Jlieuwe £riJtórlje (Courant Massale executies in 't openbaar te Oran Telefoongesprek, foto en TV via „Telstar" Commentaar Gevangenen gaan in optocht door stad Bus botste op sleep, 2 cloclen Science fiction werd werkelijkheid Softenon in Nederland niet meer verkrijgbaar Ontwerper blij met satelliet haffiOlweer vandaag- WOENSDAG II JULI 1962 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDEENST: bezorging 18—19 o. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. ABONNEMENTEN: ƒ8.25 per kwartaal; 2,80 per maand; 0,85 per week Drieënveertigste jaargang CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD „StanUnsücli is gfcblmn mgn bert ia tcgfyeaspott" Hoelang nog huis aan huis? Zie pagina 5 Terwijl Ben Bella onderweg is: DE AANHANGERS van Ben Bella houden in Oran grote schoonmaak. We hebben er enkele dagen [deden al melding van gemaakt. De berichten hier- iver werden echter van Algerijnse zijde ontkend, (u bestaat er geen twijfel meer aan, want niemand ninder dan Si Bakhti, militair bevelhebber voor Dran en omgeving, heeft alles op een persconferen- ie bevestigd. De FLN-troepen (die achter Ben Bella staan) zullen 300 Mohammedaanse gevangenen in optocht door de straten van Oran laten trekken en „als voorbeeld" massale openbare executies houden. Deze mensen zouden zich schuldig hebben gemaakt aan schietpartijen en ontvoeringen van Europeanen. Vele zouden betrokken zijn geweest bij de schiet partij van 5 juli, toen 104 mensen het leven hebben gelaten. BEN BELLA Vieuws in een oogopslag De militaire bevelheb ber van Oran heeft ver klaard, dat 300 moham medaanse gevangenen door de straten zullen trekken en dat bij wijze van voorbeeld massale openbare executies zullen worden gehouden. Hij be twijfelde, of de 200 Euro peanen. die werden ont voerd, nog in leven zijn. Vaststaat, dat reeds tien tallen moslims zijn te rechtgesteld. Voor het eerst hebben Britse televisiekijkers kor te tijd een rechtstreekse uitzending uit de Ver. Sta ten op hun beeldscherm ontvangen. Ook in Frank rijk zijn de beelden uit Amerika doorgekomen. In de Ver. Staten konden mil joenen kijkers een Euro pees programma volgen. De mogelijkheden hiertoe werden geschapen door de Telstar, de communicatie satelliet, die nu rond de aarde cirkelt. De Ver. Staten en En geland hebben onmiddel lijk en negatief ge reageerd op het voorstel van premier Chroesjtsjef de westelijke geallieerde troepen in West-Berlijn te vervangen door een troe penmacht onder de vlag van de Ver. Naties. Wel vond men het voorstel een kleine stap in de goede richting. In Washington ver wacht men, dat morgen of anders vrijdag de eerste gesprekken zullen worden gevoerd tussen de Indo nesische diplomaat Adam Malik en de Nederlandse ambassadeur dr. v. Roijen. Malik is onderweg van Djakarta naar Washing ton. In Djakarta is mede gedeeld, dat boven Nw.- iGuinea ook PTT-perso- neel in gedropt. Minister Veldkamp heeft medegedeeld, dat eind november het slaap- of kalmeringsmiddel Sof- tenon door de importeur uit de handel is genomen. Redelijkerwijze moet wor den aangenomen, dat het middel niet meer wordt afgeleverd. Verenigingen van con- sumptiemelkbedrijven in het westen van Nederland hebben in een telegram aan de leden van de Sta- ten-Generaal hun onge rustheid uitgesproken over de geruchten als zou een prijsstop voor de con- sumptiemelkprodukten worden ingesteld. De Tweede Kamer is gisteren en vandaag bij een geweest als Konink- rijksparlement. Behandeld werd het ontwerp van rijkswet tot goedkeuring van de associatie van Su riname met de EEG. Aan het debat namen ook vijf gedelegeerden van de Su rinaamse Staten deel. Met de associatie was alleen de communist Bakker het on- Bakhti betwijfelde, of er 200 Europeanen ontvoerd zijn, maar hij voeg de er aan toe weinig hoop te hebben, dat de ontvoerden nog in leven zijn. Hij deelde voorts mede, dat reeds tientallen moslims terechtgesteld zijn wegens plundering of verboden wapenbezit. Iedereen, die plundert of wa pens bij zich draagt, riskeert volgens Bakhti onmiddellijke terechtstelling zonder berechting. En het is duidelijk, dat deze drastische maatregels ge richt zijn tegen militairen en burgers, die achter premier Ben Khedda in Algiers staan en zich tegen de rebellerende troepen van Ben Bella zou den willen verzetten. Si Bakhrti verklaarde op de perscon ferentie volledig achter Ben Bella, de rebellerende vice-premier te staan. Hij noemde hem de „leider van de toekomst voor het gehele Algerijnse volk". Deze verklaring neemt elke twijfel weg, dat de op een na grootste stad in Algerije een bastion is van de Ben Bella-groep. Op de Amersfoortseweg b(| Nieuw- Millingen is gistermiddag een autobus uit Athene (Griekenland! frontaal in botsing gekomen met een militaire vrachtauto, die aan oen kraanwagen hing en losschoot. De 47-jarige Griekse chauffeur J. F. S. vond de dood. Later is in het ziekenhuis de Griekse toeriste Maria Damar overleden. Van de acht gewonden, dtie nog in ziekenhuizen verblijven, zijn ook de mar en een zoon van mevrouw Darnar. De bus was op weg naar Amsterdam. Er zaten 26 personen in. De foto toont de vernielde bus. Ben Bella, die de besprekingen in Rabat (de hoofdstad van Marokko) heeft af gebroken, blijkbaar omdat de vertegen woordigers van de voorlopige regering in Algiers hem zijn zin niet willen go- ven. is intussen naar Oran vertrokken. Het is evenwel niet bekend, of hij on middellijk naar deze stad zal reizen. Wel staat vast dat hij in Oran triomfan telijk als de grote leider van het Alge rijnse volk zal worden binnengehaald Het politieke doel van Bakhti is het ideaal van een Algerijns socialisme in te voeren, gebaseerd op het systeem van plaatselijke communes zoals is voorge schreven in de Koran. Hij beweert, dat de Algerijnen reeds van nature gericht zijn op een socialistische maatschappij op plaatselijk niveau. „Maar denk er om. wjj zijn geen communisten, we heb ben eigen idealen", aldus Si Bakhti. die communisiisch-China prees voor de hulp. die het aan het FLN-leger heeft geboden, maar welk land wat regerings vorm niet als voorbeeld dient voor de Algerijnen. „Wij geloven in God, een enkele God. In de oogsttijd werken we allen samen om de oogst binnen te bren gen. Dat is het soort socialisme dat ik bedoel", aldus de commandant, die heer en meester is in het gebied van Oran. (Zie vervolg op pag. 6 Londens museum voor 4 miljoen geplunderd Vannacht zijn uit het O'Hanamu- seum in het Londense district May- fair vijfendertig schilderijen ter waarde van ongeveer vier miljoen gulden gestolen. De daders waren aan de achterzijde van het museum op het dak geklommen, waarna zij een deur forceerden en het gebouw binnendrongen. Zes weken geleden werden uit het Lefèvre-museum, eveneens In Mayfair. twaalf schilderijen gestolen, waaronder twee doeken van Picasso, acht van Degas, een van Matisse en een van Renoir. Elf hiervan, terwaarde van omstreeks 300.000 gulden, werden de vorige maand door d' politie teruggevonden, na een telefonische tip. De inbraak werd vanmorgen om t veer acht uur ontdekt. Tot de gestolen schilderijen behoren tien werken van Renoir, alsmede stuk ken van Monet. Toulouse Lautrec, IMcasso en Bonnard. Vier jaar geleden werd uit hetzelfde museum, dat zich specialiseert In derne schilderkunst en werken var pressionisten, een miniatuur van Renolr ter waarde van 11.000 gulden ontvreemd. Het doek werd uit de lijst gelicht en ver. vangen door een gekleurde plaat van „Madonna en kind". De prinsessen Irene en Margriet heb ben de schoenen uitgetrokken en een sjaal om het hoofd gedaan, om de moskee van Paramaribo te mogen betreden. Opnieuw een beeld van de tournee die de Prinsessen door Suriname maken. (Verslag op pa- De N.V. Formosa-restaurants, een doch teronderneming van de N.V. Albert Heyn, is voornemens in ons land. maar ook in andere landen „wegrestaurants" te bou wen. Binnenkort komt op een vijftal plaatsen in ons land dergelijke wegrestau-. rants. Projecten in andere E E G -landen zijn in voorbereiding. Begin 1963 komt in Zevenaar het eerste. FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 4f OEGSTGEES1 KEMPF.N'AERSTR 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn MINISTER ANTWOORDT KAMERLEDEN Eind november is in overleg met de leden mejuffrouw Nolte Farmaceutische hoofdinspecteur van de volksgezondheid het slaap- of kal meringsmiddel „Softenon" door de importeur uit de handel genomen. Aan de apothekers werd, in samen werking met de Koninklijke Neder landse maatschappij ter bevordering van de pharmacie, verzocht het ge neesmiddel niet meer af te leveren en de bij hen aanwezige voorraden terug te zenden. Dit werd eveneens verzocht aan de apotheckhoudende artsen. Tevens heeft de geneeskundige hoofdinspecteur alle artsen in Nederland op de hoogte ge bracht van de gevaren, die aan de toe passing van dit geneesmiddel zouden kunnen zijn verbonden. Redelijkerwiji moet worden aangenomen, dat het mid- ten gevolge van deze maatregel in Nederland niet meer wordt afgeleverd Dit decit de minister van sociale za- cn en volksgezondheid, dr. G. M. J Veldkamp, mede in antwoord op schrif telijke vragen van de Tweede-Kamcr- de heer De Vreezc, (beiden kath. v.). Aangezien in de Nederland omringende landen het middel eveneens uit de handel is geno men en de fabrikage ervan onmiddellijk is stopgezet is er geen gevaar, dat het middel via naburige landen toch nog in Nederland doordringt, aldus de minister. Het feit dat bij het vervoer van Sof- tenontabletten naar een vuilverbran dingsinstallatie in Rotterdam enkele ta bletten op straat zijn terechtgekomen, moet worden toegeschreven aan een on gelukkig toeval. In het algemeen aldus de minister, is het gebruikelijk dat, wanneer gevaar lijke geneesmiddelen moeten worden vernietigd, de farmaceutische Inspec teur van de volksgezondheid, die hier van vrijwel steeds op de hoogte is, de nodige aanwijzingen geeft, opdat de ver nietiging op veilige wijze geschiedt. De bewindsman zegt geen oordeel te kun nen geven omtrent de oorzaak van en de verantwoordelijkheid voor de hier gc maakte fout 55 T~\E telcvisiekunstmaan Telstar heeft in de afgelopen nacht zijn bruik- L-T baarheid voor de overdracht van televisie-uitzendingen bewezen. Niet alleen hebben miljoenen Amerikaanse televisiekijkers de uitzending via de Telstar kunnen volgen, maar ook in Groot-Britannië en Frankrijk heeft men haar ontvangen. Vooral op het ontvangstation te Pleumeur- Bodou in Bretagnc was de ontvangst heel goed. Het was net alsof de zen der op slechts enkele tientallen kilometers afstand stond, aldus het oordeel van het personeel van dit Franse station. De ontvangst op het station vain Goon- hii-lly Downs in Cornwall was minder goed. Het beeld was niet zo duidelijk en bovendlien kreeg men later contact, pas enkele minuten voor het einde van die eerste proefuiitzendiLrug. Het Franse station ontving negentien minuten lanig d'e ui'tzendiing. Amerikaanse technici zijn van mening dat de minder goede ontvangst te Goon- hilly Downs uitsluitend te wijten is aan onvolmaakt functioneren van de appara tuur op de aande en niet aan tekortko mingen van de Telstar Verdter heeft men té Pleumeur-Bodou een radarinstal- tre die men in Cornwall mist. Een zender te Andover In Maine heeft 39 minuten lang een ononderbroken stroom van uitzendingen van allerlei aard naar de Telstar uitgezonden, die ze heeft teruggezonden. Deze uitzendingen bestonden niet alleen uit televisiebeelden, maar ook uit telefonische mededelingen en telefoto'a. De uitzending begon met een bééld van de Amerikaanse vlag met wolken als achtergrondoe eerste proef werd ge nomen toen de kunstmaan met haar zesde omwenteling om dfe aarde bezig was. Later zijn nogmaals proeven genomen met de kunstmaan. Ook in de vroege ochtenduren werd een uitzeradlimg via de Telstar in Groot- Brittannië opgevangen, De ontvangst te Pleumeur-Bodou was ook bij deze proef goed. Wel is het beeld even weg geweest, hetgeen een gevolg was van het feèt dat de baan van de kunstmaan iets anders loopt den men had berekend. Dank zij de radannstallatie kon men de antenne echter in zeer korte tijd goed nichten, waarna het beeld weer heel goed Elf verslaggevers hebben vla de Tel star telefoongesprekken tussen Andover cn New York kunnen voeren. Zij zijn het erover eens dat de stemmen even duide- lük te boren z(jn als bjj normale tele foongesprekken, maar wel hoorde men bijgeluiden. Zie voorts pag. 47 kleurstalen 10 ct In de winkel W/AT ZULLEN we aan ontwikkeling in de rommuniraticterhnieken nog kun nen beleven? In elk geval beleven w« ook op dat gebied thans reeds, en telkens opnieuw, historische momenten. Zozeer dat we aan de ontwikkeling gewend be ginnen te raken. Zeker, we weten, dat bij de verdere ont wikkeling van de technieken de proble men ontzaglijk zijn. Het moet een mens duizelen bij het vernuft dat aan de dag wordt gelegd. Maar dan weten we tege lijk, dat al die ontzaglijke problemen roof de mens van vandaag, bij de stand welke de wetenschap heeft bereikt, in beginsel oplosbaar zijn. En de nijvere mens rust niet, maar schrijdt immer voort in dit ge bied van onbeperkte mogelijkheden. Hij doorvorst de ruimten en maakt ze tevens aan zich dienstbaar. Dit laatste is wel weer in bijzondere zin het geval bij de proeven die nu worden genomen en die ook al weer in wezen zijn geslaagd. Uit Amerika worden beelden uitgezonden, ze worden opgevangen doo» een kunstmatige maan die hoog het heelal is ingeslingerd. Ze worden niet slechts weerspiegeld, doch belangrijk versterkt en vervolgens doorgezonden, waarna ze ont vangbaar zijn voor andere, ver verwijder de continenten. Het is een ontwikkeling die wel in staat is tot de verbeelding te spreken. Hoezeer schrompelt onze aarde ineen. Eens had men jaren nodig om haar te omvaren. De snelheden in het zich voortbewegen zijn opgevoerd tot in het onvoorstelbare. Maar nog steeds moest de mens zich verplaatsen van continent naar continent Ook dat is anders geworden: zittend op zijn stoel luistert men naar stemmen uit den vreem de. ziet men ook beelden uit den vreemde. Zittend op een stoel beleeft men dit alles, maar ook: een enkele mens. zittend op zijn stoel, straks misschien ook zittend op een troon, is straks in staat, niet slechts zijn land, niet slechts zelfs zijn continent, maar heel de wereld met stem en beeld te benaderen cn te beïnvloeden. Twee vragen rijzen. De eerst® is: de tech nische ontwikkeling moet geestelijk wor den verwerkt. Zijn we daartoe in staat of zijn we geestelijk weerloos tegenover wat ons nog overkomen kan en over ons kan komen? En de tweede: De technische communicatie is hoger opgevoerd dan ooit en zij zal nog steeds nieuwe hoogten be reiken. Maar zullen we. bij al ons zien. niet voorbijzien aan het harde feit, dat voor miljoenen de vereenzaming ook weer groter is dan ooit? Tenzij we, bij het zien naar al die beelden uit verre landen en vreemde continenten, ook onze nabije naaste niet vergeten. (RIT.4) ..Inplaats van zo tc keer te gaan, zou u beter eens met een kinderpsycholoog kunen gaan praten.' IJET koufront van een depressie boven de Britse eilanden maakte dinsdag avond een einde aan de kortstondige warmte. Het front ging met regen- en onweersbuien gepaard, welke plaatse lijk meer dan 10 mm regen brachten. Achter het front stroomde met zuid westelijke winden koelere lucht naar ons land, waarin naast opklaringen ook enkele buien voorkomen. De kern van de depressie verplaatst zich langzaam over Noord-Engeland in de richting van de Noordzee. De aanvoer van koele oce- aanlucht houdt daarbij aan en de kant op enkele buien blijft tamelijk groot. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met hier en daar buien Overwegend matige iuMwotel|jk< |TPr wrPPv> wind. Ongeveer dezelfde temperaturen LLft li\ EUROPA .1, vandaag. (Opgemaakt te 1U5 uur). R„pporten hedenmo ZON EN MAAN 12 jula: zon op 04.33, onder 20.57; maan op 15.41, onder 01.12. 17 juli volle maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 11 juli: 9.22 v.m., 22.02 nan. 12 juli: 10.40 vjn.; 23.15 n.m zeven uur Strandverwachting Ook morgen nog een kleine butenkans. Ypent»urg maar ook flinke perioden van zonne- schijn, met vrij goed strandweer. Zwak- De Bilt ke tot matige zuidwestelijke wind. Over- Twente dag 19 20 graden. Zeewater IS graden. Vooruitzichten depressic trekt over HetamkT Engeland naar het noorden en wordt StocktL door ren langzame verbetering gevolgd, ^openh «EST VOO* UW UT! KATTEBROOD SUPERIEUR fijner, voedzamer en lekkerder. Per zakje van 275 gr. f 0 40. Hl Si II

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 1