BON ZEISS IKON Waarschuwing van India aan adres van China Britse oppositie wil nu nieuwe verkiezingen ,Geen ideale wet, maar j toch wel perspectief Staupecid Jjn een dante h# De huilende bomen PUBLIKATIE VERKIEZINGSUITSLAG De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, deelt de mening van het lid van de Tweede Kamer, drs. D. F. van der Mei (c.h.), namelijk dat door de te late publikatie in de Staatscourant van de pro cessen-verbaal van de verkiezingen voor de provinciale staten, niet ge handeld is in overeenstemming met artikel N 23 van de Kieswet. Dit zegt de bewindsman in antwoord op schriftelijke vragen, welke de heer Van der Mei over deze zaak stelde. De heer Toxopeus zegt dat vertra ging van de publikatie te wijten is aan het feit dat de Staatsdrukkerij te kampen heeft met personeelstekort. Ook heeft vertragend gewerkt het feit dat de Staatsdrukkerij voor een deel is overgeplaatst naar het nieuwe gebouw. De minister besluit met te zeggen dat de Staatsdrukkerij heeft toegezegd maatregelen te nemen die een snellere publikatie mo gelijk zullen maken. SUBSIDIËRING ONDERWIJS Het Tweede-Kamerlid drs."A. R. Vermeer (soc.) heeft schriftelijk aan de minister van onderwijs, kunsten ^n wetenschappen gevraagd of ge meenten en privaatrechtelijke rechtspersonen, die in aanmerking komen voor een subsidie op grond van de interimregeling subsidiëring mid- denstandsonderwijs 1962, daartoe voor 1 augustus a.s een verzoek moe ten indienen. De heer Vermeer vraagt voorts of de bewindsman de termijn tussen de datum van publikatie van bedoelde regeling en 1 augustus niet te kort vindt. Moet niet gevreesd worden, dat wegens vakanties en het niet ver schijnen van vakbladen e.d. in de vakantieperiode de interimregeling on voldoende onder de aandacht van belanghebbenden zal komen? Zou het niet wenselijk zijn, zo besluit hij, de genoemde termijn te verlengen om te voorkomen, dat een aantal belanghebbenden door de verlate publicatie gedupeerd zal worden. VRAGEN OVER TOESLAGWET 1957 De Tweede-Kamerleden de heren J. Blom (soc.), G. Ritmeester (lib.), H. H. van der Zanden (kath, v.), J. Smallenbroek (a.r.) en mr. H. K. J. Beernink (c.h.) hebben schriftelijk aan de minister van binnenlandse zaken gevraagd of de bewindsman niet van oordeel is, dat het evenwicht tus sen de salarissen en de pensioenen van het overheidspersoneel, verkregen bij de inwerkingtreding van de algemene toeslagwet 1957, sindsdien ernstig verstoord is. In verband daarmede en rekening houdende met de omstandigheid, dat, ook al wordt de in uitzicht gestelde nieuwe pensioenwet weldra inge diend, het nog wel enige jaren zal duren voor deze wet in werking zal treden, vragen zij of de minister bereid is een zodanige voorlopige voorziening te bevorderen, dat de achterstand der pensioenen zoveel doen lijk en zoveel mogelijk, door verhoging van de in de algemene 1957 genoemde percentages, wordt opgeheven. TOT de goede dingen van deze week behoorde ook deze krant 1. Hij is bij 2. Hij heeft iets eigens Bekijkt u hem zo eens? En helpt u een ander hem i zo te zien? Dan kunt u door deze bon meteen „Dat zit zo" ver dienen. India heeft bij China een pro testnota ingediend tegen „de pro vocerende handelingen" van Chi nese militairen in het grensgebied Ladach bij Kasjmir. In dit gebied zouden negen nieuwe Chinese voorposten zijn ingericht. Volgens de Indiase nota liggen zes van deze posten niet alleen een flink stuk op Indisch gebied, maar ook nog buiten de grens, die China op zijn landkaart van 1956 als de juiste aanmerkte. Een woordvoerder van het ministerie van. buitenlandse 'zaken in New-Delhi heeft meegedeeld dat Chinezen een In dische post in Ladach hebben omsingeld. Hij waarschuwde ervoor dat zodra de Chinezen dichterbij zouden komen het lur zal worden geopend. Ook China heeft een protestnota af gegeven. Hierin beschuldigt Peking In dia van „het uitlokken van een treffen aan de grens om stemming tegen China te maken". Een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde dat de toestand aan de grens thans een zodanig punt heeft bereikt, dat ieder ogenblik een ontploffing kan volgen. De Indiase beschuldigingen worden in de hand gewezen. China beschul digt er op zijn beurt India van, dat In diase vliegtuigen de laatste maanden 190 vluchten boven Chinees gebied heb ben gemaakt. (in envelop of op kaart geplakt verzenden U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al at aanbrengen van bo\ abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf bier uw eigen naam en adr< „Dat zit zo'*een boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de tvinkel te koop. Chroesjtsjef tijdens een bezoek aan een proefboerderij in de om geving van Moskou waar hij'een veld winterkoren inspecteerde. In het gezelschap van de Russi sche premier bevond zich ook Mikhail Suslof ,lid van het pre sidium van de opperste Sowjet. Adenauer vraagt EEG-top bijeen Bondskanselier Adenauer heeft in een brief aan de Italiaanse premier Fanfani een conferentie van de re geringshoofden van de zes E.E.G. landen voorgesteld, te houden in Ro me in de tweede helft van septem- Adenauer heeft meegedeeld dat presi dent De Gaulle van Frankrijk eenzelf de voorstel aan Fanfani heeft gedaan. Hij deed dit in antwoord op het voor stel van Fanfani om door middel van een E.E.G.-topconferentie een nieuwe aanloop tot vorming van een Europese politieke unie te nemen. De bondskanselier heeft op een gadering van het bestuur van zijn par tij, de C.D.U., meegedeeld dat hij en De Gaulle het erover eens zijn dat En- gelands toetreding tot de E.E.G. wense lijk is. Er moeten daarvoor echter nog moeilijke economische en financiële pro blemen worden opgelost. -Er is ook nog de kwestie van een structurele wijziging van de E.E.G., want niet alleen Erage land, maar ook Noorwegen, Denemar ken, IJsland en Ierland hebben een ver zoek tot toelating ingediend. Een verho ging van het ledental van zes tot elf maakt volgens Adenauer ook het bezier van de kwestie van het stemrecht nood zakelijk. Volgens een verslag van E.E.G.-voor zitter Hallstein zullen de onderhandelin gen met Engeland nog tot diep in hel jaar 1963 voortduren. Een volledige politieke unie is mo menteel niet mogelijk, zei dr. Aden auer, „omdat geen land, ook het klein ste niet, bereid is van alle souvereini- teitsrechten af te zien". Het zou ver keerd zijn nu al het uiterste te willen. Dat zou een averechtse uitwerking heb- De Amerikaanse commissie atoomenergie heeft bekendgemaakt dat gisteren op het proef terrein in Nevada een kernproef van geringe kracht is ge nomen. Het is de 244ste proef in de lo pende serie ondergrondse kernproeven. uit de F.S. IN POLITIEKE kringen in Lon den toonde men zich gister avond verrast door de ingrijpende wijzigingen die premier Macmil- lan in zijn kabinet heeft aange bracht. Weinigen hadden gere kend op een zo drastische maat regel als het verwijderen van zeven ministers die sedert het aan de macht komen van de conserva tieven, elf jaar geleden, steeds op de voorgrond stonden. Deze veranderingen komen op een ogenblik, dat de populariteit van de conservatieve partij bij de kiezers tot een dieptepunt is gedaald. Vooral de liberale partij, die een middenpositie tussen de conservatieven en socialis ten inneemt, heeft hiervan bij de tus sentijdse verkiezingen geprofiteerd. De vervanging van zeven vooraan staande ministers tegelijkertijd is in de jaren na de oorlog nog niet voor gekomen. Een der grootste verrassin gen was wel het aftreden van de mi nister van financiën, Selwyn Lloyd. Leiders van de oppositiepartijen heb ben inmiddels ironisch gereageerd en aangedrongen op nieuwe algemene ver kiezingen wegens het „falen" der rege- ringspolitlek dat uit de wijzigingen dui delijk zou blijken. Labour Harold Wilson, voorzitter van de La- bouwpartij en de socialistische „scha duw" minister van buitenlandse zaken, verklaarde dat de omvang der veran deringen de „grootst mogelijke beken tenis" van het falen der regeringspoli- tiek betekent, omdat „mannen verdwe nen zijn die verantwoordelijk waren voor de fundamentele politiek op het ge bied van economie, defensie, woning bouw en onderwijs". Het logische volg is vervanging van de huidige rege ring door een socialistische, aldus Wil- De liberale leider, Jo Grimond, wens- Het programmadat iedereen wil zien! Laos wacht nog met erkenning China Diplomatieke zegslieden in Vientiane hebben verklaard dat koning Savang Vatthana geen goedkeuring zal hech ten aan een besluit van het coalitie kabinet om diplomatieke betrekkingen aan te knopen met communistisch Chi na, Noord-Vietnam en drie andere com munistische landen voordat de akkoor den van Genève zijn getekend en pre mier prins Souvanna Fhouma zijn land is teruggekeerd. Op 2 juli maakte de regering bekend dat met het oog op de neutraliteits politiek was besloten diplomaten op ambassadeursniveau uit te wisselen met China, Noord-Vietnam, Polen, Oost- Duitsland en Tsjechoslowakije. In de aankondiging stond dat het besluit ter bekrachtiging aan de Koning zal den voorgelegd. De mededelingen lokte scherpe pro testen uit van nationalistisch China en Zuid-Vietnam, die beide diplomatieke betrekkingen met Laos hebben en de maatregel als een onvriendelijke daad jegens hen beschouwden. Aanklacht tegen es Bidault Gisteren is formeel een aanklacht we gens ondermijning van het gezag var de staat ingediend tegen oud-premier Georges Bidault, zo is in Parijs bekend gemaakt. Bidault bevindt zich in het buiten land. Er zijn berichten dat hij in Zwit serland, West-Duitsland of België is. De aanklacht waarin Bidault ten las te wordt gelegd met het geheime leger samengewerkt te hebben, kon ingediend worden nadat het parlement de vorige week de parlementaire onschendbaar heid van Bidault had opgeheven. Amerika Minderheidsvisie op mammoet (Van een redacteuren) COMMENTAAR VAN DR. A. VEERMAN De aanvaarding van de mam moetwet is niet geheel een kwes tie van „rooms-rode coalitie" geweest. Ook een vijftal volks vertegenwoordigers behorende tot de AR-fraetie heeft vóór gestemd. Welke kunnen de voor naamste motieven zijn geweest die tot dit ja-zeggen op de mammoetwet hebben geleid? We hadden daarover een gesprek met dr. A. Veerman, één der A R -voor-stemmers in de Twee de Kamer en reetor van het Chr. Lyceum te Rijawijk. Van dit gesperk geven we hierbij de hoofdpunten op korte en een voudige wijze weer. Amerikaanse regeringsfunctionaris- jen te Washington wilden geen for meel commentaar geven, maar persoonlijke opvatting werd gezegd dat het ontslag van minister Watkin- son als minister van defensie zou kun nen leiden tot veranderingen in de Britse defensiepolitiek. ZIE 8.13 Minister Watkinson .n zijn Ameri kaanse collega McNamara stonden op zeer goede voet. Er gingen echter hard nekkige geruchten dat Kennedy niet blij was met de langzame opbouw van de Britse conventionele strijdkrachten. Resolutie I.V.V.V. tegen kernproeven Het zevende jaarlijkse congres van het internationaal verbond van vrije vakverenigingen in Berlijn is gisteren besloten met resoluties, waarin het re gime van Fidel Castro, het Britse ko lonialisme, de communistische terreur en de Russische kernproeven werden veroordeeld. Zeshonderd afgevaardigden en waar nemers van vakbonden in 107 landen hebben aan het congres deelgenomen. De hervatting van kernproeven door de Russen wordt scherp veroordeeld. De Russen krijgen in de resolutie de schuld van het gebrek aan succes op de Geneefse ontwapeningsconferentie. Het congres herhaalt zijn eis voor een spoedig sluiten van een verdrag over een verbod op kernproeven als een eerste stap op weg naar ontwapening. In een met algemene stemmen aan genomen resolutie sprak het congres „de diepste bezorgdheid" uit over het gebrek aan voortgang op weg naar blijvende vrede en algemene ontwape- Het congres betreurt dat de vrijheid van West-Berlijn nog steeds wordt be dreigd door Russische eisen voor een wijziging van de status van het stads deel en dat de weg naar hereniging van Duitsland door zelfbeschikking nog steeds is geblokkeerd. De V.N. worden in een met algeme ne stemmen aangenomen resolutie ge vraagd economische sancties toe te passen op Zuid-Afrika, indien dat land de rassenpolitiek niet afschaft. Advertentie uw HOND ZIEK?, féitrqdt d» bumzHJnt «ow kat t««i *om 4U*ct» (MrfltnfRi 1 «ucWitljU nmwmiéitf* ♦'•"utwtoWM U «tituiuiktw^ Alvorens een oordeel uit te spre ken over de donderdag jongstleden in de Tweede Kamer aanvaarde mammoetwet van minister Cals men verwacht dat de volledige rea lisering zo ongeveer tien jaar in be slap zal nemen is het wellicht nuttig een veelverbreid misverstand weg te nemen. Gedoeld wordt op de gedachte als zou door deze mam moetwet ons gehele bestaande on derwijssysteem door elkaar worden gehaald. Niets is namelijk minder waar dan dat de opbouw van de mammoetwet gaat duidelijk uit van hetgeen er reeds IS, van de be staande onderwijsvormen derhalve. Men denke aan het mavo (meer al gemeen vormend onderwijs), ons thans nog beter bekend als het ulo; aan het atheneum, dat onze huidige h.b.s. in een bepaalde gestalte aan duidt. Hetgeen echter geenszins wil zeggen, dat deze „oude scholen niet gaan vervormen. Maar dat is een kwestie van natuurlijke groei, zoals het ulo al een bepaalde ont wikkeling hééft doorgemaakt, een aanpassing bij veranderde eisen, die een (bijvoorbeeld reeds bestaande) de zich veranderende maatschappij openbare u.t.s. geporteerd «n "n in de loop der jaren is gaan stelten. 3?23nbSi t'.ï'. rag. hoewel dit Wie ervan uit wil gaan dat de mam- objectief beschouwd, helemaal niet het moetwet beslist niet het eind van alle geval was. In zulk een, of een soort wijsheid is welke wet is dat overi- gelijk geval kon het voorstel van B. gens wel? en deze straks wettelijke en W. worden verworpen, ontving dus basisregeling van ons voortgezet on- het schoolbestuur zijn benodigde derwijs wil bezien vanuit de ontwikke- „noodzakelijkheidsverklaring" niet en lingsmogelijkheden, speciaal voor het daarmee waren dan tevens alle stich- bijzónder voortgezet onderwijs, kan tingsplannen voor een bijzondere u.t.s. stellen dat in prot. chr. kring van van de baan. oudsher het standpunt heeft bestaan In plaats van deze toch grotendeels dat de z.g. pacificatiegedachte zoals onbevredigende en omslachtige proce- die bij het bijzonder lager onder- dure zal de mammoetwet straks voor wijs tot volle tevredenheid wordt toe- zien in de z.g. planprocedure, welke in gepast, ook voor het bijzonder /oort- grote lijnen het volgende beoogt. Elk gezet onderwijs zou dienen te wor- jaar zal door de minister een scholen den doorgetrokken. plan worden opgesteld, dat tot stand Deze pacificatiegedachte valt in zal komen door een samenvoeging van drie elementen uiteen: a. financiële ge- deelplannen die per streek en per lijkstelling van bijzonder en openbaar richting dus weer delen van het land onderwijs; b. objectieve normen bij zullen betreffen. In dat landelijke scholenstichting en c. vrijheid van on- scholenplan zal een antwoord wor- derwijs. Nagegaan zou kunnen wor- den gegeven op de vraag: Waar ko- den of, en zo ja in hoeverre, de nieu- men in eerste instantie in ons land we mammoetwet aan die drie elemen- rooms-katholieke. openbare en pro ten kerngedachte van het bijzonder testants-christelijke scholen voor onderwijs gestalte geeft. voortgezet onderwijs? Daar is dan in de eerste plaats de Zo'n jaarlijks scholenplan zal voort- financiële gelijkstelling (a). Hierover aan door de minister in de Kamer kunnen we kort zijn. Zij bestónd reeds worden gebracht. Met andere woor- sinds een aantal jaren in het gehele den: het belangrijke van deze plan- voortgezette onderwijs en die gelijk- procedure zal zijn, dat de stichtings stelling is ten volle gehandhaafd. cwestie van scholen voor voortgezet Dan Cb) de objectieve normen bij onderwijs geheel uit de voorheen uit- schoolstichting. Deze zaak ligt gecom- sluitend ambtelijke sfeer zal worden pliceerder. Bij de openbare scholen jelicht en in de sfeer van de volks- was de gang van zaken tot op heden vertegenwoordiging zal komen te ver als volgt. Bij het al of niet stichten keren. Er is hier duidelijk sprake van van een openbare school voor voortge- een grotere objectiviteit, een niet te zet onderwijs besliste de overheid. In onderschatten winstpunt, de meeste gevallen werd een openba- Deze planprocedure geeft gèèn „wa re school voor voortgezet onderwijs terdlchte" normen aan voor school- opgericht door de gemeente, terwijl stichting ten behoeve van het bijzon- de rijksoverheid de mogelijkheid had der voortgezet onderwijs en men zou om rijksscholen te stichten. zich terecht gelukkiger kunnen voelen Bij de bijzondere scholen lag het met de regeling, zoals die bij de stich- anders. Een bijzondere school voor ting van scholen voor het bijzonder voortgezet onderwijs mocht weliswaar lager onderwijs geldt. Men verge- door een schoolbestuur opgericht wor- te echter nimmer dat een soortgelijke den, maar voor de noodzakelijke fi- regeling voor het voortgezette onder- nanciering (bouw, salarissen, leer- wijs op technische gronden volmaakt middelen etc.) had men daarnaast onmogelijk moet worden ge- toch nodig de medewerking van het -acht. departement, een overheidsmedewer- Daarom behoeft men nog geen en- king waar in feite geen enkele regel thousiasme voor deze planprocedure voor bestond. Elk schoolbestuur on- op te brengen om er achter te kun- dersteunde zijn aanvrage natuurlijk nen staan. Men zou er namelijk alleen met de nodige bijlagen: een bij voor- al vóór kunnen zijn omdat niemand keur wetenschappelijk rapport over de in ons goede vaderland een betere te verwachten ontwikkeling, uiteraard oplossing dan de voorgestelde wéét! ook voor wat betreft het aantal leer- Ten slotte het derde element van de lingen. Maar het departement beslis- pacificatiegedachte: de vrijheid van te ten slotte: het had het volle recht onderwijs (c). Van het begin af aan om ja of... neen op zo'n verzoek te heeft de mammoetwet vast willen zeggen en daarmee was de kous af. houden aan het bestaande beginsel Een extra handicap hierbij was nog, van vrijheid aan bijzondere scholen dat bij plannen tot stichting van een bij de benoeming van docenten en de bijzondere school voor nijver- keuze van leermiddelen. Daarnaast heidsonderwijs een gemeen- heeft de wet nu ook mogelijk gesteld telijke „noodzakelijkheidsverklaring" de vrijheid van de leerstof en de vrij- vereist was. Stel namelijk, dat een held van het leerplan Wél zullen de schoolbestuur in de gemeente X een exameneisen vastgesteld worden, christelijke u.t.s. wil stichten. Dan maar daarbuiten houdt elke school moest het schoolbestuur tot nu toe bij volledig de vrijheid te behandelen wat deze gemeente een verzoek tot het af- ze wil. Er is hier dus zonder meer geven van bedoelde „noodzakelijk- sprake van een handhaven der vrij- heidsverklaring'indienen. Een zaak, heid voor het voortgezet onderwijs, die als voorstel in de gemeenteraad Als men nu de vraag zou willen stel- aan de orde kwam. Niet zelden verliep len: Komen er dank zij de mammoet deze procedure aldus, dat de meerder- wet met name voor de bijzondere de raad alleen Georgf I Verscheidene grote on dernemingen in Hael- singborg in Zuid-Zweden willen hun post In de nabijgelegen Deense plaats Elsinore op de bus gaan doen vanwege de jongste verhoging van de Zweedse postta- rieven. De Zweedse re gering wil echter hier tegenover zich beroepen op de internationale post- overeenkomst tegen het profiteren van lagere ta rieven in een ander land. I Drieënvijftig Zweed se firma's hebben een telelvisie-organisatie op gericht voor het invoe ren van commerciële te levisie in Zweden naast de bestaande televisie- ondernemingen die door de overheid worden ge financierd en die alle reclame weren. I De bekende Ameri kaanse zanger-acteur Frank Sinatra heeft bij na vier miljoen gulden schadevergoeding ge- eist van drie grammo foonplaat - maatschap pijen, die volgens hem zijn oude platen voor de helft van de prijs ver kopen. In zijn aanklacht verklaart Sinatra dat hij per jaar ongeveer twee miljoen gulden van zijn grammofoonplaten ontvangt. I Een Russische piloot heeft met een F-166 Tur bine-straalvliegtuig een nieuw snelheidsrecord gevestigd, aldus meldt het Russische persbu reau Tass. De piloot be reikte een snelheid van niet minder dan 2678,5 kilometer per uur. I Jordanië, Koeweit en Saoedie-Arabië hebben een overeenstemming be reikt over de aanleg van een weg, die de landen aan de Arabische Golf verbindt met de Middel landse Zee. De weg wordt 1.580 kilometer lang en zal ongeveer 225 miljoen gulden gaan kos ten. I Twee Engelse jongelui zijn er gisteren in ge slaagd het Kanaal over te steken in een kano. Zij volbrachten de tocht van Dover naar Calais in vier uur. de Zuidafrikaanse plaats East London wil zijn pu bliek aansporen haaien vlees te eten. Hij heeft namelijk geconstateerd, dat de haaien niet alleen menseneters zijn, maar dat zij ook door men sen gegeten kunnen wor den. Onlangs heeft ook de afdeling visserij van de Rhodesuniversiteit te Grahemstown bekend gemaakt, dat haaien eet baar zijn. De restaura teur neemt nu proeven met de bereiding van verschillende haaien- schotels. Over de ver koop is hij zeer optimis tisch gestemd.— I 948) We zouden vandaag spreken valt hullende bomen, i bij na- dak inderdaad de Indruk krijgt der inzien blijken we hieronder twee dat het regent. verschillende dingen te kunnen In tropische gebieden, klagend geluid voortbrengen, kun- ben we er reeds op gewezen, dat de- -- - xe dieren, die zich met de voedings stoffen uit plantensappen verzadi gen, geweldige hoeveelheden vocht onder die term den gebracht. Gelukkig kunnen twee zijden toe inlossen, want moeten opzuigen om voldoende voed- bestaan klagende, en sel te krijgen. Deze overmaat gen dit gejammer in verband met vloeistof tranen stortende bomen. In Nublë vocht wordt echter 1 groeien bijv. bepaalde bomen die den. De kevers en bladluizen ln de werkelijk op een huilende manier tropen maken hierop geen uitzonde- klagen wanneer de wind door de ring en spuiten tijdens hun maaltijd takken strijkt. De inboorlingen bren- voortdurend fijne straaltjes heldere met vloeistof naar bulten, die bij mas- dat saai optreden van deze dieren door de oppervlakkige toeschouwer voor regen kan worden aangezien. Het verschijnsel dat de builende bomen op de Kanarische eilanden voortdu rend tranen storten en dat de v(jgebomen in nachtelijke de geestenwereld en het gezang der do den door de bomen klinkt. De nuchtere westerlingen ont dekten echter een onnoemelijk aan tal gaatjes die door insekten ln de boomtakken wa- ren gevreten, waar door de onder het lover verborgen dodenmuziek znlver mechanische oorzaken werd TOCH IS HET ZO! soms aanzienlijke hoeveelheden ter uitschelden, moet gezocht teruggebracht: de wind blaast door den in de ondoorlaatbaarheld de kleine openingen, die door hun massale aantal het geluld van wee klagen te voorschijn roepen. Het verschijnsel der hullende, dus tranen stortende bomen, kan ver schillende oorzaken hebben. Van werkelijke tranen kan hier natuur lijk niet gesproken worden, maar wèl van druppels die voortdurend uit het lover vallen, ook als er in het vrije veld geen spoor van neer slag te bekennen valt. Wilt o de bo men. nu er van werkelijke tranen geen sprake is. regenbomen noe men, dan is dat natuurlijk direct toegestaan en u volgt daarmee het spraakgebruik in Ceylon. De blade ren van deze bomen nemen tijdens de duisternis vocht op, waarna zij zich hecht sluiten. Zodra echter de zon opkomt, gaan de bladeren weer open zodat het vastgehouden vocht druppelsgewijs naar beneden de grond, waardoor de overvloed aan water vla het verdampingsme chanisme van de bladeren een uit weg zoekt. Trouwens in een enigszins ande re vorm kennen wij dit verschijnsel in ons land eveneens bij de zg. waterbomen bij Runrlo en Apel doorn, welke bomen ln gevormde holten altijd water versameid heb ben, zelfs In de droogste zomers. Dit vocht wordt in ieder geval ten dele door de boom zelf geleverd doordat het ln de vaten van bast en kernhout naar boven wordt ge- Het zal niemand verbazen dat we na de hullende bomen ook de schreeuwende bergen eens een beurt geven? plooiingsi dit onderwijs, dan kan het antwoord daarop zeker positief zijn. Samenvattend is de volgende con clusie mogelijk. Deze mammoetwet is zeker geen ideale wet, maar opent wel perspectief, ook voor het bijzon der onderwijs. Daar komt dan nog bij dat er zeer vele sectoren van het voortgezet onderwijs zijn die om een eerste dan wel een nieuwe regeling schreeuwen, een zaak, waaraan men nu al vele jaren doktert. Als dat zo dan rijst de vraag Mag ik reageren? Want zelfs iedere buitenstaander ls nu toch wel zo langzamerhand bekend met het feit, dat indien de mammoet wet er niet was gekomen de totale aanpak van ons voortgezet onderwijs op de lange baan geschoven zou wor den. Immers: minister Cals, die aan de voorbereiding van deze wet 12 jaar gegeven heeft zou dan zijn heenge gaan. Zou zijn opvolger niet wéér Ja ren nodig hebben om „iets anders" van dien aard in te dienen? En zou inderdaad een speculatieve, maar toch een zeer reële vraag een nieu we wet er beter uitzien dan deze? Daar passen echt wel vele vraag tekens achter. Als deze wet, ondanks kritiek die men erop kan hebben, niet zonder meer onaanvaardbaar is, maar ook levensruimte schept voor het bijzon der voortgezet onderwijs, waarbij men ten volle dient te beseffen hoe moei lijk deze materie verwerkelijkt kan worden, dan is het óók een daad om daar neen tegen te zeggen. (Advertentie) camera van klasse SYMBOLICA NU f195.- MEER ARRESTATIES OP AUTOWEG BERLIJN DOOR O.-DUITSE POLITIE Het bestuur van West-Berlijn beeft de Amerikaanse regering op de hoogte gesteld van het feit, dat op de autoweg van West-Duitsland naar West-Berlijn steeds meer Westberlijners door de Oostduitse politie worden gearresteerd, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken meegedeeld op een pers conferentie. De V S. plegen thans over leg met Engeland en Frankrijk over deze kwestie, aldus de woordvoerder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5