Bekend historicus Romein overleden ZWO-subsiclie voor Rotterdamse arts Een woord voor vandaag Kunstmatige inseminatie Bestrijding van pijn onderwerp bespreking Chefarine 4 Prot. bureau gesticht voor vrijwillige hulpkrachten Tussen schoolpoort en huisdeur ZO'N EENZAME ROYALE VADER s NIEl ANDERZIJDS AMERIKAANSE DIENSTEN Tijdens zijn reis door de Ver enigde Staten heeft de Kamper hoogleraar prof. dr. G. Brillen- burg Wurth een bezoek gebracht aan de kerk van Norman Vincent Peale en van dr. Carl Mclntire van de Internationale Raad van Christelijke Kerken. Hij beschrijft zijn ervaringen in het Gerefor meerd Weekblad": Collingwood is een mooi, deftig villadorp. En de kerk van Mc. In- tire is een van de grootste kerkge bouwen. die ik in de Verenigde Sta ten tot dusver zag. Ik denk. dat er ruim 1000 mensen ingaan. Op het podium was als gewoonlijk in Ame rika een groot koor volwassenen en een apart kinderkoor dat uit stekend zong. Vóór het koor bij de ..pulpit" de lessenaar zat Dr. Mc. Intire en zijn „assistant-minis ter". beide in keurige witte pakken; het was nl. snik-heet. Om elf uur begon de dienst en ze duurde tot ruim half één. Heel merkwaardig, in allerlei.op zichten een volmaakt Amerikaanse dienst, bijna als twee druppels wa ter gelijkend op die van de vorige maal bij Norman Vincent Peale: koorzang, zang van de gemeente, plechtige aanbieding van de offeran de, responsoria. En de preek? Mis schien kan ik het het beste zo zeg gen: formeel van precies het zelfde genre: materieel precies het tegen overgestelde. Formeel van precies het zelfde genre! Met een preek in de Hol landse zin en als in een Christian Reformed Church hier heeft het niets te maken. Zijn tekst was: „Uw Koninkrijk kome" in een serie over het: Onze Vader. Telkens citeerde hij een bijbeltekst, waarin het woord „Koninkrijk" voorkwam en maakte daar dan een aantal exege tische en toepasselijke opmerkingen over. Zo ging het een twintig mi nuten. Maar toen daarna kwam de prediker eigenlijk pas goed los. Er werden enkele Amerikaanse week bladen te voorschijn gehaald, waar aantal extreem vrijzinnige uit- b er ,,religion" in voorkwa men, o.a. de bewering dat wij no dig hadden een synthese van ker kelijk christendom en een vijftal van de grote wereldgodsdiensten, want dat alleen op deze manier het mogelijk was de jeugd van vandaag voor de kerk te bewaren. En daar over werden toen vanzelf een aan tal daverende philippica's afgesto ken; op zichzelf natuurlijk ten vol le op z'n plaats! Maar het geheel maakte op ons toch de indruk van een uiterst goedkope rhetorica. Naast me zat een deftige heer. die bij ieder salvo hardop „Amen" riep. wat op de spreker aanmoedigend scheen te werken. Doch dat betrof nu maar het for mele: maar nu de inhoud van de preek! Dat interesseerde me vanzelf het meest. Dat iemand de Amerika nen een Amerikaan probeert te zijn, daar is niets tegen En dat in Amerika de stijl ook van het pre ken anders zal wezen dan bij ons, daarover hoeven wij ons niet te ver wonderen. Dat behoort nu eenmaal tot die pluriformiteit van het chris tendom die er mag zijn. Als de in houd maar bijbels verantwoord is! Beroepiugswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Zwartebroek, Vel.: G. Vetaldjesgraaf kand. te Ede (verb, ber.); te Akkerwoude: H. van Dijk te Wester- Aangenomen naar Schiedam, 8ste pred. BI: A. Ie Coq te Beerta; naar 't Waal en onsdijk: J. Mooy, kand. te Utrecht. Aangenomen de benoeming tot secre taris voor de raad voor de catechese: ds. F. H. Kuiper te Lemmer. Toegelaten tot de evangeliebediening: H. van den Beid te Apeldoorn. J. P. Broeder te Rotterdam, A. Dronkers te Utrecht, L. E. Emmcn te Scheveningen. J. Gebaad te Yerseke, J. Geursen te Haarlem, H. Gort jr. te Utrecht. J. B. van Heerde te Amsterdam-West, J. D. M. A. Heijkoop te Velsen. J. Hoekert te Leiden, R. Holwerda te Barwoutswaarder, A. de Letacuw te Boskoop. J. Meester te Hol landse Rading. H. H. Nieuwenhuizen te Leiden, A. Otten jr. te Weesp, mr. J. van de Pol te Beverwijk, jhr. M. A. de Savor- nin Lohman te Utrecht. W M. van Schuij- lenburg te Utrecht. P Siderius ie Bun schoten. R F. Snow te Utrecht. T. van 't Veld te Nijkerk. H. P Venema te Utrecht. A. de Vos te Leiderdorp. G. J. de Vries te A isterdam-West, D. J J Wolthuis te Groningen. R. Zuurmond te Leiden, G Bos te Loenen a d. Vecht. C. H. Bijl te tc Utrecht, allen kandidaten. Velen heb ben reeds beroepen ontvangen, enkelen zelfs al beroepen aangenomen, doch deze Hjst werd pas nu door het Hervormd Persbureau verstrekt. Bctroepbaarstelllng: De volgende kan didaten werden beroepbaar gesteld: H. Gort jr.. Oude Gracht 190 bis te Utrecht. R. Holwerda. Hoge Rijndijk 82 te Bar woutswaarder, A. Otten jr.. Hoogstraat 64 te Weesp, T. van 't Veld. Holkertstraat 8 te Nijkerk. W. van Waasbergen. Van Bnkelstraat 9 bis te Utrecht. R. Zuur mond, Charlotte de Bourbonhof 36 te Leiden, die reeds een beroep aannam naar Wyckel. Bedankt voor Middelburg. 3de pred.pl.: L. de Vrijer te Eibergen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Hetalpman: R. J. Koolstra, vlootpredikant te Leeuwarden: te Hoo- geveen, 5de pred.pl.: C. van Zuylen te Marken. Aangenomen naar Katwijk aan Zee: R. de Vries te Den Haog-Moerwijk: naar Oldehove: J. D. Kruithof te Noordber- Evangeliebood- En als het maa schap mag heten! Welnu, hoe was het in dat opzicht met de preek van Mc. Intire? In be paalde opzichten was het een heel wat meer bijbels geluid dan bij zijn New Yorkse collega. Norman Vin cent Peale. Daar was het Evangelie volledig, maar dan ook volledig ver- humaniseerd. Daar zat er geen en kele aanstoot meer in. Dat was vol op een „Evangelie naar de mens". Bij Mc. Intire stond alles in het te ken van de antithese. Hij begon met de stelling te poneren, op zichzelf volkomen juist, dat in de bijbel het Koninkrijk Gods altijd als tegenhan ger heeft het rijk van de duivel en dat men over het eerste niet bijbels spreken kan als men het tweede negeert of bagatelliseert. Maar deze preek was dan ook van a—z alleen maar antithese. Van barm hartigheid Gods over wereld en mensheid kwam niets, maar dan ook niets aan de dag. Met zeer grote nadruk werd geponeerd: Het Ko ninkrijk dat is hetzelfde als de kerk. het getal der uitverkorenen. Die twee vielen voor Mc. Intire volkomen samen. Het Koninkrijk Gods had met de wereld en met haar samenleving niets te maken. ..D.e zijn het domein van de Sa tan". En heel de spits van de preek was de vernietiging van sa tans rijk, zonder dat voor de we reld en de samenleving ook maar enig evangelisch uitzicht geopend werd. Een boodschap van het be gin tot het eind zo medogenloos hard en zo het „vrome" zelfgevoel van de „uitverkoren kerk" stre lend. dat men het maar moeilijk meer Evangelie kon noemen. Wat is het toch verdrietig, als men zo de ene zondag van de ene eenzijdigheid getuige is: een abso luut verwereldlijkte kerk met een boodschap volkomen aan de wensen van de natuurlijke mens aange past: niets meer van de crisis, het oordeel Gods in het Evangelie en de volgende zondag komt men in een kerk, die de wereld en de men selijke samenleving volkomen als het domein van de duivel heeft af geschreven en dan nog durft te be weren het bijbel-getrouwe christen dom bij uitnemendheid te zijn. Men weet dan bijna niet meer wat het ergste is. Het eerste lijkt erger. Maar het tweede is toch ook heel, heel erg. De klanken die men hier verneemt doen soms even bijbels aan. Maar ik voelde mij die mor gen onder het gehoor van Dr. Mc. Intire toch maar heel weinig in dat verrukkelijke klimaat van de bijbel se boodschap, waarin zeker de ge nade er nooit is zonder het gericht, maar waarin ook het gericht er nooit is dan alleen als keerzij van de genade, waarin de solidariteit als uitvloeisel van de echte humani teit. de waarachtige menslievend heid Gods nooit de antithese ver dringt. maar waar de antithese toch steeds alleen de donkere ach tergrond voor de solidariteit vormt: God die in Christus in mensen ee:i welbehagen heeft en die Zijn Zoon gezonden heeft, ja. om de werken des duivels te verbreken, maar bo venal als een ontroerend bewijs hoezeer Hij deze verloren wereld liefheeft. Onderzoek rode bloedlichaampjes De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) heeft de kinderarts H. Reerink, genees heer-directeur van het Sophia- kinderziekenhuis te Rotterdam,) een subsidie verleend voor een onderzoek naar vormingswijze van rode bloedlichaampjes De aanleiding tot dit onder zoek vormde een patiënt bij welke de aanmaak der rode bloedcellen niet in een stabiel evenwicht werd gereguleerd, maar welke aan maak met grote schommelingen van over- en onderproduktie ver liep. In dit gebeuren was niet alleen een bevestiging te zien van de werking van aanmaak bevor derende krachten, reeds lang be kend, er werd ook iets nieuws in ontdekt, namelijk het effect van een aanmaak remmende stof. de longen te transporteren i schillende weefsels, waar bruikf wordt. R.K. scholen staken omdat ze geen subsidie krijgen Zes rooms-katholieke scholen in het i Australische district Goulburn z\jn voor de tijd van zes weken gesloten itit protest tegen het feit dat de rege ring geen subsidie verleent aan bij zondere scholen. j Het besluit de scholen, die bezocht j worden door 2000 leerlingen, te slui- r-1 ten werd vorige week genomen op vergadering van 500 rooms-ka- 1300 rooms- Het waargenomen ziekteverschijnsel is tevoren niet in de medische litera tuur beschreven en de conclusies, hoe wel grotendeels nog speculatief, geven nieuwe gezichtspunten. Bij zijn onderzoek wordt dokter Ree rink bijgestaan door stafleden en labo ratoriumkrachten. Het aantal erythrocyten wordt in het stromende bloed bij gezonde mensen op peil gehouden. Deze rode bloedlichaam pjes komen door een natuurlijk slijtage proces aan hun eind en verdwijnen uit de bloedsomloop ongeveer 120 dagen na hun „geboorte". Een doorlopend proces van aanmaak van nieuwe cellen stelt het lichaam schadeloos voor het lies door slijtage. Zoals bekend i: taak van deze cellen om zuurstof uit Gistermorgen heeft ds. H. van Andel de secretaris van de Oecumenische Jeugdraad de eerste schop in de grond gesto ken voor het nieuwe openlucht theater dat door 30 studenten uit 3 werelddelen gebouwd zal worden voor de Johannastich- ting. Het is een van de vele projecten die in oecumenische werkkampen worden uitgevoerd. chaam plotseling meer zuurstof nodig, l Gisteren stonden n zo bijvoorbeeld bij fysieke inspanning, ,.„7, S" dan kan het zuurstoftransport worden scholieren in de nj om aangepast aan de vergrote behoefte210,1 te laten inschrijven op openbare door verdiepte ademhaling, door ver- scholen, maar wegens gebrek aan snelde bloedcirculatie en dergelijke. plaatsruimte konden er slechts 640 Hierbij blijft het in het lichaam aanwe- worden toegelaten lile a'jt" rode bloedcellen ,n uezen De minister van onderwijs Ban ,N„ü,dkou.T-? E,™est wj,here,r ernstig bloedverlies waarin de zuur- ze.1 ^at voor de leerlingen die geen stofvoorziening niet meer voldoet aan I P'oafs op een school kunnen vinden. de zuurstofbehoefte van de weefsels schriftelijke cursussen georganiseerd door een tekort aan zuurstofdragende zullen worden. cellen. Onder deze omstandigheden zul len de „regulerende krachten" van het lichaam voor een vergrote aanmaak van erythrocyten gaan zorgen, d.w.z. een aanmaaK ate groter is aan welKe dient voor het vervangen van de onge- I bruikte rode bloedcellen. 6 f P Regulatie De genoemde regulerende krachten staan dc laatste jaren bij tal van on derzoekers in het centrum der belang- In Damascus is het niet langer veilig voor de apostel Paulus. Dag en nacht houden groepjes Joden de wacht bij de stads poorten om te zien, of hij soms de stad uit wil. Dan zullen zij hem grijpen. De haat tegen deze man heeft zijn climax be reikt. En waarom toch? Eenvoudig, omdat deze Paulus het bewijs heeft geleverd, dat Jezus is de Christus, de Zoon van God! Maar juist dat wensen de Joden in deze stad niet te accepteren. Christus' kruis is hun een ergernis. En dus moet Ljesja Paulus eraan. Dan, in het duister van de nacht, verlaat Paulus l_aew de stad. Geholpen door vrienden wordt hij in een mand aan L0_SD de buitenkant van de stadsmuur neergelaten. De ontsnap-fi pingspoging gelukt. Een smadelijke vlucht? Nee: leiding van C A God, Die pas begonnen is met het inzetten van deze apostel Cajjani der heidenen. Paulus wist wat hein te wachten stond, in tich b: ping niet eindigde bij de muren van de stad. De wereld zou Lamge zijn arbeidsterrein worden. Een simpele mand is Gods middel P.s om Paulus voorlopig te brengen waar Hij hem wil hebben. Lft^'ani Maar in Damascus is het zaad gestrooid. De boodschap is run gebracht. De ergernis is gewekt, maar ook het geloof de Lerj taak van de boodschapper is voorlopig ten einde. kndse ils der ker en Bij h lekens. tant, k- (Friesla land) n Cr Vel Ho Maatschappij geneeskunst vergadert iiddelen in één tablet zonder de maag van De vier middelen van Chefarine „4' telling: degenen, die er zich mee be- werken niet alleen beter bij de be zighouden, onderzoeken daartoe de wer-1 king van een vermoedelijk com- itfljding Van pijn en griep, maai ZWZnocTf 3!: de'Snma-at^ *>vendien veiliger, want één erVar rode bloedlichaampjes stimuleert. Zo- torgt dat OOk een gevoelige maae als wellicht bekend, vormt dat deel van het beenderstelsel, dat inwendig liet Van Streek raakt, een sponsvormige bouw heeft, de „fa briek" der erythrocyten (in het been merg ontstaan ook andere soorten cel- In het beenmerg doorlopen menselij ke rode bloedcellen een wordingssta dium. gedurende hetwelk zij een kern bezitten, die vermenigvuldigingsproces- van bereikt de produktie een voldoende hoog pen. wanneer de erythrocyten het beenmerg verlaten, dus als het ware „geboren worden", hebben zij juist hun kern verloren. Gedurende ongeveer 3 dagen na het verliezen van de kern bevatten zij een stof, die men door kleuring zichtbaar kan maken, men ziet dan een netvor mig neerslag in de cel (reticulocyte De aanwezigheid van reticulocyten in een bloedmonster stelt de onderzoeker in staat een goed inzicht te krijgen in het aantal cellen dat juist „geboren is". Dit aantal weerspiegelt de activi teit die heerst in de „fabriek". De bedoelde patiënt in het Rotter damse kinderziekenhuis had regelma tig verlopende schommelingen van het aantal reticulocyten; dit wees er op dat beurtelings aanmaak bevorderende krachten en dan weer aanmaak rem mende krachten werkzaam waren. Ter- ïre een staand evenwicht heerst tussen deze tegengesteld gerichte krachten, werkten de krachten hier beurtelings en waren zij goed te onder kennen. r Cit veiliger n De algemene vergadering van •eTfe^mafcen'! Koninklijke Nederlandsche .e e e"jJ Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, die zaterdag in Utrecht is gehouden, heeft van gedachten gewisseld over een door een Maatschappij-commis- uitgebracht rapport over kunstmatige seminatie bij de mens. Deze commissie kwam haar rapport tot de conclusie, dat kunstmatige inseminatie een medische handeling is, welke slechts door een arts mag wor den verricht. Zij achtte homologe kunstmatige inseminatie (semen van de echtgenoot) onder be paalde voorwaarden toelaatbaar, doch stond afwijzend tegenover heterologe kunstmatige insemi natie (semen van donor) lolland Glazen buisje 20 tabletten f 0.81 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.51 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.51 Twee systemen De verschillende verschijnselen, die bij deze patiënt werden waargenomen, hebben geleid tot de conclusie dat er waarschijnlijk twee systemen bestaan in het fabricageproces der tode cellen, die steeds in samenspel het peil der cellen handhaven. Het eerste systeem werkt langzaam produktief en levert de cellen tisch 6 maal) onderbroken door celdeling. Het tweede systeem werkt snel, maar minder productief: aangenomen wordt dat daarbij de vermenigvuldiging alleen in het allereerste begin van celvorming plaats vindt, waarna rijpwording zich ononderbroken trekt De tweede celsoort wijkt bouw en mogelijk ook anderszins af van de eerste, (zij zijn iets groter). Het vermoeden dat rijping zonder de ling plaats vindt, steunt op microscopi sche waarnemingen aan beenmergpre- paraten. waarbij zeer bijzondere cel groeperingen werden gezien. Het eerste systeem wordt ..steady state" genoemd. Het is het ideale, ge stabiliseerde onderhoudsproces. Het tweede systeem is een mechanis me dat met een „spurt" een versto ring tracht te herstellen van het even wicht tussen de zuurstofbehoefte en de zuurstofvoorziening der weefsels. Daar bij het bovengenoemde kind het ene systeem vrijwel niet functio neerde, namelijk dat van de „steady state", kon het andere systeem goed worden bestudeerd. De onderzoekingen zijfl er op gericht al deze vermoedens te bevestigen. Zeer recent is door twee groepen onderzoekers in Amerika ge heel onafhankelijk van deze theorie bij proeven op dieren reeds gevonden, dat de rode bloedcellen die ontstaan na acuut bloedverlies een korter leven hebben dan die men in de „steady In Amsterdam is maandag in dei aan de Amsterdamse universiteit namiddag overleden de bekendealgemene geschiedenis heeft gedo- Amsterdamse hoogleraar in de theorie van de geschiedenis, prof. dr. Jan M. Romein. Hij was opge nomen in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis. Prof. Romein, die ook S.S.K. benoemt een vaste kraeht (Van onze kerkredactie.) De heer A. M. van der Linden uit De Blldt, directeur van een N.V. is benoemd tot adviseur-administrateur van de Stich ting Steun Kerkbouw (S.S.K.) in de Ge reformeerde Kerken. Deze benoeming is noodzakelijk geworden doordat GEREF. KERKEN (vriigem.) Beroepen te Luttcn-Gramsbcrgcn: W Beaekman te Arum; te Weisu >tw_ Saeuwerd: H Mostort, kand. te Rotter- lieve bestuursleden op doktersadvies het dam; te Bunschoten-Spakenburg: W. v. d ka|mer aan moeten doen. Tot nu toe had Lingen te Schildwoldiv dele stichting geen betaalde krachten in Aangenomen naar Siegerswoude-Frie- djPnst en werd het vverh geheel vrijwil- schepalen S J Gnosscn. kand te Drach- ln de vrye tijd gedaan door de be ter. die bedankte voor Loosdrecht. Nie- stuurlieden. Het I» evenwel nodig gewor- zijl-Kommcrzijl en voor Blokzijl. den meldt de secretaris, de beer R- Krol, om een vaste kracht in dienst te nemen. CHRIST. GEREF KERKEN Dit werd in de allereerste plaats nodig Beroepen te Amsterdam-Noord. Lutje- doordat de heer G M. A Laernoes. de Bist en te Zutfcn: M. de Boer. kand. te penningmeester van de stichting, maar aarlem-Noord. I tevens directeur van hot Algemeen Ker- Bedankt voor Ede: C. v. d. Weele te lelijk Bureau van de Gereformeerde Ker- Ermelo-Puttcn. ken is en nog tal van andere functies heeft, vele van zijn werkzaamheden zal BOND VRIJE EVANG. GEMEENTEN moeten neerleggen op medisch advies. Hij Beroepen tc Borgum P J. van Hooi- blijft evenwel lid van het bestuur van donk. kand. te Zeist S.S.K. Zijn functie is overgenomen door de UNIE VAN BAPT. GEM. meestcr-secretaris zal zijn, maar dus door Aangenomen naar Klazienaveen: C. de de heer Van der Linden geassisteerd zal Jong. kand. te Doorn. - worden. De uitbreiding werd bovendien nodig omdat de adviseur, die zich vooral bewoog op het terrein van de propagan da. de heer H. H. Spoelstra een overi gens niet al te ernstig auto-ongeluk heeft gehad en ook hij kalmer moet gaan leven. Ook zijn werkzaamheden zullen voor een deel door de nieuwe benoemde adviseur-administrateur worden overge- Groeiend aantal r.k. worden protestant Het aantal overgangen katholieken naar de protestantse kerk van Beieren neemt toe. Alleen reeds in het jaar 1960 werden 2586 rooms-katho- lieken protestants. Daarbij worden niet geteld doopleden onder de 14 j; aantal bedroeg 447. ceerd, werd 68 jaar. Zo publiceerde hij zijn vrouw dr. Annie Romein-Verschoor „De lage landen bij de zee". Dit boek moest verschillende malen worden her- Ook werd bekend het vierdelige werk „Erflaters van onze beschaving", waar van de eerste druk eveneens in 1938 in de boekhandel kwam. Kort voor de laat ste wereldoorlog publiceerde hij nog een bundel over de tachtig jarige oorlog die in de jaren van de oorlog clandestien werd verhandeld. De inleiding van deze bundel, getiteld „Spieghel historiael" wordt in vakkringen in het bijzonder ge waardeerd. Beide uitgaven waren geheel geschreven vanuit de socialistische le vensvisie van de overleden hoogleraar. Romein werd op 30 oktober in 1893 in Rotterdam geboren en gold als een van de vermaardste historici van ons land. Hij werd in 1939 benoemd tot hoogleraar aan de Amsterdamse universiteit, eerst in de Nederlandse geschiedenis en sinds 1945 in de moderne geschiedenis en de theorie van de geschiedenis. Van 1949 tot 1858 was hij hoofd van de historische faculteit. Deze hoogleraar heeft nimmer zijn journalistieke gaven onder de korenmaat gezet. Hij was jarenlang redacteur van het culturele tijdschrift De Nieuwe Stem. een blad dat hij hielp oprichten. Hij heeft een lange lijst van werken gepu bliceerd. „Dostojewski in de westerse kritiek," was zijn proefschrift waarop hij in 1924 de doctorstitel behaalde. Voorts publiceerde hij onder meer „Ge schiedenis van de Noordnederlandse ge schiedschrijving in dc middeleeuwen". „Machten van deze tijd". „Het onvol tooid verleden", „In opdracht van de tijd". „Tussen vrees en vrijheid". „In de hof der historie", „Carillon der tij- Hij was de laatste jaren bovendien nog medewerker aan de Unesco-uitgave: History of Scientific and Cultural De vi-'.■[■ment of Mankind en lid van het bestuur van het Internationale Instituut voor Sociale Geschiedenis. Hunldere richting overgingen nam in dat- ■niai ucatuci -n.. zelfde tijdperk echter af, zodat de pro- In de afgelopen tien jaar gingen jaar-testantse „winst" jaarlijks toeneemt. penningmeester van het curator: lijks ongeveer 2500 rooms-katholieken De meeste overgangen zijn het gevolg Van de Theologische School van de Ge- naar de protestantse kerk over. De van gemengde huwelijken, waarbij de reformeerde Gemeenten die in Rotterdam helft van dit aantal bestond uit man- man de kant van de protestantse vrouw gevestigd heeft een gift ontvangen van oen. Het aantal van hen die in de an- kiest 5000. Reeds vele maanden is op verschillende wij zen in zendings- en oecumenische kringen en ook in de kringen van de jongerenwereld gesproken over de op richting van een bureau, waar allen die van plan zijn een deel van hun leven ergens ter wereld ten dienste van de naas te door te brengen, ge registreerd kunnen wor den en informaties kunnen krijgen over de hogelijkheden. de Amerikaanse vredes- Het bureau wil zo dit vraagstuk gewijd. gelijkheden, die e i specifiek protestants advies en toezicht waar- ureau openen. in vertegenwoordigers van de zending van de De mogelijkheid wordt Hervormde Kerken en dit bu- de Gereformeerde Ker- i de Stichting jaar beschikbaar willen de op- en uitbouw 1 stellen. het bureau begeleiden. Een lid der commissie deel, dat zich uitzonderingsgevallen kun nen voordoen, waarin door de arts zou kunnen worden overgegaan tot hetero- loge kunstmatige inseminatie, mits aan stringente voorwaarden zou zijn voldaan. Het hoofdbestuur der maatschappij heeft dit rapport enige tijd geleden ge publiceerd in „Medisch Contact", het officieel orgaan der maatschappij, ten einde alle leden der maatschappij rui- - gelegenheid te geven daarvan ken- te nemen. Na deze publikatie heeft in het weekblad der maatschappij gedachtenwisseling ontwikkeld tus- een aantal leden, waaruit bleek dat de conclusies waartoe de maatschappij commissie inzake kunstmatige insemi- gekomen, niet door iedereen rden onderschrev werden tegen afwijzing van de toe passing van heterologe kunstmatige in seminatie bezwaren aangevoerd dische en inedisch-ethische aard •den bedenkingen geuit ten aanzien de mogelijkheid reeds thans met -ekking tot kunstmatige inseminatie tot wetenschappelijk verantwoorde con clusies te komen. In deze discussie Is gebracht, dat de toepas sing van heterologe kunstmatige insemi natie een handeling is, waaromtrent uit eindelijk aan iedere arts op grond van zijn wereld- of levensbeschouwing het persoonlijk oordeel moet blijven voor behouden. Verder beraad Het hoofdbestuur der maatschappij >or geneeskunst heeft na verschijnen in dit rapport er de voorkeur aan ge- :ven zich te onthouden van een oor deel daarover, teneinde eerst de opvat tingen der algemene vergadering te le ren kennen. Het heeft daarom bedoeld rapport aan de algemene vergadering voorgelegd met het verzoek het te be schouwen als discussiestuk, opdat het hoofdbestuur in de gelegenheid zou wor den gesteld om zich, gehoord de me ningen ter algemene vergadering, over het vraagstuk van de kunstmatige in seminatie bij de mens verder te bera- Bij dc in de nu gehouden algemene vergadering gevoerde gedachtenwisse ling is gebleken, dat veler-gedachten zich vooreerst bewogen in de richting van het behoud van de geestelijke vrij heid van de arts individueel tot medi sche hulpverlening, zo deelt de maat schappij io een communiqué mede. Het afwijzen van de toepassing van de hete rologe kunstmatige inseminatie zou met deze vrijheid niet in overeenstemming zijn te achten. Deze zienswijze sloot echter niet uit dat men de bedenkingen. tegen heterologe kunstmatige insemina- tic naar voren gebracht in het rapport Pz p" van een maatschappij-commissie en in polland de tussen leden der maatschappij ia In de „Medisch Contact" gevoerde schrifte- ^eren d lijke discussie, in menig opzicht kon on^ pan jr derschrijven en van oordeel was dat [en toepassing van heterologe kunstmatige inseminatie slechts in uitzonderingsge- vallen zou behoren te geschieden. ?a De algemene vergadering ging er mee ghig in akkoord, dat thans geen definitief stand- poorop, punt zou worden ingenomen en dat het Rolt. In hoofdbestuur zich over deze materie na-tchter der zal beraden.rjddagt wel lag Studenten intern als jü» regel bij 3de T.H. tJÏ Curatoren van de Technische Hoge school Twente verwachten, dat e proefneming met het zogenaamde sidential system", dat gericht is een in\'estering van het onderwijs, te-1 zamen met een integratie van wonen enl studeren, pas dan redelijke kans vanf slagen biedt, wanneer het regel zal zijnl dat de studenten op de zogenaamdeI campus wonen. Dit antwoordt de minis-f ter van onderwijs, kunsten en weten-j schappen, mr. J. M. L. Th. Cals, schriftelijke vragen van het lid van Tweede Kamer, de heer C. Kleijwegtï (P.v.d.A.). De bewindsman ziet de de-f finitieve voorstellen van curatoren i ke de nadere uitwerking met belangstel- ling tegemoet. Nadat hij zich ter zake r- van deze voorstellen een oordeel zalf hebben gevormd, zal hij niet nalaten! in overleg te treden met de Staten-Ge-ij neraal die reeds van hun positieve be-[ langstelling voor de toepassing van ge-! noemd systeem bij deze hogeschool heb-' ben doen blijken. Sliedrecht erkent schorsing niet (Van een correspondent) De kerkeraad van de gereformeerde A (vrijgemaakte) kerk van Sliedrecht heeft besloten de schorsing van ds. J. D van der Schaft niet te erkennen en I daarmede de kant gekozen van de kerke- raad van Oenkerk in het conflict dat de classis Dokkum van deze gerefor meerde (vrijgemaakte) kerken verdeelt. Ds. Van der Schaft was predikant van1 predik zowel de kerk van Murmunvoude alsg,rg ev. van Oenkerk. Daar hij samenspreking 3. met de Gereformeerde Kerken (syno-k. 1icf daal) als noodzakelijk zag. werd hjjPJllsien< door de kerkeraad van Murmunvoude P'^est c met medewerking van de kerkeraad i Kurhai van Dokkum geschorst, maar de ker-leur en keraad van Oenkerk weigerde de schor sing te erkennen. Deze heeft de zaak' opnieuw bij de classis aanhangig ge-; Pieters maakt die nu besloten heeft een com-|thte. te benoemen die een onderzoek Beêatei ■ai. zaken. Lenborw Dat de moeder van zo'n aardig wicht (het is een enige dochter) de eigen aangeboren behaagzucht uit leeft in het kind, wie zal het haar kwalijk nemen... Bovendien wanneer je huwelijk je in de zwarte poel van de verlatenheid heeft gesmakt de schuldvraag laten we maar buiten beschouwing is het begrijpelijk dat de kleine meid een soort speel pop voor je wordt. Vandaar Eefs fleurige hesjes, haar schuchtere per manentje en uitzonderlijk fraaie haarstrikken. Ik gunde het kind al die dingen omdat ze tot mijn beste leerlingen behoorde. Althans, gedurende de laatste helft U sper: uw ogen in nieuwsgierige verwondering? Het zat zo. Op een dag stond ik ietwat verbaasd over mijn eigen scherpzinnigheid. Ik liet mijn blik rusten op de derde bank aan de raamkant en zag Eef. Niets bijzon ders, hè? Dat dacht u maar. Het was in zoverre iets bijzonders dat ik haar onmiddellijk associeerde met de weekkalender. Het was maandag. Eef zat op haar gewone plaats en het was maandag. Mijn oog hechtte zich aan haar fy sionomie want die werkte, hoe vreemd het ook klinken mag, als een magneet. Eef was Eef niet meer. Niet dat er wat haperde aan haar kleding of zo, het zat hem ergens anders in. Haar jonge snuitje deed denken aan iemand die een hele nacht heeft doorgefuifd. lodderig kleefde haar blik aan de kaart van Europa die ik zo juist voor de aard rijkskundige les had opgehangen. Vocht ze met haar slaap omdat ze te laat naar bed was gegaan de vo rige avond? Ze geeuwde een paar keer. dat hoorde erbij. Een half uur later sloeg ze de schoolmelk af en ik zag haar nu en dan tersluiks over de plek strijken waar haar maag ge acht wordt te zitten. Ik nam er voorzichtigheidshalve maar geen no titie van. vond afwachten de aange wezen weg. Iedereen weet dat huise lijke feestjes, wat al te uitbundig ge- minder pret- Zuivelbureau of een of ander mo dern diepvriesprodukt willen laten zetten: met melk meer mans.... Spinazie, in alle seizoenen vers.... Zo'n deerntje is het prototype van onze bloeiende vaderlandse jeugd. Er mankeren maar een paar hard gele klompen en een gesteven muts vierd, gemakkelijk i tigc naslecD kunnen hebben. De volgende dag bleek de toestand stationair: dezelfde valige wangetjes en de duidelijk geslonken aandacht voor de lessen. TTfEER ZO'N overpeinzing van de juffrouw die zo graag haar schapen grondig wou leren kennen. „Hoe zit dat toch bij die kleine Eef?", vroeg ik me af. „Ik moet erachter zien te komen waarom dat kind er de ene dag zoveel beter uit ziet dan de andere. Soms en dat is eigenlijk vrij geregeld zou je haar op een reclamefolder voor het - het plotseling constateerde da°t de natuur zich herstelde. Er was weer leven digheid in de ogen, van pipsheid was niets meer te bekennen en toen het zaterdag geworden was zat er op die derde bank weer een normale Eef. Tot mijn blijdschap, natuurlijk een aardig al, het ik zei meiske. Ze was ook weer met hart bij de sommen en de dicteetjes ik zette met welbehagen de m punten onder haar werk. Maar ken draaien vlug voorbij. De m En nu kunt u het geloven of niet ik maakte opnieuw een griezelige in zinking bij het zorgenkind mee. De zelfde groenige tint op haar wangen, dezelfde matte ogen en houding te genover „de wetenschap", die ze doorgaans toch een goed hart toe- Moest er nu toch ingegrepen wor den? Nee, ik zou eerst maar eens mijn oor hier en daar te luisliiren gaan leggen. Dat levert in het vak nooit zo heel veel bezwaren op. In de slagerij op tien passen al- stands van Eefs huis, waar ik gar nering voor mijn boterham insloeg, hadden enkele buurdames het er juist over. Ze namen geen blad voor de mond. Zodoende.... Het was tradi tie in het gezinnetje dat zij elk weekeinde op „dienstbezoek" moest bij de in pension levende vader die zijn liefde niet beter wist te uiten dan door haar vol te stoppen met automaten-lekkers: croquetten, taart jes, ijs en wie weet wat nog meer. Ging ze vol animo iedere zondag naar pa? Wie zal het zeggen. Zeker is dat hij haar strijk en zet ziek voerde en onbewust oorzaak was van onnodige dieptepunten in haar geestelijke rijping. Met een glaasje schoolmelk heb ik haar op maandag en dinsdag maar niet meer lastig ge vallen. Het had beter zuiveringszout kunnen zijn. Arme meid.... Je kunt je zo moeilijk bemoeien met dingen die achter de huisdeur voorvallen. En die vereenzaamde pa zit nu eenmaal niet bij me in de klas...." HAYA SELVA Rex (J Lido denkirug Studiio ben ik i apotheek theek R. derdorp door ap< Rijksm de Oudh Museu toonstell oktob

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2