Nog wensen genoeg voor schippersonderwij s BON Meer aandacht gevraagd voor internaten Roode Kruis heeft steun en sympathie nodig Een 1 voord voor vandaag SUPRIMAL Puf Olbrer^ Totalitaire staat is een „karikatuur vau God" Herv. opleidingscentrum viert 95-jarig bestaan 1 ANDERZIJDS VRIJHEID OP SPEL D« Vrijzinnig Christelijke Stu dent enbond heelt een brochure uitgegeven onder de titel ..Welke vrijheid staat op het spel. Daar in, meldt het Hervormd Pers hu- bureau ie een voordracht opgeno men van prof. dr. J. de Graaf waarin hij schrijft: ..Waarom ik vrijzinnig protestant ben." In het eerste deel stelt hij dat hij van huis uit vrijzinnig protes tant was en ran rijn opvoeding een positieve herinnering over hield. Verder waren er aanvan kelijk treinig contacten me', de orthodoxie. In het tweede deel somt prof. De Graaf dan een aantal ..gelaatstrekken" van de vrijzinnige familie op: er zijn de plicht om zich denkend reken schap te peren van het geloof en dat niet alleen voor theologen: de problematische stijl ran het geloofsgesprek; de nadruk op de persoonlijke geloofsovertuiging en de zorg om de humaniteit in de cultuur. Tenslotte stelt schr., dat het nuttig kan zijn te onderzoe ken wat er in de vrijzinnigheid zou moeten veranderen en dat vat hij samen onder drie hoofden. modemor worden.' Met zorg neem !ei£en* weer vriizljini** eenken- en veel vaker bil vrijzinnige domi nee» in de kerk dan andersom, hoe wel de vrijzinnige zich voor de ruimrie en open»te uitgeeft. Een afdeling van de Protestantenbond is vaak heel wat introverter met zichzelf bezig dan de hervormde gemeente in dezelfde plaat». Zeds doop en avondmaal meen» de door snee vrijzinnige alleen maar van vrijzinnigen te moeten on*vangen en met vrijzinnigen te moeten vie ren. Bij de Jongeren begint dit ge lukkig te veranderen. De stoot tot oecumenische actie gaat maar reer zelden van vrijzin nige protestanten uil Vrijzinnigen zijn zo gewend aan eigen organisa ties. dat ze het woord oecumenisch Piet goed meer verstaan, maar het verwarren met een samenwerking tussen georganiseerde modaliteiten, waarbij vooral van te voren moet vaststaan, dat iedere modalilêit zichzelf blijft. Dat is denken in zui len, maar geen oecumenisch den ken. Voor een kerk is dit verwarren vin oecumeniciteit med een beetje brave interkerkelijke samenwerking al gevaarlijk, maar het vrijzinnig protestantisme gedrasgt zich vaak als een denominatie, die eerst zich zelf wil prolongeren en dan ook nog wel oekumemsch wil samenwerken, dus praktisch als de meest conser vatieve kerken. Scherp gezegd: de oecumene kan nog wel wat wach ten. als de vrijzinnigheid maar nooit ondergaat. Maar de hele en enige zin van de vrijzinnigheid is Juist, dat men alleen vrijzinnig kan zijn aamen met anderen. christendom heeft het universalis me Uef, wil niet in wereldmijding en kerkisme de cultuur aan haar lot overlaten. Maar men komt slechts in de ruimte van het uni versele door de enge poort van Is raël cn de Messias. Wie de lijnen van Gods grote da den natekent, zijn handelen met mensen in de geschiedenis volgt, kan nooit meer Israël en Christus wegmoffelen. En dat is maar goed ook, anders wordt hij weerloos uit geleverd aan de ideologieën. Be lijden is uitkomen voor de God, die de hele wijde wereld op het oog heeft, maar die geen ander volk heeft uitverkoren dan de Joden en geen beeld of denkbeeld in de plaats laat treden van Jezus Christus, in wie Hij zich uitspreekt. Deze binding aan een zo concreet stukje geschiedenis, deze veranke ring in tijd en ruimte gaat tegen onze opvattingen van universele openbaring in. We zouden het nooit 20 bedacht hebben. Maar wij belij den ook niet wat wij over God den ken. Juist hier en nergens anders valt de beslissing en hier ligt de keuze tussen religieus humanisme en vrijzinnig christendom. Maar be slissing en keuze „liggen" de vrij zinnigen niet. Zij blijven liever „zoekers" zonder zich te realiseren dat het blijven „zoeken" een kwet sen is van de liefde, die ons reeds gevonden heeft. TEN SLOTTE: het vrijzinnig christendom doet zo vaak wei nig modern aan. Het bevrijdt zich moeilijker vaak dan de orthodoxie van de korsten van het verleden, zodat wat eens radicalisme was. nu conservatisme wordt. Hoe „vrijzin niger" een gemeente, hoe ouder wetser vaak de kerkzang en de liturgie, de zondagsschool en de toerusting van het gemeentelid. Het was eens de glorie van de vrijzin nigheid. dat ze de resultaten van de wetenschappelijke bestudering van de bijbel in de gemeente bracht en dat de vrijzinnige gemeentele den midden in de geestelijke strijd van de dag stonden en daarvoor werden uitgerust. Nu moet men bijvoorbeeld in de zogenaamde ..principieel vrijzinnige" kring (Zwingli) vergeefs uitkijken naar ac tuele bijbelstudie of begrip voor het moderne levensbesef. De titel „mo dern" is niet onverjaarbaar. Ik waag de stelling, dat slechts daar, waar het vrijzinnig protestantisme de wisselwerking met en de door stroming van de zich vernieuwende orthodoxie gezocht heeft, de ver starring doorbroken wordt, maar waar men zich eenkennig afgeslo ten heeft voor de zogenaamde „verorthodaxing" in de nieuwe vor men van kerkelijk en oekumenisch leven, men de moderne mens ook niet meer ontmoet. Ook deze negatieve verschijnse len zijn geen monopolie van de vrijzinnigheid maar daarmee mag geen vrijzinnig protestant zijn ver ontrusting bedwingen. Het is ove rigens te zien dat de jongere gene ratie van vrijzinnige protestanten oekumerüseher, belijdender en mo- Veertig jaar N.C.O.V Velen die iets te maken hebben met het christelijk onderwijs voor schip perskinderen, hebben vrijdag en zater dag op Woudschoten bij Zeist vertoefd. Daar werden de jaarvergaderingen ge houden van twee verenigingen op dit gebied: de Nationaal Christelijke On- derwijsvereniging (N.C.O.V.) en Chris telijk S.O.S., de organisatie waarin alle protestantse verenigingen, die de be langen van het christelijk onderwijs aan schipperskinderen bevorderen, zijn samengebracht. te Amsterdam, voorzitter zowel van de N.C.O.V. als Chr. S.O.S., gaf een overzicht van de historie der jubilerende vereniging. Van het begin af trad als secretaris op de heer H. Booy te Alphen aan den Rijn. die tot zijn dood in 1960 in een onafge broken zelfopofferende dienst de ziel van het verenigingswerk was. Kort na hem trad ds. J. L. Schouten te Amsterdam tot het bestuur toe. Zeventien jaar bekleedde hij het voorzitterschap. Gelyk met ds. Schouten nam de heer W. A. de Ridder zitting in het bestuur. Hij zit daar nog steeds, als penningmeester. Mr. Roosjen roemde hem om zijn achtendertigjarige dienst. ..De bestuursleden van de N.C.O.V. zijn echte zetelklevers", zei hij. „Maar de grootste pekbroek onder ons is de heer De Ridder. Als penningmeester gingen er miljoenen door zijn handen en zo nodig in de bezettingstijd fungeerde hij als voorzitter of. na de dood van de heer Booy, als secretaris. Inmiddels wordt het secretariaat thans door de heer G. van Hoeven te Sittard behartigd. Mr. Roosjen zelf al vierentwintig jaar jaar voorzitter meende overigens wel dat het bestuur aan veteranisme gaat lijden. Hij hoopte dat er jongeren zullen (Van een onzer verslaggevers) opstaan, die bezield met idealen voor het christelijk onderwijs aan schipperskinde- ;n. de oudere generatie kan vervanger. Toen de N.C.O.V. was opgericht, keerde ïen vijftig cent per week per kind uit an schippersgezinnen. die kinderen op school hadden: het werd later een gulden. Zo gaf de vereniging voor dit doel in 1923 duizend gulden uit. In 1960 was dat 740.000 gulden geworden. Begon men met een uit kering aan zes kinderen, thans profiteren 1447 schipperskinderen hiervan. De heer Roosjen was dankbaar voor het vele. dat de overheid heeft gedaan ten gunste van het sehippersonaerwijs Dank zij de ijver van mr. Harm Smeenge generaal L. F. Duymaer van Twis: (erevoorzitter van de N C O V.) kwam het tot subsidie en sindsdien is deze steun- erlening een steeds groeiende post op de staatsbegroting geweest. (Advertentie) Deze krant werd een der beste van Nederland. Houden zo, en beter nog. Daar werken we hard aan. Wie kan een goede krant waarderen Zet hem op deze bon. U verdient dan meteen „Dat zit zo". geplakt verzenden (in envelop of op kaart U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK 'MAAND'KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat met van toepassing is) Zelf was ik al at aanbrengen van bo\ abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adri de heer Roosjen uit, „nu de begroting met vele honderden miljoenen stijgt. Aan her schippersonderwijs valt daarvan beslist tc weinig aan deel. Wanneer men ziet wat er gedaan wordt aan de huisvesting voor studenten, dan komen de schipperkinde- ren heel wat te kort". De N.C.O.V. heeft dus na veertig jaar nog alle reden van bestaan. Dringend be hoeft zij een centraal bureau, zowel voor N.C.O.V. als Chr. S.O.S., maar dit kan er alleen komen wanneer de inkomsten worden opgevoerd. Reeds is aan het de partement van onderwijs verzocht om een verdubbelde toelage voor de adminis tratie. Deze wordt steeds omvangrijker, o.a. doordat de N.C.O.V. het initiatief ge nomen heeft tot stichting van een oprich ting van een dagnijverheidsschool voor schipperskinderen. Over het belang van dit onderwijs voor schipperskinderen, sprak de volgende dag burgemeester G. Bramer van Den Ham in de vergadering van Chr. S.O.S. Esperanto viert 75-jarig jubileum Op 14 juli is het 75 jaar geleden, dat de Poolse oogarts, dr. Ludowiko Lazaro Zamenhof onder het pseudo niem ,,dr. Esperanto" zijn ontwerp van een internationale taak publi ceerde. In Nederland wordt het 75- Paulus besluit zijn brief aan de Hebreeën met vermaningen en opwekkingen. En wie ze leest komt tot de ontdekking, dat ze voor alle tijden zijn geschreven en de eeuwen door hun waarde hebben behouden, „Laat uw wijze van doen ontbaat- zuchtig zijn, weest tevreden met wat ge hebt. Want Hij heeft gezegd: Ik zal u geenszins begeven. Ik zal u geenszins verlaten. Daarom kunnen wij met vertrouwen zeggen: De Here is mij een helper, ïk zal niet vrezenwat zou een mens mij doen?" (Hebreeën 13 5). Zo op het eerste gezicht een woord bestemd voor wat we zouden kunnen noemen moeilijke tijden. Voor dagen waarin de nood hoog is. En geenszins een woord voor de jaren van welvaart, die we nu beleven. Ik zal u niet begeven Ik zal u niet verlaten De Here is mij een helper. Woorden van troost en opwekking uit de voorbije oorlogsjaren. O ja? Misschien toch meer voor deze schijnbaar zorgenloze tijd, nu velen kunnen leven in overvloed en al het goede wat de aarde kent hun wordt toegeworpen. En daarom, omdat de mens nu meer toegankelijk is voor invloeden, waarvan hij weet, dat ze uit den boze zijn. Wees onbaatzuchtig valt niet mee als we de baatzucht kunnen botvieren; wees tevreden gaat moeilijk als we kun nen krijgen wat we willen. En hierin ligt de kern van de vermaning. De Here zegt: Ik zal u geenszins verlaten. In deze tijd wordt wellicht meer schade aan zielen toegebracht dan in tijden van tegenspoed. Ons gebed zij daarom voort durend: Here, wees ons nabij in de nood, waarmee we juist omdat het ons zo wel gaat, verkeren. Toch zijn de N.C.O.V. en de andere j jarff bestaan van het Esperanto organisaties in deze sector nog niet te- vreden. Er moet volledige leerplicht schipperskinderen komen. Daarop wordt al zeer lang gewacht. En in ieder geval is het nodig, dat de overheid r aandacht besteedt aan de positie de internaten voor schipperskinde- Volgens de heer Roosjen moet met kracht aangedrongen worden op een sub sidie voor de internaten van vijfhonderd gulden per kind per jaar. Dan zouden de internaten geholpen ziin. Rekent men het aantal kinderen in de internaten op twee duizend. dan zou dit een jaarlijkse post in een miljoen zijn. „Wat Is in deze tijd een miljoen", riep In Haarlem wordt vandaag de algemene vergadering van het Nederlandsohe Roode Kruis ge houden. In zijn openingswoord heeft mr. F. H. A, de Graaff, voorzitter van de vereniging, o.m. gewezen op de noodzaak dat het Roode Kruis zowel centraal als plaatselijk, de steun en sym pathie van ryk en gemeente en provincie, van handel en industrie nodig heeft en hoezeer de ver eniging vertrouwt op een harte lijke samenwerking met de sociale instellingen. Dit vertrouwen op steun, sympathie en samenwerking kan alleen gebaseerd zijn op door het Roode Kruis in al zijn geledingen verrichte werkzaamheden, aldus de heer De Graaff. Hij zeide in dit verband dat een verslapping van de ijver niet mag optreden. Te allen tijde houden wij onze verplichtingen tegen over land cn volk. zo zei de verenigings- voorzittcr. die stelde dat de afdelingen waakzaam moeten blijven en dat al hun bestuursleden met toewijding hun taak moeten blijven vervullen. Sprekende over de door de vereniging verrichte werkznamheden memoreer de de heer De Graaff de extra zorg die gegeven werd aan de tak in Nieuw-Gui- aangezien de huidige omstandighe den zulks vereisten. Op internationaal niveau werd de medewerking van het Roode Kruis ingeroepen voor het pro bleem van de Algerijnse vluchtelingen m Marokko en voor de hulpverlening in de Kongo. Meegedeeld werd, dat het ledental van de vereniging de 730.000 heeft overschreden; de jaarlijkse cam pagne had een totale opbrengst van teer dan anderhalf miljoen Mr. J. A. Heyse. penningmeester van de vereniging, deelde mee dat het afge lopen jaar voor het Roode Kruis een financieel gunstig jaar is geweest. De vergadering besloot een telegram te zenden aan koningin Juliana, de konink lijke beschermvrouwe van de vereni ging. Europese tekeningen- en opstellenwedstrijd Gerrit Luidinga van de bijzondere trale kweekschool in Den Helder gaat met 17 andere jongelui uit twaalf landen een reis naar Wenen. Straatsburg. Lu xemburg en Brussel maken. Hij is win naar voor Nederland van de eerste prijs in de categorie zestien jaar en ouder van de Europese tekeningen- en opstel lenwedstrijd. Van de twaalf- tot veertien jarigen was de eerste prijs voor Trudi Reekers uit Meerveldhoven. De eerste prijs in de categorie 14 tot 16 jaar was voor Lis Bakker uit Oosterbcek. Dr schoolprijs voor het jaar 1962 is toege kend aan de m.m.s. Koningshof te Veld- Het reglement bepaalt, dat de Jury aan de school die voor wat betreft vorm, in houd, stijl, oorspronkelijkheid en hoeda nigheid der ingezonden werkstukken een bijzondere prestatie heeft geleverd, een schoolprijs kan toekennen. In overleg met de directeur' van de school zal deze schoolprijs, groot 300,worden be steed voor de aankoop van kleurendia's over moderne kunst en voor het aard rijkskunde- en biologie-onderwijs. Een eervolle vermelding is toegekend aan Gevige Donald Nicholson, leer ling van de hogere technische school te Zwolle. Deze leerling is afkomstig uit Aruba, en heeft ondanks het feit. dat hij pas sinds twee jaar op een Neder landse school zit een zeer goed werk stuk geleverd. Berocpingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wagenimgen: G. Pettlnga te Lisse; le Boven-Hardinxveld: T. Lan- gerak te Vinkeveen; te Hulzum (vac. G J. v. d. Bogerd): (toez.) K. Venema te Benoemd tot vicaris te Scheveningen, wjjkg. Oude Kerk: H. van den Beid, voorh. vic. te Kaapstad. GEREFORMEERDE KERKEN 1 zal de tot de ortho- Beroepen te Ny-Beets: G. Dijkstra. u ,..%.e behorende Joodse hooa'eraar in net kand. te Leeuwarden f,D<rt xit XO een boek boordevol Nieuwe Testament aan de Hebreeuwse Aangenomen naar Ureterp:_ A. H. Ley. universiteit te Jeruzalem, prof. dr. Flu«- met ongelooflijk handige uenken -*er in het begin van het volgend jaar een aantal gastcolleges geven aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Dr. Ramsey brengt bezoek aan Moskou De aartsbisschop van Canterbury, dr. A. M. Ramsey, heeft meegedeeld dat hij eind van de maand naar Moskou zal gaan voor een bezoek aan de patri arch van de Rusisch-Orthodoxe Kerk Dit zal de eerste maal na de Russi- arch van de Russisch-Orthodoxe Kerk. hoofd van de Qmrch of England Mos kou bezoekt Dr. Ramsey heeft zijn reis aaogekondigd op een vergadering van de assemblee van zijn kerk. Hij zei vanaf 30 juli vier dagen in Moskou te zullen verbli'ven. Zes jaar geleden is hij ook in Moskou geweest hij nog aartsbisschop York Za 052 m niet in de winkel te koop. Het doel van mijn bezoek, zo deelde hij in de assemblee mee zal zijn banden met de Orthodoxe Kerk te :gen en ha-ar aan te moedigen de Joods hoogleraar naar ons land Naar wij Meer uitgaven voor onderwijs, cultuur en wetenschap traal Bureau voor de Statistiek heeft de overheid (rijk. gemeenten en provincies) in 1959 een bedrag van 2.063 miljoen uitgegeven voor het onderwijs, de we-1 Blijkens een publikatie van het Cen tenschap en de cultuur. Dat is 198 mil joen meer dan in 1958 Van het totaal 86 pet. bestemd voor onderwijs, 4 voor wetenschap cn 10 pet. voor cultuur. Bij de uitgaven voor het onderwijs na- en de investeringsuitgaven met 29 pet. e ten opzichte van het voorgaande jaar en de exploitatie-uitgaven (de per soneelsuitgaven en de lopende materiële uitgaven) met 6 pet. Per hoofd van de bevolking kostte het onderwijs in 1959 156,86 (in 1948 143,55). Voor wetenschap en cultuur waren deze bedragen resp. 24,90 en 23.19. Mr. L. S. de Winter is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in het inter nationaal privaatrecht aan dezelfde universiteit van Amsterdam. gevierd door een demonstratief con gres van de gezamenlijke Nederland- Esperanto-organisaties op 22 en 23 september in Haarlem. Tijdens dit congres zal o.a. een over zicht worden geeven van de huidige status van het Esperanto. De volgende facetten zullen worden belicht; „Espe ranto in handel en industrie" door de heer E. L. M. Wensing, directeur van de afdeling medische apparatuur van de n.v. Philips. „Esperanto in de we tenschap" door de heer drs. G. F. Mak kink. bioloog in Wageningen. „Esperan to toen en nu" door mr. S. Pragano. docent in Esperanto aan de universi teit van Amsterdam. En „Esperanto bij het onderwijs" (spreker nog niet bekend). Als cultureel onderdeel van dit gres vindt een uitvoering plaats „Die Haerlemsche Musykcamer". De soliste, mevrouw Jetty Koopmans, zal daarbij een aantal liederen in het Es peranto zingen. Tijdens dit concert zal een rede worden uitgesproken door de voorzitter van de Belgische Esperanto Federatie, de heer M. Jaumotte. (Advertentie) Zomerconferentie van CSFR op Witte Hei (Van onze kerkredactie) De Civitss Studioaonim in Funda- ■Mnto Reformato belegt ook dit Jaar •eer een zomerconferentie en wel van M tot 13 juli op het gereformeerde jeugdcentrum „De Witte Hei" te Hui» ter Heide. Het thema zal zijn „Geest en leven". Spreken zullen prof. dr S. van der Linde over „De Heilige Geest", prof. dr. H. Berkhof over „De Heilige Geest en de wereld", ds. R. J. van der Veen. geref. studentenpredikant te Delft over „De Heilige Geest en de tijdgeest" en ds. L. Huisman, predikant van de ge reformeerde gemeente te Vlaardingen over ..De Heilige Geest in ons persoon lijk leven". kand. te Alkmaar, die bedankte Edam. Goénga. Laar. Dtl., Oldeborn. Roekan je. Vrouwenpolder. Waardhuizen, Wilmarsum en voor Wijckel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Aangenomen naar Krabbendijke: W. Suyker, kand. te Bergambacht, die be dankte voor Rotterdam-Zuidwijk-Pen- drecht-Lomberdijen, Leiden, Katwijk aar Zee. Veenendaal. 's-Gravenzande. Bos koop. Nieuw-Beijerland. Waardenburg, Zaandam. .Amsterdam-Centrum, Tholen, Scherpenisse. Arnhem. Kortgene, Woer den. Melüskerke. Terwolde, Middelhamis, Emmeloord. Wolf aartsdijk. Hoofddorp, 's-Gravenpolder, Giessendam en Werken dam. Woudenberg. CHR. GEREF. KERKEN Beroepbaarstelllng. Hot curatorium vertrekt tijdig ingenomen, reisziekte voorkómen. e bUuwt nrptUiny - M op dl juist» Anring) in de huid gezondheid en zuiverheid Karl Barth in vraaggesprek: Kerk zij voor de toekomst niet bang DE totalitaire staat is een „ka rikatuur van God", omdat hij, zich hullend in goddelijke ge stalte, van de mensen verlangt wat alleen Gód van hen mag ver langen. Aldus luidde het ant woord van professor dr. Karl Barth, dt beroemde Baseier theo loog, op een vraag, die hem werd gesteld op een conferentie van protestantse uitgevers en boek handelaren in het Alpendorp Flim, gelegen in het kanton Grau- bunden. Op vijf actuele vragen gaf Barth antwoord. De eerste vraag was welke mogelijkheden hij zag voor het leven van de kerk in een totalitaire staat. De hoogleraar zei, nader ingaand op „totalitaire staat", voorzichtig te zijn met het gebruik van dit begrip: elke staat heeft iets totalitairs in zich, ook de meest vrije en democratische. „Wij staan immers allen onder de macht van bepaalde gedachten en ideologieën. Wij De „Vereniging hervormd op leidingscentrum" te Doorn heeft op 3, 4 en 5 juli het 95-jarig be staan gevierd. Het werk van deze vereniging is een voortzetting van wat indertijd door ds. J. van Dijk Mzn. te Doetinchem werd begon nen en wat later uitgroeide tot het internaat „Ruimzicht" te Doetinchem. Hier werd finan ciële een geestelijke hulp geboden aan Jongelui, die predikant in de Hervormde Kerk willen worden. Het centrum bevindt zich thans te Doorn, waar enkele jaren geleden „Nieuw Ruimzicht" werd gebouwd. De doelstelling van het werk is verruimd in die zin, dat er ook plaats is voor niet- theologen. Tijdens de viering van het 95-jarig bestaan heeft een forum, be staande uit zes predikanten, welke twee aan twee lid zijn van drie richtingsor ganisaties binnen de Hervormde kerk, gesproken over de vraag of deze orga nisaties niet dienen te worden opgehe- Ds. C. Graafland en ds. G. Samson vertegenwoordigden hierbij de Gerefor meerde Bond in de Hervormde kerk, dr. B. Klein Wassink en ds. G. M. Spel berg de Vereniging van Vrijzinnige Her vormden, terwijl professor dr. G. C. van Niftrik en ds. C. M. Luteyn namens de Confessionele vereniging aan het ge sprek deelnamen. Ds. J. T. Siersma leidde het forumge sprek in. waarbij hij de vraag stelde of. nu de nieuwe kerkorde er is, er nof wel reden van bestaan is voor de rich- tings-organisaties. De leden van het forum pleitten vooi het bestaansrecht van de organisaties, al kwam duidelijk naar voren, dat eer verabsolutering van de richtingen ontoe laatbaar is. Uit de kring der aanwezi gen kwamen evenwel ook stemmen! die opheffing verlangden „zo lang er vrije exegese van de vrije bijbel i; lang zijn er modaliteiten" was een spraak van professor Van Niftrik. Men was het er evenwel over eens, dat het in de kerk moet gaan om de juiste wij ze van samenleven, waardoor de rich tingen geen absolute macht kunnen krijgen. leven allen in een netwerk van mach ten en werkzame krachten", aldus Barth, die liever niet wilde spreken „mogelijkheden" in verband met de vraag naar het bestaan van de kerk de totalitaire staat. „Voor de kerk is er maar één mo gelijkheid, die gelegen is in het woord: „en Jezus zag om naar degenen, die bij Hem waren". Eenvoudig kerk-zijn in de wereld, dat is de enige mogelijk heid. De hefboom van de kerk is lan ger dan die van de totalitaire wereld. En zij dient haar weg te gaan met blijdschap, niet altijd mot een gebal de vuist". LEUGEN „De kerk weet", zo vervolgde Barth. .,dat al het totalitaire in deze wereld leugen is. En voor de leugen behoeft men niet bang te zijn. Als de kerk de leugen ernstig neemt, is zij verloren. Zij zal de leugen in alle rust en vre de als zodanig moeten behandelen. Des te zekerder zal zij dan ook weten, dat tegenover de leugen God zélf staat. En zo blijft de kerk onder alle omstandig heden bepaald bij haar opdracht. Zij verbiedt zichzelf bevreesd te zijn voor haar toekomst". In dit verband adviseerde prof. Barth zijn gehoor niet altijd te denken in termen van de tragedie tussen Oost en West. Achter het „ijzeren gordijn" ge beurt dat veel minder dan ervóór. Dik wijls komen van achter het „ijzeren gordijn" geluiden, die Barth doen zeg gen: „Daar hebben ze het begrepen". Ingaand op een vraag over de pe riode, waarin Hitier zijn triomfen vier de, merkte Barth op: „De toestand ten tijde van Hitler was niet dezelfde als die van vandaag. Toen was er nog een kerk, die kon spreken en van haar heb lk dat toen ook geëist. Maar van daag aan de dag mag men van dc mensen in het Oosten niet vragen wat wij onder Hitler van de kerk mochten verwachten. Waarbij het de vraag blijft, of de veel moeilijker situatie van heden voor de kerk niet heilza mer ls". De tweede vraag had betrekking op de kinderdoop, mede naar aanleiding van Barths daarover in 1943 versche nen werk, waarbij hij de juistheid van de kinderdoop ernstig in twijfel trok. Barth antwoordde nu. dat zijn opvattin gen eerder nog radicaler zijn geworden. Het derde antwoord gold een vraag over de z.g. existentionele interpreta tie van het Evangelie door de theoloog I R. Bultmann. Barth zei: „Laat deze zaak maar gaan. Op een goede dag is deze existentie theorie als een spook verdwenen". Tenslotte werd Barth gevraagd hoe hij het verschil zag tussen protestant en rooms-kathoiiek. Het antwoord luidde: „Het verschil zit In het woord je „en". De protestanten zeggen te ge loven In Jezus, onze Heer, de rooms- katholieken In Jezus én Maria. Bij de rooms-kathollcken geldt: Jezus èn dc kerk, openbaring èn rede, geloof èn wer ken, woord èn sacrament. Ais een ro de draad loopt dit „en" door het rooms-kathoiieke denken. Ik volg", al dus besloot Barth, „met vreugde en waardering de huidige ontwikkelingen in het roonis-katholicisme, die erop zijn gericht dit „en" tc doen verdwijnen". VEEL GROENTEN EN TOGAL TABLETTEN bij verkoudheid Leef gelukkig, maar zonder verkoudheid. Eet veel groente, sla, fruit en neem Togal Tabletten. Helpen snel-afdoend. Haal meteen een flacon in huis. U kunt het onverwacht nodig hebben. Bij apoth. en drog. Togal 0.95; 2.40; 8.88. Eén v\n de grote raadsels in het kinderleven is, dat er „boze mannen" rondlopen. Maar je kunt er met de feiten uit de krant in je achterhoofd nu eenmaal niet langs en zo komt er een moment van praten. Een heel moeilijk moment, want ze begrijpen het niet. De straat is hard en de trap hoog, als je on voorzichtig bent en valt heb je pijn en moeten er zere lapjes aan te pas komen. Allemaal heel storend, maar zelfs voor een kleuter be grijpelijk. Dat je uit moet kijken voor'auto's en brommers, dat zelfs fietsers je kunnen bezeren ligt ook in de rede, maar grote mensen? Die rijn er toch juist om je te helpen, om tranen te drogen en verhaaltjes te vertellen? Dan leg je als wijze volwassene uit, dat zo'n boze man niet echt boos is, maar „ziek" ia rijn hoofd en je completeert je verhaal met verbo den: „geen pepermuntjes, geen snoepjes, niet met vreemdelingen mee in een auto of achter Je zou daarna een foto willen hebben van dat kinderzieltje om te zien hoe alles is aangeko men, omdat je beseft dat de materie griezelig is en juist daarom de resultaten van je aanpak twijfelachtig. Een poos geleden werd mijn zoon van zes thuisgebracht achterop een scooter door een on bekende jongeman, toen ik hem naar aanlei ding hiervan herinnerde aan het „boze-mannen- verhaal", zei hij: .Maar moeder, je hebt zui ver gezegd, dat ik niet in een auto en niet op een fiets mocht. Je hebt er echt niet bijverteld, dat die zieke mannen ook weieens scooters had- Daar kon ik het dan als moeder wel weer I mee doen. Alleen de wetenschap dat de wereld rondom je kinderen toch blijft gonzen van de beschermengelen is een grote troost. Dat zeg je tenminste regelmatig tegen elkaar tijdens een op gewekte conversatie van opvoeders onderling. Maar toen een paar dagen geleden mijn doch ter van vijf, in gezelschap van haar boezem vriendje, niet thuis kwam en uren zoek bleef zag ik nauwelijks beschermengelen, maar was ik radeloos. In m\jn angst zag ik beurtelings si nistere wellustelingen, stinkende moddersloten en snelrijdende harde stalen auto's. Zoals overal als er een kind zoek is, werd er bij ons ook gezocht, eindeloos, getelefoneerd, eindeloos, gebeden, eindeloos. Traag kropen de uren voorbij. De moeder van het vriendje en ik stelden elkaar gerust, pratend over hun pien terheid, getuigend van een trouwe kindervriend, maar naarmate het langer ging duren, werd het duidelijk dat we het wel tegen elkaar zeiden, maar er zelf niet hard meer in geloofden. En op de eetkamertafel stond uitdagend een appeltaart, die ik gebakken had. omdat onze vijfjarige, na veel gemier, zelf haar eerste tand! eruit had getrokken. Zij was net zo trots op die tand geweest, als ik later op die taart. Hij was zo mooi gelukt. „Nooit in mijn leven meer ap peltaart", dacht ik. Tenslotte heb ik het span zelf gevonden, ver uit de buurt, achter een kolenloods. Ze waren onherkenbaar, twee kleine moriaantjes, ver diept in hun spel, onwetend van de paniek, die I ze veroorzaakt hadden. Het ene zwarte Pietje bracht ik bij zijn krijt-\ witte moeder, die spontaan in tranen uttbar-j stend hem zo innig knuffelde, dat zij er vlekke rig van werd. Mijn eigen kolengruisvrouwtje heb ik gebaad en gepoedeld met nog na-trillende handen. Haar schoongewassen prille kindersmoeltje hield iets ouwelijks en geraffineerds, doordat haar oog haren het zwart niet wilden prijsgeven. Toen heb ik haar iets verteld over mijn angst over de gevaren ran te ver van huis gaan en over' alles wat daar aan vast zit. Ze reageerde niet, 1 maar at vol overgave haar stuk appeltaart. s Avonds in bed zei ze: „Ik had wel dood kunnen gaan he?" Ze wachtte mijn antwoord met af, maa- vervolgde: „Gelukkig maar, dat je me vond, want zo vuil als ik was kun je toch\ niet tn de hemel aankomen" d^h*eriT"v de ko//ie met appeltaart fn h.m"l V da' u" no« vui,er in de hemel zullen aankomen, zwart, grijs of ^L°U karm°"">- E" 'och witter dan wol, laat wase n°° gev en werden, voor het te MINK VAN RIJSDIJK H! handi mat i klink; Met e We jrvalasT leden, meisje: Dc 1< is dc 1 bekenc afgeleg derlant heeft jeugdlt Ongt Van d Couran Enthi ruimte field speelwi de heei Natui naar to Wel, meisje jongen in de gens e vérder behoor zelfs ir Morsw De Jc resultat demons werd d kantine vuur pij af. maa bleef t: verenig materia Van d< Jeugdw hu

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2