Uiv probleem is het onze Immigratie van Joden in Israël blijft toenemen Een kanttekening Een woord voor vandaag Godsdienstvrijheid beter beschermd in Duitsland Verstaat kerk van lieden liet Evangelie nog? „TUSSEN NEE EN JA" JEDER. die zich enigszins in de mentaliteit van de jeugd en in de politiek wil verdiepen, zal een goede avond kunnen beleven aan het feestbun- deltje, dat de Federatie van Christelijk-Historische Jongerengroepen ter ge legenheid van haar 25-jarig jubileum door uitgeverij Van Keulen in Den Haag heeft laten uitgeven. Als uitgangspunt voor de bundel is gekozen de relatie van de Jongere generatie tot het politieke leven. Wat de jonge generatie beweegt wordt op bewogen wijze uiteengezet door ds. N. O. Steenbeek en A. J. van Duist. Volgende artikelen, van de hand van I mr. C. A. Bos en dr. ir. G. A. Kluitenberg, zijn gewijd aan de vraag.1 of en zo ja waarom de Jeugd weinig belangstelling heeft voor de politiek,! Mr. G. E. van Walsum, de socialistische burgemeester van Rotterdam, in vroeger jaren voorzitter van de c. h. jongerenfederatie, heeft een bijdrage geschreven over „Op verschillende golflengten." Het is duidelijk, wat zijn golflengte is, maar een uitgesproken verheerlijking van de doorbraak i treffen wij niet aan. Hij wijst ook op de teleurgestelde verwachtingen in de doorbraakgroep. Het siert de c. h. jongeren, dat zij in hun bundel bijdragen van andersden- kenden hebben opgenomen. Op deze wijze is vorm gegeven aan een van die christelijk-historische karaktertrekken, die mr. B. van Haaersana Buma en dr. L N. Th. Diepenhorst in hun gezamenlijk slotartikel noemen: het „de partij van het gesprek" zijn. Intussen is het niet zo, dat de bereidheid tot spreken perspectieven opent voor een nauwer samengaan van de protestantse partijen. Wat de christelijk- historische schrijvers betreft, zij beperken zich in het algemeen tot het her- halen van de argumenten tegen een fuale. die reed» eerder i|)n aangevoerd sche Jeruzalem en de talrijke kib- en de laatste Ujd met name door de nnlevoorrttter. mr. H. K. 1. Beernink, boetsiem die als confetti over het Overwicht van Europeanen op 5 mei 1948 in Israël. Het onverwachte was geschied na tweeduizend jaar. Een eigen Jood se staat was uitgeroepen, nadat de ri rt ri lf (YOQtfi sli n' Verenigde Naties hiertoe hadden tA/LlLltv ut/ol/ltlllu besloten. En terwijl in de straten van Tel Aviv, Haifa, het histori- (Van een medewerker) deren. Nog slechts 53 pet. van het aantal Israëliërs heeft zijn wieg in Europa gehad, tegen 40 pet. in Azië en Afrika, terwijl de in Israël gebo renen 38 pet. van de bevolking uit maken. Door de nieuwe immigratie zullen deze percentages een ver schuiving ondergaan. Het kan niet worden gezegd welk percentage zal zijn uitgesproken. Alleen Kluitenberg is iets positiever door te pleiten een contactcentrum voor protestantse politieke partijen. Maar verder wil hij bepaald niet gaan. Slechts één medewerker doorbreekt het patroon, en hij doet het dan ook kordaat. Hij werpt een dikke knuppel In het hoenderhok door van mr. Beer- nink te zeggen, dat zijn standpunt wei van een visie getuigt, maar dan toch van een visie ter lengte van een neus. De man, die dit betoogt, kan zich dat waarschijnlijk permitteren, omdat hij een buitenstaander is, zij het dan ook niet de eerste de beste, namelijk prof. Romme. In antwoord op de vraag: „Kunnen wij in ons land tot één christelijke partij komen" deelt Romme ons in de eerste plaats mee, dat deze vraag, als het om een christen-democratische unie gaat, voorlopig ontkennend beant woord zal moeten worden, en wel omdat de betrokken kiezers er niet rijp voor zijn. Vervolgens onderzoekt hij, of er dan mogelijkheden zijn voor één protes tantse partij. Hij memoreert, dat de leiding van de A. R. Partij hier zeer posi tief tegenover staat, met name dr. Berghuis. Zijn christelijk-historische collega Beernink stelt zich anders op en deze omstandigheid grijpt Romme aan om eens een hartig woordje over diens visie ten beste te geven. „Zij gaat uit van historische registratie en leidt daaruit op KNMI-manier het politieke weer af „tot hedenavond zes uur". Aan de gevolgen op langere termijn van enerzijds fnsie anderzijds het achterwege laten ervan, aan de afweging van het een tegen het ander, dus aan de vraag aan welke politieke historie zal worden gebouwd, komt deze visie helemaal niet toe." Romme vindt voorts van deze visie, dat zij vanuit een partij, die behalve historisch christelijk ls, in het getrokken kader der benepenheid ook uit christelijk oogpunt wonderlijk aandoet Mr. Beernink stelt dat de politieke scheidslijn in vele delen van ons land wordt bepaald door de kerkelijke scheidslijn. Prof. Romme verbaast zich erover, dat bij mr. Beernink de vraag niet opkomt of het wegvallen van de politieke scheidslijn wellicht ook enigszins behulpzaam zou kunnen zijn voor de to begeerde toenadering op kerkelijk gebied. Romme verwacht wel iets van de jongeren. Hij is van mening, dat de jon gerenorganisaties van de ARP, CHU en KVP moeten samengaan tot één or ganisatie. Hij acht die mogelijkheid aanwezig, omdat de jongeren reeds nu op bepaalde terreinen georganiseerd samenwerken. Hoe men ook over deze gedachte moge denken, ze is in elk geval origineel en terecht schrijft Romme, dat op deze wijze het accent van het praten en schrijven wordt verlegd naar het doen. Reeds eerder deed prof. Romme een originele suggestie. Dat was in septem ber 1961, op een conferentie van de drie genoemde jongerengroepen op De Witte Hel. Hij sprak toen als zijn mening uit, dait de drie confessionele par tijen moeten komen tot een gezamenlijk werkprogram. Tot bepaalde noe menswaardige stappen in die richting heeft die suggestie (nog?) niet geleid. Nu lanceert hij dus weer een nieuwe gedachte, voor de verwezenlijking waarvan de jongeren niet zozeer, zoals bij zijn vorige suggestie, bij de ouderen behoeven aan te kloppen. Als het waar ls, zoals ook hier en daar in de christelijk-historische feestbundel staat te lezen dat de jeugd wordt gekenmerkt door de dadendrang, maakt de suggestie van prof. Romme een goede kans. De tijd ial leren of de jeugd even creatief ls als Rommes hoog geleerd visioen. Dat er op het gebied van de samenwerking iets concreets moet gebeuren, dat onderschrijven wij bepaald. land waren verspreid, uitbundig werd gejubeld, weerklonken langs de lange, grillige grenzen van de nieuwe staat de geweer- en ka nonschoten om de vijandige Ara bieren, die de staat tijdens haar geboorte-uur belaagden te weer staan. Nauwelijks nog was de door Ben Goerion uitgesproken onafhankelijk- heidsrede beëindigd, waarin hij on der meer zei, dat de staat Israël zal openstaan voor Joodse immigra tie en voor de inzameling der bal lingen. of het eerste schip met Jood se vluchtelingen meerde aan de ka den van Haifa. Uit alle windhoeken zouden uit 82 naties Joden naar Is- Beroc pingswerk NED. HERV. KERK Ede. Aangenomen naar Opheusden (toez J. Catsburg te Genderen. die bedank voor Arnemuiden en 's-Grevelduin-Ca- pelle. Aangenomen naar Wyckel: R. Zuur mond te Leiden. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Elburg: F. Bakker te Drie- Bedankt voor Den Haag-Rijswijk: K. J. Velema te Hoogeveen. NED. PROT. BOND Ds. H. Zuldema, hervormd predikant van Zuidhorn heeft tegen 1 oktober ont slag gevraagd als voorganger van de af deling Buitenpost. Overigens is men in Israël verbolgen over de Joodse gemeenschappen in Al- rael komen om zich daar te vestigen, I Rerije en in Cuba. Vele Cubaanse Jo- gedreven door een hunkering van den die niet wensen te leven onder het eeuwen: een hunkering die voorals-1 communistische regime van Fidel Cas- nog onverklaarbaar geacht moetilro hebben het land verlaten. Zij heb- worden. Want noch een in kracht af-1ben echter niet Israël gekozen als trel,i6ie "°ch een "^"»rIlfedrLato„ïSa" n "/S'aaÏÏe litiek instrument als het zionisme, j0den bij de ontwikkeling van de noch een discriminerend anti-semitis- Negew-woestijn goed zou kunnen ge- me kan zo veel tienduizenden inner- bruiken. Om'dezelfde reden wordt het lijk bezielen uit de vele landen ter j betreurd dat de Joden in Algerije die wereld juist Israël te kiezen b'i. tienduizenden het land verlaten Frankrijk als nieuw vaderland kiezen. Een land ten slotte dat steeds weer 'Juist deze Joden zouden in het onge- een politiek brandpunt is, een land veer gelijke klimaat in de Negew waar waar de belastingen tot het uiterste dcvolle arbeidskrachten zijn, terwijl zij zijn geheven, een land waar men van thans in Frankrijk verpauperen. De er- luxe af moet zien en zich zelf vaak varing heeft echter geleerd, dat op moet opofferen om de grond in cultuur den duur toch velen naar Israël zullen te brengen. Desondanks was de immi- trekken, gedreven door het onbestem- Nauwelijks is de apostel Paulus, in het eerste uur van zijn bekering, in Damascus gearriveerd, of hij weet de weg naar de Joodse synagogen te vinden. Zijn preek heeft déze bood schap tot inhoud: Jezus is de Zoon van God. Het heeft in deze gewijde ruimten het effect van een bominslag. Paulus voelt de weerstanden groeien. Hij hoort het gefluister over zijn verleden, toen hij te vuur en te zwaard de aanhangers van deze Jezus vervolgde. Maar hij doet niets af van zijn boodschap. Integendeel: zijn woorden worden steeds krach tiger. En dan staat er in Handelingen 9, dat hij de Joden in j verwarring brengt door te bewijzen, dat Jezus de Christus is. Bewijzen? Ja, het klinkt misschien wat vreemd in de oren. Hoe Paulus dat bewijs dan wel levert? De apostel laat de Schrif ten spreken, zoals ook Petrus dat steeds weer doet. En zoals Jezus zélf het bewijs van Zijn Christus-zijn leverde! Hij wijst op Jesaja en op al die andere profeten, die hebben gewezen op Hem, Die komende was. Nee, dat bewijs zal voor vele van zijn toehoorders niet overtuigend blijken te zijn. Maar dat ligt dan niet aan Paulus of aan het bewijs, maar aan de mensen zelf. Zij komen wel in verwarring, maar deze leidt niet tot de aanvaarding-met-het-hart. Zij gaan zich verharden. En reeds loopt het leven van Paulus gevaar. Hij zal binnen enkele dagen moeten vluchten. De boodschap van i het Evangelie roept verzet op. gratie in de eerste jaren van Isra ;ls bestaan zo omstreeks 200.000 zielen jaarlijks. Het is een immigratie die nog steeds geen einde heeft genomen. Som mige jaren zakte de immigratie in met als laagtepunt 1957 met 12.000 zielen, dan weer flikkerde zij op. Opnieuw is de immigratie thans groot in Israël. Twee belangrijke Joodse gemeenschap pen worden naar Israël overgebracht. Maar was de Israëlische regering altijd gul in het verschaffen van gegevens van landen van herkomst en aantallen, sedert 1959 heeft zij op het verschaffen van mededelingen over de immigratie ,.„,.„.,«1 gevangenisstraf gesteld van ten bedankte i hoogste vijftien jaar wegens het verra- staatsgeheimen. Dr. Ir. J. C. Francken, die in het bij zonder heeft bijgedragen aan de tech nische ontwikkeling van oscillograaf- buizen o.a. voor kleurentelevisie, do cent aan de Industrie Avondschool van Philips, werd benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen In de technische natuur- Onderzoek naar de schorsing van ds. J. v. d. Schaft (Van medewerkers) Bij de kerkeraad van de gereformeerde (vrijgemaakte» kerk van Dokkum kwam een verzoek in van de (vrijgemaakte) kerkeraad van Oenkerk om in verband met de schorsing van ds. J. van der Schaft, die ook zijn predikant is. door de kerkeraad van Murmurwoude een buitengewone vergadering van de clas sis Dokkum te willen bijeenroepen. De vergadering is zaterdag j.L ge houden en duurde van 9 tot 3 uur. Voorzitter was ds H. W Noordman van Driesum. omdat de predikant van Dok kum. welke kerk met die van Murmur woude ds. Van der Schaft schorste, partij in geding is. De classis besloot een commissie te benoemen van vijf leden die de partijen moeten horen en de procedure opnieuw moeten nagaan. Op de volgende verga dering op 6 september zullen zij verslag alle andere. Het nieuwe ont- wet verscherpt ook de maat regelen die genomen worden tegen de verstoring van de zogenaamde doden- rust. Beschermende maatregelen gel- het vervolg ook voor begrafenis- De Duitse Bondsraad is bezig een nieuw burgelijk wetboek vast te stellen. Daarin komen ook veranderde bepalingen voor die de godsdienstvrijheid en de dodenrust op de begraafplaatsen beter dan voorheen beschermen. De strafrechterlijke bescherming tegen belediging van de christe lijke kerken of de andere in de staat bestaande godsdienstige gemeenschappen, die officieel erkend zijn „van hun orde en »*u hun gebruiken' zal in de toe- openbare ergernis moet worden opge- Ingetrokken De immigratie ls een staatsgeheim geworden, nadat de Roemeense rege ring die aanvankelijk onder het mom van gezinshereniging immigratie van de Joodse gemeenschap van omstreeks honderdduizend personen toestond, haar toestemming introk op Arabische pro testen. De Arabische landen waren ge alarmeerd door de gegevens d!c offi ciële Israëlische kringen verstrekten. Daarom maakte de Israëlische zege- ring thans, terwijl opnieuw duizenden Immigranten het land binnenkomen, hoofdzakelijk afkomstig uit twee be langrijke Joodse gemeenschappen, niet bekend uit welke landen deze Im migratie geschiedt. Wel heeft The Jewish Agency, een Joodse organisatie die tezamen met de Israëlische pegeripg nauw betrokken is bij de immigratie, te verstaan gege ven. dat het aantal Joden dat thans het land binnenkomt hoger is dan het de laatste jaren het geval was. De maand mei moet zelfs een topaantal immi granten te zien hebben gegeven. Het was in deze maand, dat Israël de mijl paal bereikte van twee miljoen Joodse inwoners, naast 250.000 Arabische en christelijke ingezetenen. Hierdoor is se dert 1948 het Joodse bevolkingsdeel met 250 pet. gestegen. Merkwaardig is ech ter dat ook het zielental van de niet- Joodse bevolking een stijging te zien heeft gegeven, en wel met 58 pet., die niet alleen toegeschreven kan worden aan de natuurlijke aanwas. Ten opzichte van de uitroeping van de staat Israël is bij de bevolking van het land een niet onbelangrijke ver schuiving opgetreden. De Israëlische bevolking is verjongd. Vijfendertig pro- - j ---. - ;cent is thans nog geen veertien jaar. die geen bijzonder godsdienstig ka-!tegen ,9 6j9«. Mede door de nieuwe immigratiegolf heeft de Jeugd- Alija. een soort Israëlisch jeugd rode kruis opnieuw haar opnamecaoaciteit moeten vergroten. Voor 4000 kinderen zullen nieuwe opvoedcentra moeten worden gebouwd. rakter dragen. Strafbaar wordt in het vervolg ge steld het misbruiken van Gods naam (artikel 187). belediging van een gods dienstige gemeenschap (art. 188», de verstoring van een godsdienstige sa menkomst «189» de verstoring van een begrafenisplechtigheid (190) en de ver storing van de dodenrust (191» iZnïn ds" A. Geedood van z<r.ie£eenl staande godsdienstige gemeen- M Zwaagwesteinde. ds. Noordman en ds. W. schappen, ongeacht of ze wettelijk bezeerd wordt. V,s van Buitenpost en twee ouderlin«en. erkend of met - -- Uit Europa Ook het Europese overwicht daalt gestadig. In 1948 was tachtig procent van de inwoners afkomstig uit Euro pese landen. Door de grote toevloed van .Afrikaanse en Aziatische Joden de laatste jaren, is de Europese in- is gesteld dat godsdienstig gevoel loven'len geldt niet alleen voor lasterende uit- vloed hoewel nog groot en toonaan •p™*" m"rJh vervolg ook voorgevend, belangrijk aan het vermin t n Cm I °e*e uitbreiding van dit artikel 8eldtmSSt' Vader Redero sterftrmk SSJSU SSS- 8ï S.ÏTT''JsMS SS?5 «tsJSlSI leen voor de door de staat officieel kende gemeenschappen gelden, m Na „18", nu „12" Brief aan Oec. Raad en r.k. episcopaat Een groep van twaalf christenen, be horende tot verschillende kerkgenoot schappen vier gereformeerden, vier hervormden en vier rooms-katholieken heeft zich met een schrijven gericht tot de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland en het Nederlandse epis copaat. Zij verzoeken te willen bevorde ren, dat in Nederland zoveel mogelijk gemeenschappelijke gebedsbijeenkom sten van christenen van verschillende christelijke kerkgenootschappen worden gehouden en dat in Nederland op cha ritatief gebied door de leden van de di verse christelijke kerken zoveel moge lijk zal worden samengewerkt. De ondertekenaars constateren met voldoening, dat in de laatste decennia de kerken in steeds toenemende mate pogingen doen tot wederzijdse toenade ring. Dankbaar wordt het vele geme moreerd, dat werd bereikt op de laat ste vergadering van de Wereldraad van Kerken in New Delhi en hoopvol wordt uitgezien naar het komende Vaticaans Concilie. Uitgaande van de centrale christelij ke gedachte dat alle mensen kinderen zijn van één Vader in de Hemel komt het de groep van twaalf voor, dat de bijdrage der leken tot de eenwording vooral zal moeten bestaan ,,in het ge zamenlijk gebed tot onze Vader en de gezamenlijk beoefende naastenliefde ten opzichte van onze broeders en zus ters". De ondertekenaars zijn bijna allen in Den Haag woonachtig. P.I.T. wil in het Nat. Thuisfront Het bestuur van het Protestants In terkerkelijk Thuisfront heeft in een in Den Haag onder presidium van de heer C. Rietveld, oud-secretaris-generaal het departement van oorlog, gehou den vergadering de wens uitgesproken dat ook het P.I.T. in het Nationaal Thuisfront-Nieuw-Guinea wordt verte genwoordigd. Het P.I.T. heeft met het Nationaal Katholiek Thuisfront in de loop der ja- grote activiteiten ontplooid voor de op Nederlands Nieuw-Guinea vertoeven de militairen. Het P.I.T. wil de opgeda ne ervaring in dit nationale thuisfront inbrengen. Het acht het vanzelfspre kend. dat deze toetreding niet betekent vermindering van eigen activiteit: deze moet veeleer worden geïntensiveerd. Dit betekent een verzwaarde opgave, omdat dit thuisfront daarnaast volledi ge aandacht wil blijven besteden aan de militairen die in ons land, in Duits land, Frankrijk. Suriname en de Antil len en waar ook ter wereld verblijven. Dr. W. G. Perdok. thans buitengewoon hoogleraar voor toegepaste kristalkun- de werd aan de Rijksuniversiteit te Groningen benoemd tot gewoon hoog leraar in de technische kristalkunde. Contrasten op Wondschoten (Van een onzer verslaggevers) Een merkwaardige botsing der opinies, overigens in alle vriend schap, deed zich voor op de con ferentie voor gereformeerden op Woudschoten. Op de tweede con ferentiedag hebben de heren A. Borstlap, secretaris van het Chris telijk Nationaal Vakverbond te Utrecht, dr. J. M. van Minnen, studentenpredikant te Utrecht, en dr. B. Rietveld te 's-Gravenhage- West, evenal de avond tevoren dr. J. J. Buskes, het thema besproken „het verstaan van het evangelie in deze tijd". De heer Borstlap meende, dat het evangelie onvoldoende wordt verstaan door de kerk. Dr. Van Minnen daarentegen meende, dat het evangelie tegenwoordig veel beter verstaan wordt. „Er is in de kerk geen blijdschap meer, dus is er ook geen boodschap meer", poneerde de heer Borstlap. „Er is veel méér blijdschap dan vroeger. Ja misschien minder emo tionele ontroering. Maar de gemeen te heeft een nieuwe verantwoorde lijkheid ontdekt, hetgeen haar ver blijdt en'dat zij ook wil uitdragen", aldus dr. Van Minnen. „De gereformeerde kerken zijn' de ge meenschap van de gezeten burgers ge worden, met als enige positieve zijdë, dat zij goed van betalen zijn. Maar verder hebben zij de status-quo aanvaard: een kerk van middenstanders en boeren maar zonder de moderne arbeider in de in dustrie. De kerk laat zich aan die klasse te weinig gelegen liggen. Zij vergeet dat de arbeidersklasse sociologisch gezien hard op weg is om de nieuwe elite te worden. De bezittende klasse, want zij beschikt over sociale zekerheid en vrije tijd". Dat zei de heer Borstlap. de vaderen vrijwel geen sociale belangstelling had, tracht zij zich nu wezenlijk met de arbeidersklasse bezig te houden. We kennen vandaag industrie- predikanten, in de Stichting Evangelisch Herstel en Opbouw probeert de kerk het evangelie door te geven aan de jeugd van de straat en tracht zij zich in te leven datgene wat de ongeschoolde arbei- iale groepen beweegt Ook het diaconaat is hier aan het werk gegaan. De diakonia van vandaag ver schilt hemelsbreed van de bedéling in eigen kring van eertijds". „De kerk meende de heer Borstlap hoort er bij te zijn wanneer het gaat om de Europese integratie". „De kerk is niet alleen Europees bezig, maar in wereldwijd verband", verklaar de dr. Van Minnen. „De aansluiting bij de Wereldraad van Kerken is voor d( gereformeerde kerken slechts een kwes tie van tijd. Maar ook zondér die aan sluiting zijn de gereformeerde kerken al lang internationaal bezig, waarbij men niet terugdeinst voor waarlijk grote ta ken: op niet minder dan vier terreinen aanvaardden de gereformeerde kerken (ieen oude kaders Het klagen over de kerk vandaag, komt volgens dr. Van Minnen veelal voort uit het hanteren van oude kaders voor de kerk in de nieuwe tijd. Daarom keerde hfj zich ook tegen het z.g. ver schralingsrapport in de gereformeerde kerken. Daarin heeft men domweg de 19e eeuwse wijze van geloofsbeleving als maatstaf voor het geestelijk leven genomen. Tegen die achtergrond steken de laatste decennia ongustig af. Maar men moet deze achtergrond niet ne men: elke tijd verstaat de opdracht van het evangelie op andere wijze. formeerde kring had het christelijk j tionalisme grote invloed. Er was een scholastieke benadering van het evan gelie. Daarmee heeft men vandaag ge broken. Er is niet meer alleen ruimte voor een intellectueel kennen van de waarheid, maar voor het evangelie dat ons in ons mens-zijn toespreekt. De hinderlijke typering van de gerefor meerde kerken als de meest zuivere kerk heeft plaats gemaakt voor het besef van de schuld en nood waarin men leeft en van daaruit leert men zijn opdracht in de wereld "anders verstaan. Het geloof in het historisch geworden zo ging dr. Van Minnen voort heeft plaats gemaakt'voor de triumf der genade. Maar bovenal: het verticalisme de verhouding van de mens tot zijn God en zijn hoop op persoonlijke verlossing wordt achteruit gedrongen. Op deze aar de ligt onze taak. Wij moeten God niet in de hemel zoeken, maar achter de bede laars van Pakistan en de vluchtelingen van Hongkong. Overheersend is niet de vraag: wat is uw enige troost in leven en sterven, maar: wat is uw enige óp- dracht in dit leven? Bij dat laatste haakte dr. Rietveld aan, toen hij in zijn betoog vooropstelde dat I christenen de aarde positief hebben te aanvaarden. Wij willen geen idealisme meer, maar existentialisme. Wij willen I existentieel leven met de Heer. Daarom bezien wij de schepping met andere ogen dan vorige geslachten. God heeft de we- j reld verzoend. En omdat die aarde ver- 1 zoend is met God (d.w.z. de mens en al het geschapene) daarom mogen wij met grote blijdschap in het leven staan. Horizontale weg De steeds blijvende opdracht, aldus dr. Rietveld, is dat w(j medearbeider Gods moeten zijn. Vaak hebben wij gedacht dat het met de wereld ten einde liep. Maar na twee wereldoorlogen en talloze bedreigingen gaat de geschiedenis toch door. De wetenschap maakt enorme ver overingen en daaraan mogen en moeten wij deelhebben. De hele wereld is binnen onze gezichts kring gekomen. De onderontwikkelde ge- j bieden liggen naast de deur. Het is waar: men had vroeger te weinig oog voor de nood van die gebieden. Maar men voelde zich ook machteloos om hulp te beiden. Maar nu ontvangen wij de middelen om te helpen. Zal God Zijn koninkrijk dan langs horizontale weg doen komen, nu blijkt dat het met deze aarde niet uit is? Over deze gezichtspunten wisselde I men ter conferentie van gedachten, waar- I bij zondag prof. dr. C. A. van Peursen een samenvattend overzicht gaf. van verdriet Van verdriet is de vader van de ge vangen Spaanse protestantse soldaat Renaro Redero gestoven. Hij had zich het lot van zijn zoon zo aangetrokken dat hij geen voedsel meer tot zich wilde nemen. Deze hongerstaking heeft geleid tot zijn dood. aldus meldt de Zendings bode van de Spaanse Evangelische Zen ding. Noodsituatie voor de kraamzorg Renaro Redero werd eind vorig jaar tot drie jaar gevangenisstraf veroor- deeld. omdat hij als protestant had ge-Kruis eigerd te knielen tijdenr Volgens de secretaris-generaal van de algemene vereniging ..Het Groene Kruis", de arts G. Ch. Cath, bevindt weigerd te knielen tijdens een rooms- kraamzorg zich in een noodsitua- rSSSL^-JSlti.. In het maandblad van hat Gnoe- bevelhebber geen vrijstelling gekregen deze godsdiensti ge plechtigheid bij te wonen. De Jonge man bevindt zich in een militaire gevangenis te Melilla waar hem dwangarbeid is opgelegd. Hij mag zelfs niet corresponderen met zijn Ercdikant en ieder contact met protes- inten is hem verboden. Christ, militair tehuis in Sorong De ..Christelijke militaire bond voor. Oost cn West", die al militaire tehuizen bezit in Biak. Manokwari. Hollandia en Fak Kak. krijgt er op Nederlands Nicuw-Guinea in Sorong een vijfde te huis bij een oude kantine bij het kamp Remous. die is gemoderniseerd. De inventaris komt uit Nederland. Als legerpredikant is ter plaatse werkzaam ds J. van Raalte voordien predikant bij de gereformeerde kerk van Mildam (Fr.). Dr. H. O. GoMaehmtdt reeds bijzonder hoogleraar voor sociale en economi sche vraagstukken voor de midden stand is aan de r.k. economische ho geschool te Tilburg benoemd tot hoogleraar in de bedrijfseconometrie. maandblad van het Groe en Witte kruis, Gezondheidszorg, zegt hij, dat de salarissen van de kraamverzorgsters omhoog moeten en op zijn minst gelijkgesteld dienen te worden met die van de gezinsver zorgsters. Gaat dit niet gebeuren, dan zullen er, volgens de heer Cath, steeds meer kraamverzorgsters vertrekken. Nu al komt het voor. dat een aanstaande moeder vroeg een afspraak maakt met het kraamcentrum en op de dag van de bevalling te horen krijgt, dat zij niet geholpen kan worden. Medici in enkele plaatsen beginnen zelfs weer een paar jonge vrouwen op te leiden, die hun in hun eigen praktijk bij de kraamzorg behulpzaam zijn. Het hele systeem van de thuis-beval- llng. aldus de heer Cath. komt in het geding. Wanneer de salarissen worden opgetrokken dan zullen de gezamenlij ke kraamcentra een tekort van bijna anderhalf miljoen gulden moeten dek ken. De heer Cath stelt, dat dit niet uit de retributie betaald kan worden. Er ls. volgens hem. duidelijk een verschui ving gaande naar de beter-gesitueerde gezinnen en degenen, kraamzorg hulp niet meer bekostigen. De heer Cath meent, dat de rijks overheid snel hulp moet bieden omdat een trage wijze van beslissen een ramp voor de kraamzorg zou gaan betekenen. godsdienstige gemeenschap gaat de nieuwe voorgestelde wet een stap ver der. In het vervolg is iedere belediging strafbaar die het godsdienstig gevoelen van een lid van de betrokken gemeen schap kwetst. Er wordt niet langer ge- eist dat in dat betreffende geval iemand werkelijk aanstoot genomen moet heb ben aan de uitspraak. Deze regeling geld: voor alle inlandse godsdienstige gemeenschappen. Nieuw is ook dat de belediging van het geloof niet alleen, maar in het ver volg ook de belediging die zich richt te gen de kerkorde en de gebruiken straf baar zal zijn. Bij de verstoring van godsdienstige samenkomsten wordt zo wel de verstoring van de samenkomst zelve als de verhindering om een sa menkomst bij te wonen genoemd. In te genstelling tot vroeger wordt niet meer geëist dat de dienst in een kerk of ,,een voor godsdienstige bijeenkomsten bestemde plaats" wordt gehouden. Ook zal geen aandacht meer geschonken worden aan de middelen die gebruikt worden om de dienst te verstoren. -£r zal alleen gelet worden op de gevolgen. Bovendien zal ook een poging om eer dienst te verstoren in het vervolg straf- BOEK ENHOFK In het land van de Mahdi, door Karl Vraag: Ik heb een houten vloer, die dezelfde hoogte zo goed mogelijk gelijk gemaakt heb door de ongelijke planken wat af te schaven. We wilden de vloer bedek ken met linoleum, soorten. aangebracht. De moeten de fooien naar normen, die de buren is 3 staafs, de mijne 2 staafs. Moet de installateur bij het plaatsen niet rekening houden zijn twee met de reeds aanwezige? U begrijpt van mm aik en een dat ik het niet prettig vind onkosten ten bedrag doet u in de inkomstenbe- 5 mm. Ik bén namelijk bang. dat te krijgen door oorzaak van de buren, pech zullen krijgen met de vloer want nu zal mijn antenne hoger of de sociale verzekeringswet ten gelden, bij de inhouding van loon belasting in aanmerking worden ge- Het boven deze normen geno- sterker moeten worden. Antwoord: U kunt in dit opzicht de buren geen gebruikt. Is goed geplaatst? Vraag: Als chauffeur bij verhuurinrichting heb ik antenne Uitgave Het Spectrum. Utrecht. Mensenjagers aan de Nijl. door Karl May. Vertaling C. H. Schaap. In serie Karl May-pockets. Prisma-boek. Uitga ve Het Spectrum, Utrecht. Ruilverkaveling in de praktijk, door ir. A. Covers, hoofdlandmetcr A. van het Kadaster, hoofd Pureau Ruilverka- !het kussenovertrek dan veling Arnhem. Uitgave Nederlandsche bruik gereed zijn. Uitgeversmaatschappij N.V.. Leiden. Vraag: Ongeveer een Toekomstrcgelingen in vrij beroep en een televisie, waarvan ik erg geniet, onderneming, door H. G. Hagelen, adv:- [MaAr sinds 4 weken hebben m.jn bu- seur verzekeringen en pensioenaangele- ren twee huizen verder ook tv gekre jenheden. redacteur Maandblad voor I gen en nu is de ontvangst doordat de dames tegen woordig stalen pennen in hun hakken hebben, die er dwars doorheen gaan. Antwoord: Als u de vloer bedekt met linoleum van 2% mm, dan ko men er veelal gaatjes in de bedek king door het gebruik van schoenen met stalen pennen in de hakken. Legt u linoleum van 5 mm dikte, dan ko men er puntjes in het zeil en beide zijn even erg. Het enige middel zou zijn geen dames met pennen in de hak ken toe fe laten of bij hun komst de vloer nog eens extra te bedekken! Vraag: Gaarne weten wij hoe hard het gevroren heeft in de nacht van de brand in het Leidse stadhuis in fe bruari 1929. Antwoord: In de nacht van 11 op 12 februari 1929, toen het oude Leidse stadhuis afbrandde, vroor het 16 gra den in de onmiddellijke nabijheid van Vraag: Ik heb een kussen gebor duurd met halve kruissteek, van wol. en de ondergrond is gaas. Nu het af is. is het erg scheef getrokken. Hoe is dit nu recht te krijgen? - z—r. Antwoord: U kunt het borduurwerk heb ik verscheidene maanden nat maken en daarna opspannen in zocht de fooi onder loonbelasti i de gewenste vorm. Na enige dagen zal brengen, zodat ik net als elke werk- gerd" het ge- Jw lasting vallen, wanneer u daardoor meer dan 200 neveninkomsten zoudt hebben. Het staat dus inderdaad de werkgever en de belastingdienst niet stellen. Vermoede- vrij hiervan af te wijken. In geval i - 1 moeilijkheden kunt u een bonafide gelijk wij schreven, door de zaken Brieven, die niet voorzien xijn van naam en adres, kunnen niet j beantwoord worden. Geheimhou- j ding verzekerd. Vragen, die niet I onderling me>t elkaar verband houden, moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. de korte, die belastingdeskundige te hulp roepen. Vraag: Er is een instelling, die tikelen probeert te verkopen kaarten te verspreiden, die de afzender teruggezonden moeten val de post of andere bezorgers terug te geven. Men kan echter niet door verlangen dat hij zich kosten getroost terugzending of teruggave. Inge- sisloon, zodat mijn inkomen gevormd worden, wil men deze artikelen niet tot moet worden door fooien, zijnde ge- hebben. Dus als deze kaart wegraakt middeld 10 pet. van de ritten, dus af- of vergeten wordt, krijgt men onge- PB hankelijk van het aantal der ritten, wild spullen in huis met de medede- bakken, zoals aangegeven stond. Haif Over het basisloon wordt loonbelas- ling" ting ingehouden. De fooi valt echter Bij onder de inkomstenbelasting. Deze is met drastische maatregelen. Is echter hoger dan de loonbelasting. Men telt dan basisloon en fooi bij el- LeVdse 'iaar en van het geheel inkom- niets van terechtgekomen, as gedeeltelijk beschim- de ..plantjes" lagen plat als stenbelasting, zodat ik door deze gang of te betalen' draadjes over de aarde. De grond was aarde uit de tuin met een laag vangen artikelen weer af te dragen bloemistenaarde daarboven. De kistjes zijn gemaakt werknemer n de inkomen. Met deze belasting komt hij de betrokken kaarten of goederen ^e_r^ l8.^ld!rv - de regel een paar jaar later heeft laten bezorgen. Slaagt hij daar- u^d ^rest^in nafrt l lLlon „f maanden b,. m. dan ia de ataend,r nog volddbnde wil deze dan nog volddbnde Het wai nie, harden an de stank.' Antwoord: Het zijn de carbolineum- zocht de fooi onder loonbelasting te de zUen^te'niÏgev" """g'ewe" wazStelY» ^arS'S bronnen zodat jk net als elke werk- gerd". Zo niet. dan moet de afzender dit nog verergerd Wanneer de hehan de wekelijkse ^inhouding bij zelf zorgen, dat hij de zaken laat te- deling8mlt cf?bolmeum een halM rughalen. Die moeite moet hij zich eerder was gebeurd en de kistjes ai maar getroosten. Hij mist elk recht die tijd buiten hadden gestaan, was het oordeel hier- een wildvreemde, bepaalde opdrach- anders gelopen. U kunt het volgend mijn werkgever heb. Nu zegt heb ik bij de belastingen: Dat kan Gaarne verneem ik lelastingrecht Uitgave Nederlandsche slecht. Volgens e verstrekken -n verzending Antwoord: Het is niet juist, dat al- bezorging geschiedt voor zijn risico. Gebruik loonbelasting Men kan de ontvanger alleen verwij- onderlaag ten make,, ajs ^ege de nodige zorg- laag half turfmolm al'.ateur komt moet worden ingehouden. Volgens Uitgeversmaatschappij N.V., Leiden. ihe: door die antenne omdat die op tikel 6a van het loonbelastingbesluit vuldigheid niet in acht neemt, zoals zand, dan heeft u zuivere zaaigrond.' deze kistjes gerust gebruikt grondmengsel liefst een tuinaarde en de boven- half scherp staat, be diploma Ge sla; L Deroj geest, A Baartwi T. S. Ta men, B Dijkstra Mertsete; J Wieb K. Bloa staat bei: diploma. A$ge\v

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2