I 'Hl'll Koopkracht in Nederland helft van de Westduitse Heden de intocht van Ben Bella De Gaulle dankt gen. staf af Jh een. danie Ky BON VN-protest tegen machtsvertoon Cijfers bewijzen grote achterstand Om van de V.S. tuut te Keulen de ^kracht maar helemaal te zwijgen. Nu al duizend F our quel krijgt weeldebelasting is eraf! goedkoper! de leiding executies Happende planten A 1' koen tste i >eteri het b Vragen over tv-uitzending Het Tweede-Kamerlid Welter (kath.v.) heeft de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen gevraagd of het de goedkeuring van de bewindsman heeft gehad, dat op 5 juü tijdens een televisie-uit zending van de Vara bij een documentatiefilm over land en volk van Nieuw-Guinea uitvoerig en zeer nadrukkelijk propaganda is gemaakt voor het standpunt in de Nieuw-Guineapolitiek van de Partij van de Arbeid. Indien dit niet het geval is, is de staatssecretaris dan bereid van zijn afkeuring tegen de Vara te doen blijken en maatregelen te nemen ten- j einde te voorkomen, dat de uit de kijkgelden bekostigde televisie wordt j gebruikt voor politieke propaganda, zo vraagt de heer Weiter. Dacht u echt dat alle benzines het zelfde waren? Neem dan de proef met ESSO EXTRA. Zo ontdekt u zelf in de praktijk, wat specialisten metcijfers kunnen bewijzen: ESSO EXTRA geeft méér kracht, fellere acceleratie, geen gepingel. Geniet van plezieriger autorijden in ieder opzicht: TANK ESSO EXTRA! -■Vergoeding kamerleden ïbak 1 v Verschenen is een nota van de minister van binnenlandse zaken, naar aanleiding van het verslag dat een bijzondere commissie uit de Tweede sen Kamer heeft uitgebracht over het voorstel tot verhoging van de schade- onv loosstelling voor leden van de Tweede Kamer. In zijn nota merkt de er minister onder meer op, dat bij de bepaling van het bedrag der schade- loosstelling nog andere factoren een rol spelen dan die, welke bij het jn(j loon- en salarisbeleid aan de orde komen. Naar zyn oordeel mag er dan aanf °°k n'et een te direct verband gelegd worden tussen de thans voorgestelde verhoging van d« schadeloosstelling voor Kamerleden en de maatregelen, S3 ri ^ie sed®rt 1958 in het vlak van lonen en salarissen in het bedrijfsleven Qgjl en bij de overheid zijn getroffen. gggj De minister schrijft verder, dat het wei steeds een onoplosbaar pro- bleem zal blijven om voor dergelijke voorstellen het tijdstip te bepalen S 2191 waarop er van geen enkele zijde nog bezwaren zullen worden aange- J voerd. Hy illustreert dit met uit het verslag van de commissie enerzijds aan te halen enkele leden die voor indiening van de voorstellen nog geen reden zagen en anderzijds het verslag te noemen waar dat stelt dat de regering reeds eerder met voorstellen van deze aard had moeten komen. ^Eigendomsoverdracht woningen gHet Tweede-Kamerlid de heer J. H. Maenen (kath.v.) heeft schrifte lijk aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid gevraagd hoeveel aanvragen om overname van de eigendom van woningwetwonin gen sinds het van kracht worden van de nieuwe regeling (februari 1961) bij de afzonderlijke provinciale directies voor de volkshuisvesting en bouwnijverheid zijn ontvangen. Voorts vraagt hij voor welke aantallen aanvragen, per provincie, de principe-goedkeuring is verleend en hoeveel woningen daarna in eigendom aan gegadigden zijn overgegaan. Tevens vraagt hij of het de minister bekend is, dat in verschillende delen van het land de vereiste taxatie, na de verleende principe-goed keuring voor eigendomsoverdracht, in een zeer vertraagd tempo wordt verricht irt tal van gevallen eerst vele maanden na de verleende prin- cipe-goedkeuVing zeer ten nadele van de bewoners-aanvragers. ;n '"«vragen over processies '„J Het Tweede-Kamerlid de heer C. N. van Dis (s.g.) heeft schriftelijk aan de minister-president en aan de ministers van justitie en van binnen- landse zaken gevraagd of het de regering bekend is, dat, althans of de e regering bereid is te doen onderzoeken en vast te stellen of in enige ge- "fvj meenten, o.a. in Uden en Veghel, op 21 juni 1962 op de openbare weg en hf *n openbaar in strijd met de wettelijke bepalingen zogenaamde sa- et cramentsprocessies zijn gehouden. Voorts dat eveneens in strijd met de wet op 15 juli 1962 in 's-Hertogenbosch in het openbaar een zogenoemde plechtige omgang zal worden gehouden, van welke laatstbedoelde pro cessie of openbare godsdienstoefening in ieder geval vaststaat, dat deze sedert 1916 driejaarlijks wordt gehouden, doch nimmer in de periode van 1800 tot 1853 plaatshad of naar de geldende wetten en reglementen was toegelaten. Kan de regering een volledig overzicht geven van de processies en andere openbare godsdienstoefeningen, die in strijd met de wet en de reglementen worden gehouden, alsook van de gemeenten, waarin die worden gehouden, zo vraagt hij. Tevens verzoekt hij om een opgave van de processies en andere open bare godsdienstoefeningen, die buiten de gebouwen en besloten plaatsen wettelijk»zijn toegelaten. 2000 van. „Het zal voor de VN in de toe komst moeilijk zijn, aan uw woorden ge- loof te hechten", al ias het protest Intussen heeft de premier van de een- trale Kongolese regering, Adoela, zijn ooklenigde Naties laten zien, dat zij er goed aan zullen doen, met hun ^troepen van Katanga af te bly- pjven. In de straten van Elizabeth* d en stad werd een militaire parade gering gereorganiseerd Zministeries j j i zijn opgeheven, evenals elf posten dat gehouden, die byzonder indruk- staatssecretaris. Van de 43 ministers Mt ------ 'staatssecretarissen zijn er nu slechts 14 overgebleven, het aantal ministeries van 27 tot 21 teruggebracht. Er zijn staatssecretarissen in plaats wekkend was. Meer dan 2.000 gen- ia^armes» tant*en gewapend. n ^trokken ter gelegenheid van de t rijlKatangaanse „onafhankelyk- dotheidsdag" door de stad. Om te laten zien, dat zij er zijn en dat er rekening met hen dient te«wor- iden gehouden. ere Op de vorige Kongolese regering werd kritiek geoefend wegens haar grote om vang. Veel ministers werden beschuldigd van corruptie of misbruik van regerings- gelden. Aan president Tsjombe van Katanga heeft premier Adoela drie ministeries De bedoeling is duidelijk. VN-secreta-1 aangeboden. Tsjombe heeft hier echter 22H ris-generaal Oe Thant heeft enkele dagen I nog niet op geantwoord, lafen weten riat een einde moet I 15. ^ET ESSO BENT U BETER UIT! die van het Duitse industrie-insti- -ï -■ van het loon van de Nederlandse industrie-arbeider lager dan in alle andere landen van de E.E.G. en bedraagt zjj iets minder dan de helft van de koopkracht van de Westduitse industrieionen en on geveer een kwart van de koop kracht der industrieionen in de Verenigde Staten. Het Duitse industrie-instituut heeft nagegaan, hoeveel uur de industrie arbeiders in acht Europese landen en de Verenigde Staten moeten wer ken om met het in deze tijd ver diende loon bepaalde levens- en ge notmiddelen, verbruiksgoederen en dienstverrichtingen te kunnen kopen. De studie rekent met de prijzen van levensmiddelen, zoals zij, in oktober 1960 waren en met de prijzen van ver bruiksgoederen en dienstverrichtingen, die in de tweede helft van 1961 golden. De berekening van het instituut omvat, met inachtneming van de verbruiks- mogelijkheden en de verbruiksgewoon- ten. de prijzen van zesentwintig voor het levensonderhoud belangrijke artike len, verdeeld in de groepen levens- en Senotmiddelen, verbruiksgoederen en ienstverrichtingen. De groep levens- en genotmiddelen omvat melk, boter, margarine, slaolie, rundvlees, eieren, wittebrood, rijst, aardappelen, suiker, sinaasappelen, bier "in flessen en siga retten. De groep verbruiksgoederen om vat een herencostuum, een popeline iurk, een paar dameskousen, een paar herenschoenen. een stofzuiger, een koelkast (150 liter), een televisietoestel (beeldscherm 53 cm) en een personen auto. De groep dienstverrichtingen om vat een haarknipbeurt voor heren, een enkele reis per tram of bus, een week kaart voor deze vervoermiddelen, een treinreis van 10 km en een bioscoop- kaartje. Voor de aanschaffing van al deze goederen moet de Nederlandse in dustrie-arbeider gemiddeld 3.972 uur werken, de Amerikaanse slechts 1.013 uur, de Zweedse arbeider 1.820 uur en de Duitse arbeider 2.155 uur. De Italiaanse arbeider moet om deze goe deren te kunnen aanschaffen 3.871 uur werken, voor Frankrijk is het cijfer 3.288 uur, voor België 3.044 uur, voor Zwitserland 2.729 uur en voor Engeland 2.716 uur. Reeds 140.000 mensen uit Rwanda gevlucht (Kongo) en Oeganda gevlucht, zo heeft de regering Tanganyika verklaard, t nieuws werd bekend gemaakt na i Tan- geleden laten weten, dat een einde moet "worden gemaakt aan het onthouden van I de inkomsten uit de enorme maatschap pij en van de Union Minière in Katanga, aan de regering te Leopoldstad. Welis waar heeft Oe Thant daarbij verklaard, een tegenstander van het gebruik van geweld te zijn, zelfs geen mandaat te hebben om een gewapend optreden te bevelen. Maar hij heeft er veelbeteke- j nend aan toegevoegd, dat hij de VN-1 strijdkrachten wel kan machtigen, zich i - te verdedigen, als zij worden aangeval- - len. En op een gegeven ogenblik komt1 zoiets op hetzelfde neer. Oe Thant wil de Veiligheidsraad bij-; •enroepen om goedkeuring van zijn plan nen te krijgen. Blijkbaar is Tsjombe van mening, dat hij de leden van de raad moet intimideren en hoopt hij, dat hij landen als Engeland en Begië er van kan weerhouden, mee te helpen bij het uitvoeren van de plannen van Oe Thant. In verband hiermede heeft de organisatie der Ver. Naties bij Tsjombe geprotesteerd tegen dit machtsvertoon in Elizabethstad. Tsjombe had beloofd, dat vnnr rfe parade slechts 200 man naar de iale hoofdstad zouden worden besprekingen die de regeringen ganyika n Boeroendi te Mw voerd hebben. In een gemeenschappelijk communi qué van beide regeringen werd gezegd: „Beseft wordt dat het vluchtelingenpro bleem grote afmetingen heeft aangeno men; maar met samenwerking van alle partijen kan een vriendschappelijke oplos sing gevonden worden". Terechtgeslelden worden berecht Een rechtbank te Ankara heeft giste ren bepaald dat er geen reden is om een proces tegen drie ter dood veroordeelde en terechtgestelde Turkse politici niet te laten doorgaan. Deze drie zijn Menderes die premier, Zorli en Polatkan die minister zijn ge weest. Zy zijn aangeklaagd wegens ver duistering van staatsgelden. Ook oud-president Bayar die een le venslange gevangenisstraf uitzit, is voor hetzelfde feit aangeklaagd. De verdedigers hadden aangevoerd dat berechting niet mogelijk was omdat hun cliënten ter dood veroordeeld en terecht gesteld zijn. In Oran verwacht men: provinciale COUVERTS •n CASSETTES in zilvtr, pleet en verzilverd veel en veel De Gaulle heeft de gecombi neerde generale staf voor de Franse strijdkrachten afgedankt. Nu de strijd in Algerije voor Frankrijk afgelopen is en het zwaartepunt van het verzet tegen de regeringspolitiek naar Frank rijk zelf is verplaatst, neemt de Franse president drastische maatregelen om de leiding van de strijdkrachten in betrouwbare handen te geven. Er komt nu een „Secretariaat-generaal voor de strijdkrachten", waarvan de lei ding is toevertrouwd aan dé luchtmacht-generaal die tot gisteren opperbevelhebber in Algerije was en zich voortref felijk van zijn taak heeft gekwe ten. Het Franse kabinet, dat de plannen van De Gaulle steunt, heeft bepaald, dat de afzonderlijke generale staven voor land-, lucht- en zeestrijdkrach ten blyven bestaan. De maatregelen zouden ten doel hebben, de leiding wat minder topzwaar te maken en de reorganisatie van de strijdkrachten te vergemakkelijken. Deze is nodig, nu Frankrijk geen militaire verplichtin gen meer in het buitenland heeft. De Gaulle zou de strijdkrachten willen moderniseren, wat in hoofdzaak neer komt op een geschikt maken voor de kernoorlogvoering. De directe leiding van het militaire apparaat zal voortaan bij de minister voor de strijdkrachten berusten. Intussen is de enig levende Franse maarschalk, Alphonse Juin, bij een speciaal besluit op pensioen gesteld. Ben Bella, de rebellerende vice- premier van de Algerijnse voor lopige regering, is gisteren Alge rije uit Marokko binnengekomen. Hij werd vandaag itt Oran ver wacht. In Marnia waar hij ge boren werd, viel hem een uit bundige ontvangst ten deel. Bij hem was Mohamed Khider, die als minister van staat uit de voorlopige regering trad na on enigheid met premier Ben Khed- da. geen vrees? Van de zijde van de voorlopige rege ring is in Rabat gezegd dat er geen re den tot pessimisme is nu de geheime besprekingen tussen aanhangers van Ben Bella en die van Ben Khedda dins dag plotseling zijn geschorst. Het is echter nog steeds niet duide lijk in hoeverre de besprekingen, dl< Ben Bella in Rabat met vertegenwoor digers van de voorlopige premier Ben Khedda heeft gehouden, de breuk in de Algerijnse leiding hebben geheeld. De twee ministers uit het kabinet van premier Ben Khedda, die te Rabat over leg hebben gepleegd met Ben Bella en Khider, zijn gisteren per vliegtuig in Algiers teruggekeerd. Deze twee afge zanten van Ben Khedda zijn de minister van voorlichting Jazid, en de minister van staat Bitat. ir nu run of Ben Bella heeft in een vraaggesprek r ourquei.|m<t het Fnmse ,irJeje weekbUd Ex. ii de uur en in Zweden slechts ruim eenhalf uur. In Engeland Is ruim acht- eneenhalf werkuur nodig. De aanschaffing van een personen auto speelt een belangrijke rol in de vergelijking van de koopkracht der lo nen voor wat de verbruiksgoederen betreft. Laat men de auto buiten be schouwing, dan blijkt echter voor de aan schaffing van de overige verbruiksgoe deren de Nederlandse arbeider toch nog veel langer te moeten werken dan de Duitse arbeider, namelijk 804 uur te gen 456 uur. Voor België is het cijfer in dit geval 806 uur. voor Frankrijk 888.5 uur en voor Italic 970 uur, ver der voor Zweden 531 uur, voor Engeland 505 uur en voor Zwitserland 609 uur. Een herencostuum kost in Italië 107 v werken, in België 81 i landen de tweede en onder de E.E.G. landen de eerste plaats inneemt, is in hoofdzaak toe te schrijven aan het hoge brutouurloon der Duitse industrie-arbei ders, dat in het vierde kwartaal van 1960 gemiddeld 2,81 Dm bedroeg, en aan hel betrekkelijk lage prijspeil in de bonds republiek. De lage koopkracht van de loonuren in Nederland vloeit voort uit j het lage bruto-uurloon van de Neder landse industrie-arbeider, dat in de stu die met ƒ1,71 of 1,89 Dm wordt ven. Wel is het prijspeil in N lager dan in Duitsland, maa kan het verschil in uurloon bij lange n niet compenseren. Vergelijking van de koopkracht voor wat betreft de aanschaffing der in de studie opgenomen levens- en genotmid delen levert een ander beeld op. Voor het kopen van deze levens- en genotmid delen moet de Italiaanse industrie-arbei der ongeveer tweemaal zo lang werken als zijn Nederlandse collega, namelijk ruim tweeëntwintig en een half uur tegen elf uur en een kwartier. In België moet hiervoor bijna elf uur worden gewerkt, in Duitsland bijna negen en een half sche wijze te spreken over de maatrege len die getroffen moeten worden". In antwoord op de vraag wat hy zou doen, indien premier Ben Khedda de Nationale raad niet by een zou roepen, zei Ben Bella: „Dan zal ik in ovei stemming daarmee handelen". Een slaggever van „Express" heeft dit vraag gesprek dinsdag voor de beëindiging van het overleg met Jazid en Bitat gehad. Ben Bella heeft in het stadion van Tlemcen een geestdriftige menigte toe gesproken. Hij zei dat hij niet op per soonlijke macht uit is; hij is bereid het akkoord van Evian na te komen, mits de Fransen zich er ook aan houden. Ben Bella zei voorts in zhn toespraak te Tlemcen voorstander te zyn van eeh col lectief leiderschap van de Algerijnse re volutie. Moties tegen beleid Israëlische regering inzake dr. Soblen Tegen de Israëlische regering zijn gis teren drie moties van wantrouwen in gediend wegens haar beleid in de af- faire-Soblen. Dr. Robert Soblen. een 62 jaar oude Amerikaanse psychiater, die als Sow- j et-spion tot levenslang veroordeeld werd is onlangs door Israël uitgewezen. On derweg naar New York sneed hij zijn polsen door en stak hij zich in het onderlijf. Op het ogenblik verblijft hij in een gevangenis in Londen. De moties werden ingediend door de liberale, de communistische en de link se Mapam-partij. De Heroet-partij ont hield zich van stemming over de mo ties, waarmee zij sympathiseerde, om niet de indruk te wekken dat zij sym pathie voor de spion koesterde. De Israëlische premier David ben Goerion bestreed de beschuldigingen, dat Soblen onder buitenlandse druk uit gewezen was. Hij legde er de nadruk op dat dit alleen gebeurd was, omdat Soblen met valse papieren Israël binnerag eikomen. Churchill gaat vooruit PEB Frankrijk Zwitserland 63 uur, in Ne derland 52,5 uur, in Duitsland 47 uur. in Engeland 43 uur en in Zweden 32 uur. Om zijn haar te kunnen laten knip pen moet de Nederlandse industrie-ar beider 70 minuten werken, de Duitser slechts 40 minuten. Nasa vraagt offerte ruimte vaartuig van twee man Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, de Nasa, heeft de in dustrie verzocht offerte te doen voor de ontwikkeling van het ruimtevaartuig Lunar, dat in staat moet zijn twee as tronauten naar de maan te brengen. De Lunar zal gelanceerd worden door dezelfde raket als het moederschip Apol lo. Twee astronauten zullen met de Lu- nar op de maan landen, terwijl een derde ruimtereiziger aan boord van de Apollo om de maan zal blijven cirkelen. De Lunar moet de astronauten na het bezoek aan de maan weer naar de Apollo brengen, waarna de terugreis r de aarde aanvaard zal worden. Westduitse jeugd moet nu pro-Frans worden De Duitse bondsregering heeft de Westduitse bevolking en vooral de jeugd opgeroepen te werken voor een goede Frans-Duitse verstandhouding. Deze ongewone stap van het kabinet, volgde op een verslag van kanselier Adenauer van zijn reis naar Frankrijk. „De verdere opbouw en versteviging van de Duits-Franse samenwerking is een opgave voor ons allen. Zij kan niet door de regeringen alleen worden ver werkelijkt. Door het bezoek van dr. Adenauer aan Parijs is de verzoening tussen het Franse en Duitse volk beze geld", aldus de Westduitse regering. maakt, dat de wegens roof of moord oordeelde moslems in het openbaar zul len worden doodgeschoten als voorbeeld voor de bevolking. De komende paar da gen worden duizend van zulke terecht stellingen verwacht. te melden", aldus het bulletin. Vacantie? Goeie reis, en toi, tol, toi! 8 Je voeh je vrij ia GENTLER0Y vreedzame rege- die het pas onafhanke lijk geworden Algerije verscheurt.' Het is volgens Ben Bella noodzakelijk de Nationale raad van de Algerynse revo lutie bijeen te roepen en „op democrati- Dit besluit zal niet in de Franse Staatscourant worden gepubliceerd. Gewoonlijk blijft een Franse maar schalk in actieve dienst tot aan zijn dood. Het besluit zou al aan het be gin van deze maand zijn ingegaan. De positie van de maarschalk zou nu ge lijk zijn aan die van een gepensio neerde generaal.' De 73-jarige in Algerije geboren Juin heeft veel kritiek uitgeoefend op de Algerijnse politiek van De Gaulle. In december 1960 werd hij uit de Hoge Nationale Verdedigingsraad verwijderd. Hem werd medegedeeld, dat hij niet langer een officiële func tie bekleedde. I Met zijn voeten steu nend op de voorvork van zijn fiets liet de postbo de zich naar beneden freewheelen van een heu vel in het nationale park van Muchison Falls. Het was heerlijk weer en hij vond het erg prettig om zich elke ochtend weer zo maar naar beneden te laten glijden. Toen hij echter de bocht nam zag hij tot zijn grote schrik 14 leeuwen die op de weg lagen te zonnen. Zijn remmen werkten niet zo best en er bleef hem niets anders over dan door te rijden. Maar de leeuwen schrokken tenminste niet zo erg als hij en namen als de weerlicht de wijk naar andere zonnige plekjes. De postbode heeft nu gevarengeld gevraagd en hij heeft zijn remmen laten maken. De communisten leve ren, als men tenminste een Amerikaanse ambte naar mag geloven, als onderdeel van de hulp aan de landen in equato riaal Afrika, ook ijsmut sen met oorkleppen! De scholen in Oost- Duitsland hebben bevel de verjaardag van de Berlijnse muur te vie ren. Het sluiten van de grens wordt daar als volgt beschreven: „De vrede in Europa werd gered door de maatrege len van de D.D.R. om de nationale grenzen te beschermen." I De politie heeft tussen Winterswijk en Groenlo, een kilometer van Lich tenvoorde, een bom ge vonden op 20 meter van de spoorlijn. I Fruittelers in Noord oostpolder verwachten dit jaar dat er in deze polder veel fruit zal wor den geoogst. De hoeveel heid Cox's Orange zal waarschijnlijk drie maal zo groot zijn als in het beste jaar tot nu toe. I Prinses Gracia van Monaco heeft nu defini tief een einde gemaakt aan alle speculaties over haar optreden in een .'ilm. Zij zigt dat sij wel zou willen spelen, maar dat het niet mogelijk is, oi-dat de Monegasken het uiet -ouden slikken. ..En mijn volk ligt mij zeer na aan het hart", aldus de vroegere Ame rikaanse filmster. 946) Toen een arts uit Bremen In de 18de eeuw verkondigde, dat een nietig heldeplantjc insekten at, werd hij natuurlijk uitgelachen. In de eer ste plaats was de man geen plant kundige en moest hij zich maar tot zijn eigen terrein beperken, en in de tweede plaats was zijn waarne ming zó volslagen in strijd met al les wat men in die tijd omtrent planten wist, dat Ieder wei op z'n vingers kon natellen dat onze goede dokter een sprookje verkondigde. Het was niet de eerste keer dat „de wetenschap" zich kostelijk ver maakte over een nieuwe ontdekking. En het was evenmin de laatste keer dat zij ongelijk moest bekennen. Tot overmaat van ramp bleek dit carnivore heideplantje (zonnedauw) niet eens de enige vleesetende plant te zijn, maar moest deze eigenschap bij verschelden planten, behorende tot vier verschillende families, wor den vastgesteld. Er is zelfs één plantje, dat naar zijn prooi hapt! Dit is het zgn. vliegen- vangertje uit het zuiden van de Ver enigde Staten. Dit plantje heeft een wortcirozet van bladen, waarvan de bladschijf bestaat uit twee helften, die draaibaar zijn om de midden- nerf. Op elke bladhelft zitten drie borstels, die we als zintuigcellen zouden kunnen opvatten. Want wan neer een insekt een van die borstels aanraakt, slaat het blad om de mid dennerf dicht cn het insekt is opge hapt. Stekelige ribben aan de ran den van bet blad beletb a dat de prooi wordt fljngedrukt en d» !n el kaar grijpende wimperharen langs de bladranden grijpen in elkaar, zo dat het insekt volkomen gevangen zit. Het blad is bezet met rood ge kleurde klieren, die nadat het In sekt gevangen is een etwttspllt- sende stof afscheiden, waardoor de prooi wordt verteerd. Dit proces duurt ongeveer een week en wan neer de buit op deze wijze geheel is verwerkt cn dus geen stikstof meer oplevert, openen de bladhelf ten zich weer om zich voor een nieuwe „hap" gereed te maken. Het openen van de bladhelften blijft echter achterwege wanneer kunst matig stikstof wordt toegevoerd, waaruit blijkt dat hier sprake Ls van een chemische prikkel die de vsl gesloten houdt. Het verschijnsel dat de bladhelf ten van het vliegenvangertje snel dichtklappen na aanraking van de borateiharen, berust op plotselinge spanningsverandering in het cel- vocht van de middennerf, op soort gelijke wijze als we gezien hebben bij het kruldje-roer-me-nlct. Het ei genaardige bij het vliegenvangertje Is echter, dat dit niet reageert op een enkele aanrakingsprikkel, maar dat hier twee aan- rakingsprlkkcls noodzakelijk zyn, welke binnen enke le seconden op el kaar moeten vol gen. Het voordeel van dit systeem is ongetwyfeid dat de bladen niet steeds voor niets behoeven dicht te klappen wanneer de borstels worden beroerd door allerlei onge rechtigheden die de wind op de bla den doet neerdwarrelen, maar dat zij kunnen toehappen wanneer dit in derdaad zin heeft, dus wanneer zy in korte tyd twee aanrakingsprikkels hebben ontvangen van een op hun blad rondkruipend insekt. Hebben we thans I enkele geval len gezien, hoe sommige planten zich de Insekten ten nutte maken, we moeten toch ook eens een blik slaan op Insekten die de planten voor zicb laten werken. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. U kunt met deze krant voor de dag komen. Want hij is een der beste van Nederland. 'Wie kan een goede krant waarderen Zet hem op deze bon. I) verdient dan meteen ..Dat zit zo". (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam cn adres „Dat zit zo" - een boek boordevol met ongelooflijk handige wenken - is niet in de winkel Ie koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5