BIGÏBEII Talrijke doden in Brazilië IJ 015 IE 1 1 BON Italië zegt neen tegen De Gaulle en Adenauer Britse toetreding kan de eenwording versnellen GRIJS? HAARTJE! THUIS ZELF DOEN Groeten aan alle in de Kreupelstraat" ZWITSAL Politieke unie moet wachten De Gaulle en Adenauer achten het wenselijk, de besprekingen over de vorming van een Euro pese politieke unie zo spoedig mogelijk in overleg met hun bondgenoten af te ronden. Dit nieuws is bekendgemaakt na af loop van de door beide staats lieden in Parijs gevoerde be sprekingen. Chroesjtsjef pleit voor sterk leger Chroesjtsjef heeft gisteren in een re de tot pas benoemde officieren ver klaard. dat het de historische zending van de Russische strijdkrachten is om de vrede te bewaren, de oorlog te voorkomen en datgene wat het socia lisme 'bereikt heeft, te verdedigen te gen elke inbreuk van buitenaf. De communistische partij en het Rus sische volk hebben bij het ontwerpen en uitvoeren van het nieuwe partijpro gram een vitaal belang bij een stabiele vrede, zo zei hij. Daarom, aldus de Russische premier, houden wij met kracht vast aan het leninistische principe van de vreedza me coëxistentie van de socialistische en kapitalistische landen. De socialis tische landen hadden geen agressieve plannen tegen andere volkeren en mengden zich niet in hun binnenlandse a a ngelegenheden. Over de ontwapeningsconferentie in Genève merkte Chroesjtsjef op, dat het overleg aantoont dat de westelijke r gendheden geen ontwapening willen. En daarom moesten de Russische strijdkrachten ook zo sterk mogelijk worden gemaakt. Hoe sterker het so cialistische kamp was, hoe kleiner het gevaar van een aanval en van een ver woestende oorlog met waterstofbom- (Advertentie) BIGBEN - de enige plastic regenjas met garantie onmisbaar voor uw vakantie! van 6*90 tot 15*75 Over Engeland wordt opgemerkt, dat de opbouw van Europa bevorderd zal worden door de toetreding van dit land tot de E.E.G. En over het Duitse vraag stuk wordt gezegd, dat alleen de hereni ging van Duitsland in een sfeer van ont spanning en met inachtneming van het reoht op zelfbeschikking, een werkelijke bevredigende oplossing van dit probleem mogelijk maakt. Later verklaarde een Westduitse woord voerder. dat De Gaulle en Adenauer zijn overeengekomen, in Rome in de naaste toekomst een bijeenkomst te beleggen van leiders der zes E.E.G.-landen, om vaart te zetten achter de verwezenlijking van de plannen voor politieke eenwor ding van Europa. Behandeld zal worden het oorspronkelijke plan van De Gaulle voor een politieke unie. Eerst zal worden overlegd, hoe de moeilijkheden moeten werden overwonnen, die rondom dat plan zijn gerezen. In Rome is echter medegedeeld, dat de Italiaanse regering niets voor een overhaaste bjjeenroeplng van de E.E.G.- landen voelt. Zij geeft de voorkeur aan een goed voorbereide bijeenkomst in het najaar en wil niet het risico lopen van een herhaling van de mislukking, waarop de ministersconferentie van Parijs in april is uitgelopen. Men is in Rome van oordeel, dat het gehele proces van de politieke eenwording zeer langdurig zal zijn. Adenauer is vandaag uit Parijs vertrok ken. Maar hij gaat niet terug naar Bonn, Hij bezoekt eerst nog Rouaan en Beau- vais, waar hij kathedralen gaat bezich tigen. Zaterdag gaat hij naar Bordeau> en in het kamp van Mourmelon zal hi met De Gaulle een parade van Frans* en Duitse troepen gadeslaan. In de kathr draal van Reims die in de eerste wereld oorlog door de Duitse legers werd be schadigd* zal hij een mis bijwonen. Rusland vervolgt Pinkstergroepen Vier leiders van een religieuze sekte in de Oekraine te vergelijken met de Pinkstergemeente zijn door een recht bank voor enkele jaren van hun vrij heid beroofd, zo meldt het blad van de communistische jeugd Komsomolskaja Prawda. Zij hebben gekregen wat zij verdienden, omdat zij het Sowjetvolk beroofd hebben van de vreugde van de creatieve arbeid, aldus het blad. Volgens westelijke waarnemers kan men ook uit deze vonnissen weer opma ken. dat de Russische overheid een in tensieve campagne voert tegen de niet- orthodoxe religieuze groeperingen. Be halve de orthodoxe kerk en nog enkele andere oude kerken zijn alle religieuze groeperingen in Rusland onwettig. Het Amerikaanse garnizoen deelnamen. De troepen defileerden voor gen. Lu cius Clay, de speciale afgezant van presi dent Kennedy in Berlijn. Communist, taktieken Kennedy pleit voor training personeel De Amerikaanse president is een sterk voorstander van de opleiding heidspersoneel in het buitenland om zich te trainen in het bestrijden vai nistische taktieken zoals opstanden, guerillastrijd en zogenaamde bevrijdings oorlogen. Kennedy zei dit dinsdag vergadering op het Witte Huis van per sonen die in het buitenland agentschap pen vertegenwoordigen. Deze functiona rissen hebben in Washington een cursu! gevolgd, waarin een uiteenzetting were gegeven van de binnenlandse verdedi ging van de landen waarheen zij wellicht gezonden zullen worden. Aangezien de wapens een steeds dode lijker werking krijgen en meer landen dergelijke wapens gaan beschikken, ■r minder gelegenheid zij-n deze te gebruiken en zal meer de nadruk vallen op opstanden en guerrilla-oorlogen, aldus Kennedy. Op 1 oktober zal de heer Philippe C. La Chapelle Jr., tot dusver redacteur- verslaggever van het Algemeen Handels blad, in dienst van de A.V.R.O. treden. Hij zal worden belast met de leiding van de afdeling actualiteiten en documen taires van het televisiebedrijf. Kennedy over Europese fusie President Kennedy heeft gis teren op zijn wekelijkse perscon ferentie verklaard te verwachten, dat sneller voortgang zal worden gemaakt met de verwezenlijking van het streven naar Europese eenwording, wanneer een besluit is genomen met betrekking tot de Britse aanvrage voor het lid maatschap van de Europese ge meenschappelijke markt. ,,En ik hoop dat deze beslis sing nog deze zomer zal vallen", aldus Kennedy. Van rots tot akker 941. De vruchtbare aarde danken we aan de wortels van planten. Ge let op de moeite die we doen om onze kultuurplanten een vruchtbare akker te bereiden, waarin de plan tenwortels alles zullen aantreffen waaraan zij behoefte hebben, schijnt het een tegenstrijdigheid wanneer we beweren dat juist die vruchtba re akker door middel van planten wortels is tot stajid gekomen. We spraken de vorige maai over korstmossen, de pioniers onder de planten die zich vestigen op kale rotsen waar geen enkele andere plant zich kan handhaven. Hier in het hooggeberg te, of op het ge steente in de woes tenijen van het barre noorden, of van de droge woes tijngebieden, be reiden de korst- verwering van de steenlaag voor. De fijne draadjes van de zwam men (één van de twee partners die tezamen de korstmossen vormen) dringen het gesteente binnen en tasten met de zuren die zij afschel den het harde graniet aan. Deze aantasting, dus de etsende werking van de wortels, kan duidelijk wor den aangetoond door groeiende wor tels enige tijd met een glad gepo lijst marmeren plaatje in aanra king te brengen, waardoor na kor te tijd figuren in het marmer zijn geëtst op de plaatsen waar de wor tels en de wortelharen met het marmer in kontakt zijn geweest. Behalve marmer worden ook mag- nesiumcarbonaat en calciumfosfaat op deze wijze opgelost. De chemische aantasting van het gesteente wordt dus ingeleid door dc mossen en. korstmossen, en ook al zouden deze organismen per jaar slechts 1/10 mm rots murw ma ken, dan wordt toch in de loop der eeuwen, duizenden, tienduizenden en honderdduizenden jaren voldoende rotswand verweerd om de wortels van kleine plantjes en grassen op te nemen. Deze emigranten vesti gen zich metterwoon in de spleten en gaten waaruit de humus niet door de regen kon worden wegge- Plantenwortels zijn echter niet al leen chemische vernietigers, het zijn tevens hydraulische persen. Zij zenden hun fijnste uitlopers in haar fijne spleetjes, zuigen door osmose het water uit het gesteente en gaan dan zwellen, waarbij verhoudings gewijs zulke onwaarschijnlijk gro te krachten optreden, dat de rots deeltjes springen en vergruizelen. De kruimels die bierbü ontstaan, pro beert de wortel op te lossen door het afscheiden van een soort slijm; werkt dit niet voldoende, dan worden weer zuren afgescheiden om de deeltjes op te lossen. Onder al deze aanvallen, die zich over perio den van zeer lange tijden uitstrek ken (en waarbij de weersinvloeden een stevig handje helpen) brokkelt de rots af tot bergpuln, en van bergpuin tot zand, waarin andere eenvoudige planten wortel kunnen schieten die het ontledlngswerk ver der voortzetten en het zand tot vruchtbare aarde maken. Het aantal korstmossen dat zich voor deze pioniersarbeid beschik baar heeft gesteld, is overweldi gend. Er zijn thans ongeveer 16.000 soorten bekend, waarvan echter verscheidene soorten het zich heel wat gemakkelijker hebben gemaakt dan hun collega-pioniers, en in ple zieriger omstandigheden zijn gaan Nu we het toch over wortels heb ben, moeten we eens de vraag stel len, of het eigenlijk niet vreemd is dat een wortel bijna altijd naar be neden groeit. Hoe kan hij in de bo dem aan dc weet komen, wat „be- De president weidde nog uit over zijn oproep van woensdag j.l. tot het uitgeven van een verklaring inzake de lotsverbondenheid tussen de Verenigde Staten en de in het zicht komende Europese Unie. Ik zou vooral gaarne zien dat er nau we betrekkingen komen tussen een verenigd Europa en de Verenigde Staten, aldus Kennedy. Kennedy verklaarde dat de Verenigde Staten open staan voor elk Europees voorstel inzake de oprichting en in standhouding van een kernzwaard, dat een eventuele aanvaller moet afschrik ken. Wü menen dat Europa zelf voor stellen in dtïze richting moet doen daar de Verenigde Staten van gevoelen zyn dat de terzake in de NAVO getroffen regelingen volledige veiligheid verschaf fen, aldus de president. Kennedy wees'erop dat de Europea nen zich, met het verstrijken van de tijd, steeds ongeruster hebben ge maakt. nu de macht der Sowjetunie is toegenomen. Het feit. dat Sowjet- Rusland niet slechts kernwapens heeft vervaardigd, doch ook raketten om ze te vervoeren, maakt dat Europa on der het bereik is gekomen van het Sowjetrussische kemgeschut. Daarom wordt er vanuit Europa krachtige druk uitgeoefend om een onafhanke lijke Europese kernmacht in het leven te roepen, aldus de president. Verslaggevers vroegen de president zijn mening te willen geven over de stand der Amerikaans-Russiche betrek kingen sinds het tijdstip, waarop hij zijn ambt had aanvaard. Zij wilden ook zijn verwachtingen voor de komende maanden weten. Kennedy antwoordde: wij blijven wer ken voor een vermindering van die gro te spanningen, welke de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sow jetunie en tussen de vrije landen en de communistische wereld venstoren. U kunt dit als het doei der Ameri kaanse politiek beschouwen, een doel, dat niet op korte termijn kan worden bereikt, doch dat wij niettemin volhar dend blijven nastreven, aldus Kennedy. Crisis nu op hoogtepunt Een woedende menigte heeft gisteren by Rio de Janeiro meer dan honderd levensmiddelenwin kels geplunderd en met de politie gevochten, terwijl de natie steeds meer in de greep van een verlam mende algemene staking over de keuze van een nieuw kabinet te rechtkwam. Er zouden meer dan 65 doden zijn gevallen. In Duque de Caxlas, ongeveer 30 km van Rio, is als gevolg van levensmiddelente korten een zware strijd los gebrand tus sen politie en burgerij. Na uren wisten infanteristen en tanks de rust te herstel len. Burgemeester Adolfo Daci zei. dat 15 personen om het leven gekomen wa rn. maar volgens radiozenders te Rio jn er 7 doden. De wanordelijkheden ontstonden toen ïn 'bewaker van een winkel twee scho- n loste, omdat een menigte onder dc kreet „Wij willen eten" op de winkel toe- stormde. Vol^ns éën- ooggetuige werd een kind'getroffen en cfaarop sloeg de menigte de man dood. De winkel werd in brand gestoken en de menigte liep, gewapend met stokken, pikhouwelen en enkele vuurwapens door de hoofdstraat, belust op gevedhten met de politie en de winkeliers. Ook in Sao Joao de Meriti, een andere arbeiderswijk van Rio, zijn ongeregeld heden uitgebroken. Er zijn 40 doden en veel gewonden gevallen. Een afdeling mi litairen, uitgerust met pantserwagens, is het gebied gezonden. Het acht maanden oude zoontje van de familie Peters uit IJsselsteijn bij Venraij is in het ziekenhuis te Venraij overleden. In afwezigheid van de ou ders is de wieg, waarin de kleine lag, waarschijnlijk doordat andere kinderen vuur speelden, in brand geraakt. De leiders van de vakbonden in Brazi lië. die in de hoofdstad Brasilia met sident Goulart hebben gesproken, z hun leden opdracht geven onmiddellijk het werk te hervatten. Een verzoek v de president om de staking niet door laten gaan bereikte fle vakbonden woe: dagavond te laat. In een vliegtuig van luchtmacht vlogen de bondsbestuurders naar het bureau van de president in Bra silia om nadere inlichtingen te vragen. President Goulart had onlangs gewei gerd het door premier Andrade gevormde en door het congres geaccepteerde kabi net goed te keuren. Hij vond een aantal ministers te conservatief. Premier Andra de nam hierna ontslag. Advertentie KLEURSPOELING POLY-COLOR TUBE 1.95 Het is een oude traditie bij de drukkers-leerlingen in Mün- chen. dat zij op een gegeven ogenblik door hun oudere vak genoten in een grote tobbe wor den gestopt ,.om de domheid weg te wassen". Dit jaar lever de deze vrolijke waspartij even pwbleem op: er waren na melijk drie drukkers-leermeisjes het gezelschap. Na rijp be raad besloot men echter de emancipatie te eerbiedigen en zo gingen ook de meisjes in de tobbe. Ds. L. RIJKSEN Bemerkingen op: In het ..Zondagsblad" van zater dag 23 juni jl. stond een artikel met het opschrift„Groeten aan al len in de Kreupelstraat''. Dit opschrift verwekte bij velen de verwachting, iets goeds overeenkom stig Gods Woord en de ware bevin ding der heiligen te lezen. Iets over het souvereine Godswerk, waarin de Heere door Zijn levendmakende Geest in het hart van in zichzelf verloren Adamskinderen, Zich met Zijn genade verheerlijkt. Helaas hoe weyd men hierin teleur- Niet zozeer door het wel zeer merk waardige dat de schrijver, pas aan het einde van juni nog een artikel in een dagblad" schrijft over de Zen dingsdag van de Gereformeerde Ge meenten, die reeds op 30 april gehou den werd, doch veel meer over zijn b etreurenswaardige beschouwin- 8 Op een wijze die genoeg verraadt, begint hij immers allereerst al te wij zen op de voor hem blijkbaar onver klaarbare tegenstel ling die hij be merkte, dat een paar duizend men sen, hoewel er in werkelijkheid meer dan vijfdui- de uiterst moderne Jaarbeurshallen, op ouderwetse manier psalmen zongen langzaam en op hele noten. Dat zulk een groot aantal saamgekomenen goedsmoeds een he le dag hun Als zijn o.m. over het stuk der ellende, wat door velen met hem zo gaarne wordt misbruikt om onze gemeenten te diskwalificeren. Wij mogen echter wel vragen, hoe zou er een wezenlijk roemen in de verlossing door Christus ooit kunnen zijn. als de diepe ellende- staat waarin wij van nature verkeren, door levendmakende ontdekking des H. Geestes niet eerst wordt inge leefd! Niet dat de ellendekennis kan zalig- maken, noch de grond om voor God te verschijnen kan zijn. Zal er ooit waarlijk plaats voor Christus in ons hart komen, dan zal de kennis van onze verlorenheid voor God door onze zonden altijd aan de ontsluiting en toepassing van Christus tot onze zalig heid voorafgaan. Hierbij wordt dan echter zalig ervaren: Niets uit mij en al uit Hem, zo kom ik in Jeruza- Ik zou de schrijver willen raden eens goed met aandacht te letten op de volgorde ons geleerd door de on derwijzer in de Heidelbergse Cate chismus. De innerlijke beleving hiervan door de bearbeiding des H. Geestes zal, hoe vrij en «juverein de Heere werkt, niemand kunnen troost zalig DE SCHRIJVER rtikcl maak konden heb ben te luisteren naar zeven zen dingstoespraken, die volgens hem niet anders dan preken schrijver betoont in allen in de Ki pelstraal" in het Zondagsblad van 23 juni jl. schreef ds. L. Rijksen, predikant van de Geref. Gemeente te Rotterdam-West bijgaand artikel. Ds. Rijksen is o.m. hoofdredacteur van het kerkelijke eekblad der Geref. Gemeenten in Nederland en Noord-Amerika „De Saamhin- der" en docent aan de Theo logische School dezer gemeenten te Rotterdam. De -zeggen blijk baar geheel vreemdeling te zijn van het leven, dat zijn hoogste genoegen vindt in de inzettingen des Heeren. De dichter van Psalm 2 zegt immers dat hij zijn lust had in des Heeren wet en die overdacht „dag en nacht". David had in Psalm 27 maar één be geerte nl. dat hij „al de dagen" zijns levens mocht wonen in het huis des Heeren. Ook schijnt de schrijver bitter wei nig inzicht te hebben wat onder pre ken moet worden verstaan, wanneer hij de eenvoudige toespraken op deze Zendingsdag met „preken" wil betite len. fende dc taal, die dan volgens hem, wel hoofdzakelijk door de oudere pre dikanten in de Geref. Gemeenten zou worden gebruikt. Om zijn kennelijke afkeer van de onderwerpelijke bele ving van de genade Gods in Christus te luchten, kan hij zelfs niet nalaten zijn spotlust te bevredigen, door het beschrijven van enkele gezegden. geheel buiten de Zendingsdag om door eenvoudigen geuit over bet be vindelijke leven, doch die. afgezien van het verkleinwoord dat er soms bij werd gebezigd, op zichzelf geno men kernachtig en zeer juist kunnen worden genoemd, er verachtelijl te slepen. Zelfs acht de schrijver het hierbij blijkbaar nodig te wijzen op een pre dikant die hij volgens zijn zeggen, wel niet op de Zendingsdag had horen spreken, van drieërlei zuchten over de ellende. Maar, mogen wij ons afvragen, waarom wijst hij hierop? Was er van de Zendingsdag niets beters te zeg gen? Wil hij soms door het misbrui ken van enkele gezegden, onze meenten ten bespotting stellen daarmede het gehalte van de saamge komenen tekenen? Nu is dit geen vreemde zaak, al mogen wij van een Christelijk Dag blad iets anders verwachten. David werd destijds door de hoog moedige Michal ook zeer veracht, toen hij huppelende van zielevreugd in ware verootmoediging des harten, zich verenigde met de eenvoudigsten des lands. Lezen wij ook niet hoe de Heere Jezus bij Zijn omwandeling op aarde, door de zg. zeer godsdienstige en voorname Schriftgeleerden en Fari- zeërs met een dodelijke haat werd critiseerd, toen Hij hun aanwees hun ingebeelde Godsdienst als grond tot zaligheid waardeloos was en dat voor het ware leven onmisbaar is om met hem verenigd te worden, ontbrandde toen hun vijandschap waarbij zij niet rustten voor ze Hem ïan het Kruis genageld hadden. schrijver zegt dat het jargon uit de ..Kreupelstraat" het zijne niet is. Het jargon d.w.z. volgens het woordenboek van Koenen en Endepols „voor onin- gewijden moeilijk verstaanbare vak taal", dus in dit verband van de lie den uit de „Kreupelstraat" het zijne niet! Nu dat klopt met Matth. 11 waar de Heere Jezus Zijn Vader dankt. Verstond hij dit zg. jargon wel, dan _zou^ioor^ienwKik^3nder£^^es£roker^ Laat hem er goed over denken dat tegenover al onze Theologische be schouwingen en be redeneringen de Heere ernstig ge tuigt: Strijdt om in te gaan. door „de enge poort", want velen zeg ik U zullen zoeken in te gaan, zullen niet kunnen Alsdan zult gij beginnen te zeggen: Wij hebben in Uw tegenwoor digheid gegeten en gedronken en Gij hebt in onze straten geleerd. En Hij zal zeggen: Ik zeg U, Ik ken U niet vanwaar gij zijt, wijkt van IVTij af alle gij werkers der ongerechtigheid. Luc, 13: 24-27. Advertentie Ta ecft Éumfce hij I De club van pantoffel helden in Chiatotung op Formosa heeft een haar waardige voorzitter ge kozen. Het is mijnheer Lin, die, zonder dat de clubleden enige verba zing toonden, verklaarde dat hij deze benoeming gaarna zou aanvaarden, echter niet zonder zijn vrouw geraadpleegd te hebben. Uiteraard nam de vereniging met deze niet alledaagse verkla ring genoegen. De vierjarige Caroline Kennedy gaat volgende maand een buitenlandse reis maken. Zij is nog te jong om enige diplo matieke successen van deze reis te verwachten, maar haar moeder, me vrouw Jacqueline Ken nedy, is kennelijk van plan om haar reeds vroeg in de geheimen van de diplomatie in te wijden. Voorlopig gaat deze reis naar Italië, waar de zus ter van mevrouw Ken nedy, prinses Lee Rad- ziwlll, woont. De twee en een half jaar oude Christine Rayner uit Colchester, Engeland, is woensdagavond onge deerd slapend onder ro zenstruiken teruggevon den, nadat 400 Britse mi litairen, 100 politicman nen en twee helikopters van de R.A.F. 30 uur naar haar hadden ge zocht. Zij werd terugge vonden drie kilometer van de ouderlijke wo- I Een inwoner van Bres- lau heeft zeventien jaar lang op een goudschat geslapen zonder er iets van te weten. Dit kwam aan het licht toen hij zijn matras, waarop hij sinds het einde van ,dc oorlog had geslapen, liet repare ren. Vermoed wordt dat de gouden munten aan een tijdens de oorlog bij de strijd om Breslau om gekomen Breslauer heb ben toebehoord. De Europese ruimte vaartclub zal waarschijn lijk in 1965 zijn eerste satalliet lanceren van de raketbasis Woomera in Australië. Engeland werkt op dit ogenblik aan de eerste trap van de raket, Frankrijk en West- Duitsland aan de tweede en derde trap en Italië is bezig een satelliet te ont- I Een 61-jarige Engelsman is gisteren met zijn boot je in New York aangeko men, 33 dagen nadat hij de haven van Plymouth had verlaten. Hij is in zijn eentje de Atlantische Oceaan overgestoken en heeft hiermee zijn eigen record uit 1960 met ze- j ven dagen geslagen. Pre- sident Kennedy stuurde hem een gelukwens. MOEDER WORDEN... Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE 4 Regen op de bril Lastig Vooral op de fiets of bromfiets. Is wel waf aan te doen. Ook dit is maar een weet. „Dat zit zo" verklapt het U op bladzij J6. Dit handige pocketboek verdient U terloops als U iemand op de bon zet. (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan het U kunt noteren als Datum van Ingang ra BETALING PER WEEK/M A AND/KWARTAAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing ls) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen n Dat zit zo" een boek boor devol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9