om wat te bekomen van de spanning konden we naar een gezellig NCRV-pro- gramma kijken. Helaas kwam er van het relais met Londen voor de paarden sport niet veel terecht De voorbereidin gen voor het komende wereldprogramma stoorden de beeldoverbrenging vrijwel onophoudelijk. Om half elf begon het studiogesprek over Telstar-aspecten. Mevrouw de Rode- Verschoor, docente in het luchtrecht, ver telde iets over het vraagstuk van het ruimterecht dat nog niet geheel is opge lost. ir. De Vos de Wael lichtte nog eens de echnische problemen voor constante verbindingen toe en de heer Rengelink programmacommissaris van de NTS- waarschuwde voor al te hoge verwach tingen: de transatlantische verbindingen zullen nieit frequent tot stand worden gebracht en de uitzendingen zullen zich voorlopig wel beperken tot die van be langrijke actualiteiten. Men sprak nog over de mogelijkheden van „piraten- satellieten" en het eventueel lanecren van veel meer ruimtetuigen door oost en west. Het telecommunicatieverdrag dat op coördinatie is ingesteld, zal echo* in al dergelijke kwesties moeten voor- Afgebrokèn Dat het gesprek moest worden afge broken omdat Telstar zich, nu weer bo ven Trinidad, liet zien, nam niemand kwalijk want het verhoogde alleen maat de uitermate boeiende gang van zaken. Opnieuw drong die geladen spanning onze huiskamers binnen, opnieuw wordt er de schijnbare verwarring van stem- menspel b(j opwindende beelden van de seconden-aftellende klokken eh moni tors met „To Telstar" erboven. Heel snel kregen we beelden te zien van de Europese studio's in Bretagne en Cornwall waar alles klaar was voor het grote moment van rijdende camera's in Parijs en Londen, van Lapland waar de cameraman in vol daglicht zich met een tak de muggen van het hoofd tracht te te houden en van Sicilië waar alles klaar was voor de opnamen van het uitvaren van de sardiineVloot bij nacht Weer gelukt En plotseling was het weer zo ver: de Londense Big Ben kwam ln het beeld en er was weer dat drukke gepraat over en weer. totdat Arie Kleywegt gewoon weg juichte: „Amerika ontvangt ons," en met een officieel „Gegroet Amerika, dit is uw eerste blik op Europa", was de uitzending begonnen. In een bijzonder fraai afgewerkt scha kelprogramma gaf de Eurovisie een prachtige indruk van Europese evene menten. heelhet aangekondigde pro gramma kwam vlot en zeer duidelijk door. Vierenvijftig camera's waren in actie en toonden beelden van Londen en Parijs, Wenen. Lapland, Sicilië, Bel grado, Geneve en 'n Duitse staalfabriek. Er werd geschakeld alsof het geen moei te kostte, activiteiten en blikken op kunstschatten volgden elkaar in een uierst interesante reeks op. Telkens weer kwam het bericht door dat Ame rika alles best ontving en in Londen kre gen we zelfs al kranten te zien met het verslag over de Amerikaanse uit zending Helaas draaide Telstar onver- biddellijk door in haar 125ste omloop om de aarde en de laatste beelden van Landsend in Engeland met het nieuwste voertuig op luchtkussens kwam niet meer door in Amerika. Even plotseling als het was begon nen. was het ook weer uit. Wij, in Europa, konden voldaan naar bed gaan, de Amerikanen gingen eten. Een onvergetelijke gebeurtenis kan worden bijgeschreven in het boek der historie. Verkeerde medicijnen: levensgevaarlijk Twee oude dames hebben gistermid dag uit een apotheek in de Binnen Ban- tammerstraat te Amsterdam, Engels zout en laxeerpillen meegekregen. Achteraf is echter gebleken, dat de dames van de apotheek in plaats van Engels zout (magnesium sulfaat) ziivksulfaat hebben ontvangen, hetgeen bij inwendig gebruik levensgevaarlijk is. De politie heeft eni ge tijd pogingen gedaan de dames op te sporen. Later in de middag heeft de Am sterdamse politie het bericht met luid- Bprekerwagens omgeroepen in de buurt van de Binnen Bantammerstraat Des avonds was het nog steeds niet bekend, of de twee oude dames dit bericht heb ben vernomen. vanavond i 22.30 Nws 22.40 I Actual 1925 Licht 1 1 1« 20.55 Concertgebouw 2.15 Grammof oonmuJ „Hard studeren aan boord Prins presideert vier zittingen (Van een onzer verslaggevers) TAE Nieuw-Amsterdam van de Hol- land-Amerika Lijn Ls deze week congresschip. Op een vijf dagen du rende reis naar de Noorse wateren zullen op de kop af zeshonderd vijftig congressisten van vijftien nationali teiten zich ernstig verdiepen in „de communicatie-problemen in een Ver enigd Europa". Het internationale congres wordt ge organiseerd door het (Nederlandse) Ge meenschap voor Reclame. Prins Bern- hard, die beschermheer is van het ge- „Nee," zegt hij kort. „Dan niet," bromt de sergeant bij zichzelf. Hij laat de boer de boer en gaat naar zijn makkers, hun vuur en hun drank. En naar hün gebra den zwijn. Derck Korevaar vaart terug in de late namiddag. Eerder, véél eerder dan hij heeft verwacht. Nog geen uur is het geleden, dat hij zijn bootje losmaak te van de paal op de donk en nu boomt hij het al- er haastig terug. lij is bitter en verontwaardigd: zijn dat soldaten zijn dat officieren, die zwijnen daar op het slot! Hij is moedeloos ook: waar moet nu hulp vandaan komen, als de vorst doorzet en de gevreesde aan val komt? Hij denkt aan Geurtje en Aaike; aan moeder en Teeuw. Aan zichzelf en aan wat hem kan overko men natuurlijk ook. Maar voor zichzelf heeft hij hét minst angst. Hij zal, als het moet, vechten; hard vechten ook maar het moet al gek lopen als hy in geval van nood niet de kans ziet uit handen van de Fransozen te blijven. Hij is jong en vlug en weet de weg hier in de streek als de beste. Maar dan bedenkt hij, dat het laf zou wezen, de anderen in de steek te laten Nou ja, je kunt alles met te voren klaarmaken: hij zal wel zien, hoe het Daar heb je de kerk al. Op de donk staan een paar mannen: ze zien zeker naar hem uit. Want anders zouden ze in de scherpe kou wel binnen blij ven. Terwijl hij in zijn bootje nadert, begrijpt hij, hoe die mannen en zo juist op tijd buiten zijn: de wachter op de toren heeft hem natuurlijk zien aan- komen en beneden gewaarschuwd. Het zijn Teeuw en Everd Teunisse, die hem opwachten. „Gelukkig, je bent er," zegt Teeuw. Het doet Derck goed: ze zijn niet gewend, hun bezorgdheid- voor-elkaar te tonen, en Teeuw is zeker de laatste om dat te doen. Dat hij het doet bewijst, hoe hij aan zijn jongere broer op diens gewaagde en ge wichtige tocht heeft gedacht „Wat breng je voor tijding mee? vraagt de schout. „Een zwij nestal is het daar op het slot zegt h'y grimmig. „Een zuipersbende." Dat zijn krasse woorden voor een snotneus van een jaar of zestien; en zeker als hij het heeft over een man als de heer Van Brederode. Schout Teu nisse heeft hem vóór hij ging, nog zó op het hart .gebonden, vooral beleefd en onderdanig te zijn daar zal wel niet veel van terecht zijn gekomen, door H TE MFJtWE ze wel terdege. En ze benemen hun de moed. Zo als de woorden van „vader Jacob" de moed van alle vergaderden terneerslaan. Dominee Van Oudenhoven merkt dat, onder zijn spreken. Hij had trouwens niet anders verwacht. Maar hij heeft méér te zeggen dan alleen de moed- benemende boodschap, waarmee Derck Korevaar is weergekeerd. Want al is er dan geert hulp te ver wachten van de mannen op het slot te Noorloos, er kan andere hulp, betere uitkomst komen. Hoe? Dat weet de dominee op het ogenblik ook niet. Van- zingen. schat de schout nu. Maar mogelijk heeft de jon gen zijn reden, om zich op die krasse manier uit te drukken. Everd Teunisse wil dat weten. „Wat is er een zwij nestal?" Dan vertelt Derck met nijdige, korte woorden. Nee, ze hóeven hier in Hoornaar niet op hulp van die kerels daar in Noorloos te rekenen. De soldaten zuipen en vreten en geloven het voor de rest wel. en de officieren die Brederode aan het hoofd zijn geen haar beter. Teeuw en Teunisse kijken elkaar aan. Verschrikt. Want wat moet dat worden, nu er geen hulp komt? Ze gaan gedrieën naar binnen; daar worden ze verwacht. „En wordt van twee, drie kanten geïnformeerd. Ze kijken naar het gezicht van Derck, van Teeuw, van Everd. Geen van de drie geeft antwoord ze gaan naar het midden, waar de leiders zijn. Daar vertelt Everd Teunisse, wat Derck voor tijding heeft meegebracht. De jongen bevestigt het verslag. Nu moeten de mensen het weten. Ze drommen vol spanning om de groep pratende en luisterende mannen heen. De dichtstbijstaanden horen enkele woorden, begrijpen Ze vertellen halfluid wat ze vernemen. Dan wordt het ineens stil: Dominee Van Ouden hoven klimt de trap naar de preekstoel op- Hij zal dus alles vertellen. Hij vertelt alles. Och, eigenlijk is het maar heel weinig; dat de bezetting zich gedraagt of er geen vijand in de buurt is en er geen schijn van kans bestaat op een overval. Die kerels denken blijkbaar er niet aan, dat de vorst de waterlinie waardeloos maken zal „Ze denken helemaal niet," bromt Derck. „Ze vreten en zuipen en daarmee basta." Zijn woorden klinken niet ver, maar de dichtstbijstaanden horen Wilt niet stellen uw betrouwen Op Princen groot ofte kleen: Wilt op den mensche niet bouwen Want bij hem is hulpe geen. Als sijn geest uytvaert gelijck Wert hy weder aerd' en slijek. Met hem vergaen sijn raden al En werden haest'lick tot niet. Wol hem dien Godt t' aller tijt sal Sijn hulp aenbieden met vliet: die tct Godt heeft sijn toevlucht In noot en quaet gerucht. Er zijn er onder de zingenden, die het niet der brengen dan een paar regels dan overmant hen de hopeloosheid van hun toestand en hun stem stokt. Maar anderen scheppen moed uit de belofte, die ze in het tweede vers zingen; de be lofte waaraan ze zich' vastklemmen in dit uur van bange verwachting Hun stemmen klinken vaster, naarmate het eind van de zang nadert. De galm van het zingen versterft in de ruimte van de kerk er is even een diepe stilte. Dan zien ze, hoe de oude prediker op de kansel de handen vouwt Ze volgen zijn voorbeeld en bui gen hun hoofden. Over die hoofden is dan het geluid van de bid dende stem, die hun nood uitspreekt hun toekomst in Gods hand legt en om hulp en uitzicht smeekt Het is duister geworden binnen de hoge murc De mannen, de vrouwen, de kinderen zoeken hun harde slaapplaatsen. Hier en daar is h'et gerucht van een gefluisterd gesprek. Dat spoedig verstomt. De mensen hopen op slaap, op slaap, op een kort vergeten van hun ellende Buiten daalt de nacht over land en water. De Kerstnacht. (Wordt vervolgd). nootschap, zal donderdag in de Noorse haven Bergen aan boord stappen en vrijdag vier zittingen presideren. Kort voor het vertrek van de Nieuw- Amsterdam urt Rotterdam vertelde jhr. ran Andringa de Kempenaer. voor zitter van het genootschap, maandag middag: „De deelnemers aan het con gres zijn leidinggevende persoonlijkhe den od directie niveau uit de wereld van goederen en diensten, èn mensen, die er hun professie van maken die goederen en diensten af te zetten, nationaal of internationaal. Het is dus daarom géén vakconferentie." „Er zal stevig worden aangepakt aan boord," vertelde de heer De Kempe naer. „Misschien komen er wel klach ten, dat het programma te serieus is opgezet." Negen prominente sprekers zullen In leidingen houden. Onder hen is de pre- ident-commissaris van PhiEps, mr, P. F. S. Otten. Over de komst van Prins Bernhard zei de voorzitter: „De Prins is de al- lervoortreffelij kste public-reiationsofficer in ons land. Het heeft ons een stimu lans gegeven, toen we hoorden, dat de Prins voornemens was de laatste dagen van het congres bij te wonen en de zittingen van vrijdag te leiden." Zaterdagmorgen wordt de Nieuw-Am sterdam in Rotterdam terug verwacht. vanavond ournaai 20.» Zendtijd poll- Katholieke Volkspartij 30.38 Tekenfilm 20-35—32.10 Speelfilm. Programma voor morgen VARA: 7.00 Nw 7.10 Ochtendgym ochtendklan Wed 8.18 Marsmuz 8.30 Verkoerswen- an Is ten (gr) (9.35—0.40 Waterstanden) VPRO: 10 00 Re. ligle en cultuur, lezing VARA: 10.30 Lich te grammofoonmuz 10.35 Italiaans ensemble tropole*5 ork 12.55 Europese hortkbal- lam 13 00 Nws 13.15 Dans. tangsol 13.45 Gesproken portret 14.00 Historsche klanken (gr) n o® Tips (gr) 15.00 WIJ iek II. door H Heynes 18.00 Nws n 18.29 Actual 18 30 RVU: Da Integratie, door dr E H F van 298 m: NCRV: 7 00 N« laudarmis (ar) 7 30 Liet 7 59 Meditatie 600 N' 30 Lichte -?5 Trekkersliediej xn (gr) ifoonmuz «Je tijd wel besteed 15 30 Licht en- lemblv 16 00 Voor de léusd 17.20 Jazzimiz Beursber 17.45 Kon Mil Katx-1 geestelijke liederen lezingen 18.45 Lichte 18.15 Kamefkoc j Jongeren Jeu-gdork en sol: klaas muz 21.30 i Jonger Naar mijn Idee gesprek tussen jonge i veilig fotograferen door de ar Tot en met 3t juli a.s. krijgt U van Agfa gratis advies nieuwe film, als meer dan de helft van Uw opnamen is mislukt. Foto- grafeerdaarom zonder risico met deze films; IS0PAN FF 13 DIN IS0PAN F 17 DIN IS0PAN ISS 21 DIN IS0PAN RECORD vraag uw fotohandelaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7