Dordrecht in teken van de V.U. Keelpijn \7tfettafet»L Niet-westerse sociale studie ook aan VU Niet al te veel letten op schreeuwende jongeren Een woord voor vandaag Unieke vakantie voor 15 patiënten in Zeist Vijf nieuwe kerken voor Vrije Ev. Gemeenten 'ASPRO Tussen schoolpoort en huisdeur PROBLEEM IN HET KABINETJE 2 ANDERZIJDS GEREF. BOND EN DE 18 In het maandblad van de Reu nites Reformata Quia Reforman- da. „Wapenveld'' gaat ds. S. Gerssen uit Utrecht in op het congres van de Achttien en de persdiscussie tussen de hervorm de predikant dr. W. Nijenhuis en de gereformeerde predikant ds. H. Vollen. Ds. Gerssen begint met de woorden: ..Tot ziens in de kerkgeschiede- nis". Met dit woord nam Hoedema- ker afscheid van Kuyper. Wij gaan maar eens zullen wij el- zullen besliesmgen vallen, die gewicht gijn voor de hele protestant se natie van Nederland. Het lijkt erop. dat onze generatie deze her nieuwde ontmoeting gaat beleven. Onmiskenbaar is er de laatste tijd iets aan het groeien in de verhou ding tussen hervormden en gere formeerden. Dat de laatste jaren in gereformeerde kring de zelfkri tiek was toegenomen en met niet alleen maar kritische aandacht werd gelet op de ontwikkeling in de Hervormde kerk was algemeen bekend. Het eigen gescheiden kerk- njn was niet langer geheel indiacu- tabel. Er deed zich een ontwikke ling voor, die wij als hervormden wel met enige reserve, maar toch ook met een zekere verwachting volgden. Tegelijk werd het voor de Hervormde kerk duidelijk, dat haar oecumenische openheid onwaarach tig zou zijn. wanneer zij zich doof hield voor de vragen, die haar van gereformeerde kant werden gesteld. Na een uitvoerig overzicht van het congres van de Achttien en de persdiscussie van de beide pre dikanten besluit hij: De moeilijkheid is. dat wij ons in deze discussies zo zeer buitenstaan ders voelen. Er wordt over de ge reformeerden in de Hervormde Kerk alleen maar gesproken als over een probleem. Over ons hoofd heen spreken sommige gerefor meerden met onze „middenortbo- doxie". Nu eens zijn wij het met de één eens. dan weer met de an der en vaak met geen van beiden. Het is ook geen echte ontmoeting tussen Kuyper en Hoedemaker. Het neo-calvinisme is in de Geref. Ker ken vervangen door iets wat am per als een terugkeer tot Calvijn herkend kan worden. En in de Her vormde Kerk is Hoedemaker on danks schijnbare verwantschap nog steeds een ..vergeten denker". Daarom wordt door deze discussies werkelijk nog geen kerkgeschiede nis gemaakt. Tegen het hervormde standpunt hebben wij ons steeds verzet en te recht. En het gereformeerde kli maat ligt ons in steeds mindere mate Wij verwachten in dit sta dium van een hereniging amper steun voor de e<eizame strijd, die wij tot dusver hebben gevoerd. Dat hangt samen met de verzwakking van het gereformeerd karakter van de Geref. Kerken, maar naar mijn inzicht ook met het falen van de Geref. Bond. Men kan de Geref. Kerken niet verwijten, dat zij ge worsteld hebben met de problemen, die wetenschappelijk, sociaal, poli tiek in deze tijd aan de orde zijn. Zij hebben er heel hun begaafd heid ren die is groot) aan gege ven. Van ons hebben zij daarin ter nauwernood enige steun ondervon den. Men kan ons moeilijk een in teressant gesprekspartner noemen. Wij zijn het sterkst in het maken van kritische kanttekeningen bij wat anderen hebben gedaan. Dat is onze zwakte. Het is gemakkelijk om ons ook nu weer kritisch op deze beweging af te zetten; daar is ook overvloedig stof voor. Het is moeilijker om serieus te gaan stu deren op de ecdeaiologie eft te vragen naar de taak en de plaats van de kerk in het heden. Dan ko men de vragen boven, die voor een vruchtbare hereniging aan de orde moeten komen. Anders raken wij op de duur in een nog dieper iso lement en verstrikken wij ons in een nog machtelozer houding. Want. dat naar de voorgestelde hereniging gestreefd moet worden staat vaat. Dat hebben wij als her vormd-gereformeerden tenminste altijd gewild. Wij zien het vraagstuk niet pri mair vanuit de apostolaire hoek. Dat is mede ons bezwaar tegen de 18. Dat neemt niet weg. dat wij diep ooder de indruk zijn van de secularisatie van ons volk. die me de veroorzaakt werd door onze scheiding. Een waarheid, die niet meer de eenheid zoekt, is ten diep ste ongeloofwaardig. Christus heeft gebeden, dat zij allen één zijn, ..opdat de wereld bekenne. dat Gij Mij gezonden hebt". Wat een her eniging zou betekenen met het oog op het protestantse karakter van onze natie kunnen wij alleen maar bevroeden. Politiek zou dat van het grootste gewicht zijn. En dat het evangelie krachtiger in het hart van ons volksleven aan de orde wordt gesteld, dat willen wij, dat bidden wij van harte. Kuyper en Hoedemaker hebben elkaar nog niet ontmoet, maar er ls wel iets gaande in Nederland. Kuyper koos voor de' waarheid en gaf de eenheid prijs; daardoor ging veel van de waarheid verloren. De Hervormde Kerk heeft van Hoede maker en Gunning het heimwee naar de eenheid geleerd, maar wist de waarheid niet voldoende vast te houden, daardoor werd de eenheid verbrokkeld. Als Kuyper en Hoede maker elkaar opnieuw uitmoeten zullen zjj beiden moeten zeggen: het gaat om heel de kerk en heel het volk en tevens: het gaat om het buigen onder en de dienst aan de waarheid Gods. Eenheid boek van strijd ei Creator Spiritus. ■n Vanmorgen kwamen voor de 44ste maal de mensen die de sti mulerende achterhoede van de Vrije Universiteit vormen byeen. Ze hadden Dordrecht uitgekozen als vergaderstad om vandaag en morgen de jaarverslagen te be spreken, causerieën en weten schappelijke toespraken te horen en een nieuw lid van het college van directeuren te kiezen. Reeds gepubliceerd werden de redes van prof. mr. I. A. Diepenhorst, dr. J. Blauw en dr. L. Bosch. Prof. mr. I. A. Diepenhorst sprak over ..Vragen van reclassering". Hij zette uiteen dat de bedoeling van zijn enig licht verspreiden verschillende twistvragen die zich voor- I manled gezien. een keer gekomen, deden de aandacht te vestigen waarvan de betekenis te vergelijken Hoe te oordelen over de specialisering valt met de steen van Rosette. De ont- de arbeid der reclasseerders" Wat cijfering van de erfelijke code tal nu aarschijnlijk nog slechts een kwestie deze tijd te kampen reclassering heeft. Daartoe werd. nadat eerst uiteraard even bij de betekenis van het onderwerp is stilgestaan een kort overzicht der Ne^ derlandse ontwikkeling op het terrein der reclassering geboden. De schrijver nam daarbij de gelegenheid te baat op UW HAAR CORRECT IN MODEL HAARCRÈME Predikanten roepen op tot verzet tegen N.-Guinea-beleid Twaalf Hervormde predikanten te Amsterdam zijn van oordeel, dat de sug gesties en beloften omtrent ..zelfbeschik king". die van Nederlandse zijd< Papoea bevolking van Nieuw-Gu Sedaan. van het begin af ongerechtv igd waien. Aldus hebben zij in een ver klaring medegedeeld. De predikanten zijn taire maatregelen, die hiervan de heü- daarom overtuigd dat de huidige mili- loze consequentie vormen, evenzeer on gerechtvaardigd zijn en de toestand, allereerst voor de Papoeabevolking, alleen maar slechter kunnen maken. Zij roepen ouderen en jongeren op (de geestesgesteldheid, die van dit alles de oor/aak ls. los te laten) zich van mede werking aan deze ongerechtvaardigde handelingen te onthouden en zich alleen beschiKbaar tc stellen voor hetgeen de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië gezond kan maken. De ondertekenaars ïyn: H. Aalbers, G. Hartdorff, M Hinlopen, J. Kooij, K. H. Kroon. J. J Mcuzelaar. H. de Nie. J. C. Schreudcr. W. A Smit, Kr Strijd, G. C. Tromp en H. A. Visser. Bij K B van 2 juli 1982 is met ingang van 16 juli 1962 benoemd tot burgemees ter der gemeente Benschop. Hoenkoop en Polsbioek de heer D. Zielhuis De nieuw benoemde burgemeester werd op 17 sep tember 1916 te Hattem geboren. Hij is (ereformeerd en lid van de A RP. De eer Zielhuis is sedert augustus 1956 waarnemend burgemeester der gemeen ten Waarder. Barwoutswaarder en Riet veld Hoogleraren benoemd MET ingang van de cursus 1962-1963 zullen studenten zich ook aan de Vrije Universiteit kunnen laten inschrijven voor het volgen van colleges in een niet- westerse sociale studierichting als bedoeld in de paragrafen 62 tot 65 van het Academisch Sta tuut. In verband hiermede heb ben directeuren dr. J. Blauw te Hilversum benoemd tot gewoon hoogleraar in de literaire facul teit voor het geven van een overzicht van de godsdiensten in de niet-westerse gebieden, spe ciaal met het oog op de daar door mede bepaalde problema tiek van het acculturatieproces, en dr. J. W. Schoorl te Hollandia tot gewoon hoogleraar in de eco nomische faculteit voor het on derwijs in de niet-westerse socio logie. Drs. T. Thijs te Den Haag ontving een leeropdracht voor het onderwijs in de geschiedenis van de niet-westerse gebieden. Het besluit van directeuren geschied de op voorstel van het college van cu ratoren en in overleg met de senaat De nieuwe studierichting heeft haar plaats in de verenigde faculteiten der rechtsgeleerdheid, der letteren en wijs begeerte en der economische weten schappen. de z.g. interfaculteit der so ciale wetenschappen. Dr. Blauw is sinds 1958 docent aar het Zendingsseminarie van de Geref. Kerken te Baarn en secretaris Nederlandse Zendingsraad. Dr. Schoorl is sedert 1958 als bestuursambtenaar werkzaam in Nieuw-Guinea. Drs. Thijs kort docent aan het Zen- ns is hij de depar- Surinamers over onafhankelijkheid Vfjf leden van de Surinaamse Staten die in Nederland zijn in verband met de toetreding van Suriname tot de E.E.G., hebben gisteren op Schiphol enige be- hartenswaardige opmerkingen ten beste gegeven over de activi teiten van in Nederland stude rende jonge Surinamers die on der meer stelden dat Suriname per 1 juli 1963 onafhankelijk zou moeten zyn. Vooral de heer J. Pengcl. fractielei der van de Nationale Partij Suriname liet zich uitvoerig uit over de Natio nal# Beweging Suriname (N B S Hij zei onder meer: ..Onze regering heeft stelling genomen tegen schreeuwende jongeren. maar heef*, opzettelijk ver meden de N.B.S. of de partij van de nationale republiek met name te noe- JAN EN ZIJN MAAT ..Natuurlijk gaan wij met deze jon geren geen aperlaal comart opnemen, maar het «preekt vanzelf dat wij hen wel In de gaten houden. WIJ gaan ech ter niet met jan -ap en zijn maat aan tafel zitten eoaferere-i. Drie «roep weet heel goed dat re mals de kaar- ten than* Ug-en, voorlopig geen schijn van kana maken om een stem In het parlement te doen horen." ..Dat zijn de harde feiten. Men moet echter waakzaam blijven te genover deze bewegingen omdat het niet ondenkbaar is dat het ge stook van buitenaf kom'." (Met ..gestook van buitenaf" doelde de heer Pen gel op aanhangers van het communisme.) ..Dan kan hel juist gevaarlijk worden. Aan de andere kant mogen wij niet in paniek ken en moeten de zaak niet groter voorstellen dan zij is. Dan zouden wij in de kaart van deze heren spelen. Daarom vermijden wij te veel openlijke aandacht aan te besteden." De overige fractieleiders, waarond twee leiders van jppositiepartijen. le verden hun commentaar niet van gan ser harte en eerst nadat zij duidelijk hadden gesteld dat het naar hun me ning onjuist was aan deze uitlatingen van merendeels jonge.cn te veel .uu- dacht te besteden. Studeren GENEESKUNDE Directeuren van de Vrije Universiteit hebben verder In de faculteit der ge neeskunde benoemd: dr. H. A. E. var Tongeren en dr. F. C. Stam tot respec tievelijk gewoon hoogleraar in de me dische microbiologie cn buitengewoon hoogleraar In de neuropathologle. Dr. Tongeren ls reeds, sinds 1959, bui tengewoon hoogleraar aan de VU. Dr. Stam ls als zenuwarts verbonden aan de VaWinskllnlek te Amsterdam. In de literaire faculteit ls (zoals reeds gisteren in «en deel onzer edities ge meld) tot gewoon hoogleraar in de so ciale aardrijkskunde benoemd dr. M. W. Heslü ga te Den Haag. Dr. Heslinga werd in september 1960 wetenschappe lijk hoofdambtenaar aan de Vrije Uni versiteit. In 1961 ontving hij een leer opdracht voor de sociale aardrijkskun de. Voorts is (zoals ook reeds gemeld) in deze faculteit dr. C. Sanders te Oegst- geest benoemd tot gewoon hoogleraar in de theoretische psychologie en de geschiedenis der psychologie. Dr. San ders is directeur van de rijkspsycholo- gische dienst in Den Haag. LECTOREN Tot lector in de literaire faculteit zijn benoemd dr. C. Boekestijn. voor het on derwijs in do sociale psychologie, dr. P. J. D. Drenth voor het onderwijs In de psychodiagnostiek, en dr. J. de Wit voor het onderwijs in de ontwikkelings psychologie. de pedologie en d« specia le pedagogiek. Dr. Boekestijn kwam in 1957 in dienst van de V.U.. eerst als assistent, later als wetenschappelijk ambtenaar. Hij vertoeft op het ogenblik aan de univer- s 'eit van Michigan te Ann Arbor in de Ver. Staten, teneinde onder leiding van prof Heyns aldaar de Amerikaanse me thoden in de sociale prychologie te be studeren. Dr. Drenth werd in 1959 wetenschap pelijk ambtenaar aan de V.U. In 1960 ontving hij verlof voor een studiereis naar de Ver. Staten, waar hij als psy choloog In dienst was van de Standard Oil Company te New York. Na zijn te rugkeer in 1961 werd hij benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar met leeropdracht voor de psychodiagnostiek. Dr. De Wit werd in 1961 directeur van het Pedologisch Instituut te Amster dam en tevens aan de Vrije Universi teit. waar hij reeds enige jaren betrok- ken was bij het onderwijs in de kinder psychologie. benoemd tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar met een leerop dracht voor de gehele kinderpsycholo- de verhouding tot het algemeen schappelijk werk? Moet aan de confes sionele verscheidenheid der reclasse- riogsverenigingen worden vastgehou den? Welke fundamentele problemen doen zich voor bij de bejeigening van de reclassent? Daar is de verhouding tot de overheid en die tot de kerk en haar zielszorg. Deze punten en nog verscheidene an dere vonden bespreking. Naar te ho pen is, zal deze verhandeling althans enkeier tong wat losmaken en zodoende bijdragen tot de discussie over een zaak rbij gelukkig nog duizenden in den le als vrijwilligers zijn betrokken, zaak die het welzijn van medemen- op het oog heeft en die reeds, daar ieder hier kan struikelen, strikt geno- ieder betekenis heeft: die nog te meer gewicht bezit omdat zij bepaalt bij de verantwoordelijkheid jegens de naaste, welke vooral christenen diep be horen te gevoelen. In de middagvergadering werden de aanwezigen verdeeld over twee secties. In de ene groep sprak dr. J. Blauw ..Godsdienstwetenschap en theolo gie". Aan het slot van zijn betoog vatte hij zijn referaat samen en stelde, dat de theologie van belang is voor de gods dienstwetenschap. omdat zij de weg vrij n en moet maken voor een onbevan- n en onvertroebelde blik op de mens zijn religie en de mensen in hun re ligies in de dogmatische antropologie. De godsdienstwetenschap op haar beurt is van belang voor de huidige the ologie om de volgende redenen. In de eerste plaats was het in de 18de en 19de eeuw de godsdienstwetenschap, die de niet-christelijke religies weer binnen de gezichtskring van de theologie heeft ge bracht. In de tweede plaats blijkt in on ze dagen, dat er een toenemende be langstelling is vooral bij de zogenaam de buitenkerkelijke mens in onze eigen cultuurkring voor de religies. Wanneer de theologie met deze mens in contact wil komen en blijven, dient zij van de stand der godsdienstwetenschap op de In de derde plaats constateerde dr. Blauw een wederopleving van de niet- christelijke religies, die niet alleen voor de kerken in Azië en Afrika. maar ook voor die in Europa en Noord-Amerika van betekenis ls, reeds uit een oogpunt van oecumenische verbondenheid en medeverantwoordelijkheid. Daar komt bij. dat de onderlinge beïnvloeding der religies en met name de christelijke be ïnvloeding der niet-christelijke religies de aandacht eist van de theologie. In een volgende stelling spreekt dr. Blauw uit. dat de toenemende missio naire activiteit der niet-christelijke reli- Sies in Europa en Noord-Amerika door e theologie serieus genomen moet wor den en dat de ontmoeting met de reli gies stimulerend en verrijkend kan wer ken op de dogmatische bezinning en wel licht aanleiding kan geven tot dogmatische formuleringen. ..Op zoek naar de steen van Rosette In de genetica", luidde de titel van het derde wetenschappelijke referaat. dat gehouden werd door dr. L. Bosch, die daarin vooral aandacht schonk aan de biochemische ontcijfering van de gene tische code. De rijke verscheidenheid waarin de levende natuur zich aan ons openbaart, doet vermoeden dat elk organisme zich ontwikkelt en ontplooit overeenkomstig een schoon en boeiend programma, dat het reeds vanaf het meest prille begin in zich bergt. Het zaadje in de grond wordt tot een boom. de bevruchte eicel tot mens of dier. Wij zijn vertrouwd met de voorstellingen van de genetica schrijven al deze informatie toe as erfsubstantie, waarover de levende cel beschikt. In deze substantie liggen de potenties van het groeiende organisme verankerd, doch men vraagt zich te recht af hoe deze rijkdom van mogelijk heden op zo compacte wijze is vastge- 1*1 tijd zijn (één of twee jaar) belangrijke vorderingen, die gzdurende de laatste maanden reeds zijn geboekt werden in dit referaat aan een kritische beschouwing onderworpen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te 't Waal en Honswijk: J. Mooij, kand. te Utrecht; te Dordrecht: A. L. van der Smit te Maarssen. Aangenomen naar Deventer: D. Zinkstok te MaarnMaarsbérgen. Bedankt voor Rotterdam-C. (vac. dr. Sperna Weiland): dr. B. Klein Was- sink te Gorinchem; voor Hoogeveen (wijfcgem. C Noord I): C. van Bart te Ter Aa (Utr.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bussum: B. G. Mees ten Oever te Wageningen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer en Mitchell en London (Ontario, Canada); C. Verhage te Hilversum-C. Examens: Aan de Theologische school te Apeldoorn slaaigden voor het tweede gedeelte kandidaatsexamen de heren G. Bijkerk. R. Toorman en J. Westerink; voor het eerste gedeelte slaaigden de heren G. Bouw. P. den Butter. J. J. de Jonge. J. van Mulligen, J. Planting* en P. Roos. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Zaandam: W. E. van Pete- gem te Bussum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Terwolde, Middelharnis en Emmeloord (N.O.P.): W. Suyker, kand. te Bergambacht. ÖUD-GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Bruinisse; J. van der Poel te Ede. inzicht beeft zich In de loop der laatste jaren baan gebroken, dat de erf substantie zich in deze van een code systeem bedient en dat in de erfelijk heidsfactoren een raadselachtig ge heimschrift is gegrift, dat wij niet ver mogen te ontcijferen, aangezien de sleu tel ons daartoe ontbreekt. Vele theore tische bespiegelingen zijn aan deze sleu tel. welke de natuur Paulusbrieven worden gekenmerkt door een grote blijmoe- digheid. Hij is de mens, die het oog vast gericht houdt op het einddoel en daardoor kan hij glimlachen om alles wat maar tijdelijk is, om alles wat voorbij gaat. En het geeft hem de kracht te dragen wat hij te dragen krijgt. Paulus is de mens die leeft in en van de hoopde mens van de zekerheid des geloofs. Wat kan hem gebeuren! „Als God voor ons is, wie zal tegen ons zijn?" (Romeinen S 31). Hier spreekt iemand, die heeft geleerd het waardevolle te onderscheiden van het in wezen waardeloze, die kan glim lachen door zijn tranen heen. Als God voor ons is, als Hij aan onze zijde staat, ja, wat zal dan al dat andere? Het is een woord, dat we elke dag opnieuw in ons hart moeten laten doordringen. God voor ons wie tegen ons! Als de Here van alle heren. Hij die de wereld in Zijn hand houdt, zonder Wiens wil geen haar op ons hoofd kan worden gekrenkt, als Hij de Here van leven en dood, naast ons staat, ons leidt, dan kunnen stormen woeden, benauwdheden op ons afkomen, de te lopen weg kan zwaar zijn, we kunnen struikelen en zelfs wankel moedig zijn maar niets kan tegen ons zijn. God voor ons, dat wil zeggendat we uiteindelijk overwinnaars zijn door Hem, Die ons heeft liefgehad. Beademingscentrum in de bossen Het Nederlandsche Roode Kruis heeft in samenwerking met een aantal beademingsspeci alisten een unieke prestatie ge leverd. Wat niemand had durven hopen is gerealiseerd: een zes daagse vakantie voor vijftien be ademingspatiënten in de bossen van Zeist. Om dit mogelijk te maken zijn vier gespecialiseerde artsen, zes beademingsverpleegsters. negen tien Rode-Kruishelpsters. twee heil- gymnasten en een aantal technici dag en nacht in touw, werden kost- Bondsvergadering in teken van dankbaarheid (Van onze kerkredactie) „Als groep zijn we maar onbe duidend klein, maar de vraag is, staat God achter het kleine?" Dit zei de Hilversumse predikant ds. D. W. Veldkamp gistermorgen, toen hij de 79ste bondsvergade ring van de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten opende. Het was voor hem een soort jubileum, want het was de 25ste bondsv ergadering, die hij presideerde. De geschiedenis door de jaren heen heeft bevestigd hoe dit werk. in oot moed begonnen, gezegend is. Er was zegen naar binnen en naar buiten, niet alleen in het werk van de zending, maar ook zegen door mannen en vrouwen, die hun bakermat hadden in de Vrije Evan gelische Gemeenten, maar in andere gemeenten hun plaats vonden. Met deze woorden besloot ds. Veldkamp zijn openingswoord, dat getuigde van grote dankbaarheid. GROEI Vliet. Daaruit bleek groei. De ge meente Amersfoort was in staat een eigen kerkgebouw te kopen, Zaandam kocht een eigen jengdgebouw. Amster- toe dam-West en Hendrik Ido Ambacht Jeugdleidster en predikant naar Argentinië dat' Surinamers die in Suriname wo- Met de „Aldtbl" zijn op 28 Juni Jl. uit nen. beter kunnen beallssen wat en Rotterdam naar Argentinië vertrokken wanneer iets gedaan moet worden dan mejuffrouw Iris Villalba Hem'-es en ds. de heren die hier In Nederland stude- W. H. van Halsema. Mej. Iris Villalba ren. HIJ adrlseerd* hen maar hard t* Hemkas slaagde in het afgelopen voor- studeren. jaar aan De Jelbrug te Baarn en zal als De anderen betoogden da' men pas t evaneeliste-ieugdleidster te werk worden een standpunt tegenover deze bcwe- gesteld in Plétanos. Argentinië, ging kan innemen indisn deze bewe- j Ds. Van Halsema heeft een beroep ging door verkiezingen kan bewijzen de Geref Kerk van Buenos Aires grote groepen van de bevolking achter eenomen zich te hebben. r zcr.cmen cn noopi qu i beden nu te beginnen. hoopt daar zijn werkzaam- en kregen dezer dagen de bouwvergunning ont- voor een nieuwe kerk, In Dordrecht zal cijfering uitgebreide" experimenten en I de nieuwe kerk nog dit Jaar In gebruik moeizame onderzoekingen zou vergen. I genomen worden en Oldebroek moet nog Geheel tot Ieders verrassing Is er en- dit Jaar haar gebouw drastisch gaan kele maanden geleden echter, experl- vergroten en restaureren. Velp Heerde kregen een nieuw jeugdgebouw. Velp overweegt tevens plannen voor kerkvernieuwing. In Nijverdal werd een tweede predi kant bevestigd, terwijl Dordrecht en Leeuwarden het besluit genomen heb ben om een tweede predikantsplaats te stichten. De gemeente Den Helder werd tot de bondsgemeenschap toegelaten, zo dat het totale aantal gemeenten nu 45 bedraagt. In Almelo en Elburg werden dit jaar diensten begonnen. Ds. Van Vliet las voor de 33ste maal zijn jaarverslag, maar het was tevens 'net laatste, daar hij dit jaar aftreedt en niet herkiesbaar is. Ds. J. Buurman uit Den Haag werd benoemd tot secretaris het moderamen, dat bij de Vrije Evangellschen „het comité" wordt ge noemd. Ds. J. Karelse uit Goes werd in dit comité als nieuw lid gekozen. Besloten werd ds. Van Vliet een ge schenk aan te bieden voor het vele werk dat hij als secretaris van de bond heeft verricht. GROETEN Deze vergadering wordt bijgewoond door de secretaris van de internationale bond van Vrije Evangelische Gemeenten, de Zweed ds. A. Keijer. Hij bracht de groeten van de wereldbond over en deelde mede, dat in augustus a.s. ook de Vrije Evangelische Gemeenten van Spanje en van de Ver. Staten zullen toetreden. Van zijn eigen land gaf hij geen rooskleurig beeld. Er is achteruit gang en er is geen sprake van grote overwinningen. Daarom hebben de ge meenten een ..geestelijk vijfjarenplan" opgesteld om de krachten in de gemeen ten mobiel te maken. Namens de theologische school deelde de rector, ds. J. v. d. Werfhorst, mede. dat de cursus van september begint met zes nieuwe studenten. Daarom kan er over gedacht worden het Jaarlijks studie geld met 100 te verlagen. De Goudse bare installaties aangelegd in het ..Henry Dunant Huis" in Zeist en draaien grote compressoren in de kelder van dit centrum onafgebro ken om de boslucht langs een in- gewikkeld leidingstelsel naar de pa tiënten te voeren die voor het eerst buiten het ziekenhuis zijn. Het risico van dit experiment drukt ons zwaar, zo vertelde mejuffrouw dr. A. Rot. beademingsarts uit Leiden. Maar we hebben de nodige voorzorgen genomen. Mocht de compressor weige ren, dan hebben we nog steeds de be schikking over drie cylinders gecom primeerde lucht, die het leger ons ter beschikking stelde. Daarnaast hebben we nog talrijke losse cylinders, die zo op de beademingsapparaten van de pa tiënten worden aangesloten. Ook op het uitvallen van de elektriciteit is gere kend. Een auto met een noodaggregaat staat gereed om direct stroom te leve ren. Mocht tenslotte alles weigeren, dan zijn er voldoende handblaasbalgen om de patiënten van lucht te voorzien. Acht speciale auto's stonden gisteren in Zeist gereed voor een tweede prestatie van wetenschap en tech nisch vernuft. De vijftien vatiénten gingen op excursie, compleet met medische staf, apparatuur en tal rijke Rode Kruis helpsters en hel pers. Doel van de reis was: de „Prins Bernhard Kazernein Amersfoort. De mannen hier willen de patiënten een onvergetelijke dag bezorgen en ze stelden een speciaal programma voor hen samen. Maar ook nu wetr werden er geen risico's genomen. Speciale auto's met kostbare be ademingsapparatuur begeleidden de stoet naar Amersfoort om, wanneer een patiënt te moe werd, hem naar Zeist terug te brengen. De patiënten werden vervoerd in spe ciaal geconstrueerde bussen, waarin ook weer tal van zuurstofcylinders stonden opgesteld, waarop de appa raten werden aangesloten. vaart. Geref. Lake In het bestuur van het fonds Stichting 1946 werden gekozen de heren W. Bekius en D. Thalen. In de redactie van „Ons opnm Orgaan" ds. D. de Jonge en drs. Dekker i^.,,p. uit Zeist, terwijl ds. G. van Bruggen c weer tot hoofdredacteur werd benoemd. n Als curatoren voor de theologische school e ei werden gekozen ds. Jac. Lissenberg van !>matien Apeldoorn en mr. C. L. Wieringa van ïenome: Utrecht. het allemaal eens dat David P., hoewel fysiek zeer acceptabel en, naar moderne maatstaven all round genoeg, niet in aanmerking kon komen voor de hoofdrol van het toneelstuk dat ter gelegenheid van het schooljubilé zou morden opgevoerd. Dat was jammer voor het feest als zodanig en evenzeer voor die Davld. maar pedagogen kunnen zich onmogelijk de weelde veroorloven het met hun geweten op een ac- coordje te gooien. Een hoofdrol ver vullen.... wel dat is in het kinderle ven zo iets als een opdracht toege wezen krijgen van het ministerie van O.K. en W. in de wereld der volwassenen. David P. was er reeds lang door al zijn makkers mee gedooïverfd. Was er wel één in de klas-wat zeg Ik.... in de hele school die zo moei teloos in de huid van een of andere held kon kruipen, die met zulke be nijdenswaardig soepele ledematen was uitgerust, die alles in zien had om in een latere levensfase de hei lige cultuur van zijn ambitieuze vaderland hoog te houden? Maar... „Nee", decreteerde de vergadering en zonder verder debat werd de naam David P. ijskoud doodgezwe gen. Wat toch was het geval? „Deze jongen noem ik het proto type van de keiharde saboteur", zei het Hoofd die door alle meesters en juffrouwen van de vierde tot en met de zesde klas te hulp was geroepen om zijn machtige invloed aan wenden ln zake de konsekwent vol gehouden afkeer van punctualiteit bij de betrokkene. Zo langzamerhand was het opvoe dersteam overtuigd geraakt dat ge regelde werktijden atrijdig waren met jongeheer P.s diepste wezen en als nu toch zelfs een bovenmees ter jammerlijk bleek te falen bij het zoeken naar een remedie, wat kon men dan van zijn ondergeschikten verwachten?... Met meerderheid van stemmen werd derhalve besloten een andere kandidaat aan te wijzen. Het lot viel op een nogal drieste zesde-klasser. die meesmuilend door zijn stro-kuif streek en een hoge borst uitermate geëigend vond om de situatie te versieren. Hij was noch overdreven intelli gent, noch bijzonder populair, ook Want kinderen blijken wel eens pienterder te zijn dan grote mer;en Het gaf samenscholingen met ver ontwaardigde. verhitte koppen, zelfs nu en dan naïeve wraakpogingen besproken wegens het onrecht de klasgenoot aangedaan. En die stond er. gehuld in een ondoorgrondelijk zwijgen, maar daarom niet minder geïnteresseerd bij. Ze wisten allemaal heel goed dat de schoolbierkaai minstens even so iled was als de Chinese muur, maar het betekende een nobele en pittige sport om eens lekker je solidariteits- gevoelens te spuien. op de duur finaal onbruikbaar maken voor het schone ambt. Ik zou uitgemaakt worden voor half zacht, de „stinkende wonden" rook ik i i al.. Ik heb mijn peultjes tenslotte zelf maar gedopt. Er staat geen r.traf op zo iets. Samen met David liep ik op een middag het schoolstraatje uit. „Jammer, jó", zei ik, „var. die hoofdrol". Geen antwoord. „Dat hoefde toch niet. Als je beter voor je taken, je huiswerk zorgde... Jij trekt je maar nergens wat van aan....". Hij stond even stil. keek me fel aan met die gitten ogen van hem. Toen ontwaarde ik een tremo- 18 aar). Lido tust me Luxor alle lec Rex C Milj ..Ik kan er niet van tussen, juf. et is elke avond raak. Die lieve >a van mij. Hij zit daar maar in zijn kabinetje. Hij is zo blij als hij C "H heeft het «pen-no ërlijk. M had die hoge borst geen enkele as sociatie met zijn lichaamsbouw waardoor bewonderende teenagers stellig nooit bloemén op het toneel zouden werpen. Hij was maar een povere vervan ger voor David P. Het enige wat hij kon, was griezelig vlot uit nét hoofd leren en dan... hij kon ook vaak allerlei fraaie woordjes vinder, waar mee hij volwassenen wist te lijmen en zijn gebrek aan schranderheid te camoufleren. Dat kon David P. niet. dat hoefde hij ook niet en daarom mochten de Jongens hem kennelijk liever dan de uitgekookte hoge-borst jongen. het eten. Hij heeft het dambord al klaarstaan. Zijn enige vermaak... Maar het duurt uren. Ze zeggen, hij dwingt als een klein >n®e soa' kind. maar dat is niet waar. Moet togen, v ik mijn lieve ouwe opa dan vóér ïeenha-lf zijn tijd dood laten gaan" U kunt >rt bloer het zich niet voorstellen juffie, hoe leem te onvwiKKeien: aai snun van v«mertle'lTm^anai» herinenlnff'C^te-r" de stille David P. boeide me zodams j"™Een saaie ^bedoening dat ik alle fazen van zl^n gemoeds gesteldheid nauwkeurig m me op nam. Er zat van alles in: een beetje ironie, een vleug sarcasme, soms prettige voldoening om de morele steun van de spitsbroeders en ook af en toe een met grote moeite be dwongen spijt. Of. spijt... Nee. ik onderkende het al gauw als een zui ver brokje menselijke narigheid. Ik hield er mijn mond over tegen de collega's. Ze zouden zich bezorgd maken over het gevaarlijke van mijn super-ethische uitholling die „Ik hou er toch lekker mijn mond ook zij over. Dan maar een saboteur... Al had ik die rol toch wel graag ge had, Want toneelspelen, dat kan Wellicht "foreid I bestuu adtafaae lamdb num-exp xJbouw Gesublimeerde bejaardenzorg... heb ik gedacht en ik kreeg respect voor David P., met z'n slechte staat air van dienst. Wat mij betreft krijgt •- dit muisje nog wel een staartje. ^«rvolge: hgen and' HAYA 8ELVA r mimitei

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2