DOP De stier is los! YMCA en YWCA bespreken oecumenische problemen Nieuwe verkiezingen in Huissen na geknoei? Brit wil euthanasie voor Softeron-babies Een woord voor vandaag{a Landbouwschap: egalisatie aardappelprijs gewenst ZEISS IKON DE WUKPREDIKANTM ANDERZIJDS ACHTTIEN EN OECUMENE Vele artikelen zijn geschreven over het congres van de Achttien, te veel om ze in de pagina's van dit dagblad over te nemen. Een uitzondering willen we evenwel maken voor een artikel van prof. dr. W. F. Golterman in het blad ,Jn de Waagschaal". Hij vraagt zich af wat een eventuele hervormd-gereformeer- de fusie zou betekenen voor de oecumenische verhoudingen in ons land en naar buiten Na een uit- voerige inleiding, schrijft hij: De grote vraag die belangrijker is dan de kwestie van hereniging wordt met blijdschap begroet, van twee kerken die op dezelfde confessionele grondslag staan, is wat hiervan voor de toekomst der oecumene valt te verwachten. Ze ker iedere poging tot hereniging wordt met blijdschap begroet, maar brengt tevens bepaalde ge varen en vooral eenzijdigheden me de. Wanneer schrijver dezes hier over nadenkt, betekent het formu leren van zijn gedachten allerminst een poging roet in het eten te gooien gesteld al dat hij daar toe bij machte zou zijn. Het gaat hem alleen om de roeping der oecumene en om het signaleren van mogelijke gevaren die verme den kunnen worden. Eerst de volgende opmerking. De aandacht van de Hervormde Kerk kan door dit verlangen naar her eniging zo worden opgeslokt, dat minder aandacht voor de oecume nische betrekkingen met andere kerken overblijft, ja. dat het uit eindelijke doel. de ene kerk van Christus in Nederland, wat op de achtergrond raakt. Indertijd heeft deze kerk het initiatief genomen tot de oprichting van de Oecume nische Raad van Kerken in Neder- land <1946). Deze raad is geen fi liaal van, maar wel homogeen met de Wereldraad van Kerken. De ge reformeerden hebben als bekend grote bezwaren tegen de Wereld raad. Begrijpelijk is htm aarzeling in dit opzicht, dat eventuele toetre ding mogelijk belangrijke groepen in deze kerk zal afstoten en de toch al zo stroeve betrekkingen met de vrijgemaakte kerken en de Christelijke Gereformeerde Kerken kan vertroebelen. De Gereformeer de Kerken kijken daardoor naar twee kanten. Ik hoorde wel eens stemmen van hervormde zijde, die de Oecumenische Raad wilden los weken van de Wereldraad om toe treding van de Gereformeerden mogelijk te maken. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze stem men door de eenheidsbeweging zul len worden versterkt en men het offer van de Oecumenische Raad zal eisen. Een isolatie van deze raad van de Wereldraad ware ech ter voor de oecumenische gedach te fataal. Misschien loopt het zo'n vaart niet. want terecht wordt op gemerkt dat de 18 zelve zeer oecu menisch gezinde mannen zijn (man nen inderdaad, mochten vrouwelij ke theologen niet mededoen?) Denkbeeldig dit gevaar ook. waar steeds meerdere oecumeni sche raden en commissies gere formeerde gasten herbergen? Ik hoop het maar ben cr niet hele maal gerust op. Zal de te ver dachten grote invloed van de zeer wanten niet in een dergelijke rich ting kunnen leiden? Hierbij komt dat de Hervormde Kerk intercom munie heeft met de Evangelisch Lutherse Kerk, gesprekken heeft gevoerd met remonstranten en anglicanen, terwijl op Europees niveau gesprekken tussen Episco paten cn presbyterianen, luthersen en ..gereformeerden" plaatsvin den. Kan de Hervormde Kerk aan dit alles aandacht blijven schen ken gezien de gereformeerde te genstand met name tegen remon strantisme en episcopalisme? Een tweede punt. Het „gerefor meerd" protestantisme heeft over grote aandacht voor het element van de belijdenis en in het bijzon der voor de speciale belijdenissen der „vaderen". Deze eenzijdige aandacht vindt men in de oecu menische kringen niet. Daar is de belijdenis slechts een der compo nenten. binnen een geheel van sacraments bediening, tolaat. diaconaat enz. De Her vormde Kerk heeft hiervan iets gevoeld door in de kerkorde de be lijdenis nè het apostolaat te plaat sen. Voorts moet gevraagd wor den naar de waarde der specia le, reformatorische belijdenisge schriften. In zijn boek „Der kom- mende Christus und die kirchliche Traditionen", 1961. wijst Edmund Schlink erop. dat de beide oud- kerkelijke symbolen (Nicaenumen Apostolicum) doxologie èn leer. gebed èn getuigenis tegelijk zijn (p. 38». Deze symbolen zijn dan ook bovenal voor liturgisch ge bruik bestemd. Dit geldt niet van de reformatorische geloofsbelijde nissen. Deze zijn leerstukken, geen liturgische stukken. Experimenten om behaal" paalde artikelen van de Ne- Geloofsbelijdenis als credo in dienst te gebruiken, zijn niet geslaagd. Zij lenen zich daar voor niet. Het gaat hierom, dat in ons land de invloed van de katho lieke. zo goed als van de ..vrije" kerken in het oecumenisch geheel, gering is. In de Wereldraad ligt dat. vooral na de toetreding van de Orthodoxe Kerken van achter het ijzeren gordijn, anders. Door het domineren van de calvinisti sche inslag in het Nederlandse kerkelijke leven bestaat er een zekere discrepantie tussen de Ne derlandse en de wereldsituatie der oecumene. Vraagstukken als epis copaat. apostolische successie, li turgie en doxologie komen hier nauwelijks aan de orde en zijn toch bij de behandeling van de brandendste problemen als de ver houding tussen protestantisme en katholicisme, uitermate relevant. In de Hervormde Kerk is een ten dens aanwezig om een en ander te bezien, b.v. in de liturgische beweging, terwijl het Dienstboek in ontwerp rekening houdt met katholiek-oecumenische liturgi sche gegevens. Mijn vraag is of een hereniging deze tendens niet zal terugdringen en daardoor ons land in een zeker kerkelijk pro vincialisme zal terugduwen. Ik ben ook daarop niet helemaal ge rust. Is b.v. de vervanging van het orgaan „Kerk en Eredienst." door het „Liturgisch Jaarboek" 31 niet een symptoom van het terug lopen der meer-oecumenische ge zindheid? Hoe wordt dit na de hereniging? 3e. De Wereldraad en de Oecu menische Raad hebben gekozen voor de gedachte van de „verant woordelijke maatschappij" (Am sterdam 1948). waarmede niet een bepaalde „christelijke" instelling maar een norm voor het sociale, economische en politieke leven is gegeven. Deze gedachte behoedt voor de binding aan of vereenzel- ving met één bepaalde levens- en wereldbeschouwing. Ook de Her vormde Kerk heeft na 1945 duide lijk in deze richting gekozen, ge tuige vooral het herderlijk schrij ven „Christen-zijn in de Neder landse samenleving" (1955). Zij staat kritisch tegenover de anti thesegedachte en de organisatie in aparte groepen, tegenover de ver eenzelviging van de geloofsgehoor zaamheid en een eenzijdige politie ke. sociale of culturele groepering, m.a.w. tegen het typisch Neder landse verschijnsel van de verzui ling. De oecumenische beweging wil slechts onder bijzondere om standigheden (b.v. zo nodig in lan den met een overwegend niet-chris- telijke bevolking) aparte scholen, vakbeweging, politieke partijen, ra dio. televisie enz. In ons land is het Ikor principieel verschillend van alle omroepverenigingen. Door midden in de wereld te staan, ko men getuigenissen en dienst der kerk beter tot hun recht dan in de isolatie. De gereformeerden heb ben een volstrekt andere instelling. Een hereniging brengt dan het ge vaar mede, dat de verzuilin/gsge- dachte ook in vroegere hervormde kringen van de verenigde kerk sterk aan invloed wint. Ook op dit punt zou dan de discrepantie tussen Nederlandse en wereldsitua tie der kerk weer groter worden en apostolaat zowel als diakonaat ernstig in gedrang kunnen komen. Nogmaals: dit behoeft niet te ge beuren maar het gevaar er voor is niet uitgesloten. 4e In het algemeen zien wij dat de kerken in Europa zich gaan ont doen van de illusie van het bestaan van een corpus christianum, de eenheid van kerk, volk en staat. Het christendom wordt overal in een minderheidspositie gedrongen en de situatie lijkt weer op de toe stand van vóór Constantijn. De idee der vrije kerken beheerst veler gedachten. In Duitsland worstelt men met deze vraagstukken en de situatie in de D.D.R. is er het bes te voorbeeld van. Graag wijs ik in dit verband op het boek van G. F. Vicedom „das Dilemma der Volks- kirche" (1961) en eveneens op „The Anabaptist View on the Church" <1958 2) van F. H. Littell (een methodist), op welke belang rijke boeken ik later eens hoop te rug te komen. Nu is de Hervorm de Kerk geen staatskerk, zij wil wel volkskerk zijn, hetzij in theo- kratisch, hetzij in apostolair op zicht. De verhouding kerk tot staat c.q. overheid ligt daar beslist an ders dan in de Gereformeerde Ker ken die principieel vrij-kerkelijk willen zijn. Prof. Schippers heeft geschreven, dat de gereformeerden wel eens moeite zullen hebben met de volkskerk-ideologie <H. C. Touw in Wending, feb. 1957, p. 824). Niet-calvinisten zien nu het gevaar opkomen, dat de volkskerkgedach te naar heit vroeger gereformeerde deel van de herenigde kerk zal overslaan. Dit zou de verhouding tussen de zgn. kleine kerken en de Rooms-Katholieke Kerk enerzijds met de verenigde Calvinistische Kerk anderzijds zeker bemoeilij ken en ingaan tegen de tendens van deze tijd, die de kerk terug dringt tot de voor-Constantijnse kerk „onder het kruis", het pel grimerend volk Gods. Tenslotte. Begrijpt u mij vooral goed: van heler harte hoop ik dat de hereniging tot stand komt. Ik heb slechts willen wijzen op m.i. met-denkbeeldige gevaren, die mo gelijk vallen onder de ..responsi ble risks" waarover te New Delhi gesproken is. Deze gevaren dienen onder het oog te worden gezien en zoveel mogelijk vermeden te wor den. wil de hereniging inderdaad de oecumene dienen. Eén dir.g staat vast: niet mensen, maar de Heer wil de eenheid van Zijn li chaam. de Kerk. Deze eenheid omvat meer dan een bepaalde confessionele denominatie als een herenigde Hervormd-Gereformeer- de Kerk zou opleveren. Het gaat uiteindelijk om de Una Sancta Ca tholics et Apostolica, waarin naast reformatorische ook vrij-kerkelijke en katholieke kerken haar plaats moeten kunnen vinden, opdat de wereld gelove dat de Vader Zijn Zoon gezonden heeft (Joh. 17 21). Voor het eerst hebben de beide er een verrijking van hun geloofsleven wereldbonden, de YMCA (in Ne- die aan de orde kwam derland C.J.V.) en de YWCA, een luidde: Hoe beïnvloedt het oecumenisch door de in het Ikos samenwerkende gezamenlijke wereldconferentie l""1 W J Gu™mg belegd voor bezinning op het oecu- onze daden en onze verhouding tot menisch vraagstuk onder het the- !an^re.n? Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden en te Eemnes- Buiten: G Veldjesgraaf, kand. te Ede; te St. Annaland: J. C. Stelwagen te Wou- Bedankt voor Hoorn: D. J. Miedema te Dokkum. Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs de openbare scholen te Wageningen Sneek, die bedankte i GEREFORMEERDE KERKEN De besprekingen zijn niet uitgelopen stra. kand „nmTOO, oc. I-,», Icommunique uitgegeven, waarin wordt NiÉBeeti ongeveer 60 deelnemers Uit 25 lan-uitgesproken dat de deelnemers met CHRÏST GFRFF KFRKFN den bijgewoond en gehouden in1 grote dankbaarheid vervuld zijn over de - - - broederlijke ontmoeting over confessio nele grenzen heen. Zij waren zich er van bewust dat zij met open ogen in deze wereld moet staan om te zien welke oecumenische opdracht God de beide wereldorganisaties schenkt in het licht van de snelle oecumenische doorbraak die zich in en buiten de kerken openbaart. Het gesprek zal in de toekomst worden voortgezet. het Zwitserse stadje St. Cergue. Protestanten, oosters-orthodoxen en rooms-katholieken, allen lid van nationale organisaties die bij beide wereldbonden zijn aangesloten be zonnen zich op hun houding tot elkaar. Het thema werd onder meer ingeleid door de secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, en andere leidinggevende per soonlijkheden uit de oecumenische be weging. Ook de wereldorganisatie van christenstudenten en de Wereldraad voor christelijke opvoeding zonden vertegen woordigers. Tevens namen twee domini caner priesters, pater René Beaupère uit Lyon en pater Brian McCarthy uit Ge- nève, aan de besprekingen deeL De oos- terse-orthodoxie was vertegenwoordigd door bisschop Emilianos, de gedelegeerde van het oecumenische patriarchaat bij de Wereldraad van Kerken in Genève. Een van de belangrijkste vragen die in de bespreking naar voren kwamen lyiidde: Hoe kunnen onze verenigingen en bonden op internationaal, nationaal en plaatselijk niveau gemeenschappelijke vormen voor gebed, voor bijbelstudie, voor de studie van ethische vragen vinden, opdat men sen van alle confessies daaraan zonder gewetensconflicten kunnen deelnemen en Ook Hengelo niet onverdeeld achter campusgedachte T.H. De gemeenteraad van Hengelo heeft evenals die van Enschede zijn veront rusting uitgesproken over het plan „het wonen van studenten op het ter rein van de in aanbouw zijnde derde technische hogeschool in Twente". Naar aanleiding van vragen van de voorzitter van de P.v.d.A.-fractie, dr. T. J. Wansink. spraken zowel B. en W. als de raadsleden zich uit voor de zogenaamde „campus-gedachte", waar bij studenten worden ondergebracht in de gemeenschappelijke ruimten op het hogeschool-terrein. De verplichting hiertoe vond de raad echter een gevaarlijke zaak. De raad was van mening, dat het gevaar bestaat, dat velen, die gedacht hadden goedkoop te kunnen studeren, omdat ze thuis konden blijven wonen, nu wor den afgeschrikt. De raad vreesde, dat een van de argumenten om de, derde technische hogeschool in Twente te vestigen, nl. het aanboren van zoge naamd sluimerend intellect in het oos ten van het land, hierdoor ln gevaar komt. De raad heeft bes'oten de mi nister een brief te schrijven en zijn verontrusting tevens kenbaar te ma ken aan de curatoren van de techni sche hogeschool, alsmede aan alle ge meenten in het oosten van het land. ANWB Waarschuwt Dit jaar zijn reeds ettelijke honderden kampeerders de dupe geworden van een nieuwe vorm van grondspeculatie. Dit blijkt uit de stroom van klachten die de A.N.W.B. bereikt. Er worden thans aller- wege kleine percelen grond speciaal voor het kamperen te koop aangeboden tegen prijzen die In geen verhouding staan tot de werkelijke waarde, zo verklaart de A.N.W.B. In vrijwel alle Nederlandse gemeenten geldt echter een verordening, die o.m. het kamperen op eigen grond verbiedt, tenzij de woning van de grondeigenaar op hetzelfde terrein staat Bij de verhandeling van grond aan kampeerders wordt vaak uit onwe tendheid maar meer nog uit handelsoog merken slechts zelden gewag gemaakt van deze bepaling. Gemeentebesturen geven vrijwel nimmer een ontheffing van dit verbod. Gezien de bijzonder grote belangstel ling die thans bestaat voor „eigen kam peerterreinen". waarschuwt de A.N.W.B. eventuele belanghebbenden geen koop akte voor kampeergrond te ondertekenen, alvorens schriftelijke toestemming te heb ben verkregen van het betreffende ge meentebestuur. waaruit blijkt dat nu en in de toekomst op het aan te schaffen terrein mag worden gekampeerd. HAARCREME EEN PROOUKT VAN l'OREAL DE PARIS Wordt de sigaar duurder? Naar aanleiding van de prijsstijging der sigarentabak de laatste tijd met niet minder dan 30 40 procent hebben de: Werkgeversverenigingen in de Neder-1 landsc sigarenindustrie. naar zij bekend De omvang van de onregelma tigheden bij de gemeenteraads verkiezingen in Huissen bij Arn hem schijnt groter te zijn dan aanvankelijk werd verondersteld. Volgens ingewijden behoren nieu we verkiezingen er nu tot de mo gelijkheden. Dit zou echter bij een afzonderlijke wet moeten worden geregeld. Het onderzoek in deze zaak men bij volmacht niet de wettelijk voor geschreven weg bewandeld. Volgens de kieswet moet namelijk de kiezer, die bij volmacht wil stemmen, een verzoek indienen bij burgemeester en wethou ders van de gemeente, in welker kie- zersregister hij op de dag van de kan didaatstelling is opgenomen. In Huissen zijn de volmachtformulieren lukraak binnen en buiten het gemeentehuis, ook door raadskandidaten, aan de man ge bracht <er zou mee zijn geleurd) en na invulling door de afdeling verkiezingen ingenomen, buiten B. en W. om dus. Het gevolg zou zijn dat alle volmachten, dus ook de op deze manier uitge- Mc-t de grootst mogelijke meerderheid werd besloten om. gezien het belang van handhaving van de kwaliteit van de ar-, tikelen van deze bedrijfstak, op korte gaande en zal wel enkele brachte stemmen ongeldig zijn. maanden in beslag nemen. Het on- Fotokopieën van handtekeningen op derzoek werd ingesteld naar aan- de beide door de Huissense ingezetenen leiding van een door een Huissen- 1° handen van de officier van justitie te se ingezetene bij de justitie inge- Arnhem gespeelde kopieën van volmacht diende kl.cht over volni.chtformu. Si™'.1!"". Tl™, [leren die vnn ondenkelijke hand- v",„ he, „rdtr in ov%,'"y tekeningen «ouden lijn vooriien. Er gekomen Hu.uen ook «mbten.ren lijn is, naar verluidt, echter ook ge- betrokken, knoeid in het kiezersregister, dat in I P°reerd- I het studiejaar 1962/63benoemd tot Hierin waren onder meer personen rector magnificus, termijn contact op te nomen met het opgenomen, die voor de dag der kandi- Dr. Theodor Litt, wijsgeer en opvoed- mimsterie van economische zaken, ten- daatstelling <17 april) reeds waren ge- kundige van internationale faam, hoog- einde per 1 oktober tot een „passende" i emigreerd of verhuisd. Naar voorts ver-1 leraar aan de uitversiteit van Bonn, is prijswevboging over te gaan. luidt, is bij de regeling van het stem- J - Jaarverslag ZWO uitgekomen (Van onderw|jsredactie) Zojuist is verschenen het jaarverslag in de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek (Z.W. O.) over het jaar 1961. Daaruit blijkt, dal het werk blijft groeien. In 1961 werden 138 subsidies verstrekt voor wetenschap pelijk onderzoek. De grootste was wel aan Stichting voor fundamenteel onder zoek der materie, namelijk van zeven miljoen gulden. Onder auspiciën van Z.W.O. werd ook nog een nieuwe stich ting opgericht voor fundamenteel genees kundig onderzoek. Voor de uitgave van 23 wetenschappelijke werken werden subsidies verstrekt, terwijl ook nog 22 dissertaties gesteund werden. Bovendien werden over 1961 bijdragen geschonken aan redacties van 24 wetenschappelijke tijdschriften. Geref. (vrijg.) Kerken over 100.000 Volgens het zojuist verschenen hand boek van de Gereformeerde Kerken vrij gemaakt) is het zielental van deze ker kelijke gemeenschap boven de 100.000 ge komen. Er werd een winst geboekt in 1961 van 11.288 leden waardoor het totaal kwam op 100.975. Het aantal belijdende leden nam toe met 507. Er werden in het jaar 1961 drie .nieuwe" kerken geïnsti tueerd door een splitsing van de kerk van Groningen in drie kerken Noord. Zuid en Oost. Het totaal aantal kerken nam daardoor toe tot 311. Het aantak dienst doende predikanten nam met twee toe tot 245. het aantal vacatures nam met vijf toe tot 72. Ook methodisten naar Vaticaans concilie Naast de anglicanen, lutheranen, pres byterianen en congregationalisten zullen ook de methodisten een afgevaardigde zenden naar het Tweede Vaticaanse Concilie. Dit werd medegedeeld door Fred Pierce Corson, voorzitter van de Wereldraad van methodisten. Hij zal het concilie zelf bijwonen. Het conservatieve Lagerhuis lid John Kerans zal de Britse re gering vragen een wet op te stel len die de mogelijkheid opent van het plegen van euthanasie door artsen wanneer er een baby ge boren wordt die als gevolg van het feit dat de moeder tijdens de zwangerschap thalidomide (Sof- tenon) heeft ingenomen, ernstig misvormd is. Kerans, die dit verzoek op 30 juli zal indienen, verklaarde dat in dergelijke gevallen de beslissing genomen zou moeten worden door de arts maar dat vanzelfsprekend ook de mening van de ouders van invloed zou moe ten zijn. „Ik pleit voor euthanasie in het algemeen, ,,zo verklaarde hij, „deze babies zijn een uitzondering. Wanneer euthanasie voor hen niet mogelijk is. moet de staat de ver plichting op zich nemen hun hele le ven voor hen te zorgen." Vrijwel alle Britse artsen zijn gekant tegen een wettelijke regeling van het plegen van euthanasie en men acht het praktisch zeker dat de regering Kerans' verzoek zal afwijzen. Op ver zoek van het ministerie van gezond heid zullen de doktoren vaststellen hoe veel Softenon-babies er in Enge land geboren zijn. zodat de regering kan beslissen welke speciale maatre gelen genomen dienen te worden. In het Hogerhuis zal lady Edith Sum- merskill de regering morgen vragen de mogelijkheid te scheppen dat art sen een eind maken aan de zwanger schap wanneer de aanstaande moeder Softenon heeft ingenomen het medi cijn, dat alleen schadelijk zou zijn wanneer het gedurende de tweede maand van de zwangerschap wordt ingenorqen, is in Engeland zeven en een halve maand geleden uit de han del genomen. In augustus zullen, in Engeland naar schatting 800 mis vormde babies geboren zijn. De kerken hebben euthanasie (zachte dood) en abortie altijd ten scherpste veroordeeld en gelijkgesteld met moord. Euthanasie werd onder het HitlerrEgiem toegepast in Duitsland op zwakzinnigen. Nog maar onlangs heeft een Duitse kerk abortie afgewe zen ook bij vrouwen die door ver krachting zwanger geworden waren. Het is de vraag of de kerken nu wel zullen instemmen met euthanasie of abortie nu het gaat om babies die on gelukkig geboren zullen worden dank zij deze Softenon-tabletten. Waar het Evangelie van Jezus Christus wordt gebracht, ont staan weerstanden. Kijkt u maar naar Jeruzalem, waar dt apostel Paulus redetwist met de Grieks sprekende Joden het staat in Handelingen 9. Inderdaad: redetwist. Wij vinder dat tegenwoordig een nogal hard woord. Wij hebben hei liever over het voeren van een gesprek. Het „klimaat" vat onze dagen is wat dat betreft heel wat zachter geworden, h? Paulus' dagen ging dat blijkbaar anders hard tegen haré[ Het merkwaardige is ook nu nog dat, wanneer de bood&s! schap van de noodzaak der bekering wordt gebracht, het pc# sprek al heel spoedig op scherp ivordt gesteld: vóór of tegei Christus. Die Grieks sprekende Joden wensten Christus nier te accepteren, niet in Zijn aanbod van genade, nog minder in. Zijn vernietigende kritiek op hun wijze van leven. Dan gaai Paulus niet een gesprek voeren over de moeilijkheden, dim gepaard gaan met een verandering van leven, maar dan stele hij zijn gehoor voor een keuze. De gevolgen blijven niet uitjj de Joden proberen Paulus om te brengen. Hij wordt als eeif gevaar beschouwd en hij moet dus verdwijnen, geliquideerë worden. Paulus' broeders treffen dan hun maatregelen. ZiI brengen hem naar Caesaréa en vandaar gaat de apostel naai Tarsus. In Jeruzalem is de deur nu gesloten, maar ook hief. is het zaad gestrooid. Het zal eenmaal vrucht dragen. Landbouw Comité wil opheffing exportstop Het bestuur van het Landbouw schap wil de misère met de aard appelen, zoals die dit voorjaar aan de dag trad en thans nog doorwerkt in de prijzen, voorttan voorkomen. De hoofdafdeling akkerbouw van het schap onder zoekt momenteel of de aardap pelprijzen niet enigszins te egali seren zijn door middel van ex portheffingen. Door een heffing op te leggen bij hoge prijzen zou een fond-s gevormd kunnen wor den, waaruit toeslagen bij lage prijzen kunnen worden gefinan cierd. Naar bekend is de misère met de aard appelprijzen ontstaan door de grote vraag in het buitenland naar onze aardappelen als gevolg van het uitblijven van nieuwe aardappelen door de langdurige winter in zuidelijke landen. Daardoor liep de bin nenlandse prijs op en daalde de aanvoer op de binnenlandse markt. Op verzoek de overheid greep het produktschap aardappelen in met een exportstop, die werd gevolgd door een prijsstop van de minister van economische zaken. Vérschillende bestuursleden vroegen gisteren de voorzitter van het Landbouw schap of de exportstop, die nog steeds geldt, niet weer kan worden opgeheven. Men voerde aan dat de aanvoer van Bin- Eigenheimers inmiddels is begon- dat bij handhaving van de ex portstop wellicht een overschot kan ont staan. Bovendien bestaat het gevaar dat de buitenlandse markten door concurren- aardappelen worden voorzien. Ir. Knottnerus, voorzitter van het Kon. Landbouw Comité, vond het onjuist in de lopende oogst te blijven ingrijpen en straks, als een voor de consument rede lijke prijs is bereikt, de boer met zijn overschot te laten zitten. De woordvoerder van de hoofdafdeling akkerbouw vond de tijd evenwel nog niet rijp om de exportstop op te heffen. Hij deelde mede dat de aardappelprijs dc laatste dagen eerder stijgt dan daalt. Dat komt omdat vroege aardappelen nauwelijks meer worden aangevoerd. De toegestane rooitijd is vandaag namelijk voorbij. Aan de andere kant is de aan- Cll voer van Bintjes en Eigenheimers nog minimaal, zodat in dc prijszetting nog niets is veranderd. Onder deze omstan digheden acht het produktschap het nielen H< verantwoord de export weer onbeperkircel Mare toe te laten. Een paar dagen groeizaantvangelisc weer doen echter wonderen, zodat de opygwal 7, 8 heffing van de exportstop toch niet meeijurhauspa veraf zal zijn, aldus de woordvoerder. f en Het Kon. Landbouw Comité heeft naar aanleiding van de exportstop hettarenmarl volgende communiqué uitgegeven: «ursie naa „Het Kon. Ned. Landbouw Comit#°.etei|woy heeft met teleurstelling en ontstem-P11® ming geconstateerd dat voor consumpj? Xf tieaardappelen nog steeds een exportri® stop geldt. Een maand geleden had hef ii Ri K.N.L.C. al nadrukkelijk op opheffin^iliCTentia van dit verbod aangedrongen. dels kan gesproken worden van eerboutrustk< voldoende veilige voorziening. Hand-Pj Hans K having van dit verbod brengt een vooreerdere de telers redelijke prijsvorming in ditfgeiCOncer seizoen ernstig in gevaar, terwijl tra-j ditionele exportmarkten verloren drei gen te gaan. In het belang van het verJPietersker krijgen van de gewenste stabiliteit opl de aardappelmarkt is derhalve onmidt*iik9mus^] dellijke opheffing van de exportstoif: Kj naar het oordeel van het K.N.L.C{| noodzakelijk." ar cel Mar Advertentie camera van klasse C0NTAREX N U vanaf 11235.- ÖÜUU11U V* been boekje openïJL/a J L Wisjes in over Nijmegen p* Het boek dat professor L. J. RogieiCasino (i op uitnodiging van het gemeentebestuur,, ieeftii< zou schrijven over „Nijmegen in oorlogs. "i tijd", zal voorlopig niet verschijnenAJ?er pf™ Professor Rogier heeft bij het bestudeJLM» (2.31 ren van de dossiers verscheidene feitemraal gaat aangetroffen, die een aantal NijmeegsaLuxor (2.: burgers in opspraak zouden kunne 'Wjcnecht brengen. Hij heeft het gemeentebestuur.. - voorgesteld, nog maar twintig jaar met"®* het publiceren van dit boek te wachten®-00 voor B. en W. hebben deze zienswijze aan-lerdag: Av< vaard. Studio (2.: ter dezer dagen overleden. gepubliceerd over de feesten die het schoolkind langs zijn weg ontdekt. Het is een kinderlijk én een zeer wijs boek geworden: als de school te- Senvalt, troost je je met de vreugden onderweg, 'eel wat mensen zouden stukken opgewekter en vrolijker door het leven gaan, wanneer ze die les beter onthielden. Lang niet iedereen kan in de wolken zijn over zijn beroep of baan. ledereen heeft wel perioden waarin hij z'n bu reau, winkelbedrijf niet meer luchten of zien kan. Maar op de weg van huis naar werk, en van werk naar huis valt genoeg te beleven. Je moet er alleen oog voor hebben en houden. Men sen, die per auto dagelijks dit traject afleggen en chronisch trachten hun eigen records te bre ken zullen er maar moeizaam aan toekomer om de wonderen te ervaren .Verstandiger zijn dan de wandelaars, de fietsers en de trammers. Ik vermoed dat zij er daarom ook een gewoon te van maken om zo ver mogelijk van hun ar beidsterrein te wonen: een gewoonte die ik tel kens opnieuw tegenkom. Het moge buitenstaan ders wat raar in de oren klinken, maar wanneer iemand van Noord naar Zuid verhuist, kun je er van op aan dat hij tegelijk zijn betrekking in Zuid opgeeft om in het hoge noorden te gaan werken! Misschien was het voor de verkeers problematiek gemakkelijker wanneer hij dat niet deed. Maar de mens gaat vóór het ver keer; niet alleen op zebrapaden. rast poseren om óók op het plaatje te komen. Ze poseren zelfs in de meest letterlijke zin van het woord- heren steken een buikje naar voren waar sierlijk een horlogeketting op prijkt; slagersjon gens hebben hun mand neergezet; dames houden enorme hoeden met een gracieus gebaar in toom. Zelfs de sleperswagens staan voor de gelegenheid stil en hun paarden logenstraffen wat ik enkele we ken geleden vertelde over hun ontembare zelfbe- wustzijn. Misschien heb ik me wat dat betreft dus vergist; waarschijnlijker lijkt me dat geen fotograaf er in die jaren ooit in slaagde zo'n knol in actie op de plaat vast te leggen. De echte steigerende, bokkende, hollende paarden vergden belichtingstij den, die toen nog tot de ongekende mogelijkheden behoorden! De vreugden waren er echter en hoe! Daar was vooreerst de electrischc trein, die over een viaduct door de stad stoof. Verbinding tussen handelsstad en residentie, tegelijk tussen Maas en zeestrand. Waarom men 'm „Olienoot" noemde is me nooit helemaal duidelijk geworden. Namen als haaide: het fra bezinnen buiter Ds. M. Re Gigant. Behemoth of Draak waren passender ge-penkort als weest. maar de spraakmakende gemeente heeft he-Jtieuwe zem laas zelden een klassieke opvoeding genoten. Hoe In het Venc robuust en hoe imposant zag de trein eruit. Eenbekken, zei geweldige bundeling van geheimzinnige krachtenpet Brood d met niets van de hedendaagse stroomlijnen. Ver-net al te vei rukking als je 'm net zag gaan, hoog boven de te veel stil weg die je zelf nam. Tweede vreugde: de bruggen uie je u»ei mw»»i --- en die soms zo verrukkelijk lang open konden staan. zodat je in heilige onschuld toch lekker te laat op~m m school mocht arriveren. Tegelijk in het water die^1 adembenemende afwisseling van alle mogelijke^ vaartuigen. Van de dagelijkse vrachtschuiten omliggende plaatsen, die verre voorzaten huidige vrachtauto's. Van het stoombootje r van het Bro 1 Ned« weten 1 - in Afrik, iLWaarom deMhngeeCrrn of andere naburige gemeente: dikke rookwolken uit-j^011 gehoo puffend. En van de heel nederige pontjes, die geen|~ zendeJ>n andere functie hadden dan dat ze voetgangers een,.elc werk omweg bespaarden door ze raison van 'n halve' cent. of van maximaal een halve stuiver Opperste vreugde èn angst echter: een los gebroken stier! Een of ander dom, geïrriteerd koe beest, dat naar het abattoir moest en dat opeen» uit de kudde was uitgetreden omdat die rare stad,^® "®®r op z'n zenuwen werkte. En het mocht nog zo'n le-E?11010®1 vensmoede of hoogbejaarde koe zijn, zó als het de ?i?"l®.rswtr poten nam. was het een stier geworden. Een ont- ons zagwekkende, dood en verderf zaaiende, dólle stier! I?®1'® Meteen was alles op de vlucht. Alleen helden bon-2fAs' den er schuimbekkend de strijd tegen aan. En h'ééli .Y£f8 kleine jongetjes zij het dat die dit alleen in hun-A1®1 v gedachten deden, maar overigens ook ijlings maak-A r ten dat ze weg waren. Elke week opnieuw. Wantj r|?ar.J slachthuizen liggen steevast temidden van oudt "ltstro° volkswijken! kMorzem van Alphen vende werk

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2