ILFOCHROME Het getij van de geschiedenis hi eeft hij k BON Sowjetunie over Berlijn: Geen concessies meer V.N. weer even uit de zorg Ben Bella gekant tegen Westerse democratie „Discipline is il noodzakelijk" U Verzetsgroep in Frankrijk opgerold Amerikaanse zakenleven krijgt belastingverlaging Supralux „Vreselijke vangkuilen" LI 19» VRAGEN OVER VERLOFREGELING V.S. verminderen atoomproeven De Amerikaanse commissie voor atoom-energie heeft medegedeeld, dat de Verenigde Staten hun kernproeven in de dampkring boven het eiland Christ- mas in de stille Oceaan hebben beëin- Het lid van de Tweede Kamer ïr. C. N. van Dis (s.g.p.) heeft de 1 digd. staatssecretaris van defensie De Jong schriftelijke vragen gesteld over j Het proefgebied rondom het eiland, de verlofregeling voor militairen die in opleiding zijn in het marine- j dat op 4 april werd afgekondigd, is van opleidingskamp te Hilversum. De heer Van Dis vraagt onder meer die morgen om elf uur (Ned. tijd) vrijge- "erloven zo te regelen dat de militairen op maandagochtend zullen kunnen ge^"' „_j-j Len woordvoerder van de commissie op zondagavond. kon niet zeggen hoeveel proeven op gro- te hoogte nog zullen worden genomen. doch waarnemers maken uit het feit. j dat rondom het eiland Johnston nog beperkt proefgebied in stand blijft. Advertentie terugkeren naar het kamp in plaats t De Sowjetunie heeft in een 1900 woorden tellende verkla ring het voorstel van premier Chroesjtsjef, om de westelijke troepen in West-Berlijn te ver vangen door de troepen uit kleinere NAVO-landen, formeel gepubliceerd. Voor de publikatie zorgde het Russische persbureau Tass, dat alle westelijke journa listen bijeenriep in de grote hal van ihet Russische ministerie van buitenlandse zaken, die zelden de kwestie-Berlijn op te lossen, dan zal de Sowjetunie onherroepelijk een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten. w De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rusk heeft, onmiddel lijk na zijn zesde gesprek met de Rus sische ambassadeur Dobrinin. ver klaard dat de Amerikanen de kwestie- Berlijn met de Sowjetunie alleen bin nen het kader van een vredesverdrag met geheel Duitsland zullen bespreken Rusk zal in zijn gesprek met minister Gromiko in Genève ook ontwapenings kwesties Rusk zei dat het noodzakelijk is dat de Sowjetunie instemt met een „aan- tal inspecties". Znals bekend heeft voor dergelijke gelegenheden premier Macraillan verklaard dat het wordt gebruikt. Jnist door dit feit en door de ern stige inhoud van de ..gezaghebbende verklaring" zien vele waarnemers dit voorstel als een weloverwogen waarschuwing aan het Westen, dat de Sowjetunie met betrekking tot het sluiten van een vredesverdrag met Oost-Duitsland tot het laatste toe haar plicht zal vervullen. Het enige verschil met het voorstel van Chroesjtsjef is hierin gelegen, dat in de verklaring wordt gesproken van tie vervanging „voor een beperkte pe riode" van de bezettingstroepen door troepen uit een aantal andere landen onder V.N.-vlag. Chroesjtsjef had in lijn rede voor het vredescongres niet tan een termijn gerept. De verklaring constateert dat de Sowjetunie met dit voorstel zeer ver is tegemoet gekomen aan de westerse wensen. Verder kan het niet, aldus Tass. Wanneer de westelijke landen nu niet meewerken om de Duitse kwes- Dode bij schietpartij op Nederlands schip vannacht de chef van de bevrabhtigings- ifdeling, Woo Sji Joe, doodgeschoten. De zwaar gewonde scheepstimmerman Sjeh Kwan Yin en nog enige gewonde opvarenden werden toen het schip in Colombo aiankwam, met spoed naar het fiekenhuis overgebracht. Volgens de politie is een lid van de aemanning in hechtenis genomen. Westen iets soepeler zou kunnen zijn ten aanzien van het door de Russen voorgestelde nationale inspectiesys teem. Dit zouden dc jongste onder grondse proeven hebben aangetoond. plaats hebben. De tijdelijke uitbreiding, die het proefgebied van Johnston op 12 juni had ondergaan, is nu echter inge trokken. Naar verluidt, zou dit uitge breide proefgebied alleen nodig zijn ge weest voor de proef op grote hoogte met een bom van de megaton-klassc, die deze week werd genomen. Functionarissen gaven te kennen, dat de nog te ondernemen proeven boven het eiland Johnston een sterkte van minder dan een megaton zouden heb- 1 - i HHiiiilliii voor een „onvergetelijke" vacantie <te tyUMj/ÏScfae, kleurenfilm met gegarandeerde afwerking in de FABRIEKSCENTRALE Va+t ILFORD .na£uct/y/:/ S8N8888888mm388888 „alles in een" 7C m sneltransporc, 2,8 lens, goud- tot 245.» gecoate lijnkaderzoeker. Een jaar garantie. Sinds Berlijnse muur India koopt Russische aj vijfenveertig doden vliegtuigmotoren Te Moskou is een overeenkomst gete kend voor de aankoop door India van Russische motoren voor supersonische vliegtuigen, die in Bangalore ontworpen zijn. Dit is vandaag te New Delhi be kendgemaakt. Een delegatie van het ministerie van defensie, die met dit doel een bezoek aan Moskou gebracht heeft, is na de on dertekening van de overeenkomst naar New Delhi teruggekeerd. Sinds op 13 augüstus van het vorig jaar de Berlijnse muur werd gebouwd, zijn bij vluchtpogingen van Oost- naar West-Duitsland ten minste 45 mensen om het leven gekomen. Dit werd gisteren verklaard door de Westduitse minister voor zaken die heel Duitsland betreffen, Ernst Lem mer. Hij zei dat dit jaar op het Oost- duitse grondgebied tussen West-Ber lijn en West-Duitsland ongeveer 150 pensonen zijn gearresteerd. 8 De Verenigde Staten en de Sowjetunie hebben aan de Verenigde Naties respec tievelijk 19.217.329 en 5.041.000 dollar betaald als deel van hun bijdrage voor de begroting 1962 van de V.N.. om te gemoet te komen aan een tijdelijk kas tekort. De Sowjetunie is nog 5.042.000 dollar schuldig en de Verenigde Staten 4.200.000 dollar. Door deze betaling kan het secreta riaat van de Verenigde Naties de tien miljoen dollar terugbetalen die de afge lopen veertien dagen van het speciale fonds van de V N. zijn geleend. Het speciale fonds is een van de organisa ties van het hulpprogramma aan onont wikkelde landen. Het totale bedrag dat voor de begro ting 1962, ten bedrage van 82 miljoen dollar, nog moet worden geïnd is nu iets minder dan 26 miljoen dollar. De totale schuld van de organisatie be draagt nu ongeveer 163 miljoen dollar, waarvan twee derden zijn ontstaan door de onwil bij te dragen aan de uitgaven Kennedy's blijven nu liever thuis Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat president Kennedy zijn voorgeno men reis naar Brazilië heeft uitgesteld tot half november. De president en zijn echtgenote zou den aanvankelijk op 30 juli naar Brazi lië zijn gegaan. Het Witte Huis deelde mee, dat het uitstel het gevolg is van overwegingen van binnenlandse aard en het vele werk, dat Kennedy nog wacht. In de verklaring van het Witte Huis werd geen melding gemaakt van de huidige regeringscrisis in Brazilië. Prof. dr. H. A. P. C. Oomen, hoofd van de onderafdeling voor voedings leer in de tropen van de afdeling „tropische hygiëne en geografische pa thologie van het „Koninklijk Instituut voor de Tropen" in Amsterdam is in opdracht van de Wereldgezondheids organisatie naar Zuid- en Oost-Azië vertrokken voor een project betref fende het zoeken naar het verband tussen blindheid en vitamine-a gebrek. >8 pvE Algerijnse vice-premier Ben M Bella, die gisteren an Oran feen rede heeft gehouden over de toekomst van Algerije, heeft voor ;en menigte van 20.000 moslims verklaard, dat het bevrijdings leger de regeringspartij tot machtsinstrument zal moeten iienen en haar moet beschermen tegen een „contra-revolutie". Hoewel hij herhaaldelijk zei voor stander te zijn van democra tische beginselen, liet Ben Bella Suidelijk blijken, dat hij gekant Is tegen een democratie in Wes- Ierse zin. Ben Bella, die herhaaldelijk werd onderbroken door de enthousiaste menigte, betoogde, dat het land be vrijd moet worden van de twisten onder de leiders. „Daarom eisen wij, dat de minderheid plaats maakt voor 2654 de meerderheid. Wij willen iedereen die een ondemocratisch regime wil vestigen de weg versperren. De toe- - komst moet beschermd worden door een sterke organisatie van het volk. Wij hebben een gedisciplineerde par- tij nodig om de doelstellingen Ben Bella zei er op te vertrouwen, dat struikelblokken die bewust of onbewust op de weg naar de democratie worden ge legd weggenomen zullen worden. „Wij zullen niet toestaan dat bepaalde mensen het regeringsapparaat gebruiken voor hun persoonlijke doeleinden. Wij zeggen „ja" tegen een eenheid, maar dan ook al leen die eenheid die de weg naar de doel stellingen van de revolutie openlaat" Ben Bella, die gisteren uit Tlemcera kwam, waarheen hij later op de dag te rugkeerde, heeft verscheidene legerkam pen aan de rand van Oran bezocht. Hij liet zich niet uit over de besprekingen die hij in Rabat heeft gevoerd, maar enkele van zijn naaste medewerkers lieten door schemeren, dat de gesprekken die hij heeft gevoerd met tWee afgezanten van Ben Knedda niet hebben geleid tot over eenstemming. Zij verklaarden. dat Ben Bella zijn ontmoeting met het voor lopige kabinet in Algiers waarschijnlijk zal uitstellen. Aanhangers van de vice- premier uit dc lagere regionen lieten zich in bedekte termen uit over de mogelijk heid van een aparte Westalgerijnse staat, die met of zonder medewerking van de voorlopige regering in Algiers gesticht zou worden. Tenslotte heeft de voorlopige regering gisteren luitenant-kolonel Dje- Ecn officiële woordvoerder zei niets af te weten van Incidenten die aan de Ma rokkaanse grens zouden hebben plaatsge vonden. Op een boerderij in het Alge rijnse Oran houden soldaten van de F.L.N. met hun geweren een aantal -moslims in bedwang. Zij worden er van verdacht moord aanslagen te hebben gepleegd. In Parijs zijn twaalf „activis ten" aangehouden, waarvan drie vrouwen. De 54-jarLge leider van de groep, de Markies Raymond Durand de Keguelin de Rozeie- res, bereidde op het ogenblik van zijn aanhouding een „opzienbare ingreep" voor. Er zijn wapens en springstof in beslag genomen. In Genève is een cel van de Franse ..Nationale verzetsraad" ondekt Naar officieel wordt bericht, zijn verscheidene Fransen aangehouden. Uit in beslag ge nomen papieren bleek, dat men van plan was in andere Zwitserse steden ook af delingen te stichten. De Zwitserse politie heeft vijf voor mannen van een ultra-rechtse Franse beweging, die het bewind van de Gaulle in Frankrijk omver wil werpen, gearres teerd en uit gewezen. BIJ rd Winston Churchill en de muis Lord Casey, een 72-jarige Austra- Ilische staatsman, vertelt in zijn me- rnoires het verhaal hoe sir Winston i Churchill eens zijn kwasten nam om pen schilderij van Rubens bij te wer- I In zijn boek Persoonlijke ervaring l939-'4fi". schrijft lord Casey over het schilderij ..De leeuw en de muis'' van ftubens, dat in de grote hal van Chequers, de ambtswoning van de grits*» minister-president buiten Lon- Het schilderij verbeeldt de fabel van esopus over de leeuw die in een net 'erstrikt raakt en de kleine muis die net probeert stuk te knagen om vrij te krijgen. I In de oorlog werd de muis een sym bool voor Churchill, aldus Casey. Het pier herinnerde hem aan Groot- JPriiannië in de dodelijke strijd. Hij werd ongeduldig over de zwak ke pogingen van het dier. In 1941 toen de oorlogskansen Sinds gisteren is de grootste'd.® spoorwegen en de papierindustrie Amerikaanse belastingverlaging sedert 1954 in werking getreden. Het zakenleven krijgt het grootste deel van de verlaging van 1,5 miljard dollar (5,4 miljard gul den). De verlaging is bestemd als aansporing voor een snellere economische groei. President Kennedy heeft de verlaging aangekondigd. Hij merkte op dat er Ïrote druk is uitgeoefend door het za- enlcven om de verlaging voor elkaar te brengen. (Het zakenleven staat de laatste maanden uiterst kritisch tegen over zijn politiek). Minister van financiën Douglas Dillon heeft op een persconferentie meegedeeld dat de verlaging waarvan ook de boe ren en de beoefenaars van dc vrije be roepen profiteren snel een stimule rende invloed op het zakenleven dient te hebben. Hij zei dat vele bedrijven hebben toegezegd de belastingverlaging te zullen aanwenden ter vernieuwing van het machinepark. Hij voorspelde een toename van de orders op machinege- bied in de komende maanden. De verlaging is een maatregel van V"" ministerie van financiën en had geen instemming van het Congres nodig. Er worden grotere verlagingen in het voor uitzicht gesteld door bedrijven die in- vesteringen doen in modernisering van de produktiemiddelen. I De eerste reacties van het zakenle- ven waren gunstig. De hervorming van j het fiscale afschrijvingssysteem is spe- j ciaal bedoeld om tegemoet te komen j aan de klachten dat het oude systeem i remmend werkte op de economie. Dillon noemde dc maatregelen een be- wijs dat de regering-Kennedy niet tegen i het zakenleven is. Hij zei dat de maat regelen reeds onder vorige regeringen genomen hadden kunnen worden en dat ze ook toen reeds nodig waren, maar dat pas onder Kennedy werd opgetre- De staalindustrie zal een van de in dustrieën zijn die het meest voordeel trekt uit dc maatregelen, maar ook voor zijn de voordelen groot. De regering zal volgens Dillon ip korte termijn een deel van de lagere belastingontvangsten inlopen doordat er nieuwe werkgelegen heid wordt geschapen. verf en lak J)ESKUNDIGEN van de (Ameri kaanse) regering menen, dat de oogst in communistisch China dit jaar slechts weinig beter zal zijn dan in de afgelopen drie jaren, die catastrofaal waren. Als dat zo is, staat het er voor de leiders in Peking slecht voor. Dan beleven we een van de momenten, waarop het sterke getij van de geschiedenis vrij plotseling in een nieuwe rich ting begint te verlopen. Nog niet zo lang geleden was het ondenkbaar, dat het Chinese com munistische regiem zou kunnen in eenstorten. Maar nu lijkt het zo te zijn, dat zelfs de leiders van de Sowjetunie en haar satellietstaten er ernstig rekening mee houden. Enkele maanden geleden zeiden de ze lieden nogdat Peking zich voor grote moeilijkheden geplaatst zag, maar dat het die wel zou kunnen oplossen. Maar nu zeggen zij alleen maar, dat het er een grote war boel is. De afwezigheid van een voorspelling, dat alles wel goed zal aflopen, is in dit verband zeer op vallend. /")OK de minderheid in het Ameri kaanse regeringskasteel, die al tijd met een ineenstorting van het rode bewind in China rekening heeft gehouden, begint meer steun te krijgen. Het is steeds logisch geweest, dat er een grens zou zijn, die zelfs in de meest meedo genloze politiestaat niet overschre den zou kunnen worden. Het is niet gemakkelijk, vast te stellen, of en waar deze grens al is overschreden. Dat hangt van plaatselijke omstan digheden af. Een ding is echter ze ker: de moeilijkheden van Mao Tse Toeng zouden met één slag op gelost zijn, als de bevolking van China met een derde deel vermin derd zpjf kunnen worden, De vraag voor de Chinese communisten is in dat geval slechts: hoe zou het rode leger reageren op het „liquideren" van dat derde gedeelte. COMMUNISTISCH CHINA is op economisch gebied in een draai kolk terecht gekomen, waar het niet vit kan geraken, zonder dras tische maatregelen te nemen. Dc moeilijkheden begonnen in 1959. toen Mao Tse Toeng de „grote sprong voorwaarts" wilde doen. Er werden volkscommunes tn het leven geroepen. Maar het ging ver keerd en de rode leiders zagen zich genoodzaakt, hun plannen te wijzi gen. Telkens werden ingrijpende maatregelen genomen. Elk jaar kre gen de Chinezen het slechter. En nu zijn ze de wanhoop nabij. On geveer een derde deel van de be volking der steden wordt zonder meer naar het platteland gestuurd, of ze daar werk en eten kunnen vinden of niet. IIET PLATTELAND is echter na drie slechte oogsten uitgemer geld. Er heerst daar nog een gro- (DOOR JOSEPH ALSOF, DE BE KENDE AMERIKAANSE COM MENTATOR, WIENS ARTIKE LEN OOK REGELMATIG IN DE NEW YORK HERALD TRIBUNE VERSCHIJNEN). ter voedseltekort dan in de steden. En miljoenen mensen leven daar, volkomen aan hun lot overgelaten, zonder werk en zonder eten, tenzij zij er op de een of andere wijze tuatie leidde in de provincie Kwan- toeng tot de opmars naar Hong kong. Wat de gevolgen in de rest van China zijn geweest, is niet bekend. Maar het is duidelijk, dat de ge beurtenissen van de afgelopen drie jaren niet tot versteviging van het rode regiem hebben geleid. grens van wat de bevolking verdra gen kan bijna bereikt is. En als die grens overschreden wordt is het duidelijk, dat het land voor een enorme binnenlandse crisis wordt geplaatst. Als de deskundi gen (in de Ver. Staten) ongelijk krijgen en de oogst dit jaar mee valt, zal deze crisis niet uitbreken. Maar als de experts het toat de oogstverwachtingen bij het goede eind. hebben, dan zal het hek wel licht van de dam zijn. En zij die rileiten voor het zenden van Ameri kaanse voedseloverschotten naar de hongerende bevolking van China (meer dan 600 miljoen mensen), zullen zich moeten realiseren, dat zij Mao Tse Toeng meer dan een handje zouden helpen, als zij er in mud en slagen, hun plannen in Washington verwezenlijkt te krijg*i. I H i Ae.< Ier I In de eerste helft van dit jaar zijn er in ons land 82.217 nieuwe per sonen- en combinatie auto's op de weg bijge komen- Dat is bijna 20 procent meer dan in de eerste zes maanden van dit jaar, toen was dat aantal 68.639. De perso nenautoverkoop in 1961 bedroeg 120.000 stuks en gezien de constante stij ging mag dit jaar reke ning worden gehouden met een recordomzet ongeveer 140.000 leken dan ooit. nam Churchill I personenauto's kwasten ter hand. besteeg een I land. gaf de muis een wat ,,fer- Bij Lichtenvoorde is uiterlijk. I gisteren kort in de buurt van de eergisteren ge vonden bom weer een bom gevonden. De trei nen rijden met vermin derde snelheid langs de gevaarlijke plek. I In Tunesië steeg woensdag de tempera tuur in de schaduw tot 57 graden, de hoogste se dert 1924. Men schrijft deze hitte toe aan een si rocco die uit de woestijn komt. Men verwacht dat dc wijnoogst hierdoor 30 procent minder wordt. Bijna 15.000 mensen waren eergisteravond op de been in de Londense Lime Street voor een opcnluchtbal. dat zou worden opgeluisterd door een jazzorkest. Maar door dronkenschap werd de sfeer spoedig zodanig verhit, dat het een chaos werd. waarin vrouwen onder de voet werden gelopen. Dankzij hel snelle ingrijpen van poli tie en brandweer werd het feestterrein niet in een slagveld herschapen. Dc Amerikaan Homer Jack uit New York is gisteren uitgejouwd en met boe-geroep begroet, toen hij de Sowjetunie kritiseerde op het we- reidontwapenings- en vredescongres in Mos kou. Jack had kritiek op de Russische politiek van kritiek op proeven van het Westen en het verzwijgen van eigen proeven. I 25 artsen en verpleeg sters zijn gisteren per vliegtuig uit Kopenhagen naar Groenland vertrok ken om daar te helpen bij de bestrijding van een mazelenepidemie die zich met explosieve snel heid heeft uitgebreid. De eilandbevolking Is zeer vatbaar voor deze ziekte waartegen de Groenlan- ders geen resistentie hebben. 947) Tot de vleesetende planten be horen eveneens dc bekerplantcn van het geslacht Xepentes, die in de oerwouden van Insullnde zich in dc kruinen van de bomen hebben ge vestigd. Hier ontvangen zij welis waar het licht, ,dat hun op de bodem van de jungle zou worden onthouden, maar aan andere stoffen ontbreekt het hun op deze hoge plaats toch wel deerlijk. Willen zij in leven blij ven, dan dienen zij zich die ont brekende stoffen te verschaffen door het ontvangen van insekten. Voor dit doel eindigen hun blade ren in diepe bekers, die door zoete afscbcldlngssappen de insekten aan lokken. De binnenkant van deze bekers is uiterst glad door een was achtige bovenlaag, waardoor de die ren als op een pas geboende par ketvloer uitglijden en van de rand van dc beker naar beneden stor ten. Het terugklimmcn is vrijwel on mogelijk, omdat de bovenrand voor zien is van naar binnen gebogen wimpers. In de rand van de beker bevinden zich klie- die rend vocht afschei den. waardoor de prooi snel wordt verteerd. Bijzonder eigen aardig is het daar om, dat deze be kers weer bewoond worden door die ren die zich met de talrijke organi sche resten voeden en die Immuun zijn tegen de door dc plant afge scheiden verteringssappen. Tot deze dieren behoren vooral muggen- en vliegenlarvcn, die In de vaak met regenwater vermengde plantensap pen hun ontwikkeling doormaken. Ook spinnen, wormen en andere die ren hebben deze bekers, waarin zij goedkoop en zonder moeite aan de TOCH IS HET ZO! kost kunnen komen, tot woonplaats gekozen en trachten dus op deze ma nier de roofplanten hun prooi te ontfutselen. Hoe de vreselijke vangkuilen van de bekcrplanten tot voederbak van anderen kunnen worden, toont dc aan de oostkust van Amerika voor komende Sarracenla, die veel op een sauskom gelUkt, waarin een vij vertje van dauw en regenwater staat. In werkelijkheid Is het ech ter de open „maag" van de plant, want regelmatig druppelen in dit vijvertje de verterende sappen die het regenwater tot een gemeen brouwsel maken, waarin de naar omlaag vallende Insekten worden verteerd. Ook hier is het de dieren niet mogelijk lanrs de gladde wan den van de kom naar boven te klau teren. want puntige stekels versper ren dc weg naar de vrijheid. Uitge put zinken de dieren tenslotte in het verterende brouwsel terug, zodat in deze bekers soms wel honderd dode insekten wor den aangetroffen. Tegen wil en dank houdt de plant ech ter tevens open tafel voor de vogels, die zich niet lang laten noden. De ruim voorziene sauskom Is het aantrekkelijk ste etensbakje dat ijj zich zouden kunnen wensen cn op ge regelde tijden komen zij hieruit dan ook de Insekten eten die hun het meest aanstaan en maken zodoende de plant haar bult afhandig. Laten we deze rij van plantaar dige merkwaardigheden besluiten met de hullende bomen. IJ hebt recht op een goede krant. Graag werken we daar elke dag hard voor. Wie kan een goede krant waarderen Zet hem op deze bon. I) verdient dan meteen „Dat zit zo". (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan U kunt noteren als abonnee: BETALING PER WEEK MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing isi Zelf was ik ai abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrot hier uw eigen naam en adres „Dat zil zo- een boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5