Wereldmuziekconcours in Kerkrade Bij Vaals passeerden er ruim 100.000 de grens Trapeze-artiest valt verkeerd bij Boltini Iedereen denkt dat het gauw afloopt Waterman in Rotterdam Treinen waren afgeladen MAANDAG 23 JULI 1962 ord Schaak-vraag 270 Onderstaande eindspelstudie, van A. Troitzki, is al vele malen bewerkt en in steeds ingewikkelder vormen. Toch is de I. j grondvorm zoals die hier voor u ligt, het bekoorlijkst! edstrUd tusland, 8 irnisch* ïeeft de 7 vvereld- onnolly Dam-vvaag 269 E De stand in het probleem van de heer A. A. Polman te Halfweg, was al'dus: Zwart: 5, 9, 11, 12, 14, 20, 21, 24, 35, 37. Wit: 23, 25, 28, 32, 39, 41, 44. Wit wint als volgt: 39—33, 37x46; 44— 40, 35x44: 23—18, 12x23; 28x10, 46x39; 25x3, 5x14; 3x49. 1 afge- igi, op en be- wijk 2 Bridge klaveren naspelen taboe is! U moet maar het zekere voor het onzekere nemen en in slag 3 vervolgen met een kleine schoppen! Het spel is dan voor Oost nog j0 niet gewonnen, want ziehier de kaartver. °P ael fleling na de 2e slag: Bontje ■rachiti- elkaar. A H en on-,^ y 10 4 lo A B 8 5 3 rpelend «fr in de -9 a ch ar het 15 ging >fwijk2 welk ekende leurink Delft- Bij schoppen-naspel zal Oost later op ruitenvrouw moeten snijden. Neemt hij nu de snit verkeerd, dan gaat het spel alsnog èèn down. In de praktijk speelde Zuid in de 3e slag .zijn singleton ruiten na. Dit tegen spel bleek verkeerd! Ruitenvrouw werd nu ontdekt en Oost maakte het spel zon- Zuid had moeten bedenken, lag te- heeft. In'dat geval kan Oost het spel tóch sloeg niet maken! ecrvi- Jack Diamond. voor Kruiswoord-puzzel Jet op, Horizontaal: 1. vreemde munt; 5. beet; e veel 7 hoepel; 8. traag van begrip; 10. vreem- groot de munt; 11. verlegen; 12. muzieknoot; nabbe- 13. staatsbedrijf (afk.); 14. afsluiting; 15. j onze bout van een varken; 16. waterkering; p__» 17. voorwerp ter verlichting; 18. insekten- J eter; 20. vreemde munt; 21. pret; 22. on- lerhal-gegist druivensap; 24. emeritus (afk.); lena. 25. hap; 26. volksnaam voor de kauw; hot Ja 27 schor; 28. voorzetsel; 29. keer; 30. slag. ®!c ae Verticaal: 1. dorp in N.-Brabant: 2. uit 'd ver" of betreffende Ierland; 3. ontkenning (spreektaal); 4. waterstand (afk.); 5. fraaie zangvogel; 6. in het jaar .der wereld (afk. Lat.); 8. tegenstelling van dun; 9. legerplaats; 11. zoon van Noach; 12. en de schaapkameel; 14. hardbevroren aard- komen korst; 15. inwendig lichaamsdeel; 16. duin- 2. Het vallei: 17 vracht; 19. kleefmiddel; 20. 26! Stad van harmonie en fanfare "JVTAAST mij in het hotel woont een man, die een bugel heeft, en te oor- -L delen naar de rare geluiden, die het instrument voortbrengt, studeert hij ijverig op een heel moeilijke triller. Op straat voor mijn kamer staat een groepje mannen in een mooie uniform, die nog eens stukken uit 't con coursnummer doornemen onder welmenende blikken en kundig advies van het publiek. Een eindje verderop discussiëren anderen, ook in fraai getres- de uniform, met hevige gebaren over een muziekwerk, dat elk ogenblik met bekkens en al kan losbarsten, en heel in de verte klinkt ritmisch trom geroffel. Dit is Kerkrade aan de vooravond van het Vierde Wereldmuziek concours, een stad, die trilt, die bezeten is van muziek „Klankstad Kerkrade". Hoe zit dat eigenlijk met Kerkrade, op dit gebied begrepen met dit mijnstadje helemaal in het zui- van Limburg, tegen de Duitse en Belgische grens aan Kerkrade, dat vele dorpen in zich om vat zoals Bleijerheide, Spekholzerheide, Chèvremont, Hopel, telt ongeveer 50.000 ners, en schrikt u niet12 muziekkorpsen, drie symfonieorkesten, negen zangkoren plus nog 508 vereni gingen van andere aard. Bovendien is het de oudste mijngemeente van Europa: het klooster Rolduc n.l. dolf al in 1113 Kerkrade „brandbare aarde". En de mijnbouw is nog steeds de hoofdbron inkomsten al houdt men er wel re kening mee, dat de Dominiale mijnen een dertig jaren uitgeput zijn. Men i bezig met om te schakelen naar de industrie. Kerkrade zit dus vol activi teit, op allerlei gebied. Er wordt veel gebouwd: het hele centrum is in 1944 puin geschoten toen het tussen de Duitse en Amerikaanse troepen in lag. En bij de evacuatie van de bevolking het Amerikaanse leger (met toe stemming van de Duitserszijn veel mensenlevens verloren gegaan, omdat de Duitsers tegen de afspraak in op de file vluchtenden schoten. Maar dit alles ia voorbij en op het ogenblik stromen de Duitse huismoeders naar Kerkrade daar inkopen te doen. Toch is Kerk rade, ondanks alle activiteiten, weinig op het toeristenverkeer ingesteld. Mis schien omdat Valkenburg dicht in de buurt ligt? En dit is jammer. Kerk rade is een fris, aardig stadje, van waar- men de mooiste tochten kan maken uitstekende verbindingen: naar de oude abdij van Rolduc, naar het prach tige Hambos, naar het dal van Drentgen- bach. Maar.een plattegrond van Kerkrade is nergens te krijgen en de V.V.V. bezit niet eens een eigen ge bouwtje op het centrale punt van Kerk rade, de Markt. Men voelt zich hier in het begin als een „consonant in Pli selon •an Boulez" om in de muziekter- te blijven. Op toeristisch gebied staat Kerkrade nog in het begin van zijn ontwikkeling. Wonderlijke zaak: want le vier jaar komen duizenden uit binnen- en buitenland daarheen. Immers dit Wereldmuziekconcours is inderdaad opzienbarend en uniek. Het begon 16 jaar geleden, in 1951, toen de harmonie St. Aemiliaan uit Bleijerheide internationaal muziekconcours wilde organiseren ter ere van haar 50-jarig bestaan. De toenmalige burgemeester van Kerkrade stond er heel sympathiek te genover en opperde het plan om alle twaalf korpsen van de stad in de orga nisatie te betrekken. Er werd een comi té gevormd, een dagelijks bestuur en zo op 8 augustus 1950 kwam de Stichting Wereldmuziekconcours in leven. Alge- secretaris werd Johan Scholtes, een gemeenteambtenaar, die een enorm organisatietalent cn een verbazingwek kende vindingrijkheid ontwikkelde. Hij bleek zijn gewicht in goud waard te zijn door de ongewone combinatie van grote energie en grote originaliteit. Hij nodigde alle bekende nationale en inter nationale muziekfederaties in Europa uit en zie het wonder geschiedde. De uitnodigingen werden beantwoord kwam. Handen ineen Toen sloeg men in Kerkrade de han den ineen. Een ruimte te houden moest gemaakt worden het puin van Aken, dat men gebruikte het terrein te egaliseren verrees een grote tent, waarin een groot podium en zitplaatsen voor 4000 mensen. Korpsen uit elf landen van Europa streden om de hoogste eer en ruim 100.000 bezoekers werden geteld. De Kerkraders stelden hun huizen open om de deelnemers aan oncoursen en de bezoekers te her bergen. Want de schaarse hotels puilden uit. Wat een succes. En bovendien bleek, dat de harmonie- en fanfarekorpsen in Limburg tot de allerbeste behoorden. St. Caecilia uit Heerlen won de eerste prijs. Alleen met de programmakeuze het niet zo best gesteld. Er werden hoofdzakelijk min of meer geslaagde arrangementen gespeeld, bij gebrek aar voldoende hoeveelheid originele blaas muziek. Maar de vier grote federaties «1 wat hun te doen stond: streven naar oorspronke lijk repertoire. En dit begreep ook de overheid, die opdrachten tot het schrij ven van blaasmuziek ging geven. Zo heeft dit Wereldmuziekconcours de kwa liteit als de produktie van blaasmuizek, alsook natuurlijk het musiceerpeil bij zonder krachtig gestimuleerd. En de Stichting Wereldmuziekconcours maakte zich gereed voor 1954. De be volking van Kerkrade ging sparen met dubbeltjes en kwartjes om de onkosten te bestrijden, en iedereen, zelfs buiten Kerkrade deed mee. Welnu 1954 over trof 1951: korpsen uit 17 landen, waar onder een Canadees, dat terug in eigen land enorme propaganda ging maken, en voor het eerst kwam de „grote kunst" aan bod, omdat concerten van bv. de Sixtijnse Kapel en het Londens Symfo nie Orkest in het programma werden opgenomen. Ook in het spelpeil van het concours was er vooruitgang de bes te korpsen en muziekgezelschappen ma ten hun krachten. En weer sleepte Lim burgers de hoogste prijzen weg. Maar het Wereldmuziekconcours was nu in de internationale wereld getreden en had overal veel enthousiasme ont moet: de hartelijke gastvrijheid van Kerkrade, de sfeer van oprechte waar dering voor eikaars prestatie, de goede organisatie, dit alles maakte, dat men graag kwam en dolgraag terugkwam. En weer kreeg Johan Scholtes een kos telijk idee: de Kerkraders moesten ta lencursussen volgen, zodat zij hun gas ten beter konden verstaan. Dit idee werd een voltreffer, een propagandastunt, die Kerkrade over de hele wereld bekend maakte. Het derde Wereldmuziekcon cours in 1958 bewoog zich in superlatie ven: korpsen uit 25 landen van vier we relddelen, een half miljoen bezoekers, do hele maand augustus feest. Hoe goed het allemaal ging, dit was te lang en te veel. Men moest werkelijk strenger gaan selecteren, vooral wat de buiten landse deelnemers betrof, die soms in het geheel niet bleken te beseffen aan welke eisen ze moesten voldoen en de lange reis voor niets maakten. gezamenlijke Kerkraadse zangverenigin gen onder J. Driessen zongen met vol en krachtig geluid, de Bergkapel van de Dominiale Mijn Mij. Kerkrade en het Harmonie-orkest van Staatsmijn Wilhel- mina speelden het Nederlandse en het Israëlische volkslied (Israël won het vo rige concours), buiten klonken feestelij ke schoten het Wereldmuziekconcours was begonnen. En na dit alles volgde het eerste on derdeel van het programma: het concert van het Concertgebouworkest onder Ber nard Haitink. De belangstelling viel niet mee, ondanks 't feit, dat het Amster damse orkest voor het eerst in Kerkrade speelde, en misschien klonk het door de ze lege plaatsen nog al wat droog in de grote concerthal. Maar de aanwezigen, onder wie de arr^assadeurs van Frank rijk, België en Luxemburg alsook de gouverneur van Belgisch Limburg en de regeringspresident van Aken, luister den met grote aandacht naar Berlioz' Ouverture „Le Carnaval Romain", Beet hoven's Achtste Symfonie. Henkemans' Partita en Strawinsky's L'Oiseau de Feu. Een schone avond was het, óók na af loop toen in de warme zomerlucht de verlichting van Kerkrade straalde over de vele en vele mensen op straat. Een schone en gezellige avond. Dra. H. E. Kokee-van den Berge Luciano Jarz, een van de trapeze artiesten van de groep Jarz bij het cir cus Toni Boltini, dat op het ogenblik bij het Amsielstation in Amsterdam staat is zondagavond tijdens het laatste num mer van een hoogte van ongeveer twaalf meter gevallen bij het maken van een drievoudige pirouette. Daarbij kwam hij met zijn nek op de verstevigde rand van het vangnet terecht. Bewusteloos of dood (dat is nog niet: bekend) is hij naar het WeesperpleónziekerVhuis overgebracht. De groep Jarz, die uit vier man be staat zal morgenavond weer optreden, waarbij een broer zal invallen voor Luciano. Nederlandse toerist in Italië verdronken Een Nederlandse toerist, die volgens de politie Johannes Berkhoff heet, jaar oud is en bankdircteur te Amster dam, is zondag in het water van het Comomeer in Itali verdwenëen, nadat hij van een varende motorboot was geval- lenn. Politie en brandweer zoeken op het meer naar de vermiste toerist, die vermoedelijk is verdronken. Tegen het vallen van de avond was hij nog niet gevonden. Verlofganger uit Nieuw-Guinea: (Van een onzer verslaggevers) "V/TET het passagiersschip Water- man zijn zondagmorgen ruim zestig Indische Nederlanders in Rot terdam aangekomen. Twaalf jaar ge leden uit vrees voor Soekarno naa» Nieuw-Guinea gevlucht, hebben zy hun bezittingen voor een „appel en een ei" verkocht en zqn zfj, opnieuw bevreesd door de dreigingen van de Indonesische dictator, aan boord ge stapt om in Nederland een nieuw be staan te vinden. Op drie verlofgangers na waren de Indische Nederlanders de enige pas sagiers aan boord van de Waterman, die op de heenreis ruim achthonderd militairen naar Biak en Hollandia Reactie op derde Zo is dit Vierde Muziekconcours, dat vrijdagavond in de grote, 64 meter lange, 43 meter brede en 13 meter hoge con certhal met zijn 4000 plaatsen geopend werd, als 't ware een reactie op het der de kolossale. Het mag er nóg wezen: 215 muziekkorpsen met in totaal 7000 musi ci, plus nog 1250 zangers, en 24 landen uit 4 werelddelen nemen eraan deel. En men schat de belangstelling op zeker niet minder dan een half miljoen Kerk rade zit op het ogenblik stampvol en steeds komen nieuwe mulzekgezelschaD- pen aan, uit Amerika, uit Noorwegen, uit Italië, uit Duitsland. In de winkels, op straat hoort men een mengelmoes van vele talen cn de stemming is er opperbest. Inderdaad, de verbroedering der vol ken heeft plaats op dit grootse volks muziekfeest, en mr. dr. F. Houben, de Commissaris der Koningin in Limburg had gelijk toen hg in zijn toespraak op de grote openingsavond uitriep: hier is het „met elkaar en voor elkaar". Natuurlijk werden vele woorden bii deze gelegenheid gesproken. De voorzit ter van het Wereldmuziekconcours dr. ir. P. Wintgens sprak behartenswaardig kort over het doel. de verheffing van de amateuristische muziekbeoefening en de wisselwerking tussen amateur- en professionele musici, de heer J. Gregoor, vertegenwoordiger van de gezamenlijke Nederlandse muziekfederatie, ging even in op de praktische kant van de ama teuristische muziekbeoefening, als reper toire en spelpeil, burgemeester drs. Th. Gijsen dankte alle harde werkers van het Wereldmuziekconcours. De eigenlij ke opening verrichtte de staatssecreta ris van O.. K. en W„ mr. Y. Scholten, die via een klein, bits uitstapje naar het rapport Witteman („de gezamenlijke overheden zijn toch bereid één miljoen subsidie méér te besteden waarom dan deze protesten verder op het grote belang van dit internationale con cours inging. Toen werden de vlaggen van de deelnemende naties gehesen, de Vakantiedrukte nu goed begonnen heeft gebracht. Een gedeelte van de groep Indische Nederlanders (ruim heeft de reis naar Nederland zelf be- 35 volwassenen en 24 kinderen) taald; de rest reisde op kosten van de regering. De meesten zullen door tussenkomst van het ministerie van maatschappelijk werk in contractpensions worden ge huisvest Allen spreken goed Neder lands en de meeste mannen kennen een vak. Een van de verlofgangers, de heer F. A. M. van Sommen, zette voor de eerste maal sinds ruim dertien jaar weer voet op Nederlandse grond. In 1945 ging hij als oorlogsvrijwilliger naar Java en na zijn demobilisatie vertrok hU naar Nieuw-Guinea. „Mijn verlof duurt tot december; ik hoop, dat ik terug kan gaan, maar ik reken er eerlijk gezegd niet op. In Holladia ben ik opzidhter bij de diienst van scheep vaart. Toen ik vertrok, kreeg ik de in druk, dat voorzieningen werden getrof fen voor het geval ik niet meer terug zou kunnen komen," verbelde de heer Van der Sommen, voordat hij van boord Uitgestorven „In Hollandia cn Manokwari gaat hel leven z'n gewone gang. maar in Sorong ia alles uitgestorven. Iedereen heeft het Idee, dat bet gauw is afgelopen. Hul zen en grond zjjn byna niets meer waard. Een auto van een paar jaar oud kun je voor nog geen honderd gulden De Indische Nederlanders, die op de Lloydkade debarkeerden, woonden al len in of in de omgeving van Hollandia, Manokwari en Sorong. Onder hen waren ook enkele vrouwen, wier mannen ziin achtergebleven om hun winkel of be drijfje voort te zetten. Twee echtparen en een alleenrelzen- de vrouw waren boven de zeventig. Zij zijn naar ons land gekomen om een rus tige levensavond te genieten. Eén echt paar had zijn boerenbedrijf voor Slechts een kwart van de waarde moeten verkopen. Twee Papoea's maakten de reis naar Rotterdam mee. De oudste, een jonge man van- 21 jaar, reisde op kosten van de Nederlandse verpleegsters in een zieken huis in Nieuw-Guinea. Hij gaat in ons land een opleiding voor verpleger vol gen. De studiekosten worden eveneens door de verpleegsters betaald. De jongste Papoea was een kleuter van twee jaar. die was geadopteerd door een Indisch- Nederlandse familie. „Hij was de lieve ling van iedereen. Kapitein D. G. van der Wiel uit Vlaar- dingen vertelde: „De stemming aan boord is heel goed geweest. Omdat we op de heenreis alleen soldaten vervoerden, had den we op de terugreis geen bedienden voor de passagiers. En daarom hebben enkele vrijwilligers het werk gedaan tegen vergoeding natuurlijk." Op de terugreis ontstond in de haven van Hawaaii een incidentje, toen de pas sagiers niet van boord mochten. De auto riteiten verboden een bezoek aan het eiland, omdait niemand een visum had. De Zuiderkruis Ls op 't ogenblik naar Nederland onderweg met een groep van een paar honderd Indische Nederlanders ETHERGOLVEN ZATERDAG is het weer „dolle za terdag" geweest. Voor een paar miljoen mensen is de vakantie be gonnen en dat hebben de spoorwe gen, de douayiers bij de grensposten, de politie, de wegenwachter, kortom allen in Nederland goed kunnen merken. Het was geen zeldzaamheid als zich aan de grensovergangen files vormden van ongeveer 800 meter. Hoewel er vele extra treinen waren ingelegd en het aantal rijtuigen in sommige geval len was verdubbeld, waren de treinen afgelaten vol. De vakantiegangers uit de noordelijke provincies waren wel erg matineus: met de treinen die om streeks half zeven uit Groningen en Leeuwarden vertrokken, kon niemand Ook gisteren hebben de spoorwegen het drukker gehad dan gewoonlijk, alleen in het district Amsterdam is het vrij rustig geweest, terwijl er uiteraard ook weinig strandverkeer was. De grootste moeilijk heden werden weer veroorzaakt door de buitenlandse treinen, die vaak ver over tijd de grens passeerden. Zo kwam de express uit Warschau en Berlijn een uur te laat aan en de D-trem OPLOSSING VORIGE PUZZLE 1-2. klamp: 2-3. pardoes; 1-4. kordaat, s4. stoet, 3-6. sterkte, 4-5. terrein, 5-6, ieppe De plaatsnaam luidt Adorp. SS Prinses Irene «ta danste twist kost- Toen de prinsessen Irene en Margriet dinsdag op St. Maarten warer °J komen maakten zij in de loop stad- dag tijdens de verschillende nerte- jen reecjs kennis met enkele „steel- opge- bands'^ Daar er de volgende avond twinst mu2iek zou 2ijn in hotel Little Bay, waar de prinsessen verblijven, vroegen °ns zy gezaghebber Beaujon of niet die be- unstig paaide gteelband zou kunnen komen, ver" die zij het aardigst vonden spelen. Tot moes teleurstelling was er die avond een n °°K ander orkest en donderdag werd het im °P verzoek herhaald. Vrijdagavond, toen het officiële ge- lecum deelte van het bezoek achter de rug n ook was en de Prinsessen des avonds de Het maaltijd hadden gebruikt, kwam tot e ant- hun verrassing de bewuste steelband de woord dansmuziek verzorgen. In het gezel- ensen schap van de Prinsessen bevonden zich onder meer enige officieren van de Van I niet Ewijck en weldra zweefden beide Prin- sprint, sessen over de dansvloer, waar niet r goed alleen Latijnsamerikaanse dansen wer- mach- den gedanst, maar ook de twist, waar- /"■V.S.2 aan prinses Irene zich waagde. Beide over- Prinsessen sloegen bijna geen dans over. ïrdoor Tot ruim twaalf uur 's avonds ging het dansen door. 77 Een luid gelach klinkt. De Heer van Brederode spreken! Net of die te spreken is voor de eerste boer de beste, die het slot binnendringt! Ja, dat is waar ook; die boerenkinkel komt daar maar onge- vraag, ongeweigerd, binnen en blieft dan niet eens een dronk, die hem in goeden gemoede aan geboden wordt! Wat verbeeldt zo'n hufter zich wel? Er komen een stuk of wat drinkebroers om Derck en de musketier heen staan. „Allo, neem die kroes en drink een slok. En dan kunnen we praten." Derck schudt het hoofd: nee. hij wil wel praten, niet drinken. Hy moet zo gauw mogelijk terug. Met antwoord op zijn boodschap. Een sergeant duwt de soldaten opzij. „Bood schap? Wat voor boodschap?" Gelukkig, er is dan tenminste één vent, die naar hem luisteren wil. Haastig vertelt Derck. Van de vorst. Daar lachen ze om, want dat het vriest, weten ze immers hier in Noorloos óók. Daarom zitten ze binnen bij het vuur en verwar men ze zich met hun brandewijn I Van de vrees voor een aanval van de Fransen als het ijs sterk genoeg is. „Dat is niet sterk genoeg," beweert de musketier van daar straks. ,Het kan het worden," geeft Derck luid en fel De ander schudt het hoofd: wie dan leeft, die dan zorgt. Nou hebben ze last van de kou en vet-h ie tegen de kou. Met vuur en brandewijn en goed eten. „Kijk maar!" Hij wijst naar de schouw; dringt de boerenjongen daar dichter heen. Dan ziet deze: een paar mannen zijn bezig oen varken aan het spit te braden. Een tweede varken is al gekeeld en wordt zo'n beetje schoongemaakt. Het gaat na tuurlijk aan het spit, zodra het eerste klaar is. „Ik moet Heer Wolfert spreken." herhaalt hu koppig zijn wens. „Die is niet te spreken!" roept iemand, en weer wordt er luid gelachen. „Die kón niet spreken moet Je zeggen!'- schreeuwt een tweede. Het lachen hoont. Afgewende ondergang door H TE MES WE Verward ziet Derck van de êèn naar de auder. Hoe moet hij nu? Hoe kan hy nu? Maar hij ver mant zich: Everd Teunisse zal niet zeggen, dat hij, Derck Korevaar, zijn boodschap niet heeft uitge- „Waar is Heer Wolfert?" vraagt hij. Het ïljkt er op, dat hij op eigen gelegenheid dieper in het slot wil doordringen en zo maar, zonder aangediend te zijn, de bevelhebber zijn last overbrengen. Maar dat gaat niet: wie zal zeggen, hoe de Heer van Bre derode een dergelijke vrijpostigheid zal opnemen? Als hij een kwade dronk heeft kon het wel eens wezen, dat niet alleen die boerenkinkel, maar ook de man, die hem niet heeft tegengehouden, hard en fel zijn ongenoegen komt te ondervinden. De sergeant, tracht de jongen te bevredigen. Hij zal de boodschap wel overbrengen. Zodra daar een geschikt ogenblik voor is. Maar Derck beweert, dat er geen tijd is om op geschikte ogenblikken te wachten. Er is angst en nood onder de mensen in Hoornaar en hij wil te rug komen met goede tijding. Ze hebben hem op gedragen hun verzoek, hun dringend verzoek, aan Heer Wolfert voor te leggen en hij gaat niet terug, vóór en aleer hij dat gedaan heeft. Er ligt zowel vastbeslotenheid als angst in de aandrang van de jongen. De sergeant ziet dat. Goed, hij zal doen wat hij kan. Kom maar mee. Dat geeft Derck wat moed: hij gaat met de krijgs man mee. Een lange gang door, eer» trap op Het rumoer hier boven is niet veel minder dan in de zaal waar de soldaten zijn. Bij een deur staal de sergeant stil. „Wacht even," zegt hy. Behoed zaam duwt hij de deur een eindje open ver ge noeg om naar binnen te kunnen kijken. Dan doet hij een stap terug en trekt Derck naast zich. „Kijk." zegt hij. Het is een dronkemanstroep daar binnen. De drinkenden zijn geen gewone soldeniers, dat ziel zelfs een jongen van het platteland. Let maar op hun kledij, hun uitmonstering. Ze zitten aan een lage tafel. Of zitten? Dat doen gen half ov gezakt „Die daar is Brederode," wijst de sergeant. Dp man. die hij aanwijst, zit in een ruime, eiken leun stoel. Hij heeft een volle beker in de hand, maar is blijkbaar niet meer in staat hem naar de mond te brengen. Zijn hand siddert en een grote gulp wijn stort over zijn borst. Hij lacht schreeuwt om méér drank. Eén van zijn officieren wankeit op hem toe met een schenkkan in de hand. „Je ziet zegt de sergeant en het klinkt als een verklaring. Het is een verklaring voor Derck: nu begrijpt hij wat zo straks door een van de sol daten werd geroepen: „Die kan niet spreken, moet je zeggen!" Zonder één woord keert hy zich om en gaat de trap af. Hij let niet eens op de sergeant, die ach ter hem aankomt. Hij loopt de deur van het sol- datenverblijf voorbij: hij heeft zijn boodschap niet kunnen overbrengen, maar hij weet wél, al le wel, wat voor antwoord hij meenemen moet naar de wachtenden in Hoornaar. Waarom zal hij langer blijven? De sergeant voelt toch enig respect voor de jon gen, die zijn best heeft gedaan om zich van zijn last te kwijten; hij voelt ook een beetje meelij met hem, omdat hij met een troosteloze boodschap naar huis keren moet. „Kom mee en drink een slok," nocngt hij. Het is goed bedoeld, maar Derck is te verbitterd, dan dat hij de goede bedoeling kan opmerken. (Wordt vervolgd) uit Villach was tengevolge van een botsing met een goederentrein in Oos tenrijk zelfs twee uur over tijd ln Hoek van Holland, zodat 25 passagiers de boot naar Harwich misten. Een extra trein uit Salzburg met 500 Engelse stu denten had vijftig minuten vertraging, de boot heeft op deze trein even gewacht en de studenten konden zich net op het nippertje inschepen voor de laatste etappe van hun thuisreis Zaterdag ls voor de spoorwegen ver reweg de drukste dag geweest van dit vakantleweekcnd. Er reden in totaal acht xtra treinen, terwijl 63 treinen werden ■ersterkt. 23 meer dan men van plan vas. Desondanks moest men 's ochtends in Eindhoven, Breda en Arnhem reizi gers laten staan. I11 Eindhoven bleven om negen uur 250 mensen op het perron achter. Ze zün even later meegenomen een militaire trein. Vaals Aan de grensovergang bij Vaals is het zowel gisteren als zaterdag bijzon der druk geweest. Zaterdag passeerden in beide richting naar schatting 60.000 vakantiegangers, gisteren waren het zeker 50.000. Ook aan de andere grensposten was het dit weekeinde druk. Het. viel op, dat vele Duitsers al weer naar huis gingen, mogelijk als gevolg van de weersomstandigheden. Het aantal vakantiegangers, dat Ne derland binnenkwam, was ongeveer even groot als het aantal dat ons land verliet. Bij de grenspost Wernhout werden naast vele Belgen een ge volg van de nationale feestdag op zaterdag ook vrij veel Fransen en Engelsen opgemerkt, terwijl bij Dene kamp tamelijk veel Skandinaviërs de arens Dasseerden. Controle Behalve bij Vaals, waar wachttijden tot ruim een uur voorkwamen als gevolg van de Duitse controle op door de Duit sers in Nederland gekochte levensmid delen. was er weinig oponthoud aan de grenso ve rgangen De kampeerterreinen waren over het algemeen goed bezet, vooral op de Wad deneilanden. Op Texel, waar zaterdag omstreeks 7000 vakantiegangers zijn ge arriveerd. van wie de helft Duitsers, was echter gisteren nog voldoende ge legenheid om de tent neer te zetten. Ook op Walcheren en op verscheidene plaat sen langs de kust werd druk gekam peerd. Van een kampeerchaos was ner gens sprake. Bij het veer Zijpe-Anna Jacobapolder naar Schouwen-Duiveland moesten de automobilisten zaterdag omstreeks vier uur wachten, ondanks het feit dat beide ponten in de vaart waren. .02 m: 19XW Parlementair Dveralcht 19.Ï5 RegeTingsuitz: Henman Stok present et mble 19.30 Ra- kv - -- Wee: kJasa muz 20.65 I zang 21.20 Strljtoork (®r): Lichte muz tl.35 Jongenssopraan eo orgel 22.00 Par lementair comm 22 15 Operettemuz 22.30 Nws cn SOS-ber 22 40 Avondoverd 22.55 Boekbespr 23 05 Wiener Pestwochcn 1961 1 vervolg23.55—24.00 Nws. vanavond 22.35 Dagsluiting. Londen. NCRV: Programma voor morgen 9.-10 Morgenwijding 10.00 Arbdrtsvit (gr) 10.50 Voor de kleuters 11.00 Voor de zieken 12.00 Zang en piano: lichte muz 12.20 Re gen ngsuttzUitzending voor d« Landbouw 12.30 Mcded tlbv land- cn tuinbouw 12 0 Orgelspel 13.00 Nws 13.15 Ear hortkbni- of grammofoonmuz («r) 9/45 Voor de Jeugd 10 15 Lid de vri Volaan dagklok-noodlklok 12.CH Licht lunchcum '2 83 Amui muz (er) 13.00 Nw» 1 lennws 13 3o Lichte grommofoonmuz 14XW Amus muz (gr) i4.35 Voor do plattelands vrouwen 14.45 Lichte konrzan-g (gr) 15 10 Lichte grvammofoonmuz 15 4o Sopraan en plan.): klas» bedoren 16X» Voor de zieken '6 30 Zlekenlof 17X10 Voor de jeugd 17.40 Beursber 17.46 Rogerfngsuitz: Suriname en het Koninklijk Inrstituut voor Tropen C Na«tt'Rai'1 Voor de tougd '°20 Hammond orgelspel gr18.35 Dana- ^,TS: 22f° J01"™"»' 2° 20 acncRJJd poli- partijen: Kath Volkspartij 20.30 Te kenfilm 20.3523:10 Speelfi

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7