BON er Strauss kandidaat voor premierschap Beieren Bom ontploft in Sint Pieter Positie Gemenebest niet te zeer overdrijven Evian-akkoorden binden Algerije al te sterk Vliegtuig neergestort: 6 inzittenden omgekomen Bekend redder later gedood Papoeadelegatie door Soekarno ontvangen een Ky Brullende bergen teleur »rdt di rije za kingei er bin en. Di en he! iar be eel af staan lig pro Successieoorlogin het geding (Van onze correspondent in Bonn) volger moeten worden van de 74-jarig>; i dr- Erhard. Ondanks een niet bijzónder over- Strauss' aftreden als tuigende ontkenning - „het is nogfe* ISfïu*"br?„? te vioeg om er iets over te zeggen gen. Als zijn opvolger wordt genoemd wordt het in goèdingelichte ^^ei-ve-majoor _dr._Erioh Mende, Westduitse politieke kringen voor tamelijk waarschijnlijk gehouden, dat in de komende herfst de West duitse minister voor defensie: Franz-Joseph Strauss zich kandi daat zal stellen voor de functie van premier van Beieren. In deze deel staat zullen dan landdagverkiezin gen worden gehouden, waarin de christelijk-sociale unie (waarvan Strauss voorzitter is) vermoedelijk de overwinning zal behalen. het bi hoe! ger g< d heef el aar Erhard. Strauss' waarschijnlijke verhuizing ▼an de federale naar de landelijke po litiek heeft twee oorzaken: zijn door de „Flbag"-affaire geknakte prestige en de „successie-oorlog" In Beleren de opvolging van premier de at nie tc v. Ma an he, n, 6.31 „Fibag" is de man van een weinig bonafide bouwmaatschappij in Münehen geweest, die voor de Amerikaanse strijd krachten in West-Duitsland 5.000 wonin gen (voor 300 miljoen mark) wilde bou wen. Een der deelhebbers was een per soonlijke vriend van minister Strauss, de krantenmagnaat dr. Kapfinger (wat Strauss overigens niet schijnt te hebben geweten). De minister beval het projekt aan bij de vroegere Amerikaanse minis ter van defensie Gates. Een parlemen taire commissie die heeft onderzocht of Strauss daarmede buiten zijn ambtelij ke boekje is gegaan, kon echter geen overeenstemming bereiken. Terwijl Strauss in Bonn minister van defensie was, is in Münehen een sterke oppositie tegen de C.S.U.-voorzitter ontstaan, die in de komende herfst de tegenwoordige minister van landbouw Hundhammer C.S.U.-premier wil maken. De enige C.S.U. politicus die dat kan verhinde- i is Strauss zelf. Hij zou dan de op- de F.D.P. Aangezien aan een liberale minister teveel in het kabinet zou zitten, zou de F.D.P. minis ter van financiën dr. Heinz Starke (die zijn ambt toch al beu is worden ver vangen door de C.S.U.-minister van fi nanciën van Beieren, dr. Eberhard, de voornaamste kandidaat voor Beierens premier. Op deze wijze zouden dan twee vliegen in één klap kunnen worden geslagen. Bloemenmeisje stuurt Churchill boeket Sir Winston Churchill heeft gisteravond vanaf zijn ziekbed het 02-jarige Lon- dense bloemenmeisje Katie Kent har telijk bedankt voor een aardige attentie. Katie staat al 40 jaar met bloemen bij het Middlesex ziekenhuis, waarin Churchill met een gebroken dijbeen op genomen is. Katie was bedroefd over zijn ziekte. Daarom zond zij hem wat bloemen drie dozijn rode rozen met een kaart, waarop zij hem een voorspoedig her stel toewenste. De grote man antwoordde onmiddellijk. Een zijner secretarissen schreef: „Sir Winston was erg blij met de ro2 u hem zond. Hij verzocht mij u delijk dank te zeggen voor dit harte lijke gebaar. Gorbach: Chroesjtsjef j dreigde niet Kanselier Gorbach van Oostenrijk heeft zaterdag de berichten uit Moskou, volgens welke Chroesjtsjef gedreigd had troepen naar Oostenrijk te zullen sturen als dit land lid mocht worden van de E.E.G. volslagen onzin genoemd. Gorbach zei, dat er geen woord van het verslag waar was. Chroesjtsjef had volgens hem een opmerkelijk begrip ge toond voor de positie van Oostenrijk. De Russische premier had het streven van Oostenrijk om tot een schikking met de E.E.G. te komen, geen duim breed in de weg gelegd. Daar wij niet plan waren noch zijn, om lid van de Europese gemeenschap te worden, zijn de mogelijke -gevolgen van een der gelijke stap in Moskou niet eens bespro ken, aldus Gorbach. Chinese troepen trekken terug Communistische Chinese strijdkrach ten die een Indiase post in de Galwan- vallei in Ladkh hadden omsingeld, heb ben zich zaterdag naar hun oorspronke lijke posities teruggetrokken, zo deelt het Indiase ministerie van defensie Een woordvoerder zei dat de toestand zeer kritiek was geworden toen enkele Chinese soldaten de Indiase post tot op 15 meter genaderd waren. De post kreeg toen uit New Delhi order uit zelfverdediging te schieten wanneer de Chinezen nog verder zouden oprukken De woordvoerder zei dat later werd vastgesteld dat de Chinezen numeriek vijftien maal zo sterk waren als de In- diers. Hij wilde niet zeggen door hoeveel militairen de post bemand wordt, maar van niet-officiële zijde is vernomen dat het ongeveer veertig man zijn. India hoopt dat de omsingeling als geëindigd beschouwd kan worden nu de Chinezen zich naar hun oorspronkelijke posities hebben teruggetrokken, die ruim 200 meter van de post verwijderd zijn. Indiase versterkingen zijn naar de be dreigde post onderweg en zouden daar gisteren aangekomen zijn. Gromiko: Berlijn is seen ultimatum aeD De Sowjetunie heeft herhaald dat er een Duits vredesverdrag moet worden getekend, maar tegelijk onderstreept dat haar voorstellen niet als een ulti- matum moeten worden gezien. SerefJ ^a €en ontmoeting tussen minister 1 Gromyko en een 'delegatie van de Duit- l se vredesunie werd een verklaring uit- gegeven, waarin .om. staat: n ..De Sowjetunie houdt vast aan de :r 1UU noodzaak een Duits vredesverdrag te han- tekenen in de overtuiging dat dit in het zak- belang is van de vrede. De Sowjet- I de voorstellen hebben niet het karakter van een ultimatum. Maar aan de ande- blijfU re kant is de Sowjetunie niet van plan n hel' om de onderhandelingen met de weste- prijs hjke landen over de kwestie van een s var; vredesverdrag onbepaald te rekken en zo er geen overeenstemming met het Uq westen wordt bereikt, zal zij een ver- drag met de Duitse democratische re- he Publiek tekenen." Dit is dan de parade in Elizabethstad, die zoveel stof heeft doen op waaien. Tsjombe, die hier de toejuichingen van de menigte beantwoordt, had de Ver. Naties beloofd, niet meer dan enkele honderden gendarmes aan de parade te laten deelnemen. Het werden er ongeveer drieduizend In de grootste kerk ter wereld, de Sint Pieter in Rome, is zaterdag avond om tien minuten over acht een tijdbom ontploft. Gelukkig was er r mand in de kerk aanwezig, zodat geen slachtoffers vielen. De explosie werd in heel Vatic ai stad gehoord. De bom ontplofte bij i orgel dat in opdracht van paus Pius XII gebouwd werd bij het graf var paus Clement. Autoriteiten van het Va- ticaan houden rekening met de moge lijkheid, dat het projectiel geplaatst is door een geestelijk gestoorde. De scha de is „zeer gering". Enkele scherven marmer werden van de tombe afgesto ten en op het orgel kwamen een paar krassen. Hoe de bom geplaatst is en wanneei is niet gemakkelijk na te gaan. Duizen den mensen hebben zaterdag de basi liek bezocht. In 1950 werd voor het laatst een bom ln de Sint Pieter ontdekt. Deze was echter niet ontploft. Het Va tic a an heeft inmiddels de Itali aanse politie verzocht een onderzoek in te stellen. Normaal zou de kerk na een geweldadig incident, zoals een bomaan slag opnieuw moeten worden gewijd. Maar de basiliek van Sint Pieter is de enige r.k. kerk, waarvoor een nieuwe wijding niet vereist is. Koorknaap gewurgd door klokketouw Een 12-jarige Duitse koorknaap. Jo- hahn Dremel is door het klokketouw gewurgd terwijl hij de klok van het dorpskerkje luidde. De politic heeft meegedeeld dat de jongen, zoals iedere zondag alleen in de klokketoren ging om de klok te lui den. Deze keer schijnt hij dit zo hevig te hebben gedaan, dat het touw zich om zijn hals slingerde toen de honderden ponden zware klok begon te zwaaien. Johann werd daardoor de lucht inge trokken en gewurgd. Zijn lichaam werd ontdekt door dorpelingen die wilden weten waarom het luiden plotseling op hield. Babies omgekomen in4 hittegolf Een hittegolf, die het Noorden van Mexico reeds zes dagen teistert, heeft reeds aan minstens zeventien pasgebo ren kinderen het leven gekost. In het stadje Doctor Arroyo, in de nabijheid van Monterey, was het giste ren 113 graden fabrenheit. In Monterey zijn in de ziekenhuizen 195 babies be handeld die het slachtoffer waren van uitdroging. Op vele plaatsen is een te kort Landbouwschap over Engeland-EEG: Het landbouwschap heeft zdch t de minister van landbouw en visserij gewend inzake de even tuele toetreding van Engeland tot de E.E.G. Het landbouwschap vindt het verheugend, dat de over leggende partijen in Brussel voor nemens zijn te streven naar mon diale regelingen voor de handel in landbouwprodukten in het beleid van een vergrote E.E.G. Een bij zondere positie van het Gemene best op de Engelse markt kan, vol gens het schap, slechts van korte duur zijn en moet in ieder geval aan het eind van de overgangs periode zijn verdwenen. Speciale regelingen voor het Geme nebest dienen geen' vergroting van de reeds bestaande discriminatie in de wereldhandel te gaan betekenen, er moet dan ook gestreefd worden naar die regelingen die zoveel produkten omvatten, dat de exportpositie als ge heel van de Gemenebestlanden niet wordt benadeeld. De mondiale overeenkomsten zouden spelregels moeten bevatten die, behal ve dat zij het internationale verkeer regelen, ook consequenties moeten hebben voor het landbouwbeleid alle betrokken regeringen. De voorkeur van het schap gaat uit naar regelingen die geen bevriezing van de huidige handelsstromen betekenen. Het landbouwschap heeft met in stemming vernomen dat de onderhan delaars het eens zijn over een voor de gehele E.E.G. geldende formule. In ge- van achterblijven van het inkomen de landbouw bij dat van de overi ge bevolking kunnen bijzondere maat- Zondagavond is de hoofdingang van het stadhuis in Valencia. Spanje, bescha digd door het ontploffen van een klei ne tijdbom. Een aantal ruiten sneuvel de. Persoonlijke ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan. In Madrid en Barcelona zijn de laatste weken ver scheidene kleine bommen ontploft. Onder de ogen van- talrijke toeris ten heeft gisteren een onderofficier van de Oostduitse grenswacht de weg naar de vrijheid gevolgd door bij de grens tussen Ooft-en West-Duitsland een voudig over de prikkeldraadversperring te springen. Even tevoren had hij een soldaat die hij bij zich had, gevraagd >aar iets te zoeken dat uit zijn zak was jevallen. Bereidwillig hield hij zolang liens geweer vast. regelen, voor de gehele E.E.G. of voor delen daarvan, genomen worden. Het landbouwschap ziet geen reden m bijzondere regelingen te treffen oor de Britse land- en tuinbouw. Een voorkomen van een 'abrupte verminde ring van de tarieven voor de tuinbouw acht het schap echter redelijk. Hierbij dient echter het volgende vast te staan: De tariefverhogingen die Engeland vanaf 1 januari 1958 tegenover de E.E.G. heeft doorgevoerd, dienen in ieder geval te worden ingetrokken. De afbraak van de overige tarieven dient binnen de overgangsperiode vol tooid te zijn. Het tempo van de tariefafbraak zou kunnen afwijken van hetgeen is over eengekomen. mits geen minimum-prij zen zullen worden toegepast gedurende de periode waarin een minder snelle afbraak is toegestaan. Aanhangers van Ben Bella: T> wan F.viinnl Men beschuldigde Ben Khedda's voor- „De vredesakkoorden van -kyia i0pige regering ervan de nationale een> moeten verbrand worden. Zo langjheid te hebben gebroken door vorige deze Frans-Algerijnse overeen- komst geldig is, blijft Algerije, hoewel in naam onafhankelijk, in feite economisch en sociaal afhan kelijk van Frankrijk." Deze me ning doet opgeld in kringen die nauwe relaties onderhouden met de Algerijnse vice-premier Ben Bella. Daar staat eohter tegenover dat Ben Bella ln het openbaar berichten, als zou hij het akkoord van Evlan willen verwerpen, propaganda heeft genoemd. Iri gërióemde kringen zei men voorts dat de nationale revolutionaire raad het „parlement" van de Algerijnse re- volutie op zijn bijeenkomst van vo rige maand in Tripoli uiting had gege ven aan ontevredenheid over de manier waarop de voorlopige regering van Ben Khedda de besprekingen in Evian had gevoerd en over de militaire operaties tegen de Franse strijdkrachten voor dat de overeenkomsten in Evian wer den getekend. Omdat er niet zoveel als mogelijk was werd bereikt, is het thans nodig-de overeenkomsten zo spoe dig mogelijk op te zeggen en dit zou door een nieuwe groep Algerijnse lei ders, die niét aan de overeenkomsten zijn gebonden, kunnen worden gedaan. Dit zou Ben Bella's groep kunnen zijn, die een meerderheid in de nationale raad heeft, zo werd verklaard. Een klein Westduits vliegtuig is zaterdag neergestort in het rotsachtige gebied van de Oberalpstock in Zwitserland. De zes inzittenden zijn allen om het leven gekomen. De politie deelde mee, dat het twee-motorige toestel van het merk „Piaggio" tijdens een noord-zuid vlucht over de Alpen werd vermist, nadat de piloot mel ding had gemaakt van ijsvorming op de vleugels van het toestel. Een Zwitserse reddingsploeg heeft de overblijfselen van het toestel ge vonden op een hoogte van ongeveer 3000 meter. Helicopters van de Zwit- :rse luchtvaart-reddingsploeg konden iet in de buurt van het wrak landen. De reddingswerkzaamheden om de ehamen van de verongelukte inzitten- •n van het toestel te bergen, heeft het leven gekost aan een van de beste Zwitserse piloten. De verongelukte is Jimmy Gerber, een van de voornaamste piloten van de Zwitserse helicopter maatschappij Heliswiss. die gisteren verongelukte terwijl hij per parachute blikken ben zine afwierp boven het vliegveld van Sissentis, vanwaar de reddingswerk zaamheden werden ondernomen. De Zwitserse politie deelde mede dat zich onder de slachloiffers twee vrou wen bevinden, waarvan een Ameri kaaflse is. Macmillanpleister op de wonde Premier Macmillan heeft een poging Sedaan te laten merken dat het ontslag at hij aan zeven ministers heeft ver leend niet zo drastisch en wanhopig was als algemeen werd aangenomen. Hij heeft ae tekst gepubliceerd van de brie ven die hij aan zes van de ministers heeft gestuurd. Zij waren alle zeer har telijk gesteld en de meesten doelden op de wensen van de ministers om op een geschikte datum af te treden. Tot nu toe was van deze wensen niets bekend. Selwyn Lloyd, de ontslagen minister van financien, was de enige die geen brief kreeg. Vrijdag was bekend gewor den dat hem gevraagd was zijn ontslag te nemen. In het Lagerhuis komt hij op de achterbanken te zitten. maand de bijeenkomst te Tripolie verlaten. Voorts werd gezegd dat Ben Bella niet van plan is met troepen naar Al giers op te rukken, maar het zou in laatste instantie gemakkelijk zijn de voorlopige regering te verdrijven door troepen van de Willaja's die Ben Bella steunen naar Algiers te laten marche ren. (Algerije is in zes Willaja's be- stuursafdelingen verdeeld. Aan het hoofd van een Willaja staat een poli- tiek-militaire leiding). Ben Bella's woordvoerder, Ahmed Boumcndjel, verklaarde gisteren, dat de crisis deze week nog moet worden opgelost. Er zou binnen een week een bijeenkomst van de nationale raad kun nen worden gehouden, indjen de leiders in Algiers hiermee instemmen. Deze zou een beslissing in het geschil moe ten nemen. Ben Khedda's minister van voorlichting, Jazid, verklaarde zater dag dat indien de Willaja's een derge lijke bijeenkomst wensen, „wij het wat mij betreft, zullen accepteren". Anti-semitisme in de Sowjetunie Een der leiders van het Joodse be volkingsdeel in Engeland sir Barnett Janner heeft gisteren gezegd dat de overtuiging veld wint dat de Sowjet- autoriteiten Joden gebruiken als zonde bokken voor economische moeilijkhe den in hun land. De Joden in de wereld zien met groei ende ongerustheid het toenemende aantal mensen, voor het merendeel Jo den, dat voor overtredingen van de de- viezenbepaling in Rusland tot de dood straf wordt veroordeeld. In geen ander land ter wereld, aldus S'r ®,arne"' z'Jn °P wetsovertredingen Bepaling grens Australisch Nieuw-Guinea PRESIDENT SOEKARNO heeft zaterdag de uit Nederland af komstige en uit zes leden bestaande delegatie van Papoea's in zijn pa leis te Bogor ontvangen. Bij het gesprek was ook aanwezig de Papoease student A. Ronsoembre, die enkele weken geleden met onbekende bestemming uit Amster dam verdween en vanuit België een brief zond aan minister-presi dent De Quay, waarin hij ver klaarde, dat zijn verblijf in Neder land hem de ogen had geopend en dat hij zich zou aansluiten bij het Indonesische vrijwilligerskorps. President Soekarno vertelde de Papoea's, dat de strijd om de „be vrijding" van Nieuw-Guinea niet zomaar een idee van hemzelf is: „Wat kan één man doen tegeil de wil van negentig miljoen mensen? Dit schijnt de heer Luns niet te begrijpen". Zoals bekend werd de reis van de zés Papoea's vier aspirantbelastingambte naren, een leerling-analist en een aan komend apothekersassistent naar Indo nesië door de Nederlandse Staatkundige Studenten Federatie gefinancierd. Het gezelschap werd op het vliegveld Kema- joran onder meer begroet door enkele legerfunctionarissen, onder wie de plaats vervangend stafchef van het Indonesische leger, kolonel Soeparma. EÉN NATIE Dc leider van de Papoea-delegatie, A. F. Indey, verklaarde: „Broeders en landgenoten, wij zyn verheugd naar Indo nesië, ons moederland, te kunnen terug keren. WH behoren tot één en dezelfde natie en wy zullen gezamenlijk mee werken aan dc opbouw van ons land." Indey besloot met de mededeling, dat de Papoea's naar Indonesië waren ge komen. „omdat alle voorlichting over dit land. die wij in Nederland krijgen, een zijdig is". Op het vliegveld werd Indey ook begroet door zijn broer, die tweede luitenant is in het Indonesische leger. Tweehonderd mensen applaudiseerden, toen de delegatie uit het vliegtuig stapte. Zij riepen „Merdeka". De delegatie dinsdag na Soerabaja, derdeka". De delegatie gaat de marine-academie in gezelschap van Soekarno. GRENS Twee Nederlanders, een Australiër en drie Papoea's zijn op weg om de grens tussen Nederlands en Australisch Nieuw- Guinea langs de VUegrlvier af te bake- door het optasten van steenhopen. In 1895 kwamen Nederland en Enge land (dat het nu Australische gedeelte toen beheerde) overeen, dat de grens langs de 141ste lengtegraad zou lopen. Aan het zuidelijke deel werd de grens iets veranderd, zodat deze zou beginnen op een punt in het midden van de mon ding van de Bensbaoh rivier, 705 km ten Westen van Port Moresby. In 1936 richt ten Nederland en Australië een steen hoop op aan de 131ste lengtegraad om het noordelijkste deel van de grens te markeren. Vorig jaar maakte Australië aan de Bensbach-rlvier opnieuw een grensbepa- aan de hand van de sterren. Men ontdekte, dat er een verschil was van neer dan 1.2 km in vergelijking met de oude bepaling. Dit werd aan de Nederlands-Australische grenscommissie doorgegeven. Op geen enkel ander punt is de grens van palen voorzien. Op stra tegische punten in het binnenland is het nu echter nodig geworden steenhopen op te werpen om luchtfotografen in staat te stellen goede kaarten te maken. ZES WEKEN c waken bij zich. Zij zal de Vliegrivier ongeveer 320 km opvaren. In dit gebied reizen krokodillenjagers. Zo nu en dan komen er Australische patrouilles van de post aan het. Murray-meer. De Papoea's leven er dicht langs de rivier en mijden de mangrove-moerassen. Wanneer de expeditie dc 141ste lengte graad bereikt, zal een tentenkamp wor den opgeslagen. In het gebied wonen ongeveer 2000 Australische Papoea's, die door het onzekere frensverloop jaren lang onder Nederlands beheer hebben ge staan. Twee dorpen, die tot nu toe door Nederland zUn bestuurd, zyn volgen» officiële berichten uit Canberra na een duidelijker bepaling van de grens aan Australië overgedragen. Westduits onderzoek naar gevolgen van Contergan (Softenon) (Van onze correspondent in Bonn) Het parket in Aken heeft een specia le commissie belast met het onderzoek naar de samenhang tussen het gebruik van het slaap- en kalmerende middel „Contergan" (in Nederland en België vroeger in de handel onder de naam „Softenon") en de misgeboorten, ze nuwpijnen en verlammingsverschijnse len. Leider van deze commissie is de officier van justitie, dr. Josef Havertz. De samenhang tussen „Contergan" (Softenon) en deze misgeboorten is nog niet met absolute zekerheid vastge steld. Ook andere geneesmeddelen, die het verdachte preparaat thalidomide be vatten, zijn inmiddels uit de handel ge- Mocht Havertz tot de conslusie ko men, dat „Contergan" (Softenon) inder daad verantwoordelijk is voor de mis vormingen dan komt het tot een massa proces. Tegen de fabrikant is inmiddels uit alle delen der bondsrepubliek een reeks processen aanhangig gemaakt Anti-hommers planten vlag op Amerikaanse atoomduikboot Twee leden van de Engelse organisa tie voor kern-ontwapening (CND) zijn er gisteravond in geslaagd aan boord te komen van de Amerikaanse door atoomkracht voortgedreven onderzeeër „Nautilus". Verbijsterde wachters boden de hel pende hand toen de twee anti-atoombom propagandisten aan dek van de onder zeeër klommen. Toen, temidden van de verwarring, bevestigden zij de vlag van hun beweging aan de masit. (De vlag is een omgekeerde y in een cirkel). Graham Clark, de leider van de groep die dit staaltje volbracht, vertelde aan de pers „zeven van onze jongens in drie boten" hebben het voor elkaar gekre gen. Toen de Amerikanen zich met twee van de boten bezig hielden, konden de twee man van de derde boot aan boord k"men. „Het is altijd ons doel geweest, o ze vlag op een kern-onderzeeër te planten. Nu zijn we daar eindelijk in geslaagd". bleef pe'! n de van! 1 hel Felle kleur voor tuigen vliegti Wellicht zal opdracht gegeven worden de Amerikaanse vliegtuigen van de burgerluchtvaart felle kleuren te geven om botsingen in de lucht te voorkomen. Een beveiliging, die dag en nacht vol doet en in alle weersomstandigheden be vredigt moet echter nog gevonden wor- Elektronische apparaten ter voorko ming van dodelijke botsingen in de lucht worden ontworpen, maar geen en kel is nog doeltreffend en praktisch on der alle omstandigheden dat wil zeggen tegen een aanvaardbare kost prijs. Militaire vliegtuigen zijn sinds enkele jaren beschilderd met hel oranje en ro de kleuren er. de resultaten daarvan aijA uitstekend. I De huishoudschool in Brummen levert meisjes aan de maatschappij af, die niet alleen zijn voor bereid op de taken die een vrouw in de huishou ding heeft te verrichten, maar die bovendien eeri zekere weerbaarheid meekrijgen. M.a.w., dc meisjes staan bun man netje dank zij een judo cursus van zes maanden, ingesteld in verband mei de geruchtmakende aan randingsaffaires van eni ge tijd geleden. I Een 21-jarige invalide student, die enkele jaren geleden bij een auto-on geluk betrokken is ge weest, is met een rolstoel uit San Francisco naar New York vertrokken, een afstand van ongeveer 5000 km. Hij denkt twee maanden nodig te heb- Chinese archeologen heb ben de resten blootgelegd van de hoofdstad van dc Tsjang-dynastic. Dc plaats ligt onder de stad Sian en heeft een omtrek van 35 kilometer. De ijzeren sleutel van de poorten van Metz, die in 1870 werd buitge maakt toen de Franse stad in handen viel van Pruisische troepen, zal aan de gemeente Metz worden teruggegeven bij wijze van „bijdrage tot de Frans-Duitse vriend schap". Dit besloot de gemeenteraad van de Duitse stad Herford, waar de sleutel in een museum wordt bewaard. De Parijsc markthallen, beter bekend als de Hal len, zullen moeten ver huizen. De regering heeft bepaald dat de Hallen verplaatst moeten wor den naar Rungis, onge veer 20 kilometer ten zuidoosten van Parijs. De verplaatsing kost onge veer 230 miljoen nieuwe francs. I Tijdens een hevige on weersbui in Engeland werd gisteren een huis door de bliksem getrof fen, waardoor een felle brand ontstond. Toen een brandweerauto verscheen werd de>ze eveneens door de bliksem getroffen, waardoor de autoradio uitviel. Curco Romero, een van Spanje's prominente stie renvechters, is zaterdag door zijn eerste stier op de horens genomen en met ernstige verwondin gen in een ziekenhuis op genomen. Het was zijn eerste optreden sinds een verleden maand opgelo pen verwonding. De Arabieren noemen de zeestraat gen, dat wellicht zyn naam te dan- by de zuidelijke uitgang van de Ro- ken heeft aan de zingende klanken de Zee de „Poort der Zuchten", ons die uit de berg opstygen. wel ge uit lang vervlogen aardrykskunde- zang echter ook weer ln gebrul kan lessen nog wel bekend als de Straat overgaan. Bab-el-Mandcb. Sentimentele men- Dc oorzaken van dit brullen, zln- sen denken dat de Poort der Zuch- gen, schreeuwen, of hoe men bet ook ten zyn naam te danken heeft aan noemen wil, kunnen zeer verschil de ellende der Afrikaanse slaven die lend zyn. De Zingende Berg In Thii- met scheepsladingen over deze zee- ringen ls, wat dit betreft, terdege engte werden gevoerd om In Arabia onderzocht en geologen zyn tot de Fellx (Gelukkig Arable) en ande- conclusie gekomen dat ln dit geval re gelukkige oorden te worden over-" de geluiden veroorzaakt worden door geleverd aan de wreedheid en wille- water. De ongeveer 600 m hoge heu- keur van ieder die zich deze men- vel biykt op een kleilaag te rusten seiyke koopwaar kon aanschaffen, die bykans ondoordringbaar ls voor De Arabieren waren echter werke- water. Na zware regenval zoekt het lijk niet zo weekhartig dat zy de water dat zich in de berg heeft op* rampzaligheid van de mishandelde gehoopt, een uitweg en perst zich negers zouden vereeuwigen In de door het kalkgesteente, waarin ln naam van een zo belangryke zee- de loop der lijden talrijke gangen straat. De Poort der Zuchten dankt zUn geboord. Tijdens het wegstro- zyn naam dan ook aan minder jam- men door deze onregelmatige ge- merlijke omstandigheden. De hier vormde gangen en kanaaltjes van voorkomende stormen stryken langs uiteenlopende doorsnede en afme- de sterk gekartelde wanden van het Hngen worden de geluiden opgewekt Zuldarabisehe bergmassief en bren- die a,s zingen en brullen te boek gen daardoor een jammerend, soms '■♦«an, al naar gelang het geweld machtig aanzwellend brullend geluid waarmee zich dit proces voltrekt, voort, waaraan de Poort der Zuch- *n la"* n,et a,,e gevallen staat TOCH IS HET ZO! ten haar naam ontleent. Iets noordelijker, ln de Sinaï woes- ïyn, ligt de Klok- kenberg, waar een geluid gehoord kan worden dat te vergelijken Is met de bronzen stem van klokken. Chl- II kent zelfs een schreeuwende berg die de welluidende naam El Bra- mador draagt, maar de letterlijke vertaling van deze naam geeft min der plezierige associaties, omdat we deze berg in het Nederlands de „Schreeuwer" zouden moeten noe men. Zeer bekend is voorts de Ben Macdhui, in het Schotse Hoogland, een berg die spookachtige muziek kan voortbrengen, en de Thtirlngse Zingende Berg, by het plaatsje Sin- de oorzaak van deze geluiden met voldoende zekerheid vast, maar degenen die hierover ge heimzinnige veron derstellingen oppe ren, kunnen we wel vaat ontnuchteren met de uitspraak dat de oorzaak altyd van mechanisch-fy- sische oorsprong Is gebleken, dus te wyten ls aan tempe ratuurverschillen, water- of lucht stromingen, wryvlng, druk. uitzetting e.d. Dit wil niet zeggen, dat ln de natuur geen geluiden voorkomen waarvan de oorsprong onbekend is. Integendeel, die zyn er ook! Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) Het leven is goedkoper met deze krant. De advertenties lezen brengt u meer voordeel dan de krant kost. Ook hieromtrent kunt u de ze krant aanbevelen. U ver dient dan „Dat zit zo". (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan het Bureau van dit Blad) U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK /M A AND /KW ARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen n Dat zit zo" - een boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5