Kruitdamp Blad dokteren DE COCKTAIL ALS HORS D'OEUVRE Borstel uw haar j Van dat eerste tientje af tot de één-gulden-zoveel van nu rond onze nylons «■wi1 -;r> Niet zelf bij hondenziekte ZIT 62 ZATERDAG 14 JULI 122Ë uitge- ken- ken- j de [e is zoals ivaar- agen, deze Weet u 't nog, zo even na de oorlog, die eerste nylons? Als ik het me goed herinner kostten ze zo'n beetje tien gulden per paar en je moest ze via-via op de kop zien te tik ken. Maar ondanks dat nü zo hoog lijkende bedrag, waren we er dolgelukkig mee, want wat gaven nylons ons een heerlijk gevoel van luxe, van mooi zijn na die grauwe pe riode van oud-weer-nieuw-ma- ken, stoppen en herstellen tot er bijna niets meer te repare ren viel en schoenen met hou ten zolen. Met het wonderlijke produkt dat nylon heette, stap te je als 't ware betere jaren tegemoet. In hoeverre dit laatste ons ieder persoonlijk uitge kor is, valt moeilijk te bekijken; kunnen raak kopen zonder pun ten en bonnen, wen je zo ont zettend gauw en dan komen er weer andere zorgen voor in de plaats. Wat evenwel de nylons zélf betreft zijn we er zonder twijfel uitstekend afgekomen, want al realiseren we ons dat misschien niet iedere dag: feit is dat kousen op het ogenblik het eerste artikelen zijn, waar van de prijs tot het vooroorlogse niveau is gedaald! Is bijna alles in vergelijking tot de tijd voor 1940 guldens duurder geworden, onze kousen zijn op het moment wel bijzonder goedkoop. Voor een igulden en een kwartje heb je als je wilt al een paar. Ed dat terwijl de kwaliteit en niet te vergeten: de aanblik en het dragen, er stukken op vooruit zijn gegaan. Ondanks deze posi tieve geluiden over het ragdun ne omhulsel van onze onderda nen, moeten we toch melding maken van iets minder gezel ligs. namelijk een complete strijd die er sinds enige tijd in alle hevigheid rond de nylons woedt. Daar het eigenlijk voor een groot deel van óns zal af hangen hoe dit gevecht ver loopt, igaan we ons vandaag eens achter de schermen van het strijdtoneel begeven. Twee kampen Zoals bij de meeste gevechten zijn ook hier twee kampen. Enerzijds zien we de kousenfa brikanten, die naar onze gunst willen dingen door met hun pro dukt het beste beentj? voor te zetten, anderzijds dc bedrijven voor wie een lage verkoopprijs net even belangrijker is dan kwaliteit. Het tableau waarte gen deze vrij meedogenloze com- currentiestrijd zich afspeelt is er niet eentje van vandaag, maar van een ver gisteren, om dat de historische achtergrond van de kousenfabricage er zeker ook eran rol bij speelt. de omvang van het been gemeerderd en ge minderd produkt ontstond. De ingewikkelde en dure machines, nodig voor het vervaardigen van een werkelijk goede kous gaan de revue passeren en de vak bekwaamheid van de mensen uit Sachsen, die de machines ken den en installeerden zal zonder twijfel in herinnering worden gebracht. Een kousenmaker een zogenaamde cotfcon-breier was in het ifcextielvak een man met een zeer hoge status en de ze hoogst bekwame vaklieden zorgden er wel voor dat de .ma gische sfeer'- die rond hun pro dukt hing. zorgvuldig bewaard bleef. Wat zij maakten was im mers het puikje in de wereld van de textiel? Dat de cotton- kous (niet te verwarren met ka toen, maar nog steeds genoemd naar die Engelse meneer Cot ton) niet goedkoop was, laat zich raden. leerd heeft hij dat niet. Dus maakt hij soms van de nood een deugd en zegt indien u een fout ontdekt, stuur ons de kous dan terug en u krijgt gratis een nieuw paar". Maar intussen heeft hij de controle verlegd van zichzelf naar de consument, naar Het antwoord En nu «en vraag: zou u zo'n paar goedkope kousen naar een buitenlandse fabriek terugstu ren? Waarschijnlijk niet. En daar gokt menig fabrikant eigen lijk op.... Het is nu dat gok- element, dat dc handel, of be ter: het andere kamp verdriet. Want, zo menen de serieuze fa brikanten, al mag dan door de technische evolutie het produkt al afgebroken zijn, iets dat nu de toch wel te betreuren. Zal dfe harte- kreet baten? Het antwoord ligt bij ons, die het er maar op wa gen en kousen van een-gulden- zoveel aanschaffen óf een beter en duurder beentje voorzetten en de serieuzere fabrikant dus trouw blijven. Daar zowel de goedkope als dc wat duurdere nylon nog steeds druk worden verkocht, is het einde van de strijd voorlopig nog niet in de strijdvraag rond de nylons ligt zicht. Dus blijft hetoorlog rond •2^7 TSffW al afgebroken zijn, iets SgH* FWRË eenmaal onvermijdelijk V B-fi oord op bij óns. Mag ie Kijken we eerst eens in het kamp van de fabrikanten, die bereid blijven een kwaliteitspro- dukt ite leveren. Ze zullen wel licht met enige weemoed den ken aan vroeger, toen het da meskousenvak (ongeacht of het nu ging om een katoenen, een kunstzijden of echt zijden kous) itiot het topniveau van de textiel industrie behoorde. Het jaartal 1760 zal vallen toen de Engels man Cotton het vlak breien van een kous uitvond, waarbij voor Rechte pijp Daarom werd gezocht naar een andere machine, die wat meerderen en minderen betreft niet zo ingewikkeld zou zijn. Dat werd dan de rondbreimaehine, maar de aldus ontstane naadlo ze kous was en is niet meer dan een (gewone rechte pijp en in een weinig elastisch materiaal als rayon zonder meer inferieur. De naadloze kous van voor de oorlog had derhalve te recht een slechte naam. Nylon kwam Tot nylon kwam Nylon dat bij een hoge temperatuur onder druk gevormd kon worden, zodat het nu wel mogelijk werd een naadloze kous mét vorm te ma ken. En al blijft de cotton-kous (de kous met naad dus) ook nu nog beter, omdat op elke plaats eenzelfde hoeveelheid materiaal aanwezig is, het verschil in kwa liteit tussen nylons met en zon der naad is lang zo groot niet meer als vroeger het geval was tussen zijden, rayon- of katoe nen kousen met naad en de vor meloze „pijpen" in die materia- nylous, iets dat niemand van ons waarschijnlijk ooit ge dacht zal hebben toen we dat al lereerste paar van over de tien gulden met enige trots en de no dige voorzichtigheid konden aan trekken.... Reeds geruime tijd bepleiten belang rijke instanties wettelijke maatre gelen en een scherpere controle bij het voeren van reclame en pro paganda voor honderd en een arti kelen. Als men om het bekende voorbeeld maar weer eens aan te te halen een zuiver wollen deken koopt, die naderhand voor het grootste deel uit zuivere katoen" blijkt te bestaan, kan men boos worden en klagen. Nadelige gevol gen zal echter niemand ervan on dervinden. Erger wordt het als het gaat om allerlei middelen die met onze gezondheid te maken hebben. Ook op dit punt laat controle in ons land namelijk nogal te wensen In een van de laatste de Consumentengids wordt dit cha piter weer eens aangesneden, waar bij o.m. wordt gesteld dat niet al leen de geneesmiddelen voor de mens, maar ook die voor dieren wel eens wat meer aandacht zou den mogen hebben. Gebleken ts namelijk dat de laatste tijd in win kels voor dierlijkebenodigdhe- bepaald middel tegen wordt beweerd dat thans deze ziekte namelijk met enige twijfel te hechten aan hondenziekte wordt aanbevolen (én verkocht), waarbji inenting tegen hondenziekte niet meer nodig is. Dit middel succes bestrijden, zodra de eerste verschijnselen zich maar Hondenbezitters doen er volgens de Consumentenbond goed c deze aanbeveling. Deskundigen op het gebied van de dieren-artsenij geloven helemaal niet in dit nieuwe artikel. Er is en blijft bij hondenziekte nu eenmaal op eigen gelegenheid weinig te beginnen en zelfs toepassing vande modernste middelen leidt dikwijls tot te leurstellingen. Van het betreffende „medicijn" valt aldus de bond niets te verwachten. Gevaarlijk is vooral het advies om de inenting nu maar achterwege te laten. De diergenees kunde is op het ogenblik in een stadium waarin het enige doeltreffende bestrijdings middel van de gevreesde hondenziekte de inenting is. Het op eigen houtje dokteren moet dan ook worden afgeraden. tegen de draad in I voor bol kapsel Het zogenaam de tegenkammen, in kapperstermen „touperen" gehe ten, is niet altijd even best voor het haar, zo heeft u de afgelopen tijd tussen verschil lende „Blad-Zij"- regels door kun nen lezen. Omdat het kapsel nog al tijd een beetje bol moet staan om modieus te zijn, laten we het toch steeds maar weer lijdzaam op deze manier opmaken. Een veel simpeler en vooral gezon der methode om het haar toch wat volumineus te la ten lijken is de volgende: buig het hoofd voorover en borstel het haar tegen de draad in tot het allemaal over het voor hoofd hangt. Dan kamt of borstelt u het in de goede richting en in mo del. Vooral een kort modern kap sel laat zich op die manier vaak vaak heel gemak kelijk opmaken. Als u bij dat Eerst borstelen v tegenborstelen ook nog even ",00' nat voor het open raam gaat staan, n(jg gezonder op worden, I .zodat uw haar wat frisse vinden sommige schoonheids- lucht krijgt, dan zal het er specialisten. de prijs tot vooroorlogs niveau is gedaald! Met de entree van de naadloze nylons was het mogelijk de ma chines eenvoudiger, in casu an ders, te gaan maken, evenals de bediening ervan. Bij de van na ture zwakke rayongarens was het nodig de kunstzijden kous aan hiel. teen en boord te ver sterken, iets dat de machinerie nogal gecompliceerd maakte. Nylon daarentegen was „ijzer"- sterk maar pas vrij laat, eigen lijk in de allerlaatste jaren, heeft men zich gerealiseerd, dat men mét de rayongarens ook een heel stuk fabricagehistorie overboord kon gooien. Iets wat trouwens hier en daar is gebeurd. Werden de nieuwe materialen eerst op de oude manier ver werkt, vormgeving of fabricage proces werden langzaam maar zeker aan het nieuwe materiaal aangepast. Zo is nu in menige fabriek de nylonkous tot in zijn meest eenvoudige vorm herleid, zonder versterkingen in de voet en met nauwelijks meer in de Verstond men vroeger en dat is niet eens z>o erg lang ge leden onder 'n cocktail al leen maar 'n samengestelde drank, tegenwoordig wordt het woord ook gebruikt voor 'n groep koude voorgerechten. Wil men de engelse naam verkla ren, dan vertaalt men die met „hanestaart" en denkt men aan de veelkleurigheid hiervan. Er bestaan namelijk cocktails die in het glas, etagegewijs, twee, drie of meer kleuren vertonen. Zo ontmoet men, in 'n hoog, smal glaasje, bijvoorbeeld de ,,pousse - café - paris", welke bestaat uit aardbeiensiroop, marasquin, rode vanillelikeur, gele chartreuse en cognac. De onderste laag, de aardbeiensi roop dus, heeft het hoogste soortelijk gewicht, de volgende laag is telkens iets minder zwaar. Wamieer men de dran ken nu maar zéér voorzichtig ingiet, blijven ze mooi van el kaar gescheiden en heeft de in lagen verdeelde inhoud van het glas inderdaad het aanzien van 'n hanestaart. Het valt te begrijpen dat de keuken, die zeker zo uitvoerig met kleuren speelt, de cocktail adopteerde: Het werd 'n combi natie van 'n spijs of spijzen met 'n saus. En als ik u nu de saus leer bereiden en u daarna vertel waarbij deze gebruikt kan worden, zet u uw huisgenoten en gasten in de kortste keren cocktails voor, in champagnecoupes, in hoogigesteelde, wijd uitlopende glazen, in glazen bakjes of des noods in leuke kommetjes van aardewerk. De cocktaiisaus Nogal gemakkelijk te bereiden is de volgende: In mayonaise doet u zó veel tomatenketchup of -puree dat deze er beschaafd ro se van wordt, ('n Teveel aan to- matensmaak is hier uit den bo ze; bovendien moeten we steeds té felle kleuren weren in onze keuken!). Vervolgens voegt u worcester- saus toe. zout en peper, en 'n scheut sherry of cognac; alles naar eigen smaak. De aldus ver kregen saus wil de dikte van kamemelk-tot-yoghurt hebben. Was uw mayonaise aanvankelijk zéér stijf, dan zult u tenslotte wat moeten afslappen met slag- of koffieroom. Daar uw cocktail de taak ver vult van deftig voorgerecht in 'n feestelijk menu, zegt u tot uzelf: Die mayonaise ligt me te zwaar op de maag als ik nog blij moedig verorberen wil wat vol gen gaat. Akkoord, ik beschrijf u de betere saus! Slagroom van zelfsprekend zonder suiker wordt opgeklopt tot karnemelk- dikte. Fraai luchtig en aanmer kelijk lichter vervangt hij dan in bovenstaand recept de eigenlijk oliedomme mayonaise. Waarop de saus Deze saus hoort op stukjes kreeft of krab en op garnalen. Zeer consequent ,,in English": Lobstercocktail, crabcocktail, shrimpscocktail. En op stukjes van gekookte vis of op mosse len; altijd qjles koud natuurlijk. En op de combinaties van de schaaldieren of vissen met part jes grapefruit, sinaasappel en mandarijn of met stukjes appel, meloen, perzik en ananas, bij voorbeeld onder de naam „Cock- tail-Florida", omdat men in Flo rida de betere vruchten vindt. In voldoende veel restaurants zag ik op de saus, bedekkende de kreeft, krab of wat-dan-ook, schij ven ei, tomaat, augurk en ande re zaken liggen, 't Leek wel weer op de vrij simpele huzarensla. Neen! Gedistingeerder versiert men dit fijne gerecht door op de oppervlakte ervan hier cuul toefje gehakte peterselie te leggen en daar 'n amper menswaardig snuifje paprikapoe der. En op de rand van het glas steekt men 'n partje citroen, r dat men 'n inkeping aanbracht de schil ervan. Het glas komt op 'n klein bordje te staan, wellicht met 'n papieren randje eronder, terwijl het bordje weer staat op het bord voor het eerste hoofdge- recht. Na verwijdering van glas en bordje kan dan de soep inge zet worden. Voor het van de cocktail gebruikt kleine lepel die rechts, en 'n klei ne vork die links van de borden ligt. Wilt u eens 'n lichtgroene roer dan door uw mayonaise of geslagen room, in plaats van to matenketchup, het sap uit peter selie en (of) andere groene krui- Ladders Het ergste wat ons kan over komen, namelijk het ladderen, is intussen al lang geen tech nisch probleem meer, maar een.... optisch. Het ruitjesef- feot van een tijd geleden (ver kregen door een meegebreide dwarsdraad) van de laddervrij netnylon viel zeker niet overal in de smaak. Het maakt het been minder slank en daar het oog van de vrouw (én de man) ook wat wil, kwam dit soort kous er in 1950 niet in. Even probeerden we het, maar we zei den al gauw er „nee" tegen. We hebben het intussen op de advertentiepagina kunnen lezen.... nu zou er dan een procédé zijn gevonden, dat pretendeert een naadloze laddervrije kous te kunnen realiseren. Optisch zou er geen centje pijn meer zijn en het „lengte beeld" van onze benen zou er niet door worden geschaad. Dit procédé is intussen al inzet ge weest van een kort geding tus sen kousenfabrikanten, iets dat ook al in onze krant heeft, ge staan maar dan op een andere pagina't Illustreert intussen wel hoe fel de oorlog is. Andere kemp Maar laten we nu nog even in het andere kamp gaan kijken, daar waar een zo laag mogelijke verkoopprijs prevaleert boven kwaliteit. De ouderwetse kousen maker is er vervangen door één man, die slechts controleur is over machines van zo'n miljoen gulden per stuk. Enorme inves teringen in die dure automati sche machines en een minimum aan bedienend personeel moes ten de fabricage van kousen op voeren en, mét de devaluatie van het vak, devalueerde ook hot produkt. Kous na kous wordt er uit die machines gegooid, een der grootste (Duitse) bedrijven zet zelfs twee kousen tegelijk op het „kunstbeen", dat voor de vorm moet zorgen. Controle op kwaliteit is niet meer mogelijk, het aantal handelingen is tot dc helft teruggebracht. Is de kous klaar op het „kunstbeen". hups het zakje in, hups de fa briek uit, hups de winkels in. ,.A1 onze kousen zijn van gelijke lengte en gelijke kleur" zegt de fabrikant dan, maar igecontro- W7IE als moeder in enkele da- W gen te weten komt dat zij voor drie a vier weken vooruit denken en zorgen moet, besuft dat mijn hoofd vanavond niet naar schrijven staat. Er is geen woord neergetikt of het beeld van een rose rokje-dat-mee-moet, van een short „dat mij al lang te klein is", van een gym-schoen met de teen erdoor, heeft het be geleid. De één gaat als ik al weg ben, de ander komt als ik nog niet terug ben. Buren willen hel pen „opvangen", maar grote kin deren willen veel liever alleen zijn. Op dit moment aarzel ik zelfs: zal ik de schrijfmachine meenemen? Of bolwerk ik nog een serie vooruitgeschreven brie ven? Ik weet het niet. De éne spanning: die van het ovurgaan, is nog niet geweken of de volgen de staat voor dc deur: die van het uitgaan. Mooi is echter dat over beide mij een goede brief heeft bereikt. .?n dat is per slot waarom het hier gaat. Allereerst nog even dat leren. Een moeder zond me een bijvals betuiging op mijn Open Brief van j.l. zaterdag: forceer (niets bij jonge kinderen, laat hen als het even kan. nog spelende leren, laat ze kribben en hun klasge nootjes leren kennen, en laat die klasgenootjes toch vooral ook lééftijdgenoten zijn. U weet al dat ik het hiermee volkomen eens ben. In een heel enkel ge val blijkt ons klein genie van de lagere school een werkelijk ge nie op zijn dertigste, maar mees tal vindt ieder intelligent kind vroeger of later zijn „plafond" zoals we dat noemen. Een jongen die drie jaar lang op de H.B.S. een prachtige lijst weet te hou den, kan in de vierde duikelen op zijn vertalingen, bijvoorbeeld om dat hij niet van lezen houdt en dit manco in de eerste drie jaar bij al het teruggeleerde weinig bleek. Een ander worstelt op het gymnasium onder de zware last van vijf talen en heeft zichzelf niet erg hoog; maar zie, nauwe lijks zit hij. in de vijfde en krijgt zicht op de exacte vakken, of hij vliegt omhoog. En dan spreek ik nog maar niet eens van ijver, van wilskracht die zelfs de zwoegers eerder aan de eind streep kan brengen dan degenen die het aanwaait van milieu, van omstandigheden, van gezond- 0pen briel re school meent te mogen den- .±,w, ken dat zij schooltypen als hier- soonlijkheid betreft. ken de plaatselijke situatie niet bij u. Zelf hadden we destijds ook een 11-jarige dochter en als September-baby was ze ook op haar 5e naar school gepeddeld op aanraden van de kinderarts zeifis die haar matheid toeschreef gebrek _aan bezigheid-met- ïkte En ik spreek dat gelid te scharen. En dc ran alle kinderen, al- varing van dit alles? Deze. ei en van wie men op schreef dat al in mijn laatste want "eenmaal"op "school m eer nP«n+ SS" - al; ^at lG~ Was va;n z?.s leerlingen (het twee- i ik haar-hoofd. Dat kwam wel uit, •n. kunnen leven, pas de gehele nederlandse taal spraken één Tsoonlijkheid aangaat. ervan was zelfs nog nooit van het Een intelligent man op een be- erf geweest en sprak een onge- ACH, wat gaat het dan dik- scheKien plaats kan een buitenge- grijpelijk plat verveelde ze wijls wonderlijk. We hebben woon begaafd en innerlijk rijk zich toch nooit. Zette de juf een in onze nabijheid allemaal wel Selutckig^ mens zijn omdat p op het bord en vroeg zij daar- een voorbeeld van zo'n bolleboos plaats kreeg waarop hij bij: wat is dat? dan riep de op school die in de maatschappij 2 n|;ar aa™cn aanleg thuis klas: een piep een piep (een pijp, voelt. Evenzo kan de jongen di, zich vroeger als een wildebras ge- dc 1 dreeg en voor wie de school als had het ware te klein was, een fi' royale kerel zijn, mét „slee" al. Het is soms heel moeilijk die persoonlijkheid die je kind moet worden, te raden. Kiezen in wel ke richting hij moet gaan om steeds meer te worden die hij be looft te zijn, is dikwijls beslist niet gemakkelijk. Het best ech- dochtertje al het interes sante te ervaren da niemand zag, wat zij al wist: dat het natuur lijk de p van pop was, en van Paul. Wat een heerlijk leven vol verrassingen. Toen zij 11 was, hebben we het ontbreken van een 7e leerjaar betreurd. Vooral om dat wij slechts keuze hadden tus sen een lyceum, 20 km van ons vandaan, of een nabij, maar zeer is dat tasten verantwoord als wogen, het kind in kwestie een normale, paar ongeforceerde, zo het kan zonni- geen r ge en zorgeloze lagere-school-tijd vmr achter de rug heeft. i dat moet ieder ouder paar voor zichzelf doen m.i. geen mens is een goed voorbeeld voor een ander, al heeft hij de beste bedoelingen is dit een kind, speels, nog niet geconcen- N JA dan geef ik toe dat treerd, of is het al een meisje dat de omstandigheden plaatse- in staat is de straks geboden leer- lijk lang niet overal dezelfde zijn. stof te verwerken. Wij kozen U hebt een dochtertje van 11 jaa. dat de lagere school heeft door- maar een heel bescheiden plaats lopen. Een nu. Geen 7e leerjaar veroverde en omgekeerd van bij u in uw woonplaats, dat m.i. dat baasje dat altijd voetbalde, mooie jaar dat we vroeger overai eruit gestuurd werd, in de klas kenden. We werden dan nog lich- de beest uithing, doubleerde en telijk afgericht op het toelating?- doubleerde, en dat ons nu alle- examen en kregen wat extra maal voorbijrijdt in zijn „slee". Frans en soms Engels, een beet- Ik ken daarvan talloze prachti- je algebra, en.. werden ge anecdotes, want ik ben de oud- jaar ouder, en dan ook ste van een flink gezin en mijn dik (Do eerste plak chocola, het mag: man de jongste van een dito. eerste fietstochtje Jammer ge- Samen bestrijken wij met onze noeg kennen we dit jaar in veel broers en zussen een generatie steden niet meer Wil men studievrienden. Mgjn jongste broer jong kind dan toch nog niet was nog niet klaar of de kinde- gym. of H.B.S. hebben, dan i ren van de oudste zwager traden het óf de 6de doubleren achter hem in het studie-gelid, zinnig) óf een jaar na« en daar de tijd vliegt, beschrij- Dit laatste is dikwijls, maar ook ven onze eigen kinderen al weer weer lang niet overal, het beste de bocht om zich mettertijd in Ik kan u geen raad geven ik inzicht èn met onze ken nis van ons kind. Niet ieder is op de hoogte van de leerstof die het kind te verwerken krijgt. Als u dat niet bent, oriënteer u ter plaatse, ga naar de rector, con sulteer het schoolhoofd. En weeg, wat u hoort, af tegen de elf pu re jaren dat u een kind. in uw dik hoede gegeven, mocht zien op heel groeien naar wat het worden harmonisch mens. In ccn van de laatste rubrie ken heb ik al verteld dat we wat de voorraad tips betreft op het ogenblik midden In dc winter zitten. Dus moet u niet vreemd opkijken als er nu een tip komt over: DROGEN DOVEN KACHEL Om te onthouden als over een aantal maanden de kachel weer aangaat is het idee van mevrouw J. Pijl-Meywaard uit Sliedrecht. Zit u met ge brek aan droogruimte, dan kunt u heel wat kleine spulle tjes vrij gemakkelijk boven de kachel drogen als u aan weerskanten onder de schoor steenmantel twee haakjes maakt. Daar gaat dan een elastiekje aan, waarop u die kleine spulletjes vast kunt ha ken. Na afloop van het drogen haalt u het elastiek weer weg. U kunt wat nog minder moei te vergt een elastiek om de plaat van de kachel spannen, als uw plaat tenminste wat speling heeft. WATERDICHTE SCHOENEN' We kijken weer in de toe komst met de tip van me vrouw J. N. Mlerop-Masten- broek uit Ridderkerk die u voor een eventuele natte herfst vertelt hoe u schoenen goed waterdicht kunt krijgen. U doet in een flesje wat fijn ge sneden witte parafine en doet er vervolgens benzine bij (half parafine, half benzine). Goed schudden en daarna het meng sel op het bovenleer en vooral op de naden strijken. Dit doet u net zolang tot er geen vloei stof meer wordt opgezogen, Ook voor bergschoenen aan te bevelen. DOOn DE WHINGER Pantalons van een synthe* tische vezel moeten na het wassen kletsnat worden opge hangen; het drogen duurt dan uiteraard vrij lang. Mevrouw J. P. van Loon uit Achthuizen legde evenwel de pantalon pre cies, maar dan ook precies in de vouw en haalde hem toen door de wringer. Geen gedruip meer en nog een mooie vouw HANG ZE OP Hebt u nog maar een paar druppels geurigs in uw par fum- of lotionflesje? Laat die druppels er dan in, bindt het flesje (met de dop er af) aan een lint en hang het aan dat lint in uw klerenkast. Uw gar derobe wordt dan met een zacht geurtje omgeven. He laas komt het boek voor Elma Koeman uit Scheveningen, die met „Dat zit zo" haar moe der op haar verjaardag wilde verrassen, tè laat voor doel. Een cadeautje zo-r. zonder-aanleiding wordt vaak nog meer gewaardeerd, moet je maar denken. NIEUW VEST WASSEN Vindt u het riskant om e_„ nieuw wollen vest te wassen, daar u bang bent voor krim pen, gebruik dan voor zo'n eerste wasbeurt geen water en zeep, schrijft mevrouw E. S. uit Den Haag. Nieuwe wol kunt u beter een paar ui dc benzine leggen (pas brandgevaar!) zodat de para fine die in de wol zit, oplost. Daarna laten luchten. De vol gende keren kunt u rustig sop gebruiken, want uw vest zal niet meer krimpen. WAN INE VET Mevrouw J. Blink-de Mik uit Hazerswoude had het onge luk gesmolten waxine, dat uit een door de kinderen gemaakt papieren lantaarntje liep op zjtting van spetteren. Bij gorden stukje trok zij de plu chen haartjes uit dc 6toel mee. dus zon zij op een ande re oplossing. Pak en stoel den vlak bij het vuur vai. kachel gehouden, zodanig dat de stof niet kon schroeien en zonder veel moeite verdwenen de vlakken zonder zelfs een spoor achter tc laten! EEN OVERTREK Een elektrische deken mag natuurlijk niet gewassen wor den. Wilt u hem zo schoon mo gelijk houden dan kunt u even als mevrouw C. J. Wesseling uit Den Haag een katoenen overtrek er voor maken. Dat overtrek stopt u zo nu en dan eens in de was, uw deken blijft keurig. VOOR BEHANGERS Bij het behangen van een kamer heeft men nog al eens stopcontacten en licht knopjes, waar het behang om heen moet worden geplakt en geknipt, zo lees ik in de brief van de heer J. Scheer Rotterdam. Als nu het omhulsel (de doos) van het stopcontact er af wordt ge schroefd (dat gaat heel ge makkelijk; eerst even de stop plakken tot de elektrische dra den. Daarna gaat de doos er er op en 't zit fantastisch. GETEERD TOUW Er zijn allerlei middeltjes de motten uit de kast te houden. Mevrouw J. Llndhout- van der Tang uit Rotterdam houdt het op een stukje ge teerd touw dat volgens haar een prima afweer tegen de '.o gevreesde mot is. Dat touw wordt dan in de kast opgehan- STI kJES SLANG Het houten rekje onder de gootsteen (bij neel wat moder ne standaardkeukens te vin den i wordt als het er door vocht wat haveloos uitziet, bij zonder fleurig door plastic tuinslang De stukjes slang doormidden knippen, even in i water houden er- dan om inde ratjes klemmen. Me- i J. Hofstee Snoek uit Andljk von1 het een gezellige oplossing. costuum c stoel te zi het afbreken 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15